Volkswagen Jetta (2011)

3.6.2011

Úvod: Jedného dňa padlo v našej firme rozhodnutie, že potrebujeme kúpiť auto na cestovanie po Slovensku a príležitostné služobné cesty do Nemecka.…

Volkswagen Jetta (Bertold)

"-- skrytý --" 04.06.2011  09:47

Fajn čítanie Ale...

Ahoj. Fajn čítanie, pekne rozpísaná kúpa auta a aj to ostatné. Dal som 3x 10b aj keď fotky stoja tak za 5-6b, lebo sa mi páči ako si to napísal.
    Ale... tú atmosférickú 1.8 by som nezatracoval. dokáže slušne potiahnuť keď jej šlapneš na krk.

foto Johny-Rico

Johny.Rico 04.06.2011  11:25

Výborná recenze!

Dobrá práce! :yes:

Jetty 04.06.2011  15:49

Nová Jetta

Ahoj kolego ;-)
    Dobrá recenze, pěkně jsi se rozepsal, ale fotky to chce ještě doplnit. Nicméně zatím jsem dal 3x10 jako motivaci kolegovi s Jettou ;-)
    Jinak k nové Jettě, chtěl jsem to dát jako novinku ke své recenzi, ale když už ji (nonou Jettu) tu máme...
    Byl jsem se s ní svézt u prodejce a mé dojmy jsou takové smíšené. Je sice o kousek delší, než předchozí generace, což se projevilo na zadních místech, ale třeba zase kufr je o 30l menší... Jenže je na ní vidět šetření VW oproti předchozí generaci. Ať už je to kvalita a zpracování přístrojové desky, ikdyž má stále přednosti VW, tak to, že nově nemá shodnou palubku s Golfem určitě není náhodné. Taky na ní nepotěší dost malá schránka před spolujezdcem, jelikož ji mám klimatizovanou, tak si tam při dlouhých cestách dávám láhev s pitím, tady nevím, nevím... Dále už kapotu motoru nezvedá plynová vzpěra, víko kufru má jednoduché zavěšení, které zasahuje do kufru, absence chromových lišt (vyjma jedné pod bočními okny), zadní světla přišly o diody, no je toho víc...
    Jsou to sice detaily, ale například já si pro takové věci (mimo jiné) VW cením. Alespoň že podvozkově nezklame, jízdně patří stále mezi nejpovedenější VW a i odhlučnění ve vysokých rychlostech je vynikající.
    Stručně řečeno: zatím co předchozí generaci Jetty se snažili co nejvíc přiblížit Passatu (Jettu jako lehčí a hbitější alternativu k většímu a pohodlnějšímu Passatu) a to se jim i dost podařilo (sice i cenově - hlavně vrcholné výbavy a motorizace), tentokrát ji jasně odlišili. Možná je to jako tah pro prodeje dobré (zaujmout větší portfolio zákazníků), nicméně Jetta tím tak trochu jako model ztratila (navíc přišla i o vrcholnou naftovou motorizaci se 125kW).
    Já jsem uvažoval i o Passatu (cenově to nebyl problém, kromě R36), ale nakonec jsem se rozhodl pro Jettu - tohle rozhodování pro mě bude napříště passé, Jetta to již nebude ;-\
    Nicméně tvou koupi z důvodu ceny chápu, ta je dnes na VW této třídy hodně lákavá a je tak trochu odpovědí na modely jiných značek, které se v této třídě snaží zaujmout hlavně poměrem cena/užitná hodnota. A že na tomto poli má co nabídnout dokazuje i tvoje recenze (mimochodem velice povedená). Přeju ať Jetta slouží a dělá ti jen radost :yes:
    P.S. v souhrnu značek, které s turbobenzíny nezaspaly jsi zapomněl zmínit ještě Opel... ;-)

foto mobilcarl

mobilcarl 04.06.2011  16:24

« Re: Nová Jetta

ty už uvažuješ o jiném autě? :-O

Jetty 04.06.2011  16:45

« Re: Re: Nová Jetta

Ještě ne, po 15 měsících by to bylo hodně brzo, navíc ikdyž jezdíme už 2 měsíce s přírůstkem v rodině (první dítě), tak musím Jettu pochválit, jak si vede i jako rodinné auto. Kočárek zhltne jak nic a přitom v kufru je stále hodně místa (takže min 5 let služby u mě má ještě před sebou) :-)
        Samozřejmě jsem byl ale na novou Jettu zvědavý, tak jsem toho u prodejce využil a svezl se, auta mě baví ;-)

foto mobilcarl

mobilcarl 04.06.2011  16:48

« Re: Re: Re: Nová Jetta

mě se právě jetta minulé generace (ta tvá) líbila mnohem více než passat, hlavně v interiéru. Motor 125kw super. Koukal jsem a jde sehnat jen v DE, u nás nejsou. Jo, mít ty prachy, tak to bude společně s Seal Leon FR, OII RS a VW G GTD favorit. Nová Jetta je také krásná, s motorem 2,0 TSI to bude neskutečné žihadlo.

Brandon Walsh 04.06.2011  18:25

« Re: Re: Re: Nová Jetta

jetty gratulujem ;-)

Jetty 04.06.2011  22:34

« Re: Nová Jetta

Díky, zatím je hodná a dělá nám jen radost :-)

iudex 04.06.2011  18:20

« Re: Nová Jetta

Plne sa stotožňujem s Tvojou poznámkou, že odlišnosti oproti Golfu cítiť, a to bohužiaľ negatívne. Ten pocit v kabíne skrátka nie je taký, ako v Golfe, ktorý tou kvalitou dýcha (aj keď dizajn je rovnako strohý). Ja som tam skrátka to Mexiko cítil, čo bolo mierne sklamanie. Ale zase cenovo išli medzigeneračne dosť dolu, tak to asi má logiku. Každopádne stále je to elegantné auto, jedno z najkrajších v segmente kompaktných sedanov.

foto Ma007

Ma007 04.06.2011  16:13

super recenzia

Takto má vyzerať recenzia!!! Ešte doplň foto a bude to bez chyby.

iudex 04.06.2011  18:25

Jetta nie je Golf

Výborná recenzia, cením objektívny prístup a množstvo faktov. Hoci ma Jetta trošku sklamala svojou odlišnosťou od Golfa v negatívnom smere (kvalitatívny dojem z interiéru i šetrenia na detailoch), stále je to elegantné auto, ktoré je dostatočne reprezentatívne (asi najväčšia pridaná hodnota oproti Golfu). A je fajn, že motorový základ je takto vydarený, takto je za primerané peniaze a hoci stále Fluencu a spol. cenovo konkurovať nemôže, aspoň sa dosť priblížila a je zaujímavou alternatívou.

foto Nicco

Nicco 04.06.2011  23:06

spotreba

K spotrebe len tolko, ze je uplne rovnaka, ako 1.6/74kw Focus takze mozno tam bude nejaka uspora v meste pri stani na semaforoch a samozrejem tocivy moment v sirokom spektre a mozno prijemnejsia akcelercia. No za aku cenu - myslim peniaze a zivotnost turba.

miromen 05.06.2011  09:16

« Re: spotreba

Protože mam zkušenost s oběma motory tak věř tomu že 1.2 TSI vezme v kombinaci zhruba o 1-1.5l miň než 1.6 ve Focusu II a 0.5-1l ve Focusu I. Jinak co se tyka kultivovanosti,dynamiky a hlavně pružnosti tak je 1.2 TSI uplně někde jinde ikdyž fordi 1.6 je dobry motor.Docela dlouho jsem vlastnil FOFO I 1.8i 85kw a mužu ti řict že do nějakych 160 km/h se na 1.2 TSI nechyta. Nad 160 km/h se to těžko odhaduje ktery motor je na tom lip a muselo by se měřit stopkama.

Kuban 05.06.2011  10:56

« Re: Re: spotreba

právě že ve vysokých ryhlostech se to určuje poměrně snadno. A to výpočtem za ideálních bezprotivětrových podmínek. Tady jde hlavně o tom, jak je vůz zpřevodovaný.

foto Nicco

Nicco 05.06.2011  21:01

« Re: Re: spotreba

V akom aute si mal tu 1.2ku? Nie nahodou vo Fabii? Ja mam kombinaciu na 6.8l/100. Nejazdim ani extra pomaly, ani max rychlosti. V meste som na 7.4 a mimo mesto na 5.8. Chapem, ze pri priamom vstreku sa da usetrit nejaka kvapaka, ale 1-1.5? tu uz by som mal mensiu spotrebu nez 1.6tdci.

miromen 05.06.2011  21:43

« Re: Re: Re: spotreba

Mam ji v Golfu. Předchozi auto jak už jsem psal FOFO I 1.8. Navic Focusu mi prošlo rukama vic a to jak jedničkovych tak dvojkovych a to hlavně pravě s 1.6.

foto DawQa

DawQa 27.06.2011  09:22

« Re: Re: Re: Re: spotreba

Já jsi také nemůžu stěžovat >:D ale nechce se mi věřit že při turbo-benzinu u sportovnějšího stylu jízdy se spotřeba hne o tak málo ..
            a jen tak mimo mísu za kolik si jezdil s tim Fofem 1.8 ve meste?

foto stevosk

stevosk 05.06.2011  00:56

Recenzia

Recenzia ako má byť, plná informácií s vlastnými poznatkami a názormi a k tomu pekne napísaná. Rozhodne za 10 +. Čo sa týka Jetty, tak v segmente sedanov nižšej strednej triedy je to navýsosť podarený produkt ako po vzhľadovej stránke, tak po stránke výbavy a ceny (minulá generácia hlavne v Čechách a na Slovensku bol cenovo príliš blízko Passatu). Motor 1.2 TSI je určite vydarený agregát, ale mne sa zdá pre toto vozidlo predsa len slabší. Osobne by som preferoval 1,4 TSI 118 kW, ale zase robí importér na Slovensku starú známu chybu a dovolí výkonnejšie motory spájať iba s vyššími výbavami a dať za Jettu vyše 20000 Eur už považujem za úlet (resp. väčšina zákazníkov potom zvažuje Passat). Takže rozhodne váš výber schvaľujem aj keď osobne by som bol zvažoval aj ten Renault s 2.0 benzínom, nakoľko to nemusí byť zlá voľba (najmä keď za 16500 máte vo výbave xenóny a 17" hliníkové disky a ten motor sa mi zdal v o niečo väčšej Lagúne prekvapujúco živý - ostatne sám mám 2.0 atmo benzín v mojom mondeu a vôbec si nemyslím, že by to bolo lenivé - ostatne čučni do mojej recenzie). Čo sa týka fotiek, tak zatiaľ nič moc rozhodne to doplň recenzia si to zaslúži). Zatiaľ ti dávam hodnotenie 10-9-10, ak doplníš fotky tak mi napíš súkromnú správu aj hodnotenie zvýšim.

foto sportovec

sportovec 05.06.2011  09:12

Možnosť výberu

Zdravim, nepozerali ste pri výbere aj Toyotu Corollu sedan?

Bertold 05.06.2011  19:20

súhrnná reakcia

Zdravím všetkých kolegov, ktorí zareagovali na moju recenziu!

Som rád, že sa vám recenzia páčila a dali ste si námahu napísať k nej nejaký komentár. Rád by som na vaše poznámky zareagoval.

Začal by som od fotografií. Tak určite sa nejedná o žiadne umelecké skvosty. Horko ťažko obstoja v kategórii faktografia. V podstate je to na mobilný telefón nafotená cesta do práce. Tie fotografie som bral ako čisto informatívne, aby aj ľudia, ktorí sa o autá až tak nezaujímajú, vedeli o čom je reč. Ale vidím, že vlastné fotografie sú žiadané a fotky z testu takmer identickej Jetty na Auto.cz vám nepostačujú. Tak sa pokúsim zjednať nápravu a keď nastane konštelácia, že auto bude umyté a budem ho mať k dispozícii, vytiahnem foťák zo skrine a nafotím niečo hodnotnejšie. Každopádne úroveň fotiek z katalógov to určite nebude.

Čo sa týka poznámok, že na novej Jette je vidieť známky šetrenia, tak s tým sa dá do istej mieri súhlasiť. Nová Jetta po stránke materiálov v interiéri určite nemá prémiové ambície. Je to reakcia VW na Renault Fluence a spol a mne sa páči, že vo VW zvolili túto cestu. Šetrili na veciach, ktoré neznižujú úžitkové vlastnosti a funkčnosť, no nešetrili na použití aktuálnej techniky. Škodovka na novovzniknutú situáciu v nižšej strednej triede zareagovala ponúknutím Octávie Tour s výbehovou motorovou technikou, čo mne prichodí ako oveľa horšie riešenie. A VW „šetrenie“ zohľadnil aj v cene. Je to určite veľmi potešiteľné pre zákazníkov, ktorí nechcú prémiovo vyzerať, ale chcú veľmi dobre jazdiť. Ohľadom motora 1,4 TSI (118 KW)- nepochybujem o tom, že vo svojej kategórii je špička. Motor 1,2 TSI je iná kategória.

Že som Opel a napríklad aj Renault nespomenul v mojom zozname značiek, ktoré dominujú v nasadzovaní novodobých prepĺňaných benzínových motorov, nebolo spôsobené mojou zábudlivosťou. Opel aj Renault tieto motory nasadili, ale nie úplne úspešne. Nemám s nimi osobnú skúsenosť, ale podľa toho ako ich hodnotia žurnalisti, tak ich prejav nie je najpresvedčivejší (okrem 2,0 TCE od Renaultu). A okrem toho tieto motory neboli nasadené ako štandard, ale ako alternatíva k bežnej ponuke a samozrejme, že výrobcovia si vďaka tomu za ne pýtajú extra príplatok. VW, FIAT a FORD turbobenzíny nasadili celoplošne a berú ich aj po cenovej stránke ako štandard. Toľko vysvetlenie mojich myšlienkových pochodov pri zostavovaní tohto zoznamu.

Toyota Corolla bola v širšom výbere, ale ďalej sa nedostala. Cena už bola nad našu hranicu. Aj Jetta prekročila stanovený strop, ale kolegovia to akceptovali s tým, že sa jedná o TSI, takže motor bude úspornejší ako pri klasickom atmosférickom motore.

Atlis 06.06.2011  08:55

Sportova jazda

inak pekne auto, skoda len tej slabuckej 1.2TSI. ak vam to ale na jazdenie staci, no problem :-) vela stastnych kilometrov.

miromen 06.06.2011  09:06

« Re: Sportova jazda

Sportovni jizda se posuzuje podle rychlosti ? :-O No a že by 1.2 TSI byl slaboučky motor pro nižši středni bych neřek zvlašť když Golf/Jetta patři k těm nejlehčim autum ve třidě.

iudex 06.06.2011  10:01

« Re: Re: Sportova jazda

Asi tak. Ja som cez víkend išiel cez horský prechod Biela hora a hoci som na danom úseku málokedy išiel viac ako na trojku, športovo (v rámci kategórie civilného auta samozrejme) som sa vyjašil slušne. Ísť rovno a rýchlo po diaľnici nemá so športovosťou moc spoločné (hoci niektorí jazdci služobných Octavií si to myslia). ;-)

Atlis 06.06.2011  15:47

« Re: Re: Sportova jazda

Sukromne jazdim 1.6 Ecoboost 150k (1340kg pohotovostna) a je to tak akurat, jazdil som 1.4TSI 122k v Sciroccu (1319kg) a zdal sa mi ten motor slaby. Chcete ma presvedcit, ze ta 1.2TSI so 105 kobylami je "sportova" Jette (1302kg)? Yeah, right...

miromen - praveze na tu rychlost som narazal. ja osobne si najviac srandy uzijem niekde pri 60-100kmh v kopcoch...

miromen 06.06.2011  16:15

« Re: Re: Re: Sportova jazda

Tak to potom jo s tou rychlosti. Jinak v nižši středni co je pod 200 koni je o ničem. ;-)
            No ale napsat že 1.2 TSI je slaboučka je dost přehnane. Jak už jsem psal měl jsem Fouse I 1.8i 85kw a už byh ho nechtěl ten šici stroj je prostě hodně povedeny motor a jedine co mi u něho chybi je gradace vykonu což je ale problem u všech turbomotoru. Ještě k te sportovnosti věř mi že v Golfu ktery važi 1233kg ktery ma navic na předku 1.2 TSI s vahou pouhych 89kg dokaže předvest hodně slušnou jizdu na klikatych silničkach a myslim si že s nim bude větši zabava než např. v tvem Fousu ktery je větši a těžši.Parkrat jsem si to zkusil a byl jsem opravdu hodně překvapen co se da s timto šicim strojem zažit.

Kuban 07.06.2011  08:19

« Re: Re: Re: Sportova jazda

Bez urážky, lidi co nechápu, že sportovní jízda se dá praktikovat i s favoritem, jsou nebezpeční pro veřejnost, nemluvě o komentáři, že co je pod 200kobyl je o ničem. Sportovní jízda není o výkonu a maximální rychlosti, to si jen troubové myslejí. Aneb většina českého národa, aneb jízdní vlastnosti soudím dle maximálky a značky...

Atlis 07.06.2011  09:54

« Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

miromen - nedajme sa oblbnut VW. 1233kg vazi 3dv Golf bez vodica a nadrzou naplnenou na 90%. Focus Sedan 1.6 Ecoboost vazi 1340 so 75kg vodicom a nadrzou naplnenou na 90%. HB je o 7kg lahsi. Takze 1233+75=1308kg vs 1333kg. To s tym vodicom som si vsimol v tabulkach az teraz, co znamena, ze aj Scirocco aj Jetta by mali mat udaje vyssie o 75kg. Taka Jetta je tym padom s mensim motorom o 37kg tahsia ako moj Focus. Nehovoriac o 1.4TSI 118kW/160k, ktora vazi 1486kg - fakt jeden z najlahsich sedanov v triede :P

Ale spat k Golfu - neviem kolko vazi 5dv HB, ale predpokladam, ze rozdiel bude nejakych 10-15kg? Celkovo je teda rozdiel medzi tymi autami okolo 10-15kg, ale vo vykone 45k a 95Nm (175Nm Golf. 250, resp. 270Nm s overboost Focus). Dynamika je teda uplne niekde inde a ako som povedal, 150k je na tak velke a tazke auto tak akurat. Co neznamena, ze ta 1.2TSI nejazdi. To nie, ale hodi sa akurat tak do mesta.

miromen 07.06.2011  10:21

« Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

Ja se pravě nenechavam oblbnout VW a pravě proto vim že provozni vaha tedy včetně řidiče a 90% naplni je 1233kg. A to plati i pro ostatni modely VW takže chyba je na českych strankach VW. Přesne udaje jsou napřiklad na DE strankach. K těm vykonum jak jsem psal i s timto papirově slabym motorem se da zažit "sportovnějši" jizda a znovu opakuju s autem ktere je o cca 100kg lehči a je menši navic diky malemu a lehkemu motoru bude menši nedotačivost předpokladam že bude "sportovni" vyžiti lepši než u většiho a těžšiho auta ikdyž vykonnějšiho. A napsat že 1.2 TSI se hodi akorat tak do města to už je uplně mimo. Takže si to ještě jednou přepočitej a vyjde ti že dynamika neni uplně mimo. ;-)

Atlis 07.06.2011  11:15

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

volkswagen.de pise, ze je to s vodicom 68kg :-) tusim maju normy jak microsoft vs w3c... obavam sa, ze pravda bude niekde pomedzi. 105k je aj tak malo. sice sa s tym bude jazdit dobre po meste, ale tot vse.

v3jc3 - s favoritom moze byt jazda sportovejsia ako s vacsinou modernych aut nizsej strednej...

miromen 07.06.2011  12:07

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

Pravda neni nikde mezi a koukni na to ještě jednou. 68kg+7kg zavazadel=75kg. Jinak s tim městem jsi opravdu uplně mimo a to si dovolim napsat z vlastni zkušenosti. Pokud je auto schopne při 150 km/h na 6 rychlostni stupeň kdy toči 2 800ot udržet rychlost do stoupani tak to auto je v pohodě využitelne i mimo město.

Atlis 07.06.2011  12:53

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

nech to je jak chce, 105k je podla mna malo. je to moj subjektivny nazor. jazdil som este do nedavna 69k Ford Ka II (mestske auto), ktore vazi 850kg. sice to malo podstatne nizsi krutiaci moment ako 1.2TSI, ale vykon na tonu to malo podobny ako tato Jetta. rozhulakat sa to dalo na vyse 160kmh podla GPS, vo dvojici to pri 130kmh potiahlo aj docela slusny kopec, co ale neznamena, ze to bolo na jazdenie po dialniciach... vobec nie.

mno ale, poznam ludi, ktorym vyhovuje aj 105k 1.6 v novom Forde C-Max...

miromen 07.06.2011  14:39

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

Tak ono je to tak že ten motor je do města opravdu paradni diky jeho spotřebě a celkovemu naladěni. Ale kde nezna ten motor osobně tak se potom dost podivuje jak je pravě schopny i mimi to město samozřejmě v ramci možnosti a vubec by nehadal nějakou 1.2 se 77kw. Jinak přiznam že to pro mě byla hranični motorizace nic co by jelo o něco huře bych nechtěl a puvodně byla v planu 1.4 TSI ale tak mali rozdil mezi těmito motory jsem nečekal takže prašule jsem nasypal do vybavy. Každopadně do atmosfery bych už nešel.

Kuban 08.06.2011  10:48

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

do města stačí bohatě 20kw motor. K čemu tedy je těch zbylých 70koní? Že by na parkování do kopce? >:D

foto v3jc3

v3jc3 07.06.2011  10:22

« Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

s Favoritem sportovní jízda? >:D Auto pod 200 koní je o ničem? >:D Pánové, napočítejde do 10, dejte si facku a pak si přečtěte co píšete za kraviny.

miromen 07.06.2011  12:18

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

Hele těch 200 koni ber s nadhledem. Ja se tim snažim řic jen to že aby byl opravdu znatelny rozdil mezi běžnymi motorizacemi a vykonnějšimi tak už to chce větši porci vykonu a nejde jen o nějake blbnuti na serpentinach ale tak nějak celkově. Pravě proto zaleži i na velikosti a vaze aut ale to už je na jinou debatu.
                  Jinak s tim Favoritem souhlas to už neni o sportovni jizdě ale o adrenalinu a pudu sebezachovy.

matii 07.06.2011  14:20

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

Kušuj, teď jste všichni namachrovaný, ale před dvaceti lety byl Favorit IN a to byste koukali, jak se s ním řezaly zatáčky. Sportovní jízda jako prase ... za tím si stojím >:D >:D >:D

miromen 07.06.2011  14:42

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

Jo faťana jsem měl a něco si s nim zažil a člověk alespoň dnes muže porovnat jak velke jsou rozdily.

Ronault. 07.06.2011  17:26

« Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

Sport je tak trochu široký pojem. Pro někoho je sportovní jízda jízda rychlá v přímce, pro někoho zatáčky, pro někoho co nejrychlejší a pro jiného zase opět co nejzábavnější.
                  A taky tady může přijít majitel RS6 a řekne, že ten tvůj vozíček se 110 kW je výkonný jako jeho sekačka.
                  Pro jiného může být zábavná i jízda ve Favoritu, asi ne tak rychlá, ale pobavit se dá.
                  A nakonec, záleží hodně i na řidiči.

Rubb 07.06.2011  20:28

Ježíš kluci... co řešíte,
                    Atlis si prostě koupil auto s 1.6T se 150k a je z toho vyplesklej... to je prostě Kára... >:-[] a teď už vše, co má pod 150k je o ničem...
                    Škoda, byl bych zvědavý, kdyby se svezl v tom mém... >:D Kdybych měl názory jako on, tak vše, co má pod 150k se hodí tak maximálně pro pohon manželčina kočárku...
                    Naštěstí většina z nás ví, že láska k autům nás nespojuje poměrem hmotnost/výkon, ale nadšením pro ně... ;-)
                    P.S. Ronault - nešpehuj >:D

Atlis 07.06.2011  21:52

« Re: Re: Sportova jazda

Ronault - akurat Favosa som mal a jazdilo sa s tym super :-) bez posilovaca, karbec...
                      Rubb - jazdim auta od 50kW az po 250kW pravidelne, urcite na mna tvoje auto urobi dojem... teda jedine v tom pripade ze, to ma viac ako 370kW co je maximum, na ktore som sa dostal.

...pani jedine co som tu napisal je, ze na 1300kg auto je 77kW/105k malo. co z toho ste nepochopili?

Ronault. 07.06.2011  23:31

« Re: Re: Re: Sportova jazda

Problém je ten, že jak autor recenze, tak hlavně i ty, musíš psát diplomaticky.
                        Nicméně i tak nesouhlasím, 77 kW na Jettu může být pro velké množství lidí naprosto dostačující, ještě k tomu se solidním točivým momentem.

PS: Jo, bylo to kouzlo hodně syrového auta, už jej nemám, ale rád vzpomínám, žádné posilovače, trochu houpavý, ale přesto byl docela vypočítatelný, ne sportovní, ale zábavný být mohl.

Atlis 07.06.2011  23:48

« Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

"skoda len tej slabuckej 1.2TSI. ak vam to ale na jazdenie staci, no problem" - moj prvy prispevok. viac uz to riesit nemienim.

Ronault. 07.06.2011  23:59

« Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

"130-140kmh - uau >:D vidim, ze pre kazdeho znamena sportova jazda nie co ine >:D "

Atlis 08.06.2011  00:13

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

130kmh je dialnicny limit. kazdy kto ide po dialnici je sportovec?

Ronault. 08.06.2011  00:35

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

Ty na dálnici sportuješ? Leda tak v běhu, to by šlo, v autě ne.

Bertold 08.06.2011  02:17

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

Bolo mi jasné, že keď uvediem v spojitosti s Jettou 1,2 TSI termín „športová jazda“, nájdu sa medzi lepšie motorizovanými takí, ktorí budú protestovať. Preto som použil aj úvodzovky, aby to až natoľko nedráždilo. Tak si to rozmeňme na drobné. Myslím, že v prvom rade by bolo dobré si ujasniť, aké je vo všeobecnej rovine auto, ktoré umožňuje športovú jazdu. Nazdávam sa, že väčšina tých, čo aspoň trochu rozumejú motoršportu, by sa bez problémov zhodla, že také auto má mať tvrdší podvozok a nízke ťažisko, má mať nepreposilované riadenie, má mať dobre dávkovateľné a nevädnúce brzdy, žiadúca je spontánna odozva motora na plynový pedál, na zahodenie nie je presné radenie a spojka umožňujúca rýchle zmeny prevodových stupňov, potrebná je prevodovka s takým rozostupom prevodov, aby bolo možné motor neustále držať v oblasti maximálneho krútiaceho momentu, maximálny krútiaci moment motora by mohol byť k dispozícii neďaleko otáčok maximálneho výkonu, motor by mal ísť ľahko do otáčok, vozidlo musí mať aspoň približne neutrálne jazdné vlastnosti a podobne. Ak sa dokážeme zhodnúť na tomto, tak potom môžem kľudne aj bez úvodzoviek napísať, že z hľadiska áut určených do cestnej premávky je Jetta 1,2 TSI auto, ktoré umožňuje športovú jazdu. Čo sa týka výkonu motora, tak od prvopočiatku motoršportu jestvujú kategórie vozidiel podľa kubatúry. Na pretekoch jazdia vozidlá od napr. do 1,4 litra do napr. nad 2 litre a čuduj sa svetu všetky sú športové. Myslím si, že napríklad taký Martin Koiš jazdiaci na prepĺňanom dvojlitrovom Focuse, by si netrúfol povedať o atmosférickom Citroene C2 1600 Jara Homolu, že jeho Citroen nie je športové auto, lebo na rovinkách je výrazne pomalší. Každopádne môžem všetkých ubezpečiť, aj keď sa to niektorým nevidí, pri jazde v technických pasážach s Jettou 1,2 TSI hoc aj hore kopcom brzdy nie sú len na okrasu a nie je veľa zákrut, ktoré by sa dali prejsť s plynom na podlahe. Keď sa budeme pohybovať v medziach adekvátnej kategórie a budem chcieť byť veľmi obozretný vo svojich výrokoch, tak môžem napísať, že medzi atmosférickými 1,6-tkami a 1,8-čkami, nie je veľa motorov, ktoré by ju v nejakom smere zahanbili.

foto erbe

erbe 08.06.2011  07:43

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

Potichucky som to tu cital ale uz mi neda. S nasledujucim vyctom plne suhlasim: "tvrdší podvozok a nízke ťažisko, má mať nepreposilované riadenie, má mať dobre dávkovateľné a nevädnúce brzdy, žiadúca je spontánna odozva motora na plynový pedál, na zahodenie nie je presné radenie a spojka umožňujúca rýchle zmeny prevodových stupňov, potrebná je prevodovka s takým rozostupom prevodov"
                                  ALE dovolim si tvrdit je vozidla VW nemaju ANI OMYLOM ziadnu z tychto vlastnosti. A to vratane "ostrych" verzii RS, GTI a podobne. Mozno prevodovky. Na tie sa stazovat nemozem.
                                  Konkretne ale:
                                  Tvrdsi podvozok - to je velmi zjednodusene. Tvrde pruziny su skor kontraproduktivne co sa tyka jazdych vlastnosti. Tie musia mat skratka "odpovedajucu" tvrdost hmotnosti vozidla a jej rozlozeniu. Dolezite je naladenie tlmicov. Tie ovplyvnuju kriticke vlastnosti tlmenia narazov a naklonov v zakrutach. Kvalitne tlmice su ale velmi drahe a preto maju dnes masove auta tlmice take ako maju. Pri cenach aut do 20k Euro by to znamenalo viac ako stvrtinovu cenu auta a opat tu mame len velmi malo ludi, ktori to dokazu skutocne ocenit. Pruziny su skoro zadarmo.
                                  Nepreposilovane riadenie - s tym sa da jedine suhlasit. Svet to ale nechce. Svet chce komfortne vozidla. Kde moze byt komfort ak citite z volatnu vsetko pod kolesami? To si dokaze uzivat len tak uzucka skupinka ludi ze je nemyslitelne aby tym boli "pokazene" auta urcene na masovu distribuciu.
                                  Dobre dávkovateľné a nevädnúce brzdy - nevadnuce mozno ano, to spochybnit zatial nemozem. Ale dobre davkovatelne? VW a ich ON / OFF ? to je snad joke...
                                  Spontánna odozva motora na plynový pedál - fuha. Myslim, ze kazdy navstevnik tychto stranok ma skusenosti s motormi, ktore dostavali pokyn od plynoveho pedalu lankom. Osobne si nedovolim oznacit dnesne naladenie elektronickych pedalov VW ani za "uspokojive". Velku cast ma na tom zase ekologia. Druhu cast ESP a vsetky podporne systemy, ktore maju kontrolu nad plynom namiesto vodica.
                                  Spontanna odozva motora - tu si nedovolim kritizovat 1.2TSI, lebo s nim skusenosti nemam. Zato mam s 1.4TSI a osobne vlastnim 1.8TSI. Ten motor NEMA ani nahodou spontannu odozvu. Preco? lebo je naladeny na komfortne jazdenie. Ma vykon, to ano ale jeho prejav je pomerne vlazny. Motoru velmi pomaly padaju otacky po vyradeni. Radenie napriklad z 3ky povedzme okolo 5500ot po dokonceni predbeiehacieho manevru do 6ky, kedy otacky padaju niekde k 3000 aj pri pomalom preradeni nestihnu spadnut na tuto uroven a je citit "zatah" zvysnych vyssich otacok. Moj osobny odhad je ze to auto ma tazky zotrvacnik, koli lepsiemu prejavu radenia v nizkych otackach a kedze prevodovka ma pomerne blizke stupne celkom jej to ide. Pomale padanie otacok bez plynu ale znamena, ze rovnaky problem ma motor pri naberani otacok zvysenych, kedy zotrvacnik skratka brzdi motor v naberani otacok... Nerobim si iluzie ze 1.2TSI bude v tomto smere na tom lepsie...
                                  A "že medzi atmosférickými 1,6-tkami a 1,8-čkami, nie je veľa motorov, ktoré by ju v nejakom smere zahanbili". To je velka chyba. Resp povedal by som to tak, ze dnes nieje na trhu vela atmosferickych motorov, ktore by za nieco stali vseobecne koli ekologii. Staci sa pozriet na 10-15rokov stare motory hondy ([odkaz] [odkaz] ), toyoty ( [odkaz] ). Dnes uz ale ekologia dobre maloobjemove atmosfericke motory bohuzial zabila... A ak nie motory, tak ich prejav zabijaju prevodovky, tazke zotrvacniky, vysoka hmotnost auta atd.

miromen 08.06.2011  08:23

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

To co jsi tu napsal plati snad pro všechny běžne značky. A z toho co jsem projižděl tak běžne verze VW patři k tomu nejlepšimu co se tyče jizdnich pocitu. Např. jak pišeš o ON/OFF brzdach tak třeba v Golfu je to oproti konkurenci dost v klidu. U Renaultu už je to horši a u takoveho Fiatu je to doslova katastrofa.

Atlis 08.06.2011  08:50

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

o akych pocitoch presne hovoris, ak by si mohol byt presnejsi miromen. pretoze ja jazdim sluzobne uz tretou generaciou passatu a posledne co by mi prislo na um by bolo "nejlepsi jizdni pocity"... vsetko od VW je sterilne jak chirurgicky skalpel. do takeho meganu rs, ktory stretavam takmer denne si nemusim ani sadnut a uz mozme hovorit o nejakych pocitoch, ale VW? odporucam ti ist do nissanu a skusit toho hnusneho juka s 1.6DIG-T pripadne Mini Cooper a uvidis co su to pocity. ale VW? nie, nie...

miromen 08.06.2011  09:05

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

Hele ja se pořad bavim o běžnych autech ktere si kupuje drtiva většina rodin. Takže nemam na mysli ostřejši verze nebo ulety typu Juke. Bavim se o autech jako je Astra,C4,Focus,Fabia,207 atd. atd. Když jsem vybiral auto tak jsem si docela dost salonu prošel samozřejmě auta projel kolikrat mi bylo až trapně protože jsem někde byl vicekrat. A jedině u Golfu si nebylo ve třidě na co stěžovat co se tyka řizeni,řazeni,brzd,ovladatelnosti atd. Mohl bych se rozepsat a rozpitvat jednotlive věci ale to je na dlouhe psani a to se mi opravdu nechce.

foto erbe

erbe 08.06.2011  09:06

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

A to je prave velka skoda, protoze taka recenzia by mohla byt skutocne prinosna oproti takymto prispevkom. Skoda

miromen 08.06.2011  09:26

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

Tak ono zjednodušeně napsane je to tak že prostě knk. u toho Golfu je snad vše nadpruměrne a nevim o ničem co by se dalo označit za minus. Např. řizeni bych okamžitě vyměnil za to puvodni z jedničkoveho Focuse ale v dnešni zaplavě elktriky nebo elektrohydrauliky si neni na co stěžovat. Řazeni to je u koncernu opravdu vyborne ale např. 5kvalt neni tak dobry jako 6kvalt. Ale zkusit si u některych značek ostřejši jizdu a podřazovat o 2 nebo 3 stupně je prostě problem a v Golfu bez jakychkoliv problemu atd. atd. Ano takovy dvojkovy Focus nebo z vlastni staje Seat jsou řidičsky ještě přivětivějši jenže auto jsem nevybiral jen podle těchto hodnot.

Kuban 08.06.2011  11:39

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

jejda, né že bych ti chtěl něco vymlouvat, ale Golf? Nový golf? Jakože hájím objektivitu, ale golf opravdu špička není, rozhodně ne v jízdních vlastnostech.

miromen 08.06.2011  11:44

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

Tak to bych rad slyšel kterepak auto z dnešni produkce v nižši středni je na tom nějak zasadně jestli vubec lip.

Kuban 08.06.2011  12:06

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

Líp je na tom s jízdními vlastnostmi třeba Alfa Romeo 149(já vím fuj ital, ten se ani do prvního kola výběrověho řízení nedostal).
                                              Průšvih je, že hodnotit jízdní vlastnosti je velmi obtížné, protože dnešní vozy vyzkazují dost velikou pasivitou v poměrně vysokých rychlostech a zkoušet tedy jejich hranice vyžaduje dlouhých tratí a velmi vysoké nebezpečné rychlosti. Marketing se toho rád drží, proto se článkům z časopisů věřit nedá. Praxe je taková, že to redaktoři před vydáním zasílají přímo automobilce na posouzení a cenzuru, jinak nedostanou třeba další vozy na testy případně odměny. Taková je praxe.

miromen 08.06.2011  12:47

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

Zřejmě maš na mysli 147 ktera bude jizdně určitě na vyši ale to je jedno tohle auto už je tak trochu za zenitem a misto ni je Julie ktera by přecejenom mohla byt jizdně zabavnějši .
                                                No k těm člankum ja si je rad přečtu ale nazor si udělam samozřejmě vlastni zvlašť u aut ktere alespoň častečně osobně znam. A konkretně u toho Golfa je 1.2 TSI + diky jeho male vaze ktera ma opravdu docela vliv na na jeho jizdni projev a ovladatelnost. ;-)

Kuban 08.06.2011  13:35

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

ano 147 :-) Za zenitem ano, podvozek nového golfa je ale téměř beze změn. Proto si jej dovoluji srovnávat. Já se neodvažuji hanit podozek golfu, on je dobrý, ale jsem poměrně alergik na to, když z VW někdo dělá modlu dokonalosti. Ale volba je to skvělá a 1,2TSI je prostě úžasný motor, ať si kdejaký "sportovec" říká co chce ;-)

Kuban 08.06.2011  11:00

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

moc čteš časopisy, jako bych četl ty podplacené články.... chlape, sedni už konečně do nějakého normálního auta.

miromen 08.06.2011  11:15

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

Co to ma společneho se čtenim nějakych časopisu ? A pravě že sedlam normalni běžne auto ktere vlastni drtiva většina majitelu aut.

Kuban 08.06.2011  11:42

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

to byla reakce na atlisův sterilní komentář.

miromen 08.06.2011  11:45

OK. :-)

Kuban 08.06.2011  10:57

« Re: Re: Re: Sportova jazda

to je jedn tvůj dojem, předpokládám, že to máš spočítané, že máš výsledky zrychlení spočtené přesně dle křivky průběhu kroutícího momentu, převodových poměrů odporů vzduchu, valivých odporů a setrvačných hmot...... Věřím že v tom všem máš jasno.... Já mám jasno v tom, že 77kw s takovýmto progresem krouťáku, rozsahu otáček pro takto těžký a aerodynamický vůz stačí!!! A s přehledem!

Atlis 08.06.2011  11:28

« Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

to, ze to staci tebe neznamena, ze to staci inym...

Kuban 08.06.2011  11:47

« Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

pro lidi co nedodržují 50-90-130 a nespokojí se dynamickým rozjezdem 50-90 (předjíždění) to rozhodně stačit nebude... Ostatně znovu se odkazuju na svůj první komentář - Taková tvrzení, jsou nebezpečná pro všechny okolní řidiče.....

PS: Miluju silné vozy, ale mám s nimi právě už dost zkušeností na to, abych věděl co kam patří.
                            (nedej bože aby tě pak někdo předjel, pošramotí ti to ego a je hned na cestě malér)

Atlis 08.06.2011  14:15

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

1. pocuj ty chytraku. nepoznas ma, nikdy si ma nevidel. nevidel si ma ani soferovat a nemozes teda vediet, ci som pre niekoho nebezpecny alebo nie.
                              2. velmi casto jazdim po cestach, kde 100kmh je rychlostou legalnou na okreskach a na dialniciach je zvacsa 130kmh je rychlostou iba odporucanou. tam kde zijem je legalny limit na dialnici 140kmh - prave sa ti cela ta tvoja koncepcia rozsypala vsak?
                              3. moralizuj si pred tvojou zenou, skusaj deti a svoje frustracie si neries v internete. vylez z baraku na cerstvy vzduch a skus to predychat.

uz v 90r nemalo volvo ci saab vo svojej ponuke snad jedine auto, ktore by malo vykon nizsi ako 100k a ze auta vtedy vazili v priemere o 300kg menej. nebolo to preto, aby si mohol nejaky zakomplexovany blbecek honit ego, ale na to, aby to bolo bezpecne. chapem, ze na teba ten mohutny kroutak a obrovsky vykon 1.2TSI robi dojem, ale 1300kg auto + 4 osoby v nom a batozina, to je hned pekne vyse 1600kg a na to kamaride ten vysavac nestaci, ci budes dupat sebeviac. takze sa dobre zamysli nad tym vsetkym co som napisal a potom napis.

miromen 08.06.2011  15:46

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

Takže tve auto ktere važi 1407kg+4lidi s nakladem přes 1700kg je spasa ? Jak jsi to mohl potom několik let vydržet v te Toyotě ? Nevim jak ty ale ja s plně nebo teměř plně naloženym autem jezdim tak max. 1% jizd takže tohle mě netrapi. Navic si tu nahodil věc kde si tento šici stroj muže připsat dalši plusove body. Podle zjištěni majitelu tento motor překvapivě netrpi na větši zatiženi jak si mysleli a ja to mužu jen potvrdit. No a to o tom Saabu a Volvu se nema cenu ani vyjadřovat protože to je scela mimozni.

Atlis 08.06.2011  16:37

1. focus sedan vazi 1340kg s vodicom
                                  2. avensis mala 116k a 280Nm, vidis v porovnani s 1.2TSI (105k, 175Nm) rozdiel? a ano, nestacilo. ale predstav si, ze 69k a 102Nm v 850kg Ka mi stacilo. v meste.

miromen 08.06.2011  16:55

1. Golf važi 1233kg tedy rozdil 107kg
                                    2. Jasně že tam je rozdil v neprospěch avensise ktery je o 200-250kg těžši?

Atlis 08.06.2011  18:14

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

1. odkedy je golf sedan? rozdiel vw jetta a focus sedan je 38kg. (1.2TSI vs 1.6Eco).
                                      2. avensis 2.0 d4-d ma pohotovostnu hmotnost 1435kg, rozdiel je teda 133kg. vykon na tonu v porovnani s lahkou jettou rovnaky, akurat ten krutiaci moment znacne vacsi.

miromen 08.06.2011  18:28

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

Aha takže my 2 jsme se tu bavili o Golfu a ne o Jettě ikdyž je to pod Jettou nakonec tu s ni stejně vyrukuješ zřejmě vahovy rozdil 107kg se ti nelibil.
                                        Pokud se nepletu tak 1435kg je pohotovostni(sucha) vaha toho Avensise. Navic podle jinych zdroju je ta vaha 1475kg takže oproti Golfu rozdil 340kg a oproti Jettě když už si ji tu hodil 300kg. No a o krouťaku benzin vs nafta snad nema smysl hovořit.

Atlis 08.06.2011  21:28

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

pohotovostna hmotnost golfu 1.2tsi je 1233kg podla vw.de. avensis ma pohotovostnu 1435kg, tak som to mal aj v papieroch. rozdiel teda 200kg, jednej triedy, pol metra dlzky, 10k, 105Nm a 0.8l objemu. a do diskusie si ho zatiahol ty, nie ja.

ak uz tak velmi chces porovnavat, porovnaj auta s podobnym vykonom a rozmermi. focus 5d hb 1.6ti-vct vazi 1270kg. rozdiel v medziach rozmerovych odlisnosti a vybavy.

miromen 08.06.2011  21:40

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

Takže po tomhle co jsi tu napsal končim debatu !

Atlis 08.06.2011  23:35

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

konecne

Kuban 09.06.2011  10:21

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

hele netrap se s ním, on vůbec nemá šajn o tom, k čemu je v autě převodovka a diskuze o výkonu, tedy krouťáku s ním jsou zabité ;-) Nech ho v klidu dožít :-)

(stejně tak jako diskuze o hmotnosti, které jsou podstatné převážně jen pro rozjezd a maximální rychlost, on má léta praxe, z míst které nikdo neznáme, takže bacha na něj, tam v těch místech je 100 koní ve městě málo, tam v těch místech totiž jezdí ve měst s auty do stoupání 90°, proto je to málo ;-)

Rubb 08.06.2011  18:27

Atlis 426 přesně... :-|
                        Jinak napsat, že na tebe auto pod 370kW neudělá dojem - to už jsi velký frajer >:D >:D >:D Donedávna jsi jezdil naftovou Toyotou, teď si koupíš o pár koní silnějšího Focuse a hned rozdáváš rozumy :yes: :yes: :yes:
                        Hele končím diskuzi, po tom, co jsem si přečetl u tvé Toyoty to fakt nemá cenu :no: :no: :no: Cituji: "Ked som Avensis kupoval, kralovali u nas 105 a 116k Passaty, cize 116k Avensis bol dialnicnou stihackou"...... haha :-!

Atlis 08.06.2011  18:55

« Re: Re: Sportova jazda

:-) lebo bol. passaty boli lenive a hadam bol ten text jasne napisany z nadsazkou.

dojem na mna urobilo 370kW sakra velky, len som chcel vediet, cim to na mna chces urobit dojem ty. 426k - palec hore.

Kuban 08.06.2011  10:52

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

sportovní jízda je o technice jízdy. A né o porušování předpisů ;-) Sportovní jízda jde praktikovat i s trabantem... A můžete si machrovat jak chcete, stejně drtivá většina z vás ani neumí řadit s meziplynem (podotýkám se synchronními převodovkami) aneb špička/pata, ale hlavně že se tu budete rozepisovat o tom, jak je co "sportovní" když ani sami neumíte auta ovládat!

Atlis 08.06.2011  14:22

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

Rad by som vedel, odkial to ty mozes tak dobre vediet ty spicko/pato.

Kuban 08.06.2011  16:14

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

amatérské rally - řidič special škoda 1000MB, a jako navigátor ve speciálu suzuki Swift.

pár odjetých sprintů na mimoni nezmiňuju, tam se provozuje sportovní jízda jen jedním směrem a jedním vektorem :-)

Atlis 08.06.2011  16:38

skoda/suzuki :yes:
                        ale otazku si nepochopil.

Kuban 09.06.2011  10:19

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

chtěl sem tím říct - že převážně z praxe (včetně mnoha hodin strávených i na Mosteckém autodromu), pokud jsi to pro změnu nepochopil zase ty :-) A pokud se směješ speciálu škoda MB1000 možná bys proti tomu mohl postavit nějaké své auto :-) Aby ti pak nevypadly čočky.... Vidno že se o sportovní vozy moc nezajímáš.... Ale to je OT. Za což se omlouvám.

Atlis 26.06.2011  11:00

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

naopak, tie specialy su super :-)

foto certina

certina 06.06.2011  11:06

« Re: Sportova jazda

Ach jo, další co v tom nejel a dedukuje jak je ten motor slabý, jak se hodí jen do fabie a ve větším autě je nepoužitelný...

foto Krispos

Krispos 08.06.2011  09:29

« Re: Re: Sportova jazda

1.2 TSI je motor především do města, co si budem povídat. Při polykání dálničních kilometrů už si při svižné jízdě řekne o víc benzínu a tady už je lepší volbou 1.4... ale pořád se s tím dá jezdit "sportovně", nebo abych použil lepší termín "zábavně"...

Kuban 08.06.2011  10:43

« Re: Re: Re: Sportova jazda

ale při sportovní jízdě se na spotřebu nehledí- pokud se nejzdí vytrvalostní závody. Na dálnici je to hlavně vina převodovky a né motoru.

matii 08.06.2011  13:40

« Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

Roztrhejte si občanky ... ale dobře se to čte.

foto Krispos

Krispos 08.06.2011  16:15

« Re: Re: Re: Re: Sportova jazda

Myslel jsem to tak, že i slabší stroj člověku může nabídnout zábavnější momenty. Pro mě byl třeba skvělým zážitkem výjezd na chatu do Orlických hor, kdy to moje Felda dala i bez řetězů :-) Na závěrečných 100 metrech od chaty byl takovej prudkej stoupák, kterej jsem dal až na potřetí, ale bavil jsem se u toho královsky.....

Poustnik 09.06.2011  09:50

Pěkně popsaný příběh

pořízení jednoho reprezentativního služebního auta. I zajímavá diskuze o "sportovní" jízdě. Tak ať vám auto slouží nezlobí a reprezentuje. Hoj!!! :-)

"-- skrytý --" 12.06.2011  09:38

GRAFY

Podľa grafu to vyzerá, že tam kde Jetta 1.2TSI končí, tak Lancer 1.8 MIVEC začína :-) Inak ja mam model 2010, 105kW a 178Nm, Euro4. Priebehové krivky motora mám medzi foto.
    V 1.2 TSI môže byť dobrý pocit zo zrýchlenia v nízkych otáčkach keďže je tam ten náhly nárast Nm vďaka turbu.
    Skúsenosť mám v porovnaní s Kiou Ceed 1.6 CRDi VGT 85kW, 255Nm, 5st. manual 16" disky a nemala proti Lanceru 1.8 MIVEC šancu. Už na 2. prevodovom stupni som sa jej s prehľadom strácal. A s narastajúcou rýchlosťou sa zväčšovala aj vzdialenosť. A to chalan tvrdil, že to má "načipované", ale nemal zmerané.
    Potom mám skúsenosť s Octáviou II 2.0 TDI 6st. manual 16"disky a tá bola o niečo lepšia ako ja. Pomaličky sa predo mňa dostala, ale pri vysokej rýchlosti to bolo vyrovnané. Toľko moje skúsenosti.
    Uvidíš čo povie životnosť toho motora ale prajem veľa šťastných kilometrov a hlavne radosť a spokojnosť z jazdy.

Bertold 12.06.2011  14:59

« Re: GRAFY

Kukni medzi moje novinky, Prave som tam pridal k tym grafom aj text.

Aj ja Tebe prajem veľa radosti z jazdy.

"-- skrytý --" 12.06.2011  20:22

« Re: Re: GRAFY

JJ uz som to precital. Myslím že si to dobre napísal.
        Inak v mojej recenzii mám aj video so zrýchlením somozrejme výpovedná hodnota toho videa je len orientačná.
        Ja nebudem tu 1.2 TSI nejak skatulkovat. Osobnú skúsenost nemam tak nebudem mudrovat, ale verím že to je celkom zaujímavý motor.

foto sotomaior

sotomaior 12.06.2011  18:23

« Re: GRAFY

srovnávat diesel x benzín ve zrychlení je trochu out, sice výkonově odpovídají, ale použitélné otáčky jsou někde jinde... až se trochu divím, že ti byla ta oktávka schopna ujíždět, podobnné srovnání jsem dělal s min. autem 115KW TDI x 1.8 VTEC no a do 100ky to udělal papa :-)

Ad. 1.2TSI: VW se TSI povedla, sice maj i některé problémy, ale jak sem viděl grafy z brzdy těchto motorů ( jeden 87 a druhý 91kW!) tak smekám. Akorát nevím, u fábek má 63KW vwrze docela problémy s rozvody, tak by mě zajímalo jestli se to týká i 77KW verze. Jinak hodně km s jettou(borou - mě se více líbí toto jméno >:D )

"-- skrytý --" 12.06.2011  20:29

« Re: Re: GRAFY

No ta Octavka mala 16" kolesa a ja 18" :-) a rozdiel bol minimalny, v tom zrýchlení. Možno ešte keby som vypol klímu a ASC... :-)
        Priznavam, že porovnavat turbo diesel s benzinom nieje uplne košer, ale inu prilezitost som nemal.
        To čo si napísal "Ad 1.2TSI:" tak presne na to som narážal ohladom tej životnosti.

Bertold 13.06.2011  00:02

« Re: Re: GRAFY

Našiel som to v nejakej diskusii- citujem-

"Dnes vyšel ve SM první díl dlouhodobého testu Seatu Ibiza ST TSI 77 kW,není to sice Škoda,ale motor je stejný všude v koncernu. Při stavu tacho 1750 km absolvovalo vozidlo měření výkonu na válcové zkušebně. Zde jsou výsledky:
        Korigovaný výkon: 91.0 kW
        Výkon motoru: 86.5 kW při 6120 ot./min (udávaný od výrobce:77/5000)
        Nejvyšší toč. moment: 178 N.m při 4230 ot./min (udávaný:175/1550-4100)"

(Za termínom dnes sa skrýva 28.Brezen 2011)

Českí priatelia by to mohli pozrieť vo Svete motoru a potvrdiť túto informáciu.
        Nebolo by to prvý krát kedy VW kvôli výraznejšiemu výkonovému rozostupu motorov deklaruje výrazne nižší výkon ako je skutočný.

Bertold 13.06.2011  23:50

« Re: Re: Re: GRAFY

No ten Svet motoru to je nejaka divocina. Nenasiel som spominany konkretny test Ibizi 1,2 TSI, ale nasiel som test Octavie 1,2 TSI (77 kW). A to co im vyslo, je este vyrazne viac ako im vyslo pri Ibize, co je teda nadmieru podozrive. Nebolo by od veci keby vysvetlili ako prisli k tak odlisnym vysledkom.

97 kW pri 5500 ot/min a 195 Nm pri 2800 ot/min. V skutku tazko uveritelne.

Tu je link na 1,2 TSI (77kW)

link na 1,2 TSI (63kW)

Kuban 12.06.2011  21:19

« Re: GRAFY

přeplňovaný motor má prostě vždy navrch, a nemá smysl to jakkoliv dmentovat. Otázkou je, jakým způsobem se zvolí zpřevodování, to je samozřejmě navrhováno vzhledem k výkonu a aerodynamice vozu a použitelnosti.

z grafu je vidno, že pružnost motoru je doménou TSI, zatímco Japonec je tupej a hluchej. Velmi malé spektrum využitelnosti otáček, v normálním provozu poměrně lenivé. Prostě nevýhoda atmosféry.

Samozřejmě 0-100 by měla lépe vyjít pro Japonce, je to dáno ale převážně tím výkonem.

foto Hanz-R32

Hanz_R32 25.06.2011  19:26

atmosféra vs. turbo

mám doma 1,4 TCe v Scénicu (na brzdě 140k a 200Nm, chipnuté na 160k a 230Nm) a musím říct že tento motor je po stránce výkonu a plynulosti náběhu a nevadnutí lepší než TSI, jen ve spotřebě je horší tak o půl litru. Zkoušel jsem 1,2 TSI v Yetim a to už bylo na hranici možností toho motoru, dálniční jízda absolutně bez rezervy a na 6ku už to prostě nedávalo stoupání. TCe v sérii jelo slušně ale na předjíždění bylo nutno motůrek přeci jen trochu vytočit. Po odborném rozumně zvoleném chiptuningu je i pomerne velké a těžké auto formátu MPV svižné a navíc táhne od volnoběhu, na vyšší rychlosti od 1500ot. Na maximálku i zrychlení v pohodě "udělá" TDI 103kW v Octaviích, Superbech, Passatech i když o to tu tolik nejde. Na auta typu Polo, Fabia, možná ještě Golf je asi 1,2 TSI dostatečný motor, Yeti, Altea apod. už je špatně. Jetta a Das Kombi je tak na hraně, když se na ten motor začne tlačit, člověk pochopí že ten pocit tahu ve středním pásmu rychle uvadá a je tak trochu "falešný" (to znáte i z dieslů, jak se jede na vlně kroutaku je to ok, kdyz to clovek zacne tocit v domneni ze jeste pritlaci, je to k nicemu).
    Ted co jsem koupil Golf V s 3,2 VR6 jsem teprve pochopil otřepanou frázi "objem ničím nenahradíš". Takový ty keci že tubro táhne odspodu (ať už benzin nebo diesel), to jsou bludy >:D Každopádně silné auto je velmi bezpečné a já osobně jsem dost zvolnil (ne v absolutní rychlosti ale celkově plynulým stylem jízdy), navíc už se nenechám vytočit kdejakým TDI co se mi lepí na * a bláznivě bliká xenony, bud ho ignoruju nebo lehce přidám a je hotovo :-) Myslím že hranice opravdové suverenity a bezpečnosti je u auta střední třídy 300k a nižší střední (Golf apod.) těch 200. Ale oboje lepší v atmosféře a velkém objemu, dokud to člověk nevyzkouší neuvěří, to je ta downsizing turbo masáž :no:

Bertold 27.06.2011  00:22

« Re: atmosféra vs. turbo

Ahoj!
      Píšeš o 1,2 TSI: „...ten pocit tahu ve středním pásmu rychle uvadá a je tak trochu "falešný"“ No neviem, kde podľa Teba končí stredné pásmo a kam ten motor vytáčaš. Výkon motora od 1500 do 4500 otáčok rastie lineárne a maximálny výkon dosahuje pri 5000 ot./min. Ak ho točíš až po obmedzovač, tak neviem načo, ak málo nad 5000 ot/min, tak žiadne rýchle vädnutie som nepozoroval. Do 4500 ot./min o žiadnom vädnutí nemôže byť ani reči. Od 4500 do 5000 ot./min sa o nič dramatické nejedná. Pochybujem, že by to niekto prirovnal k dieslom, ktorým výkon v posledných 500 ot./min pred dosiahnutím maximálneho výkonu už narastá ozaj pozvoľne.
      V tomto prípade turbo ťahá minimálne od 1500 do 4500 otáčok. Podľa mňa sa to dá hodnotiť, že to je odspodu. A je tomu tak nielen na papieri, ale aj v praxi, takže nevidím v tom žiadne bludy. Úplne Ti verím, že R32 je famózna, ale 1,2 TSI nahradzuje úplne iné objemy (1,6l max. 1,8l). Keď to porovnávam s atmosférickými 1,6-tkami splňujúcimi normu Euro 5, (napríklad BMW-PSA 1,6 VTI 88 kW či KIA 1,6 91kW), tak 1,2 TSI je oveľa, oveľa... ,no radšej to poviem diplomaticky, určite nie horšia.
      Že objem ničím nenahradíš, tak to som v podstate uznával aj ja (ale nie tak radikálne ako Ty). A uznávali to aj renomovanejší odborníci ako mi dvaja. Napríklad ak si pamätáš, tak BMW nie tak dávno vyhlasovalo, že oni žiadnej turbo móde nepodľahnú a benzínové motory budú robiť len atmosferické, lebo nechcú obrať svojich zákazníkov o priamu a rýchlu odozvu na stlačenie plynového pedálu (turbodiera), čo je jedna zo základných čŕt značky. A po ani nie dvoch rokoch prišli s motorom .35. A teraz koľko benzínových turbo motorov majú v ponuke? Ak si sa viezol s tým atmosferickým motorom 1,6 VTI, tak čo na to hovoríš? Možno tá reakcia na plyn je rýchla, ale čo potom? Teraz vôbec nehaním konštruktérov BMW alebo PSA, ale proste Euro 4-5 normy nútia ľudovo povedané atmosferické motory škrtiť a dobré turbo motory sú o dosť lepšie. Preto to napríklad akceptovalo aj BMW. Veď koľko je atmosferických dvojlitrov s výkonmi nad 100 KW a majú problém akcelerovať z 0 na 100 pod 10 sekúnd. Napríklad turbá 1,4l od FIATu či od VW, prípadne turbá 1,6l od Forda to zvládnu hravo.

foto LEGOPARK

LEGOPARK 26.06.2011  11:14

Rasto Chvala

"Argumentoval som, že Cruze má viaceré prvky z novej Astry, že ho chválili viacerí, napríklad i Rasťo Chvála, a tak stojí zato ho najsamprv vyskúšať a až potom haniť."

Tak to uz je fakt dovod, ked to Chvala vychvali...

Bertold 27.06.2011  00:17

« Re: Rasto Chvala

Ahoj!
      Neviem čo konkrétne máš proti Rasťovi Chválovi. Ja tiež nie všetko čo robí beriem. K jeho testom, najmä v sme.live, mám určite dosť veľké výhrady. Len tak úchytkom: Zavolal Andreja Studeniča, aby zajazdil nejakú trať na čas s rôznymi autami strednej triedy. Výsledkom boli nejaké časy, ktoré sa líšili len minimálne. Keď Andrej dojazdil, miesto toho aby sa ho spýtal na dojmy z toho ktorého auta, Rasťo sa spýtal divákov, ktorí sa na to všetko pozerali, že ktoré auto bolo podľa nich najlepšie. Neviem, prečo by to mali diváci vedieť lepšie ako šoférujúci Andrej. Alebo robil sa test pohonov (predný, zadný, 4x4) na hokejovom štadióne v Brezne a BMW odštartovalo oveľa neskôr ako jeho konkurent a Rasťo povedal, že to bol zbabraný štart, v cieli bolo BMW neskôr, takže postupuje súper. Verím, že to dali celé ešte raz s rovnakým štartom oboch súperov a BMW opäť prehralo a preto postúpil súper, ale na videu ani v komentári o tom nebola ani zmienka. Alebo robí kadejaké trate pre testované autá a stoj čo stoj sa snaží jazdiť šmykom. A oveľa viac ovplyvňuje výsledný čas to, či trafil alebo netrafil apex, ako kvality toho ktorého auta. A mohol by som toho spomenúť naozaj neúrekom. Ale podľa mňa sa do áut rozumie a keď je niečo zlé, tak sa to nebojí povedať na plné ústa. Akurát by mal popracovať na tom, aby pri tých jeho testoch nerobil také do očí bijúce somariny.

bicak77 26.06.2011  21:54

1.6VTI vs.1.2TSi

Měl bych taky nějaké poznatky ze srovnávačky. Mám to opačně jako ty, já jezdím 1.6VTi (C4) a zkoušel jsem 1.2TSi v OII.

Téesíčko je určitě pro spotřební jezdce uživatelsky příjemnější. Krásně táhne od spodku jak říkáš, je tiché a ten šestikvalt - super. Co mi ale trošku vadilo, je právě ten..nazval bych to "dieslový projev"...Dole a ve středu otáčkového pásma je to paráda, tak to člověk zkusí ještě víc vytočit a ouha. Dál už se nic zvláštního neděje a přichází menší zklamání. Člověk prostě chce nechce po zkušenostech "dole" čekal víc.

Ve vétéíčku je to přesně obráceně. do 3 - 4 tisíc takové normální ježdění. Ovšem nad 4tis cítíš jak do 6tis krásně výkon graduje (2. a 3.st). A tak se mi to osobně líbí víc. Reálná dynamika je víceméně stejná, jen s VTi se musíš víc snažit a trošku si "zasportovat".

Co mi oproti TSi chybí, je 6.stupeň..ten by se opravdu šiknul a nejraději bych ti celou převodovku vyškubnul z Jetty a narval do mé C4 ;-)

Jinak moc krásná recenze, zajímavé čtení

Kuban 26.06.2011  23:14

« Re: 1.6VTI vs.1.2TSi

to je to co lidem vadí. Pídí se po lepších motorech, přitom relativita je jim cizí. Čím kvalitnější motor, tím kvalitnější zrychlení => kroutící moment v podobě vodorovné přímky => plynulá akcelerace => téměř nulové lepení do sedaček přitom lepší časové výsledky. Většina řidičů nadává na dízlové turboefekty, přitom přesně to od vozu očekávají :-) To neber na sebe, jen prostě všeobecná reakce na podobné komentáře. ;-)

Bertold 27.06.2011  01:04

Ahoj!

Tak tie Tvoje poznatky z testovačiek ma prekvapujú. Na C4 1,6 VTI sme sa zviezli viacerí a všetci mali rovnaký jednoznačný názor ako ja. Neviem kam až si ten motor vytáčal, lebo do 5000 otáčok pri ktorých motor dosahuje maximum výkonu si myslím, že by nemali byť výhrady. Pri vytáčaní po obmedzovač by som Tvoje výhrady ako tak akceptoval, ale v takomto výraznom pretáčaní motora nevidím význam. Ja som tú 1,6 VTI vytočil do 5000 ot/min a nič také extra sa nedialo. Viem, že maximálny výkon je až pri 6000, ale max. krút. moment je pri 4250, takže tam sa to už malo zobudiť. Tak neviem. Nie vždy sa musia dvaja zhodnúť.
      Každopádne Ti gratulujem k novému autu podľa Tvojich a prajem veľa spokojnosti. Dík za pochvalu.

P.S.
      Ja zas na oplátku musím pochváliť interiérové plasty v novej C4. Ozaj dobré. Určite lepšie ako v Jette.

matii 27.06.2011  08:27

« Re: Re: 1.6VTI vs.1.2TSi

Zdar, jelikož také vlastním 1.6VTi připojím svůj poznatek k diskuzi.

1) VTi potřebuje zajet, pokud si seděl v nějaké testovací verzi, která měla najeto okolo 1000Km, pak to nebyl adekvátní výkon. Dle vlastní zkušenosti vím, že auto začalo značně ožívat až při nějakých 3000 - 5000Km. Když jsem do něj poprvé sednul, taky sem si říkal, že už ta moje Fábka 1.2HTP byla silnější.

2)Píšeš že si VTi vytočil na 5000 otáček. Na jaký stupeň? Pokud to byla 1 nebo 2 pak z těchto údajů nemůžeš soudit, pokud to byla 3 nebo 4 pak by mě zajímalo, kolik si měl rychlost o 5 ani nemluvím, bo bys tam musel mít už pořádnej ranec.

3) Klasik praví "Objem ničím nenahradíš", tudíž bych oba "výkonově podobné" motory shrnul takto:
        a)1.2TSI - výborný pružný motor s vynikající akcelerací, který 1.6VTi předčí při stejné váze auta ve své, nazval bych to "hbitosti".
        b) 1.6VTi - línější, rozežranější, třeba ho točit, ale pokud jde o těžší auta kolem 1,5t, pak bych řekl, že do kopce a s nákladem bude mít navrch.

4) Těžko srovnávat 1.2 turbo s 1.6 atmosférou. Spíš by mě zajímal váš názor na "srovnatelné" objemy motorů TSi a THP

matii 27.06.2011  09:28

« Re: Re: Re: 1.6VTI vs.1.2TSi

Měl někdo možnost srovnat třeba 1.8TSi a 1.6THP156k ?

Kuban 29.06.2011  08:19

« Re: Re: Re: 1.6VTI vs.1.2TSi

turbomotor bude mít vždycky navrch. Srovnávat se právě dají, je jen otázkou jak je vůz zpřevodovaný. I co se se tahání nákladu týče má turbomotor navrch.
          - na tahání nákladu potřebuješ sílu - ani né až tak moc ten výkon - a sílu má větší TSI baco víc hned vod spodu, takže motor nemusíš v kopci trápit vysokýma otáčkama nebo ho dusit.
          - sice to není dízl, ale proč myslíš že mají nákladáky krouták už ve 1200 otáčkách a maximum otáček max 3500... Prostě tahače nic víc :-)

bicak77 27.06.2011  12:01

Zdar a sílu! :-)

Teď za mě odpověděl výše matii. Auto se určitě musí zajet. Já mám zrovna něco přes 4tis a s prvníma kilometrama se to určitě nedá srovnat. V 1tis kilometrů jako měla tvoje testovačka to ještě pořád nebylo ono. Motor začíná jít za plynem stále lépe i z nižších otáček. Samozřejmě takovou pružnost jako 1.2tsi mít nikdy nebude, i když VTi používá lehčí převod. VTi prostě nejraději úřaduje ve vyšších točkách a mě je to celkem příjemný.

1.2 tsi je určitě modernější, vymakanější motor a je otázkou času, kdy se v této kubatuře objeví něco podobného i v koncernu PSA. Přesto má klasická atmosféra stále něco do sebe ;-)

Ještě jsem si vzpomněl na jednu věc. Nedávno ve SM měřili na brzdě výkon OII 1.2tsi a naměřili dokonce 97kw!!! To je příjemný benefit, ne? :-)

Bertold 28.06.2011  00:26

« Re: Re: Re: 1.6VTI vs.1.2TSi

Predvádzačka bola nová. Tých 5000 ot./min som mal na trojke a bolo to na diaľnici, takže s rýchlosťou nebol žiadny problém.

S tými meraniami v SM je to akési podivné. Písal som o tom v diskusii ku grafom. Ibize 1,2 TSI namerali 87 KW a 178 NM, Octávii 1,2 TSI 97 KW a až 195 NM. Neviem, čo si mám o tom myslieť.

matii 28.06.2011  05:47

« Re: Re: Re: Re: 1.6VTI vs.1.2TSi

Tak jsem to dneska cestou do práce testnul (při 5000ot/min):

3 - 70Km/h
            4 - 110Km/h

Pokud bych to rval víc na těch 6k, pak ty rychlosti velice rapidně narůstaj.
            Zátah je plynulý, kolem 4500 - 5000 ot/min tah znatelně posílí a motor dostává křídla ... rozuměj auto se dostává do fáze, kdy jeho hmotnost nic neznamená a motor pnádherně hučí ... rád bych to slyšel zvenčí. Jelikož jsem neměl možnost testnout 1.2 TSi při takové jízdě nemohu soudit rozdíl.

Bertold 28.06.2011  22:46

« Re: Re: Re: Re: Re: 1.6VTI vs.1.2TSi

Tých 70 km/h a 110 km/h sa mi zdá na tie prevody málo. Nerátal som si kvôli tomu pílový diagram, ale nebolo to na dvojke 70 km/h a na trojke 110 km/h?

matii 29.06.2011  05:44

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: 1.6VTI vs.1.2TSi

to Bertold ... >:D >:D >:D No jasně že je to tak .... to by bylo sakra líný auto >:D >:D >:D

bicak77 28.06.2011  10:05

« Re: Re: Re: Re: 1.6VTI vs.1.2TSi

Co se týká naměřených výkonů motorů VW je známá věc, že skutečně naměřené výkony byly v reálu vyšší než udával výrobce. Třeba takový motor 1.9tdi 77kw, měl standardně o cca 10kw víc..
            Je to sice pěkný benefit, co mě spíše zaráží, je celkem velký rozptyl třeba viz.Ibiza vs. Octávka..
            OK, mám nějaký koně navíc, ale proč má Jarda koní navíc 14 a Pepa třeba 28...Upřímně to nechápu.
            Před lety jsem koukal jako sova, když v Německu naměřili u Passata 2.0tdi 103kw skutečně cca 120kw a u Passata 2.0tdi 125kw skutečně těch 125kw, jen ten krouťák měl podstatně vyšší, než slabší kolega...

Bertold 28.06.2011  23:04

« Re: Re: Re: Re: Re: 1.6VTI vs.1.2TSi

Áno, VW s tými výkonmi sem tam začachruje. Aj 1,4l oficiálne 55 KW a 74 KW boli v skutočnosti 63 KW a 74KW. Neviem ako je možné, že to môžu až tak nepresne uvádzať. Každopádne, to čo nameral SM na Octávii je už fakt úplne mimo oficiálnych údajov. SM sa mi dostane do rúk veľmi zriedka, ale vždy v tom mojom čísle bol nameraný výkon dosť odlišný od oficiálneho. A to nielen pri VW. Neviem či je to len náhoda. U nás merajú výkon motorov na brzde v časopise Auto magazín a vychádza im to skoro takmer identicky s údajom výrobcu. Bohužiaľ 1,2 TSI ani 1,4 TSI zatiaľ netestovali. Dúfam, že aj tieto motory sa dostanú na radu.

Rubb 28.06.2011  23:22

« Re: 1.6VTI vs.1.2TSi

Se mi líbí, jak se tady majitelé archaických dýchavičných atmosfér bijí za svou pravdu >:D >:D >:D Stejně je pak po 20 ostrých km marného boje začne bolet ruka s kvedlání s šaltpákou a při pohledu na vír v nádrži radši uhnou na stranu :no:
                Tímto Vás všechny zdravím ;-)
                P.S. pokud by měl někdo zájem porovnat svou zuřivou atmosféru s bezzubým, nesportovním turbomotorem v RS6, tak si napište... Normálně se do takových diskuzí nazapojuji, ale z tohohle fakt nemůžu, sorry 8-s

Ronault. 28.06.2011  23:30

« Re: Re: 1.6VTI vs.1.2TSi

A mě zase baví, jak si někdo pořídí RS6 s turbomotorem a má pocit, že už nikdy nic lepšího na světě nebude. Tohle tady bylo před léty i s TDI, taky to byl sen všech snů a kolik lidí pak najednou cítilo tu radost z atmosféry, když se nabažili turba.

Pravda je někde uprostřed, bohužel. Nikde ani u tebe ani u atmosféry, každé má své pro a proti. Jinak u 1,2 TSI se taky dost zašaltruješ, daleko více než u mé atmosféry, kdy zařadím klidně v 45 km/h pětku a jedu až do maximálky.

foto JanPribik

JanPribik 29.06.2011  03:31

« Re: Re: 1.6VTI vs.1.2TSi

Normalne se do takovych diskuzi nezapojuji, ale tohle fakt nemuzu.... RS6 a sportovni? Spis pseudo- nebo radoby sportovni. Tucna velka prkenna krava, ktera posadce neposkytuje ani spetku komfortu a spojuje jen nevyhody sportaku a neohrabonosti limuziny. Vyhod z kazde koncepce ale ma poskrovnu, jako kazdy kompromis. A s tim virem v nadrzi to plati naopak u turbomotoru, atmosfery jsou mnohem mene nachylne na zvyseni apetitu pri vyssi zatezi.

Ale zas na druhou stranu tyto vcne diskuze TDI TSI atd. jsou usmevne. Kazdy at si koupi, co mu dovoli penezenka a co je v ramci moznosti nejbliz jeho idealu. Mame doma C3 1,6VTi a ten motor neni z nejsilnejsich, akorat do mesta, ale ma paradni zvuk, takze clovek mu odpusti vykony v primce a kocha se melodii.

A btw klidne svou zurivou atmosferu rad porovnam s bezzubym turbomotorem v RS6, ale prosim o moznost videodokumentace, bylo by to dobre spestreni dlouhych zimnich veceru, kdy jsou moje zurive atmosfry v garazi

Ronault. 29.06.2011  20:15

Rubb 02.07.2011  23:43

Pro JanPribik:
                    nevím s čím srovnáváš a pro jistotu jsi to ani nenapsal, ale nevadí. Ty nejsi v pozici, abys mi mohl diktovat, které auto sportovní je a které není... neznáš mé priority... :no: Pro mě je RS6 ve své třídě No.1... Bohužel pro tebe, tvůj názor mi je putna :no: ... Jinak radši si místo videa kup teplé ponožky, protože jinak ti bude sakra zima...
                    Pro Matii:
                    Ty jsi to pochopil zle, já to opravdu myslel s nadsázkou... spíš by mě opravdu zajímalo srovnání 1.2TSI s 1.6VTi ;-)

Ronault. 03.07.2011  00:15

« Re: Re: 1.6VTI vs.1.2TSi

Ty nejsi v pozici, abys vůbec mohl rozhodovat, které auto je a není sportovní. Nejde vůbec o to, co ty považuješ, neb to je každému... jedno.

Rubb 03.07.2011  08:11

Ronault: přesně tak, stejně jako mě ;-) :yes:

foto JanPribik

JanPribik 03.07.2011  12:17

« Re: Re: 1.6VTI vs.1.2TSi

Rubbe, v odpovědi si dovolím parafrázovat Jeremyho z Top Gear: " Naštěstí už můžeme kupovat BMW, protože všichni ti blbečci, co si je kupovali přesedli na Audi ".

nechci se tě dotknout, ale nesnáším povýšené jednání a z tebe přímo kape. A ač neznám tvé priority, tak si dovolím říct, že RS6 - ač je jedno z nej v jeho třídě - tak není sportovním náčiním a to ani žádný jeho konkurent. Tento soud si dovolím vyslovit, protože mám s čím srovnávat a mám hodně odježděno. A Rubbíku, teplé ponožky nebudou potřeba, vsadím na jistotu a vezmu auto, které už v přímém porovnání nakopalo RS6 MTM, kterou má kolega. Přece si nemyslíš, že bych cokoli podcenil...

Ronault. 03.07.2011  20:47

Rubb 04.07.2011  06:57

« Re: 1.6VTI vs.1.2TSi

Jan Pribik, dovolím si taky jedno rčení: "Pro hlupáka každý hloupý"...

Neboj, urážlivý nejsem, ty doufám taky ne (to nahoře ber s rezervou). Ač říkáš, že to sportovní auto není, pro mě je. Rozhodně bych ho neporovnával se supersporty, na ně má sice výkonem, ale ztrácí opravdu velkou hmotností (ikdyž i přesto dokáže být v zatáčkách sakra rychlá). Osobně mám na okruhu problém spíš trefit co nejlépe brzdný bod, ale to jako příležitostný návštěvník okruhu nějak rychle nezlepším ;-)
                            Hlavní ale pro mě je to, že tohle auto mohu používat ke všemu, co potřebuju (najedu ročně okolo 40tis) a co mě baví, v tomhle ho u mě neporazí nic.

S těma ponožkama jsem to napsal schválně, čekal jsem, že objasníš to auto ... ale vidím, že jsi tajemný jako hrad v Karpatech >:D

matii 29.06.2011  05:41

to Rubb ....

1) 1.6VTi a archaická dýchavičná atmosféra? Jako nadsázka možná, ale jinak seš totálně mimo mísu. Ten motor je čtyři roky starý, tak si zkus o něm něco přečíst než budeš vypouštět takové výrazy.

2) Normálně tu diskutujeme o výhodách a nevýhodách toho kterého motoru a proč? Protože nás auta baví a rádi o nich pokecáme. Nikdo se tu za nic nebije. Jedinej kdo si sem přišel "honit triko" seš ty se svou RS6.

Ronault. 28.06.2011  23:32

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: 1.6VTI vs.1.2TSi

1,4 55 kW a 1,4 63 kW byly dva naprosto odlišné motory, kompletně.

Bertold 29.06.2011  08:44

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 1.6VTI vs.1.2TSi

Myslím, že si to nepochopil. Jasné, že mi neuniklo, že bola najprv 1,4 16V s oficiálnymi 55 KW a potom 1,4 16V s oficiálnymi 63 KW. Ja som len napísal, že prvá 1,4 16V s oficiálnymi 55 KW, mala na brzde 63 KW. To len na upresnenie.

Kuban 29.06.2011  08:11

« Re: Re: Re: Re: Re: 1.6VTI vs.1.2TSi

tyhle nepřesnosti platí pro většinu vozidel, i staré škodovky trpěly výkonovými rozdíly, kdy slabší 100ka jela lepe jak 110 atpd.

foto FINLAND

FINLAND 27.06.2011  00:05

1.2 TSI a jeho sportovnost

Pánové, toto klidně berte jako výplod nezkušeného řidiče, nicméně rychlost v přímce opravdu za sportovní nepovažuji, 180 km/h jede i má starší Honda, což jsem si ověřil na autobahnu v Německu. Daleko zajímavější je pro mně svižná jízda po okreskách, kde to člověk zná, a tak jede o něco rychleji, než většina lidí. To se snad v určitých mezích dá označit za "sportovní." Motor 1.2 TSI jsem nezkoušel, jako motorizace pro Fabii dost chválený, nicméně do Jetty bych volil spíše 1.4 TSI nebo 1.6 TDI. Možná jsou to subjektivní a neopodstatněné obavy, nicméně u auta velikosti a váhy Jetty bych volil motor silnější. Také bych si nebyl jist životností 1.2 TSI, bude-li po něm chtít majitel nějakou dynamiku a bude-li v autě velikosti Jetty či Octavie.

Bertold 27.06.2011  00:35

« Re: 1.2 TSI a jeho sportovnost

Ahoj!
      Ono to treba naozaj vyskúšať. Zatiaľ som nenatrafil na človeka, ktorý s týmto motorom jazdil a trvil by, že auto nižšej strednej triedy je s 1,2 TSI motorovo poddimenzované. S motorom sú spokojní motoristickí novinári aj majitelia. Drvivá väčšina z nich tvrdí, že oveľa lepší je 1,2 TSI ako 1,6 TDI. A 1,4 TSI Twincharger je určite oveľa lepší oko 1,2 TSI, ale to už je úplne iná liga. Aj dynamicky aj finančne.

foto Hanz-R32

Hanz_R32 27.06.2011  22:33

« Re: Re: 1.2 TSI a jeho sportovnost

Bertold: to že malý turba ztrácej lesk když se na ně začne tlačit je starej známej fakt. proto jsem si své 1,4 TCe s psanými 130k/190Nm (na brzdě 140k/200Nm) nechal čipnout. Když jsem viděl reálné křivky, po 4500ot. to padá opravdu razantně ten krouťák. O 1,2 TSI nemluvě, prostě to tak je, dokonce i u 1,4 TSI 90kW. Osobně mi byl jízdní projev TCe příjemnější než 1,4 TSI, ale to je ted jedno. Naopak když začneš tlačit na dobrou atmosféru (klidně i 1,6), tak začne podávat až sportovní výkony. Například motor Nissan HR16 110k co jsem měl dřív letěl jak střelenej a rval od 3500 až do 6800ot. tzn na okresce v 80 kmh za tři, plnej a do 140 bez řazení krásnej gradující tah, na kterej se žádný 1,6 nebo 1,9 TDI s podobnym výkonem nechytá i když kroutak je o 100 vyšší. Downsizovaný turbobenzíny maj charakter někde uprostřed ropy a atmosféry. Jedou pekne dokud se z "řidiče" nestává "pilot". o zážitku z motoru a sportovní jízdy samotné nemůže být řeč proti klasické gradující atmosféře. ale na běžný ježdění v pořádku. jen tu netvrď jak jede 1,2 TSI líp než 1,8 apod. Mám sice MPV, ale zase 160k a 230Nm a kámoš v Astře H má 1,8 140k a v podstatě kdekoli se byl schopnej mě držet pokud měl dobře zařazeno. 1,2 TSI je proti mýmu TCe zdechlina a pochybuju že svou Jettu rozjedeš na 220 jenže tu Astru 1,8 prostě jo. GPS 213 a hotovo, ujel mi, o fous. A na dálnici naloženej v kopci jsi prostě v *, na šestku zapomeň pokud chceš udržet třeba 160. U 1,6 nebo 1,8 no problemo. A jak začneš tlačit tak ani ta spotřeba nebude nijak hvězdná. O životnosti toho motoru nemluvim, to se teprv uvidí ale rozhodně to nebude žádnej zázrak. Jako dobrý ok, ale že by se z 1,2 TSI mel nekdo posadit na *, to je trochu přitažený za vlasy ne? a ty to tu rozebíráš zleva zprava a porovnáváš s nějakym MIVEC a VTI a jánevim co ještě. Sjeď si třeba v Mazdě 3 1,6 a uvidíš jak má fungovat správná atmosféra 1,6. Nebo ten Nissan HR16, třeba Juke, Note, Quashqai, Toyota 1,6 Valvematic, stačí? Všechny tyhle motory strčej to TSI do kapsy projevem, zábavou, gradací, zvukem. Pokud jsi takovej nafoukanec že bys 1,2 TSI chtěl porovnat s 1,8 tak třeba zmíněnej Opel 140k, Honda 1,8 140k, Toyota 1,8 145k. Běž se svézt a pak mi pověz ještě tu o karkulce

Bertold 27.06.2011  23:57

« Re: Re: Re: 1.2 TSI a jeho sportovnost

Kde bolo tam bolo, za siedmimi horami a dolami, kde sa piesok lial a voda sypala, chodil jeden inžinier Kocúr v čižmách. ... A žili šťastne, v bázni Božej, až kým na samom sklonku života nepomreli.

Tú o poctivej slečne Karkulke som už bohužiaľ zabudol. Prajem Ti všetko najsamlepšie a veľa nadhľadu.

Ronault. 28.06.2011  00:10

« Re: Re: Re: Re: 1.2 TSI a jeho sportovnost

Trochu soudnosti chlape :no: On má Jack bohužel pravdu, hlavně v tom, že malé turba jsou někde na půli cesty mezi dieselem a atmosférou, na běžné ježdění je to o kus ideálnější než diesel, přecejen jsou kultivovanější, mají širší spektrum použitelných otáček, ale sportovnost je o něčem jiném. Pokud chceš cítit, co je sportovnost, tak se svez třeba v atmosféře Clia RS, nebo klidně i v oné vzpomínané 1,6 od Nissanu. A dokonce bych řekl, že i 200k THP v RCZ je perfektní, i když je to turbo, tak k vrcholu tolik nevadne jako menší turbomotory.

Kuban 30.06.2011  09:19

« Re: Re: Re: Re: Re: 1.2 TSI a jeho sportovnost

malé turbomotory jsou kompromis mezi atmosférou a TDízlem.
              - ANO

Nemůžeš ale brát v potaz to, že ve vyšších otáčkách turbomotory vadnou. Ten motor by musel být pak 2x dražší a větší, neboť by potřeboval druhé turbo, variabilní sání, úpravu časování vaček, hlavu atd atd atd... Berte v potaz cenu.

Atmosféra je vždy konstruována právě na ty vysoké otáčky, proto je vod spoda lenivá jako prase (vyjma VTECů). A sportovní jízda není o tom točit motor v červených, ale jet nejrychlejší možnou rychlostí za nejrychlejší možný čas (nevím kdo a kdy začal brát projev motoru jako parametr pro synonymum SPORT, zvlášť když sport je převážně o zábavě a výsledcích). S turbomotory se musí umět jezdit. Zvláště s benzínovými kde jde poměrně hodně o spotřebu ku odvedené práci oproti šetrnější naftě.

Kuban 30.06.2011  09:12

« Re: Re: Re: 1.2 TSI a jeho sportovnost

nezmiňuj maximální rychlosti, neb zde motor hraje druhotnou záležitost

foto ObiWanKenobi

ObiWanKenobi 27.06.2011  11:34

Mam 1.4 TSI twincharger :-)

...a sice nemozem moc porovnavat s ostatnymi, bo na inych autach som velmi nejazdil, ale mozem povedat, ze turbodieru nemam prakticky ziadnu, aj ked obcas citim, ze pri 3800 otackach auto trosku nakopne, ale ja osobne by som chcel praveze este 'kopavejsie' auto :-) (btw. ten motor mam v Sciroccu a tiez parkujem na Zapade) :-)))

Bertold 28.06.2011  00:12

« Re: Mam 1.4 TSI twincharger :-)

Zdravím suseda!

Biele Scirocco poznám, Teba ešte nie. To Tvoje Scirocco je určite zaujímavé auto. Tak si ho uži!

Bertold 29.06.2011  09:09

Na obzore nová výborná atmosferická pohonná jednotka

Všetkým fanúšikom atmosferických motorov svitlo na lepšie časy. Mazda pripravila revolučný benzínový motor 2,0 SkyActive, kde namiesto mnohými zatracovaného turba použila až neuveriteľne vysoký kompresný pomer 14:1! A pritom ten motor ide na 95-tku!!! Všetci čo sa s tými prototypmi zviezli si tento motor nevedia vynachváliť. Vraj žiadne stopy po ekologickom priškrtení. Veľmi sa teším, že budúci rok dostanú nastupujúce turbomotory veľmi zdatnú konkurenciu.

Bertold 14.07.2011  16:59

Fotky

Konečne som vymenil provizórne fotky za serióznejšie. Dúfam, že tieto sa budú páčiť viac.

iudex 30.08.2011  10:44

ČO NOVÉ?

Zaujímalo by ma (aj z osobných dôvodov záujmu o Jettu), čo máš nové, ako hodnotíš po pár mesiacoch a po prípadnom vychladnutí prvotného nadšenia. Všetko OK, žiadne poruchy, zistené nedostatky, čo vyjde na povrch po pár tisícoch km? Napíš.

Bertold 30.08.2011  23:05

« Re: ČO NOVÉ?

Ahoj! No v podstate nové nemám nič. Len sa zmenil stav tachometra. Už máme najazdených cca. 19 000 km a priemerná spotreba sa stále drží na 6,3 litra. Auto sa pohybuje v zmiešanej premávke. Takmer každodenné dochádzanie do práce v rámci mesta, 200- 400 kilometrové služobné cesty po Slovensku a 2500 km služobná cesta do Nemecka. Problém zatiaľ nebol žiadny. (Ani len žiarovka.) Jediné čo by som mohol spomenúť je slabé občasné drnčanie z prístrojovej dosky pri otáčkach v oblasti maximálneho výkonu, ale ešte som neskúšal vyhodiť všetky drobnosti uložené v odkladacích priestoroch, takže neviem povedať, či sa to objaví aj potom. Pravdepodobne áno, lebo aj na auto.cz im tam niečo drnčalo. S Jettou jazdíme traja a spokojní sme všetci. Šéf, ktorý neholduje dynamickej jazde (na nemeckých diaľnicach však rád ide 160- 170 km/h) si chváli nízku spotrebu, priestorný interiér, objemný kufor a tempomat. Ja si zasa cením istý, športovo tvrdší podvozok, pri správnom zaobchádzaní s radiacou pákou dynamický motor, presnú prevodovku a nepreposilované riadenie. (Kvôli prípadným vyrývačom uvádzam, že Jetta 1,2 TSI sa dynamikou nechytá na 1,4 TSI Twincharger, Clio RS, BMW M1 a dokonca ani na najslabší monopost z F1.) Kolega sa okrem spotreby a dostatočného krútiaceho momentu (nemusí podradzovať pri jazde do kopca) teší najmä z konzervatívneho a elegantného exteriéru a interiéru. Z prvotného nadšenia nič nevyprchalo, všetci sa z Jetty tešíme. Dúfam, že to takto ešte dlho zostane.

iudex 31.08.2011  14:43

« Re: Re: ČO NOVÉ?

Dík za info. Inak ak budeš mať niečo nové, aktualizuj, z času na čas sa sem pozriem.

"-- skrytý --" 08.09.2011  19:35

správna volba

myslím,že super volba pomer cena, kvalita a jazdne vlastnosti, renault fluence alebo chevrolet na vw zatiaľ nemá, nech slúži :yes:

foto SCHROJF

SCHROJF 09.09.2011  08:08

« Re: správna volba

Suhlasim na 100% s opisom motora,aj ked sa mi nova JETTA nepaci(mal som predoslu generaciu),som rad,ze nie som jediny,co sa pri kazdej jazde z tohoto motora vytesuje!!!Skoda,ze ste nemali moznost si auto "poskladat"...s DSGckom by to bola podla mna dobra volba.Skvela recenzia,pekne fotky,prajem vela stastnych km s logom VW na volante!!!

foto dvorcidlo0

dvorcidlo0 07.01.2012  17:05

Spotreba - diaľnica

Zaujímal by ma tvoj (Váš) postreh z diaľnice.
    Doposiaľ mám octaviu tdi 81 kw a môj jazdecký štýl je skôr dynamicky. 50% času strávim na diaľnici rýchlosťami 140 - 160 km/h a spotreba práve v tomto režime sa pohybuje okolo 6.5 litra.
    Prirodzene TDI - rotačné - boli jedny z najúspornejších áut - takže nečakám spotrebu rovnakú - ( a spotreby niektorých majiteľov - 6.0 litra na 1.2 tsi pri 150 je nereálne - tak isto ako spotreba tdi pri 150 nie je 5 litrov - je to len zbožné prianie niektorých majaliteľov ktorý sa po dialnici pohybujú 120 km/h na úseku 5 km zrýchlia na 150 a následne píšu - moje TDI má 5 litrov po diaľnici a nad 6 litrov sa to nedostane ani ked idem ako " prasa " - blbosť - ak idem ako prasa aj na legendárnom TDI nie je problém po diaľnici spotreba 8-9 litrov ( trvalá rýchlosť nad 180 km/h)
    Takže ako je to z rýchlou cestou po diaľnici? A spotrebou?

Bertold 09.01.2012  23:34

« Re: Spotreba - diaľnica

Ahoj! V teste Jetty 1,2 TSI na auto.cz pri 130 km/h namerali spotrebu 7,2 l/100km, čo môžem potvrdiť. Aká je situácia s aktuálnou spotrebou pri vyšších rýchlostiach to teraz exaktne neviem napísať. Odskúšam a dám vedieť.

Bertold 05.02.2012  11:47

« Re: Spotreba - diaľnica

Spotreba sa pri ustálenej rýchlosti 150 km/h podľa palubného počítača pohybuje od 9 do 10 l/100km. (šiesty prev. stupeň, suchá cesta, mrazivé počasie a zimné pneu) Samozrejme úspornosť moderných malolitrážnych turbomotorov sa prejavuje v oblasti čiastočného zaťaženia motora. Pri jazde s vysokým zaťažením sa výhoda úspornosti stráca. Turbo pracuje s vysokým tlakom a do valcov tlačí veľké množstvo vzduchu. Keďže benzínové motory pracujú so stechiometrickou zmesou, platí, že čím viac vzduchu tým viac benzínu. Preto pri vysokom zaťažení je výhoda úspornosti oproti atmosferickým motorom s väčším objemom nulová.

kekso 16.04.2012  15:28

Kontrolky, hmlovky...

Zdravím, zdravím kolega jettiak ;-) Mám takú otázočku, koľko a aké kontrolky ti svietia keď zapneš hmlovky, podľa mňa by mala jedna (zelená) signalizovať zapnutie predných hmloviek a druhá (oranžová) signalizovať zapnutie zadnej hmlovky, je to tak? (mne svieti len jedna - oranžová ale svetlá svietia všetky Vopred dík za odpoveď. inak aj ja som pôvodne uvažoval benzín ale naskytlo sa toto... Prajem veľa šťastných kilometrov... ;-\ )

foto Nerez

Nerez 16.04.2012  15:48

« Re: Kontrolky, hmlovky...

U novějších aut VW koncernu chybí kontrolka předních mlhovek. Takže nepoznáš, jestli jima svítíš, jedině podle povytáhlého ovladače světel. Jen když zapneš i zadní, tak je tam jedna kontrolka. Má to tak už i dvojková Octavia.

kekso 17.04.2012  08:19

« Re: Re: Kontrolky, hmlovky...

Diky moc, nevedel som. Tak majú šťastie ojednu pripomienku v servise menej... ;-)

foto Nerez

Nerez 17.04.2012  19:42

« Re: Re: Re: Kontrolky, hmlovky...

Osobně tohle nechápu, kolik tím ušetřili? Tohle mě na koncernu štve. Už pár lidí mi řeklo, že si zapnou mlhovky, pak na ně zapomenou a jezdí snima dál, protože je na to kontrolka neupozorní.

kekso 21.04.2012  12:26

« Re: Re: Re: Re: Kontrolky, hmlovky...

Tak, tak máš pravdu keď boli dve bolo to lepšie a prehľadnejšie... ;-\ Čo už to je ten koncern... Potom musíš v garáži pozerať čo a kedy vlastne svieti :-)

foto vladom2

vladom2 24.04.2012  14:04

« Re: Kontrolky, hmlovky...

Zdravím Ťa, keď zapneš predné hmlovky, tak vedľa vypínača svetiel sa červené podsvietenie symbolu /hmlové svetlá/ zmení na zelené - to je akože tá zelená kontrolka ako by mala byť na predné hmlovky, len je trocha mimo zorné pole.

kekso 26.04.2012  06:31

« Re: Re: Kontrolky, hmlovky...

Odskúšané, je to tak... :yes: Diky je to síce prkotina ale zaujímalo ma to :yes: :yes: :yes: ;-)

foto diskus

diskus 29.08.2012  11:47

1.2 TSI

Nedalo mi nenapísať, potom ako opisuješ 1.2 TSI. Dokonca som si založil aj konto :-)
    Vyberal som auto, nemal som vybratý presný model, tak som chodil do predajcu k predajcovi, plus nejaký bazár, súkromný predajca.......Podmienka bola iba to, že to musí byť benzín.

Skúšal som aj novú 1.2 TSI Jettu a aj Golf. NO mňa ten motor neoslovil. Neviem, každý máme ten svoj pocit. Auto je dizajnovo krásne, aj vnútro kvalitné, ale ako vravím tomu motoru v tom aute niečo chýbalo. Určite som z neho nemal pocit ako ty, tak som od jej kúpi odstúpil.

K TSI a iným benzínovým turbám, bude ešte pár rokov trvať aby obhájili svoju spoľahlivosť, ak nabeháš aspoň 200 000 a napíšeš, že nič vážne, tak si TSI v budúcnosti kúpim.
    Nie je tajomstvom, že TSI takmer každý rok sú inovované, takou najspoľahlivejšou sa zdá byť 1.8 nakoľko má už svoju históriu. Uvidíme.

Ozaj a tie 1.6.
    Porovnávaš Kiu Ceed 1.6 mám na nej niečo najazdené vo verzii kombi, model 2007, 91 kw. Máš úplnú pravdu, avšak ten motor nemusí byť zlý len je zrejme katastrofálne sprevodovaný. Pocit z výkonu je slabý, musíš točiť cez 4000 otáčok ale aj tak je to nedostatočné. Je to 5 rýchlostná KIA, možno 6 rých. je už k tomu motoru lepšia.
    spotreba priemer cca 6,5 až 7. Auto na dialnici pri vetre nestabilné, pomerne skoro začali rezonovať plasty, vypadávala kompletne elektronika prístrojovej doky.. No treba pripomenúť, že priestoru je tam dosť.

Megan 1.6 ročník 2009
    Pocit z 1.6 podstatne lepší, k tomu autu akurát, spotreba 6,5. Nie zlé auto, vnútri chudobnejšie. priestor postačujúci. Avšak veľmi skoro už nefunkčné svetlo, ventilátor.

Octavia 1.6, to nebudem opisovať, v tom ste sa už viezli asi všetci. Ale na tých 75 kw sa mi zdal lepší ako v KII.

Corolla 1.6, VVTI 91 kw, a Valvematic 97 kw
    Asi najvačšie prekvapenie, motor je zaujímavý tým, že na atmosféru dáva už 80% výkonu Nm už od 2000 otáčok. Obrovský rozdiel oproti mne skúšaným 1.6 je že od 4000 ot. to podstatne zatiahne. V papieroch je max. 6000, nuž realita je táká (zrejme nemá alebo nefunguje obmedzovač) potiahne až takmer 7000. Ďalši rozdiel je že keď jazdíťe dlhšie na vyššie otáčky tak spotreba nie je vysoká. Na KII, Megan to podstatne cítiť.

Skúšaj som aj Jettu predhcádzajúci model s motorom 1.6 ale bolo to veľmi lenivé auto, pocitovo slabšie ako v oktávke.

Tak toľko k 1.6.

Bertold 19.09.2012  23:48

« Re: 1.2 TSI

Ahoj Diskus!

Som rád, že si pridal na danú tému zopár svojich postrehov. Vidíš, pri Ceede máme rovnaký názor, pri Megane (v mojom prípade Fluence) tiež, s Corollou som nemal tú česť. Mdlosť Ceedu podľa mňa nespočíva v 5 stupňovej prevodovke. Ani na dvojke či trojke (ľahké prevody) motor príliš neťahá a reakcia na plyn nie je zrovna spontánna. A to v celom otáčkovom pásme. A súčasné 6 stupňové prevodovky výrazne prvých 5 stupňov neodľahčujú. 6. stupeň sa používa ako rýchlobeh (na zníženie otáčok), takže maximálna rýchlosť sa dosahuje na 5. stupni (to je aj prípad Jetty 1,2 TSI). Neviem, ako je sprevodovaný Ceed, ale nevýhoda chýbajúceho jedného stupňa v prevodovke by sa prejavila naplno len v prípade, že Ceed by mal 5. stupeň ako rýchlobeh a maximálku by dosahoval na štvorke, čo podľa mňa nie je prípad Ceedu (ale keďže s ním jazdíš, tak ma oprav ak sa mýlim).

Čo sa týka Tvojho sklamania z 1,2 TSI. Ešte najsamprv uvediem, že nie som predajca VW a nie som VW pozitív ani VW negatív, že nikoho nenabádam, aby kupoval to či ono, ide mi len o dobro veci- podeliť sa so svojimi skúsenosťami. Neviem pri akej príležitosti si skúšal 1,2 TSI, či sa jednalo o klasickú predvádzaciu jazdu alebo niečo iné. Napríklad ja som po predvádzacej jazde tiež nebol nejako extra ohúrený. Cítil som, že je to lepšie ako atmosférické 1,6 čo som skúšal predtým, ale až taký veľký rozdiel som zas necítil. A že to nebola economy run súťaž o tom svedčí spotreba cca. 10l. Hlavné čo ma zaujímalo pri testovacej jazde, bolo zistiť, ako spontánne reaguje turbodúchadlo na stlačenie plynu, lebo som chcel zistiť, či sa motor správa ako diesel, kde sa vo väčšej alebo menšej miere vyskytuje turbodiera až v nejakých 80% otáčkového spektra, alebo je to lepšie. Takže som výrazne stláčal plyn a sledoval rýchlosť odozvy. Väčšinou v nižších otáčkach, keďže auto nebolo moje a k požičaným veciam sa právam s väčšou bázňou ako k vlastným. Ohúrený som nebol ťahom motora v nižších otáčkach do 2500-3000 ot./min (ale určite to nebolo horšie ako v 1,6 atmosfére). Keď už som sa vozil v našom aute, pri športovejšej jazde som motor točil a tu sa dostavila tá náklonnosť k tomuto motoru. Takže ak si motor nevytáčal niekde nad 3000 otáčok a neoslovilo ťa to, tak sme sa zhodli. Ak si motor vytáčal na 4000- 4500 otáčok, potom máme iný názor. Čo nie je žiadna tragédia.
      A potom udržať 1,2 TSI permanentne na otáčkach nad 3000 na verejných komunikáciách nie je žiadny extrém, kdežto udržať atmosféru nad 4500 to už slušný extrém je.
      Čo sa týka spoľahlivosti, tak neviem ako bude, ale viem ako bolo a ako je. Pred prvou prehliadkou sa ozývali z motora rušivé zvuky, po nej už nie. Nechceli povedať čo všetko na tom robili, ale nevymieňali tam nič vo veľkom. Teraz máme najazdených 80 000 km a je ticho.

Prajem Ti veľa šťastných kilometrov na novom aute

foto Loki

Loki 25.02.2013  09:10

vyborna recenzia

Vyborna recenzia ! ;-) a este krajsie auto. Tak ako som pisal v mojej recenzii hneda patrí do TOP 3 farieb. Mame rovnaky motor tak nech sluzi, nevieme si ho zatial vynachvalit ako tym prejavom, tichom v kabine a aj spotrebou. BA-NR 5,5-5,7 litra je na benzin vyborna hodnota

Bertold 04.03.2013  22:30

« Re: vyborna recenzia

Ahoj! Som rad, ze si podal dokaz, ze downsizing funguje aj u teba. Neviem kde chodia neprajnici downsizingu na to, ze nefunguje. Aj ja ti prajem vela stastnych kilometrov a radost z auta.

foto dal

dal 23.06.2015  21:26

Ze všech tvých

recenzí je vidět, že tě auta baví, navíc dokážeš vše popsat takovým lidským a pravdivým způsobem. Přeji ti hodně spokojených km a děkuji za tvé recenze, které alespoň pro mne nemají chybu!