Peugeot 306 S16/GTi-6

Peugeot 306, foto 1 Peugeot 306, foto 2 Peugeot 306, foto 2 Peugeot 306, foto 3 Peugeot 306, foto 3 Peugeot 306, foto 3 Peugeot 306, foto 4 Peugeot 306, foto 6
Peugeot 306, foto 9 Peugeot 306, foto 15 Peugeot 306, foto 16 Peugeot 306, foto 18 Peugeot 306, foto 19

Přezdívka auta kocúrek Rok výroby 2000 Koupeno ojeté najeto [km]:152000 tuning/stylingoznačené * palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1998 výkon [kW]: 120 / 130 * kroutící moment [Nm]: 192 / 198 * zrychlení 0-100 km/h [s]: 7.5 / 6.8 * maximální rychlost [km/h]: 225 / 235 * počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 15 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 8

Jeden z najlepšie vyzerajúcich a najzábavnejších hot-hatchov prelomu tisícročí, môj splnený sen a súčasne pre mňa legenda (ako 205 GTi/T16, 206 RC, 405 MI16/T16 4x4), jedno z áut, ktoré ešte patria do éry, kedy peugeot vyrábal autá, ktoré mali svoju osobitosť a dušu.

Najsilnejšia a najvyššia rada 306tiek, ktorá obsahuje krásne vymazlený a rezavo znejúci (podľa niektorých zdrojov jeden z najlepšie znejúcich) 4valec XU10J4RS s výkonom 120KW (167k), podporený geniálnou krátkou prevodovkou pochádzajúcou z "dielne" peugeot motorsport a toto všetko podporené skvelým podvozkom a neuveriteľne zábavným handlingom. Nadčasový dizajn je čerešnička na torte.

S16 (európske označenie, 167k a 6st prevodovka od r. 1997), GTi-6 (predajný názov v UK).

pred 1997 - S16, 155k a 5st. prevodovka.

+jedinečnosť

Auto má krásny dizajn, elegantné jedoduché línie a tvary, nenápadný, ale súčasne správne nasratý a pripravený si to kedykoľvek rozdať s generačne mladšími autami.

Súčasné autá sa mi zdajú príliš prebublané, gulaté, ako kabínky z lanoviek (záleží samozrejme), autá zpred 1990 zase príliš hranaté, toto je niečo presne podľa môjho gusta.

+motor
+prevodovka
+podvozok

Výborný sériový podvozok spolu s prevodovkou, ktorá ždiema to najlepšie z výkonového priebehu motora u mňa spôsobuje úsmev od ucha k uchu a v kombinácii s dobrou cestou spolujazdcov žalúdok kilometer za autom.

Auto je doma v zákrutách, vďaka elasto-kinematickému vedeniu zadných kolies. Znamená to, že v zákrute sa kolá o niekoľko stupňov vychylujú na opačnú stranu zatočenia, čo v praxi znamená "vyhodenie riťky" bokom, zmenšenie polomeru otáčania a hladké prejdenie zákruty.

Napriek prednému náhonu kolies nie je problém "vyhodiť si z kopýtka" zadok.

+fun-factor

viacej napovie video od 1:45: http://www.youtube.com/watch?v=6q5SVHpN_CU

prípadne:

Skúsim byť objektívny, napriek tomu, že ho mám rád.

-malý rejd
-nenastaviteľná vzdialenosť volantu (výškovo nastaviteľný je).
-lak náchylný na poškrabanie sa, všeobecne si vyžaduje starostlivosť (čierny lesklý lak, čo ale nie je chyba auta asi ako taká).
- pre odľahčenie - búchalo mi zadné plató piatych dverí, podložené :-)
- hlučnejší podvozok na nerovnostiaiach, ale nič hrozné

Nakoľko majú S16-ťky športový potenciál, podstatná časť z nich boli upravené na preteky, rozbité pri autonehode alebo vytunené.

Bolo by naivné si myslieť, že si toto auto kúpil Švajčiarsky farár, ktorý s ním chodil v nedeľu do kostola a 2x cez týždeň do mesta dolu kopcom pre čerstvé rohlíky, napriek tomu je auto sympaticky húževnaté.

Kupoval som auto po porade na Peugeot-clube od predajcu, ktorý ich do SR vozí, Rival car v Nových Zámkoch. (Zoltán Lovász, konateľ predajne/servisu).

Dá sa povedať, že väčšina S16tiek prešla ich rukami. Táto moja patrila p. Lovászovi, tak o ňu bolo myslím si, vzhľadom na pomery nadpriemerne dobre postarané. Po dovoze z Talianska dostala lásku v podobe G.O zadnej nápravy (slabosť 306tiek všeobecne), uloženia tlmičov, rozvodov, nového chladiča vody a kopu iného.

Ich servis môžem vrelo odporúčiť. Z ich prístupu cítiť, že si vážia každého jedného zákazníka a vždy dostane niečo navyše. Rozhodol som sa, že keď už som si splnil sen, tak mu doprajem kvalitný servis a top stav, ktorý prebehol vždy u nich.

Od kúpy som nechal urobiť nasledovné:

148 152km
- výmena komplet spojky (vrátane ložiska, tesnení)
- tesnenia spojky a prevodovky
- nový motorový olej 5W/40 + filter
- akceleračný silentblok
- vzduchový filter
- vyčistenie motoru (prípravkom)
- Diagnostika
- komplet servisná prehliadka

150 900km- Nová STK/EK do 11.02.2015 - nový snímač tachometra na prevodovke
- vymenená RJ ventilátorov
- nové origo predné a zadné brzdové kotúče + nové doštičky ATE
- vydezinfikovaná a naplnená AC
- nové sviečky Denso iridium IK20
- deflektor pod predný nárazník (lízátko)
- preváženie diskov

Javí sa to ako veľa vecí, ale keď chcem mať niečo tip-ťop, tak nie som spokojný dovtedy, dokým to tak skutočne nie je.

Vtipné môže byť to, že stav pri predaji bol ešte veľmi dobrý, vzhľadom na bežnú situáciu keď už sa z času na čas nejaká na predaj vyskytne.

Ako čerešnička na torte, okrem prístupu a kvalitnej práce patria k servisu aj príjemné detaily, ako ručné umývanie auta, prípadne príjemný bonus v podobe trička, doplnenej povinnej výbavy a príjemného prostredia. Neviem, či ručne dávajú umývať všetky autá po servise, ale to moje zatiaľ bolo vždy!

Mal som šťastie na predajcu. Auto som si pred kúpu bol prehliadnuť a previezť sa, po zistení všetkých chýb (maličkosti ako nefunčný zadný stierač, jedna mlhovka nesvietila, nutnosť v dohľadnej dobe výmeny spojky a pár iných) boli ochotní prispôsobiť cenu, opraviť závady, ale pridať aj bonus v napr. podobe plnej nádrže.

Nehovoriac o tom, koľko krát ma boli vyzdvihnúť zo žel. stanice a vďaka problému systému Slovenskej Sporiteľne som sa v NZ aj vyspal :-)

Prečo práve 306 ?

Vzťah ku značke Peugeot a konkrétne ku modelu 306 začala našim prvým "rodinným" autom, Peugeot 205 1.9D, ktorý som vnímal veľmi okrajovo. 205ťka išla z domu a z Novej Bošáce otec priviezol v 1996 306 1.4, rok výroby 93.
Bola zvláštna, trojdverák hatchback, bez akeľkojvek výbavy a s 1.4tkou, jeden z prvých modelov, ale zamiloval som si ho hneď, ako som sa začal o autá zaujímať viacej.

Roky bežali, 1.4ka slúžila bez väčších problémov až som dovŕšil 18 rokov a začal na nej jazdiť aj ja. Zažili sme spolu niekoľko lások, niektoré vážne, niektoré menej a všetko, čo prináša obdobie, kedy má človek medzi 18-20 rokov a začína študovať VŠ :-)

V tej dobe som mal už 306ťky tak rád, že som chcel prirodzene novší model, 93ka išla do sveta (pri 176 000km nezožrala od výmeny do výmeny oleja takmer nič, vydarený motor), tak som z našetrených peniažkov + podpory zo strany rodičov doviezol SVOJE prvé auto, 306 phase II r.v 11/97 1.6 65kw z Trnavy. Auto bolo v dobrom stave, potrebovalo trošku lásky (stvrdnuté guferá ventilov, spotreba oleja 1L na 2000km), hlava bola rozobraná a zložená, pri čom sa spravili a vyladili všetky nedostatky (rozvody, náplne, filtre, sviečky, kladky, spotreba oleja v norme). Zažili sme spolu jeden pestrý rok plný výletov, festivalov a dobrého pojazdeníčka, no v tej dobe už som bol jasný a zralý na Chocholouška (jáchyme, hoď ho do stroje), nič viacej som si neželal než mať svoje "GTíčko".

12.5.2013 14:04

Vytvoril sem malé video akcelerácie z 0 na 170km/h po namontovaní výfuku, malo by sa nachádzat v profile auta ;)

4.5.2013 16:34

Nerezový zakázkový výfuk AMA

Dostal som ponuku, ktorá sa neodmieta. Od známeho (druhé a posledné 306 GTi na záhorí) nerezový celopriechodný výfuk od zvodov po koniec od značky AMA (top v SR).

On má odmeraných na brzde +14 koníkov, ja to ešte neviem posúdiť, zvuk je dosť matúci a zatiaľ som s ním spravil len možno 40km okresných ciest.
Zvuk ... neuveriteľný, 1x počuť >> 100x hovoriť.

Další vozy Peugeot 306

Zatiaľ žiadna závada, kvôli ktorej by som nemohol jazdiť, 10 si nechávam, aby sa mi to nevrátilo :)

Dalo by sa opísať obšírnejšie, ale za seba - odveziem všetko čo potrebujem, veci na turistiku, stan do hôr, proviant a alkohol na festival, kamarátov aj frajerky kam potrebujem. Pre mladého človeka bez detí úplná pohoda.

nemám čo vytknúť, aj vzadu sa sedí veľmi pohodlne a je tam dostatok priestoru ako na hlavu, tak na nohy.

http://www.youtube.com/watch?v=SjfHvUhgVnw nepotrebuje komentár, treba zažiť.

hlučnejší na nerovnostiach, tuhší sériový podvozok, ale žiadna motokára ;)

neviem posúdiť.

Síce sú dostupné, ale drahé, čo je spôsobené aj ich rozšírenosťou, resp. NE-rozšírenosťou.

Poctivá atmosféra s dokonalým zvukom a priebehom výkonu. Dobrý záťah aj pri nízkych otáčkach v meste. Keď su však chce človek zajazdiť. Prvý kopanec začína u 3000, pri 4500 zatlačí a od 5500-7200 je v tom najlepšom.

pri 90km/h okreske alebo kľudnej 110km/h dialnici je spotreba cca 7,5. Pri kombinovanej spotrebe, meste a sem tam ťažšej nohe okolo 9-10L, ale spotreba je posledné, čo ma pri tomto aute zaujíma.

Pri bežnej jazde je tichší, ako boli predchodzie 1.4 a 1.6. Pod plynom ho je počuť, čo je len a len dobre!

Polokožené sedadlá s alcantarou v strede, dobrým bočným vedením v oblasti trupu a stehien, pohodlné, nie je im čo vytknúť.

skvelý účinok, dobre dávkovateľné, príjemné. 283mm vpredu, 247 vzadu.

prekvapivo veliký.