Master13 (muž 40 let) Poslat zprávu

Renault Mégane Grandtour 1,5dCi

Renault Mégane, foto 1 Renault Mégane, foto 2 Renault Mégane, foto 3 Renault Mégane, foto 4 Renault Mégane, foto 5 Renault Mégane, foto 6 Renault Mégane, foto 7 Renault Mégane, foto 8
Renault Mégane, foto 9 Renault Mégane, foto 10 Renault Mégane, foto 11 Renault Mégane, foto 12 Renault Mégane, foto 13 Renault Mégane, foto 14 Renault Mégane, foto 15 Renault Mégane, foto 16 Renault Mégane, foto 17 Renault Mégane, foto 18 Renault Mégane, foto 19 Renault Mégane, foto 20 Renault Mégane, foto 21 Renault Mégane, foto 22 Renault Mégane, foto 23 Renault Mégane, foto 24 Renault Mégane, foto 25 Renault Mégane, foto 26

Přezdívka auta Megane Rok výroby 2005 Koupeno ojeté najeto [km]:356000 palivo: nafta počet válců: 4 počet ventilů na válec: 2 objem [cm3]: 1461 výkon [kW]: 74 kroutící moment [Nm]: 200 zrychlení 0-100 km/h [s]: 11 maximální rychlost [km/h]: 178 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 15 zavazadlový prostor [l]: 520 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 4.6

Popis auta si každý z vás, ktorí čítate tento text, určite na webe nájde. Preto radšej začnem trochu zo široka, aby bolo jasné prečo je práve Megane pre mňa ten pravý.

Láska na prvý pohľad:
---------------------

Automobil Renault Megane Grandtour II. generácie mi padol do oka ešte v čase, keď som ani nemal vodičský preukaz.
Koncom roka 2001, sa u nás doma rozhodovalo o nástupcovi člena rodiny - Škody 120 GLS, ktorá s nami strávila do tej doby krásnych 17 rokov.

Po preskúmaní všetkých akciových cenníkov i ponúk a návšteve niekoľkých autosalónov nakoniec padla voľba na Renault Thalia.
Pri tej príležitosti som prvý krát naživo videl Megane II. generácie v prevedení combi, ktorý v Renaulte honosne nazývajú Grandtour. Stál hneď vedľa nami vybraného Renaultu Thalia
a na prvý pohľad ma očaril. Bohužial cena bola oproti Thalii viac ako dvojnasobná, a tak rodičia odišli s novou Thaliou a ja s niekoľkými propagačnými materiálmi k Meganovi.

Roky plynuli, ja som si úspešne uroil vodičák a zaradil sa k motoristickej verejnosti. Jazdil som postupne na Thalii; na Škode 120 GLS, ktorá ešte niekoľko rokov v rodine aj napriek mladšej sestre Thalii zostala; a tiež Škode Fabii sedan, ktorú mne a mojej priateľke požičali jej rodičia.

Vlastné auto - výber:
---------------------
Po rokoch a niekoľkých desiatkach tisíc najazdených kilometrov na rôznych autách (najmä na vyššie spomenutej Thalii a Fabii),
sme s priateľkou potrebovali vlastné auto.
Neustále požičiavanie si auta od rodičov už totiž začínalo byť ťažko logisticky zvládnuteľné.

Chceli sme auto na dlšie cesty - presuny medzi metropolami Českej republiky (Praha) a východného Slovenska (Košice).
Keďže nás pravidelne cestovalo viac (4-5), bolo nutné vybrať auto, ktoré bude priestranné, pohodlné a bezpodmienečne s veľkým batožinovým priestorom. Zároveň sme však hľadali také, ktoré by malo dostatočne silný motor, ktorý však vie byť úsporný (pokiaľ sa od neho nevyžaduje vysoký výkon), aby nezrujnoval náš rozpočet. To hovorilo jednoznačne pre naftu.

Nakoniec mi prišiel na um práve Megane, aj keď z dôvodu obmedzeného finančného rozpočtu sme najskôr uvažovali aj o
Thalii či Fabii (vo verzii sedan alebo kombi).
Megane vyšiel cenovo drahšie, ale investícia sa vyplatila.

Nové alebo ojazdené?
--------------------
Ďalšie rozhodovanie bolo medzi novým alebo ojazdeným autom.
Nové = v našom prípade na lízing, avšak so zárukou;
ojazdené = bez zadĺženia na nasledujúcich niekoľko rokov, ale s rizikom a bez záruky.
Aj keď na Megana boli v roku 2009 vysoké zľavy, pretože prichádzala ďalšia generácia, nakoniec vyhrala cena, ktorá bola
u ojazdeného auta ešte omnoho výhodnejšia.
Ako väčsina motoristov hľadajúcich ojazdené auto, som chcel auto s nájazdom do 100 000km, podľa možnosti aj so servisnou knižkou.

Prvé stretnutie:
----------------
Približne po 2 týždňoch stál Megane pred naším domom. V prvej chvíli som váhal, pretože som zbadal, že na tachometri svieti číslo jemne presahujúce 150 000 km.
Ale po prvej skúšobnej jazde poza mesto (s 5 ľuďmi v aute), kľudnom behu naftového motora a svišťaní turba pri pridávaní plynu som sa postupne upokojil.
Počas nasledujúceho víkendu som na aute najazdil cca 300km, po ktorých som vedel, že to je to pravé auto pre mňa.
Priateľka, ktorá auto spolufinancovala, bola tiež spokojná.
K autu sme dostali servisnú knižku vo francuzštine, ktorej preklad mi zabral niekoľko hodín strávených so slovníkom. Potvrdil som si však, že auto bolo pravidelne servisované v autorizovanom servise
Renault, so súčiastkami menenými podľa odporúčaní výrobcu.
Po 120 000 km bola vykonaná relatívne nákladná výmena rozvodového remeňa. Pre menej znalých motoristov (alebo majiteľov rozvovodej reťaze :-) ) je to niečo ako generálka moderných motorov.
Jediné, čo ma trochu mrzelo je fakt, že Renault neposkytuje (ani za poplatok) informáciu o dosiaľ vykonaných opravách na vozidle.

Od jedného ochotného dílera som sa však zbežne dozvedel, že ešte počas záruky boli opravené niektoré z bežných chýb tohto modelu.
Mozajka sa mi pomaly dávala dokopy a v súčasnosti je mi trochu jasnejšie, prečo sa ho jeho predchádzajúci majiteľ rozhodol predať.
Ja však verím, že opravené chyby sa už neobjavia a novým nedám vďaka pravidelnej údržbe šancu.

Kúpou Megana som si splnil jeden svoj sen! Ako sa však neskôr ukázalo, o auto sa treba okrem jazdenia aj starať.

Život s Meganom:
-----------------
Kilometre pribúdali a začali sme si na seba zvykať. Pár prekvapení mi však auto pripravilo.

Závady:
--------
(1) Zaseknutý zámok nádrže.
Pár dní na to, ako som kolegom v práci nadšene rozprával o dosiahnutej priemernej spotrebe okolo 4l/100km mi zablikala kontrola signalizujúca, že treba doplniť naftu.
Aké však bolo moje prekvapenie, keď víčko nádrže nešlo otvoriť.
Pritom už niekoľko krát predtým s tankovaním nebol problém.
Nakoniec som zámok otvoril silou a natankoval nádrž doplna. Až potom som si však uvedomil, že nádrž nie je možné zamknúť.

Po zaparkovaní pred panelákom a chvíli listovania v servisom manuáli som zistil nasledovné.
Nádrž sa pri tomto type renaultu zamyká centrálne spolu s celým autom. Výhodou je, že pri tankovaní nie je potrebné zvlášt otvárať nádrž. Nevýhodou, že s každým zamknutím a odomknutím auta pracuje aj zámok nádrže.

Horšia správa bola, že kvôli demontáži zámku nádrže je nutné rozobrať:
- pravú polovicu čalúnenia batožinového priestoru
- zhodiť pravé zadné koleso
- demontovať vnútorný plastový blatník

Po týchto krokoch som sa dostal k motorčeku zámku, otvoril a premazal ho. Myslím si však, že do konca životnosti už tento problém riešiť nebudem.

PS: Kolegovia si zo mňa následne na to ešte niekoľko dní uťahovali, že to vlastne žiadny problém nebol. Vraj či s takou nízkou spotrebou potrebujem vôbec tankovať. :-)

------------------------

PS: Ďalšie informácie (a fotky) budú pribúdať postupne, v závislosti na mojom voľnom čase, ktorého je momentálne poskromne.
Ak vás však tento typ auta z nejakého dôvodu zaujíma, verím že tu časom nájdete pár zaujímavostí.

- na diesel relatívne tichý motor (v porovnaní s dobre známym TDI)
- nízka spotreba paliva
- komfortné ovládanie, odpruženie
- priestranný interiér, veľký batožinový priestor
- pasívna bezpečnosť (5* v Euro NCAP)
- výbava
- pohodlné sedadlá s relatívne dobrým bočným vedením

- preposilované riadenie so slabšou zpetnou väzbou
- trochu mi chýba ESP s ASR a tiež tempomat s obmedzovačom rýchlosti

Väčšinu závad som dosiaľ dokázal opraviť sám.

Výnimkou bolo zapadnuté okno vodiča, ktoré som si nechal zafixovať v zavretej polohe v autorizovanom servise - bol som tam dúfajme prvý a posledný krát. Prístup bol ústretový, avšak cena za rozobratie a poskladanie dverí, kus dreva a par skrutiek bola neskutočná.

Servis klimatizácie - nie všade dokážu klimatizáciu v Renault Megane II naplniť. Tam kde sa im to najprv nepodarilo však oceňujem ich prístup: nenaplnili sme - neplatíte.

Auto bolo dovezené z Francúzska po známosti, takže viac menej dobré.

1.8.2010 20:30

Výmena zlomenej pružiny

31.07.2010 - 01.08.2010 (177 850km)
Po diagnostike vŕzgania zadnej nápravy pri plnom zaťažení auta som prišiel na príčinu: na ľavej strane zadnej nápravy bola ulomená časť pružiny.

Došlo teda k jej výmene za novú značky Kayaba.
Výmena prebehla relatívne bez problémovv domácích podmienkach a pre istotu na oboch stranách.

18.7.2010 16:27

Kontrola tlmičov + zlomená pružina

Včera, t.j. 17.07.2010 bol Megane na kontrole tlmičov. Dôvodom bolo vŕzganie v v ľavej časti zadnej nápravy pri plnom zaťažení.
Test dopadol výborne - tlmiče sú dostatočne funkčné.

Ukázalo sa však, že ľavý zadný doraz z nejakého dôvodu naráža do závitov pružiny.

Po zdrôtovaní pružiny som zistil, že je v spodnom uložení zlomená. Pribižne 8 cm kúsok spôsobil jej mierne vychýlenie.

Jazdiť sa s tým zatiaľ dá, ale pri plnom zaťažení auta (4 ľudia) to drie a zvuk je dost nepríjemný. Takže na budúci týždeň Megana čaká výmena. Ak to zvládneme v domácich podmienkach, tak sem v prípade záujmu dám aj nejaké fotky.

8.5.2010 21:56

Oprava zadného stierača

Dňa 6.5.2010 sa na aute pokazil zadný stierač. Stieral nezvyčajne pomaly, chvíľami sa zasekával uprostred okna alebo sa spúšťal sám od seba. Nepomohlo ani resetovanie elektroniky (odpojením baterky).

Riešenie:
Po rozobratí čalúnenia piatych dverí (kufra) sa ukázalo, že boli prelomené celkom 3 káble v tzv. "husom krku" medzi dverami kufra a karosériou.
Po opätovnom spojení správnych káblov stierač funguje zasa tak ako má. Vedľajším pozitívnym efektom bolo opravenie závad, o ktorých som ani nevedel - osvetlenia "ŠPZ" a zlepšenie príjmu autorádia. (ďalšie 2 káble).

30.4.2010 13:03

Servis klimatizácie

Aj keď klimatizácia údajne bola naplnená pred neceým rokom (ešte pretým, než sa ku mne Megane dostal), po prvom výlete v teplom počasí (17.4.2010) sa ukázalo, že nechladí.

Takže hneď na to (19.4.2010) nasledoval servis:
- vyčerpanie zostávajúceho chladiaceho média (R134a)
- vyvákuovanie klimatizačného okruhu s testom úniku
- naplnenie: chladiace médium (pre Megane II - 550g) + klimatizačný olej

A zrazu klíma funguje - nástup účinku okamžitý. :-)

PS: Osobnou skúsenosťou som zistil, že nie všetky automatické plničky klimatizácie vedia tento typ auta naplniť. Megane má totiž len 1 (vysokotlakový) ventil, čo niektoré plničky nezvládnu. Tak pozor na to!

30.4.2010 12:55

Jarná údržba - brzdy a nové disky

Prišli už snáď teplé dni a tak Meganík dostal (3.4.2010) nové letné obutie s diskami.

Predtým však bolo nutné dať do poriadku brzdové čeľuste a kotúče. Zmena farby z "dlhoročná hrdzavá" na Racing Red a zbrúsenie hrdzavých hrán kotúčov nepopísateľne zlepšili celkový dojem.

Disky: Enzo H R15 6,5 ET38
Pneumatiky: Continental PremiumContact 2, 195/65 R15 H91

Myslím, že Meganíkovi nové disky pristanú. Nenadarmo sa hovorí, že "kolesá robia auto". Veď posúďte sami podľa fotiek.

Další vozy Renault Mégane

Auto ma zatiaľ nikde nenechalo. Menšie závady si dokážem opraviť sám.

Priestranné, veľký batožinový priestor, nízka spotreba.

Dostatok miesta vpredu i vzadu - pre kolená aj hlavu. Mám 182 cm a bez problémov sa za seba posadím.

Nie je to hltač zákrut, ale správanie auta je čitateľné - mierne nedotáčavé. Že treba v zákrute spomaliť vás najskôr vás upozorní pískanie pneu.

Ideálne auto na pohodlné cestovanie na dlhšie vzdialenosti. Komfortné odpruženie. Až na občasné zavŕzganie plastov som absulútne spokojný.

Nafta, olej, občas nejaký náhradný diel bežnej spotreby či nejaké vylepšenie.

Vyberám v druhovýrobe, takže cenovo prijateľné. Auto je na trhu relatívne rozšírené, takže aj dostupnosť je výborná.

Výkon 74kW (101 koní) je pre kľudnú jazdu a občasné predbiehanie dostačujúci aj pri plnom obsadní vozidla a batožinového priestoru. Svoju zásluhu na tom určite má aj točivý moment 200 Nm.

Po meste pod 6 litrov / 100 km. Mimo mesto je možné jazdiť pod 4 litre / 100 km. Diaľnica predpisovo okolo 6l/100km, tachometrových 150-170 km/h znamená o ďalších 1,5 litra nafty na 100km viac.

Na to, že je pod kapotou diesel, je motor tichý a v interiéri navyše výborne utlmený. V tomto názore ma uistilo niekoľko ďalších ľudí zvyknutých na motory TDI.

Predné sedadlá sú komforné so slušným bočným vedením, ktoré podrží v zákrute. Zadné sú o niečo mäkšie. Osobne som ich na dlhšej trase neskúšak, zatiaľ sa však nikto nesťažoval.

Výborné, niekto by povedal, že príliš ostré, avšak s dobrým dávkovaním.

Objem 520 litrov hovorí za všetko. Pohodlné zbalenie 4 ľudí na dovolenku zaručené - ak sa trochu uskromnia, tak ani 5-ty člen posádky nebude mať problém.