Honda Jazz Dynamic

Honda Jazz, foto 1 Honda Jazz, foto 2 Honda Jazz, foto 3 Honda Jazz, foto 4 Honda Jazz, foto 5 Honda Jazz, foto 6 Honda Jazz, foto 7 Honda Jazz, foto 8
Honda Jazz, foto 10 Honda Jazz, foto 11 Honda Jazz, foto 12 Honda Jazz, foto 13 Honda Jazz, foto 15 Honda Jazz, foto 16 Honda Jazz, foto 17 Honda Jazz, foto 18 Honda Jazz, foto 19 Honda Jazz, foto 20 Honda Jazz, foto 21 Honda Jazz, foto 22 Honda Jazz, foto 25 Honda Jazz, foto 26 Honda Jazz, foto 27 Honda Jazz, foto 28 Honda Jazz, foto 29 Honda Jazz, foto 30 Honda Jazz, foto 31 Honda Jazz, foto 33 Honda Jazz, foto 34 Honda Jazz, foto 35 Honda Jazz, foto 36 Honda Jazz, foto 38 Honda Jazz, foto 39 Honda Jazz, foto 40 Honda Jazz, foto 41 Honda Jazz, foto 42 Honda Jazz, foto 43 Honda Jazz, foto 44 Honda Jazz, foto 45 Honda Jazz, foto 46 Honda Jazz, foto 47 Honda Jazz, foto 48 Honda Jazz, foto 49 Honda Jazz, foto 50 Honda Jazz, foto 51 Honda Jazz, foto 52 Honda Jazz, foto 53 Honda Jazz, foto 54 Honda Jazz, foto 55 Honda Jazz, foto 56 Honda Jazz, foto 57

Přezdívka auta hrkalka Rok výroby 2018 Koupeno nové najeto [km]:37000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1498 výkon [kW]: 96 kroutící moment [Nm]: 155 zrychlení 0-100 km/h [s]: 8.8 maximální rychlost [km/h]: 190 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 16 zavazadlový prostor [l]: 350 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 5.9

NIEČO Z MINULOSTI

Mojím prvým vlastným autom bola Honda Civic 6G 1,5 VTEC sedan. Kúpil som ju ako sedemročnú jazdenku s nájazdom cez 120000 km. Pri kúpe som civica plánoval mať 4 až 5 rokov, nakoniec u mňa ostala 13 rokov, pretože neboli dôvody sa toho auta zbaviť. Okrem slabšej antikoróznej úpravy zadných lemov a podvozka som s autom nemal takmer žiadny iný problém, údržba pozostávala z výmeny prevádzkových tekutín a komponentov typu brzdové kotúče a dosky, žiarovky vo svetlách, tyčky stabilizátora, predné čapy, manžety riadenia, pre istotu som dal vymeniť spojku. Civic mal na hrbe už 20 rokov a namotaných viac ako 300000 km. Bol som s ním veľmi spokojný, motor nemal žiadny problém ale na podvozku už bolo cítiť že tlmiče aj pružiny sú tam od novoty a nemené. Kebyže auto nemalo chronický problém s hrdzou zadných lemov tak by som aj zainvestoval do repasu podvozku a jazdil ďalej, ale už nebola chuť pravidelne bojovať s líškou hrdzavou, je to ako rakovina, už sa  jej nedá zbaviť. Ďalším dôvodom na kúpu nového auta bolo to že kvôli emisným normám vymierajú aspoň ako-tak potentné atmosférické motory v cenovej kategórii pre bežných ľudí, takže som chcel kúpiť auto s takým motorom pokiaľ to ešte je možné.

KANDIDÁTI

Podmienky na nové auto boli: japonský pôvod s atmosférickým štvorvalcom, niečo neopozerané čo bude jednoduché nájsť na preplnenom parkovisku nákupného strediska, viac sa mi páči karoséria typu sedan, ale sedan nebola vtedy až tak veľmi dôležitá podmienka, čo s odstupom času vnímam ako zlé rozhodnutie.

Toyota Auris, výbava Active a paket trend+ (130 k, 96 kw)
+ pri skúšobnej jazde som si na auto zvykol a udomácnil sa v ňom doslova po pár metroch jazdy
- jazdná nuda - 130 koní som v 1,6 atmo benzíne nenašiel, čakal som viac, asi zaúradovali emisné normy alebo slabšie zabehnutý motor na skúšanom aute
- zbytočne široký stredový tunel, málo miesta pre pravé kolenoV hľadáčiku bol samozrejme aj sedan Toyota Corolla, ale po skúsenosti s aurisom ktorý ma po dynamickej ani jazdnej stránke veľmi nenadchol, som na jazdu s takmer o 100 kg ťažšou corollou už ani nešiel.

Mitsubishi Lancer, výbava Invite (117 k, 86 kw)
+ po nemastnej-neslanej jazde s aurisom bola jazda v lanceri príjemným prekvapením, v porovnaní s aurisom je lancer podľa údajov výrobcu o približne 100 kg ťažší a má o 10 koní menej, ale pocitovo bola jazda v lanceri oveľa svižnejšia, motor šiel ochotnejšie do otáčok (možno to bolo aj tým že som jazdil na aute ktoré používali v predajni na rôzne cesty, už malo dobre zabehnutý motor s cca 25000 km na tachometri)
+ slušný podvozok, v zákrutách sa karoséria mierne nahne, ale po zakľaknutí už drží
+ z lanceru som mal najlepší pocit čo sa týka robustnosti a mechanickej odolnosti
+ nemá štart-stop
- zbytočne široký stredový tunel, menej miesta pre pravé koleno, ale bolo by možno s tým žiť
- preposilované riadenie
- morálne zastaralý, ale s tým by som asi dokázal žiť

Mazda 3, výbava Challenge (120 k, 88 kw)
+ dobré jazdné vlastnosti
+ presné radenie a riadenie
+ materiály a spracovanie interiéru
- zo skúšanej trojice najširší a najvyšší stredový tunel, málo miesta na pravé koleno
- pri mojej výške 180 cm keď som si sadol sám za seba tak kolenami som sa dotýkal predných sedadiel, pri rázvore 2700 mm mi to prišlo čudné. Ale keďže sedím vpredu a v aute strávim 90% času sám by to vôbec nevadilo
- slabšie pružné zrýchlenie (odtučňovacia kúra sa možno týkala mazdy 3 s motorom 1,5 ale dvojlitre s nejakou tou výbavou už sú dosť ťažké automobily)
- trochu mi chýbala výraznejšia výkonová špička pri 88 kw motore

V čase výberu už Honda Civic 9G nebola v ponuke (litrového mrzáka v Civic 10G som pod kapotou nechcel, na hatchbacku Civic 10G sa mi nepáči zadná časť a 1,5 VTEC v sedane je už dosť drahý), bola však možnosť zajazdiť si s kamarátovým vozidlom. Nie zlé vozenie, ale prejav 1,8 litrového motora v Civic 9G sa mi zdal mdlý, unavený, chýbala mu rezkosť a chuť do života starších motorov od Hondy. Asi pri ladení motora viac záležalo na spotrebe a emisiách ako na výkone. Aj tu vadil stredový tunel, ale na neho dali aspoň taký menší čalúnený vankúšik.

Okrem vysokej spoľahlivosti a zábavy za volantom je pre mňa dosť doležitý aj pocit pohodlia a vzdušnosti v interiéri, v starom civicu kde stredový tunel bol nízky som si zvykol jazdiť ako stará ku*va - rozvaľovať sa s kolenami naširoko od seba. Nemám rád keď ma niečo v aute priestorovo obmedzuje, keď som si predstavil že sa po výživnej dvoj alebo trojdňovej turistike budem vracať dlhšiu cestu domov a boľavé pravé koleno mi bude vkuse búchať do plastu širokého stredového tunela, tak mi z mojich kandidátov vyšiel najlepšie lancer, stredový tunel je v ňom riešený tak že by sa to dalo prežiť. V mazde by mi zbytočne široký a vysoký kus plastu pri dlhých jazdách vadil. Škoda, lebo Mazda 3 bola mojim hlavným kandidátom ešte v čase predvýberu, predtým ako som v autách sedel. Možno si poviete - somár keď má svojho favorita ktorý je z kandidátov asi aj najlepší a pre takú hlúposť ho nakoniec odmietne. Ale stiesnenosť súčasných automobilov ktoré sú v porovnaní so staršími časmi rozmerovo oveľa väčšie ale dnu častokrát menšie - to fakt nemusím.

V čase výberu prišiel na trh aj Jazz vo výbave Dynamic so silnejším 130 koňovým motorom, bola možnosť skúšobnej jazdy, povedal som si však prečo nie treba skúsiť. Jazda prebehla hlavne na okreskách rôzneho druhu a kvality na ktorých strávim najviac času aj kilometrov. Počas jazdy sa žiadny jazz nekonal, po podradení a poriadnom pritlačení plynu to bol skôr punk. Vystúpil som s úsmevom na tvári a vedel som že Jazz Dynamic bude s vysokou pravdepodobnosťou moje nové auto. Zo všetkých skúšaných kandidátov má Jazz Dynamic najnižšiu hmotnosť, najvyšší výkon a s vysokou pravdepodobnosťou aj najnižšiu spotrebu. Dostal ma hlavne svojim chuligánskym a zábavným prejavom. Z hľadiska dynamiky (zrýchlenie 0-100 a hlavne pružné zrýchlenie) sa Lancer ani Mazda 3 G120 resp. nová G122 na Jazz Dynamic nechytajú. Za rozpočet ktorý som mal k dispozícii som zároveň dostal najlepšiu výbavu a hlavne kopec miesta pre pravé koleno... V jazze 3. generácie je stredový tunel riešený tak že tam žiadny nie je. Teda vlastne je, ale je nízky a hlavne nie je zbytočne široký, vaše pravé koleno o ňom vôbec nevie, môžete v ňom sedieť pekne rozvalený na pána... Za mňa palec hore. Pravdupovediac trend širokých a obmedzujúcich stredových tunelov dnešných áut mi príde ako scestný, ale na druhú stranu chápem ľudí ktorým to vyhovuje, pocit obklopenia interiérom a podobne. Ale tento pocit obopnutia interiérom resp. navodenie akože športovej atmosféry je podľa mňa možné pri troche snahy docieliť aj bez toho aby človek musel sedieť v aute s kolenami pri sebe ako hanblivá teenagerka. Ľudia ktorí navrhujú interiéry automobilov si možno myslia, že čím vyšší a širší stredový tunel tak tým viac šport alebo luxus.A všetci testeri nových modelov majú asi príliš malé gule na to, aby dizajnérom povedali že chlapom vyhovuje posed s kolenami trochu viac od seba.Z novších automobilov v ktorých som mal možnosť sedieť resp. previezť sa bolo vcelku dosť miesta v Golfe VII alebo Kia Ceed. V Honde Civic 10G je stredový tunel riešený tak zvláštne, veľmi bude záležať od toho ako v aute sedíte. Najlepšie je tam mať sedadlo úplne na podlahe a na dlhšie nohy, vtedy sa vaše koleno dostane pod nepríjemne tvarovanú a zbytočne širokú hranu stredového tunela a sedenie je v poriadku. Kto si potrebuje sedačku dať vyššie a bližšie ku volantu môže mať s hranou širšieho tunela v Civic 10G problém, okraj ma nepríjemne tvarovanú hranu, dosť to tlačí. Dosť bieda v tomto smere bol pre moje krivé nohy Seat Leon, ináč celkom pekné auto. Len tak zo zvedavosti som zašiel do showroomu, sedel som v ňom možno aj polhodinu skúšal rôzne polohy, sedadlo vyššie, nižšie, krátke nohy, dlhé nohy, nič nepomohlo, ten tunel ma stále neskutočne obmedzoval, cestovať v Leone viac ako 50 km tak by ma asi porazilo. Úplná katastrofa bola Mazda 2 a z nej vychádzajúca Mazda CX-3, to snáď tie autá navrhli japonskí trpaslíci pre svoje deti. Neviem si predstaviť ako sa v nich môže urastený Európan dobre cítiť. Dosť stredových tunelov, trochu som odbočil od témy... S odstupom času hodnotím výber ako unáhlené rozhodnutie, mal som si po jazdách nechať viac času na rozmyslenie, ale o tom neskôr.

INFORMAČNÝ SYSTÉM

Prv než sa dostanem k podstatným veciam ešte čosi krátko o infotainmente Jazzu. Už nie som najmladší, ale ani žiadny starec ale pamätám dobu že ten kto mal v aute rádio s CD prehrávačom, dva airbagy, ABS, aspoň predné okná v elektrike a manuálnu klimatizáciu mal veľmi luxusné vozidlo. Tým chcem povedať že auto je pre mňa hlavne motor, podvozok, prevodovka a dobré spojenie a naladenie týchto troch prvkov. Infotainment a jeho grafiku, rýchlosť a podobne teda neriešim, považujem ho skôr za nutné zlo moderných automobilov ktoré zbytočne presúva pozornosť a sústredenie sa na jazdu k nepodstatným veciam. K životu mi bohato stačia informácie z palubného PC. Dotykovú obrazovku som v Jazze prvý aj poslednýkrát pohladkal pár dní po kúpe pri nastavení staníc rádia, nastavil som výšky, basy a vyváženie reproduktorov a čas. Odvtedy jazdím v vypnutým displejom. Keď chcem počúvať rádio alebo hudbu tak si ho zapnem bežným tlačidlom ktoré je umiestnené vľavo hore nad displejom. Všetko ostatné ako zmena z rádia na MP3, preskakovanie skladieb, staníc, hlasitosť riešim ovládačom na ľavej strane volantu. Ovládač na volante nie je žiadny dizajnový majsterštyk, obyčajné dosť veľké tlačidlo s dobrou ergonómiou ktoré je možné ovládať aj s tenšími rukavicami na ruke. To úplne stačí. Na pravej strane volantu je zas tlačidlo ovládania tempomatu. Tým sa dostávam k rôznym asistentom v Jazze Dynamic.

ASISTENČNÉ SYSTÉMY

1) tempomat - obyčajný, rýchlosť je možné nastavovať po 1 km, pri dlhšom stisnutí sa rýchlosť nastavuje v skokoch po 10 km. Tempomat bez omeškania reaguje na kopcovitý terén, z kopca vie udržať rýchlosť. Kto ladil tempomat urobil dobrú robotu, spokojnosť.

2) svetelný senzor a automatické prepínanie svetiel. Senzor by mohol v letných mesiacoch skôr vyhodnotiť že už je šero a zasvietiť reflektory o čosi rýchlejšie. Automatické prepínanie funguje spoľahlivo, rýchlo stlmí aj naspäť zasvieti diaľkové svetlá, spokojnosť. Senzor zároveň dobre a rýchlo aktivuje a deaktivuje podsvietenie rýchlomeru a otáčkomeru, po vjazde a výjazde z tunela sa nie je potrebné hrať s intenzitou podsvietenia.

3) dažďový senzor - funguje, ale nepoužívam, keď začne pršať zapínam stierače ručne, taktiež málokedy používam možnosť nastavenia rýchlosti stierania, úplne mi stačí bežné stieranie, prvá poloha pomaly, druhá o čosi rýchlejšie, tretia rýchlo...štart-stop, nezmysel, hneď vedľa radiacej páky je samostatné tlačidlo na vypnutie, už som sa naučil hneď po naštartovaní vypínať, ešte musím zistiť v servise či je možné SS odpojiť naveky amen.

4) upozornenie na opustenie jazdného pruhu - veľmi precitlivené, hneď vypnuté, je na to samostatné tlačidlo vľavo dole od volantu, nie je potrebné hladkať obrazovku.

5) dotykové senzory vpredu a vzadu. Pípajú, na displeji ukážu vzdialenosť od prekážky, je možné podľa nich parkovať dosť natesno. Ale keďže každé čudo trvá tri dni tak už dávno sú vypnuté, mám odjazdených dosť km, parkovať viem, nepotrebujem. Na vypnutie dotykových senzorov je tiež samostatné tlačidlo vľavo dole od volantu. Je však dobré že na aute senzory sú vo výbave bez príplatku, pretože skúsenosti a zručnosti vodičov sú rôzne a niekto môže mať problém aj s parkovaním malého auta ako je Honda Jazz.

6) upozornenie na prekážku - aj keď som ho nastavil na najnižšiu citlivosť je veľmi precitlivené, stačí že niekde pred vami do vozovky zasahuje časť odparkovaného auta a už pípa, bliká ostošesť. Na druhú stranu už asi 2 krát pomohlo keď som čumel po ženských, tak som ho zobral na milosť a ostáva zapnuté. Je to aj kvôli tomu že niekde v manuály som sa dočítal že tento asistent berie dáta z tej istej kamery resp. senzoru ako automatické prepínanie svetiel. Ani v servise nevedeli povedať či trvalé vypnutie asistenta na zrážku neovplyvní náhodou aj činnosť automatického prepínania svetiel, tak som nechal zapnutý, lebo prepínanie svetiel je fajn, rýchlo som si na to zvykol.

7) stabilizácia - funguje, dva-tri krát som to prehnal v zákrutách, stabilizácia reaguje skôr neskôr a tak že vodiča jej zásah veľmi nevystraší. V ostrejších zákrutách občas pomôže zatáčať systém AHA (Agile Handling Assist), jeho funkciou je pribrzďovanie kolies. Nie je to zlé, ale aj bez toho systému by auto bolo v zákrutách rýchle a stabilné.

7) čítanie značiek funguje tak na 80 percent, značky sa zobrazujú na displeji so zastaralou grafikou ktorý je umiestnený vpravo od rýchlomeru. Vnímam ho málokedy, podľa mňa má tento asistent zmysel vtedy keď je v aute head-up displej a vodič má informácie rovno pred sebou. Tento displej slúži aj na zobrazovanie rôznych údajov z palubného počítača.

Jeden z asistentov ktorý by sa do menšieho mestského vozidla ale aj do bežnej premávky zišiel ako soľ - upozornenie na vozidlo v mŕtvom uhle - Honda v Jazze Dynamic neponúka ani za príplatok. Radšej by som bral tento jeden asistent ako všetky iné ktoré som vypol...

SILNÉ STRÁNKY HONDA JAZZ DYNAMIC

1) točivý motorom s charakterom ktorý výkonovo stačí na veľkosť a hmotnosť Jazzu. Myslím že je to jeden z najlepších atmo motorov do objemu 1,6 litra ktorý som mal možnosť doteraz vyskúšať. Na porovnanie som jazdil aj atmo Yaris 1,5 - dalo sa, ale v porovnaní s Jazzom Dynamic bol Yaris ako astmatický dôchodca s nadváhou, aj podvozok je v Jazze Dynamic o dosť lepší ako v Yarise.

2) na auto s lešenárskou trubkou na zadnej náprave dospelé jazdné vlastnosti, výborná smerová stabilita, čitateľný podvozok bohužiaľ s malou spätnou vo volante, ale do zadku a chrbta cez sedačku ide dosť informácií o stave vozovky a o tom kde sa nachádza a čo presne robí každé koleso auta. Doteraz sa mi nestalo žeby mi na nerovnostiach v zákrute odskočil zadok auta. Podvozok je dostatočne tuhý aby podržal aj v ostrých zákrutách ale zároveň príliš nevytrasie kosti. Aj vo vysokých rýchlostiach si môžete dovoliť urobiť rýchle zmeny smeru. Čo sa na podvozku podarilo menej je utlmenie zvukov - hlavne pri pomalšej jazde po rozbitej ceste počuť občas ranu od dorazu, pri rýchlej jazde po horšej ceste sa rany až tak neozývajú.

2) presná prevodovka s krátkymi dráhami so zaujímavým mechanickým zvukovým doprovodom (ale v honde som už zažil aj presnejšie radenie: civic 7G, civic 8G, accord 8G); klikanie prevodovky pri radení mi však po čase začalo liezť na nervy a bol by som radšej keby bola tichá - solídny kovový zvuk radenia Civic Type R je len jeden, v Jazze je kliknutie pri zmene prevodových stupňov viac plastové ako kovové.

3) okamžitá odozva na plyn

4) nemám rád brzdy ktoré fungujú systémom nič, nič a keď zaberú tak máte tvár na volante, na Jazze oceňujem dobrú dávkovateľnosť bŕzd. Niekomu sa môže zdať že nebrzdia, ale to vôbec nie je pravda - brzdia tak ako silno zatlačíte, keď chcete silno brzdiť, treba aj silnejšie zatlačiť na brzdový pedál.

5) trochu hrubšia a drsnejšia koža na volante, mne osobne to vyhovuje viac ako jemná a vyhladená koža; jednoduchý guľový tvar radiacej páky - paráda, v iných autách sú rôzne patvary, jednoduchá guľa na radiacej páke je asi to najlepšie čo môže byť.

6) teplota, intenzita ventilátora, smer fúkania sa ovláda otočnými kolieskami, klíma a vyhrievanie zadného okna a zrkadiel tlačidlami.

7) motor a prevody ktoré umožňujú brzdiť motorom - keď vidím na zadných svetlách ako niektorí vodiči pri dlhších zjazdoch z kopca varia brzdy ježia sa mi chlpy. Druhá vec je ktoré súčasné eko motory (okrem hybridov) ešte dovolia brzdiť motorom...

8) LED svetlá, dobrá svietivosť do šírky, dobre naladené automatické prepínanie svetiel

9) praktické auto: 350 litrový kufor, variabilné zadné sedadlá, dostatok odkladacích priestorov rôznych veľkostí, super držiak na nápoje pre vodiča naľavo od volantu, vnútorný priestor na úrovni bežných kompaktov.

10) spotreba (dlhodobý priemer 5,9 litra presne podľa údajov výrobcu, niekomu sa to môže zdať veľa, ale treba povedať že plne využívam dynamický potenciál auta, pokojnejší vodič by mal dlhodobú spotrebu okolo 5,5 litra na 100 km aj menej

11) nepriamy systém monitorovania tlaku v pneumatikách

12) zaujímavý posed - sedačka sa dá spustiť pekne nízko ku podlahe, ale keďže sedíte na nádrži tak posed nie je až tak nízko nad zemou. Nie je to vysoký stoličkový posed ako v SUV, ani športové šúchanie zadkom po zemi, niečo medzi, pre mňa fajn, žiadna gymnastika pri nastupovaní a vystupovaní z auta aj vďaka tomu že auto je vyššie

12) keďže doba si žiada tablet v aute - chválim zapracovanie displeja do palubnej dosky, vyzerá to lepšie ako displej nalepený na palubnú dosku

13) zvuk pri zatváraní dverí. Keď zoberiem do úvahy ako sa až nezmyselne šetrilo na nákladoch pri tomto aute tak zvuk zatvárania predných aj zadných dverí je veľmi dobrý, lepší ako v niektorých o triedu väčších autách od konkurencie. Do dverí pri zatváraní stačí mierne štuchnúť, počuť tichšie zaklapnutie, žiadne plechové tresknutie.

14) zaujímavý zvuk motora. Po naštartovaní je zvuk motora hlavne v zime trochu hrubší, po zahriatí motora je to už lepšie. Jazz Dynamic má fajn zvuk motora keď idete na pohodu a bez podradenia pomaly zrýchľujete, je to taký trochu chrapľavý zvuk. Návykový je ostrý, zvonivý zvuk motora keď pri 90 - 100 km/h na šiestom prevodovom stupni, podradíte do trojky, dupnete na plyn a rýchlo niekoho predbehnete. Pred 130 km/h rýchlo preradiť do štvorky a potom až do 160 km/h keď opäť zakašle obmedzovač je to dosť drsný a hlučný chrapľavý rev. Čo sa však ale že vôbec nevydarilo je ustálená jazda po diaľnici na šiesty prevodový stupeň - katastrofa, motor od 115 km/h hučí ako lietadlo, celé zle. Ale to nie je problém motora, ani toho že pri jazde po diaľnici točí na dnešnú dobu vysoké otáčky, ale toho že sa až príliš šetrilo na odhlučnení automobilu. Tak to dopadne keď globálny model sa v skutočnosti asi robí a testuje len pre Áziu a Ameriku kde je maximálna rýchlosť tuším 110 km/h. Pritom motory aj podvozky v Honde vedia odhlučniť, pri Jazze sa na to vyslovene vykašlali.

DROBNÉ NEDOSTATKY (veci spomenuté nižšie občas vadia, ale dá sa s nimi po čase zžiť)

1) tvrdé plasty v interiéri - mne to až tak nevadí, veci ktorých sa počas jazdy najčastejšie dotýkam majú kožený poťah (volant, radiaca páka a lakťová opierka). Počas jazdy sledujem premávku a zas nemám toľko času aby som som si po víkendoch zašiel len tak posedieť do auta hladkať interiér. Treba však povedať že aspoň na palubnej doske mohol byť mäkší plast. Po estetickej stránke mi tvrdšie plasty nevadia, ale v aute ktoré je praktické a očakáva sa že sa v ňom často budú voziť rôzne predmety nie sú kvôli náchylnosti na ľahké poškriabanie tvrdé plasty vhodné. Napríklad miesta na dverách pri vnútornej kľučke, okolo madla alebo na B-stĺpiku keď občas netrafíte na prvýkrát pás sú už dosť poškriabané len od nechtov.Nechcem si predstaviť ako asi bude vyzerať zadná časť automobilu keď ju niekto bude aktívne a často používať na prevoz väčších predmetov či bicyklov. Kombinácia tvrdé plasty v interiéri, tuhší podvozok a slovenské cesty spôsobí že Jazz Dynamic bude po pár rokoch s vysokou pravdepodobnosťou dosť hrkať a vŕzgať (môj kus vŕzga už od novoty, viac v slabých stránkach).

2) odkladacie priestory bez polstrovania, aspoň schránka pred spolujazdcom a držiaky na nápoje mohli mať polstrovanie alebo nejakú mäkšiu výplň aby v nich uložené veci nehrkotali.

3) vyhrievanie spätných zrkadiel je možné len spoločne s vyhrievaním zadného okna, toto riešenie považujem za nie veľmi šťastné, jazdí sa aj počas letnej búrky či jesenných pľuští a hmlistých rán keď zadné okno nie je potrebné vyhrievať ale suché alebo nezahmlené zrkadlá by sa zišli. Lepšie riešenie podľa mňa je permanentné vyhrievanie zrkadiel a tlačidlo len ohrev zadného skla.

4) na elektrické sklopenie spätných zrkadiel je samostatné tlačidlo, čakal som že sa budú sklápať spolu s uzamknutím vozidla (ani to nie je možné nastaviť). Tlačidlo na sklápanie nie je podsvietené, ak ho chcete použiť v tme hľadá sa ťažko, nedomyslené riešenie.

5) mechanická klimatizácia, keď som pozeral cenník tak som si myslel že ide o preklep... nebol... dlho som rozmýšľal o čo tu vlastne išlo, najprv som si myslel že to je nejaký špecifický druh japonského humoru, nakoniec keď som s autom začal jazdiť mi to prišlo ako retro spomienka na návrat do 90. rokov. Jazz Dynamic je vskutku veľmi vydarenou inkarnáciou áut aké Honda produkovala v 90. rokoch. Automatická klíma bola vtedy asi len v luxusných autách, takže to beriem ako návrat do 90-rokov "se vším všudy"... Pravdupovediac je to japonská prapodivnosť (hlavne keď bežný jazz v najvyššej výbave môže mať auto klímu), ale aj s mechanickou klímou sa dá žiť.

6) mäkký pedál spojky. Poddajnú spojku ocenia ženy s útlou nôžkou alebo dôchodca pred operáciou kolenného kĺbu, mne to veľmi nevyhovuje, stlačenie spojky je ako stúpnutie do kravského lajna. V spojení so subjektívne vyššie položeným záberom sa ťažšie odhaduje presný záber spojky, niektoré pohnutia z križovatiek nie sú celkom dôstojné.

7) LED svetlá dobre svietia do šírky, ale po prepnutí zo stretávacích na diaľkové by som prijal keby diaľkové svetlá mali o čosi dlhší svetelný lúč. Predné hmlovky pri širokej svietivosti stretávacích svetiel strácajú význam, slúžia asi len ako dizajnový prvok. Automatické prepínanie medzi stretávacími a diaľkovými svetlami je v poriadku, zaznamenal som malý počet bliknutí od protiidúcich áut.divný

8) až príliš syntetický a hladký poťahový materiál na sedadlách ktorý pripomína normalizačné tesilové nohavice. Kvalita látok a sedenia bola v Honde minulosti na vyššej úrovni ako v súčasnosti, predné sedadlá v Civic 8G alebo Accorde 8G boli fantastické. Predné sedadlá v Jazze sú skôr mäkšie, fajn na kratšie cesty, po 300 km na jeden záťah však už bolí chrbát. Sedadlo vodiča po dvoch rokoch už začína pri nasadaní, vysadaní dosť povrzgávať, má vysedenú jamku, ľavá bočnica sedáka vodiča má zvláštne zafarbenie akoby pruhy. Aby som len nehanil, veľké plus je možnosť nielen výškového ale aj pozdĺžneho nastavenia opierky hlavy, čo je vec ktorú často krát nemajú ani drahšie a väčšie autá.

9) okrem stropu veľa čiernej farby v interiéri (plasty, poťahy sedadiel, koberce). V starom civicu bol interiér ladený do odtieňov šedej ktorá mi vyhovovala viac. Dosť ulietavam (aj kvôli alergii) na čistote interiéru auta a na čiernej farbe je fakt vidieť každú smietku.

10) možno až príliš krátke prevody, dvojku je možné dotočiť do cca 90 - 92 km/h, lepšie by bolo keby to šlo až do 100 km/h prospelo by to aj zrýchleniu z 0 na 100 km; taktiež trojka končí niekde pri cca 130 km/h, lepšie by bolo v 140 km/h. Spočiatku mi to vadilo, ale rýchlo som sa naučil ustrážiť si otáčky na otáčkomeri a pri svižnej jazde už radím tak že ma obmedzovač nezdržiava.

11) chýba ukazovateľ teploty oleja, je tam len kontrolka teploty vody ktorá podozrivo rýchlo zhasne, veľmi sa tomu nedá veriť. Lepšie je motor viac zaťažovať až po 10 minútach jazdy.

12) vrecko na odkladanie vecí je len na sedadle spolujazdca - to koľko ušetrili keď pás látky s rozmermi približne 60 x 40 cm nedali aj na sedadlo vodiča? Mám dojem že táto generácia Jazzu si odniesla šetrenie na nákladoch asi najviac zo všetkých modelov ktoré Honda ponúka na trhu v EU.

13) celkový dizajn auta nic-moc, karoséria mohla byť o pár centimetrov nižšia, praktickej stránke a vzdušnosti interiéru by to veľmi neuškodilo a celkový tvar by pôsobil menej žehličkovito. Na druhú stranu škatuľové mimikry auta pre dôchodcov alebo mamičky nie je zlé, väčšina vodičov vo väčších autách si myslí že je to ľahká korisť ktorú zožerú aj s pneumatikami, ale chyba lávky... Červená lišta na nárazníkoch má v jazze dynamic zmysel a nie málo ľudí ostalo prekvapených že tú cholerickú krabičku majú problém obehnúť.

14) divný rozmer pneumatík 185/55 R16 ET53; chválim že nedali úplne nízku bočnicu (55 je na naše cesty ešte znesiteľné), priemer je tiež OK, ale šírka pneu mohla byť väčšia (195 by bolo akurát) a aj nižšie ET by bolo vhodnejšie lebo kolesá z výroby sú dosť zapadnuté do karosérie - podobne ako pri všetkých ALU diskoch z výroby pri každom modely od Hondy. V čase keď som si myslel že Jazza budem mať dlhšie som vyberal disky na leto (čierne disky z výroby som chcel nechať na zimu), ale teraz keď viem že auto pôjde skôr či neskôr z domu už na to kašlem a prezúvam pneumatiky.

15) palivová nádrž mohla byť o niekoľko litrov väčšia, na jazz s 1,3 motorom stačí 40 litrov, tu by som ocenil 45 litrov.

16) až príliš nízka svetlá výška, výrobca udáva 11 cm, čo sa mi zdá dosť málo s ohľadom na naše cesty..., štandard je skôr 14 - 15 cm.

16) na to že Jazz je praktické auto v kufri nie sú okrem očiek na uchytenie siete žiadne iné praktické prvky ako napríklad háčiky na tašky, prípadne rôzne iné "clever" riešenia; keď vymysleli magic seats asi v Honde povedali že stačilo, netreba viac mrhať nápadmi.

SLABÉ STRÁNKY HONDA JAZZ DYNAMIC

1) nedostatočné odhlučnenie celého automobilu; toto by som rozdelil do 3 častí: A: motor - hluk motora pri pri ustálených rýchlostiach nad 120 km/h; B: tenké sklá a tlmenie kabíny - dosť počuť fúkajúci vietor, prípadne keď prší prudší dážď z bočnej strany tak sa až zľaknete ako počuť padajúce kvapky na čierne plasty na dverách, o bubnujúcom daždi na streche radšej ani nehovorím...; C:mizerné odhlučnenie podbehov a blatníkov - počuť odvaľovanie pneumatík, počuť brzdy, v zime počas jazdy po posypaných cestách čakám že nejaký kamienok skočí dnu do kabíny, keď odskočí od kolesa nejaký väčší šutrík ozve sa strašný buchot až človek má dojem že odletujúci kamienok zoberie so sebou aj polovicu podbehu. Odhlučnenie automobilu páni inžinieri z Hondy doslova odflákli.Konštruktérom by som  všetky poriadne tlmiace materiály, ktoré zabudli navrhnúť do prepážky medzi motorom a kabínou, do podlahy, dverí, stropu či podbehov najprv poriadne obúchal o hlavu a potom ich aspoň pol dňa vozil po diaľnici, možno by pochopili. Neverím že v Honde si mysleli že v aute budú jazdiť len opatrné maminy alebo nahluchlí dôchodcovia... Načo potom dajú do auta potentný motor, podvozok ktorý predbieha motor a celé to nakoniec zabijú tým že dlhšie rýchle jazdy vás až tak kvôli hluku nebudú baviť. Našťastie diaľnice jazdím málo, takže sa to dá prežiť, a na okreskách trochu hluku pri vytočení motora nie je na škodu.Ale odhlučnenie malo byť jednoznačne lepšie. Toto je asi najväčšia slabá stránka ináč dobrého auta. Za tie peniaze človek čaká že mu auto aj uvarí preso, ale bohužiaľ ono nezvláda ani základné veci ako normálna hladina hluku v interiéri pri vyšších rýchlostiach. Veľká hanba pre Hondu že pri cene auta nevedeli / nechceli dostatočne utlmiť rôzne zdroje hluku. Pravdupovediac za peniaze ktoré pýta Honda za svoje produkty by auto už z výroby malo byť urobené tak aby do neho nebolo potrebné investovať ďalšie peniaze - mám na mysli odhlučnenie. Ani neplánujem svoj voľný čas a peniaze míňať na niečo čo mali vyriešiť konštruktéri pri navrhovaní a robotníci pri skladaní auta.

2) Hitparáda pazvukov v interiéry. Všetky testy Jazz tejto generácie chválili ako je všetko dobre zmontované a v interiéri nič nevŕzga. Tu sa môžem len zasmiať... Paradoxne jediným ročným obdobím keď  v mojom aute pazvuky mierne stíchnu je tuhšia zima pod mínus 5 stupňov - vtedy len čosi zahrkoce po prechode nerovností niekde zo stredu palubnej dosky ako je ovládanie ventilácie.Sú len dve možnosti, buď boli testovacie novinárske autá oproti sériovým "vylepšené" alebo som mal smolu a narazil na totálny nepodarok. Tiež mám smolu v tom že mám asi citlivejší sluch ako bežná populácia. Auto som prebral koncom marca keď bolo dosť chladno, teploty do 5 stupňov celzia. V aute nič nebolo počuť. Keď teploty vystúpili nad 10 stupňov tak som pri prejazde nerovností, resp. po jazde na hrubšom asflate počul z pravej strany vozidla niekde od A stĺpika rezonanciu, také trkotanie. Pri jazde so zapnutým rádiom resp. MP3 rezonanciu nepočuť, ale nie vždy má človek chuť počúvať hudbu. Najhoršia je dlhšia jazda po hrubšom alebo zaplátovanom asfalte niekedy v lete keď sú vyššie teploty, dosť počuť rezonanciu. Keď teploty v jeseni a zime klesli pod 5 až 7 stupňov rezonancia už nebola taká výrazná. Neviem či má vôbec zmysel sa týmto zaoberať, je to asi aj problém roztiažnosti materiálu pri rôznych teplotách, odhaliť kde a čo rezonuje by asi bolo na dlhé lakte. Okrem rezonancie počuť rôzne pukanie a vŕzganie niekde zo strednej časti palubnej dosky ako je ovládanie ventilácie, stačí menšia nerovnosť na ceste... Vyššie jarné a jesenné teploty sú zas ideálne na pukanie od B-stĺpika a plastov nad prednými dverami (obe strany auta), najčastejšie keď auto dlhšie stojí, potom po naštartovaní začnete pomalšie ísť mestom alebo obcou a boky auta nad hlavou vŕzgajú-praskajú jedna radosť, po chvíli tento pazvuk zvykne stíchnuť, resp. zanikne pri iných zvukoch vo vyšších rýchlostiach. Pazvuk je dosť otravný hlavne keď ho počuť takmer pri uchu, budem to musieť vyriešiť spolu s rezonanciou od palubnej dosky. Keď som na porovnanie jazdil na jazze s motorom 1,3 a poddajnejším podvozkom ktorý slúži ako predvádzačka a na rôzne pracovné účely v predajni tak v interiéri bolo ticho, bude to asi problém len môjho auta, jednoducho smola na nepodarok... Kebyže som auto kúpil ako 5 - 6 ročnú jazdenku tak to neriešim, ale pazvuky interiéru ma v novom aute nie že mrzia ale vyslovene nasierajú, starý civic s tým vôbec nemal problém. Aj po 20 rokoch mi v ňom len trochu vŕzgali pružiny v sedačke. Ak sa nepodarí vŕzganie interiéru aspoň čiastočne vyriešiť v servise počas záruky tak toto spolu s vyššou hlučnosťou motora budú dôvody pre ktoré Jazz pošlem ďalej do sveta.

3) v zadných blatníkoch je použité ako vonkajšie tlmenie materiál podobný plsti len o čosi tvrdší. Tlmiť veľmi netlmí, v jeseni, či v slabšej zime to je vkuse vlhké, predpokladám že do budúcnosti to môže byť zdrojom problémov s hrdzou

4) madlá na dverách bez čalúnenia, v lete keď človek nosí krátky rukáv je blbé mať otlačený lakeť... šetrenie na nesprávnom mieste, pritom na zvislej časti dverí nad madlom je čalúnenia možno až príliš veľa, nechápem prečo ho nedali aj na pár štvorcových centimetrov madla kde si občas treba odložiť lakeť. Napríklad v Toyote Yaris, Škode Fabia to majú presne opačne, teda madlo je čalúnené a dvere nad madlom bez čalúnenia, toto je podľa mňa lepšie riešenie. Dvere sa síce otvárajú pomerne často ale lakeť, resp. predlaktie sa ich dotkne len na malý moment keď otvárate dvere, zato pri monotónnej jazde po diaľnici, alebo lepšej rovnej okreske je lepšie mať lakeť odložený na mäkkom podklade. Malo sa to riešiť čalúnením madla, ale jednotlivé diely sú tak tesne k sebe zlícované, že by bol problém s uchytením kože. Nakoniec vyriešené výrobou koženého vankúšika s výplňou ktorý som obojstrannou lepiacou páskou prilepil ku madlu. Vyzerá to amatérsky, ale účel plní.

5) lesklý a štruktúrovaný plast palubnej dosky spôsobuje odraz na čelnom skle. Pri istých podmienkach, keď je priame slnečné svetlo a prechádzate často zo svetla do tieňa (úseky pri lese a podobne) je to občas až nebezpečné - nevidieť poriadne na cestu.

6) zbytočne veľký kryt na kamery, resp. na senzory pri spätnom zrkadle ktorý občas prekáža vo výhľade na semafory.

7) taký praktický až je vpredu krátky; využitie vnútorného priestoru - toto dávam aj do slabých stránok. Vysvetlenie: asi polroka po prebratí vozidla som mal sedačku vodiča nastavenú takmer celkom vzadu na predposlednú zarážku. Raz pri návrate z turistiky som kvôli boľavým kolenám potreboval trochu viac natiahnuť nohy, dal som sedačku celkom dozadu. Po nejakej dobe som na toto nastavenie zabudol a chcel si ju znovu posunúť celkom dozadu, ale bohužiaľ, ďalej to už nešlo... Myslím že ľudia do 175 - 178 cm nebudú mať s priestorom vpredu na dĺžku problém. Ja pri mojich 180 cm by som občas potreboval o 2 až 5 centimetrov posunúť sedadlo dozadu (hlavne v zime keď sa nosí viac vrstiev oblečenia, resp. hrubšie oblečenie a hrubšie podrážky na topánkach, v teplejších mesiacoch roka s tým nemám problém). Platí to aj pre sedadlo spolujazdca, všetci vyšší ako 180 cm si nebudú môcť pohodlne natiahnuť nohy. Konštruktéri pri navrhovaní auta asi predpokladali že v ňom budú jazdiť len drobní aziati, nižšie ženy alebo scvrkávajúci sa dôchodcovia... Je to aj daň za magic seats, nádrž je pod prednými sedačkami a tie sú ukotvené viac dopredu ako je zvykom u iných vozidiel aby aj pri poslednej pozícii predného sedadla bolo možné sklopiť do roviny zadné sedadlá bez toho aby sa predné posúvali dopredu. Takže ako slabú stránku dávam aj zbytočne veľa priestoru na nohy vzadu, radšej mohli byť predné sedadlá ukotvené tak aby bola predná časť auta priestrannejšia a rozsah nastavenia predných sedačiek na dĺžku väčší.

8) mäkký lak na karosérii - katastrofa, predná kapota po dvoch rokoch vyzerá ako tvár pubertiaka, krátery od kamienkov sú až do plechu kapoty.

ÚPRAVY

Ešte pred prebratím vozidla u predajcu som dal vymeniť lakťovú opierku. Sériovo dodávaná opierka má jedinú výhodu - vcelku veľký úložný priestor. Ináč je nepoužiteľná - je príliš nízko a tam kde si človek chce odložiť pravý lakeť a predlaktie je kvôli páke ručnej brzdy vykrojená. Ergonomický nezmysel v praxi. Príplatkové originálne príslušenstvo (komplet celý stredový tunel s inou opierkou) bolo kúpené v čase keď majú v Honde zľavy na originál diely, takže som niečo ušetril. Oplatilo sa, lakťová opierka bola dobrá investícia. Druhá vec pred prevzatím vozidla bola nastriekanie podvozku a dutín (v tomto japoncom veľmi neverím). Čisto preventívne, nestálo to veľa, snáď to pomôže od našich nasolených ciest o čosi lepšie ochrániť spodok auta.
Odkedy aktívne jazdím som mal asi 5 defektov, z toho 2 defekty také ktoré by sa lepiacou sadou dodávanou v Jazze nedali vyriešiť. Preto som dokúpil originál sadu s dojazdovou rezervou (obsah: dojazdová rezerva, skrutka na uchytenie rezervy, kľúč, zdvihák, polystyrénová výplň prispôsobená rezerve). Nebola to lacná vec, ale pri každej dlhšej ceste som teraz o čosi spokojnejší.
Keďže odhlučnenie automobilu je fakt slabé, rozmýšľal som že si urobím výlet na Moravu a dám v A-Hifi vytlmiť aspoň dvere, kufor, podbehy a kapotu. To ešte bolo ešte úplne na začiatku, v čase keď bolo plánované že Jazz budem mať dlhšie - predsa je to asi posledná zábavná old school hračka od Hondy ktorých bude na Slovensku resp. v celej strednej Európe ako šafranu. Nakoniec som sa rozhodol že sa treba pohnúť ďalej a auto pôjde skôr či neskôr z domu, peniaze za odhlučnenie radšej investujem do nového auta, prípadne do poistky na nové auto.

SERVIS

Automobil má za sebou prvú servisnú prehliadku po roku, cena 150 EUR. Servis bol robený v čase servisnej kampane, keď je zľava na diely a olej ináč by to vyšlo na asi 200 EUR. Pri prvej prehliadke vymenili olej, olejový filter a požiadal som tiež o výmenu kabínového filtra a dezinfekciu klimatizácie. Auto po prehliadke umyté.

Druhá servisná prehliadka po dvoch rokoch prebehla tiež v termíne keď majú v Honde zľavy na diely a materiál, cena 160 EUR. Prehliadka všetkých systémov podľa servisnej knižky, výmena oleja a olejového filtra, navyše som požiadal o výmenu kabínového filtra s dezinfekciou klimatizácie. Auto po prehliadke neumyté - obsluha umyvárky išla na obed a ďalší na rade bol jazz ktorý išiel na odovzdanie takže by som musel čakať na umytie minimálne 45 minút.

Približne po roku a pol a cca 31000 km nastal zo dňa na deň problém s radením jednotky - v polovici dráhy nastal odpor ktorý neumožnil úplne zaradiť prvý rýchlostný stupeň. Bolo treba vyradiť, zaradiť dvojku alebo trojku a niekedy až na druhý alebo tretí pokus tam padla jednotka. Štatisticky nemožnosť zaradiť jednotku vychádzala tak dve až tri zaradenia z desiatich. Samozrejme že komplikácie nastali najmä vtedy keď ich vôbec nepotrebujete - nervózne kolóny v meste alebo rýchly odpich z križovatky alebo vedľajšej cesty. Problém bol riešený v rámci záruky. Prijímací technik problém uznal, aj on cítil že radenie jednotky nie je úplne v poriadku. V autorizovanom servise skontrolovali: spojkový válec (v poriadku), tiahla (v poriadku), hladinu prevodového oleja (v poriadku). Prijímací technik pozrel v internom systéme Hondy či sa tento problém nevyskytuje aj na iných vozidlách, nenašiel žiadne záznamy, aj technik aj mechanik boli prekvapený že sa také niečo stalo. Zo servisu som odišiel s tým že zatiaľ nebudú robiť žiadny servisný úkon (rozoberanie prevodovky, výmenu nejakej súčiastky), nech sledujem či sa to nezlepší a uvidí sa neskôr. Asi po mesiaci sa nezmenilo nič, opäť som došiel do servisu aj s pomerne presnými záznamami o tom kedy bol bol problém s radením (dátum, čas, teplota vzduchu, teplota motora, ako nastal problém). Dohodli sme sa že pri druhej servisnej prehliadke ktorá mala byť onedlho aspoň vymenia prevodový olej a premažú kulisu radenia. Počas druhej servisnej prehliadky bol teda v rámci reklamácie a záruky vymenený olej v prevodovke, poriadne odvzdušnená spojka a premazaná kulisa prevodovky. Asi týždeň sa nič nedialo, už som si myslel že problém s radením jednotky je vyriešený. Radosť však bola krátka, problém zaradiť jednotku sa začal prejavovať opäť. Nie tak často ako predtým - teda každý deň 2 alebo 3 krát - urobilo mi to možno raz za dva - tri dni. Myslím že ma čaká ďalšia cesta do servisu, som zvedavý ako to budú riešiť ďalej. Keď som sa o tom bavil s predajcom tak vravel že keď bude treba tak vymenia aj prevodovku, servisný technik až taký optimista nebol, skôr sa mi zdalo že mu už leziem na nervy...Chápem servis že vyriešiť závadu ktorá sa prejavuje neštandardne nie je jednoduché, ale aj servis by mal pochopiť že auto je v záruke, radenie jednotky nie je v OK a majiteľ chce mať auto v poriadku. Keď sa definitívne rozhodnem že ho predávam tak mi to zbytočne zníži cenu vozidla.

Niečo cez 33000 km - počas jazdy začala svietiť oranžová kontrolka nižšieho tlaku oleja. Hneď som zastavil, pozrel do manuálu ktorý radil chvíľu počkať, skontrolovať hladinu oleja a znova naštartovať. Po naštartovaní už nič neblikalo a pokračoval som v jazde. Pre istotu som zašiel do servisu, problém bol v tom že olej bol na spodnej ryske a pri jazde do kopca to čidlo vyhodnotilo ako problém. Doliali asi pollitra oleja. Dobrou správou je to že pri mojom jazdnom štýle, keď robím aj dlhšie trasy a otáčky sú pred obmedzovačom dosť často, v priamovstrekovom motore nebude v olejovej vani pribúdať benzín. Na druhú stranu, starý civic začal žrať olej až po najazdení približne 200000 km, takže mi to príde akosi skoro aby som musel so sebou voziť už odteraz liter oleja na prípadné dolievanie. Pokiaľ sa to bude držať tak že medzi predpísanými výmenami oleja bude potrebné doliať pollitra až liter oleja tak nemám problém, ale všetko navyše už je pre mňa za čiarou.

Môja dôvera v Hondu bola hlavne problémom s prevodovkou naštrbená, vozidlo zatiaľ mám, ale s vysokou pravdepodobnosťou pôjde preč z domu. Mnoho majiteľov Hondy tvrdí že auto od iného výrobcu už nechce. Po skúsenosti s Jazzom Dynamic moje ďalšie auto už nebude Honda, napriek tomu že mám k tejto značke sympatie, no dôvera sa stratila (mizerné odhlučnenie, pazvuky v interiéri, a hlavne tá prevodovka).

Pre Jazz som sa rozhodol aj preto lebo spolu Toyotou Yaris vraj patrí k najmenej poruchovým autám v segmente a honďácke manuálne prevodovky spolu s tými v mazde patria k tým najlepším. Očakával som že raz ročne zájdem na prehliadku a tým pádom budem mať servis auta vybavený, ale zatiaľ to vyzerá tak, že návštevy servisu budú častejšie. Asi som mal smolu na pondelkový kus a povestná japonská kvalita pri mojom aute ostala na pol ceste medzi Japonskom a Európou.

O Honde sa zvyklo v minulosti hovoriť ako o japonskej prémii. To možno platilo v 90-tych alebo začiatkom nultých rokov. Dnes z tej prémie ostal len tieň. Punc istej výlučnosti sa už stratil, Honda produkuje bežné mainstreamové autá s nadpriemernou cenovkou.Stále platí že v aute od Hondy máte aspoň dobrý motor a výborný podvozok. Ale: dizajn za posledných 10 až 15 rokov pre bežného Európana väčšinou kontroverzný až nestráviteľný. Kvalita - v rebríčkoch spoľahlivosti majú čoraz menej áut, viac miest obsadzuje Toyota. Výber motorov v EU slabý, výbavy osekané, kvalita materiálov vo vnútri skôr priemerná.

ZÁVER

Čo dodať na záver. Pravdupovediac je pre mňa Jazz Dynamic po čase sklamanie a vzťah k nemu je zmiešaný. Niekedy som rád že ho mám, inokedy by som auto najradšej zhodil zo skaly (napríklad: zima - so studeným hlučnejším motorom idem z práce domov, interiér hrkoce, na križovatkách v meste nedokážem zaradiť jednotku - máte chuť vystúpiť a radšej ísť peši). Spočiatku som bol autom nadšený, užíval som si doslova každú jazdu. Po čase keď prvé poblúznenie opadlo som už začal vnímať niektoré nedostatky. Je to podobne ako so ženskými, prvý polrok super, neskôr sa ukážu rôzne slabé stránky až šialenosti. Druhýkrát by som Jazz Dynamic už nekúpil. Bolo to moje prvé aj posledné auto triedy B. Keďže 90% času v aute jazdím sám a nepotrebujem so sebou voziť veľa vecí aj by mi stačilo menšie auto, no nástupca bude jednoznačne kvôli odhlučneniu a jazdnému komfortu jednoznačne nižšia stredná trieda.
V súčasnosti keď sa chystám na dlhšiu cestu s podielom diaľnice už skôr zatínam zuby a tŕpnem z toho že budem zase ohučaný a na rozbitých okreskách zase aký nový pazvuk ešte zaznie v interiéri...

Čitateľ recenzie môže mať dojem že slabých stránok a nedostatkov je akosi príliš veľa a Jazz Dynamic je malý, predražený japonský šrot. Nie je to celkom pravda. Jazz Dynamic je dobré aj keď po niektorých stránkach nedotiahnuté auto. Mal som smolu na kus vyrobený piatok poobede a počas užívania som zistil že som asi náročnejší ako som si pôvodne myslel... Možno keby sa v mojom kuse previezol po našich cestách japonský inžienier kvality a počul všetky tie pazvuky, občas nedokázal zaradiť jednotku, tak si napíše žiadosť o uvoľnenie pracovného pomeru a po príchode domov spácha harakiri.

Záleží len od majiteľa nakoľko bude tolerantný k drobným nedostatkom ktoré sa môžu ale aj NEMUSIA objaviť na jeho aute. Kebyže som niektoré skutočnosti ktoré viem teraz vedel ešte v čase kupovania auta, tak by som sa určite rozhodoval menej impulzívne, viac s rozumom a možno aj skončil po poriadnej úvahe skôr pri mazde (a musel si zvyknúť na široký stredový tunel). Jazz Dynamic trpí na nedostatky malých neprémiových automobilov (materiály v interiéri, hlučnosť) oveľa viac ako iné značky ktoré sa s tým popasovali lepšie resp. sa im tieto nedostatky darí lepšie maskovať. Bohužiaľ v Honde si za to pýtajú aj oveľa viac peňazí čo už začínam považovať tak trochu za drzosť a vôbec sa nečudujem že v Európe Honde klesajú predaje a strácajú zákazníkov.

Všetky dôležité veci a systémy ktoré robia auto autom sú v Jazze Dynamic v poriadku a výborne zladené (motor, podvozok, jazdné vlastnosti, radenie, riadenie, fun factor - vtiahnutie do deja počas jazdy). Jazz s atmo motorom 1,5 VTEC  často vyčarí na tvári vodiča úsmev. Je tu však pár menších či väčších detailov (vyriešenie ktorých by nemalo rapídne navýšiť výrobné náklady vozidla) a tie Jazzu Dynamic zbytočne zrážajú hodnotenie a občas znepríjemňujú ináč celkom fajn spolužitie.

Komu by som ho doporučil?

Asi najviac poteší fanúšikov Hondy, resp. majiteľov starších áut tejto značky ktorý vedia čo je to VTEC, ako s ním jazdiť a chcú si pritom užiť kopec zábavy. Otázka je koľko z nich by chcelo dlhodobo jazdiť v hlučnej krabici ako Jazz Dynamic. Väčšina z nich ktorí majú ešte v poriadku chrbticu opatruje S-2000, Accord 7G, 8G, zvyšok presedlal do CR-V. Niektorí z nich mali problém vybrať z čoraz slabšej ponuky Hondy a skončili u iných značiek.

Jazz Dynamic určite poteší aj vodičov so zmyslom pre zábavu za volantom ktorý ešte nemajú vodičské návyky zdegenerované motormi s turbom a vedia radiť. Vodičom ktorí si zvykli na turbá isto bude chýbať rýchly príval newtonmetrov. Kto však nemá chromú pravú ruku a ľavú nohu vie aj s týmto malým autom trochu pošramotiť ego majiteľom väčších aj silnejších áut bez toho aby vám chcelo zožrať peňaženku.

Možno by som Jazz doporučil vodičom - kutilom ktorých bude baviť robiť cez víkendy rôzne vylepšenia na aute, teda demontovať interiér, lepiť odhlučňovacie materiály, hľadať zdroje pazvukov a podkladať - tlmiť palubnú dosku či iné časti interiéru. Ja som však za svoje nie úplne malé peniaze očakával že dostanem produkt ktorý nebude potrebné vo voľnom čase dorábať doma.

Komu by som auto nedoporučil?

Najväčšou slabou stránkou je vysoká hladina vnútorného hluku pri ustálenej jazde vo vyšších rýchlostiach. Kto potrebuje často a veľa jazdiť po diaľnici alebo rýchlostnej ceste by toto asi neprehrýzol. Ale taký človek asi ani nebude vyberať auto z triedy B. Pritom automobil nemá vôbec problém jazdiť rýchlo, aj pri rýchlosti 160 km/h na šiestom prevodovom stupni citeľne zrýchľuje, pri podradení do päťky pri rýchlosti 160 km/h zrýchľuje na danú triedu a výkon priam fantasticky.
Auto by som nedoporučil ľuďom s vytríbeným vkusom ktorí majú radi výlučne pekné veci. Niekomu môže Jazz pripadať zaujímavý, inému futuristický, ale určite ten automobil nie je možné považovať za pekné auto (z malých áut považujem za pekné napríklad Mini, Ford Fiesta či nový Peugeot 208). Nájdu sa uhly a vzdialenosti z ktorých dávajú niektoré línie Jazzu občas aj zmysel, ale celkovo treba bez obalu povedať že táto generáciu Jazzu je obludka s milým kukučom a jasným rodokmeňom v Japonsku. Kde sú tie časy roztomilého Jazzu 1G, športovej elegancie Civica 6G, futuristický UFO dizajn Civica 8G alebo stále parádny a čistý dizajn Accordu 7G?

Osobne s tvarmi Jazzu Dynamic viem zatiaľ žiť pretože auto ponúka vrchovato iné veci ktoré sa z dnešných áut vytrácajú - motor s veľkou chuťou do života, zábavu za volantom aj v legálnych rýchlostiach, rýchle reakcie na plyn, presné a ostré riadenie bez stredovej vôle, chuť zatáčať, výbornú ovládateľnosť či predpokladanú vysokú spoľahlivosť. Bolo to ťažké rozhodovanie či si ho nechám dlhšie alebo pôjde preč z domu, nakoniec padlo rozhodnutie že stačilo a Jazz pôjde skôr či neskôr do sveta.

Momentálne však za neho nemám náhradu. Nová Corolla je o dosť krajšia ako bol Auris, ale aj tak ma veľmi neoslovila (okrem sedanu, ten je fajn). Aktuálna Mazda 3 vyzerá síce dobre, ale je tu pár háčikov. Ten kto skladal výbavu musel byť poriadny vydriduch. Už v základe je síce dobre vybavená, ale klimatizácia je len mechanická. Ak chcete automatickú klímu priplaťte si za paket plus, chcete LED denné svietenie (ktoré má v základe už asi aj Škoda), priplaťte si za paket Style a z "ľudových" 19990 EUR ste na 22290 EUR. A za čo? Hromadu nevyžiadanej výbavy, prémiovú koženku na palubnej doske, jednoduchú nápravu vzadu, nekultivované vypínanie dvoch valcov, vyššiu hmotnosť + dlhé prevody a s tým spojené len priemerné pružné zrýchlenie pre motor G122.

Možno by bolo treba predsa len zmeniť názor na turbo motory a poriadne vyskúšať napríklad Kiu Ceed s 1,4 TGDI alebo Civic 10G. Hlavne Civic je dobré auto, najmä podvozok je vymazlený, radosť jazdiť, škoda že radenie rýchlostí je dosť gumové, to aj v Jazze alebo HR-V je radenie prevodových stupňov podľa mňa lepšie ako v Civicu 10G. Trochu by som mal obavy z motora 1,5 VTEC Turbo, ale predpokladám že problém s presakom benzínu do oleja má asi len ten kto jazdí krátke trasy, resp. tento problém už v Honde vyriešili. Možno aj tak že kdesi som čítal oficiálne vyjadrenie Hondy že 10% paliva v oleji je ešte v norme... Taktiež registračný poplatok na Slovensku pre motor s výkonom 134 kW ako má Civic 1,5 VTEC Turbo je už dosť vysoký (700 EUR).

Budúci výber bude sťažený aj tým že pri Jazze som si celkom nezvykol na to že je to hatchback resp. kríženec hatchback a MPV. Pri ďalšom aute už nechcem robiť kompromisy a rád by som videl v garáži sedan (tejto podmienke som pri výbere nekládol až takú dôležitosť, ale spätne vidím že to bola chyba). Nemôžem si pomôcť po skúsenosti s hatchbackom musím skonštatovať že keď auto tak sedan. Bude síce menej praktický, ale všetko ostatné je lepšie. Karoséria sedanu je elegantnejšia, tuhšia, priestor pre posádku oddelený od motora a kufra sa skôr vykúri alebo ochladí, z batožinového priestoru nepreniká ku posádke hluk, pachy či prach.Japonská kvalita trochu sklamala a tak pôjdem zo zvedavosti skúsiť aj európsku alebo kórejskú produkciu ktorá sa podobá na sedan - Hyundai i30 FastBack, Renault Megane GrandCoupe, možno Fiat Tipo. Vopred tuším že ma vyššie spomenuté modely neoslovia a vo finále sa budem rozhodovať medzi sedanmi Toyota Corolla a Mazda 3. Jazdne a dynamicky by mi najviac vyhovoval Civic 10G sedan, ale Honda sklamala a nechcem sa znovu popáliť.

Úplne na záver ešte dodávam kedy by pre mňa Jazz Dynamic bol lepším vozidlom ako je teraz. Podľa môjho názoru recept na menší "warm" hatch Honde nevyšiel na 100%. Nestačí vložiť do bežnej produkcie silnejší motor, tuhšie tlmiče, mnoho výbavy a ovešať auto inými nárazníkmi a prahovými lištami. Naopak, výbava v menšom aute do mesta či pre radosť z jazdy nie je až taká dôležitá, z auta by som vyhádzal nezmysly ako čítanie značiek (bez head-up displeja nemá zmysel), rôznych otravných asistentov, vôbec by mi nechýbali ani vyhrievané sedadlá (ktoré som využil možno 3-krát, parkujem v garáži). Z lepšej výbavy by mi úplne stačili kožený volant a radiaca páka, LED svetlá s automatickým prepínaním (na túry vyrážam a vraciam sa z nich väčšinou po tme), automatická klíma, tempomat (skoro ráno a neskoro večer keď sú cesty prázdne využívam aj na rovnejších okreskách).
Namiesto armády neodladených asistentov by mal byť Jazz Dynamic

1) odhlučnený adekvátne ku použitej motorizácii

2) mal by mať kvalitnejšie spracovaný interiér

3) predné sedačky by vzhľadom ku schopnostiam podvozku mohli mať lepšie bočné vedenie a tiež ukotvenie na podlahu spôsobom aby si v nich aj vyšší európania nad 180 cm mohli pohodlne nastaviť sedadlo (na dlhšie nohy)

4) keďže sme v sekcii moje auto, tak pridávam aj zlepšenie spoľahlivosti - moje vozidlo sa v disciplíne spoľahlivosť kvôli prevodovke veľmi nevyznamenalo, zatiaľ som došiel vždy a načas, ale Honda Premium Quality si predstavujem inak.

VERDIKT
Honda Jazz Dynamic áno - ale len ako niekoľkoročná jazdenka, kupovať nové vozidlo sa neoplatí (tuším to už na Slovensku ani nie je možné, v cenníku je opäť len Jazz s 1,3 litrovým motorom). Po skúsenosti s Jazzom Dynamic nedoporučujem ani Jazz so slabším motorom - zvonku je bez dynamic opti paketu škaredý, vnútri až príliš plastový, je drahý a okrem variability interiéru a predpokladanej spoľahlivosti neponúka nič výslovne lepšie ako iné značky v tejto kategórii.
Jazz Dynamic je praktické vozidlo, dokáže fantasticky zabaviť ale ze tie peniaze je možné (resp. v čase výberu a kúpy bolo možné) kúpiť aj lepšie nové auto. Bolo by menej zábavné, praktické ale určite s lepším jazdným komfortom a možno aj spoľahlivejšie.

S odstupom času vnímam Jazz Dynamic trochu aj ako zbytočné vozidlo. Kto chce niečo malé na zábavu kúpi si Suzuki Swift Sport alebo Fiestu ST, majetnejší puristi pôjdu do Mazdy MX5 alebo Toyobaru. Kto naozaj potrebuje priestor vezme plnohodnotné MPV. Honda mala techniku Jazzu Dynamic radšej obaliť normálnou karosériou (nižšia placka ala Civic 5G, 6G) a možno by oslovila aj nových zákazníkov a z takého modelu predala viac kusov ako Jazzu Dynamic.

V prípade že ste text dočítali až potiaľ ďakujem za pozornosť a prajem vám veľa zábavy za volantom, ale aj šťastné návraty z ciest domov.

- motor
- podvozok
- priestor na úrovni kompaktov

- mizerné odhlučnenie
- slabšia kvalita spracovania interiéru
- po dvoch rokoch prevádzky neskutočné pazvuky a hrkanie interiéru

pravidelné prehliadky - dobré
reklamácie - zlé

dobré

20.9.2021 12:25

Zatiaľ posledná reklamácia

Dúfam že poslednou reklamáciiu ktorú som riešil na Jazze Dynamic bol kovovo-chrastivý zvuk ktorý sa ozval počas štartovania z motorového priestoru asi na sekundu - dve vtedy keď motor úplne vychladol. Servis reklamáciu uznal bez komplikácií. V rámci záruky bolo vymenené ozubené koleso na presuvníku VTEC, ide o "vlastnosť" motorov radu L15B3 ktoré sa montovali aj do modelu HRV. Čo ma však nepotešilo bola informácia že sa po čase ten nepríjemný zvuk môže vrátiť. Opäť som oľutoval že som kúpil toto auto...

13.10.2020 11:55

ukončenie reklamácie

28. mája bola odoslaná importérovi na posúdenie moja reklamácia ťažšieho radenia prvého prevodového stupňa. Koncom júla 2020 (teda 60 dní od reklamácie) som od importéra nedostal žiadne vyjadrenie: email, list ani telefonát. Tak trochu som sa nazlostil a po porade s právnikom som importérovi aj predajcovi poslal žiadosť o vrátenie peňazí alebo výmenu tovaru. Od importéra nemám doteraz žiadnu odpoveď, pár dní po odoslaní listu mi volal konateľ servisu a dílerstva kde som Jazz kúpil. Držal líniu ktorú nasadil prijímací technik, auto je teda podľa nich v poriadku. Dohodli sme sa že po prázdninách im auto odveziem na tri až štyri dni aby radenie poriadne otestovali v bežnej premávke. Vraj im záleží na mojej spokojnosti.

Stalo sa tak v druhej polovici septembra. Auto som odovzdal s dojazdom 300 km, majiteľa som požiadal aby počas troch dní keď bude auto v servise každý deň poriadne prevetrali v ranných zápchach, semaforoch, stopkách, jednoducho všade tam kde je potrebné radiť jednotku. Auto som prebral s dojazdom 270 km - teda počas testovania najazdili "až" 30 km. Podľa mňa je to málo. Reklamácia bola zamietnutá, dostal som aj technické zdôvodnenie - stručný výber zo zdôvodnenia:

"Vo výnimočných prípadoch môže nastať situácia, keď synchronizačný náboj a prislúchajúce ozubené koleso majú podobné otáčky  a teda v úvodnej fáze radenia stupňa,  synchronizačný krúžok nedokáže zastaviť (neexistuje rozdiel otáčok) ozubené koleso voči náboju v optimálnej pozícii. V tomto prípade, ak je ich vzájomná poloha nepriaznivá pre zasunutie zubovej spojky, dochádza ku sťaženému radeniu, pretože okrem presunutia synchronizačného púzdra je nutné zvýšeným tlakom na čelá zubových spojok vynútiť si natočenie ozubenia do vhodnej pozície pre zasunutie zubovej spojky.Ak podobná situácia nastane, odporúčame uvoľniť spojku – príde ku zmene otáčok hriadeľov a ozubení v prevodovke - spojku opäť stlačiť a zopakovať radenie.
Je vec náhody ako sú tie zuby pred radením nastavené, preto pocitovo radenie ide občas ľahšie občas ťažšie, hlavne na 1. stupni, lebo sa  „hýbe“ s najväčšími kolesami/hmotami."

To že sa problém s radením sa pri mojom vozidla prejavuje viac ako výnimočne (raz až trikrát denne) a začal prejavovať až po roku a pol užívania automobilu nebolo zobraté do úvahy. Počas troch dní znovu (ne) riešili aj pazvuky v interiéry - vraj pochádzajú od zadného plata v kufri. Zadné sedačky boli po prebratí auta sklopené a plato zložené aby som vraj mohol počuť ako je v aute ticho. Pazvuky však boli rovnaké ako keď sú sedačky v normálnej polohe a plato nasadené. Asi sú v okolí servisu len cesty v dobrom stave... Takže môžem len znova skonštatovať nespokojnosť s kvalitou made in Japan, spôsobom akým bola (alebo skôr nebola) moja reklamácia riešená a aj výsledkom reklamácie. Dostal som uistenie že keď počas ôsmich rokov počas ktorých trvá Honda Premium Quality by sa radenie jednotky rapídne zhoršilo, tak potom prevodovku vymenia a zároveň že ak ostanem verný Honde tak pri kúpe ďalšieho vozidla mi urobia dobrú ponuku...

30.6.2020 13:45

08.06.2020 - reklamácia pazvukov v interiéri

Honda Jazz odovzdaná do servisu na riešenie inej reklamácie - pazvuky v rôznej časti interiéru. Počas spoločnej jazdy s mechanikom som mu odovzdal papier na ktorom boli spísané všetky zdroje pazvukov, bohužiaľ blízko pri servise sú prilíš kvalitné cesty aby sa všetky pazvuky mohli naplno prejaviť, bolo počuť len časť z nich.

Auto bolo v servise 3 dni, počas ktorých odmontovali palubnú dosku, dvere a hľadali netesnosti. Všetko bolo vraj v poriadku, všetky spoje dotiahnuté, niečo podlepené transparentým silikónom. Celá akcia bola však na prd, všetky zdroje hrkotania v aute ostali, dokonca sa objavil jeden nový pazvuk. Verím tomu že mechanik urobil čo vedel, dokonca mi vravel že niečo podobné počul aj v aute ktorú majú na predajni ako predvádzačku a bude to spôsobené tvrdými plastmi a možno od výroby slabšie navrhnutými antirezonančnými podložkami, resp. vymedzeniami ktoré slúžia na pohlcovanie nárazov medzi jednotlvými dielmi.

Jazz Dynamic aj napriek výrobe v Japonsku je v niektorých ohľadoch nepodarok, auto si masívne zlízlo sekanie nákladov a následne tým trpí užívateľský komfort. Napriek praktickej stránke a perfektnej zábave za volantom bola kúpa tohto auta mojím najväčším spotrebiteľským omylom za posledné obdobie.

30.6.2020 13:44

28.05.2020 - reklamácia ťažkého radenia 1. prevodového stupňa

Servis v ktorom som nechal pomerne dosť peňazí pri pravidelnom dlhoročnom servisovaní Civica sklamal. Zašiel som sa opýtať akým spôsobom ďalej plánujú riešiť moju reklamáciu s divným radením prvého prevodového stupňa v Honde Jazz. Podľa prijímacieho technika urobili všetko čo bolo v ich silách a podľa neho je auto v poriadku. Ťažšie radenie jednotky alebo aj spiatočky je spôsobené tým že tieto prevodové stupne nemajú synchróny a ťažšie radenie je tak vlastnosťou vozidla... Moju námietku že radenie jednotky bolo úplne v poriadku až do najazdenia približne 31000 km, prejavilo sa zo dňa na deň, žiadna "vlastnosť" sa nespomína ani v užívateľskej príručke, nebral do úvahy. Odvzdušnenie spojkového valca, výmena prevodového oleja, premazanie kulisy bolo z ich strany všetko čo môžu urobiť.

Moju reklamáciu postúpil ďalej na riešenie importérovi na Slovensku a do Anglicka resp. Nemecka. V servise si nad mojou reklamáciou umyli ruky a zariadia sa podľa toho aký pokyn dostanú od vyššej inštancie. Som zvedavý či a kedy sa ozvú ľudia od slovenského importéra.

Informácia z ktorej ma úplne vystrelo - aj keď importér uzná reklamáciu a auto by išlo na náročnejšiu a dlhšie trvajúcu opravu tak Honda na Slovensku vám počas servisu neposkytne náhradné vozidlo. Môže vám na dobu opravy požičať auto za približne 30 EUR na deň, tomu hovorím fantastická starostlivosť o zákazníka...

Další vozy Honda Jazz