Zkušenosti s Fabia 1.2 HTP

Zařazení: Všechna fóra > Diskusní fórum "MotorCafé" > ŠKODA Fabia

  • « 00 Reagovat !

    foto

    07.09.05  16:26

    « Re:

    tv: chyba, namiesto"mam" malo byt "mas". Neviem aky mas ty motor, moj je jasny :-)
  • 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 07.09.05  16:25

    « Bez nadpisu

    Mitsi je naozaj trpezliva studna mudrosti, potvrdzujem, podpisujem sa. :)
  • 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 07.09.05  16:23

    « Bez nadpisu

    Miro, pokial viem, tak mas 2003 Megane GrandTour 1.6 16V, typ motora K4M 560, mechanicka prevodovka. Benzin.
    A ten HDi je turbodiesel v Berlingu, ale tam zase nie je tie sviecky kde pchat. Preto som hovoril, ze iba podzubujem:)
  • « 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 07.09.05  14:36

    « Re: Mám svíčky Denso.

    (cit.) "Neměl bys Mitsi nějaký další prima fígl pro nás nízkovýkonové?"
    - Samozřejmě, že mám: Dodržujte rychlostní limity!
  • 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 07.09.05  14:15

    « Mám svíčky Denso.

    Zdravím všechny. Vidím, že témata v těchto diskuzích se stále opakují a obdivuju Mitsiho, že dokáže tak neúnavně (a přitom skvěle) vysvětlovat stále tytéž věci pořád dokola. Že by "opakování-matka moudrosti"? ;-) Sám jsem ho "vyslýchal" před nějakou dobou na totéž téma a pak ty svíčky koupil. Nemám sice "haťapku", ale i v mém sedanu 1,4/50 kW mohu potvrdit Mitsiho doporučení. Jen ta úspora paliva se mi jaksi nedaří... Popravdě, když jsem se snažil, tak jsem překonal svůj rekord v ujeté vzdálenosti na jednu nádrž (resp. do pípnutí) o 67 km. Jenomže kde je pak radost z jízdy? Když jedu tak, aby mě to bavilo (a mě to baví), tak ujedu o 200 až 250 km méně. Vzpomínám, že mi auto připadlo znatelně živější a s větší "chutí" jet, ale tak dobře se na to zvyká, že už mi to nepřijde >:D Neměl bys Mitsi nějaký další prima fígl pro nás nízkovýkonové? :D
  • « 00 Reagovat !

    foto

    07.09.05  14:12

    « Re:

    mitsi: ale tv nema 1.2. Mam Megana ale s akym motorom to vlastne neviem . HDi to tusim nebude :-)
  • 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 07.09.05  13:44

    « Bez nadpisu

    Miro: dakujem. Sice je to o dost drahsie ako obycajne sviecky, ale za pokus to stoji.
  • « 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 07.09.05  11:52

    « Re: Re: Sviecky Denso

    Vytáhni jednu svíčku ze svého 1,2HTP, opiš všechny údaje, a já Ti podle cross-referencí z hlavního katalogu Denso sdělím, jaká Densa tam patří. Ale až večer, ten katalog mám doma.
  • « 00 Reagovat !

    foto

    07.09.05  11:49

    « Re: Sviecky Denso

    tv: niekde som nasiel taketo ceny
    Dam to sem zhrnute, ak to admin ohodnoti ako reklamu, nech to vyhodi:
    Takze:
    IK20
    D&M autodoplnky.cz - 566Kč/kus -> *1,3 = 736Sk v Cobre (4ks 2.944Sk)
    Moto Lyko - 908Sk/kus (4ks 3.632Sk)
    AZ Autodiely - 679Sk/kus (4ks 2.716Sk)
    IK22 -Erik, pre tebaa:)
    D&M autodoplnky.cz - 643Kč/kus -> *1,3 = 836Sk v Cobre (4ks 3.344Sk)
    Moto Lyko - 1.012Sk/kus (4ks 4.048Sk)
    AZ Autodiely - 740Sk/kus (4ks 2.960Sk -to je pekny rozdiel a to je MOC)
    IK24
    D&M autodoplnky.cz - 719Kč/kus -> *1,3 = 935Sk v Cobre (4ks 3.740Sk)
    Moto Lyko - 980Sk/kus (4ks 3.920Sk)
    AZ Autodiely - nemaju:(((
    -snad som sa v uvedenych cenach a vypoctoch nesekol. Za nic nerucim:)

    ale ktore do akeho auta patria netusim :-)
  • « 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 07.09.05  11:36

    « Re: Re: Sviecky Denso

    Ano, dostatečně "inteligentní" ŘJ dokáže ze svíček Denso "vymáčknout" maximum (přes čidlo klepání a lambdu si brzy najde optimální nastavení ostatních parametrů), "hloupá" ŘJ neudělá nic a nic si nepřenastaví, ale přesto to funguje (příklad - Renault 21 2,2 MPI z r.v. 1987). Poškození motoru bych se obával pouze v případě, že by "uchcával" některý vstřik a bylo již "načaté" dno pístu. Ale s takovým motorem je třeba utíkat do servisu, ne mu měnit svíčky (Denso Iridium způsobuje zvýšení teploty ve spalovacím prostoru).
    A proč se takové svíčky nedávají do motorů už ve výrobě? Protože je "umí" pouze dvě firmy na světě (co by si počaly ty ostatní?), protože výrobci mají nasmlouvané dodávky od jiných firem a protože cena i pro velkodoběratele je někde úplně jinde (s cenou jedné unce vzácného kovu iridium na světovém trhu totiž nic neuděláš). Ale vývoj (pod vlivem stále se spřísňujících exhalačních požadavků) přesto spěje právě tímto směrem: proč např. Škodovka (zj. u 1,2 HTP) přešla od "shitových" svíček Bosch na hodně dobré NGK (třebaže jsou "made in France") a přál bych Ti vidět např. fabrické svíčky v Mazdě 3 s dvoulitrem...
  • « 00 Reagovat !

    foto

    07.09.05  10:54

    « Re: Sviecky Denso

    mitsi: ale ked sa daju tie Denza, netreba aj preprogramovat RJ ? Lebo ak je chytry programator, tak s oneskorenim u beznych sviecok rata a tak je asi aj nastavena RJ a ked tam das Denza, moze to skor uskodi. Toto je len moja spekulacia a otazka :-) Este jedna vec, preco to nedavaju standartne do motorov, ved ten cenovy rozdiel je na bezne motory 2000, co pri kupe noveho auta je zanedbatelna polozka.
  • 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 07.09.05  10:43

    « Sviecky Denso

    Este mi povedz, kolko tie potvory zhruba stoja? A kde ich mozem zamontovat do mojho HDi? >:D (podzubujem)
    Denso je dobra firma, aj kompresor klimy vo Fabke je Denso.
  • « 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 07.09.05  10:35

    « Denso Iridium

    Celé je to postaveno na jednom ze základních fyzikálních poznatků, totiž že největší elektrostatický náboj je "na hraně" (viz též např. fenomén tzv. "Eliášova ohně"). Tedy ideální zapalovací svíčkou by byla taková, kde by jiskra přeskakovala mezi dvěma špičkami jehly. Ovšem aby se ty špičky neupalovaly, musí být vyrobeny z co nejtvrdších/nejhouževnatějších/teplotně nejodolnějších kovů. Takovými jsou mj. platina, iridium a rhodium. Z nich právě iridium je ještě za "přijatelnou cenu" vzhledem k potřebným vlastnostem, zatímco platina je sice mnohem levnější, ale "příliš měkká", a rhodium zase extrémně drahé.
    Problémem je obtížná zpracovatelnost iridia pro potřeby výroby elektrod zapal. svíček: tuto technologii mají dnes zvládnutou pouze dvě firmy na světě, shodou okolností (proč asi...?) japonské: NGK a Denso. Jenže NGK používá technologii spékaného kovu, která má jednu dostečně zásadní nevýhodu: elektroda totiž není dostatečně "hustá" a "pevná", tudíž se bezpečně nedá jít pod průměr 0,7 mm (což je "ještě příliš tupý" hrot - viz trocha fyziky shora), zatímco "klasická" technologie Densa (nejsem si jist, zda jde o tažení nebo lití s následným kováním) umožňuje jít až na úroveň průměru hrotu středové elektrody 0,4 mm. Srovnejte se standardními svíčkami o průměru středové elektrody 2,5 mm! U Densa jsou ještě další "vyfikundace" typu speciálního provedení kostřící elektrody, speciální keramiky, provedení odrušovacího odporu atd. atd., ale to teď pro zjednodušení raději pominu.
    Výsledkem je mnohem intenzivnější a "lokalizovanější" jiskra při jinak nezměněném výkonu zapalovací soustavy, která svíčky "krmí". Jinými slovy: jiskra o mnohem větší energii přeskočí právě v momentě, kdy to určí ŘJ motoru, a právě tam, kde má. Za normálních okolností, tj. při použití standardních svíček, totiž jiskra přeskočí až tehdy a tam, kdy a kde jsou pro to fyzikálně vhodnější podmínky, tj. často se zpožděním a "bokem" (nikoli přesně mezi elektrodami, ale třeba mezi tělem svíčky a středovou elektrodou). To samozřejmě negativním způsobem ovlivňuje proces hoření ve válcích, resp. "šíření plamene".
    Při použití svíček Denso Iridium se podle mých praktických zkušeností ze vzorku cca 20 aut nejrůznějších značek, typů, stáří a počtu najetých km snižuje spořeba o 0,6 - 1,8 l/100km při současném (někdy velmi výrazném) zlepšený dynamických parametrů motoru, zj. tzv. pružného zrychlení a schopnosti vytáčení do nejvyšších otáček na straně jedné a zklidnění volnoběhu na straně druhé. To vše i za situace, když většina majitelů/uživatelů těchto vozů s namontovanými svíčkami Denso Iridium využívá lepší dynamiky motorů.
    Ale pozor! Zvláštní upozornění pro "sledovače" okamžité spotřeby na PP: Denso Iridium způsobí zvětšení rozpětí mezi min. a max. spotřebou, tj. motor umí jet za míň, ale při plném plynu umí spálit víc (to platí samozřejmě pro každý "tuning"). Při tom všem se ale v součtu dosahuje již zmíněné úspory paliva v řádu 0,6 - 1,8 l/100km.
    PS: Ten poslední údaj platí pro Mazdu 323 s dvoulitrem, s níž její majitel jezdil v průměru za 10 (byl to svižný řidič) a po instalaci Denso Iridium Power mu spotřeba klesla na 8,2. On však jezdil stále stejně, tudíž (na rozdíl od většiny ostatních) nevyužíval výkonového přínosu nových svíček. Kdo nevěří, ať tam běží...
  • « 00 Reagovat !

    foto

    07.09.05  09:18

    « Re:

    mitsi: a tie sviecky Denzo Iridium funguju dobre v kazdom aute ? V com spociva vyhoda tychto sviecok podrobnejsie ? Ale realne a nie podla letaku.
  • 00 Reagovat !

    foto

    06.09.05  18:51

    « Bez nadpisu

    K spotrebe Fabie 1.2 47 kW: najazdil som cca 1700 km, z toho 900 km bola trasa BA-vychod Slovenska, v aute som bol sam, priemerna rychlost podla GPS 85 kmph, cize 90 podla PP, maximalna rychlost podla GPS 156 kmph (nesiel som nadoraz), zvysnych 800 km je taky mix mesto mimo-mesto, studene starty, prazdne auto, plne nalozeny
    Priemerna spotreba podla tankovania - 5.93 l/100 km. Je to vela, malo ? Podla mna velmi slusna spotreba.
  • « 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 01.09.05  22:49

    « Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

    Nový "obyčejný" filtr má zhruba stejné průtokové parametry, jako bavlněný. Jenže už po pouhých 5 tis. km to bude silně ve prospěch bavlny! Svíčky samozřejmě ovlivňují výkonové parametry mnohem více.
    Pokud jde o ty svíčky, tak s těmi jsem si v životě vyhrál až až: i pár motorů jsem se kdysi snažil v amatérských podmínkách upravovat, což pak za totality naráželo hlavně na problém nedostupnosti adekvátních svíček. Nic lepšího, než Denso Iridium, jsem ale ještě nikdy v ruce neměl! A to mám ve svém nejbližším okolí motory nejrůznějších značek, typů a objemů, které na ně už stačily najezdit přes 100 tis. km, přičemž šlo o ty "nejobyčejnější". Montoval jsem kamarádům však i typy svíček Denso na 200 tis. km, jenže nikdo z nich ještě za dobu, kdy jsou na trhu, tolik nestačil ujet. Podle vývoje opotřebení elektrod ale soudím, že ty motory přežijí...
    Když už chceš upravovat motor, musíš vždy začít u vačky/vaček a hlavy motoru. Teprve pak se můžeš zabývat výfukem atd.! Proto považuji výměnu svíček a vzduchového filtru za tu nejjednodušší, nejrychlejší, nejlacinější, pro motor nejbezpečnější či spíše dokonce nejprospěšnější metodu, jak si pomoci k "něčemu navíc" a nevyhazovat peníze naprosto zbytečně.
  • « 00 Reagovat !

    foto

    01.09.05  21:19

    « Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

    no co se týká filtru tak soudím dle mnoho lidí kteří tvrdí že filte nepomůže, ale souhlasím že nasávání vzduchu je důležité... v F1 jsou to stovky litrrů vzduchu za sekundu...
    chápu spojení filtru, svíček, chipu a náročnější úpravy výfuku... to určitě význam má... nemyslím si že filtr+svíčky vydají za chip motoru... neříkám ale že třeba někdy po chipu do svíček a filtru pujdu...
    Svíčky na 150tkm se mi až příčí, nemám zkušenost, ale chtěl bych takový svíčky zažít... origoš jsou stavěný na 60tkm tedy alespoň v rámci servisky se mění, ale někdo je mění už o několik tisíc dřív...
  • « 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 01.09.05  10:17

    « Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

    Zda existuje K/N do boxu na Fabii 1,2 HTP, to tedy skutečně nevím.
    Ale opravdu by mne zajímalo, jak umíš počítat, když Ti je zatěžko dát cca 3x700 Kč za svíčky na min. 100 tis. km, ale spíše 150 tis. km, když ty, co tam máš teď, stojí s výměnou v servisu rozhodně více, vydrží max. srovnatelně, ale nepřinášejí vzhledem k těm od Densa žádnou úsporu paliva ani více radosti z jízdy.
    Samozřejmě, musím je považovat za tzv. "referenční", tj. 100%, a Ty můžeš argumentovat tím, že "běžné" svíčky stojí o dost méně, když si je vyměníš sám (jako kdyby sis musel sám namontovat ty od Densa), jenže s těmi "běžnými" se dostaneš tak na 80% parametrů těch "skutečně dobrých originálních", zatímco s Densem jsi min. na 120%. Takže asi tak.
    Ještě k tomu čipu: Kdosi tady zmínil (snad andree_cz), že jel s načipovaným motorem 1,2 HTP a že mu skutečně připadal o něco ochotnější spolupracovat ve středním pásmu otáček, ale zase neochotný vytáčet se nad středním pásmem.
    A o tom co celé je! Kdybych já "hledal čip", přál bych si, aby dodal motoru trochu toho sportovního ducha, tj. posunul otáčky max. výkonu a zj. vrchol točivého momentu výše, zatímco Ty "hledáš čip", který Ti ze slabého motoru udělá navíc ještě motor tupý (to vše při vědomí, že čipování atmosférického motoru bez dalších úprav je prostě jen a jen hraní si s průběhy křivek při stejné odvedené práci motoru, nic víc). Inu, každému co jeho jest.
    PS: Kdybys byl trochu kutil a fanda, tak bys třeba už sám dávno přišel na to, že pro efektivní práci motoru je klíčovým momentem jeho schopnost ve vymezeném čase nasát co nejvíce vzduchu a kvalitně spálit co nejvíce směsi. Co z toho vyplývá? Že vliv vzduchového filtru a zapalovací soustavy je z hlediska odvedené práce motoru mnohem důležitější, než velikost vstřikované dávky paliva a předstihu zážehu (a právě to je o datových mapách, tedy o "čipování"), jelikož velká dávka paliva je k ničemu za situace, kdy ji motor vzhledem k exhalačním omezením na straně výfuku není schopen efektivně využít/spálit a velký předstih je zase k ničemu v podmínkách používání "standardního" (tím mám na mysli nikoli vysokooktanového) benzínu, jelikož čidlo klepání ho (ten předstih) v nízkých (téměř vždy) a středních (při přetěžování motoru podtáčením) otáčkách stejně "srazí", aby se motor ochránil před velmi škodlivým detonačním spalováním. To jen velmi zjednodušeně k promítnutí trochy té teorie do praxe...
  • « 00 Reagovat !

    foto

    01.09.05  09:30

    « Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

    tyjo, tak mam investovat do filtru a svicek ktery casem musim vymenit a menit pravidelne stejny prachy jako do cipu ktery vydrzi do konce zivotnosti?
    btw filtr K&N na 1.2 jsem na shopu tunningu nenasel
  • « 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 01.09.05  09:08

    « Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Doub

    Jukni do e-shopu na www.tuning.cz!
    Ceny těch svíček se pohybují tak od 535 Kč do téměř 2 tis. za kus - v případě životnosti 200 tis. km, ale k dispozici jsou i o hodně dražší do vysoce laděných motorů, které samozřejmě v běžných motorech nemají žádné uplatnění).
    Ceny bavlněných filtrů K/N (se zn. Green, která je lacinější, nemám osobně žádné zkušenosti, K/N mohu vřele doporučit) jsou v rozpětí 1500 - 3500 Kč podle typu.
Přihlásit se Zaregistrovat Pro přispívání do této diskuse musíte být přihlášeným registrovaným uživatelem!






Blesk.cz

Hlasová asistentka Alexa vyzvala dívku (10), aby strčila minci do zásuvky

Hlasová asistentka Alexa vyzvala dívku (10), aby…

Virtuální asistentka Alexa od americké společnosti Amazon vyzvala desetiletou dívku, aby přiložila minci k…

Vrácení, výměna i reklamace vánočních dárků: Nejčastější otázky a odpovědi, největší fígle prodejců!

Vrácení, výměna i reklamace vánočních dárků:…

Radost z vánoční nadílky se může snadno změnit v rozčarování, stres a vztek. Stačí najít pod stromečkem nevhodný…

 

iSport.cz

Za čtyři flopy jeden Lischka. Prosadí se umělec Falta líp než křídla před ním?

Za čtyři flopy jeden Lischka. Prosadí se umělec…

Výdaje na Rudolfa Reitera, Milana Lalkoviče, Romana Potočného a Pepeho Menu, čtyři nedávné neúspěšné akvizice…

Přípravy na ligu ONLINE: Slávista Bah má covid, Beran trénuje s Bohemians

Přípravy na ligu ONLINE: Slávista Bah má covid,…

Jarní část fotbalové FORTUNA:LIGY odstartuje 5. února 2022, jednotlivé týmy už proto v prvním lednovém týdnu…

 

Reflex.cz

Omikronem se do konce týdne nakazí až dvacet milionů Čechů, nastínil Dušek pesimistický scénář

Omikronem se do konce týdne nakazí až dvacet milionů…

Přední český covidový scénárista Ladislav Dušek, který během pandemie zveřejňuje různé scénáře vývoje, opět…

Poučení z odchodu Angely Merkelové. Voliči ztrácejí zájem o „všeuměly“

Poučení z odchodu Angely Merkelové. Voliči ztrácejí…

Angela Merkelová odešla ze světové politiky v plné slávě a dalo by se očekávat, že její úspěchy svědčí o tom, že…