Kia Soul 1,6 CRDi , EX

Kia Soul, foto 1 Kia Soul, foto 2 Kia Soul, foto 3 Kia Soul, foto 4 Kia Soul, foto 5 Kia Soul, foto 6 Kia Soul, foto 7 Kia Soul, foto 8
Kia Soul, foto 9 Kia Soul, foto 10 Kia Soul, foto 11 Kia Soul, foto 12 Kia Soul, foto 13 Kia Soul, foto 14 Kia Soul, foto 16 Kia Soul, foto 17 Kia Soul, foto 18 Kia Soul, foto 19 Kia Soul, foto 20 Kia Soul, foto 21 Kia Soul, foto 22 Kia Soul, foto 23 Kia Soul, foto 24 Kia Soul, foto 25 Kia Soul, foto 26 Kia Soul, foto 28 Kia Soul, foto 29 Kia Soul, foto 30 Kia Soul, foto 31 Kia Soul, foto 33 Kia Soul, foto 34 Kia Soul, foto 36 Kia Soul, foto 37 Kia Soul, foto 38 Kia Soul, foto 39 Kia Soul, foto 40

Přezdívka auta Kia Soul Rok výroby 2009 Koupeno nové najeto [km]:65000 palivo: nafta počet válců: 4 objem [cm3]: 1582 výkon [kW]: 94 kroutící moment [Nm]: 260 zrychlení 0-100 km/h [s]: 11.3 maximální rychlost [km/h]: 182 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 16 zavazadlový prostor [l]: 340 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 5.2

Chcel by som Vám prezentovať svoj názor a krátke skúsenosti na toto zaujímavé auto. Možno to niekomu pomôže pri rozhodovaní a kúpe auta. Snažil som sa byť nezaujatý a skôr kritický, ako velebiť svoje rozhodnutie. Všetky hodnotenia treba však brať v kontexte cenovej úrovne, v ktorej sa toto auto nachádza, ako aj v kontexte konkurenčných áut, které v tom čase boli dostupné a ich cien.

Prečo Kia Soul?
Dá sa to povedať aj celkom jednoducho. Zdala sa mi úžitková hodnota auta podľa mojich priorít (bezpečnosť, priestrannosť, záruka, výkon, výbava, spotreba, ...) asi najpriaznivejšia za tú cenu. Ale ono je to všetko zložitejšie.
Mal som pripravených zopár „typov“ až raz príde čas, keď pôjdeme kupovať auto. A ten čas prišiel so „šrotovným“. Tak sme sa s manželkou vydali na okružnú cestu po predajcoch automobilov. Už u prvého predajcu som pochopil, že moje papierové typy sú úplne k ničomu. Zistili sme, že o triedu väčšie auto, ako som plánoval kúpiť je o triedu menšie ako sme chceli mať (napr. R. Megane, C4). Veľakrát sa stačilo len raz do auta posadiť a bolo jasné, že tadiaľto cesta nevedie. Z toho mi vyplynulo, že triedenie áut podľa zaužívaných zvyklostí (stredná trieda, kompakt, MPV ...) nie je pre moje kritéria ani trochu vhodné. Hlavným kritériom je cena a všetko ostatne je o prioritách a ich kompromisoch. Najviac „bodov“ k tým naším prioritám okrem Soulu získal ešte Cee´d SW, C3 Picasso, Honda Jazz. Oproti Soulu majú tieto autá niektoré výhody aj nevýhody, ktoré by som stručne popísal.
Cee´d SW – jedno z mála áut do ktorého som si prvýkrát sadol a cítil som sa hneď výborne.
+ veľký kufor
- vyššia cena
- vnútorný priestor
A možno ešte jedno malé bezvýznamné + za "vyrobené na Slovensku"
C3 Picasso – prvý pohľad – aké pekné Berlingo (dodávka), druhý pohľad – tak takéto nejaké auto by sme chceli a stalo sa porovnávacím etalónom.
+ komfortné pruženie
+ kvalitné úsporné dieselové motory
+ variabilita
- vyššia cena pri 66 kW a hodne vyššia cena pri 80 kW dieselovom motore
- záruka a referencie na autá Citroen
- príplatková výbava v balíčkoch. Žiaľ kombinácia v balíčkoch sa mi zdá vyslovene nešťastná. Napr. sklápateľné operadlo spolujazdca je možné kúpiť len so sklápateľnými stolčekmi namontovanými na predných operadlách, ktoré sme nechceli, lebo vyslovene vadili vzadu sediacim v priestore pre kolená tvrdou plastovou hranou. Finančnú nevýhodnosť je asi zbytočne rozoberať.
A možno ešte jedno malé bezvýznamné + za "vyrobené na Slovensku"
Honda Jazz – auto prepracované do detailu s výbornou technikou ergonómiou a priestorom.
+ výborná variabilita
- taktiež menej komfortné pruženie na naše cesty
- za vyššiu cenu „len“ benzínový motor

Kia Soul CRDi EX, 94 kW

Exteriér – všimol som si, že ľudia sa dosť radikalizujú pri hodnotení exteriéru. Nás dizajn zvlášť neoslovil, pokiaľ sme si ho prezerali ako novinku na obrázkoch. Pri osobnom kontakte sa nám už zapáčilo viac. Asi je lepšie, keď sa auto tvári ako SUV, ako auto (C3 Picasso), ktoré pripomína skôr dodávku (marketingový názov „priestrannej krabice“ tomu asi tiež moc nepomohol). Oči vidia a neklamú, takže názor na toto trochu iné ako ostatné autá si každý už asi urobil sám. Faktom však je, že všade vzbudzuje viac pozornosti ako väčšina nových modelov áut.

Interiér - to, čo nás hneď dostalo bolo nastupovanie a vystupovanie cez široké, vysoké a pod veľkým uhlom otvárajúce dvere, ktore je mimoriadne pohodlné. Naviac sedadlá sú vyššie položené, takže nasadnete a vysadnete bez akejkoľvek námahy. Ak sa usadíte na ktoromkoľvek sedadle ohúri Vás priestor a vzdušnosť interiéru. Posed ocenia hlavne vzadu sediace vyššie osoby, ktoré majú nielen dostatok miesta pred kolenami, aj keď pred nimi sedí podobný dlháň, ale aj všetkými ostatnými smermi. Takže v aute sa bez akýchkoľvek obmedzení odvezú 4 osoby nadpriemerne vysoké i široké. K pohodlnému sedeniu vzadu určite prispieva aj znížená výška stredového tunela. Bezpečnostný pás je tu však uchytený dosť nešikovne. Aj dospelej osobe vedie dosť vysoko pri krku, ale keď je vysoké operadlo, zrejme to nejde inak vyriešiť. Sedadlá majú dostatočne dlhý sedák, tvrdosť je taktiež primeraná. Pri športovejšej jazde Vám bude v zákrutách chýbať lepšie bočné vedenia operadiel. Sedadlo vodiča je výškovo nastaviteľné takže nie je problém si nájsť optimálnu polohu za výškovo a od 05/2009 aj pozdĺžne nastaviteľným volantom. Veľkým prekvapením bolo pre mňa, že ani po prejdení 1000 km za deň som nepociťoval žiadne stuhnutie a bolenie krčnej chrbtice či chtbátu, čo sa mi ešte nestalo na žiadnom inom aute. Bral som to vždy ako nevyhnutný sprievodný jav dlhého šoférovanie. Klobúk dole! Priemer, hrúbka i povrch koženého venca volantu dobre padne do rúk. Ak si nastavíte sedadlo do najvyššej polohy dostanete príjemný nadhľad na cestu. Vaše nohy nebude nič obmedzovať ani tlačiť a rozhodne nebudete trpieť klaustrofóbiou, že si nohy zasúvate do nejakého tunela. Ergonómia ovládacích prvkov je príkladná a zvládnutá na výbornú. Všetko potrebné je na dosah prstov a ruky. Informačné prvky sú dobre podsvietené i čitateľné. Stredový ovládací a informačný panel je vyššie umiestnený, takže pre ovládanie netreba siahať nižšie dole k radiacej páke a hlavne netreba tým smerom klopiť zrak. Tu má konkurencia čo doháňať. Zato výčitku by som smeroval k absencii palubného počítača, ktorý by mohol ukazovať aspoň priemernú spotrebu paliva. Plasty v interiéry neurazia ale ani nenadchnú. Plastové výplne dverí sú neuveriteľne ľahko náchylné na poškodenie. Odkladacích priestorov je dostatok, poteší veľkoobjemová schránka pred spolujazdcom, ktorá síce nemá osvetlenie ani chladenie od klimatizácie, ale zato má vnútro z červeného plastu, čo uľahčuje hľadanie odložených vecí. Trochu podivne pôsobí odkladací priestor v strede palubnej dosky pod sklom, kde v najvyššej výbave je umiestnený reproduktor. Tu si však našla svoje miesto navigácia.
Audio súprava je na slušnej úrovni s veľmi dobrým zvukom, citlivým tunerom, CD-MP3 prehrávačom, USB vstupom a i Pod podporou. USB kľúč (4 GB) načíta rýchlo a všetky odozvy na ovládanie sú prakticky okamžité. Na ozvučenie celej ulice výkon nestačí, ale aj hlasnejšie počúvanie zvláda bravúrne. Samozrejme podmienkou je kvalitný zdroj hudby. Svetlá majú denné svietenie, takže sa Vám nemôže stať, že by ste zabudli rozsvietiť. Prepnutím prepínača svetiel do polohy zapnuté sa stlmí podsvietenie budíkov a displeja a rozsvietia sa obrysy a ovládacie prvky na stredovej konzole plus zopár ďalších roztrúsených ovládačov a prístupových bodov. Pri nočnej jazde mimo osvetlených ciest je stlmenie podsvietenia budíkov, podla mňa, nedostatočne a oslňuje. Chyba mu regulácia. Výkon reflektorov je dostatočný, dobre osvetľujúci cestu aj krajnicu. Prístup k prípadnej výmene halogénky i k ostatným žiarovkám je komfortný. Stierače výborne stierajú a vo výhľade neprekáža žiadna nezotretá časť. Zadný stierač prakticky netreba používať, ku podivu sa zadné sklo pri daždi len veľmi málo zaprská. V prípade, že ho použijete, zotrie len malú plochu. Za pochvalu stoja aj veľké spätné zrkadlá. Do ovládania smeroviek by mohlo byť už zapracované pulzné ovládanie (ťuknutím do páčky smerovky smerové svetlá 3-krát zablikajú). Bluetooth pre mobilný telefón a tempomat by mohli ponúknuť aspoň za príplatok. Vo výbave mi ešte chýba automatické zatvorenie okien pri uzamknutí vozidla a nemožnosť zamknuť samostatne kufor.

Batožinový priestor - nie je jednoznačne uvádzaný. Má totiž medzipodlahu. Nad ňou je priestor 222 l, čo je jednoznačne málo. Našťastie pod ňou je možnosť zrušiť priehradkový systém nedefinovaného objemu a nahradiť ho vaničkou o objemu 118 l. Ak medzipodlahu do kufra nevložíte, dostanete už prijateľných 340 l v jednom celku. Má to však ešte jeden háčik. Tých 340 l objemu je na stojáka, čiže vysoký a nie príliš dlhý, ktorého dĺžka sa smerom hore ešte zmenšuje. Inými slovami nepraktický. Jednoduchou úpravou uchytenia rezervného kola (výmenou krídlovej skrutky za obyčajnú, viď fotografie) môžete kolo vyosiť. Potom sa do rezervy zmestí i neforemná plastová krychla lekárničky a okolo kola vznikne priestor pre povinnú výbavu, náradie i viacero drobností. Takže potom je tých 340 l voľných už len pre náklad. Napriek tomu si stavanie pyramídy z batožiny vyžaduje premýšľanie a niekedy i občasné preusporiadanie. To Vám výrazne uľahčí seriovo dodávana sieť. Na bežné nákupy a jazdenie po meste zrejme väčšine ľudí bude stačiť i 222 l objem s možnosťou uloženia vecí i pod medzipodlahu. Prináša to i výhody výborného prístupu, v prípade, že sa rozsype nákup z tašky. Všetko sa dá ľahko dosiahnuť a pozberať bez vyleštenia zadného nárazníka čistým oblečením. Kryt batožinového priestoru sa štandardne nedodáva, je ho však možné za príplatok objednať. Pôvodne som ho aj objednal, ale už po krátkych skúsenostiach s autom a nalepení tmavých fólií som prišiel k názoru, že by asi viac zavadzal ako bol k niečomu užitočný. Obzvlášť za tie peniaze. Batožinový priestor je osvetlený a má aj el. zásuvku. Zadná lavica žiaľ nie je posuvná, vyklápateľná ani vyberateľná. Zato delené operadlá (3:2) sú veľmi ľahko a jednoducho sklopiteľné i zo strany kufra, bez potreby ďalšej kortešačky (niečo vyklápať, zastrkávať, vyťahovať či obiehať auto) aby ste dostali pri použití medzipodlahy takmer rovnú podlahu. Prístup do kufra cez 5-te dvere je výborný. Oceníte najmä výšku otvoru i výklopné dvere, ktoré Vás budú chrániť pred prípadným dažďom. Urobil som ešte jednu malú úpravu pred dovolenkou. Z kufra som vybral i plastovú vaničku a nové dno kufra (nad rezervným kolom) som vyrobil z preglejky. Takto sa dá získať väčší pôdorys a zopár cenných litrov objemu kufra naviac. V kufri nechýba osvetlenie ani zásuvka.

Motor a prevodovka – 94 kW a 260 Nm dokáže slušne rozhýbať robustnú karosériu. Motor začína ťahať od 1600 ot./min. a to aj pri zľahka stlačenom akceleračnom pedály. Ak nepridáte plyn so zvyšujúcimi sa otáčkami motor prestane intenzívne ťahať približne pri 2600 ot./min. a zrýchlenie je ďalej pozvoľné. Ak nemáte dôvod motor ďalej vytáčať, je lepšie preradiť. Otáčky klesnú do oblasti silného ťahu a auto sa Vám odvďačí nízkou spotrebou a príjemnou zvukovou kulisou. V prípade, že stlačíte pedál nižšie, motor ťahá plynule do vyšších otáčok nezmenenou silou. Ak budete stláčať plynový pedál ďalej, narazíte na mechanický doraz. Po prekonaní zvýšeného odporu tohoto dorazu (prepínača) a stlačíte pedál až na podlahu, motor zaburáca a ukáže svoju plnú silu. Jeho ťah je potom silný a plynulý od 1600 ot./min. až za hranicu 4000 ot/min. Pod hranicou 1600 ot./min. je ťah motora nevýrazný, ako aj zrýchlenie vozidla. Motor by som hodnotil ako tichý do 2500 ot./min., nad tieto otáčky začína pozvoľne stúpať hlučnosť. V oblasti nad 3000 ot./min. je motor už hlučný. V praxi pri bežnej prevádzke sa však asi nebudete nadlho dostávať do týchto otáčok. Motor má výborný ťah v okolí 2000 ot./min. a pri rýchlosti 90 km/h (podľa GPS navigácie, podľa tachometra 93 km/h) dosahujete práve tieto otáčky. Ak pôjdete 130 km/h tak sa otáčky dostanú približne na 2800. Kultúra chodu motora nie je na vysokej úrovni. Klepotavý zvuk pri pridaní plynu z voľnobežných otáčok a tiež pri nízkom zaťažení motora je dosť výrazný hlavne pri studenom motore. Už pri zvýšenom zaťažení sa zvuk zmení a stíchne. Musím však dodať, že tento prejav sa zvýraznil hlavne výmenou vzduchového filtra za K&N filter, ktorý posunul hranicu využiteľných otáčok oboma smermi (viď novinky z 20.2.2010) Tento klepotavý hluk sa našťastie neprenaša do kabiny. Je treba rátať s tým, že motor má tzv. turbodieru a na plný ťah si občas treba chvíľku počkať, hlavne ak vám otáčky príliš spadnú. Motor má tiež chladič stlačeného nasávaného vzduchu. O jeho účinnosti sa dá s úspechom pochybovať, pretože jeho umiestnenie prakticky minimalizuje prívod chladiaceho vzduchu cez otvory v prednej maske.
Prevodovku by som ohodnotil ako výborne odstupňovanú s ľahkým a presným radením prevodových stupňov. 6. prevodový stupeň by určite motor utiahol a mohol by znížiť hlučnosť a spotrebu na diaľnici. Spojka sa veľmi ľahko stláča a záber je rozložený na dlhšej dráhe, takže ovládanie je veľmi príjemné.

Podvozok – tak toto je asi najviac kritizovaná skupina v rôznych novinárskych recenziách a to konkrétne tvrdosť pruženia. Údajne mnohí novinári dostali na testovanie (predprodukčné?) autá, kde bolo pruženie nastavené mimoriadne tvrdo. Do sériovej výroby sa však mali dostať už upravené tlmiče firmou Lotus. Fakt ale je, že ja vnímam pruženie ako tvrdé a málo komfortné pre mestské jazdenie a rozbité cesty. Tvrdosť pruženia je umocnená zvukovými prejavmi nie dobre odtlmeným podvozkom (viď. novinky 12.7.2010). Na fotke zadnej nápravy si môžete všimnúť, že pri nezaťaženom voze je vzdialenosť dorazu od spodného ramena pomerne malá (asi 6-7 cm), takže prepružiť, obzvlášť pri zaťaženom aute, nebude na našich cestách až taký veľký problém. Nejde o žiadny extrém, ale ja osobne by som v tomto prípade radšej bral to pruženie z C3 Picasso, aj za cenu väčších náklonov v zákrutách.
Soul drží až prekvapivo veľmi slušne stopu i pri plnom zaťažení aj s naloženým boxom na streche (tu si zas neviem moc dobre predstaviť C3 Picasso). Taktiež citlivosť na bočný vietor je viac ako len dobrá. Treba však počítať s tým, že pri nerovnosti v zákrute zadok odskočí. Nie je to nijak nebezpečné, skôr len pocitovo nepríjemné, ale mnohí vodiči si to ani nemusia všimnúť. Na svedomí to bude mať jednoduchšia zadná náprava. Jazda po nespevnených cestách je možná vďaka zvýšenému podvozku, slušnej trakcii prednej nápravy a rozumne zasahujúcemu ESP. Dobrý pocit sa však vytráca práve pre tvrdší podvozok, ktorý vám dáva najavo, že nejde o žiadne SUV a lepšie sa cíti na kvalitnej asfaltke.
K brzdám nemám žiadne výhrady, sú účinné bez známok vädnutia.
Takisto riadenie reaguje presne a bez rušivých vplyvov. Mne osobne vyhovuje naladenie posilovaca s ľahším chodom a strmším prevodom riadenia. Zaujímavosťou je, že ak počas jazdy vypnete motor, tak posilňovač riadenia pracuje ďalej.
Výhrady však mám k prenikaniu hluku od odvaľuj[cich sa pneumatík (viď. novinky 18.3.2010). Len na novom kvalitnom povrchu dokážu zmĺknuť. Po prezutí letných 16" za zimné 15" pneumatiky (Matador MP58) sa tvrdosť pruženia poznateľne nezmenila a žiaľ ani hlučnosť výrazne neklesla. Prekvapil ma však podstatne menší valivý odpor zimných pneumatík. Šírka pneumatiky v tom zohráva zrejme podstatnú úlohu.
Aerodynamický hluk do 120 km/h nie je nijak zreteľný tak ako by nasvedčoval tvar karosérie, pripadne nadpriemerne veľké spätné zrkadlá.
Kritiku si zaslúži riešenie malých zástierok pre do strán vyčnievajúcich predných kolies. Odlietajúce kamienky (napr. zo zimného posypu cesty) poškodzujú lak na podbehoch, dverách i zadných blatníkoch. Prejazd blatom spôsobí totálne zafŕkanie boku, skiel až po strechu.

Spotreba – je vcelku slušná vzhľadom na stavbu tohto automobilu (cx=0,39, pneumatiky šírky 205 mm, pohotovostná hmotnosť 1270 kg). Toto auto nie je stavané pre eco-rally, ale mimo mesta by nemal byť problém jazdiť pod 5 l/100 km. S ľahkou nohou som sa dostal na 3,8 l/100 km. Dlhodobú spotrebu od kúpy auta mám k 1.4.2012, 30 000 najazdených km, 5,3 l / 100 km. Milo ma ešte prekvapil objem palivovej nádrže. Výrobca udáva 48 l, ale keď načapujete po hrdlo, zmestí sa viac ako 60 l, takže dojazd tisíc a viac km by nemal byť žiaden problém. Tu si dovolím ešte upozorniť na fakt, že ide o skutočnú spotrebu meranú dotankovaním. Mnohí uvádzajú spotrebu podľa palubného počítača (PP), čo v mnohých prípadoch vedie k veľkým odchylkám (samozrejme takmer výlučne v prospech priaznivejšej spotreby). Samozrejme i ja osobne mám skúsenosti so Škodou Octavia, ktorej PP ukazuje o 10-15% a Honda Jazz 5-15% optimistickejšiu spotrebu.

- bezpečnosť (5 hviezdičiek Euro NACAP, 6x airbag, ESP, ABS, ...)
- záruka 5 rokov bez obmedzenia kilometrov (na Slovensku)
- veľký vnútorný priestor pre cestujúcich a pohodlné nastupovanie / vystupovanie
- silný a úsporný motor (CRDi)
- výborná ovládateľnosť (riadenie, radenie, spojka, brzdy)
- slušná stabilita na ceste aj pri plnom zaťažení (aj s boxom na streche), nízka citlivosť na bočný vietor.
- bohatá výbava (bezpečnostná výbava, klimatizácia, kolesá z ľahkej zliatiny, kvalitné audio s USB, centrálne zamykanie s DO, kožený volant, 4x kotúčové brzdy, ...)
- radosť z jazdy

- tvrdšie (nekomfortne) pruženie pre krátke priečne nerovnosti a rozbité mestské cesty
- slabé odhlučnenie (hluk od pneumatík) a odtlmenie (buchotanie) podvozku
- ľahko poškoditeľné plastove výplne dverí
- horšie využiteľný batožinový priestor (340 l na výšku)
- krátke zásterky za prednými kolesami
- absencia palubného počítača
- slabší výber farieb
- drahšia príplatková výbava a originál doplnky
- relatívne dlhé dodacie termíny (pokiaľ si nevyberiete auto zo skladu alebo lode)

Potešila ma možnosť priniesť si vlastný olej na 1. servisnú prehliadku, ktorá ma potom vyšla 101,- Euro. Druhá servisná kontrola, taktiež s doneseným olejom, 109,- Euro a treia prehliadka ma prekvapila s 50,- Eurami.

Predajca BA - Petržalka, pán J. W. Tak takto nejako si predstavujem prístup k zákazníkovi.

Príplatková výbava

Strešné lyžiny, vyhrievané sedačky, cúvacie senzory Valeo, metalíza, hlboká vanička do kufra, Defend lock, hmlovky, gumené rohože.
Ostatná dokupovaná výbava:
Fólie na okná, priečne nosníky na lyžiny (Thule Rapid Crossroad) a strešný box (Thule Pacific 600).

18.9.2017 14:17

Praktické skúsenosti po chiptuningu.

Za 4 dni 1655 km. Jeden deň rakúske diaľnice a Alpy, dva dni talianske dolomity s viacerými horskými prechodmi cez 2000 m nad morom. Jeden deň pri mori a jeden deň cesta späť po diaľnici. Keďže som pred rokom absolvoval podobnú trasu, porovnávať sa mi bude dobre.
Diaľnice – maximálku som neskúšal, ale 150 km/hod. dosiahne s ľahkosťou. Dynamiku by som porovnal k tomu, ako by som mal o jeden stupeň podradené. Teda zhruba na 5-ke zrýchľuje ako pred tuningom na 4-ke. Najčastejšie som jazdil po diaľnici okolo 115-120 km/hod. Tato rýchlosť sa udržuje s ľahkým plynom a nebol kopec, ktorý by robil 5-ke problém pri tejto rýchlosti.
Serpentíny – tak to je v skutku krásny zážitok. Taliani aj rakúšania majú majú kvalitné cesty v horách, čo Soulu mimoriadne svedčí. Pred rokom bolo potrebne dávať pozor, aby otáčky neklesli pod 2000, inak sa z tých otáčok len veľmi ťažko dostal, resp. bolo potrebne podradiť. Tento problém zrýchľovania mal v podstate aj na rovine, Soulisti dajú určite za pravdu. Tento neduh sa úplne eliminoval a naviac so stúpajúcimi otáčkami sa stále stupňuje ťah až za 4000 ot. Žiadne vädnutie výkonu, žiaden rovnomerný ťah, ale stále stupňujúci sa ťah. Pri výjazde so zákruty na 2-ke, dokázali pneumatiky strácať priľnavosť. Od 2000 ot. neexistuje stúpanie, ktoré by ho dokázalo spomaliť. 2 – 3 ohromujúci ťah a veľká zábava z jazdy. Spolucestujúci to vnímal trochu inak :D a pomerne dlho mu trvalo, kým si našiel polohu, v ktorej sa zaprel tak, aby telom nelomcoval a nebolel ho z toho chrbát. Samozrejme, takto sa nedalo jazdiť príliš často.
Celkovo som milo prekvapený, ako sa auto stalo zábavnejším i keď absolútne čísla hovoriace o výkone a krútiacom memente nenarástli do dramatických čísiel. Pocitovo je to auto niekde inde. Eliminovala sa diera v najnižších otáčkach a vo vyšších a vysokých sa dosiahol celkom dravý ťah motora.
Spotreba – viac ako len slušná. Ak sa dva dni jazdí v kopcoch, kde hádam najčastejšie je zaradený 2. a 3. prevodový stupeň a to buď do kopca, či z kopca, tak výsledných 5,14 l / 100 km ...so zapnutou klimatizáciou... Pomaly začnem veriť tomu, že tuningom sa dá znížiť spotreba (pri určitom štýle jazdy).

12.9.2017 14:38

Spotreba po tuningu.

Už som niečo pojazdil a na druhý pocit konštatujem veľkú spokojnosť. Rozdiel je cítiť hlavne v najnižších otáčkach (voľnobeh až 1600 ot./min.) a potom pri plnom zaťažení, prakticky v celom rozsahu otáčok, kde sa dá šliapnuť na podlahu (2000 - 4100 ot./min.). Motor nemá žiaden iný zvukový prejav, ale ťah je prekvapivý, zrýchľovanie úžasné. Skôr, ako si vôbec stihnem uvedomiť, auto sa rozbehne na 120 km/hod. 3. a dokonca aj 4. prevodový stupeň krásne ide za plynom. Na druhej strane na 5. stupni sa dá jazdiť od 50 - 55 km/hod. Niet čo vyčítať alebo kritizovať.
Vyskúšal som si aj minimálnu spotrebu. Na "mojom" 100 km okruhu som jazdil už po 4 raz. Výsledky boli 4,2, 3,8, 3,2 a teraz 3,6 l/100 km. Akýkoľvek výsledok pod 4 l/100 km je výborný a mne sa ho podarilo výrazne podliezť. Prečipovanie neznížilo spotrebu, to som osobne ani neočakával, ale ani nezvýšilo a ak, tak len úplne zanedbateľne.

5.8.2017 22:53

Chiptuning

Nad chiptuningom som vždy uvažoval. Obzvlášť, keď Soul neťahal tak dobre, ako sľubovali papierové údaje od výrobcu a to 94 kW a 260 Nm. Čakal som 5-10-20 000 km, kým sa auto zabehne a dúfal som, že nastane nejaká zmena a auto presvedčí svojim ťahom, že udávané parametre nie sú len na papieri. Tento pocit, myslím, že tu majú viacerí Soulisti. Keďže s autom jazdím len malo (stále mám nejaké služobné auto, ktoré som už v roku 2009 nemal mať), tak som sa sám nejako nepresvedčil o tom, že je potrebné chipovať. Auto po tých 20-25 000 km predsa len ťahalo už trochu lepšie, ako nezabehnuté. Čo som netušil, že zábeh môže trvať až 40 000 km. Až po tychto kilometroch auto ožilo, zosvižnelo a to dosť výrazne. Skutočne neviem, čo sa mohlo stať, okrem dosiahnutia 40 tis. km, ale aj spotreba klesla. Dovtedy sa mi podarilo zajazdiť za slušných 4,2 l / 100 km. Posledne to ale bolo za 3,2 l. Musím priznať, že som mal A-čkové pneumatiky (čo som vtedy nemal) a aj tie boli prehustené, ale 1 l pneumatiky neurobia. A ten výkon, fakt slušný, až na nízke otáčky. Až pri 1800 -1900 ot. sa motor začal zobúdzať a ťahať. S nezaťaženým motorom (udržiavanie rýchlosti) sa dalo jazdiť od cca 1300 ot.
Napriek tomu vo mne driemala chuť po chiptuningu. Odmietam zázračné krabičky, ktoré dokážu klamať riadiacu jednotku a chcel som sofistikovanejšie riešenie, založené na úprave máp riadiacej jednotky. Po nejakom tom pátraní, zháňaní referencií a zhodnotení finančnej náročnosti som sa rozhodol, že pôjdem do toho.
V deň D a hodinu H, keď technik odovzdával kľúče a diagram nameraných hodnôt zákazníkovi predomnou, začal som mať zlý pocit. Snažil sa mu vysvetliť, prečo jeho motor dosahoval o 20 koní menší výkon, ako deklaroval výrobca auta a ani po načipovaní (zrejme, nepočul som zreteľne) nedosiahlo auto sľubované parametre. Zrejme by som odtiaľ aj zutekal, ale kľúče som už odovzdal a..., bolo mi trápne si ich vypýtať a odísť. Z môjho subjektívneho pocitu z výkonu motora som bol presvedčený, že auto je v takej kondícii, že ak mi povie niečo podobné, tak sa tam s nimi pohádam, nazvem ich podvodníkmi a roznesiem ich po fórach.
Po 1,5 hod. čakania sa zjavil technik, celý vysmiaty. „Budete spokojný, bol som to aj vyskúšať, ...“ Podával mi diagram a začal vysvetľovať. Zastavil som ho, že viem „to“ čítať, poďakoval som sa mu, zaplatil.
Prvý pocit, áno, som spokojný, snáď lepšie to ani nemohlo dopadnúť. Motor ťahá úplne od spodu, od voľnobežných otáčok, plynule sa rozbieha a naberá na sile. Žiadne kopnutie, prudký nárast výkonu sa však nedeje. Celé spektrum otáčok je uhladené bez výkyvov v ťahu. Zrýchlenie a pružnosť zodpovedá nárastu krútiaceho momentu na hranicu 320 Nm a plochého priebehu od 1900 ot. až po 3800 ot. a 155 koní. Úžasné! Môj subjektívny pocit, „dobre zabehnutého motora“ potvrdzuje fakt, že aj krivka krútiaceho momentu nenačipovaného motora (tenké čiary v diagrame) je plochá a vyrovnaná v širokom spektre otáčok. Taktiež maximálna hodnota krútiaceho moment prekračuje o 20 Nm a výkonu o 7 kW oproti hodnotám udávaných výrobcom. Zhodnoťte sami, prikladám diagram.
To, že nie všetky motory sú rovnaké, deklaruje aj druhý diagram iného Soula s rovnakým motorom. Diagram je od iného tunera. Oba diagramy nájdete vo fotogalérii medzi poslednými.

5.4.2015 00:17

Po dlhsom case...

Povodny zamer, preco sme kupili toto auto bol, ze som mal prist o sluzobne auto. Toto sa doteraz nenaplnilo, tak s tymto autom jazdime malo. Momentalne ma najazdenych 45 000 km. Zatial je to bez akejkolvek poruchy, alebo inych problemov (odhliadnuc od parkoviskovych lisaji). Skutocne neviem, co ine doplnit. Snad len, ze obcas skusam, za aku najnizsiu spotrebu sa da zajazdit. Po vymene pneumatik za Bridgestone Ecopia EP001S, 205/55/R16 sa mi podarilo zajazdit za 3,2 L/100 km. Prevazna cast po okresnych castach (cca 80 km/h), s prejazdami cez obce (cca 55 km/h) nieco v BA, zopar semaforov. Viac, ako ja, jazdi na Soule manzelka, aj to len v zime, lebo Soul ma vyhrievane sedacky. Inak jazdi radsej na starej Honde Jazz. Tvrdi, ze jej viac vyhovuje .pruznost motora a menej radenia.

15.5.2012 09:21

30000 km

Keďže s autom jazdím málo, nič nové nemám. Zatial bez akýchkoľvek porúch či problémov ani žiadne nové pripomienky alebo zistenia. Akurát spotreba aj napriek zimnemu obdobiu trochu klesla a po najazdení 30000 km je 5,3 L/100 km.

30.8.2011 10:23

Zhodnotenie po 2 rokoch a 25 000 km.

Po dvoch rokoch používania a najazdených 25 000 km by som zhodnotil plusy a mínusy.

Mínusy:
- tvrdší a hlučnejší podvozok. Mnohým to nevadí ja to však považujem za najväčšie mínus pre toto auto. Krátke priečne nerovnosti (obe kolesá jednej nápravy nabehnú súčasne na nerovnosť) je pre Soul najväčším problémom, ktorý, podľa mňa, nezvláda. Okrem prenosu rázu na cestujúcich je udalosť sprevádzaná aj zvukovým prejavom, ktorý umocní a zdôrazní nechuť zvládnuť takúto nerovnosť. Navyše zadná náprava pri takejto nerovnosti odskočí do strany a to snáď aj pri priamej jazde. Okrem buchotania sa podvozok prejavuje aj vysokým hlukom od odvaľujúcich pneumatík, ktorý bez problémov preniká do kabíny. Zvukové prejavy podvozku sa mi v značnej miere podarilo potlačiť odhlučnením.
- ľahko poškoditeľné plastové výplne dverí (nielen dverí). Po roku mi vyzerajú ako na 10-ročnom aute.

Možno diskutabilné mínusy:
- nedostatočné zásterky za prednými kolesami môžu spôsobiť poškodenie laku podbehov, dverí a blatníkov od odlietajúcich kamienkov. Ja osobne s tým problém nemám, ale z fóra pre Soul viem, že viacerí, ktorí prišli v zime do styku s inertným posypom, problém majú.
- diera v ťahu motora v najnižších otáčkach. Ak padnú otáčky pod 1600, motor nezaberie, nereaguje na stlačenie plynového pedála, reakcie sú mdlé a otáčky sa len pozvoľna zvyšujú. Pri tomto objeme motora buď motor zaberá odspodu, ale potom mu dochádza dych vo vyšších otáčkach, alebo ako Soul, spodok otáčok má vyššie, ale vo vyšších otáčkach ťahá nezmenenou silou.
- krátky kufor. Objem vcelku postačujúci, len jeho tvar je nepraktický. Mne osobne vyhovuje, všetko ľahko dostupné.
- kufor sa nedá samostatne zamknúť.
- absencia palubného počítača.
- silné podsvietenie budíkov pri jazde mimo mesta.
- zľahka vyššia spotreba ako najúspornejšie motory a to aj keď zoberiem v úvahu vysoký odpor vzduchu spôsobený stavbou karosérie. Dá sa zajazdiť pod 5 l / 100 km, v extrémnom prípade i okolo 4 l, ale na svetovú špičku mu ešte čosi málo chýba.

Plusy:
- spoľahlivosť (zatiaľ bez akýchkoľvek aj najmenších problémov).
- výborný, pohodlný, priestranný a prehľadný vnútorný priestor.
- ľahké nastupovanie a vystupovanie, vďaka vyššej stavbe karosérie a pod veľkým uhlom otvárajúcim dverám.
- vyšší posed, prehľad nad cestou. Už by sa mi ťažko zvykalo na nižšie auto.
- pohodlné sedenie aj pri dlhších jazdách, žiadna bolesť chrbta, či tuhnutie krčnej chrbtice.
- ľahká ovládateľnosť, bez výhrad riadenie, radenie, brzdy, spojka, zatiaľ zo skúsenosti rozumne zasahujúcemu ESP.
- slušný ťah a výkon motora a možno to vyznie paradoxne, slušná spotreba ( priemer za 25000 km s 5,36 l / 100 km).
- veľmi dobrá stabilita obzvlášť pri plnom zaťažení a nízka citlivosť na bočný vietor (odhliadnuc od odskakujúcej zadnej nápravy).
- veľmi dobrá audio-výbava. CD-MP3, USB vstup, citlivý tuner, dobrý zvuk.
- vyšší podvozok.
- výborná ergonómia a rozloženie ovládacích prvkov.
- bezpečnosť, 5* Euro NCAP, a tiež pocitová bezpečnosť, dúfam, že k praktickým testom nedôjde.
- slušne odhlučnený motor.
- výkonná klimatizácia.
- nezáujem zlodejov.
- výborný prístup k H4 žiarovkám a kopec ďalších drobností.

14.7.2010 11:27

Po roku, 13000 km a dovolenke

Doplnený a upravený text recenzie a pridaných zopár fotiek.

12.7.2010 15:47

Odhlučnenie a odtlmenie podvozku.

Zvýšený hluk od podvozku ma dohnal k tomu, aby som skúsil potlačiť hluk od odvaľujúcich sa pneumatík a pripadne znížiť akustické rázy prenášané nápravami do karosérie. Myslím, že sa mi to vcelku podarilo k mojej spokojnosti. Viac na http://www.kia-club.org/viewtopic.php?f=143&t=1696&sid=7c4ed1cf3df8dcf46cf82e6ea32ca929

18.3.2010 09:43

Michelin Energy Saver 205/55/R16

Už prvé metre jazdy s novými pneumatikami jasne ukázali svoje prednosti. Jednoznačne sa zlepšil komfort, pohlcovanie nerovností. Pruženie sa samozrejme zásadne nezmenilo, ale jazda je poznateľne hladšia. V tomto ohľade by Primacy HP (podľa testov) mohli byt ešte o niečo málo lepšou voľbou. Čo sa týka hlučnosti, oproti orginál montovaným Hankookom K415 sú tichšie. Tu som čakal o niečo väčší rozdiel, ale problém bude v slabom odhlučnení podvozku. V čom sú tieto Micheliny majstrovské je valivý odpor. Na križovatke v briežku, kde Soul doteraz stál ako zabrzdený, zrazu sa doslova rozbehne. V tunely Sitina, kde som dole kopcom musel pridávať, teraz auto na neutráli prejde celým tunelom. Jazda a brzdenie na suchej vozovke je porovnateľné s Hankookmi, teda veľmi dobré, za mokra sa žiadne prekvapenie (negatívne) nekoná. Prechod na pneumatiky komfortnejšie, tichšie a s nízkym valivým odporom je jednoznačne dobrou voľbou.

20.2.2010 22:46

K & N filter

Dal som do motora KN filter, do pôvodneho boxu. Dojmy z jazdy sú dobré. Motor jednoznačne lepšie znáša najnižšie otáčky. Čiže, ak sa dalo jazdiť od 1400 ot. / min. tak teraz 1100-1200 ot. / min. znáša bez zvukových prejavov podtočeného motora. Nie, že by som doporučoval jazdiť (a už vôbec nie intenzívne zaťažovať motor) pri týchto otáčkach, ale zvuk motora aj ťah je lepši. Pocitovo sa mi javí aj ťah od 3000 ot. / min) a hlučnosť motora lepšia.
KN filter som vložil aj do Hondy Jazz (bezín), zatiaľ taktiež len kladné skúsenosti. Zázraky nečakajte, ale vedel by som ho doporučiť. Zvýšene náklady za kúpu tohoto filtra by sa mali vrátiť, nakoľko filter je umývateľný a v zásade doživotný. Takže pri správnom ošetrovaní by mal byť dokonca ekonomicky výhodný. Ale to len zatiaľ teoreticky.

8.1.2010 01:11

Jazda

S pribúdajúcimi kilometrami na tachometri a samozrejme s väčšími skúsenosťami za volantom tohto auta, môžem teraz snáď presnejšie popísať svoje dojmy z jazdy. Keďže som už aj viac vyskúšal iné cesty ako mestské Bratislavské, prípadne prímestské, musím čiastočne poopraviť svoj názor na nekomfortné pruženie. Nie, že by som si zvykol, ale mimo mesta je podstatne viac ciest, ktorým tento tvrdšie naladený podvozok nevadí, ako tých, ktoré robia jazdu menej komfortnú či nekomfortnú. Sú určité typy nerovností, ktoré tomuto podvozku vyslovene nesedia. Predovšetkým ide o krátke priečne nerovnosti typu „panelovej cesty“ (krížom cez celú cestu nerovnosť na ktorú nabehnú kolesá jednej nápravy súčasne). Takúto cestu (reprezentantom môže byť napr. diaľnica pred Brnom smerom zo Slovensko alebo stará cesta BA - Sereď) nemá rado asi viacero áut i vodičov. V menšom počte sa tieto nerovnosti vyskytujú na mnohých cestách, ktorých pôvod nemusí byt v podkladovom betónovom paneli. Soul takúto nerovnosť spoľahlivo a bezpečne rozpozná a dá o nej vedieť. Druhý typ nerovnosti sa vyskytuje predovšetkým v meste. Môže isť v podstate o hladký asfaltový povrch, ktorý je z rôznych príčin nerovný - zvlnený. Čo niektoré iné autá „vyžehlia plávaním“, Soul skopíruje a auto je v neustálom (priečnom) pohybe. Je to typicky prejav tvrdšieho podvozku. Takúto (avšak nezrovnateľne intenzívnejšiu) skúsenosť mám s Hondou Jazz (2002), ktorú som kúpil ako jazdenú so zníženým podvozkom (kratšie a tvrdšie pružiny). Pri skúšobnej jazde po cestách Mníchova som si nič nevšimol. Po bratislavských cestách to však bol horor. V priebehu 10 min. bolo jasné, kto a čo z pasažierov pred cestou jedol (väčšinou to bol vlašák alebo kapustné strapačky, kapusta = zelí). Došlo k tomu, že som pružiny vymenil za originály. Takže zrejme Soul nemá až tak moc tvrdé pruženie, ako my máme špatné niektoré cesty. Je zrejmé, že aj priemerne kvalitné cesty Soulu svedčia a podvozok dokáže primerane komfortne odviesť s bonusom nadštandardných bezpečných jazdných vlastností (odskúšané aj na pezinskej Babe – cesta známa ako trať pre závody do vrchu). Určenie hranice medzi kvalitnou a nekvalitnou cestou je individuálna miera tolerancie ku komfortu jazdy.
Výkon motora je plne postačujúci pre bežné jazdenie, bezpečné predbiehanie i občasné potešenie srdca. Vysoký krútiaci moment dáva autu náboj svižnosti a pružnosti. Koncepcia auta s vyšším posedom, prehľadom nad cestou, pocitom vyššej bezpečnosti, bohatým vnútorným priestorom, ľahkým ovládaním, slušným audiom a brumiacim motorom, zvádza skôr k bufetnému (neagresívnemu) štýlu jazdy. Soulu svedčia skôr cesty II. triedy, užšie, kľukatiace sa prírodou i prudšie stúpania lesom, kde ukáže motor svoju silu a podvozok stabilitu. V meste je čiperný vďaka svižnému zrýchleniu, obratný vďaka svojej dĺžke a vďaka ľahkému nasadaniu, vysadaniu a vyššiemu podvozku pohodlné. V meste neustále oceňujem veľké spätné zrkadlá a cúvacie senzory (obzvlášť vhodné ak si nalepíte tmavé fólie na okná).
Nízke otáčky zvláda motor horšie ako som zvyknutý z Octavie (81 kW TDi). Tá s prehľadom zvláda 5. prevodový stupeň s voľnobežnými otáčkami i pozvoľné zrýchľovanie. Soul si žiada aspoň 1400 ot./min. na udržiavanie rýchlosti a zrýchliť ani neskúšajte pod 1500 ot./min., bolo by to zbytočné. Vo vyšších otáčkach ťahá nezmenenou intenzitou až kým doslova nenarazí na obmedzovač. Vtedy to dokáže prekvapiť, ak si nedávate pozor na otáčky. Auto citeľne pribrzdí (spomalí v zrýchľovaní). Nebadať (na rozdiel od Octavie) žiadne vednutie výkonu s pribúdajúcimi otáčkami, ktoré by vás upozorňovalo (nútilo) na preradenie rýchlostného stupňa.
Za posledných 1600 km sa držím so spotrebou pod 5 l / 100 km. Musím však k tomu dodať, že auto nepoužívam na denné jazdenie do práce.

27.9.2009 21:00

Zaujímavé recenzie na webe

Další vozy značky Kia

Zatiaľ šlape bez najmenších problémov.

Vyšší podvozok je veľmi príjemný pri jazde v meste i mimo spevnených ciest. Výnimočne priestranný interiér, 340 l kufor a nadštandardných 70 kg na strechu robia ho praktickým. Dĺžka 4105 mm je výhodná do mesta pri parkovaní a zvyšuje obratnosť.

V tej cenovej hladine bezkonkurenčný.

Riadenie, radenie, brzdy i spojka bez výhrad. Stopu drží veľmi dobre aj pri plnom zaťažení a s naloženým boxom na streche. Poteší nízka citlivosť na bočný vietor. Akurát v zákrute na nerovnosti sa stáva, že trochu uskočí zadná náprava.

Kvalita našich ciest pýta skôr mäkšie pruženie. Hluk od odvaľujúcich pneumatík a razy prenášané do karosérie pri prejazde nerovnosťami sú výrazné.

Prvé dve servisné prehliadky s vlastným dovezeným olejom sa zmestili medzi 100,- 110,- a 50,- Euro. Okrem poistiek a nafty zatiaľ žiadne ďalšie výdavky.

Nezisťoval som ceny a žiadne diely som ani nepotreboval s výnimkou použitého materialu pri prvej servisnej prehliadke. Tie sa nijak nevymikaju standardu.

Na ten objem výborný. Plynulý silný ťah od 1600 ot./min. až za hranicu 4000 ot./min. Treba však počítať s tým, že sa nepodarilo úplne eliminovať turbodieru. Taktiež ťah pod 1600 ot./min. je minimálny.

Za 35 000 km 5,25 l. S ľahkou nohou sa dá zajazdiť mimo mesta i okolo 4 l / 100 km. Beže jazdím pod 5 l/100 km, dialnica však zvyšuje celkovú spotrebu.

Spokojnosť do 120 km/h, ale určite by sa dal odhlučniť lepšie, vo vyšších otáčkach začína byť postupne hlučný.

Pri rýchlejších prejazdoch zákrutami chýba bočná opora, celkove sedenie však je veľmi dobré. Pri dlhej ceste mi vôbec netuhne a nebolí chrbtica ako v iných autách.

Bez výhrad.

Kufor svojim tvarom (krátky a vysoký) prakticky zmenšuje inak slušných 340 l využiteľného objemu.