Dieselové motory - tipy a triky

Zařazení: Všechna fóra > Diskusní fórum "MotorCafé" > Hlavní diskuse

  • « 00 Reagovat !

    foto

    19.10.98  17:29

    « Mrznoucí nafta

    K mrznutí nafty v zimě. Nafta je ve své podstatě směs plynového oleje, petroleje a bohyžel i vody. Vodu obsahuje nafta vždy. Jde jen o to, aby ji obsahovala maximálně ČSN povolené množství. Předpokládám, že u pump u kterých jsi tankovala měli v zimě naftu zimní (t.j. se zvýšeným obsahem petroleje na úkor plynového oleje) a ne lehký topný olej, což je ve své podstatě také nafta, jenže dle ČSN s přibližně desetinásobným přípustným obsahem vody. Voda v zimně samozřejmě zamrzá a to se nevyhne ani vodě která je rozmísena v motorové naftě. (tudíž jak se zachová LTO je jasné...) Další problém je v krystalizaci parafínů, které znemožňují filtrovatelnost nafty (standardně přez papírový filtr) a tudíž její přístup do palivového čerpadla. Jako obrana proti zamrzání nafty je nutno v zimě tankovat u pump, které jsou schopny předložit potvrzení dodavatele nafty, že zaručují "filtrovatelnost nafty do např - 20 stupňů ". Toto by měla být podmínka nutná, možná ne však postačující. Dále doporučuji doplnit zimní aditiva, které se prodávají v zimně u pump a dolít je v doporučeném poměru do nádrže po tankování.
    Tyto aditiva naftu jednak naředí, ale také jsou částečně schopny navázat na sebe vodu. Pokud tyto aditiva nemáme k dispozici, lze je nahradit benzínem až do 30% objemu. Čím bude mít benzín nižší oktanové číslo, tím lépe. V našich podmínkách je nejlepší obyčejný speciál.
    K poškození motoru, potažmo palivového čerpadla nedojde, neboť 70% nafty v palivu postačuje na mazání palivového čerpadla. Obsah benzínu v palivu způsobí její naředění (složky plynového oleje) a posune bod krystalizace parafínu k nižším hodnotám.
    Pokud přesto všechno dojde k zamrznutí nafty, dojde vlastně k ucpání palivového filtru vykrystalizovaným parafínem. Pak nezbyde než vyměnit palivový filtr a snížit rychlost jízdy tak, aby nedocházelo k zesilovacímu učínku ochlazování filtru vlivem rychlého proudění ledového vzduchu kolem filtru v motorovém prostoru.
    s pozdravem Pavel PTD
  • « 00 Reagovat !

    foto

    19.10.98  12:48

    « Re: Začínám novou rubriku

    a co v zimě v naftou ?
    měla jsem AX citrona, a mrznul a mrznul.Bylo úplně jedno u jakým pumpy jsem kupoval naftu. Někdo radí trochu benzinu do nafty v zimě, ale bojím se aby se motor nezničil
  • 00 Reagovat !

    foto

    18.10.98  13:36

    « Začínám novou rubriku

    Vlastním automobil, který svou historickou úlohu již splnil, Ford Sierra 2,3D. Vzhledem k rozšířenosti nafťáků (už slyším odpůrce "Brrrrr Diesel...") věřím že v této rubrice budou ti kteří znají radosti i strasti majitelů nafťáků uveřejňovat své zkušenosti s nimi. Vzhledem k tomu že znám svůj motor už jak své boty, mohu poradit jak na stařičkého Perkinsona (emise, čerpadlo, tlaky, spotřeba oleje apod.)
    zatím zdraví a na další příspěvky v rubrice se těší Pavel PTD
Přihlásit se Zaregistrovat Pro přispívání do této diskuse musíte být přihlášeným registrovaným uživatelem!






Blesk.cz

Hlasová asistentka Alexa vyzvala dívku (10), aby strčila minci do zásuvky

Hlasová asistentka Alexa vyzvala dívku (10), aby…

Virtuální asistentka Alexa od americké společnosti Amazon vyzvala desetiletou dívku, aby přiložila minci k…

Vrácení, výměna i reklamace vánočních dárků: Nejčastější otázky a odpovědi, největší fígle prodejců!

Vrácení, výměna i reklamace vánočních dárků:…

Radost z vánoční nadílky se může snadno změnit v rozčarování, stres a vztek. Stačí najít pod stromečkem nevhodný…

 

iSport.cz

Za čtyři flopy jeden Lischka. Prosadí se umělec Falta líp než křídla před ním?

Za čtyři flopy jeden Lischka. Prosadí se umělec…

Výdaje na Rudolfa Reitera, Milana Lalkoviče, Romana Potočného a Pepeho Menu, čtyři nedávné neúspěšné akvizice…

Přípravy na ligu ONLINE: Slávista Bah má covid, Beran trénuje s Bohemians

Přípravy na ligu ONLINE: Slávista Bah má covid,…

Jarní část fotbalové FORTUNA:LIGY odstartuje 5. února 2022, jednotlivé týmy už proto v prvním lednovém týdnu…

 

Reflex.cz

Omikronem se do konce týdne nakazí až dvacet milionů Čechů, nastínil Dušek pesimistický scénář

Omikronem se do konce týdne nakazí až dvacet milionů…

Přední český covidový scénárista Ladislav Dušek, který během pandemie zveřejňuje různé scénáře vývoje, opět…

Poučení z odchodu Angely Merkelové. Voliči ztrácejí zájem o „všeuměly“

Poučení z odchodu Angely Merkelové. Voliči ztrácejí…

Angela Merkelová odešla ze světové politiky v plné slávě a dalo by se očekávat, že její úspěchy svědčí o tom, že…