Seat Leon (2015)

26.2.2016

Nejsem novinář, automobilový závodník ani expert na auta. Vše je psáno z pohledu obyčejného uživatele/laika, který za svůj život vlastnil do 10ti vozů.…

Seat Leon (musli)

musli 12.03.16  18:05

« Re: Re: Re: Re: Cupra

Taky si myslim, s Vervou clovek nic nepokazi. Ceny nam nyni preji, snad to vydrzi. Dneska jsem teda musel natankovat par litru na D1 a to uz zabolelo, vs Praha byl benzin o 6kc drazsi!
    Jak jste spokojeni s ceedem GT? To je take docela rarita. Videl jsem ho snad jenom jednou na silnici, ale vypada hezky!

musli 12.03.16  17:48

« Re: Prodejce

Ahoj, tak to jsem rad, ze jste se v poradku vratili na parkoviste. Se mnou sice jel rychle, na brzdy sel vzdy az na posledni chvili a v zatackach jsem se musel hodne pevne drzet, ale nikoho jsme nastesti nesmyslne nepredjizdeli a dohled na silnici byl taky OK. Nez na to slapnul, cekalo se, az bude mit olej 80stupnu. Ted uz to mozna neresej, chudak predvadeci auto, resp. ten, kdo si ho pak koupi.
    Co se tyce palubky, neprijde mi to tak hrozne. Respektive v realu vypada lepe nez na fotkach, ergonomie je take v poradku. Samozrejme, ze je v drazsich autech kvalitnejsi a hezci, musej to proste nejak odlisit :-) Ale jak pises, za ty penize je to proste v poradku.
    Bouchani od podvozku, ze je diferencial? Tak to mi nastesti nerikal, ten za to fakt nemuze :-)
    Bohuzel to auto ma v zakladu jenom 19tky, nevim proc to tak u nas delaj, ale snad to ma i Octavia RS230. Nicmene dle technicaku je na CUPRU ST mozne dat dokonce i 17tky (bez performance brzd - 225/45 pneu)! Ale i s 19 je to nastesti celkem OK, 18tky budou ale pohodlnejsi.
    Hluboky prepad v kufru lze vyresit tim, ze si date mezipodlahu do vyssi polohy. Sice se tim zmensi, ale i tak je to hangar :-)

foto OndraGT

OndraGT 12.03.16  07:16

« Re: Re: Re: Cupra

Primovstriky trpi karbonovanim vic nez klasicke MPI, takze bud kvalitni palivo nebo alespon pridavat aditiva. Co vim tak Kia je doporucuje primo v prirucce o vozidle (otec ma cee'd GT). Moje GT sice primovstrik neni ale pri nynejsich cenach paliv tam nervu nic jineho nez Vervu >:D

musli 11.03.16  11:51

« Re: Re: Re: Re: Cupra

Zdravim, i pres uvodni komplikace auto nakonec v poradku dorazilo a spokojenost stale trva. Dneska jsem pokoril prvnich 5.000km :-) Spotreba je fakt dobra, ja mam ted dlouhodobej prumer od zacatku 9.9. Koukal jsem na manzelcino Clio a ma tam 10.8, ale jezdi spis kratsi vzdalenosti. Sedacky jsou fakt v pohode, nejdele jsem teda zatim jel na zatah 400km, ale naprosto bez problemu, zada si nestezujou. Skorepiny jsou fajn, vypadaj hezky, ale jak ma clovek deti, musi obcas udelat nejakej kompromis. Potrebujou kapsy na veci a drzaky na tablety :-)

rsamr 11.03.16  06:37

« Re: Re: Re: Cupra

Zatím jezdím krátké trasy, ale nemám obavu, že bych strádal na dlouhých vzdálenostech.
    Jsou pohodlná a skvěle drží, já si v nich odpočinu. Co se týká spotřeby, maximální spokojenost, neboť před Cuprou jsem měl jiný HH
    s 235HP a s ním jsem se pří sebevětší snaze nedostal pod 10,5.

foto kpt-Budha

kpt.Budha 11.03.16  06:19

« Re: Re: Cupra

Tak do skořepin jsem se bál jít, protože auto používám/budu používat k poměrně častým cestám 1000-1200km, tak abych z toho také vylezl v kuse. Dá se v tom vydržet déle? Jinak se spotřebou jsem na deseti, ne, že bych to nějak řešil, to bych si koupil jiné auto, ale proti kombinovaným 6,8 z techničáku...

rsamr 11.03.16  06:15

« Re: Cupra

Dovolím si reagovat, neboť pokud se jedná o Cupru, je to "můj šálek kávy".
    Na svém autě mám najeto teprve 1550 km a spotřebu mám 9,6. Auto zajíždím, ale snažím se jezdit svižně a nepřetáčet. Já mám skořepiny a jsou super.

foto kpt-Budha

kpt.Budha 11.03.16  04:22

« Cupra

Tak rád vidím, že auto nakonec dorazilo a je s ním spokojenost :-) A dokonce dorazilo za kratší dobu než moje :-) Mám najeto kolem 11 tisíc a spotřeba si nijak moc nesedá, zřejmě těžká noha...ještě uvidíme. Jakpak sedačky? Mé kožené zatím super, ale těžko říct, jak v létě.

foto maca02

maca02 10.03.16  22:10

« Prodejce

Cupra je i v mým hledáčku, je to dobrý a jednoduchý auto s hnusnou palubkou, ale za ty prachy mu to rád odpustím. S tím autem v Carnova Brno jsem jel a musím uznat, že prodejce o autě i něco věděl. Jen bych polemizoval trochu nad jeho inteligencí, protože to auto honil studený (ohřála se voda a on že prej už je to v pořádku a dupnul na to, olej nemohl mít ani 40 stupnu). Jo a říkal, že je bejvalej závodník na okruhu tak jsem hodně doufal, že se nebude chtít předvádět. No držel jsem se pevněji než kdy předtím a doufám, že tomu šílenci hodně brzo seberou někde papíry, protože jel jak totální magor. Ono lze jet rychle, ale musí mít člověk taky trochu soudnost a musí si taky uvědomovat jestli za ten horizont vidí, nebo ne, já se ještě pořád zabít nechci. Když jsme 100 metrů před obcí začali předjíždět 3 auta, doufal jsem, že ty řidici neuvídí, jak jsem pak při střídání u toho auta, protože mi bylo doslova hanba - takhle jezděj jen idioti, vrazi chodců v obcích a dárci orgánů. Mimochodem o bouchání do podvozku tvrdil, že je to diferenciál, že to není podvozek. To už se mi ani nechtělo usmívat.

Odnesl jsem si ale zkušenost, že to auto špatný rozhodně není, motor super, vadí mi 19" kola, radši bych 18" (hlučnost, cena, tvrdost), ale to nelze jinak než individuálním dovozem z DE, ale v techničáku jsou, takže teoreticky lze. Těch 50k za ně ale bude k zamyšlení. DCC fungovalo celkem pěkně. Vadí mi nevzhledná palubka, kam se hrabe na Golfa? Některý detaily ve výbavě proti Golfu za tu cenu bez problémů oželím. Hrana zavazadelníku je vysoko a je za ní hluboký přepad, což je velký mínus praktičnosti. Poměr výkon/cena vynikající a líbí se mi, že se do něj nedá objednat kupa supermoderních nesmyslů.

foto povo

povo 07.03.16  23:20

« Re: Olej

Rychlost je pojem relativny. Pri spotrebe toho auta vo vysokych rychlostiach - 200 a viac si myslim ze tazko utrpi nielen penazenka ale aj cestovny cas. Chodit kazdych par 100 Km na pumpu nie je vyhra na dlhsie trasy (napr. krizom cez Nemecko). Na okresky to moze byt za sucha celkom fajn.

musli 06.03.16  16:15

« Olej

Asi mas pravdu, cloveka to sice laka, ale nema cenu kvuli 10-20% vykonu navic znicit motor nebo prevodovku. Proto taky upravci typu ABT ladi kroutak pouze na cca 430nm. Ono je toho vykonu v praxi stejne vic nez dost, vcera jsem mel zase moznost na dalnici porovnat Cupru s Audi 3.0tdi a je to opravdu rozdil tridy, pritom se jelo pouze rovne.

13,7Kg je teda dost, jsem zvedav jak se bude auto chovat az to prehodim na letni pneu. I na tech zimnich to ale sedi a chova se celkem dobre. I pres tu obrovskou hmotnost pritom kola nebouchaj, dobre to odladili.

Diky za tip. 5W40 bude asi pro ten nas motor idealni, zvlast kdyz na to clovek obcas slapne. Fakt nevim jakej tam je z vyroby, ale tipnul bych 5W30 nebo jeste ridsi. Vcera jsem si meril hladinu oleje a moc hustej teda neni. A pokud s nim mas na okruhu do 115, tak to je fakt pohoda.

musli 06.03.16  15:51

« Re: Re: Re: Cupra 290

Rozhodne, kupovat to zvlast nedava prilis smysl. Budu asi jedinej, kdo si na Cupru dokoupil performance kola a prahy (nyni jsou v lakovne) :-). Zkusim ta kola nechat prevazit, snad budou mit v servisu vahu. Docela by me zajimalo kolik skutecne vazi.

Covenant 04.03.16  16:22

« Olej

Olej jsem vyměnil za Motul 8100 X-cess 5W40......má opravdu dobré parametry, za rozumné peníze a pokud zadáš někde na googlu (Motul 8100 X-cess+ forum) vyjedou i praktické zkušenosti a doporučení od lidí, co jsou z oboru....Je potřeba jit trochu do hloubky a pak třeba zjistíš, že Motul je jeden z mála, co není jen nalévač oleje do pěkných obalů, ale i výrobce a i ta metoda výroby patří ke špičce. ;-)

Odzkoušel jsem ho i v zátěži na okruhu, při nižší venkovní teplotě cca 16-20 stupňů se nepřehoupla teplota oleje přes 110 a při větších vedrech 112-115, což je dobré. :-)

Covenant 04.03.16  16:02

« Re: Re: Re: Re: Pípání, hučení

Na zvyšování výkonu se u DSG vykašli. sériové auto má kroutící moment někde kolem 380Nm ....dost jsem se okolo toho zajímal a například DSG by měla být dimenzovaná na max 500Nm, ale realita je spíš někde kolem 450Nm a i tak to už dostává hodně zabrat, pokud si plánuješ auto nechat dýl neřešil bych to.

Manuál je na tom o něco líp, ale co jsem byl upozorněn firmou, které tyhle úpravy dělá a má opravdu dobré renomé, i tam je potřeba počítat s výměnou spojky nejlépe za lepší spojku (přítlačák) od Sachs, což je cca 20tisic. U dsg ale tohle neuděláš, tam je to prostě dimenzované na ty hodnoty co jsem psal.

Na sériové kola (Ne performance) jsem se ptal přímo u Porsche Česká Republika, zjišťovali to a údajně měli mít kolem 10Kg přitom na různých fórech psali, že je to přes třináct, což je taková standardní váha, tak jsem si dal tu práci a zvážil je bez gum a mají 13,7Kg

rsamr 04.03.16  16:00

« Re: Re: Cupra 290

Děkuji, s ohledem na cenu 1 ráfku je pak cena celého performance paketu OK.
    Nevážil, auto na nich přijelo :-) Z celého paketu mají největší uživatelskou hodnotu Bremba, která jsem měl i u předchozího auta, seriovky u Cupry mi nesedly.

musli 04.03.16  15:42

« Re: Cupra 290

Nevazil jste je nahodou? Fakt maji okolo 9kg? Ja uz je mam bohuzel obute ve sklepe :-( Koukam na fakturu a jedno stalo 12.330kc s DPH.

rsamr 04.03.16  14:43

« Cupra 290

Auto mám s performance paketem, ale plánuji koupit další sadu ráfků performance na zimní obutí. Rád bych se zeptal, kolik stál ráfek?
    Děkuji.

musli 04.03.16  13:21

« Re: Re: Re: Pípání, hučení

Diky za informaci, takze je to opravdu v norme :-) Me predchozi auta to nedelala, takze jsem z toho byl trosku zaskoceny.

Rad bych nejake upravy udelal, ale zase nechci prijit o 5let zaruku, je to proste dilema :-( Zvazoval jsem APR upravu motoru + APR sani nebo to VWR R600 + pripadne efektivnejsi intercooler a taky komplet vyfuk, idealne s klapkou, aby se s tim dalo i normalne jezdit s rodinou (Powervalve od BSC). Ale proste nevim, rad bych, aby mi to auto par let vydrzelo.

Jaky olej tam mas ted? Ja vlastne ani nevim jakej je tam od vyroby. Hadam, ze nejakej ridkej long life. Na prvni vymenu se chystam tak mezi 6-10k.

Kola jsem koupil ta performance 19, jsou pry odlehcena, ale nevazil jsem je. Nekde jsem cetl, ze vazi 9kg, to mi prijde ale hodne malo.

Covenant 03.03.16  21:07

« Re: Re: Pípání, hučení

Ano dělá mi to taky, ten zvuk by mněl pocházet z elektrického čerpadla, více zde v odstavci:(Jak je to s chlazením turbodmychadel) [odkaz]

Úpravy jsem zatím nedělal žádné, ale protože s cuprou už jsem byl pár krát na Slovakiaringu a v Brně (letos plánuju s kamarádem Nürburgring Nordschleife) tak jsem dal kvalitnější a hustší olej, vyměním i lepší brzdovou kapalinu.

Časem bych chtěl ještě sériové kola vyměnit za lehčí (tak kolem 10kg) což je trochu problém, protože pokud jsou kola lehké, tak se mi většinou zase nelíbí design, ale jeden nebo dva tipy už mám ;-) Co vy, máte v plánu nějaké úpravy?

musli 03.03.16  16:58

« Re: Pípání, hučení

Take gratuluju k dobre volbe :-) Byl jsem zaskocenej hlavne z toho pipani, protoze to pripomina odpocet pred vybuchem nejake trhaviny :-) Celkem hlasite huceni je take slyset po otoceni klicem, kdyz se jenom zapne elektronika, ne motor. Kdyz je v aute a kolem ticho, celkem to rusi. Take vam to dela?

Pustil jste se do nejakych uprav auta?