erbe (muž 38 let) Poslat zprávu

Seat Leon 1.8 TSI Style

Seat Leon, foto 1 Seat Leon, foto 2 Seat Leon, foto 4 Seat Leon, foto 6 Seat Leon, foto 8 Seat Leon, foto 11 Seat Leon, foto 12 Seat Leon, foto 20
Seat Leon, foto 22 Seat Leon, foto 23 Seat Leon, foto 31 Seat Leon, foto 32 Seat Leon, foto 41 Seat Leon, foto 42 Seat Leon, foto 43 Seat Leon, foto 44 Seat Leon, foto 45 Seat Leon, foto 47 Seat Leon, foto 48 Seat Leon, foto 49 Seat Leon, foto 50 Seat Leon, foto 51 Seat Leon, foto 52 Seat Leon, foto 53 Seat Leon, foto 54 Seat Leon, foto 55 Seat Leon, foto 56 Seat Leon, foto 57 Seat Leon, foto 58 Seat Leon, foto 59 Seat Leon, foto 60 Seat Leon, foto 61 Seat Leon, foto 62 Seat Leon, foto 63 Seat Leon, foto 64 Seat Leon, foto 65 Seat Leon, foto 66 Seat Leon, foto 67 Seat Leon, foto 68 Seat Leon, foto 69 Seat Leon, foto 70 Seat Leon, foto 71 Seat Leon, foto 72 Seat Leon, foto 73 Seat Leon, foto 74 Seat Leon, foto 75 Seat Leon, foto 76 Seat Leon, foto 77 Seat Leon, foto 78 Seat Leon, foto 79 Seat Leon, foto 90 Seat Leon, foto 91 Seat Leon, foto 100 Seat Leon, foto 101 Seat Leon, foto 102 Seat Leon, foto 103 Seat Leon, foto 104 Seat Leon, foto 105 Seat Leon, foto 106 Seat Leon, foto 110 Seat Leon, foto 111 Seat Leon, foto 112 Seat Leon, foto 113 Seat Leon, foto 114 Seat Leon, foto 121 Seat Leon, foto 122 Seat Leon, foto 130 Seat Leon, foto 131 Seat Leon, foto 132 Seat Leon, foto 133 Seat Leon, foto 134 Seat Leon, foto 135 Seat Leon, foto 136 Seat Leon, foto 137 Seat Leon, foto 138 Seat Leon, foto 139 Seat Leon, foto 140 Seat Leon, foto 141 Seat Leon, foto 142 Seat Leon, foto 143 Seat Leon, foto 144 Seat Leon, foto 145 Seat Leon, foto 146 Seat Leon, foto 147 Seat Leon, foto 148 Seat Leon, foto 149 Seat Leon, foto 150 Seat Leon, foto 151 Seat Leon, foto 152 Seat Leon, foto 153 Seat Leon, foto 154 Seat Leon, foto 155 Seat Leon, foto 156 Seat Leon, foto 157 Seat Leon, foto 158 Seat Leon, foto 159 Seat Leon, foto 160 Seat Leon, foto 161 Seat Leon, foto 162 Seat Leon, foto 163 Seat Leon, foto 164 Seat Leon, foto 165 Seat Leon, foto 166 Seat Leon, foto 167 Seat Leon, foto 168 Seat Leon, foto 169 Seat Leon, foto 170 Seat Leon, foto 171 Seat Leon, foto 172 Seat Leon, foto 173 Seat Leon, foto 174 Seat Leon, foto 175 Seat Leon, foto 176 Seat Leon, foto 177 Seat Leon, foto 178 Seat Leon, foto 179 Seat Leon, foto 180 Seat Leon, foto 181 Seat Leon, foto 182 Seat Leon, foto 183 Seat Leon, foto 184 Seat Leon, foto 200 Seat Leon, foto 201 Seat Leon, foto 202 Seat Leon, foto 203 Seat Leon, foto 204 Seat Leon, foto 205 Seat Leon, foto 206 Seat Leon, foto 207 Seat Leon, foto 208 Seat Leon, foto 209 Seat Leon, foto 210 Seat Leon, foto 211 Seat Leon, foto 212 Seat Leon, foto 213 Seat Leon, foto 214 Seat Leon, foto 215 Seat Leon, foto 216 Seat Leon, foto 217 Seat Leon, foto 218 Seat Leon, foto 219 Seat Leon, foto 220 Seat Leon, foto 221 Seat Leon, foto 222 Seat Leon, foto 223 Seat Leon, foto 225 Seat Leon, foto 226 Seat Leon, foto 227 Seat Leon, foto 228

Přezdívka auta n/a Rok výroby 2011 Koupeno nové najeto [km]:41500 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1798 výkon [kW]: 118 kroutící moment [Nm]: 250 zrychlení 0-100 km/h [s]: 7.9 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 17 zavazadlový prostor [l]: 409 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 7.6

Seat Leon 1.8 TFSI vo výbave STYLE.
Sľúbil som po nabehaní prvých kilometrov poctivú recenziu tak poďme nato. Máme za sebou aktuálne cez 40000km v rôznych prostrediach dovoľte mi teda predstavenie u nás trošku menej známeho vrstovníka teenagerovskej modly VW Golf.

-- KRÁTKE PREDSTAVENIE --

Seat Leon 1P, ako sa druhá generácia označuje, sedí na identickom podvozku, ktorý za nekresťanské peniaze predáva VW v podobe Golfu V a VI. Oblečený je do karosérie, ktorá niekomu pripadá nudne, iným sa páči. Skrátka trochu nekonfekčná záležitosť, kde praktickosť hrá po vzhľade až druhé husle. Zadné partie vo výrazných farbách nechávajú vyniknúť podarene tvarované LED svetlá. Kľučky zadných dverí ľudia často hľadajú na nesprávnom mieste a tvarovanie kapoty a prelis v bočnej partií i keď niesú také výrazné, zaujmú keď si ich človek všimne. Stierače oddychujú oproti bežne horizontálnej polohe vo vertikálnej. Exteriér osobne hodnotím ako podarený. Jemne uletený, to ja rád.
Čo ale padlo za obeť praktičnosti? Určite otvor zadných dverí. Tie sú menšie ako by bolo vhodné. Nakladanie väčších predmetov, preto nie je pohodlné. Toto auto ale určite nemalo za cieľ stať sa rodinným vozom. Od toho má koncern iných pracovníkov, takže u mňa všetko v poriadku. Čo sa mi nepáči je veko nádrže. Prečo je tam prelis ? Podľa mňa kazí bočnú siluetu. Vo všeobecnosti sa ľuďom nepáčia veľké „speťáky“, sú ale veľmi praktické. Mŕtvy uhol je za normálnych okolností neznámy pojem. Zadné okno hoci je pomerne nízke, vzhľadom na to, že nie je ďaleko vzadu poskytuje dostatočný prehľad o dianí za vozidlom vo všetkých situáciách okrem parkovania. Tam prichádzajú na rad parkovacie senzory, ktoré sú cennými pomocníkmi. Navyše v 21. storočí ich považujem technologickú nutnosť.
Keď sme pri výbave čo tu teda máme teda ďalej? Stupeň Style obsahuje pomerne slušný základ pre auto strednej nižšej triedy. Elektrické ovládanie všetkých okien vrátane spätných zrkadiel a ich sklápania a vyhrievania, automatická dvojzónová klíma Climatronic, kožený volant a radiaca páka, Autorádio s CD a USB vstupom a samozrejme prehrávaním MP3, tónované sklá, nastaviteľný volant v oboch osiach, nastaviteľnú bedrovú opierku, hmlovky s Cornering funkciou a také tie klasické VW somarinky. Však to väčšina šoférov pozná. Čo mi príde škoda je archaický maličký display v budíkoch. Keby som kupoval znova doplatím za MaxiDot a Bluetooth, ktorý tiež nemusí byť na škodu. Z doplnkovej výbavy som zvolil v rámci technologických „zlepšovákov“ ešte automatické stmavovanie vnútorného spätného zrkadla a dažďový senzor ku ktorému sa ešte neskôr vrátim, Bi-xenónové svetlomety a 17“ disky a lakťovú opierku.
Poďme k interiéru. Ten po facelifte, ktorý prebehol v roku 2009 a ktorý Leon potreboval ako soľ, už konečne na prvý pohľad neuráža ani ľudí, ktorí si potrpia na hodnotnejší vzhľad. Holt, predfaceliftový interiér bol pre stredoeurópskeho kupcu príliš strohý a aj mne osobne pripadal „lacný“. Druhý pokus už je lepší. Palubovka je z mäkčeného plastu, ktorý doplňuje maska síce z tvrdého plastu, dodáva ale interiéru trošku dravejší vzhľad. Budíky začínajú netradične nulou v 6 hodinách, čo je možno zaujímavé v praxi to znamená, že napr. ja pri mojom nastavení sedačky a volantu nevidím rýchlosti pod 40km/h. Kozmetika. Inak je čitateľnosť príkladná. Tachometer nad 140km/h mení hustotu ciferníka, čo považujem tiež za zvláštnosť. Ovládanie klimatizácie mne osobne neprišlo príliš intuitívne. Musel som preštudovať návod. Automatika má 2 režimy, ofuk predného skla je nadradený a nieje možné ho skombinovať s automatikou. Inteligentné je aspoň automatické vypínanie ohrevu zadného skla po 15 minútach.
Za čo musím ale VW pochváliť je rádio. Síce má prehistorický display použitý snáď z videohier Tetris mojich detských čias, zato je ale softvérovo podarené a má vychytané ovládanie. Bez hudby dlho nevydržím a tak navigácia po pamäťovom médiu bola vec, ktorej som sa celkom obával. Zbytočne. Soudruzi z NDR to zvládli výborne. Musím pochváliť aj zvuk i keď nie som žiadny „fajnšmeker“ ani notorický „vypekač“ som so zvukom štandardného 6 reproduktorového audia celkom spokojný.
Keď sme ešte stále v tom interiéri a chválim, tak budem pokračovať v našliapnutom tempe, kým sa dá. Pred vodičom totiž stojí (alebo visí ak je libo :-) ) výborne tvarovaný kožený volant s ovládaním PP a rádia. Tvarovanie je príkladné a správne vedie vodiča k správnemu a pohodlnému držaniu v správnej polohe 3/4 na 3. Ďalšia vec, ktorá si určite zaslúži pochvalu sú predné sedačky. Okrem širokého rozpätia nastavenia ktoré umožňuje nájsť naozaj pohodlnú pozíciu za volantom disponujú kvalitným poťahom. Bočné vedenie je zodpovedajúce zaradeniu auta. Trochu lepšie ako je v rodinných autách, určite by som ich nenazval športovými. Čo je na nich ale najlepšie je materiál. Začiatkom leta som v nich strávil týždeň nepretržite dennodenne 10-12 hodín bez akéhokoľvek náznaku bolesti alebo nepohodlia. Vždy prišla akurát očakávateľná únava, ktorá donútila človeka zastaviť. Nikdy to neboli sedačky. Tlieskam VW.
Keď už sedíme na sedadle vodiča poďme ale aj na negatíva aby to tu nebola zase taká oslava koncernu... Prvá vec, ktorá mi začala vadiť bol výhľad šikmo vpred cez A stĺpik. To je častý problém dnešných automobilov. Stĺpik je ale taký masívny, že sa zaň veľmi pohodlne zmesti niekoľko chodcov a v správne tiahlej zákrute aj veľmi veľké auto. Vo väčšej rýchlosti v členitom teréne je bežné sledovať cestu pred sebou bočným oknom... Druhá vec je výhľad šikmo vzad. Vďaka veľkým spätným zrkadlám je fajn ale akonáhle sa človek dostane do uhlu, že v nich nie je to čo treba, je zle. Také pripájanie sa zľava pod takýmto uhlom je pod časom aj celkom adrenalínové. Parkovanie zachraňujú spomínané parkovacie senzory.
Ďalej sú problémom odkladacie priestory. Priehradka pred spolujazdcom je priam zúfalo miniatúrna. V stredovom tuneli je len jedno miesto kam sa dajú odložiť veci, sú tam ale USB a AUX vstupy, ktoré pri obsadení samozrejme zasahujú do tohto priestoru. Posledným miestom a to len od výbavy Style je priehradka pod sedadlom vodiča. Aspoň tá je celkom použiteľná. Keby bola aj pod sedadlom spolujazdca bol by som spokojný, jej absenciu beriem ako zúfalé šetrenie. Poslednou možnosťou je inštalácia lakťovej opierky, ktorá chvalabohu obsahuje pomerne veľký a ľahko dostupný priestor pre odloženie vecí. Kritiku mám aj k radiacej páke. Tá má totiž práve vrchnú časť z tvrdého lesklého plastu, po ktorom má spotená dlaň tendenciu sa krásne šmýkať. Zuby prevodovky som kvôli tomu ešte nepočítal ale pri ležérnej jazde mestom už sa mi pár krát ruka šmykla.

-- MOTOR A JAZDA --

Dosť bolo interiéru a exteriéru, poďme k tomu zaujímavejšiemu. K technike pod kapotou, ktorá vnáša do nejednej nudnej cesty trošku radosti, ktorá vyprovokuje u vodiča pre ktorého nie je auto len dopravný prostriedok a nutné zlo ako sa dostať z bodu A do bodu B, aj nejednu „bezcieľnu“ jazdu...
Pod kapotou môjho Leona vrčí benzínový štvorvalec s priamym vstrekovaním a zdvihovým objemom 1,8L, ktorý je prifúknutý nízkotlakovým turbodúchadlom Borg Warner chladeným vodou. Originálne označenie 1.8 TFSI, vyvinutý pod vlajkou Audi. Disponuje vzhľadom na to, že je preplňovaný, pomerne slabým výkonom 118kW medzi 4500 – 6200ot ale zato slušným krútiacim momentom 250Nm medzi 1500 – 4500ot. Motor bol vyvinutý ako derivát veľmi podareného 2.0 TFSI. Je cítiť odlišný koncept, ktorý bol pri vývoji zvolený. Dvojliter má športový charakter, poháňa vozidlá, ktoré majú prívlastok RS, GTI, CUPRA. 1.8 proti tomu má za úlohu byť rozumne silným, dobre kultivovaným motorom pre široké spektrum automobilov nižšej strednej a strednej triedy bez športových ambícií. Po tom všetkom úžasnom čo som o ňom čítal sa vopred priznám, že som jemne v rozpakoch, možno až sklamaný. Všetko je ale logické vzhľadom na hierarchiu a zameranie. Poďme konkrétnejšie.
Motor je celkom ukážkovo pružný podľa zaradeného stupňa niekde od 1000 až po 6000 otáčok. Dvojka, trojka si nechá ľúbiť aj otáčky pod 1500. Na štvorke už mu to nerobím. Päťku púšťam pod 2000 len výnimočne a 6ka je vhodná na rýchlosti od 90km/h. PP disponuje ukazovateľom optimálneho prevodového stupňa. Pri jemnom používaní plynu radí radiť vyššie stupne už pod 2000ot. Odporučiť radenie dole som ho snáď ešte nevidel. Keď sme pri nízkych otáčkach, treba spomenúť turbo lag. Veľakrát som čítal, že nie je. Nuž nie je taký výrazný ako pri naftových motoroch, ale je. Pochopiteľne. Práve v mestskom prostredí dokáže občas zdvihnúť adrenalín. Ono spomínané plávanie mestom pri nízkych otáčkach je pomerne bežné, človek sa blíži ku kruháču, nikde nič, dvojka 1200ot. Zrazu sa niečo rúti, ale dá sa to stihnúť. Plyn na podlahu a ........ nič. Kým sa pridusený v tom momente atmosférický motor dostane do otáčok, kým vytvoria spaliny tlak a nasaje potrebný vzduch prejde až nebezpečne veľa času. Skrátka treba viac pracovať cez spojku s preklzom, pretože podobná situácia nastáva pri každom rozjazde. Stačí dostať spojku do silnejšieho záberu pred tým ako stihne turbo vyrobiť pretlak a pôsobí to ako by sa človek nevedel rozbiehať. Druhá možnosť točiť pri rozbehu aspoň 2000ot, vtedy turbo nabehne prakticky okamžite. Pri bežnej jazde mimo mesta v bežných benzínových otáčkach je ale turbolag skutočne nepoznateľný.
Poďme ale k využívaniu plného zdvihu plynu, keď už som to načal. Ten je nečakane častý. A bohužiaľ nie pre to, že by to bola taká zábava ale preto, že sa inak nedá. Elektronický pedál je skrátka tak nastavený. Zošliapnutie do menej ako 3/4 zdvihu znamená veľmi vlažnú akceleráciu ak zrovna nemáte zaradenú dvojku. K plynovému pedálu teda veľké mínus. Potom je tu druhá prekážka okrem vysokej pohotovostnej hmotnosti, ktorá priam likviduje prejav motora a akýkoľvek pokus o športovejšiu jazdu a to je veľmi ťažký zotrvačník. Tým je ale prevod krútiaceho momentu vybavený opäť z pochopiteľných hore uvedených dôvodov hierarchického zaradenia motora. Motoru sa ani pod plným plynom nechce do otáčok. Pri normálnej jazde síce reaguje dobre už od 2000ot, keď od neho chcete viac a točíte ho vyššie, skrátka by to mohlo byť ďaleko lepšie. Chýba mu výbušnosť. Akoby sa mu nechcelo. Po zošliapnutí plynu na podlahu po chvíľke pozbiera svoje sily ako ospalý životom znudený cirkusant s otázkou „Vážne to chcete vidieť?“ a potom zopakuje nudné naučené predstavenie... Aspoň tak nejak by som to opísal. Pre naozaj to najlepšie čo sa z neho dá dostať je nutné držať otáčky v atmosférických hodnotách najlepšie nad 3500 odtiaľ to do tých 6000 ručička putuje pomerne konštantne, ďalej už to ide dole vodou. Vädnutie je pochopiteľne omnoho slabšie ako u naftových motorizácií je ale cítiť. Čo mi oproti mojej starej dobrej atmosférickej jednašestke chýba, je aj brzdenie motorom. Za to opäť môže ťažký zotrvačník, rozbehnutý motor, skrátka nemá tendenciu bez plynu výraznejšie brzdiť. Za normálnych okolností OK, pri pokusoch sa pobaviť, nepríjemnosť a zbytočné preťažovanie bŕzd, ktoré okrem vozidla musia brzdiť aj motor. Inak pri nútenom výlete ručičky k červenému poľu ju obmedzovač zastaví v okolí 7000. Akcelerácia je slušná na druhom a treťom stupni. 4ka už je pomerne tupá. Aspoň oproti predchádzajúcim stupňom. Trojka ale pod limiterom rozbehne Leona tesne pod 150km/h, takže niet sa čo diviť, že 160 koní stráca dych. 4ka pod limiterom už ukáže niečo cez 180km/h. Na bežné predbiehanie na ceste vo väčšine prípadov používam teda atmosférickú trojku. Vyššie stupne potrebujú už príliš veľa voľného priestoru a väčšinou to neriskujem. Bežná okresková jazda je ale pomerne príjemná a odohráva sa medzi 1800 – 2500ot. Mesto 4ka. Mimo do 100km/h 5ka, nad 6ka.
Motor je veľmi tichý. Po zahriatí ho na voľnobeh absolútne nepočuť a hlavne ani necítiť. Vo vyšších otáčkach bohužiaľ taktiež. Ako vodič z vyšších otáčok nemáte žiadny zážitok. Vypnuté rádio je absolútna nutnosť, bohužiaľ aj pneumatiky na trochu zhoršenom povrchu majú výraznejší zvuk teda skôr hluk. Aspoň malá väzba s okolím pri rýchlejšej jazde je ale podmienená pootvoreným oknom, aby mal človek poňatie o rýchlosti akou ide. Lebo rýchlo Leon s týmto motorom určite ísť dokáže. Rýchlo ale neznamená hravo a už vôbec nie športovo. Od toho sú tu iné autá. Suma sumárum je 1.8 TFSI trochu silnejší inak ale nemastný, neslaný dalo by sa povedať až nudný benzínový motor.

-- JAZDA A PODVOZOK --

Druhý dôležitý doplnok hot hatchu je dobrý podvozok. Golfová platforma je veľmi známa a všeobecne uznávaná. A skutočne podvozok je veľmi tuhý do strany aj pri prudkom točení veľmi dobre vedie smer. Pri brzdení v zákrute je cítiť veľká hmotnosť pred prednou nápravou, ktorú spôsobuje zrejme netradične veľký previs. Toto sa Leonu vôbec nepáči a je nutné s tým počítať. Celkom príjemne ma prekvapilo ale nastavenie pružín a tlmičov. V tejto oblasti sa celkom vyznám a zo začiatku som pociťoval presne očakávané správanie. Zbytočne tvrdé pružiny a príliš jednoduché (čítaj lacné) tlmiče. Po cca 5000km sa všetko zabehlo a musím uznať, že naladenie je veľmi príjemné. Nie je to koráb ako Francúzi, no určite ani na našich slovenskách tankodromoch z človeka nevytrasie dušu. Akurát na nerovnostiach má problémy s brzdením a rado sa zbytočne spína ABS. V tomto by som videl idálnejšie obutie na naše cesty 205/x R16. V zime na tento setup presedlám a uvidíme. Na západoeurópskych cestách ale sedemnástky okamžite začali dávať zmysel a aj celé naladenie sa ukázalo ako veľmi dobre nastavené. Auto zbytočne nepokľakáva na predok ani pri veľmi prudkom brzdení a stále je dobre pohodlné. Som príjemne prekvapený. Istota, ktorú človeku podvozok dáva sa ukáže najmä v členitom teréne, kde aj v prípade, že človek ide úplne slušne a bez naháňania, tak s pomerne vysokou frekvenciou dobieha iných účastníkov premávky. V prípade mokrej vozovky detto. Pokiaľ je povrch aspoň aký-taký kvalitný, tak túto vlastnosť si nemôžete nevšimnúť. Toto sa mi stávalo dokonca aj pri vyššie spomínanom ekorune. Vtedy som z logických dôvodov zbytočne v zatáčkach nebrzdil a iný dôvod ako vysoké ceny paliva už ma nenapadá. Ten podvozok je skrátka asi vážne celkom dobrý. Keby sa zlepšilo rozloženie hmotnosti nad predkom, mohlo by to byť super.
Ešte poznámka k ESP. V novších modeloch už nie je úplne vypnuteľné. Pri jednom dovádzaní v kopcoch po jazdeckej chybe na veľmi mokrej vozovke počas dažďa som dostal prvý nečakaný pretáčavý šmyk. Keďže vozovka bola prázdna, trochu dlhšie som čakal pred korekciou smeru zo zvedavosti ako sa auto bude správať. Stalo sa to, že zablikala červená kontrola šmyku (ako je na dopravných značkách) a elektronika v momente ukľudnila predbiehajúci zadok... Príjemná bezpečnostná featurka. Zadokolku by som ale od VW nekúpil :-)
Pre informáciu, aktuálne máme obuté pneu Brigdestone Potenza RE50A 225/45 R17 ktoré majú síce pomerne slušné jazdné vlastnosti za sucha aj za mokra. Sú ale priam nenormálne hlučné na akomkoľvek zdrsnenom alebo menej kvalitnom povrchu. Budúcu sezónu pôjdu dole.

-- BRZDY --

Výkon bŕzd zatiaľ nikdy nechýbal. K tomuto motoru a hmotnosti je pravdepodobne dostatočný, jeho dávkovanie je ale tragické. Brzdný účinok je priam šialene preposilovaný a hlavne na mokrom povrchu aj kvôli tomu zbytočne často zasahuje ABS. Samotné pedále sú dobre rozostavené na medziplyny počas brzdenia, s takýmto nastavením brzdného účinku je ale technika heel & toe nepoužiteľná pri inom ako veľmi prudkom brzdení.

-- MOTOR A SPOTREBA --

Pri slušnej jazde, keď sa človek neponáhľa s trochou sebazaprenia bez problémov mimo mesta do 6.5L. Je známe, že turbobenzín, je háklivý na štýl jazdy a preto pri šetrnom zaobchádzaní práve každé využitie potenciálu motora tlačí spotrebu hore rýchlejšie ako by sa človeku páčilo. Pri svižnejšej jazde mimo mesta ale aj mimo diaľnice sa dá bez problémov ale držať okolo 7L. Môj rekord doložený v galérií je absolvovaných 220km v členitom teréne so spotrebou 5.6L/100km. Bol ale víkend, takže cesty boli pomerne prázdne. Rýchlosti boli bežné, podľa tacho 80-100 mimo mesta podľa možností, 60 v meste resp dedinách pokiaľ sa dalo.
Čo ale mňa osobne prekvapilo bola spotreba pri vyššej záťaži. Čakal som, že bude stúpať vyššie, na moje prekvapenie ale ani pri častom výlete pod limiter a blbnutí v kopcoch s následnou slušnou jazdou mestom neleze výrazne nad 8L. Ani keď som jazdil vyložene pre zábavu v alpských kopcoch spotreba málokedy a len krátkodobo presiahla 10L. Spotrebu nad 9L na nádrž som zatiaľ nemal. Väčšinou medzi 7.5 – 8.5L. Skrátka a jednoducho keď sa človek zmieri s tým, že to zožerie 8L Môže jazdiť ako sa mu páči. Výnimka je samozrejme diaľnica. Tachometrová 120 je krásnych 6.5 – 7L, už 140ka nejde spraviť pod 8. Pri 160 je to už okolo 10. Rýchlejšie som dlhodobejšie nikdy nešiel. Dosť som čítal že po 10000 km si spotreba trochu sadne. Uvidíme. Zázraky nečakám. Tým duplom, keď je auto obuté na predimenzovaných 225 pneumatikách.

-- JA A LEON. ZHRNUTIE. --

Leon nie je príliš obľúbené auto pre slovákov. Nečudujem sa, jeho interiér bol donedávna poslabší a nieje ani veľmi praktický. Mojou voľbou bol hlavne kvôli dobrej cene vzhľadom na výbavu motorickú aj technickú. Čakal som od neho trochu zábavnejšie auto, no človek nemôže mať všetko. Esteticky sa mi celkom páči a som s ním zatiaľ celkom spokojný. Nie je to láska cez hrob a po nejakej dobe ho určite nahradí niečo radikálne iné. Priznám sa, že Leona som zvolil aj preto, že s týmto motorom je tak na polceste k športovejším kolegom, je ale ekonomicky únosný na čas kým si človek ujasní si či je vhodné ísť ďalej cestou k drsnejším vozidlám alebo bude vhodnejšie ponoriť sa šoférsky do davu nudných naftových kombíkov. Zatiaľ som celkom spokojný. Zbytok ukáže čas...

Niečo o spotrebe:

- Motor
- Podvozok
- Posed, sedačky a volant
- Autorádio a audio
- Netradičný a pomerne neokukaný vzhľad
- Nepríliš častý výskyt na našich cestách
- Dobré nastavenie pružín a tlmičov, vzhľadom na nízku cenu auta by som povedal, že sú dosť kvalitné

- Preposilované brzdy
- Výhľad z vozidla
- Veľký rejd a prevod riadenia.

Odlepený dažďový senzor. Riešené v rámci záručného servisu, ktorý trval 3 dni. Lepidlo muselo 48 hodín schnúť.
19.07.2011 - Auto si zmenilo nastavenia odomykania diaľkovým ovládaním. Pri jednom stlačení odomknutia sa odomkli len vodičove dvere. Hodina v servise, flash riadiacej jednotky a opakovana zmena nastaveni cez VAG nakoniec problém vyriešila.

Auto market s.r.o. Žilina

25.6.2012 17:45

Zmena majiteľa

Dnes som Leona odovzdal novému majiteľovi. Týmto mu prajem veľa šťastných kilometrov bez nehody a závady.

14.6.2012 21:23

Aktuálne máme na tachometri niečo cez 40000km. Po technickej stránke všetko v poriadku. Lejem benzín, vodu do ostrekovačov a sem-tam skontrolujem olej. Asi pred mesiacom som dával striekať nárazníky, ktoré mali stopy od niekoľkých parkoviskových incidentov. Teraz už je opäť nepoškvrnený.

22.4.2012 18:08

Úprava ceny

Finálna cena 12500 Eur.

22.3.2012 20:49

Auto je na predaj

Leon je aktuálne na predaj.
Detaily:

6.3.2012 10:39

Garančná prehliadka

Máme za sebou garančnú prehliadku aktálne po 29 800km. Závada žiadna. S vlastným olejom a výmenou iba olejového filtra za bratu 93 Eur.

12.11.2011 17:34

Zima, máš zelenú

Tak dnes konečne úspešne dobojovaná operácia prezúvania. Po 2 týždňoch problémov so skoordinovaním vyzdvihnutia pneu a obutia na nové disky sa konečne podarilo dobojovať všetko do úspešného konca.
Disky máme Borbet LV5 R16x7 ET50. Pneu sme dostali ešte k autu od predajcu a sú to Matador MP 59 - Nordicca 205/55 R16.
Uvidíme ako sa osvedčia. Zajtra ich čaká prvá skutočná cesta do hôr :)
Pár foto v galérií...

22.8.2011 22:28

Postrehy z jazdy so zaťaženým autom v kopcoch

V recenzií som opisoval postrehy a zážitky z jazdy na ktoré toto auto primárne určené nieje. Tento víkend som absolvoval výlet v alpách v obsadení 4 priemerné osoby + výbava na prežitie. 2 stany & všetko ostatné. S takto obsadeným autom nemalo žiadny zmysel šlapať mu na krk. V členitých stúpaniach ale motor ukázal na čo je stvorený. Jeho pružnosť ma skutočne prekvapila. Za normálnych okolností, keď som v aute sám tak otáčky nad 2500 sú úplne zbytočné ak nieje nutné predbiehať. Pri tomto zaťažení stačilo držať otáčky len jemne vyššie a aj v ozaj prudkých stúpaniach od 2500 si motor zo zaťaženia nerobil ťažkú hlavu a veselo zrýchľoval. Vzhľadom na to, že jeho výkony v nezaťaženom aute ma nijako neohúrili, tak pri zaťaženom som bol veľmi príjemne prekvapený. Tento motor si určite s prehľadom poradí aj s omnoho ťažším autom. Dokonca aj finálna spotreba po 400km 7,6l bola príjemným prekvapením, keďže sme sa pohybovali buď na diaľnici alebo v kopcoch. Očakával som vyššie čísla.

19.8.2011 18:54

Aj na zadok došlo...

Takže dnes bola konečne zfinalizovaná farebná úprava znakov príslušnosti. Tentokrát som sa rozhodol podľa doporučenia neodstraňovať vrstvu chrómu a len po obrúsení jemným brúsnym papierom som aplikoval niekoľko vrstiev farby a laku. Uvidíme čo to urobí. Výsledok je výrazne lepší ako tomu bolo pri prednej maske. Pár fotiek v galérií.

19.7.2011 08:27

Ďalší servisný zásah

Auto si po jednom odomknutí diaľkovým spolu so stiahnutím všetkých okien a následnom zamknutí zmyslelo, že bude pri odomknutí odomykať len vodičove dvere. V servise diagnostika detekovala všetky nastavenia v poriadku. Pomohlo až jej preflashovanie a následná zmena nastavení na odomykanie vodičovej strany a následne odomykanie všetkých dverí... Hoďka roboty a života. Aspoň,že zadarmo.

12.7.2011 21:36

NOVÁ RECENZIA

Konečne som sa dokopal k dokončeniu dlhšie rozpracovanej recenzie po prvých mesiacoch jazdenia s novým autom. Auto v niektorých smeroch prekvapilo v iných trochu sklamalo. Máme správne vybalancovaný vzťah, tak to má byť. Určite nie som pod papučou... Keď ma naštve nájdem si iné :-)
Prajem príjemné čítanie a ocením úprimné hodnotenia. Na akékoľvek dotazy rád odpoviem v diskusií.

9.7.2011 23:10

Neplánovaný ekorun

Dnes podvečer som absolvoval výlet, ktorý začínal veľmi ležérne. Na ceste bolo dosť flákačov a po prvých niekoľkých predbehnutých ma to prestalo baviť. Splynul som s davom. Po asi 50km som zazrel priemernú spotrebu začínajúcu 6kou, čo sa mi zapáčilo a zbytok trasy som si dával pozor a snažil som sa o plynulú jazdu, akurát hore Šturcom sme sa pobavili. Výsledok: 220km s priemernou spotrebou 5,6 l/100km. Je pravda, že auto bolo takmer prázdne ale na 160k turbobenzín na 225 gumách myslím, že je to celkom dobré. V prílohe fotodokumentácia

27.6.2011 11:46

Alpský výlet

Minulý týždeň sme spoločne s Leonom absolvovali výlet krížom severnou časťou álp. Začali sme niekde v Rakúsku. Prvé zaujímavosti sa ukázali v okolí Wildalpen. Prvý deň sme stihli obehnúť ešte Bad Ischl a cez Postalmstrasse cez Bischofshofen sa dostať do Leogangu. Ďalší deň už mal výraznejší spád. Začali sme Grossglockner Hochalpenstrasse, nehorázne uchvatnými prechodmi v okolí Cortina D'Ampezzo (passo Falzarago, Passo Pordoi, atd) postupne až do Bolzana. Nasledovný deň sme si vybehli Stelvio a smerom na Livigno sa preštrikovali do Švajčiarska. Tu sa veľmi zhošilo počasie a Montespluga pass aj San Bernardino pass boli komplet v oblakoch. Dorazili sme to do Martigny odkiaľ sme ďalší vybehli San Bernard pass. Nasledovala cesta naspäť krásnymi cestami na úpätí álp cez Furkapass a nespočet drobnejších lokálnych prechodov až naspäť do Rakúska. Tu pri stále pretrvávajúcom pomerne zlom počasí už sme priveľa prírodných krás nezazreli. Hohe Tauren boli tiež v oblakoch a tak iba nejaké lokálne parky poskytli zopár zaujímavých momentov.
Suma sumárum cca 3000km za 6 dní. Minimum diaľníc, maximum horských prechodov. Skvelý šoférsky zážitok. Výber podarených alebo aspoň charakteristických fotiek v galérií.
Zároveň nás tento výlet posunul tesne pod hranicu prvých 10000km a celodenné jazdenia odhalili mnohé vlastnosti Leona. Tie dám dohromady do novej kompletnej recenzie.
Stay tuned!

17.6.2011 18:56

Úprava prednej masky COMPLETE

Tak po 2 týždňoch snaženia som dnes konečne nainštaloval prestriekanú prednú masku späť na auto. Celý proces odstránenia chrómu bol v domácich podmienkach zložitejší ako som čakal podľa rôznych diskusií. Nakoniec sa ale podarilo. Stálo to asi 25L Sava, niekoľko šmirgľov, niekoľko farieb a mnoho hodín roboty + nejaké savom zničené veci :-) S výsledkom som tak na 80% spokojný. Nástrek v domácich podmienkach sa moc neporadil. Z blízka vidno nedostatky. V krátkom čase budem riešiť aj znak na zadných dverách možno dám druhú šancu prestriekaniu prednej masky. Foto v galérií.

5.6.2011 11:25

Rakúsky Trip

Včera sme absolvovali prvý rakúsky trip. Motali sme sa v nedaľekých rakúskych kopcoch. Navštívili sme Semmering, Kalte Kuchl a zopár no name lokalít. Na rakúskych cestách dávajú 17ky kolesá konečne zmysel. Aj málo frekventované, pomerne zapadnuté cesty majú kvalitný povrch. Spoločne s pomerne slabou víkendovou premávkou hodnotím trip veľmi kladne. Sumár je 440km za cca 10hod aj s zastávkami. Priemerná spotreba bola maximálne 8,7 vďaka kľudnej ale nudnej ceste z Viedne po okreskách klesla na finálnych 8,1.

12.5.2011 22:00

Intermezzo

Máme spolu nabehaných cca 2500km a už viac menej mám nejakú predstavu o tom čo mi vyhovuje, čo nevyhovuje a v krátkej dobe sľubujem všetko poctivo subjektívne spísať a spublikovať poctivú plnohodnotnú recenziu, akú si toto auto určite zaslúži.

6.5.2011 13:13

Prvy servis

Včera Leon absolvoval svoj prvý servisný zásah. Mal odlepený dažďový senzor. Servisované v BOATe v BA. Senzor prilepili a príjemne ma prekvapili žiadnymi najazdenými kilometrami :) Zatiaľ som nemal možnosť vyskúšať, či aj funguje. Dúfajme, že hej :)

24.4.2011 16:56

Nútený ekotrip

Dnes som absolvoval nútený ekotrip Žilina - Lokca - Žilina. Návšteva rodiny s babkou na sedadle spolujazdca. Štýl jazdy 100 mimo obce tempomat, v obci 60 tempomat podľa podmienok. Rýchlosti tachometrové. Medzidedinských presúvačov/flákačov/spomaľovačov som ale predbiehal bez predsudkov. Jazda nebola primárne honba za minimálnou spotrebou. V ceste nám stál jeden horský prechod ktorý sme zdolali podľa predpisov, čiže skôr defenzívnymi rýchlosťami. Výsledok 167km s priemernou spotrebou 6,3l/100km. Vzhľadom na pneu o šírke 225, fakt že polovicu cesty pršalo a že je motor ešte pomerne čerstvý som veľmi spokojný.
Veľmi príjemná bola istota ktorú dáva vodičovi a posádke podvozok bez toho aby si to človek uvedomil. Evidentné to bolo frekvenciou dobiehaných medizdedinských presúvačov.
keďže na ceste bolo miestami dosť vody, bol som zvedavý ako sa vysporiadajú široké pneumatiky s aquaplaningom a ťahaním za volant pri vjazde do väčšej kaluže vo vyššej rýchlosti. Opäť nemôžem povedať krivé slovo. Nenastala žiadna situácia, ktorá by bola zneisťujúca alebo nepríjemná pre vodiča alebo posádku. A že by to veru bolo okamžite z miesta spolujazdca hlásené, keby to nastalo :-)

22.4.2011 21:27

Je to tu !

Auto prebrate dňa 21.4.2011 cca o 16:00. Večer sme stihli s mladším bráchom iba prvú uvádzaciu jazdu. Autíčko bolo ešte celkom lenivé. Druhý deň som vyrazil na dlhšiu trasu a spravil aj pár fotiek. Vznikla prvá tematická kolekcia Leon a ...
Aktuálne máme zasebou cca 750km, auto pomaly ožíva. Dynamika je slušná. Pružnosť motora je už teraz skutočne skvelá. Nebudem predbiehať. Po pár dalších jazdách to nejako komplexne zhrniem a updatnem recenziu. Medizčasom juknite galériu a hoďte smelo nejaký koment. Zdar !

8.4.2011 21:25

Driving camp Pachfurth

Po dlhej dobe nám firma poriešila iný druh záslužnej akcie ako obžieračka a na mojepríjemné prekvapenie išlo o driving camp v Pachfurte kúsok za Slovenskou hranicou. Netrúfol som si trápit umierajúcu prevodovku na mojom aktuálnom aute (Baleno), preto som ho absolvoval na zabezpečených vozidlách. Prvé 2 prekážkové testy som bol za volantom Toyoty Auris predpokladám, že 1.33 VVT, pretože to bolo pomerne lenivé. Inak celkom príjemné povozenie. Dost stabilné a tiché auto. Druhé 2 ma vozil Mercedes Bxxx s naftou. To bol omnoho horší zážitok. Interiér doslova príšerný. Z tvrdého nepríjemného plastu dokonca aj radiaca páka a volant!. Výrazne horšia stabilita, zato precíznejšie riadenie ako Auris. Vibrácie motora dost citelné v spojkovom pedáli.
Celkovo hodnotím tento zážitok ale veľmi kladne a chystám sa ho zopakovať niekedy v lete so svojím autom.

2.4.2011 13:03

Prvy kontakt

Tak dnes som konecne sedel vo svojom aute. Prebratie bude sice az za par tyzdnov, ale radost mi to spravilo aj tak:) Spravil som aj prve vlastne fotky do galerie...

20.3.2011 20:27

Ach ten Žilinský AutoMarket...

Do sekcie "Zkušenosti s prodejcem" som pridal najnovšiu perlu u predajcu a upravil slabé stránky, keďže autíčko už je na svete a netrpezlivo čaká

17.3.2011 13:00

O krok blizsie...

Dnes je ten den kedy Leonik dorazil dealerovi a mohol by som si ho vyzdvihnut. To bohuzial nemozem nakolko musim pockat na peniazky :( Cez vikend ho aspon skocim obzret a dodam prve fotky auta. nech uz je sobota:)

Přidat názorDiskuse: Seat Leon 1.8 TSI Style

Další vozy Seat Leon