Volkswagen Golf (2015)

20.3.2015

Po třech ojetinách jsem se rozhodl koupit nové auto. Kamarádi mě sice od koupě nového auta odrazovali kvůli prakticky okamžité ztrátě hodnoty, ale já i…

Volkswagen Golf (zetr007)

Verny_2013 21.03.2015  00:34

čekací doba

Taky si myslím že na golfa je 7 měsíců opravdu za hranou. Já když ho kupoval tak jsem čekal 3 ještě k tomu přes zimu. Co se týká motoru tak mezi 1,2 a 1,4 TSi poznáš rozdíl nejlépe když je auto zatížené, nebo když jedeš po dálnici. Tam je větší objem prostě znát. Pak samozřejmě víceprvek vzadu = větší agilita a opravdu jenom mírně větší komfort a nižší hlučnost od zadní nápravy. To si ale uvědomíš až v momentě bezprostředního srovnání. Průměrný řidič který využívá auto standardním způsobem nepozná co je tam za nápravu. spotřeba pokud budeš jezdit aspoň střední vzdálenosti tj. 30-100 km by ti měla v mixu spadnout k 6 l, možná i pod, podle stylu jízdy a zatížení auta..

woody-alien 21.03.2015  10:05

« Dodací lhůta

7 měsíců je teda fakt síla. To už dokáže od koupě odradit. Já čekal na Golfa necelých 6 měsíců a říkal jsem si, že to třeba bude ne zrovna nejprodávanější motorizací (2.0 TSI). Ze začátku mi ovšem prodejce sliboval něco jiného, kolem 3 měsíců, a když už jsem pak zuřil, tak mě "utěšoval", že tam má pána s kombíkem 1.4 TSI, který objednával měsíc přede mnou a dostane ho měsíc po mě. 8-s

Přitom smlouva zněla na dodání do 12 týdnů plus maximálně dalších 8 při nadstandardní výbavě. Potom můžeš bez sankcí odstoupit od smlouvy. Takže i prodejce z toho měl trochu vítr a vymyslel nějakou kompenzaci. Nicméně taková dodací doba podle mě normální není a VW by s tím měl něco dělat.

foto Bully-

Bully_ 21.03.2015  13:06

« Re: Dodací lhůta

Spis bych to videl u VW jako nijak netypicky pristup. Znamy objednaval Multivan a z puvodne dohodnute cekaci doby 4 mesice se nakonec stalo neco pres 8 mesicu (VW Luxembourg). Kdyz se po tom trosku pidil, tak zjistil, ze nejde jenom o Multivan a ze rozhodne neni zadna vyjimka. Musel diky tomu vyrazne upravit plany na dovolenou, (prodejce mu mezitim zapujcil aspon Passata CC+ dostal dalsi kompenzaci). Auta si stejne moc neuzil. Po nekolika dalsich mesicich ho prestalo bavit do nej dolivat litry oleje a porad navstevovat servis kvuli porucham, presel na Ford. Prodejci VW budiz ke cti, ze od nej auto odkoupil zpet za vybornou cenu.

foto Velkoodberatel-kukurice

Velkoodběratel_kukuřice 21.03.2015  07:46

Dobrá volba

Pěkná recenze, jen jsem se chtěl zeptat, neuvažoval jsi o Meganu, je sice pravda, že ten interiér je nic moc, ale teď ho doprodávají za dobré ceny a ty turbomotory nejsou špatné, jinak mne napadají ještě nějaká další auta nižší střední, ale jak jsi výše psal, nemají turba. Jinak co se týče koupi nového auta, podle mne nové auto je zkrátka nové, nikdo před tebou v tom neseděl. Ten pocit je skvělý.

dadasada 21.03.2015  13:46

pěkné auto

gratuluji k pěknému autu. Ať slouží. Hlavně že už ho máš a můžeš užívat. Servis je docela oříšek, tam se až pozná, jak je to s prodejcem. Já jsem taky od ČB, tak se možná potkáme.. ;-)

Bertold 22.03.2015  09:22

drobná poznámka k 1,2 TSI oproti 1,4 TSI

Ahoj!

Ja len drobnú poznámku k tomu, že 1,4-ka (90 kW) by boli „vyhodené peniaze z okna“. Oproti 1,2 TSI je rozdiel nielen vo väčšom maximálnom výkone a krútiacom momente, ale aj v schopnosti akcelerácie z nízkych otáčok. Rozdiel v zrýchlení z 1500 na 2000 otáčok je výrazný. Tým je 1,4-ka komfortnejšia v tom zmysle, že motor možno udržiavať v nízkych otáčkach a v prípade potreby je možné z nich veľmi svižne akcelerovať. Dobrým príkladom je akcelerácia za koncom obce. Pri prejazde cez obec sa ekonomicko-ekologicko zmýšľajúci vodič snaží ísť na nízkych otáčkach, pri TSI je optimum niečo nad 1500. Pri výjazde z obce sa akceleruje na 90-tku. Vodič s 1,2-kou je nútený podradiť o jeden stupeň, aby nebrzdil autá za sebou, zatiaľ čo 1,4-ka toto hravo zvláda aj bez podradenia. Názorne to vidno na tomto videu (čas 4:55) [odkaz] prípadne v týchto tabuľkách [odkaz] . Ale 1,2 TSI je veľmi dobrý motor a autu nižšej strednej triedy bohato postačuje. Ja len že 1,4 TSI má význam aj pre vodičov, ktorým sú vyšší výkon a lepšie maximálne zrýchlenie z 0-100 ukradnuté. Otázkou už len je, či sú ochotní si za tento komfort priplatiť.

Ešte dodám, že v tom videu som porovnával Jettu s Alteou XL a Altea XL je pri identických motorizáciách cca. o 130 kg ťažšia. Jedná sa o prvú generáciu TSI, ale podľa toho čo som skúšal nové 1,2 TSI (81kW), tak to zrýchlenie z nízkych otáčok je veľmi podobné.

Verny_2013 22.03.2015  13:27

« Re: drobná poznámka k 1,2 TSI oproti 1,4 TSI

Ještě jedna drobnost co se týká celkového komfortu jízdy mezi 1,2 a 1,4, tak ta 1,4 má hlubší a příjemnější zvuk obzvlášť nad 4000 ot už je 1,2 víc uječená. Ale oba motory jsou výborné, reálnou spotřebou a kultivovaností na špici malých přeplňovaných benzínů.

foto maTooB

maTooB 23.03.2015  08:42

« drobná poznámka k 1,2 TSI oproti 1,4 TSI

"Vodič s 1,2-kou je nútený podradiť o jeden stupeň, aby nebrzdil autá za sebou"

Nehnevaj sa, ale urcite nikto na konci obce nebude podradovat, "aby nebrzdil auta za sebou" pokial nejde predbiehat... To je dobra blbost

Bertold 23.03.2015  10:01

« Re: drobná poznámka k 1,2 TSI oproti 1,4 TSI

Už si sa rozbiehal niekedy s 1,2 TSI v aute nižšej strednej triedy z 50-tky na štvorke (cca. 1600 otáčok) na 90 km/h ?

foto dal

dal 23.03.2015  13:14

« Re: Re: drobná poznámka k 1,2 TSI oproti 1,4 TSI

Úplně v pohodě, pro 1,2TSI to není problém.

Bertold 23.03.2015  14:11

« Re: Re: Re: drobná poznámka k 1,2 TSI oproti 1,4 TSI

A rozbiehal si sa z 50-tky na štvorke (cca. 1600 otáčok) na 90 km/h s 1,4 TSI?

foto Ja-Prvni-123

Ja Prvni 123 01.10.2016  21:26

« Re: Re: Re: Re: drobná poznámka k 1,2 TSI oproti 1,4 TSI

A zkoušel jsi někdy přeřadit?!

foto houmr

houmr 17.05.2015  22:20

Nesuhlasim a to.

1. Ak zoberieme, ze Altea XL je zhruba o 200-250kg tazsia ako Golf.

2. Mam Leona 1,2 TSI 77kW ( EA 211) hmotnost 1260kg a kolega ma Alteu XL 1,6 TDI 77kW hmotnost nieco cez 1500kg. Ak si dame zavod na akceleraciu vobec sa nechyta.

3.) Ty tu pises o schopnosti akceleracie 1,4TSI v Altei XL ved tomu, ze je na tom podobne ako nejaky hatchback C segmentu s 1,2 TSI (vdaka nizsej hmotnosti)

4.) Ze na 1,2 TSI musis podradovat je uplny blud. Pokial mam na tachu 55-60km/h a mam 4-ku staci trochu pridat a auto krasne akceleruje.
      Ano, stretavam bezne blbcov, ktori akonahle zacnem akcelerovat ( zato, ze neslapem plny) a on ano tak zacne predbiehat a vacsinou to konci tak, ze bud sa radi za mna, lebo nestiha resp. nema potrebny vykon, alebo mu musim pribrzdit, aby stihol. Ano cim vacsia sunka tym odvaznejsi vodic.

5.) Len pre info Leon 1,2 TSI 77kW 6-kvalt na 2-ku to ide 100km/h a na 3-ku 150km/h. Skus napisat ako to mas na Altei ?

6.) Ano predvadzaciu jazdu som mal na Leone 1,4 TSI 90kW. Ano je to o nieco silnejsie ako 1,2 TSI, ale o moc nie. Ak uz 1,4 TSI tak 110kW verziu, to je o niecom inom. 90kW je taka uskrtena.

7.) Musis pozerat na to v akom modely je dany motor napr. Alteu XL s 1,2 TSI by uz bolo dost slabe podla mna, tak je vhodny zaklad 1,4 TSI na beznu jazdu.
      Zase napr. v golfe na beznu jazdu staci aj ta 1,2 TSI. V konecnom vysledku budu mat podobne vykonove schopnosti.

zetr007 22.03.2015  10:45

Odpovědi

Ahoj, díky za názory a gratulaci.
    Takže k čekací době, ve smlouvě mám dodací dobu do 20 týdnů plus 8 týdnů při sériové výbavě a pokud je ještě příplatková výbava tak je to místo 8 týdnů 12 týdnů což je i můj případ. Prodejce je tedy v poho ovšem kupující moc né. Taky mi sliboval dodací dobu 3 - 4 měsíce, ale věděl jsem že to tak není od kolegy z práce protože ten čekal 6,5 měsíce. U VW je to prostě běžná praxe auta jsou v Evropě žádaná a oni nestačí vyrábět a přednost má vždy západní Evropa lépe řečeno Německo.
    Rozdíl mezi 1.4 TSI 90kw (92kw) a 1.2 TSI 77kw (81kw) tedy nové generace, je z mého pohledu minimální tedy alespoň pro mé potřeby. Měl jsem možnost si je vyzkoušet hned po sobě a jak jsem psal rozdíl je poznat jen při plném zatížení nebo při jízdě na limit jak píše i Verny 13, nebo při rychlejší akceleraci z nízkých otáček bez podřazení jak píše Bertold. Ovšem ten rozdíl není z mého pohledu vůbec velký a v ostatních jízdních režimech je to stejné. Já jezdím většinou sám nebo s přítelkyní a později to asi bude ve třech. Ano kufr mám často plně naložen, ale spíše prostorově než váhově, takže mi 1.2 TSI plně vyhovuje, alespoň zatím.
    Co se týká výběru auta ještě jsem zapomněl napsat třeba Toyotu Auris combi 1.6 Velematic tu jsem měl taky na víkend, hezký auto supr bylo samočinné parkování, ale ten motor je podobnej jako 1.6 GDI mě prostě nevyhovuje jak jsem psal v recenzi no a spotřeba je snad ještě větší než u GDI. Jel jsem skoro se vším co připadalo v úvahu, ale ten Golf je tak nějak nejmíň bez chyb, ale chyby určitě má to neříkám. Popravdě nejvíc se mi líbila Mazda 6 combi 2.0 benzín, ale to je pro mě mimo finance.

Ted mě aktuálně stále trošku trápí to řazení pořád to zadrhává, ale najeto mám stále jen pod 1000km tak doufám že časem se to zlepší.

foto Lackey

Lackey 23.03.2015  18:30

Cakacie doby fauwé

Ja si myslim ze cakacie doby su tak dlhe nie kvoli tomu, ze su VW az tak velmi ziadane, ale kvoli blbej predajnej politike. Ked predajcovia ponukaju zakaznikovi, ze si moze vybrat z milion priplatkovych prkotín, vybav a zakaznik si samozrejme vybera, tak logistika vo vyrobe z toho musi byt K.O.
    Cennik priplatkovych vybav na 6 stranach vyzera v predajnych salonoch krasne a mozno lakavo a ze zakaznik kvoli tomu neumerne dlho caka ? Aspon ma pocit, ze si kupil kvalitny vyrobok, ked mu jeho auto tak "dlho vyrabali" >:-[] :no:

foto SCHROJF

SCHROJF 27.03.2015  09:15

« Re: Cakacie doby fauwé

Preto asi niekto skonci u japoncov,necaka,a vyberat si tiez nema z coho... ;-)

Verny_2013 27.03.2015  14:21

« Re: Re: Cakacie doby fauwé

Velmi trefná poznámka, lépe a stručněji bych to neřekl. >:D :yes:

foto Lackey

Lackey 27.03.2015  19:47

« Re: Re: Cakacie doby fauwé

Aha, niekto, kto asi tiez musel cakat nekonecne mesiace na "dlho-vyrabane" auto ...

Verny_2013 vnima tvoj prispevok ako trefny, mozno je, ale najmae je nekoštruktívny.

foto -awson

Đawson 10.10.2015  08:11

Přezuto na zimáky

Poznámka ke kii..
    S tou spotřebou to nemá se zajetím moc společného, u nás v práci dva vozy 1,2 tsi a 1,0 tsi ( stejný řidiči, stejné krátké trasy po závodě ), ty auta vůbec nešetří a 1,0 tsi má o skoro litr větší spotřebu 7,2 vs 8,1 l/100 v neprospěch 1,0. Věřím, že v eko režimu si 3 vál vezme méně

Verny_2013 19.03.2016  20:37

Servisní prohlídka

Taky mě v dohledné době čeká první servis. Už jsem se preventivně ptal v Plzni u obou dealerů VW a pohybuje se to kolem 5000 Kč, z čehož min. 1/2 padá na předražený olej 0W30 za 700-800Kč. Originál s atestem původu jsem schopný sehnat do 350 Kč/l ale mám obavy ze záruky aspoň mě tím dealeři vyhrožují. Jak jsi to měl u CB auto ? Uznali by záruku když jsi dodal svůj Olej?

zetr007 19.03.2016  21:30

« Servisní prohlídka

tohle byla už třetí výměna oleje, dvě proběhly v Porsche CB a tato při servisce v CB auto.
      Problém se zárukou když si přineseš vlastní olej dle specifikace
      VW 504 00/ 507 00 není.
      Originál olej který je určen pro VW je Castrol Edge Profesional 5W-30 dá se koupit za cca 900 4 L, v servisech VW za něj ale účtujou až 900kč za litr (jen kvůli tomu že po dobu párset km světélkuje a dá se poznat že je čerstvě vyměněn).
      Takže problém se zárukou by si mít neměl, aspoň mě to potvrdili jak v Porsche CB tak ted v CB auto, jim jde o tu specifikaci.
      Do servisní knížky mi Porsche psalo olej dodal zákazník vlastní, ale v CB auto už nepsali ani tohle.
      Mám prodlouženou záruku na 5 let a tohle bylo první na co jsem se ptal. Pokud dodáš materiál dle specifikace VW, tak je vše OK a na záruku to vliv nemá.

foto SCHROJF

SCHROJF 03.10.2016  09:24

« Re: Servisní prohlídka

A preco neuvazujes o Golfe Alltrack?

zetr007 03.10.2016  15:57

« Re: Re: Servisní prohlídka

protože se mi víc momentálně libí Leon nebo Octa i když vím, že to bude trochu krok zpět co se týká použitých materiálů a zpracování. Golf je přeci jen trošku lepší i když jen v detailech. Ale hlavní důvod je cena, mám nabídky na všechny tři (leon x-p., octa scout i golf alltrack) a leon je zdaleka nejlevnější octa je o něco dražší a golf už úplně mimo. Tak asi tak.

dadasada 27.04.2017  16:49

hyundai test

díky za tip. Zkusím také Hyundaie, už jsem se registroval. Zkoušel si Hyundai Centrum ČB? Jaké bylo jejich jedná vše v pohodě?

Díky za info. Já zkusím 1.4 s automatem. Snad na mě vyjde řada.
    D.

Verny_2013 27.04.2017  21:14

« Re: hyundai test

Já měl o víkendu půjčenou 1,4 s automatem. Pokrok obrovský, motor skvělý, pružný silný jako silnější 1,4 TSi. Zklamal mě ale automat, ten řadil často úplně jinak než bych chtěl,. A 8 l spotřeba byla ještě větší zklamání. To jsem nejezdil bůhvíjak dynamicky.

zetr007 27.04.2017  23:35

« Re: hyundai test

Hyundai Centrum ČB v poho, popravdě jsem si tam byl sject asi třikrát, vždy když měli nákou akci a abych pravdu řek nejednal jsem z nikým jiným než s recepční, ani žádný zálohy po mě nechtěji prej už jsem v evidenci. Tentokrát jsem si dokonce musel auto hledat na parkovišti, slečna recepční nechtěla jít ani ven kvůli tomu že byla zima.

Taky jsem uvažoval o tý 1.4 turbobenzín, ale mě odradil automat, přesně takovou zkušenost jako má Verny 2013 s ním měl i můj kámoš.
      počkám si na kombíka s manuálem a pokud možno trochu zajetým motorem.

dadasada 28.04.2017  06:40

« Re: Re: hyundai test

No mě právě automat zajímá víc než manuál. Tak to zkusím. Chtěl jsem i testovací jízdu s Hondou Civic 1.5 CVT v auto Bartyzal, ale bohužel jí nemají. Teď tam je jen 1,0 a někdy za dva měsíce přijde 1,5 manuál. Automat někdy na podzim :).

Asi tam těch lidí mají tolik v Hjondé, že už ten přístup neřeší >:D Člověk by řek, že to auto aspoň někdo představí, něco předvede atd.

foto sotek666

sotek666 24.05.2017  14:27

recenze

Ahoj.
    Mas skvelou recenzi na tvoje auto.Dost mi pomohla pri rozhodovani.
    Zatim jsem z meho Golfika nadsenej.Tak snad me to je tak nepusti .