dr.biker (muž 36 let) Poslat zprávu

Renault Clio sport II ph1

Renault Clio, foto 1 Renault Clio, foto 2 Renault Clio, foto 3 Renault Clio, foto 4 Renault Clio, foto 5 Renault Clio, foto 6 Renault Clio, foto 7 Renault Clio, foto 8
Renault Clio, foto 9 Renault Clio, foto 10 Renault Clio, foto 11 Renault Clio, foto 12 Renault Clio, foto 13 Renault Clio, foto 14 Renault Clio, foto 15 Renault Clio, foto 16 Renault Clio, foto 17 Renault Clio, foto 18 Renault Clio, foto 19 Renault Clio, foto 20 Renault Clio, foto 21 Renault Clio, foto 22 Renault Clio, foto 23 Renault Clio, foto 24 Renault Clio, foto 25 Renault Clio, foto 26 Renault Clio, foto 27 Renault Clio, foto 28 Renault Clio, foto 29 Renault Clio, foto 30 Renault Clio, foto 31 Renault Clio, foto 32 Renault Clio, foto 33 Renault Clio, foto 34 Renault Clio, foto 35 Renault Clio, foto 36 Renault Clio, foto 37 Renault Clio, foto 38 Renault Clio, foto 39 Renault Clio, foto 40 Renault Clio, foto 41 Renault Clio, foto 42 Renault Clio, foto 43 Renault Clio, foto 44 Renault Clio, foto 45 Renault Clio, foto 46 Renault Clio, foto 47 Renault Clio, foto 48 Renault Clio, foto 49 Renault Clio, foto 50 Renault Clio, foto 51 Renault Clio, foto 52 Renault Clio, foto 53 Renault Clio, foto 54 Renault Clio, foto 55 Renault Clio, foto 56 Renault Clio, foto 57 Renault Clio, foto 58 Renault Clio, foto 59 Renault Clio, foto 60 Renault Clio, foto 61

Přezdívka auta Frankenstein Rok výroby 2000 Koupeno ojeté najeto [km]:214000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1998 výkon [kW]: 124 kroutící moment [Nm]: 200 zrychlení 0-100 km/h [s]: 7.2 maximální rychlost [km/h]: 220 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 15 zavazadlový prostor [l]: 255 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 8

chtěl bych se s Vámi čtenáři podělit o své dojmy s mojím dalších přírůstek do vozového parku - ke svému stávajícímu autu Renault Clio IV 0,9 Tce (viz jiná moje recenze) jsem si pořídil auto na víkendy pro radost z řízení, které jsem chtěl vlastnit už jako malý kluk. Tím autem je malý francouzský divoch z Dieppe, tedy Renault Clio sport II ph1!

Jak jsem se k autu dostal?
Clio sport jsem si chtěl koupit již dříve, ale bohužel jsem na něj jako začínající řidič neměl peníze a později jsem musel upřednostnit nové auto, které bude sloužit bez poruch na každodenní jízdy do práce (trasa 45+45 km). Až začátkem letošního roku jsem dospěl do fáze, kdy jsem měl něco málo našetřené a mohl jsem si dovolit koupit auto na víkendy, které jsem vždy chtěl a které u mě probudilo lásku k francouzským malých autům. Byl jsem ale finančně omezen, takže jsem věděl že hledám Clio II ph1 v pokud možno originálním stavu bez úprav. Začal jsem tedy sledovat nabídky na internetu a zjistil jsem, že to bude nelehký úkol. Vzhledem k typu, zaměření a stáří vozu jsou většinou tyto Clia ve špatném stavu, nebo jsou po zásahu nějakého „umělce“, který se snažil své auto upravit nebo vylepšit, což já nechtěl. A verze po faceliftu se mi také líbí, ale kousky ve slušném stavu začínají být nesmyslně drahé, takže ph2 jsem zavrhl. Nakonec jsem objevil můj kousek nedaleko mého bydliště, domluvil si schůzku a projížďku, auto i majitel na mě udělali dobrý dojem a já auto tedy v dubnu 2019 koupil. Auto bylo v originálním stavu, pouze mělo sportovní podvozek KONI, sportovní laděný výfuk REMUS a sportovní otevřené sání motoru, jinak bylo auto v originálním stavu. Technicky bylo auto s přihlédnutím na svůj věk, typ auta a nájezd 200 000 km v dobrém stavu, motor i převodovka fungovali dobře, jenom na karoserii byly vidět známky oprav drobných havárií a prahy byly vlivem koroze zdeformované, takže mi bylo jasné, že je budu muset nechat opravit. I tak se mi auto líbilo a já jej koupil a zatím toho nelituji.

Minulost mého vozu
Neznám přesnou historii vozidla, pouze jsem dohledal, že auto bylo poprvé zaregistrováno v květnu 2000 někde v zahraničí, k nám do ČR se auto dostalo v létě 2003, kdy sloužilo ve středočeském kraji po dobu následujících pěti let. Pak se autíčko přemístilo do mého kraje (do vedlejšího okresu), kde bylo do roku 2014, kdy se přemístilo do Olomouce, kde sloužilo dvěma majitelům. Já se tedy v roce 2019 stal asi šestým majitelem vozu. Tak doufám, že auto už u mě zůstane a že mu zařídím důstojné prožití automobilového důchodu.

Clio sport ph1 bylo představeno na Ženevském autosalonu 1999, v tu dobu to bylo vyvrcholení modelové řady Clio (až později se představila bláznivá verze s motorem V6 místo zadních sedadel).
Na náš trh bylo auto uvedeno až v květnu 2000, startovací cena byla 680 000 Kč.
Vozidlo se vyrábělo ručně na severu Francie v Dieppe, karoserii ale vyrobili spolu s běžnými typy ve Flins a motor poslali z Motorcléonu.
Clio sport se od ostatních typů této řady liší již na první pohled několika detaily karosérie - zejména pak čelní stěnou, kde se objevili nové světlomety s dvojitou optikou a pod nimi přídavné otvory pro přívod vzduchu. Také zaujmou rozšířené přední blatníky, které ukrývají pěkná 15-ti palcová kola. Na dobu vzniku to byla docela velká kola, většina konkurence jezdila na 13 nebo 14-ti palcových kolech. Jinak se zvenku jeví auto jako běžné Clio.
V interiéru na první pohled zaujmou sportovní anatomické přední sedadla čalouněná koženkou a alcantarou, která se objevuje i ve výplních dveří. Také zaujme hliníková řadicí páka a hliníkové pedály, oko si také určitě všimne sportovních budíků s bílým podkladem a sebevědomým cejchováním rychloměru do 270 km/hod a otáčkoměru do 8000 ot/min. To jsou indicie, že se asi nenacházíte v běžném malém městském autě.

Motor - srdce auta
Je zde dvoulitrový atmosférický motor pocházející z typu Megane, Scénic, Laguna nebo Espace, kde poskytuje výkon 104 kw při 5500 ot/min. Divize Renault sport ale tento motor vzala a ve spolupráci s firmou Mécachrome (tehdejší dodavatel motorů F1) upravila, takže nově má motor v Cliu 124 kW/172 k při 6250 ot/min, což jsou pěkné čísla pro tunu vážící auto.
Jedná se tedy o typ F4RS - kapalinou chlazený zážehový řadový čtyřválec, uložený vpředu napříč, objem 1998 cm3, průměr 82,7x93 mm, poměr 11,0x1. Blok i hlava válců je z hliníkové slitiny, 5x uložený hliníkový hřídel, 4 ventilový rozvod 2x OHC, vačkové hřídele poháněné ozubeným řemenem, variabilní časování sacích ventilů, elektronické vícebodové vstřikování paliva řízené společné s bezdotykovým zapalováním bez rozdělovače.
Auto má dva trojčinné katalyzátory výfuku s lambda sondou, převodovka je 5-ti stupňová manuální (3,13-1,86-1,32-1,03-0,79), auto má měrný výkon 63 kW/l a výkonovou hmotnost 8,3 kg/kW, což nejsou vůbec špatné hodnoty.
Ještě zmíním zásah omezovače, na 1 a 2 stupeň zasahuje při 7250 ot/min, na 3-5 stupni pak při 7000 ot/min.

Podvozek
Všechna kola jsou nezávisle zavěšena, vpředu s dolními příčnými rameny a vzpěrami McPherson, vzadu jsou vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou, pérování zajištěno vinutými pružinami (vpředu mám snížené) a teleskopickými tlumiči (můj kousek má sportovní tlumiče Koni) a příčně skrutnými stabilizátory. Brzdy jsou kotoučové, vpředu s vnitřním chlazením o průměru 280 mm, vzadu pak kotouče bez chlazení o průměru 238 mm. Auto má systém ABS a elektronický rozdělovač brzdné síly (EBD). Disky jsou kované hliníkové O.Z. Racing o rozměru 7J 15-43 (moje přelakované na černo) obuté do pneumatik 195/50 R15, v mém případě Michelin Pilot Sport 3.

Jízdní vlastnosti
Už po usednutí za volant je mi jasné, že nesedím v běžném Cliu, sedím totiž v lepším sedadle, které mou postavu (176 cm, 73 kg) docela dobře obepíná a zvýšené bočnice se postarají o to, že zůstanu v sedadle na svém místě i při ostřejší jízdě na zakroucené silnici. Hlavová opěrka ve tvaru „otevírající se knížky“ lze dokonale nastavit, aby správně podepírala mou hlavu i krční páteř. Musím ještě zmínit kvalitní materiál sedadel, bočnice a zadní část je kožená, hlavní kontaktní části s tělem pak z alcantary, která se objevuje i na bočních výplní dveří. Tento materiál se už moc v dnešní době v autech neobjevuje, což je škoda, je to příjemný materiál. Ale zpět do auta, sedadlo lze nastavit podélně i výškově, řidič má i bederní opěrku, ale posed bych si dokázal představit ještě trochu nižší, ve svém druhém Cliu IV mohu sedět níž nebo se tak alespoň cítím. V rukách svírám docela velký volant (v době psaní recenze ještě obyčejný z II. generace Clia po faceliftu s velkým airbagem, již brzy bude navrácen volant z verze před faceliftem, který jsem koupil a nechal potáhnout pravou kůží), volant lze v malém rozsahu nastavit pouze výškově, ale já při své menší postavě jsem neměl problém docela rychle najít optimální polohu za volantem, která je mi příjemná. Startování probíhá klasicky po staru klíčem v zapalovací skříňce na sloupku volantu, po nastartování se ozve hrubší zvuk starého poctivého benzinového dvoulitru, auto se jemně otřese, aby se po chvíli uklidnilo, až poklesnou otáčky motoru na ty běžné volnoběžné. Pravá ruka sevře kulatou hliníkovou hlavici 5-ti stupňové převodovky, která má docela přesnou kulisu řazení (hlavně v porovnání s Renaulty vyrobenými okolo roku 2000), zásluhu na tom má určitě i repase převodovky provedená asi před 5-ti lety. Pedály jsou sportovní hliníkové, vypadají dobře a chodidla na nich dobře sedí za všech okolností, ikdyž má řidič mokré podrážky bot. Chod pedálů je příjemně tuhý, pedál plynu je ovládaný lankem, takže reakce na sešlápnutí plynu je okamžitá. Spojka zabírá klasicky až v poslední třetině, jak jsem u Renaultů zvyklý. Při rozjezdu s plynem musím zacházet opatrně, aby přední kola byla schopná přenést docela slušný výkon motoru na vozovku přes přední kola. Auto díky dobrému poměru výkon/váha nemá problém s akcelerací, auto na semaforu dokáže ostatní řidiče nemile překvapit a zahanbit je. Hlučnost při běžné neagresivní jízdě je na dobré úrovni odpovídající běžným vozům z té doby, při prudší akceleraci ale motor s originálním výfukem dají o sobě vědět, výfuk má pěkně hutný zvuk se sportovním nádechem. Podvozek je trochu tužší, musím ale podotknout, že mám sníženou přední nápravu a vzadu jiné tlumiče, jsou tam tužší od firmy Koni. Díky těmto úpravám se auto na zakroucené silnici chová jako motokára, přilnavost pneumatik Michelin Pilot sport mě nepřestává udivovat. Nejlépe se auto cítí na novém rovném asfaltu, ale zvládá i naše super rozbité okresní cesty, jenom je potřeba počítat se sníženým komfortem a jezdit slalom mezi hlubšími výmoly. Běžné dlažební kostky také podvozek zvládá důstojně, ale velké „kočičí hlavy“ jsou nepřítel auta, celé auto se dost rozvibruje, takže musím zvolnit pod 50 km/hod, abych to přežil nejen já, ale hlavně auto. Překvapilo mě, že tyto cesty se pořád u nás vyskytují, v mém případě jsem po nich jel na Olomoucku a Prostějovsku. Rozbitou D1 na Vysočině jsem nezkoušel (jel jsem pouze po zrekonstruovaném úseku na úrovni Brna), auto nemá a ani mít nebude dálniční známku, toto vozidlo není určené pro dálniční přesuny, ale na zakroucené okresní silnice, kde mi svým jízdním projevem vykouzlí úsměv na tváři. S bržděním auto také nemá problém, na všech kolem jsou kotoučové brzdy se sportovními destičkami, které dokáží auto zastavit doslova na pětníku. Po přesednutí do svého druhého Clia IV mám vždy pocit, že to auto vůbec nebrzdí, přitom i navzdory zadním bubnům auto brzdí velice slušně.

Komfort a výbava
Komfort je z důvodu tvrdšího podvozku trochu nižší, ale u víkendového auta pro radost z jízdy to vůbec neřeším. Sedadla jsou ale pohodlná, někomu se může hůře nasedat z důvodů vyššího bočního vedení, ale po usednutí se běžná postava cítí komfortně. Problém mohou mít pouze vysoké nebo jídlem znetvořené postavy.
Výbava je všeobecně dobrá, občas postrádám pouze klimatizaci, kterou některý z minulých majitelů odpojil. Auto má ale elektricky ovládaná okýnka (u řidiče s automatickým dojezdem, který moje Clio IV nemá!), takže při průjezdu obcí lze jednoduše vyvětrat. Okna ve dveřích jsou docela dobře vyřešené, lze jezdit s pootevřenými okny, v autě je minimální aerodynamický hluk, žádný velký průvan a přitom to docela větrá. Takže to zatím bez klimatizace přežiji i přesto, že motor a výfukové potrubí vytváří docela dost tepla, které proniká do kabiny, asi nejvíc přes středový tunel v podlaze, který bývá pěkně teplý).
Jediné, co mi na výbavě v současné době vadí, je autorádio, chci tam navrátit originální, už jsem jedno pořídil, ale nemohu ho sám zapojit, protože někdo předělal konektor na neoriginální rádio, takže musím nechat předělat konektor. Také mě občas naštve otevírání kufru, některý z minulých majitelů zavařil všechny zámky dveří na autě, na zadních dveří kufru chybí i tlačítko, do kufru se tedy dostanu pouze pomocí elektronického odskoku, který funguje pouze při aktivovaném klíčku v zapalování. Je to docela otravné řešení, asi vyměním celé zadní dveře, abych vrátil mechanické tlačítko k zámku dveří.
Prostornost Clia II. generace není nejlepší, ale já u víkendového auta maximálně pro 2 lidi neřeším, vpředu je prostoru dostatek pro průměrně velké lidi, kufr pro dva také stačí. Jediné, co mi trochu vadí je absence odkládacího prostoru před řadicí pákou, kde jsem zvyklý odkládat klíče a nějaké drobnosti, zde je pouze popelníček a zapalovač. Díky malé šířce auta také chybí odkládací prostory kolem ruční brzdy, kde obvykle bývají držáky na nápoje, zde bohužel na to není prostor. Musím si tedy vystačit s kapsami ve dveřích, dvěma odkládacími schránkami před spolujezdcem a schránkou pod jeho sedadlem. Případní cestující vzadu mají k dispozici docela velké a hluboké schránky v bočním obložení, kde se vleze i 1,5 litrová láhev.
Na závěr zmíním dnes tak rozšířené asistenční systémy, kromě ABS a EBD tu nejsou žádné asistenční systémy, takže pokud řidič udělá jezdeckou chybu, tak se z toho musí dostat sám, nemůže spoléhat na auto, že jej z toho dostane :-)

Spotřeba a provozní náklady
Spotřeba mě mile překvapila, výrobce udává kombinovanou spotřebu 8l/100 km, které lze v pohodě dosáhnout, jak tomu bylo běžně v době okolo roku 2000 (nefixlovali se ještě tolik emise). Při předváděcí jízdě minulým majitelem palubní počítač ukazoval spotřebu necelých 10 litrů, on ale zřejmě docela využíval potenciál vozu na prázdných cestách, tvrdil, že 10 je maximum. Při běžné svižné jízdě v rozumných mezích s občasným vyblbnutím na poloprázdném úseku parádní silnice (třeba Makovský průsmyk na hranici CZ/SK nebo Červenohorské sedlo v Jeseníkách) se kombinovaná spotřeba pohybuje mezi 7,5-8 l/100 km. To je pro mě milé překvapení. Jediným drobným mínusem je, že auto vyžaduje benzin s oktanovým číslem 98 a víc, za který chtějí pumpaři docela dost peněz. I ostatní náklady spojené s provozem jsou v běžných mezích, pokud tedy nejsou potřeba měnit specifické díly, které jsou vyrobeny pouze na verzi sport a nelze je nahradit dílem z obyčejného Clia. Jedná se např. o přední nárazník, přední blatníky a podběhy, některé díly motoru nebo výfukové potrubí. Bohužel použitých specifických dílů na vrakovištích moc není, je potřeba pátrat po soukromých inzercích konečných uživatelů těchto vozů, kteří si danou situaci uvědomují a nabízejí díly za sebevědomé ceny. Moje vyčíslené provozní náklady (bez PHM) najdete na konci recenze v odstavci „zkušenosti se servisem.“

Popis auta v číslech

max rychlost 220 km/hod
zrychlení 0-100 za 7,3 s
spotřeba 10,5 – 6,4 – 7,9 l/100 km
emise CO2 – 189 g/km
nádrž 50 litrů (benzin min N98)

Závěr
Co napsat závěrem? Koupi tohoto Clia na víkendové výlety pro radost z řízení vůbec nelituji (i přes vyšší servisní náklady spojené se stářím vozu) každá jízda s ním mě nesmírně baví. Auto poskytuje řidiči jízdní zážitky i na běžných cestách a v rozumných rychlostech, které už dnešní vozy nedokáží řidičům poskytnout, jsou totiž těžké, neobratné a napěchované složitou elektronickou výbavou, kterou ani dobrý řidič nepotřebuje, spíše jej obtěžuje. Proto jsem si toto auto koupil a budu se jej snažit udržovat v dobré kondici, abych vždy jednou za čas zavzpomínal na staré dobré časy okolo roku 2000, kdy inženýři při vývoji nového automobilu neměli tak svázané ruce různými nařízeními a předpisy, jako se tomu děje v dnešní době. Důkazem je u Renaultu vznik tohoto Clia sport nebo později i šílené verze V6, která je dnes nesmírně ceněná a stojí víc peněz, než za kolik se prodávala nová před skoro 20-ti lety...

-poctivý motor
-podvozek a řízení
-nenápadný design vozu (je to takový „sleeper car“, který umí zesměšnit dražší, větší a silnější auta)
-bohatá výbava s přihlédnutím na stáří a velikost vozu

-ceny některých dílů
-méně místa v motorovém prostoru na provádění mechanických oprav
-zpracování některých plastů v interiéru
-častá koroze prahů pod plastovým rozšiřujícím lemem
-snížený komfort na rozbitých okresních silnicích při pomalé jízdě, řešením je zrychlit :-)

Auto servisováno v neautorizovaném servise specializujícím se na vozidla Renault, navíc servisní technik zná vozidla Renault sport, takže je o auto dobře postaráno.

Auto je již 20 let staré a za tu dobu si už zažilo své, takže je jasné, že je potřeba do auta investovat, abych ho dal do dobrého stavu a vše fungovalo tak, jak má. Výčet úprav a oprav je už docela velký, takže nemá smysl to zde rozepisovat. Celkovou částku investovanou do vozidla od jeho koupi už raději nepočítám...

Koupeno od soukromého majitele, vše proběhlo rychle a bez problémů.

Úpravy vozu

Navrácení originálního výfuku

V červenci 2019 jsem nechal vyměnit sportovní laděný výfuk za již použitý originální výfuk, který majiteli zbyl po přestavbě Clia sport ph1 na závodní vůz. Došlo na kompletní výměnu, pryč šel rezonátor nahrazující katalyzátor, střední část tvořená trubkou i zadní část s laděným tlumičem od Remusu. Nově je na autě výfuk v původním uspořádání, tedy přední část s dvojitým katalyzátorem, prostřední část s tlumičem a zadní část s koncovým tlumičem. Bylo potřeba převařit přírubu na přední části výfuku, která na originálním výfuku chyběla (majitel ji uříznul a využil pro napojení sportovního výfuku na originální výfukové svody). Bylo také potřeba vyměnit uchycení zadního koncového dílu, který byl přetvořen na laděný tlumič. Vše vyřešil nový originální držák a zrušení toho stávajícího. Auto tak má zase kompletní originální výfuk, který při běžných rychlostech neobtěžuje posádku vozu hlukem, ale při vyšších otáčkách motoru se výfuk ozve pěkným sportovním zvukem, ale přitom celé auto nerezonuje, jako se dělo před výměnou výfuku. Nechápu, proč někteří majitelé těchto Clií si ničí svoje auta montáží jiných výfuků, když ten originální se tak k autu hodí…

Navrácení volantu z Ph1

V září 2019 jsem vyměnil volant z obyčejného Clia II po faceliftu za ten předfaceliftový, který do auta patří. Sehnal jsem zachovalý kousek z běžného Clia a nechal jej obšít pravou kůží. Zvolil jsem kombinaci hladké a perforované kůže v šedých odstínech, aby se volant hodil do interiéru. Věnec volantu teď hezky padne do rukou.

Navrácení originálního sání motoru

Na autě v době koupě byl sportovní filtr od KN, nejsem zastánce těchto otevřených filtrů, k autu jsem dostal i původní airbox, takže jsem se rozhodl jej tam vrátit. Musel jsem vyměnit autobaterii, ta dosavadní byla větší než měla být, airbox by se nevešel. Po výměně baterie se tam airbox tak tak vlezl, musím akorát dořešit přívodní potrubí, které přivede vzduch z oblasti předního podběhu.

Navrácení původních zadních světel

Vyměnil jsem zadní koncové svítilny, nově jsou na autě světlomety z ph1, které na auto patří. Výměna jednoduchá, stačilo vyměnit kus za kus, vyměnit žárovky a vyčistit spoje.

Navrácení tlačítka pro otevírání víka kufru

Vyměnil jsem kompletní víko kufru z důvodu chybějící tlačítka pro otevírání víka kufru, které někdo na stávajících dveřích zavařil. Do kufru se tedy dostanu pouze pomocí tlačítka elektronického odskoku zámku, které je umístěné na palubní desce a které funguje pouze v případě, když je klíček v zapalovací skříňce v aktivní poloze. Je to dost otravné řešení. Proto mi jako nejjednodušší způsob řešení přišlo kompletní výměna dveří. Na vrakovišti jsem sehnal stříbrné dveře, takže je není nutné lakovat a jsou vcelku zachovalé a kompletní, chybí pouze ramínko stěrače. Výměna dveří vcelku snadná, zvládl jsem svépomocí, jenom napojení vyhřívaní zadního okna, stěrače a centrálního zamykání jsem nechal na autoelektrikáře.

31.5.2023 20:12

Výměna podvozku

Auto stále není zcela zkompletované po renovaci karoserie, nicméně jsem využil návštěvy auta v klasickém servise, kdy primárním účelem návštěvy bylo navrácení klimatizace do vozu. Zároveň se vyměnil motorový olej, autobaterie a auto se celé zkontrolovalo, aby bylo schopná absolvovat STK. Při té příležitosti jsem nechal vyměnit i podvozek. Auto mělo (již jsem tak koupil) tvrdší snížené pružiny a vzadu byly i tužší tlumiče Koni. Auto mělo sice dobré jízdní vlastnosti na rovném kvalitním povrchu, ale na našich rozbitých okresních silnicích to bylo utrpení, auto bylo tvrdé a nemělo v rozbité zatáčce problém odskákat ze zatáčky ven. Rozhodl jsem se tedy navrátit autu originální podvozek. Doma mám již nějakou dobu originální použité ale zachovalé pružiny, takže zbývalo pouze sehnat originální tlumiče. Nakonec dorazili originální z Renaultu z Francie, takže Clio bude mít nově originální podvozek. Auto je na první pohled trochu výše postavené, na první jízdní dojmy si budu muset ale ještě počkat. Doufám, že již brzy autoklempíř dokompletuje auto a lakýrník doladí poslední drobné vady a nedodělky. Pak hurá na technickou a zpět do provozu! Naposledy jsem auto řídil v prosinci 2020, už se nemůžu dočkat...

24.5.2022 18:11

22. narozeniny

Auto zítra slaví výročí – 22 let od první registrace do provozu někde v zahraničí, nedopátral jsem se až k prvnímu majiteli.
Bohužel žádná slavnostní vyjížďka se opět konat nebude, protože auto stále není dokončené po opravě karoserie (auto tam slaví již druhé narozeniny po sobě). Celé to brzdil lakýrník, u kterého bylo auto celý rok. Nicméně nový lak by měl být již hotový, tak snad se brzy již projedu...

8.4.2022 20:29

Třetí výročí

Zítra to bude tři roky od koupi mého Clia sport ph1. Je to bohužel smutné výročí, protože minimálně polovinu tohoto času auto strávilo u doktora (rozuměj v servise). Auto je stále v lakovně na provádění nového laku. Bohužel lakovnu neřeším na přímo, ale přes autoklempíře, nemám tedy takový vliv na průběh prací. Auto bude za měsíc v lakovně přesně jeden rok...
Doufám, že se již auto brzy dokončí a že tuto sezonu konečně vyjedu na výlet.

26.5.2021 20:56

21. narozeniny

Včera mělo auto výročí 21 let od první registrace do registru někde v zahraničí, tak všechno nejlepší! Auto je stále u autoklempíře, který finišuje s přípravou karoserie na nový autolak, příštýý týden by mělo jít auto do lakovny, tak snad již bude auto brzy hotové...

3.3.2021 18:55

Auto stále u klempíře…

Jsou to tři měsíce od posledního příspěvku, bohužel se od té doby nic nezměnilo, auto je stále na dílně u autoklempíře, který provádí kompletní renovaci karoserie. Všechno zpomaluje aktuální situace, kdy jsou hůře dostupné náhradní díly, tím se zpomalují opravy všech vozů a tím pádem ještě před týdnem moje vozidlo stálo netknuté na dílně. Tak doufám, že auto bude brzy hotové, situace u nás se uklidní a já budu moci konečně vyrazit jen tak se projet na zakroucené okresní silnice s mou hračkou pro dospělé kluky…

Na závěr zmíním, že se na mě usmálo štěstí, takřka za pět minut dvanáct před uzavřením okresů jsem stihl koupit od pána z Prahy druhou originální sadu kol – tedy kované disky OZ racing a pneumatiky Michelin Pilot sport 3 za dobrou cenu. Takže už mám kompletní dvě sady originálních disků a k tomu originální rezervní kolo s litým diskem OZ racing :-)

5.12.2020 19:19

Průběh oprav, přezdívka auta

Tak auto po delší době dnes vyjelo z garáže na zkušební projížďku, vše funguje jak má.
Od nehody do dnešního dne se na autě udělalo kus práce, auto je už prakticky nachystané na opravu drobných vad karoserie a následné provedení nového autolaku.
Klempíř narovnal karoserii a opravil práh u řidiče, já potom nechal opravit popraskaný plastový přední nárazník a já sám jsem opravil uchycení pravého blatníku. Také jsem vyrobil z plastové desky kryt pod přední nárazník, který jej vyztuží. Koupil jsem také nový originální podběh předního levého kola (přední část), na pravou stranu již není skladem, tak jsem vzal podběh z obyčejného Clia a rozšířil jej na požadovanou šířku předního blatníku, abych vyplnil vzniklou mezeru. Výsledek je uspokojující, funkci to bude plnit.
Také jsem odvezl originální lité disky na kompletní renovaci, nově budou mít původní stříbrnou barvu, černé kola se mi nelíbí. Po nehodě byl jeden disk poškozený, tak jsem toho využil pro kompletní renovaci. Také se mi podařilo sehnat originální rezervní kolo s litým diskem, takže mám jeden rezervní disk navíc.
Dále jsem začal rozebírat interiér v zadní části vozidla, abych zjistil stav karoserie zevnitř. Objevil jsem na pár místech počínající korozi, např. u uložení zadních tlumičů, u uchycení zadního bezpečnostního pásu nebo na zadních blatnících z vnitřní strany nad prahy, kde se v minulosti napojovaly nové prahy. Tyto místa nechám před nových lakem opravit, aby auto bylo absolutně bez koroze. Přední kapota je taky lehce napadená korozí, proto na auto přijde jiná kapota v lepším stavu bez koroze, je už na cestě ke mně. Brzy už tedy budu mít všechny potřebné díly a auto předám karosáři a lakýrníkovi, který mi auto dá do pořádku a bude vypadat opět jako nové…

Na závěr ještě poznámka k přezdívce auta – nově autu říkám Frankenstein, protože je auto poskládané z různých vozů a má různě barevné díly karoserie. Auto bylo původně stříbrné, po jedné z nehod auto dostalo díly z modrého modelu ph2 (zadní blatníky, střecha) a červené zadní dveře, které jsem vloni vyměnil za jiné stříbrné. Já teď namontoval žluté řidičovy dveře a nově auto dostane tmavě šedou kapotu motoru, prostě je to Frankenstein :-)

6.11.2020 20:22

Nehoda

Pře třemi týdny o víkendu jsem měl nehodu, při vyhýbacím manévru s neohleduplným řidičem v protisměru jsem zajel příliš na krajnici, která byla podmáčená a stáhla mě do příkopu. Auto dostalo ránu na levý předek od meze v příkopu, auto se následně dostalo do smyku, otočilo se a narazilo řidičovou stranou do drátěného plotu u cesty, zničil jsem tři sloupky plotu...
Mě se nic nestalo, auto skončilo hůř, bylo nepojízdné. Utrhly se přední čepy na nápravě LP kola, mám poškozený přední nárazník, promáčklé dveře a práh u řidiče.
Auto tedy skončilo na odtahovce, nyní je auto již pojízdné, má provizorně vyměněné řidičovy dveře a aktuálně čeká u klempíře na opravu karoserie. Bude potřeba narovnat karoserii a vyměnit opět celý práh u řidiče. Tak snad se mi podaří přes zimu auto dát dohromady do pěkného stavu, aby bylo auto schopné mi na jaře dělat společníka při výletech pro radost z jízdy...

18.8.2020 19:16

Auto opět v servise

Auto bylo opět v servise, tentokráte na plánové výměně motorové oleje, který jsem nechal vyměnit po roce a ujetých necelých 6 000 km. Při té příležitosti jsem nechal vyměnit čidlo snímače otáček na převodovce, protože mi přestal ukazovat rychloměr, nyní už budíky ukazují vše správně.
Také jsem nechal zkontrolovat systém posilovače řízení, protože jsem při jízdě na okruhu pozoroval únik kapaliny v prostoru okolo expanzní nádobky. Prý je systém v pořádku, únik způsobilo větší množství kapaliny v nádobce, která si při nadměrné zátěži systému „odfoukla“ kapalinu. Vše prý těsní jak má, i pojistný ventil je OK.
V servise mi také přezuli a vyvážili druhou náhradní sadu kol, kterou jsem si pořídil na okruhy, abych si neničil vzácné originální disky OZ Racing a abych šetřil pneumatiky Michelin Pilot sport. Pořídil jsem z druhé ruky starší alu disky DOTZ s pěkným designem, sice byly zanedbané, ale dalo se to vcelku dobře vyčistit, z vnitřní strany jsem je opatřil novým nátěrem, takže jsou teď disky ošetřené a oxidace by měla bát zastavena. Na discích byly starší pneumatiky jiného rozměru, než mám já, takže je nahradili jiné starší ale zachovalé pneumatiky Michelin Energy Saver v požadovaném rozměru. Auto je tedy opět na 100% připraveno na víkendové výlety pro radost z řízení na okreskách i uzavřených tratích :-)

18.7.2020 18:58

Premiéra na okruhu

Tak jsem měl možnost konečně poznat chování svého auta na limitu, byl jsem totiž 2x na track day na okruhu ve Vysokém Mýtě. Poprvé jsem využil možnost návštěvy okruhu na konci června, kdy celý den pršelo, takže jsem si odbyl premiéru na okruhu za extrémních podmínek. Navíc jsem využil možnosti jezdit jednu hodinu s profesionálním učitelem jízdy, který mi vysvětlil základy toho, jak mohu lépe ovládat své auto na okruhu. Toto dopoledne mi dalo strašně moc, konečně jsme se s mým autem důvěrně poznali :-)
Druhá návštěva na okruhu proběhla začátkem tohoto měsíce, kdy jsem využil možnost zajezdit si se členy Renault sport clubu. Tentokráte jsem počítal se suchým okruhem, proto jsem auto přezul na druhou sadu kol tvořící plechové disky a letní pneumatiky Toyo Proxes na dojetí od bývalého majitele. Pneumatiky jsem samozřejmě na okruhu zničil :-)
Jinak auto extrémní zátěž jízdou na okruhu vydrželo, pouze jsem zaregistroval únik kapaliny z posilovače řízení, asi jsem vlivem agresivní jízdy posilovač trochu přetížil, tak si „odfoukl“ trochu kapaliny na spodní stranu kapoty…
Nechám to zkontrolovat v servise, kam se chystám na výměnu motorového oleje a výměnu čidla snímače otáček, protože mi přestal tachometr ukazovat rychlost.

Jízdu na okruhu jsem si tedy užil, Vysoké Mýto je menší okruh jako stvořený pro malé ostré vozy, jako je mé Clio sport. Za zničení starších pneumatik to určitě stálo, v budoucnu tento okruh opět rád navštívím, už jsem si koupil výhodně sadu starších pneumatik, abych si nesjel své Micheliny Pilot sport 3 za jeden den...

17.6.2020 20:17

Oprava elektroinstalace

Auto bylo u autoelektrikáře na výměnu budíků (nefunkční ručička palivoměru) a výměně řídící jednotky vnitřního osvětlení (nefunkční interiérové osvětlení). Po výměně budíků z jiného bouraného Clia se rozsvítila kontrolka airbagů, diagnostika odhalila nefunkční řídící jednotku airbagů, nebyl tedy funkční ani jeden airbag. Bohužel auto mi to nedalo najevo, protože některý z předchozích majitelů „upravil“ kontrolku airbagů na budících, aby nesvítila, proto jsem o tom nevěděl. Nefunkční palivoměr mi tedy možná zachránil život...
Musel jsem nechat vyměnit řídící jednotku airbagů a následně i podvolantový kroužek airbagu, aby vše zase fungovalo. Nyní je to v pořádku.
Budíky jsou také nyní plně funkční, ke stočení tachometru nedošlo, naopak mám nyní o 6 555 km navíc :-)
Vnitřní osvětlení je také již funkční, bylo potřeba vyměnit řídící jednotku a opravit lehce natavené kabelové rozvody v oblasti prahu, které asi klempíř dostatečně neochránil při výměně prahů.
Auto je tedy již plně funkční a připraveno na sezonu, můžu tedy v klidu vyrazit do Vysokého Mýta na okruh, abych se blíže seznámil se svým vozem :-)

24.5.2020 18:39

20. narozeniny

Zítra má auto významné výročí, a to dvacet let od první registrace do registru vozidel!
První registrace proběhla někde v zahraničí (nevím kde), kde si auto zajezdilo pouze tři roky.
V roce 2003 bylo totiž registrováno Clio u nás v ČR, konkrétně ve Středočeském kraji, kde pobylo 5 let, než putovalo na Moravu - k Brnu (rok 2008), kde jezdilo 6 let až do roku 2014, kdy auto putovalo o kousek dál na východ do Olomouce. Zde auto vlastnili dva lidé, ten první pouze krátce, auto hned prodal tomu druhému, od kterého jsem v minulém roce (2019) vozidlo zakoupil. Stal jsem se tak minimálně 6 majitelem tohoto vozidla.
Vozidlo má aktuálně najeto 206 tisíc kilometrů, není to ale ověřený údaj, kilometry mám ověřené pouze od roku 2009 (nájezd 140 tisíc) do současnosti. Co se dělo s autem do roku 2009, nevím. To stejné platí pro servisní historii, vozidlo nemá servisní knížku, mám pouze daňové doklady od roku 2008, kdy se o vozidlo začal starat nový majitel od Brna.
Každopádně vozidlo je teď již v dobrém technickém stavu, zbývá dořešit pár drobností a vyřešit kosmetický vzhled vozidla – tedy lak karoserie. Lakování není původní a není provedeno moc kvalitně, nejlepší má už za sebou, takže by si auto zasloužilo nový celolak a chtělo by to i celkově opravit slícování jednotlivých částí karoserie. Pokud budou v práci opět letní prémie, tak snad to v zimě nechám udělat, abych měl pěkného youngtimera na výlety pro radost :-)

12.5.2020 17:45

Rezervní kolo

Pořídil jsem rezervní plnohodnotné kolo, do dnešního dne jsem vozil jedno kolo z druhé sady kol, na kterých mám sjeté pneumatiky na dojetí na okruhu nebo ostatních neveřejných plochách.
Koupil jsem ocelový disk 6J15-ET43 z vrakoviště (je z Megana II, originál 7J15-ET43 jsem nikde nesehnal) a starší málo jetou pneumatiku Michelin 195/50 R15. Celé kolo i s přezutím mě vyšlo na 1 000 Kč, což mě mile překvapilo. Jsem tedy připraven na případný defekt na cestách.

18.4.2020 20:42

Lakování, díly z bouraného Clia sport

Dnes jsem opravoval následky drobné nehody, kdy minulý víkend mi řidič Vw Golfu odřel na křižovatce lem na zadním levém blatníku, zadní nárazník a disk LZ kola. Škoda naštěstí nebyla velká, šrámy se podařilo skoro všechny rozleštil, odřený lem blatníku jsem nastříkal barvou ve spreji, aby to nekorodovalo a litý disk jsem vyčistil a rozleštil. Naštěstí na černém disku nejsou tolik šrámy vidět, poškození je vidět pouze na přímém slunci.
Opravil jsem také šrám na předním nárazníku pod levým světlem, bylo to odřené již od předchozího majitele, nyní je to o mnoho lepší, poškození není skoro vidět. Do fotogalerie jsem přidal fotku zadní části po opravě nehody a opravený lak na předním nárazníku.

Minulý víkend jsem si přivezl nějaké náhradní díly z havarovaného Clia sport. Mám tedy konečně na výměnu budíky a řídící časovací jednotku interiéru. Budu tedy moci vyřešit nefunkční interiérové osvětlení i ručičku palivoměru, která žije svým vlastním životem...

9.4.2020 18:07

Jeden rok spolu...

Dnes je to přesně jeden rok od doby, kdy jsem si přivezl domů toto Clio sport :-)
Výročí oslaveno jízdou do práce po zakroucených okresních silnicích.
Každá jízda s tímto vozem mi dělá velkou radost, to auto poskytuje svému řidiči opravdové řidičské zážitky, koupi vozu tedy nelituji i přes to, že za ten rok vlastnictví jsem do tohoto auta investoval víc, než byla jeho pořizovací cena...

22.3.2020 14:20

Nový nátěr výfuku a brzdových třmenů

Využil jsem vyhlášeného nouzového stavu k úpravám auta, konkrétně jsem opět očistil výfuk od zbytků staré barvy (hliníková barva ve spreji na výfuky nevydržela vysoké teploty výfuku a oprýskala, dělal jsem vloni v létě), výfuk jsem tedy kompletně očistil a natřel dvakrát stříbrnou žáruvzdornou barvou Alkyton vhodnou na výfuky, kotle a kamna, je odolná až do 750°C, takže by mohla vydržet podstatně déle. Nyní výfuk i navzdory svému stáří (18 let) vypadá opět jako nový.
Také jsem očistil a natřel tou stejnou barvou všechny čtyři brzdové třmeny, na kterých se stávající černá barva již loupala. Pod tímto lakem jsem našel i předchozí červenou barvu. Vše jsem očistil a natřel novou žáruvzdornou barvou.
Když už byla demontována všechna kola, tak jsem vyčistil podběhy od nánosů nečistot a odstranil počínající korozi tlumičů a některých částí na nápravách. Vše jsem očistil a opatřil černou barvu ve spreji. Jinak barva mě potěšila, má totiž na obalu závodní Clio :-)
Nakonec jsem také pořádně vyčistil kola, ještě jsem to totiž od koupi vozu neudělal, pneumatiky jsem naimpregnoval a disky navoskoval. Auto je tedy plně připraveno na sezónu, teď už zbývá jenom zrušit nouzový stav a navrátit pěkné jarní počasí, které panovalo koncem tohoto pracovního týdne...

13.3.2020 20:36

Servis

Dnes jsem si auto přivezl ze servisu, nechal jsem kompletně vyměnit brzdové kotouče včetně destiček (Brembo), dále jsem nechal vyměnit čepy ramen, levou poloosu a těsnění horního revizního otvoru palivové nádrže (při natankování plné nádrže nádrž tekla). Auto je tedy aktuálně v dobrém technickém stavu a je plně připraveno na sezónu. Aktuálně mě trápí pouze nefunkční ukazatel/ručička paliva (nutno vyměnit celé budíky) a nefunkční interiérové osvětlení (odešla řídící jednotka vnitřního osvětlení). To jsou ale již drobnosti, se kterými mohu v pohodě jezdit. Už aby naplno propuklo jaro a uklidnila se situace okolo koronaviru, abychom zase mohli normálně žít a jezdit na výlety a srazy…
Aktuální stav tachometru 204 215 km.

23.10.2019 20:47

Výměna dveří do kufru, autoelektrikář a oprava laku

Tak jsem vyměnil svépomocí zadní dveře do kufru, výměna vcelku snadná, nově jsou na autě dveře s „obyčejného“ stříbrného Clia z vrakoviště, konečně mám mechanické tlačítko na otevírání kufru!
Elektriku do dveří jsem nechal zapojit odborníkem, nechal jsem také konečně zapojit originální autorádio. Bohužel se nepodařilo opravit nefunkční interiérové osvětlení, prý je špatná řídící jednotka. Budu ji tedy muset sehnat a vyměnit. Nechal jsem také opravit ručičku palivoměru, která neukazovala správně stav paliva, ale žila si svým životem nezávisle na množství paliva v nádrži.

Také zmíním drobné opravy laku karoserie, dnes jsem opravil olupující se lak na sloupku nad levým zadním oknem, nechal jsem si namíchat barvu ve spreji, kterou jsem dané místo opravil. Výsledek na amatérské podmínky není špatný, pod světlem v garáži to rozhodně vypadá líp, než jak to bylo. Jakmile s autem vyjedu ven na sluníčko, zkusím vyfotit. Ale i tak bych chtěl příští rok nadělit autu ke 20-tým narozeninám kompletně nový lak, ten stávající je již ve špatném stavu, na dost místech je popraskaný a odřený, jako by jej někdo umýval ocelovým kartáčem. Navíc přední nárazník je odřený od soubojů z parkoviště. Chtělo by to zkrátka nový lak...

27.9.2019 20:08

Další úpravy vozu

Tento týden jsem provedl další úpravy na vozidle, konkrétně jsem vyměnil zadní koncová světla, na vrakovišti jsem koupil ty z ph1, které na auto patří.
Výměna vcelku jednoduchá, akorát jsem musel trochu upravit tvar bočnice levého světla dle toho stávajícího, aby světlo dobře přiléhalo ke karoserii, která má trochu upravený tvar, karosář zřejmě při opravě použil neoriginální nepřesné díly (je to na první pohled vidět nepravidelným slícováním v oblasti zadní světlo - blatník - víko kufru). Také bylo potřeba trochu pročistit kontakty v levém světlometu a vyměnit jednu dvouvláknovou žárovku, aby světlo svítilo tak, jak má. Nakonec se povedlo, vše funguje.

Další úpravu jsem provedl na sání motoru, pořídil jsem flexibilní hliníkovou hadici, kterou nyní proudí chladný čerstvý vzduch z prostoru levého předního podběhu do originálního airboxu s filtrem a dále do motoru. Motor tedy již nenasává teplý vzduch přímo z motorového prostoru, jako tomu bylo donedávna přes otevřený sportovní filtr umístěný hned vedle bloku motoru. Hadice míří svisle dolů ke klaksonu umístěného před levým podběhem, snažil jsem se tak eliminovat nasávání nečistot a odstřikující vody z větracích mřížek v nárazníku.

Na konec zmíním poslední aktuálně řešenou úpravu, kromě světel jsem si také z vrakoviště přivezl kompletní zadní víko kufru, které chci vyměnit z důvodu chybějícího tlačítka pro otevírání kufru (je zavařené), aktuálně se totiž do kufru dostanu pouze pomocí tlačítka elektronického odskoku zámku, které je umístěné na palubní desce a které funguje pouze v případě, když je klíček v zapalovací skříňce v aktivní poloze. Je to dost otravné řešení. Proto mi jako nejjednodušší způsob řešení přijde kompletní výměna dveří. Jako bonus tím vyřeším i opravu vyhřívání zadního okna, které vypadá, že má nejlepší již za sebou. Jakmile budu mít trochu času a budu mít náladu, pustím se do výměny.

18.9.2019 21:21

Servis, STK+emise

Dnes jsem si auto přivezl ze servisu, auto je čerstvě po STK, auto v pohodě prošlo s dvěma lehkými závadami - koroze zadních kotoučů a trochu zašlá přední světla, na kterých jsou prý tmavé plochy. Emise naprosto v pohodě, všechny hodnoty jsou v normě.
V servise jsem nechal vyměnit volant, navrátil jsem ten z ph1, který tam patří. Také je v autě konečně originální autorádio, je zatím ale nefunkční, není zapojena anténa (chybí přívod dozadu na střechu). Auto dostalo novou autobaterii Bosch 60Ah, která je menší jako ta stávající, takže se mohl vrátit originální airbox, který se tam tak tak vlezl. Ještě se vyměnila tryska předního ostřikovače a zadní stěrač (lišta), který už měl nejlepší za sebou.
Teď je auto relativně OK, v budoucnu budu řešit kotouče a destičky, prosakující manžetu poloosy a počínající vůli v čepech. Také bych chtěl sehnat jinou škrtící klapku v dobrém stavu, ta moje má nejlepší za sebou, někdy mi zůstávají viset otáčky motoru, což je nepříjemné. Taky asi vyměním zadní dveře do kufru, abych vrátit mechanické otevírací tlačítko, mám jej totiž zavařené. A když budou v létě opět odměny v práci, tak bych rád vyřešil nejhorší kosmetické vady na laku karoserie, mám tedy ještě pár oprav před sebou...

Další vozy Renault Clio

zatím není auto ve 100% kondici, pracuje se na tom...

u víkendového auta pro 1-2 osoby neřeším

u víkendového auta pro 1-2 osoby neřeším

auto se chová jako motokára :-)

trochu komfortu rád obětuji ve prospěch jízdních vlastností

spotřeba dobrá, běžný servis cenově dostupný, horší je to s některými specifickými díly určenými pouze pro verzi sport

většina dílů pasuje z běžného Clia, horší je to s některými specifickými díly určenými pouze pro verzi sport

s výkonem jsem naprosto spokojený, na tunové autíčko bohatě stačí

spotřeba je super, navíc motor není moc citlivý na jízdní styl, nemá takové velké rozpětí spotřeby

Motor je hlučný, navíc už nemám izolaci na přepážce mezi motorem a kabinou, u sportovního auta to ale není mínus

i přes jejich stáří jsou stále kvalitní, pro mou postavu naprosto vyhovující

brzdy jsou vynikající

menší ale prakticky tvarovaný kufr, plně dostačuje na víkendový výlet ve dvou