Toyota Auris (2014)

13.5.2014

exteriér, interiér, praktickosť v prvom rade treba povedať, že dizajn je veľmi subjektívna záležitosť. mne sa vozidlo páči a to bol jeden z dôvodov…

Toyota Auris (peterbaca_sk)

foto Nicco

Nicco 14.05.2014  11:31

hybrid

Zvlastne, ze vsetky novinarske recenzie tvrdia, ze hybrid ma nizsiu spotrebu, nez nafta iba v meste. Na dialnici ze vraj ma tych 7, tak ako normalny benzin. Ale asi to chce iny styl jazdy, nez s klasickym autom.

xmirekp 14.05.2014  16:05

spotreba

tak pozor ja mam spotrebu uplne super i na dalnici, kdyz jedu na sk plne nalozeny, tak celkovou spotrebu mam 5,1 a to ujedu 400 km z toho 200 po dalnici do brna pri rychlosti cca 120 km ale tachometrovych 140 protoze me dost stve ze to ukazuje mene nez je skutecnost.

Jinak spotreba mimo mesta v tomto pocasi je uplne libova, nad 4,5 se nedostanu a jezdim tak kolem 4,1-4,3 a to to nesetrim. jedzim v pohode 90.

Podle me tohle auto je super mimo mesto do mesta do zacpy, ale jinak tak kde se ma jezdit 50, jako ze v Praze se nejezdi, tak pokud chcete vyuzit el, energii, tak prekazite provozu. Jde jet na elektriku sice i pri cca 70 km,hod

S autem spokojenost az na par milickosti a vzadu malo mista :-( vic moje recenze)

peterbaca_sk 14.05.2014  16:37

spotreba hybrid

viem, že na objektívnejšie závery je ešte skoro, ale pri porovnaní so spotrebou áut ktoré som mal pred týmto hybridom, je priemerná spotreba podľa palubného počítača 4,6l/100km. a to nejazdím vyslovene "na spotrebu" ale klasicky, s častým využívaním tempomatu aj pri jazde v meste nastavím 60 a idem. pri rozbiehaní sa snažím dosiahnuť čo najskôr predpísanú rýchlosť a potom už len udržiavať, tým nespomalujem premávku skôr naopak, mňa brzdia ostatný, a týmto štýlom jazdy na 80% jazdy v meste idem na elektrickú energiu, benzínom dosiahnem rýchlosť a potom sa už len kotúľam za hluku valiacich sa pneumatík, čo je zvláštny pocit. :yes:

xmirekp 14.05.2014  17:44

« Re: spotreba hybrid

Vim jaky je to pocit je to super, taky se to takhle da, ze semaforu se snazim rozjizdet na EV mode a pak kdyz se vypne tak se rozjedu a i kdyz je baterka skoro vybita tak se da jet na EV pri vyssi rychlosti ale musim udrzet rucicku na polovicce ECO, tak jak je ta ryska a pak to jedu na elektriku.

Jinak odkud jsi z sk? casto tam jezdim.

Kdybych mohl zmenit tak bych zmenil rezim EV, proste kdyz ho zmacknu tak aby to jelo jen na elektriku a je jedno jak rychle, proste dokud to jede tak to jede, takhle kdyz se potrebuji rozjet rychle ze semaforu, tak se EV deaktivuje.

Jeste me stve pipani ktere je pri zarazenem R, ale to necham vypnout v servise.

peterbaca_sk 14.05.2014  18:00

« Re: Re: spotreba hybrid

Som kúsok od Bratislavy mesto Šamorín. To EV by dávalo určite zmysel, že by to bolo nútené kým je energia. S tým pípaní na 100% súhlasím, si pripadám ako v nákladiaku :-)

foto idam-i

idam.i 14.05.2014  17:46

« Re: spotreba hybrid

Gratulujem k autu a prajem veľa spokojných kilometrov. :yes: Doplň prosím ťa skúsenosti aj po viac kilometroch,poprípade po garančkách.Ešte doplň zopár fotiek,aby ti zbytočne nekazili hodnotenie. ;-)

peterbaca_sk 14.05.2014  18:02

« Re: Re: spotreba hybrid

Ďakujem pekne. Všetko som to popisoval veľmi narýchlo a všetko budem doplňovať, keď trošku opadne eufória z nového auta, vrátane fotodokumentácie. :yes:

xmirekp 14.05.2014  20:51

poznatky najeto 14000

ahoj fotky urcite dopln, jinak bud rad ze nemas panoramatickou strechu protoze nevim ale prijde mi k nicemu... jen pro deti ze koukaji ven, ale vzadu snizuje misto nad hlavu, coz neni dobre a navic v lete mas v aute teplo a v zime to zase chladi, takze zatahuji...

Jinak ja jezdim do topolcan takze to je kousek :-)

pipani se da vypnout v servise takze to necham udelat, taky si necham nastavit svetla aby svitily dele kdyz si chci posvitit na cestu :-)

jedine co me jeste trapi je parkovaci brzda, nevim jestli jsi si vsiml ale kdyz ji zmacknes a jeste se malicko s autem hybes, tak nebrzdi desticky, ale nejaky pastorek zajede mezi zuby, jako by si dal do dratu u kola tyc :-)

docela dosti neprijemne, hlavne nevim co by se stalo kdybych o ni omylem zavadil za jizdy, jestli to je blokovane nebo ne, kdyz malinko jedes tak auto se na miste zastavi a zacne se houpat ze predu dozadu.. proste naprd.

Jinak az budes vice zajety tak by me zajimal tachometr jak moc ti zkresluje,,, ja kdyz jedu 100 tacho tak skutecnost je 91 a kdyz jedu 143 tak skutecnost je 131, proste kazde auto zkresluje, ale tahle toyota je trosku moc.. a v obci kdyz jedu skoro 60 tak je to 52. V toyote rikali ze to je jeste normalni...

dalsi vec je sranda ze baterka je v kufru takze moc mista tak neni, vyndal jsem veskere kramy, ten rost na naradi i bocni schranku tim padem jsem dostal fajn velky kufr, ale napravo je baterka takze to vyndat nejde..

Jinak doporucuji palubni kameru,,, fajn vec nekolikrat mi uz zachranila zadek a pomohla druhym pri svedectvi dopravni nehody

JInak jak jsi psal zatah auta a zrychleni je super a spotreba ne best i proti TSI motorum i proti TDI, i rapid TDI nepojede za mene..

peterbaca_sk 14.05.2014  21:19

« Re: poznatky najeto 14000

presklenú strechu som zamietol hneď ako sa objednávalo auto, mal som možnosť si sadnúť doň na autosalóne a nedokázal som sa vystrieť na zadných sedadlách ;-\

parkovacia brzda je zvláštna to ano, mne to pri odovzdávaní vysvetlili, že je to ako keby zaradený 1-vý rýchlostný stupeň, takže to húpanie je "logické"

tachometer, pri 90km/h idem 86km/h podľa GPS, ale pozriem sa ako je to pri iných rýchlostiach

svetlá neviem, ešte som nešiel v noci, mám bixenóny. v podstate v aute chýba z doplnkovej výbavy iba presklená strecha a touch&go, inak full

baterka šokovala aj mňa, trošku to nedomysleli a mne ešte vadí tá núdzová sada na opravu defektu namiesto čo i len dojazdovej, chápem šetrenie váhy ale tá pena a kompresor, čo ja viem. a samozrejme nechcem vidieť výraz pneuservisáka keď niekto príde s tak zalepeným kolesom ;-)

xmirekp 14.05.2014  22:21

« Re: Re: poznatky najeto 14000

tak defektu se taky bojim ale tak co uz da se dokoupit kolo, strecha no ja mel predvadecku mela najetu 3400 a stala o více jak 100.000 levneji takze proc nebrat navic jsem prodejce znal prodaval mi predchoziho aurise..proto jsem si nemohl volit strechu ale jinak je fajn no az na to misto nad hlavou..

s tou parkovaci brzdou to asi neni jak rikas, to se proste natvrdo sekne, zkuse jen malinko jen krokem ani ne, proste jeste chvili jet a zmackni P a uvidis, auto se proste zasekne a ani se nehne jak jsem psal, jako kdyz jedes na kole a nekdo ti vrazi mezi draty tyc :-) je to proste divny a bojim se toho kdybych o to zavadil za jizdy co by se stalo..
        svetla jsou super taky mam bixenony samy se zapinaji a mam i system AHB automaticke prepinani dalkovych svetel, no to funguje tak nejak, nevim no, kdyz jede proti kamion tak si v haji protoze to reaguje na svetla pred tebou, a kamion je ma dole, takze kdyz vyjede za horizontem tak kabinu davno osvitis a hned na tebe blikaji, jinak i kdyz se mi zda ze i auta osvicuji kdyz jedu na dalkove i kdyz se hned potom vypnout, tak zatim na me moc lidi neblikalo..

zkus rychlost na GPS 130 schvalne kolik ti to hodi na tachometru...

Jinak mas kozene sedacky nebo ne? Jsou super nemam k nim vytku..

peterbaca_sk 14.05.2014  23:05

« Re: Re: Re: poznatky najeto 14000

Tu rychlost vyskusam. Sedacky mam v polokozenom prevedeni, stredna cast je latka plus vyhrievanie. Mne sa sedi dobre, ale to budem presnejsi az po dlhsej jednorazovej ceste.

xmirekp 14.05.2014  23:13

« Re: Re: Re: Re: poznatky najeto 14000

tak to mam presne taky a je to parada sedacky super hlavne nafukovaci bederni operka ta je super, je mi trosku chybi vetsi moznost polohovani volantu

karlik 17.05.2014  09:32

« Re: Re: Re: Re: poznatky najeto 14000

Já mám najeto 17000km tacho lže o 10km stejná zkušenost jako Vy. Odpověď servisu U/n Labem,že to je normální.Výbavu mám také Style.Já měl 3diesely největší Mazdu5 a ta spotřeba je opravdu fantastická.Jel jsem do Maďarska do lázní za 4,2. Také shánim dojezdové kolo ale zatim bez úspěchu.Děkuji za radu s tím pípaním také to nechám vypnout.Jinak auto bez zjevného problému jezdí jak má. Sedačky mám také látka a kůže.Ta palubní kamera je dobrý nápad. Přeji Všem majitelům hybridů mnoho kilometrů bez nehod a poruch. Čárli.

peterbaca_sk 15.05.2014  14:07

« Re: Re: Re: poznatky najeto 14000

tak dnes som to testoval a pri tachometrových 130km/h idem podľa GPS 119-120 km/h

xmirekp 15.05.2014  19:41

« Re: Re: Re: Re: poznatky najeto 14000

a to je docela pruser, zkresleni je velke... nemuzes se drzet tacho..

xmirekp 15.05.2014  21:31

« Re: Re: Re: Re: poznatky najeto 14000

AHoj jeste jedna vec co me docela stve a nevim jestli je to chyba jen u me nebo i u tebe.. jde o zadni pasya jejich signalizaci, myslel jsem ze by to melo fungovat tak ze pokud si tam nekdo sedne a zatizi cidlo tak kdyz nastartujes a nebude pripoutan, tak by ti to melo signalizovat vepredu.

Me to signalizuje jen kdyz se nekdo odpouta za jizdy ale pokud se mi nepripouta tak o tom ani nevim, jak to mas ty?

Diky za postreh

Mirek

peterbaca_sk 15.05.2014  21:35

« Re: Re: Re: Re: Re: poznatky najeto 14000

Na zadných sedadlách nieje čidlo, to nemám ani v mercedesi. Má to fungovať tak ako píšeš. Pokiaľ vieš, že vzadu sedia dvaja, tak musia zhasnúť kontrolky tých miest kde sedia, to je jediná kontrola. Pokiaľ nezhasnú = nepripútaný

xmirekp 15.05.2014  23:56

pasy

musi tam byt cislo myslim tlakove, aby system vedel ze tam nekdo sedi,,no me i kdyz vzadu sedi dva tak kontrolky zhasnou a zadny signal to nevydava, pokud si ale daji pas a rozjedu se a oni se pri jizde odepnou tak to signalizuje jak kontrolka tak bzucak

peterbaca_sk 16.05.2014  07:22

« Re: pasy

Čidlo je v tom do čoho zasunieš a zacvakneš samotný pás. Keď sa pozrieš zblízka nájdeš káblik. Čiže žiadny tlak, jednoducho to iba zaznamená odpojenie pri jazde. Väčšinou je to takto riešené

xmirekp 17.05.2014  20:24

Tak at slouzi, ja zatim kolo neresim, dokud se mi asi neco nestane, tak mam tam tu lepici sadu a jeste mam sprej jeden, ale tak neresim kdyz se neco stanu zavolam asistenci pokud je auto v zaruce tak snad to opravi a ja zaplatim jen naklady na to lepeni, teda praci.

Jinak pipani necham vypnout to me stve, a necham si prodlouzit interval sviceni pri opusteni vozu. Jinak spotreba je parada a na ten shell fuel save je to paradicka.

Skoda ze nejste z Prahy tady jsem videl hybrida jen jednoho,,, jinak nevim nikdo z Prahy sem asi nechodi :-)

karlik 12.06.2014  15:52

Dotaz

Dobrý den pánové. CHtěl bych se zeptat,když na rovné vozovce sundám nohu z plynu auto mírně brzdí jako bych táhl vozík.Máte také takovou zkušenost? Vím,že se v tu chvíli dobijí baterie ale zdá se mi, to brždění dost velké.Díky za posouzení.Čárli.

peterbaca_sk 12.06.2014  22:12

« Re: Dotaz

je to normálne a nieje na tom nič zvláštne, osobne to nevnímam ako moc brzdené spomalenie. skôr ma hnevá, že po "naštartovaní" mi v posledné dva dni klimatizácia tźačne reagovať a tým fungovať cca 10-15 sekúnd po stlačení tlačidla power. dovtedy absolútne nereaguje na žiadne stlačenie gombíka, absolútne nič a je jedno či stojím na priamom slnku a auto je prehriate, alebo vychádzam z garáže. nerád by som reklamoval v podstate mesačné vozidlo, to by toyota sakramentsky klesla v mojom hodnotení.

maTooB 26.06.2014  08:18

« Re: Re: Dotaz

Takze klesla v tvojom hodnoteni?

peterbaca_sk 27.06.2014  07:06

« Re: Re: Re: Dotaz

Keď som videl čo za drobnosť sa pokazila, tak som neveril. Technik bol ústretový a všetko prebehlo ok. Takže odpoveď na Tvoju otázku je, možno o nejakú tú desatinku klesla. Je to totiž prvý krát čo som musel na vozidle niečo reklamovať. A to vo všeobecnosti nenávidím riešiť reklamácie.

Toky1 13.06.2014  16:07

Klima

Mňa na mojej corolle zas prekvapuje, že čo je tak teraz horúco autoklima sa mi zapne ešte nemám ani naštartované, len pretočený klúčik. A zapne sa vždy na obehový vzduch, ten musím potom ručne vypnúť nech nasáva luft z exteriéru, neurobí to po vychladení kabíny samo. Nieže by sa na to nedalo zvyknúť, len som sa s tým ešte nestretol pri žiadnom aute.

foto foxypetoo

foxypetoo 13.06.2014  20:35

« Re: Klima

vnutorný okruh zapne preto, lebo sa takto rychlejšie ochladí vzduch v aute. Cirkuluje dookola rovnaký objem ktorý je stále chladnejší a chladnejší. Keď máš vonkajší tak stále ochladzuje teplý vzduch zvonku...

A k tomu pri otočení kľúčika...pred ukončením jazdy si klímu stále aspoň 2-3 min skôr vypni. Zamedzíš rastu hub a plesní ;-)

Toky1 17.06.2014  10:57

« Re: Re: Klima

Ako presne vypnutie klimy 2-3 minúty pred ukončením jazdy zamedzí rastu húb a plesní?

foto foxypetoo

foxypetoo 17.06.2014  16:01

« Re: Re: Re: Klima

Studený vzduch klímy ti ochladí cele potrubie ktoré vedie vzduch aj samotný "radiator" (neviem ako odborne sa to vola) ktorý je studený a cez ktorý prúdi vzduch ak je zapnutá klíma, tak presne v týchto miestach sa ti potom vplyvom rozdielnych teplôt (vriaca palubka ako aj celé auto) sa ti kondezuje ten chlad na vodu a ako dobre vieś teplo a vlhko je ideálne prostredie práve pre spomenuté huby a plesne. Ak však kĺimu vypneš skôr (ideálne 5-10min) ale nie vždy je to možné preto tie moje spomenuté aspoň 3 minúty, tak ti teplý vzduch nasávany zvonku ohreje späť celý tento systém a tak sa ti nestane že ti tam niečo zkondenzuje.

Skús si o tom prečítať aj na internete, ak mojemu tvrdeniu neprikladáš dostatočnú váhu. Klímu aj tak aspoň raz za dva roky budeš musieť tak či tak vyčistiť, ale budeš za tie dva roky dýchať vzduch bez sajrajtu.

Toky1 19.06.2014  08:31

« Re: Re: Re: Re: Klima

Prikladám, čoby nie, rád sa nechám poučiť, keď niečo robím zle.

maTooB 19.06.2014  11:29

« Re: Re: Re: Re: Klima

Co sa tyka obehu vzduchu, tak nic rucne neprepinaj, iba nastav teplotu a zapni AUTO, prave v tom je to caro automatickej klimy, ze si to vie pekne regulovat sama. ;-)

maTooB 19.06.2014  11:26

« Re: Re: Re: Re: Klima

Dobre pises, aj suhlasim. Len pokial mas automaticku klimu, tak je to otrava stale to hore dole vypinat, lebo potom sa prave straca zmysel toho, ze je automaticka a ty s nou nemusis bastrngovat :-)

Toky1 20.06.2014  09:19

« Re: Re: Re: Re: Re: Klima

Ja Ti neviem, klimu mám zapnutú furt na AUTO aj DUAL. No vlastne teraz už nie, lebo kúsok pred koncom jazdy ju vypnem podľa rady foxypetoo. Ale keď auto potom zas naštartujem a zapnem klimu, zasa musím ručne vypnúť obehovku, napriek AUTO a DUAL.

karlik 06.07.2014  08:22

Poškození.

1.7. mi nabourala auto na parkovišti paní,které ani blond vlasy nepomohly zakrýt původ.Při couvání mi zničila zadní disk kola a odřela blatník tažným zařízením.Na otázku co dělala odpověděla,že mne neviděla.Zavolat na svojí pojištovnu a vypsat formulář o nehodě bylo asi nad její schopnosti tak jsem vše musel zařizovat sám.CHtěl jsem jet na dovolenou a nyní musím čekat na likvidátorku a ofocení objednat disk u Toyoty a stříknout blatnik.Tak mám jen starosti.proto, že někdo nepoužíva zpětná zrcátka.

Toky1 07.07.2014  17:17

« Re: Poškození.

No to nasere. Ale taký je život.

Tlemele 20.04.2015  06:36

Kolesa

Mam jednu otazku. ake rozmery kolies mate v TP ako majitelia tohto auta (Toyota Auris touring sports hybrid). Daju sa pouzit R15? Mam zaujem kupit toto auto, tak by som rad vedel aka investicia do zimnych kolies ma caka.

peterbaca_sk 20.04.2015  15:18

« Re: Kolesa

Osobne mám v TP R16 alebo R17. Z výroby sú tam R17.

Tlemele 20.04.2015  15:53

« Re: Re: Kolesa

Ďakujem. Presne to som čakal. Čiže na zimu si R15 zrejme nekúpim. Budem musieť drahšie R16. Ale to je este času dosť. Rad by som sa spýtal na skúsenosti s autom v zime. Ako sa vyvíjala spotreba? Jazdis Samorin - BA? Ja mám momentálne na tejto trase spotrebu 6,4 s krátkym 1.4 a pevne dúfam, že hybrid pôjde aspoň o liter dole.

peterbaca_sk 22.04.2015  07:45

« Re: Re: Re: Kolesa

Trasa Šamorín - BA mám priemer 4,3 l/100km. V zime mám dobré skúsenosti. Jediné čo nemám v zime zapnuté je automatika (tú vlastne nemám ani v lete) na kúrení, mám nastavené pevne 24 stupňov a ventilátor na druhom stupni fúkania (pri automatike ide v kuse benzínový motor).

Tlemele 29.04.2015  13:38

« Re: Re: Re: Re: Kolesa

Dakujem za odpoved. Podobna spotreba by ma velmi potesila.

foto ppeter

ppeter 22.04.2021  10:51

Dlhodobé skúsenosti

Zdravím, mohol by ste napísať svoje dlhodobé skúsenosti?
    Stav trakčných batérií po toľkých rokoch a ich vplyv na priemernú spotrebu?
    Nejaké neočakávané servisné nálady na poruchy?

foto JirkaVejrazka

JirkaVejrazka 24.04.2021  08:15

« Re: Dlhodobé skúsenosti

Sice nejsem autor, ale i tak odpovim. Mam Prisu 2. generace, r.v. 2008. Najeto cca 255 tisic km, i kdyz v poslednim roce stal hlavne doma (COVID). Prumerna spotreba se drzi porad priblizne na stejne hodnote - vylezla o pul litru nahoru jen proto, ze kdyz uz auto nekam jede, je to cca 5-10km.

Na kontrole baterky jsem byl nekdy v roce 2018, podle diagnostiky ma pres 90% kapacity. Pri jizde nepozoruju jine chovani hybridniho systemu, nez na zacatku vlastnictvi auta.

Viz [odkaz]

Co se tyka servisu, tak za tech 12 let co auto vlastnim, se nasbiralo:

* dve hrsti malych zarovek do blinkru a zadnich svetel - celkove naklady asi 200 Kc, vymena trva 15 vterin.
      * vymenena vodni pumpa nekdy v roce 2015 nebo 2016. Fungovala dobre, ale ve dvou ruznych servisech mi rekli, ze asi brzy odejde, tak jsem ji nechal vymenit.
      * menen trmen zadni brzdy - zatuhnul pry nedostatecnym pouzivanim (primarne se brzdi rekuperaci) - cca 2018
      * vymena prorezleho vyfuku, taky 2018
      * asi 2x menena 12V baterka. Ted budu asi menit potreti, auto se celou zimu nehnulo a zapomnel jsem vypnout bezklicovy vstup, takze to uplne vystavilo baterku. Po nabiti auto startuje bez problemu, ale nefunguje el. zamek zadnich dveri, coz je neklamna znamka odchazejici 12V baterky.

Snad jsem na nic nezapomnel. Kdyztak to pisu k recenzi sveho auta, [odkaz]