Daewoo Nexia

Daewoo Nexia, foto 1 Daewoo Nexia, foto 2 Daewoo Nexia, foto 3 Daewoo Nexia, foto 4 Daewoo Nexia, foto 5 Daewoo Nexia, foto 6 Daewoo Nexia, foto 7 Daewoo Nexia, foto 8
Daewoo Nexia, foto 9 Daewoo Nexia, foto 15 Daewoo Nexia, foto 16 Daewoo Nexia, foto 17 Daewoo Nexia, foto 18 Daewoo Nexia, foto 19

Přezdívka auta Nexia, diviak. Rok výroby 1996 Koupeno ojeté najeto [km]:220000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1498 výkon [kW]: 66 kroutící moment [Nm]: 137 zrychlení 0-100 km/h [s]: 12.2 maximální rychlost [km/h]: 170 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 14 zavazadlový prostor [l]: 390 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 6.5

Daewoo Nexia 1.5 16V

Úvod
Príbeh Nexie sa začal písať v časoch ešte pred zavedením šrotovného, kedy ulicami brázdili posledné kvantá plesnivých Formanov. V časoch, keď cena ropy prekonala magickú hranicu 100 dolárov za barel a vrcholom stredoškolského vozového parku boli síce vylietané, ale o to viac tuningové BMW. Bežne to však boli skôr Felície vtedy ešte "len" s koróziou piatych dverí. Ako správny petrol-head, aj ja som trávil hodiny nad stránkami autopredajcov hľadaním vozu, ktorý by bol hodný ťažko odrobených almužien z brigád. Po odskúšaní niekoľkých áut spomínanej kategórie však bolo jasné, že za rozumné peniaze žiadny schopný voz nezoženiem.
Dodnes neviem akou logikou som skončil pred bránami neslávne známeho autobazáru, no napriek mnohým predsudkom vtedajšej doby voči všetkým kórejským autám som sa rozhodol jedno vyskúšať. Bola to práve Daewoo Nexia, inde známa ako Cielo/Racer/LeMans/Heaven/Fantasy, vyrobená v roku 1996, teda ešte originál z juhokórejského mesta Bupyeong (neskôr fabrika v Lubline, Craiove a dodnes fungujúca GM Uzbekistan v Asake). Išlo o optickú modernizáciu modelu Racer z nižšej strednej triedy (staré logo "mrkvičky") postavenom na platforme II.generácie Opel Kadett E/Astra F. Zväčšený bol objem valcov, no inak ostal tento jednoduchý, rokmi overený motor bez zmien a tak kompatibilita náhradných dielov bola zaručená.
Mne sa ponúkal voz červenej (dnes už skôr ružovej) farby, menej populárnej karosárskej verzie hatchback v najvyššej výbave GTX, teda navyše 14-palcové kolesá, silnejší motor 1.5 16V DOHC naladený na 66kW/137 Nm (kód motora A15MF) a zadné krídlo (viac v sekcii "Výbava GTX").
Neviem, či si ma Nexia získala tou neodolateľnou "vôňou" stromčeka Wunder-baum, ale po prevezení, hodnote 68 000 km na tacháči a udávanej cene 49 000 Sk (Forman 30 000, Felicia od 79 000 SK) bolo rozhodnuté a ja som sa dňa 22.3.2008 stal jej druhým majiteľom.
Bonusom k tomu bolo ročné PZP a ročná "záruka na motor" s obľúbeným komentárom typu len sadnút a voziť sa.

Poruchy a opotrebenie
A tak aj bolo...zhruba na trištvrte roka. Študentská naivita spolu s presvedčivým výkonom šmejdov z bazáru skončila prasknutými rozvodmi
a moje uplatnenie bonusovej záruky skončilo fiaskom ako budovanie bratislavských cyklotrás (nedá sa, nemáme, nespĺňa, nebude).
Už vtedy som zvažoval, či vymeniť všetkých 16 pokryvených ventilov, alebo rovno smer šrotovisko.
Medzičasom sme na Slovensku zmenili menu (samozrejme nie cenu) a ja som si aspoň za 500 EUR zopakoval, ako sa človek učí na vlastných chybách a nakoniec som ventily dal vymeniť.
Okrem tejto investície som neskôr vymenil aj spojku za cca 200 EUR v autorizovanom servise a to z jednoduchého dôvodu - auto počas jazdy odmietlo zaradiť akýkoľvek prevodový stupeň
a na voľnobehu sa dokotúľalo ku bráne servisu Daewoo FANCAR (neskôr Chevrolet, dnes Mitsubishi).
Tu som si overil aj moju predtuchu - 68 000 km bolo v skutočnosti 110 000 - vraj menili tachometer. Ako pribúdali roky a kilometre, pribúdali aj vrásky na tvári z našich ciest a tak som menil ešte pružiny (za Monroe) a tlmiče (za japonské Kayaba). Kórejským technikom sa totiž od výroby podaril "husársky kúsok", keď dokázali skĺbiť vlastnosti relatívne tvrdého podvozku a zároveň veľkého náklonu v zákrutách, čo je na slovenské cesty ozaj nevhodné. Výmenu bŕzd (za nemecké ATE) radím takisto do kategórie bežného opotrebenia. Musím skonštatovať, že napriek nutnosti silnejšie šliapať na brzdový pedál (snáď od výroby slabší posilňovač bŕzd), som prakticky nezažil vädnutie účinku brzdenia. Zrejme aj kvôli hmotnosti auta len 1006 kg.
Vysoký vek vozidla spôsobil postupom času ešte niekoľko nutných investícii - pozri sekciu "Opravy".

Interiér a využiteľnosť
Auto je 5-miestne, ale na dnešné pomery je trochu úzke (1662 mm), čo pocítia hlavne zadní pasažieri pri plnom obsadení.
Hoci auto nedisponuje zadnou stredovou lakťovou opierkou (iba verzia sedan), pre 4 osoby stredného vzrastu poskytne relatívne komfortné zvezenie.
Osobám nad 185cm už bude prekážať menší priestor na kolená (rázvor 2520 mm) i na hlavu.
Udávaný objem kufra je síce "bežných" 390L, no využiteľnosť celého auta je ukážková. Zmestí sa do neho napríklad celá súprava bicích nástrojov, alebo horský bicykel v celku,
či 8 veľkých bedničiek jabĺk a zároveň pohodlne dve osoby.
Skrátka interiér je vhodný na prevoz vecí. Má výklopné zadné sedáky, sklápacie operadlá v ideálnom pomere, vyberateľné opierky hlavy a navyše tvrdý poklop kufra,
umožňujúci v rozumnej miere uložiť náklad aj pod okno piatych dverí. Menšie predmety povinnej výbavy sa zmestia aj pod predné sedadlá.
Keďže žiadna verzia vozidla nedisponovala airbagom spolujazdca, je nad prednou odkladacou schránkou hlboká odkladacia polička. Ďalší rovný odkladací priestor poskytuje prístrojová doska pod predným sklom, poteší aj priečinok pod autorádiom.
Sklamaním je držiak na nápoje, ktorý je príliš plytký na udržanie fliaš a preto bezpečne funguje len na poháre.
V predných dverách sa nachádza úzky priečinok na reflexnú vestu, prípadne mapu či skladací dáždnik. Žiaľ, viac ako 0,5L fľašu zrejme nepojme.
Zadné dvere sú v tomto smere ešte o čosi skromnejšie, ponúkajú len opierku na ruku a popolník. Zaujímavé je použitie plastových materiálov v interiéri. Kórejskí inžinieri akoby rozdelili ich kvalitu podľa farby do dvoch kategórií;
Nekvalitné sivé plasty strieda prekvapivo kvalitne spracovaný čierny volant, ktorý ani po 23 rokoch nepôsobí na dotyk opotrebovane. Podobne rýchlostná páka je z čierneho plastu, ale nie je nijakým spôsobom poškriabaná ani olúpaná. Horšie to už je s koženkou obopínajúcou rýchlostnú páku. Rukoväť spolujazdca na dverách by potrebovala ešte ďalšie uchytenie skrutkou, aby sa eliminovalo jej vŕzganie. Aj ostatné sivé plasty sú tvrdé a poddimenzované, lúbia praskať a vŕzgať. Často sa napríklad stávalo, že som krytku vnútornej kľučky zbieral po zemi,
lámal sa aj úchyt slnečnej clony. Obstojnej kvality sivej farby je len stredový tunel medzi sedadlami a vrch prístrojovej dosky.
Všetky ovládacie prvky sú intuitívne umiestnené a celá prístrojová doska sa svojim natočením sústredí na vodiča.
Pochváliť musím otočné vypínače svetiel na smerovkách a budíky, ktoré stále vyzerajú ako nové.

Jazdné vlastnosti
Auto nie je pretekár motorom ani podvozkom. Pocitovo je živšie ako udávajú papiere, preto zrýchlenie cez 12 sekúnd na 100km/h je tvrdým návratom do reality.
Snáď oproti hladkým nafťákom, škodováckym 1,3 MPi a 1,2 HTP je o čosi dynamickejšie a nepôsobí tak utrápeným dojmom. Maximálna rýchlosť 170 km/h je reálna, ale takpovediac zbytočným hazardom. Zvukový prejav agregátu je skôr neutrálny. Ak ho vytočíte, dá o sebe znať a vyjadrí nespokojnosť. Nie je to žiadna Honda. Aj keď počas státia ho takmer nepočuť, sám si zažiada výmenu oleja typickým cvakaním ventilov za studena. Vzhľadom k nižšej hmotnosti auta ani kopce horských priesmykov nie sú utrpením. Vďaka kratším prevodom nenúti hneď podradiť o 2 stupne. Pre porovnanie pri 130-tke motor točí na 5. prevodovom stupni 4000 ot./min.
Vnútorný hluk je znesiteľný zhruba do 3800 otáčok, alebo do rýchlosti 120 km/h. Pri vyšších rýchlostiach a otáčkach už rapídne stúpa aj hlučnosť, aj spotreba, aj strach v očiach. Povedal by som, že z hľadiska komfortu a ekonomiky je najvhodnejšia rýchlosť okolo 90-110 km/h, kedy motor točí 2800-3100 otáčok na 5. prevode. Pri plnom naložení (5 dospelých osôb+batožina) po diaľnici cez hornaté Slovinsko som dosiahol spotrebu 5,8 L / 100km, takže pri plynulej, predvídavej jazde vie byť aj tento motor úsporný.
Auto malo donedávna MESTSKÚ (80% mesto) spotrebu 8 EUR / 100km, teda zhruba 6,5 L / 100km. Skrátka pod 7L v meste bez problémov.
Na benzínový motor technologicky starý 30 rokov je to slušná hodnota. Papierová hodnota 9,6L/100km v mestskej prevádze mi pripadá až prehnane sebakritická.
K ovládateľnosti auta nemám výhrady, všetko bolo o zvyku. Spojka bola celkom zhovievavá aj pre začínajúcich vodičov (pekne zaberala v prvej polovici a motor mi zdochol snáď 5x počas 11 rokov).
Radenie rýchlostí by však mohlo mať kratšie dráhy. Výhľad z auta do strán je výborný vďaka úzkym A-stĺpikom avšak na dnešné pomery menšie čelné sklo obmedzuje výhľad na horné semafory v križovatkách.

Súčasný stav
Po 23 zimách na cestách (zakaždým puntičkársky presolených) je až neuveriteľné, že výfuk nebol nikdy menený. Odniesla si to však obruč jeho uchytenia (6 EUR), radiátor kúrenia a hlavne podvozok. Prehnané posypy ciest a vek auta tak zapríčinili jeho značnú koróziu. Sú nahlodané aj nosné časti karosérie a podbehy, čo už vážne degraduje bezpečnosť posádky.
Po nájazde vandalov už nefunguje ani zadný stierač, bola odlomená anténa, spätné zrkadlo a vylomený ventil na kolese. Bohužial ma neobišlo ani pár "ťukancov". Definitívnym klincom do rakvy bola vybitá batéria vplyvom skratu alternátora, čím sa auto stalo nepojazdným a naznačilo, že je čas absolvovať ekologické spracovanie.
Paradoxom je, že dnes som celkom rád, že som tie ventily dal vymeniť, pretože od momentu výmeny spojky odmakala Nexia neskutočne veľa roboty a vždy nás doviezla, kam sme potrebovali.
A veru, nebolo to len "k moru do Senca".
Za 16h prešla 1450km do Dánska, povozila nás mnohokrát po Slovensku aj celom Nemecku, boli sme s ňou na výletoch v Luxembursku, Belgicku, Holandsku, Francúzsku, Slovinsku, Chorvátsku, Maďarsku
a samozrejme bežne v ČR, alebo v Rakúsku.
Štyrikrát sťahovala z internátov, 1x sťahovala aj do Nemecka, vďaka strešnému nosiču postupne odviezla kompletnú výbavu domácnosti vrátane kuchynskej linky, postelí, či 2,5m dlhej skrine.
Majstri z "Dolnej zeme" by o využiteľnosti Nexie určite vedeli rozprávať. ;)
Napriek všetkému mi bude za Nexiou smutno. Išlo o mierne zastaralé, ale hlavne jednoduché a poctivé auto, ktoré odmakalo 23 rokov služby a po 11 rokoch môjho vlastníctva sa mi s ním spája mnoho pekných zážitkov.

Výbava GTX (bez klímy):
Airbag vodiča, otáčkomer, ABS, elektrické ovládanie všetkých okien,centrálne uzamykanie, hmlovky, elektrické nastavenie výšky svetlometov,
posilňovač bŕzd, plné rezervné koleso vnútri kufra,
posilňovač riadenia, výškovo nastaviteľné sedadlo aj volant pre vodiča, 14-palcové kolesá, sklápateľné zadné sedadlá,imobilizér, katalyzátor,rádio,
4x reporoduktory, zadný stierač, ostrekovač zadného skla, vyhrievané zadné sklo.

--výborný pomer kúpna cena/úžitková hodnota (lepší ako Škoda Felicia)
--motor (jednoduchý, spoľahlivý a na svoj vek pomerne úsporný a živý)
--lacné ND, kompatibilné s Opel Kadett/Astra F
--využiteľný úložný a batožinový priestor (iba u verzie hatchback)
--sklápacie sedadlá (sedáky aj operadlá, iba hatchback)
--nulové riziko ukradnutia (vzhľadom na vek a značku vozidla)

--korózia (asi všetkého okrem výfuku)
--tvrdý a zároveň nakláňajúci sa podvozok (cítiť "každú jamu" - hlavne verzia GTX so 14 palcovými kolesami)
--zbytočné previsy nárazníkov (trošku viac rozumu a auto mohlo byť kratšie o 40cm s rovnakým rázvorom)
--vzadu málo miesta na hlavu a nohy (pre postavy nad 185cm)
--vŕzgajúce plasty v interiéri
--pri vyšších otáčkach/rýchlostiach slabé odhlučnenie (hlavne od vozovky/pneumatík - slabé utesnenie dverí)
--chýbajúca klimatizácia (podľa výbavy)

Opravy:

Predošlá majiteľka vraj menila iba servo (?) a chválila, aký "dobrý dízlačik" to bol. Viac som sa nepýtal.
118 000 km = výmena rozvodov a ventilov + práca = nedodržaný interval výmeny - zavádzanie predajcu autobazáru (500 EUR),
125 000 km = výmena spojky + práca = bežné opotrebenie (200 EUR)
140 000 km = výmena pružín + bŕzd + tlmičov + práca = bežné opotrebenie (600 EUR)
150 000 km = oprava hrdze - dvere, podbehy, podvozok, lemy + silentblok motora + katalyzátor + práca (330 EUR),
160 000 km = výmena vodnej pumpy (20 EUR), repas rozdeľovača vplyvom vadného tesnenia palca (30 EUR)
175 000 km = prasknutý radiátor (zatiaľ riešený výhybkou), obruč výfuku (6 EUR)
180 000 km = spínač spiatočky (7 EUR),
202 000 km = prasknutá hadička okruhu chladiva (3 EUR),
203 000 km = oprava korózie prahov a podbehov = materiál + práca (130 EUR)
spolu 1826 EUR

Popri tom samozrejme bežná údržba:
výmena oleja (3,6L 10W/40) + filtra (25 EUR) každých 10-12 000 km = 250 EUR (svojpomocne)
výmena vzduchového filtra (8 EUR)/peľového filtra/stieračov/žiaroviek (spolu 3 kusy) / poistiek(2 kusy) /pneu/geometria/kvapaliny = podľa potreby = 300 EUR (svojpomocne)
Spolu bežná údržba: 550 EUR

Administratíva:
Na začiatku kolok 33 EUR, potom každý rok PZP (125 EUR) + každé 2 roky = STK + EK ( od 50 do 80 EUR).
spolu: 1600 EUR

Sumár kompletných výdavkov po 11 rokoch:
3976 EUR/110 000 km = 3,6 EUR / 100km

Zdroje informácií:
wikipedia.org
Kniha Daewoo Nexia - Jak na to (Kopp)

Auto kupované v bazáre. Skúsenosti negatívne. 1/2 roka som jazdil na papiere predošlého majiteľa, pretože voz bol v rozvodovom konaní. Toľko k "overené vozidlo".
Čo sa týka rôznych bonusov a záruk, v skutočnosti sa nedajú uplatniť. Oddôvodnenie: "Rozvody motora nie sú súčasťou motora". Po chvíli objasňovania zistíte, že záruka 1 rok na vozidlo znamená len záruku na prasknutú hlavu valcov. Všetko ostatné podlieha bežnému opotrebeniu.

Přidat názorDiskuse: Daewoo Nexia

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.

Další vozy Daewoo Nexia

Len bežné opotrebovanie súčiastok, vzhľadom na vek auta. Zamlčanie nutnosti výmeny rozvodov zo strany predajcu v bazáre bola samostatná kapitola. Po odstránení problémov som autu dôveroval a zavďačilo sa spoľahlivosťou.

Nebyť zbytočne vyčnievajúcich nárazníkov sťažujúcich parkovanie, dal by som pre verziu Hatchback plný počet bodov. Veľmi praktické auto na prevoz takmer čohokoľvek.

Auto má praktický kufor aj interiér, ale na úkor miesta pre zadných pasažierov. Navyše je vcelku úzke. V danej dobe priemerne priestranné, dnes už slabší priemer.

Bližšie popísané v článku.

Veľmi lacné vozenie. Schválne som za účelom lepšej predstavy vyčíslil všetky náklady aj opravy počas 11 rokov.

Dnes už ťažšie dostupné, v časoch pôsobnosti Daewoo/Chevrolet v SR bez problémov a za solídny peniaz. Navyše kompatibilita s Opel.