Zařazení: Všechna fóra > Diskusní fórum "MotorCafé" > Tuning

12.10.1998  09:11

TDI Kompakt

Mate nekdo zkusenost s upravou ridici jednotky motoru TDI. U nas dodavana pod nazvem Kompakt (sportmotor.sro.cz). Zajima me predevsim vliv takove upravy na opotrebeni motoru, spotrebu atd.

12.10.1998  10:11

« Re: TDI Kompakt

Motory VW (u vsech dobrych firem) jsou naladeny na optimalni pomer vykonu spotreby a zivotnosti.
      Automobilky tomu venuji velke usili, mnoho milionu
      a vyvojoveho potencialu, aby mely lepsi udaje nez konkurence. Chiptuning nemuze nikdy prinest neco za nic... rozhodne NEDOPORUCUJI

"-- skrytý --" 13.10.1998  11:15

« Re: TDI Kompakt

Když něco nedoporučím či zcela zavrhnu, bylo by dobré napsat proč: např. vlastní zkušenost, znalosti apod. Jinak je to informace zcela bez ceny.

"-- skrytý --" 13.10.1998  11:12

« Re: TDI Kompakt

Zajímám se také o tuto oblast (mám zánovní WV TDi 66 KW), ale solidních informací - firmy asi málokdy zveřejní negativa chiptuningu - je málo. Je falt že v SRN se tuningují běžně zcela nové vozy. Slyšel jsem, že vyšší výkon není ani tak technický problém jako legislativní, daňový apod.
      Z tohoto důvodu se do některých zemí dodávají vozy s jiným výkonem než je obvyklé. Uvítal bych Vaše zkušenosti, přece jen to není malá investice a oddělat si zánovní motor ..... Ale ten výkon i spotřeba láká, že?

20.10.1998  11:55

« Re: TDI Kompakt

Ve firme mame tri auta 1x VW Passat a 2x Seat Toledo vsechny TDI-icka a mame na nich jednotky Kompakt. Auta uz maji kolem 80 000 km a zadne problemy zatim nebyly.
      Zdravim TDIckare Olda

06.04.1999  15:40

« Re: TDI Kompakt

Zajímalo by mě, zda skutečně exiustuje někdo, kdo nechal proměřit TDičko s jednotkou KOMPAKT na brzdě, případně technické kontrole (emise...). Překvapuje mě, že si takovéto reklamní měření neudělal sám SPORTMOTOR, protože uváděné zvýšená výkonu a momentu okolo 25% je opravdu velmi vysoké.
        Můj názor je, že auto s chiptuningem působí vice psychologicky na majitele a pokud jezdi s motorem mimi "červené pole" nemusí se to negativně projevovat na motoru. Nikde jsem však nenašel objektivní hodnocení nebo měření...

12.10.1998  14:39

Chiptuning Skoda 1.3 MPi

Me by docela zajimalo, jaky zde panuje nazor na chiptuning motoru Skoda MPi 1.3 40/50kW. Jizdni vykony, zvlast u 40kW verze nic moc, 50 stoji o dost vic, nemluve o 1.6 motoru. Nestoji to ani tak moc, ale nevim, jestli ztrata zaruky na motor je adekvatni narustu vykonu. Co Vy na to?

14.10.1998  16:39

Názor:
      nechal jsem si udělat chiptuning u feldy 1,3 50kw. Jsem spokojen, cena do 2 tisíc, spotřeba šla dolu z cca 8 litrů na cca 6,5 l na sto (rychlost cca 120 km/hod, při vyšších rychlostech je spotřeba cca 7,2 na sto. V servisu (značkovém), kde to dělali mi nabídli i převrtání z 1289 cmm na necelých 1400 cmm (načerno) bez zápisu do TP. Nutno říct, že jsem měl v té chvíli najeto již cca 65.000 km, takže jsem snad nic neriskoval, jenom 2 tisíce.
      ALE: jiný značkový (nejmenuji) prodejce nabízí za 20 tis. Kč tuning TD 66 kw na 81 kw !!!!
      Po ověření ve vedlejší ulici (Praha) mi jiný prodejce řekl. a lze mu věřit, že mají tuningy oficiálně zakázané a že jej nemůže dělat ani doporučit. Souhlasím s tím, že u atmosferické felicie 3 roky staré asi nic neriskuji, ale u TD bych se moc bál. O záruce nemluvě.

05.01.1999  21:03

« Re: Chiptuning Skoda 1.3 MPi

Dle mych zkusenosti, je delat na felicii 1,3 pouze chip tuning ta nejvetsi blbost. Dojde totis pouze k dodavce vetsiho mnozstvi paliva do motoru, zmeny predstihu zazehu, popr. max. otacek a jinak nic. Mnohem dulezitejsi je [krome toho chip tuningu] udelat take upravu spalovaciho prostoru, kompresniho pomeru, sacich a vyfukovych kanalku a potrubi, ventilu a v neposledni rade vackoveho hridele. Pouze chip tuning bych doporucil pouze na motory TDi, benzinove motory s nebo bez turba bych upravoval jiz zminenym zpusobem. Jestlize je totiz proveden pouze chip tuning, zadaneho efektu se dosahne obohaceni smesi, s cimz souvisi vyssi spotreba a vetsi exhalace. Jestlize se totiz na motor sahne i mechanicky, opracovanim kanalku, ventilu a spalovaciho prostoru [tedy jejich vyhlazenim, popr. zvetsenim a slicovanim] dojde ke zmenseni ztrat proudenim smesi a tim i zvetseni ucinnosti motoru. A urcite vite, ze jedine zvetsenim ucinnosti se dosahne snizeni spotreby pri stejnem vykonu. Kazdy motor je totiz vyrobek, jehoz casti jsou vyrabeny s urcitou dost velkou toleranci [jiste vite, ze hlava je odlitek a tolerance a drsnost povrchu odlitku jsou dosti velke a napr. kanalky se uz po odleti neopracovavaji]. A prave proto jsou zde ruzni ladici, kteri motor rozeberou a pohraji si s nim [Navic takovy motor uz ani nepotrebuje tak velky chip tuning]. A garantuju vam, ze takovy s peci skladany motor jede uplne jinak nez ten seriovy. Jinak kdybyste meli na me nejake otazky, nebo si chteli nechat udelat tuning, zavolejte me na telefon 0651/57 707 -ZDENEK.
      Doufam, ze se na mne nebudete zlobit za neplacenou reklamu, a jestli jo, tak se omlouvam.

15.01.1999  12:46

« Re: Chiptuning Skoda 1.3 MPi

Na kolik by přišlo vyladění u OPLU ASTRA GSI - 2.0 16V?

20.01.1999  13:28

« Re: Chiptuning Skoda 1.3 MPi

Hezký příspěvek, ale úprava chipu je dělaná trochu jinak než píšeš, právě protože jsou tam změněné (rozuměj zvětšené) předstihy (v některých režimech), dochází ke snížení měrné spotřeby a tudíž i spotřeby absolutní. Co se týká exhalací tak CO a NOx jdou dolů a CH nepatrně nahoru oproti sériovému motoru. A úprava jede líp o tom se můžeš klidně přijet přesvědčit. Pokud jsou tvoje chipy takový jak píšeš tak to opravdu asi víc žerou. Jinak chipy s větším množstvím benzínu jsou právě v motorech s upravenou vačkou a sacím a spalovacím traktem, protože díky těmto úpravám jde do motoru víc vzduchu. Jinak samozřejmě když se udělá celá úprava včetně hlavy, sání a vačky tak to líp jede, ale taky to stojí 3x tolik. [odkaz]

20.05.1999  18:25

« Re: Chiptuning Skoda 1.3

Vážení pánové, vracím se k opuštěnému tématu čiptuningu motoru 1,3 MPi. V práci máme od roku 1992 Felicii Combi 1,3, (!) nikoli tedy ještě MPI (!). Po ujedí 10 000 km jsem nechal udělat do tohodle auta čiptuning a dal tam vejfuk se dvěma troubama. Vypadá to docela směšně, ale výsledky jsou tyhle:
          1. Auto má najeto kolem 108 000 km - bez jakýchkoli závad.
          2. Výkon se dostal asi tak na 55 kW (původně 50 kW).
          3. Kroutící moment 100 Nm se zvýšil asi ne moc znatelně (nemám kde měřit).
          4. Na dálnici auto jede furt 140 km/h, předjíždí i litinový odpadky z VW montovaný do Feld - tedy 1,6l motory, pokud zrovna řidič taky není závodník - ale na rovince mu snadno ujedu. S kopce taky :-)).
          5. V kopci má tohle auto problémy - jakmile klesne rychlost pod nějakých 100 km/h, už se tam musí zasadit čtyřka - nicméně tady mi 1,6 litina v VW ujede. Stačí dlouhý, táhlý kopec. Na rovince ho ale mám.
          6. Spotřeba po naistalování čipu klesla z průměru přes 8 l/100 km v Praze na zhruba 7,6 l/100 km -- myslím si, že styl jízdy se moc nezměnil. Podotýkám ale, že v 10 000 motor ještě není úplně sedlý.
          7. Auto startuje bez plynu - dle doporučení výrobce - a bez problémů. Musím konstatovat, že se mi subjektivně zdálo, že vstříscněji tohle auto chytalo, když tam byly svíčky se třema jiskrama, které dodává AutoPal nebo jak se to teď jmenuje - subjektivně se mi zdálo to auto i trochu živější. Opakuji subjektivně, protože tyhle svíčky nikde nemaj -- všude jsou nabřinkaný už jen Bošové a spol. a mně už nebavilo si o ty svíčky furt psát k výrobci, aby mi je poslal a platit za to poště dobírkovný. Tohleto je trochu, pánové, o marketingu -- ten u nás ve státě stojí za prd, protože na něj nejsou peníze a jdeme s cenama až na kost a tudíž to "naše" nedokážem zpropagovat -- ale to patří jinam.
          8. Na dálnici v Německu tohle auto jede furt 150 - 160 km/h, i když si myslim, že ten sériový podvozek je stavěnej tak do 140 km/h, protože pak se to už dost houpe nahoru a dolů a trochu se bojím, aby mne třeba tlaková vlna od TIR na nějakým nadhozu neshodila do příkopu :-) .
          9. Spotřeba venku při rozumné jízdě kolem 5,4 - 6,2 l/100 km. Pokud spěchám a jedu dálnici Praha-Břeclav za hodinu a 50 minut, maximálně do 9 litrů/100 km. Zajímavý je, že čím víc jede lidí v autě, tím je menší spotřeba (logický efekt - jede se opatrněji).
          10. Po nainstalování palubního počítače tento ukazuje za posledních 30 000 km (78 000 až 108 000) průměr 7,0 l/100 km. Poměr jízd je asi 300 km po Praze Po-Pá, So-Ne pak cca 450 km.
          Nevím, ale jak vidíte, z osobních zkušeností můžu monzáž čiptuningu jen doporučit. Naprosto souhlasím s příspěvkem někoho tady, že není vhodné auto honit až na doraz -- pak si myslím, že se dá zapéct i sériový motor bez čiptuningu.
          Zvažte to!

20.05.1999  21:21

« Re: Chiptuning Skoda 1.3

No ja nevim. Ja jsem ten litinovy odpadek mel 3 roky, najel jsem s nim 90000 km. To auto slo max. 175, bezna cestovni rychlost 160. Z Prahy do Brna bez problemu 145-150 vsechny kopce. To to pise kolega, ze by mi ujel na rovine, se mi nechce verit. Kupodivu nejtissi bylo pri rychlostech okolo 150. A jeste poznamka - tech hlinikovejch srotu me predjelo za celou dobu asi tak 10. Ono, kdyz se s tou feldou 1.6 umi, tak v beznem provoze staci i na oktavku 1.8. Samo, ze kdyz je volna silnice, tak mi ujede.-------Ze se da motor vyladit na lepsi vykon, jsem zjistil az posledni rok a nechtelo se mi do toho investovat. Bylo by to zajimave srovnani. Jinak prumerna spotreba za celou dobu byla 7.65 l/100 km. Dalnice pri tech 160 asi kolem 8.8, dovolene kolem 6.5 (drahy benzin v zahranici), ale taky 6.0 kdyz jsem jel s kamosem, kteremu to moc nejelo. Spolehlivost motoru temer absolutni. Menil jsem jen jednou termostat a chodil pravidelne na garancky.

21.05.1999  12:22

« Re: Chiptuning Skoda 1.3

Kritizovat motor 1.6 moze iba ten, kto si v cenniku pozrie, ze ma vykon iba o 5 kW vyssi ako 1.3, takze sa to neoplati. Kto s tymto motorom jazdil vie svoje. Vo Felicii najvyhodnejsi motor.

petous 21.05.1999  14:32

« Re: Kritika 1.6 motoru

No já s ním mám poměrně velké zkušenosti (v práci máme 3 1.6 felicie)a myslím si, že kritizovat se dá. Např. volnoběžné otáčky cca 650ot/min mi připadají moc nízké, auta čas od času na volnoběh zdechnou, případně dosti vybrují, přechod z volnoběhu do vyšších otáček vždy nepříjemně cukne autem - není plynulý. Výkon v nízkých otáčkách je excelentní, ale vysoké otáčky mu vůbec nevoní. Nad 4000 ot./min zvadne jak nějaký diesel. Je to nepříjemné hlavně při předjíždění. Spotřeba je při ostré jízdě a ve městě neskutečně vysoká (pod 9l/100 se dostanu když to šetřím), vyšší než u 66kW Forda Escorta, který je o mnoho větší a hlavně těžší. Max. rychlost je na tachometru cca 180km/h z kopce na dálnici, po rovině kolem 170km/h. 1,3 po chiptuningu na 56kW se 1,6 v akceleraci dosti přiblížila, v nízkých otáčkách na ní samozřejmě nemá.

21.05.1999  16:25

« Re: Kritika 1.6 motoru

To co tu popisujes hovori spise o velmi spatnem serizemi motoru. Me se nikdy nestalo, ze by mi motor zdechnul na volnobeh, nebo skubal. I spotreba napovida, ze by to chtelo postelovat. Chyba muze byt take v tom, ze auta jsou firemni a ridici se stridaji. Kazdy si chce otestovat, co auto dokaze a podle toho vypada motor. Jinak felda neni stavena na rychlost nad 160 km/hod. Samo, da se s ni jet rychleji, ale uz je to trapeni, motor rve, je slyset aerodynamicky hluk a pod. Ubrzdit to v kriticke sitaci ze 170 bez ABS a bubnovyma brzdama na zadku je nadlidsky vykon. Jeste k te spotrebe, pri setrne jizde mimo mesto asi tak 10km/hod nad limitem se da sprehledem jezdit pod 7l. Mam to otestovane.

21.05.1999  20:43

« Re: Kritika 1.6 motoru

Je fakt, ze tento motor konci pri 4500-5000 otackach. ALE, ak ma Felicia s 1.6 stala o 15 000 viac, ako s 1.3 niet o com diskutovat, za tu cenu je to jedinecny motor. A s tou spotrebou to strasne zavisi od stylu jazdy. Mne sa podarilo na cca 900 km trase cez cele Slovensko spravit 5.5 litra pri dodrziavani predpisov.

petous 21.05.1999  21:44

« Re: Kritika 1.6 motoru

Co se dá seřizovat na dnešních motorech ? Ty problémy jsou podle mne dane nizkými volnoběžnými otáčkami. Z rychlosti více než 170 se to dá ubrzdit, všechny feldy máme s ABS + 2*airbag. Jednu jsem si užil hned po zakoupení, tudíž se na ní ještě mnoho lidí nevystřídalo. Ta spotřeba je při ostřejší jízdě, ne při šetrné.

22.05.1999  19:39

« Re: Kritika 1.6 motoru

Volnobezne otacky Felicie su regulovane jednak skrtiacou klapkou aj zmenou predstihu, takze motor nemoze zdochnut, ak je vsetko v poriadku.

27.05.1999  10:55

« Re: Kritika 1.6 motoru

Volnoběh je u motoru 1,6 MPI ve Felicii natvrdo nastaven na 650 od 7/97 na 740 otáček, a nejde změnit jinak než přeprogramováním chipu v řídící jednotce, či-li chiptuningem. Jen tak mimochodem stejné motory v Octavii, Golfu, Ibize atd. maji volnobeh nastaven na 800 otáček. Proč, to by mě taky zajímalo, protože mechanicky jsou ty motory identické (včetně vaček !). Jinak jsem rád, že se konečně vyskytli názory majitelů aut s chiptuningem, ať už kladné či záporné. Vypadá poněkud prapodivně když lidi s autama jiných značek a bez zkušeností radí majitelům Felicií co dělat za úpravy a co ne. Protože si stejně od chipmenů a pod. vysloužím zase snůžku jedovatých nadávek tak přidám trochu reklamy. V červnu chiptuning na Felicie 1,3 a 1,6 a Octavie 1,6 pouze za 2500 Kč. [odkaz]

27.05.1999  13:45

« Re: Kritika 1.6 motoru/ to Sportmotor

1.6 55 kW ma v Octavii udavane maximum kr. momentu pri 2800 ot/min, vo Felicii pri 3500 ot/min. Pises, ze tieto motory su identicke, takze su inak naprogramovane? Dalsia otazka: Jedna firma v Bratislave ponuka chiptuning na Feliciu 1.6, a udava tieto parametre: vykon +12kW, kr.moment +11-14%. Je to vobec realne spravit iba chiptuningom? Co sa vlaste meni pri chiptuningu(vstrekuje sa viac paliva? meni sa predstih? ...), na ukor coho?(zivotnost?, emisie?)

02.06.1999  12:30

« Re: Kritika 1.6 motoru/ to Sportmotor

Nevím odkud ten udaj máš, ale na www.auto-skoda.cz je u oktávky Mmax při 3200 a u Feldy při 3500. Ten celkem malý rozdíl je asi dán trochu jiným programem v řídící jednotce. Pro zvednutí výkonu o 12kW jen přeprogramování ř.j. nestačí,
                            k tomu je nutný zásah i do konstrukce motoru (viz sportmotor a.j.). Jinak u nezajetého motoru se
                            mi stávalo, že po studeném startu (obzvlášť v horkém počasí) prudce klesly otáčky a nebylo daleko k tomu aby chcípnul a zároveň se celý
                            chvěl. Asi po prvních 1300km problém zmizel.

02.06.1999  14:47

« Re: Kritika 1.6 motoru/ to Sportmotor

Tie otacky mam z Autokatalogu, pri 2800 ma max. aj Polo a Cordoba, Ibiza pri 3200, Felicia pri 3500.

02.06.1999  16:06

Mrkni na [odkaz]
                                tam je uvedeno: Max. Drehmoment, Nm bei 1/min 135/2800-3600. V autokatalogu asi uvedli jen spodni hranici. Asi opravdu zavisi na r.j., treba u Feldy 1.6 je kolem 3500 ot. motor jasne nejpruznejsi. Pri 2800 ot. ta sila jeste neni tak znat.

02.06.1999  16:54

« Re: Kritika 1.6 motoru/ 2800 3200 3600 /min.

Nenapadlo uz nekoho, ze by se mohlo stat ze ten clovek kery psal technickou dokumentaci na web skodovky a jinam vzal za otacky aritmeticky prumer 2800 a 3600.

01.06.1999  10:11

« Re: Kritika 1.6 motoru

Ten problem s volnobehom som zistil cez vikend, ale iba ak je motor studeny, tak dva-tri razy az sa zohreje klesnu prudko otacky, motor sa zatrasie, ale rozchodi to. Este sa mi nestalo, zeby zdochol.

13.10.1998  12:34

Nikdy chiptuning!

13.10.1998  13:16

Nikdy chiptuning!

Jistě, je to velmi lákavé, ale stačí se jen trochu zamyslet a počítat. Výrobci motorů věnují vývoji obrovské sumy peněz a času a pracují na tom odborníci, kterých si každá automobilka nesmírně cení. Současné motory TDI jsou naladěny a vyváženy s naprostou přesností a jejich výkon je vzhledem k předpokládané životnosti naprosto optimální. Stačí si jen uvědomit, že nárůst výkonu z 66kw na 81kw byl proveden poměrně náročnou úpravou turba (variabilním natáčením lopatek) a současné tovární úpravy se týkají zabudování systému Common-rail, tedy vysokotlakého vstřikování, Nárůst výkonu je o 4kw (slovy čtyři). Stejně tak když se podíváte do katalogu nejakého značkováho ladiče VW např. Oettinger, tak můžet vidět, že jeho úpravy neslibují žádné zázraky za "pár peněz" . Jen si srovnejte cenu auta a cenu úpravy, často se nedostanete ani na 7%. Ladiči zpravidla nabízejí kvalitní úpravy motoru za řádově 15-20% z ceny auta a to hovoří samo za sebe. Chip, který Vám tam někdo během hodiny implantuje udělá s TDIčkem to, že mu tam narve podstatně více vzduchu při stejným nebo jen nepatrně vyšším množství nafty. Tím ale dochází k úplně jinému tepelnému zatěžování motoru a podstatně se zkracuje jeho životnost, o tom, že se za autem při akceleraci pekelně kouří je úplně zbytečné mluvit. Pokud Vám to "ladič" tzv. přepálí dochází k zatavení pístních kroužků do pístu a s motorem je ámen. Pochopitelně se ztrácí záruka a pokud si myslíte, že před reklamací jen vyměníte tunuvaný chip za ten původní, tak pozor, elektronika to na Vás stejně práskne, nehledě na to, že pokud někdo reklamuje závadu motoru TDI, tak servis vždy testuje jestli nebyl chipován. Jen tak pro informaci chiptunning se podílí na závadách motorů TDI z 97%. U benzínů s turbem je situace velmi podobná. U nepřeplňovaných benzínů to není tak drsný, akorát je jejich běh dost nevyrovnaný a musí se pak více točit, častěji řadit a tím se jízda s takovým autem moc zábavnější nestává. Tady je spíš problém v ceně takové úpravy v porovnání s přínosem. K legislativním úpravám v některých evropských zemích v souvislosti s výkonem je to trochu jinak. Např v Itálii není nutné platit tak vysoké poplatky např. za auto s objemem do dvou litrů, je tedy problém v objemu nikoli ve výkonu. Alfa Romeo řeší tento problém, třeba tím, že na domácí trh dodává 156 s 2.0 litrem s turbem o stejném výkonu jako má 2.5l motor pro ostatní evropské trhy. Samozřejmě dodává pro Itálii také 2.5l motor, ale je poměrně málo žádán. To je asi tak k této problematice vše podstatné, případné dotazy velice rád zodpovím, ale věřte, že vým o čem mluvím, když říkám chiping rozhodně NE. Nestojí za to "utavit" tak špičkový motor jako je TDI ať už od VW nebo od jiného výrobce. Přeji pěkný den a doufám, že jsem Vás moc neunavil. Pavel

19.10.1998  13:37

« Re: Nikdy chiptuning!

Ze tunit TDI-cko je kravina je jasny, ale uprava benzinu s turbem prej k necemu je. Momentalne
      mam Coswortha a vazne o tunigu uvazuju. Firma
      GX Tuning&racing je prej v tom dost zbehla.
      Nabizi tuning z 205PS na 285PS za cca 40.000,-.
      Co si o tom myslite? Prosim odpovedet na
      vlasta@festo.ipex.cz
      diky

20.10.1998  11:14

« Re: Nikdy chiptuning!

Je to každého věc čemu dá přednost, ale já si myslím, pokud se podíváte do Německa je tam spousta seriozních (a asi i neseriozních) firem zabývajících se chiptuningem, které by samozřejmě při tak vysokém výskystu závad jakým se tu straší dávno zkrachovali a chiptuning s nimi.
      Pokud chcete jezdit rychleji, pružněji a někdy i úsporněji, je cesta chiptuningu nebo i tuningu (tzn. nejen výměna chipu, ale i vačkového hřídele, turbodmychadla atd.) motoru relativně levná (pokud nechcete vyměnit auto, samozřejmě...).
      Otázka záruk výrobcem je ožehavá vec, ale pokud je tuningová firma solidní, upozorní vás na možnou ztrátu záruk a doporučí vám udělat úpravu po uplynutí záruky, nebo převezme záruku za motor sama.
      Já sám jsem měl Favorita (úprava Sprint z 43 na 56 kW, sportovni podvozek, sportovní výfuk, kratší převodovka), Felicii 1.3 ( úprava z 50 na 58 kW, sportovní podvozek tzn. tlumiče, péra, předni stabilizátor, tužší zadní stabilizátor, sportovní výfuk, 15" kola na 195/50R15) a teď mám Octavii TDI ( úprava z 66 na 85 kW, podvozek tlumiče+péra), takže si myslím, že mam jisté vlastní zkušenosti s upravenými auty (alespoň tedy vozy Škoda) a mohu říci, že zatím dobré.
      Co se týká rádoby "faktů" uvedených "Pavčou", dovolím si reagovat:
      1. VW tedy spíše Audi vyvíjelo motor TDI v letech 80. a začátkem let 90., motor se montuje do Golfa od roku 1993 a je pořád takřka stejný, ale vývoj jde dál ...
      Úprava na 81 kW je dělána nejen výměnou turbodmychadla za turbodmychadlo s variabilním natáčením lopatek, ale mimo jiné i přeprogramováním chipu , tedy chiptuningem !!!.
      2. píšete hezky, že zabudováním systému common-rail do motoru se zvýší výkon o 4 kW. První není pravda, protože se nejedná o systém common-rail, ale o systém pumpa-tryska, který je právě konkurencí systému common-rail a má oproti němu několik výhod (významné zkrácení palivového potrubí dopravujícího palivo pod vysokým tlakem atd.)...
      Druhé jen částečně, protože výkon se sice zvedne o 4 kW z 81 na 85 kW, ale kroutící moment z 235 na 285 N.m (nebo chcete-li z původního motoru z 66 na 85 kW a z 202 (či 210) N.m na 285 N.m)!!!
      2. Pokud se podíváte na tuningové firmy, např jak vy uvádíte Oettinger nabízí za cca 1200 DM úpravu z 66 na 81 kW a na 250 N.m, z 81 kW na 97 kW a na 270 N.m (kdo nevěří ať tam běží [odkaz] nebo [odkaz] nebo [odkaz] nebo [odkaz] když už jsme v Německu).
      3. Cituji "Chip, udělá s TDIčkem to, že mu tam narve podstatně více vzduchu při stejným nebo jen nepatrně vyšším množství nafty. Tím ale dochází k úplně jinému tepelnému zatěžování motoru a podstatně se zkracuje jeho životnost, o tom, že se za autem při akceleraci pekelně kouří je úplně zbytečné mluvit." Ano, pokud tam "narvete vzduch a nic víc, máte pravdu, ale tak se pane chiptuning ve valné většině případů nedělá (alespoň u solidních firem) (a pokud ho tak někdo dělá pryč s ním), v programu se buď přidá vzduch a úměrně tomu nafta a upraví se i předvstřik a tlak paliva a nebo jako u jednotky Kompakt se upraví množství nafty a předvstřik a tlak paliva (tam se do tlaku turba (tedy množství vzduchu) vůbec nezasahuje !!!)
      Cituji "Pokud Vám to "ladič" tzv. přepálí dochází k zatavení pístních kroužků do pístu a s motorem je ámen." Nelze než souhlasit a může dojít dokonce k roztavení pístu. K témuž může samozřejmě dojít i u sériového motoru, pokud se s ním bude brutálně zacházet. Doporučuji článek v časopise Auto motor und sport, ke mimo jiné uvádí Anton Heidl šéf servisních služeb Audi, že z 1 milionu prodaných motorů Audi TDI bylo 120 zničeno a z toho bylo 100 motorů se špatně udělaným chiptuningem a 20 sériových !!! (kdo nevěří ať tam běží [odkaz]%5Ftuning/inh… /> A kouř, ano upravené motory TDI kouří o něco více, ale zase, pokud je chiptuning dobře proveden, není to žádná tragédie. Ostatně zkuste požádat kolegu ať vám na stojícím vozidle na neutrál prošlápne plyn na podlahu a uvidíte co se vyvalí za kouř ze sériového motoru.
      Je lepší zaplatit za nejlevnější Octavii s motorem TDI 81 kW o 100 tisíc více nebo si koupit nejlevnější Octavii TDI 66 kW a za cca 20 000 Kč udělat chiptuning ?
      Či-li chiptuning ano či ne? To je jen na každém zvlášť. Můj názor je, že pokud je dobře udělaný a s motorem se slušně zachází, není se čeho moc bát.

20.10.1998  22:43

« Re: Nikdy chiptuning!

Velice me zaujal tvůj článek - příspěvek. Přesně něco takovýho komplexní tuning na Toledo TDi 66kW a Almaru 81kW ( tento název se ujal v rodině ) myšleno ALHAMBRA bych uvítal jestli můžeš prosím tě o bližší informace buď zde a nebo ivan.r@post.cz Dík a zdar TDi.

"-- skrytý --" 22.10.1998  09:39

« Re: Nikdy chiptuning! Pro Igora

Rád bych se Vás zeptal na pár podrobností, hlavně která firma Vám TDi dělala. Děkuji za zprávu na
        pvazac@iss.cz

21.10.1998  01:25

« Re: Nikdy chiptuning!

S tou cenou to neni tak dramaticke
      (i od renomovanych firem), slusni chip se da poridit cca za 1000-2000DM, ale jinak lze vcelku
      souhlasit s Pavlem.

21.10.1998  13:23

« Re: Nikdy chiptuning!

S temi cenami - cast u nas prodavanych cipu pochazi od britsko-americke firmy Superchips (www.superchips.com). Ta prodava chipy kolem 300 dolaru, nekdy i s montazi (pokud se musi pajet). Jenze to je v USA. Ten samy chip od teze firmy namontovany u nas (GX Tuning) vyjde na asi 30 000 Kc. Tedy dolar asi za 100,-Kc.

14.10.1998  16:38

Uvaha

Priznam se ze nemam dlouhodobe zkusenosti s chiptuningem ani benzinovych ani naftovych (brr/nafta) motoru. Mam vsak zkusenosti s elektronickymi ridicimi jednotkami motoru a vim, o co tam jde. Takze kdyz tu vsichni tak broji PROTI tak zkusim pronest nejaka PRO - alespon pokud se to tyka benzinovych motoru.
    Tak zaprve: mytus o tom, ze vyrobci vyrabeji optimalne naladene motory. Optimalne ano, ale podle jakych kriterii? Uz v dobe karburatoru meli auta pro Kalifornii o 5 az 20% mensi vykon - duvod? Emise. Dale - mnoho vyrobcu vyrabi prakticky stejne motory o ruznych vykonech. Mnohdy jde prave jen o data v EPROM. Duvod? Ekonomika. Nabidnou mene vykonny model za "dumpingovou" cenu a ztratu pak vyvazi drazsim nadupanejsim modelem.
    Za druhe: rezervy. Vzdy je treba pocitat s tim, ze ne vsechno je OK. Tak napriklad benzin ma 90 misto 92 oktanu. Na Corsice je ve 3000mnm 35 stupnu C atd. Pokud predpokladate, ze budete jezdit pouze na 95 oktanovy benzin misto predepsaneho 91 oktanoveho, je zde slusna rezerva, kterou lze vymenit za nejakeho kone navic.
    Za treti: zivotnost. Zase - vyrobci ve snaze usetrit vyrabeji mnoho dilu stejnych pro celou motorovou radu. A tak najdete stejne dily v motoru ktery ma 90 i 180 koni. Takze pokud zvedate vykon ze 110 na 120 koni,tak sposte dilu je to jedno (nerikam ovsem ze vsem). Krome toho rozumni ladici meni hodnoty u seriovych motoru pouze pro oblast nejvyssiho vykonu - tedy pro otevrenou skrtici klapku a vyssi otacky. Takze pokud jezdite s lehkou nohou, zivotnost je temer nedotcena, protoze motor pracuje skoro stale ve standardnim "netunovanem" rezimu. Ten prichazi ke slovu pouze je li opravdu treba.
    Shrnuti? Nikdy nerikej nikdy. Vse ma sva pro a proti. Vseho s rozmyslem. Pokud se chystate upravovat svuj motor, zapremyslejte, kde je jeho slabe misto. Je li to prave ridici jednotka - jdete do chiptuningu. Neni li to ona, zkuste vyfuk, sani ci to co je treba. Ale pokud uz se do toho jednou pustite vezte, ze je to drahe a ne vzdy se vse povede. A pokud tomu moc nerozumite - muzete zkusit odborniky. Panbuh vam porad, kteri jsou skutecni a kteri si na to jenom hraji.

15.10.1998  13:35

Chiptuning 1.6 VW

Velmi by mne zajimalo, zda-li ma nekdo zkusenosti
    s chiptuning motoru 1.6 VW 55kW na 60kW.
    Ani mi tak nejde o cenu (3500), ale o
    efekt, pripadne mozne riziko.

16.10.1998  20:39

Lada 2107

Vylepšil som si svojho miláčka. Teraz má 90 PS.
    Vylepšenia ohľadne karoserie - nie su výrobcovia,ktorý by vyrábali spojlere a doplnky.

17.10.1998  21:13

Felicia 1.9d

Rád by som vedel či sa dá vylepsiť Felicia 47kW na TDI 66kW. Prosím vás mohli by ste niekto poradiť, ak áno napíšte odkaz na túto stránku.
    Thanks.

02.11.1998  20:53

Nedávno jsem tuningoval Skodu 120L /36 kW/
      na 1,9 TDI /81 kW/. Vůz má citelně lepąí dynamiku, nárůst výkonu je opravdu znát. Jediným problémem bylo přemístit motor dopředu a "vpasovat"quattro.
      Daląím nedostatkem je čtyřstupňová převodovka.
      Abys byl v obraze: dříve jsem měl max. s bídou
      130 km/h, teď atakuji poslední čárečku tachometru.
      Jezdil jsem mezi 7 a 8 litry na 100 km, teď se vejdu do pěti. Vąe zařídila ladičská firma Provaz & Pavel. Bliľąí informace na adrese:
      vojacek_stanislav@opf.slu.cz
      P.S. Přemýąlím o změně na 2.5 TDI, kdy z původních 110 kW vykřesali 145 a 325 N.m. Ale to mi asi urve podvazek....

03.11.1998  12:45

« Re: Felicia 1.9d

Super příspěvek !!!!!!!! Všem si to natřel. Jěště teď se chechtám. Pošli to Hrabovkému do Škodovky Mladá Boleslav.

03.11.1998  16:56

« Re: Felicia 1.9d

Mohl jsi mít podstatně méně problémů, kdyby jsi tam radši implantoval osmiválec z chevroletu. Pravda bylo to pak jak Ikarus, chtělo to totiž přidat zadní přípojný vozík ze SportJachtu, propojení s převodovkou jsem provedl svazkem nepovařených špaget Doporučuji! Jo a ještě něco: chce to pak startovat z trošku silnější baterie, hlavně v zimě se mi osvědčila 12voltovka do dálkového ovladače k alarmu. Mohl jsem s tím pak točit vostošest. Ale jinak fakt dobrý.

27.11.1998  14:13

« Re: Felicia 1.9d, skoda 120L s 81 kw

to si delas srandu, za ty penize sis mohl urcite koupit jiny auto a ne davat takovej motor do skodovky, ses blazen

30.11.1998  12:39

« Re: Felicia 1.9d

To je pekna blbost, to by ti nikdo neschvalil. Jo a jak je tam vyresenej nahon? Na zadni - kam das kardan, na predni - to se ti tam nikdy nevejde. Nebo je to snad ctyrkolka?

21.10.1998  12:35

Programovatelné vstřikování paliva?

Zdravim všechny. Nevíte někdo nahodou, jestli lze přeprogramovat vstřikování paliva v mé Hondě Civic na vyšší výkon? Je označené jako PGM FI (Programmed fuel injection). Pokud ano, napište jméno firmy, která tuto úpravu provádí. Díky. JardaBar

21.10.1998  22:46

Bez nadpisu

Igore prosím jestli se dostaneš k těm tématům zkuz mi odpovědět na moji včerejší otazku.

27.10.1998  14:58

Tuning 1.8 T

Má někdo nějakou zkušenost s chiptuningem na motoru VW 1.8 20 V Turbo?

27.10.1998  16:24

« Re: Tuning 1.8 T

Obratte se na MR TUNING. Výkon je o 40 koní vyssí a kroutici moment o 45 N.m. 0602 202409

30.10.1998  08:53

« Re: Tuning 1.8 T

Vida, vida, na co jsem narazil náhodou v rubrice Octavia se potvrzuje, takže martínek propaguje svoji vlastní firmu a ještě pomlouvá jiné. Není to zakázaný takhle si zadarmo dělat reklamu? Myslím, že by mu to měly pracovníci tohoto serveru naúčtovat jako reklamu. Co vy na to ???

30.10.1998  09:09

« Re: Tuning 1.8 T

mylslel jsem rubriku "Felicia 1.6 MPI - rady, zkušenosti, vylepšení", ne Octavia omlouvám se.

01.11.1998  18:01

« Re: Tuning 1.8 T

A co pak s temi dealery (bohuzel casto anonymnimi), propagujicimi prave svoji znacku?
          Jarda

29.10.1998  16:27

Seat IBIZA 1.4i

Ma nekdo zkusenosti s tuningem motoru 1.4i v Seatu IBIZA, pripadne s prazskou firmou Sportmotor ?

03.11.1998  17:30

Felicia

Zajímalo by mě, co je potřeba k přeprogramování řídící jednotky u Felicie, jestli k tomu stačí počítač s příslušným SW nebo nějaký speciální přístroj a jak to vlastně probíhá.

03.11.1998  18:44

« Re: Felicia

Myslím si, že jedna z variant je výměna čipu s programem v řídící jednotce (Magnetti Mareli); pomocí počítače doma na koleně bych se do toho rozhodně nepouštěl. Jestli, ale nový program skutečně lépe rozpozná ideální okamžiky zážehu a připraví optimálnější směs paliva by mě také zajímalo. Proč by to vlastně nakonec neudělal sám výrobce motoru? Je schopen/ochoten mi na to někdo odpovědět, nebo je to výrobní tajemství?
      Jarda

03.11.1998  23:28

« Re: Felicia

jarda: Precti si muj prispevek ze 14.10. Je prilis dlouhy na to abych ho sem daval znovu ...

04.11.1998  10:05

« Re: Felicia

Jak jsem tak surfoval po světě, tak němci tvrdí, a asi správně, že výrobce při vývoji motorů musí dělat hodně kompromisů jednak kvůli velkosériové výrobě, povětrnostním podmínkám, daňovým podmínkám (např. v Německu se pokud vím platí jednak daň z objemu motoru, jednak z výkonu), jednak kvůli rozdílu výkonů u jednotlivých typů motorů 1.4, 1.6, 1.8.
        Jestli máš chuť přeprogramovat si chip sám, zkus to a napiš výsledek. Nahraj si program z chipu ze svého auta a hledej, co by se dalo změnit, přeji několik let úspěšného hledání. Dále tuším, že jenom pájecí zařízení na povrchově pájené chipy stojí několik desítek tisíc Kč. A domácí pistolovou pájkou chip asi těžko přepájíš. Takže pokud chceš přeprogramovat pouze chip u svého auta tak je asi lepší zaplatit pár tisíc za profesionálně naprogramovaný chip. Jinak, hop ví o čem mluví.

03.11.1998  23:25

« Re: Felicia

Uz jsem to tu jednou psal, ale opakovani je matka moudrosti ;-) Doma na kolene s tim asi nic moc neudelas, ledazebys mel motorovou brzdu, simulator EPROM, pocitac, software, hromadu zkusenosti a nahradnich svicek, pistu, ventilu, vyfukovych potrubi ..... .... Takze ti zbyva jedine nechat si vymenit cip za preprogramovany - tzv. chiptuning.

06.11.1998  17:52

Kde tuningovat?

Pánové debatující.
    Už hodnou dobu se na internetu snažím z někoho vydolovat tuto unformaci : kde je možné provést tuning motoru 1,6MPI z felicie poblíž Ostravy (Rýmařov není zas tak daleko, ale mohlo by to být blíž). Díky Vám všem za Vaší ochotu. Ovšem mám na mysli nějaký kvalitní podnik. Je vůbec možné třeba nechat tuningovat motor někde v servisu Škoda nebo rovnou u Škoda Motorsportu?

07.11.1998  13:54

« Re: Kde tuningovat?

Zkus firmu AFROI z Ostravy. Tel. je 069/430383.
      Dej sem potom vědět, jak jsi dopadl.

09.11.1998  17:00

Díky anonyme za odpověď.
        Tak rychle mou odpověď neuvidíš, protože pracuju mimo Ostravu. Dostanu se tam až v sobotu. Neboj se, hned jak něco zjistím, ozvu se.

20.11.1998  11:01

« Re: Kde tuningovat?

Navic Superchips dela chipy pro vyssi oktanovy cisla benzinu, ci-li na 98 oktanu. viz www.superchips.com

09.11.1998  12:38

« Re: Kde tuningovat?

Tuningovat v Škodě Motorsport, tak možná za 25 000 Kč...

05.01.1999  20:19

Skus firmu B.Z.J. motor tuning, tel 0651/57707
      Sice zacinaji, ale delaji i mechanicke upravy motoru, prevodovek, podvozku atd.

09.11.1998  14:16

Re: Kde tuningovat?

Tak už můžu tlumočit svůj názor na firmu AFROI.
    Tuning motoru 1.6MPI, výměnou čipu, přijde na 17000!!! Tak to teda ne. Vypadá to na výrobky fy SUPERCHIPS. Tvrdili mi, že mají cetrifikát, ale zvýšení výkonu o 8koní za 17000,-. Myslím, že to není účelová kombinace.
    Tedy: nevíš o nějaké jiné firmě?

30.11.1998  16:05

...

Nazdar ! Potřeboval bych se dozvědět o nějaém tuningu na BMW- model E36. Dál bych měl zájem o nějakou literaturu ohledně tuningu. Předem díky !

30.11.1998  16:37

« Re: tuning BMW

RENOCAR

01.12.1998  09:09

« Re: ...

Podívej se na www.ini.cz/bervid; www.hartge.de; www.ac-schitzer.de nebo www.hamann-motorsport.de.
      Pokud máš zájem o nějakou literaturu, dá se u nás sehnat katalog firmy D&W, kde je téměř veškeré příslušenství na auta. Stojí asi 300 Kč. Pokud máš zájem dej sem vědět, dám ti adresu, kde se dá sehnat.

01.12.1998  16:32

« Re: ...

Da se ten katalog D&W koupit v Praze?

01.12.1998  19:22

Katalog D&W se dá sehnat u firmy AUTOKOMPLEX CZ,
          Slámova 8, 618 00 Brno. Telefon 0602/746393 p. Michal Nad. Katalog má asi 1000 stran a je fakt super. Tato firma pravděpodobně i sortiment z tohoto katalogu prodává, ale nevím to jistě.

01.12.1998  09:12

oprava

Omlouvám se za chybu, správně má být www.ac-schnitzer.de

06.12.1998  20:39

Chipy a stari vozu

Myslite, ze ma jeste smysl provest chiptuning na 1 a 3/4 roku stare Felicii 1.3/50kW, ktera ma najeto 89.000 km?
    A jak je to třeba u nového vozu se zarukou na motor? Když se v servisu napíchnou na řídící jednotku, určitě poznaj, že je tam jiný čip. Jak se na to asi budou tvářit?
    Neexistuje nějaký autorizovaný prodejce Škoda, který by tuto úpravu přímo nabízel?

07.12.1998  09:45

« Re: Chipy a stari vozu

Úprava se samozřejmě vyplatí i na starší vozy - stáří vozu nemá na úpravu vliv.
      Co se týká servisu, tak slušný úpravce má stejný či lepší přístroj na diagnostiku než běžný autorizovaný servis Škoda. Navíc úpravy chipu na nová auta jsou koncipována tak, aby na diagnostice nebylo nic poznat (mimochodem servisy běžně kontrolují jen paměť na závady, kde samozřejmě žádná závada být nesmí, a navíc z hodnot ukazovanýchna přístroji není běžný servis schopen poznat jestli je to chip sériový. Pokud si necháte upravit chip u autorizovaného dealera, nic tím nezískáte, akorát v řadě případů zaplatíte víc.

07.12.1998  09:45

« Re: Chipy a stari vozu

Úprava se samozřejmě vyplatí i na starší vozy - stáří vozu nemá na úpravu vliv.
      Co se týká servisu, tak slušný úpravce má stejný či lepší přístroj na diagnostiku než běžný autorizovaný servis Škoda. Navíc úpravy chipu na nová auta jsou koncipována tak, aby na diagnostice nebylo nic poznat (mimochodem servisy běžně kontrolují jen paměť na závady, kde samozřejmě žádná závada být nesmí, a navíc z hodnot ukazovanýchna přístroji není běžný servis schopen poznat jestli je to chip sériový, či nikoliv. Pokud si necháte upravit chip u autorizovaného dealera, nic tím nezískáte, akorát v řadě případů zaplatíte víc.

05.02.1999  15:11

« Re: Chipy a záruky

Pokud se jedná o servisy, tak naprostá větąina nemá ąanci nějakou změnu čipu poznat.

04.03.1999  14:14

« Nudný sériový auta

Nevím jak komu, ale mě přijdou sériový auta nudný. Když si koupím auto, tak nechci aby bylo stejný jako má soused a jezdilo stejně. Proto jsem dal do Felicie aspoň chip, a některý další věci jako např. Al kola či výfuk, kratší péra a sportovní tlumiče. No nic no, hlavně to píšu proto, že je mi líto že taková skvělá rubrika zaniká.

11.03.1999  09:21

« Re: Nudný sériový auta

Moje řeč, když už mám stejný auto jako soused (což u Felicie není problém), tak ať je aspoň v něčem odlišné, nerad bych se omylem dobýval do sousedova auta.

08.12.1998  14:27

« Re: Chipy a stari vozu

Ja myslim, že jo. Jestli to nemáš moc vylítané,
      tak jo.

08.12.1998  14:30

« Re: Chipy a stari vozu

S tím prodejcem to skusim zjistit tady v Ostravě.
        Máte někdo něco konkrétního?

10.12.1998  18:54

Něco na Opel KADETT GSi

Nevíte někdo o nějakym dobrym tuningu na Kadetta? Jak vzhledovej, podvozkovej tak i motorickej? A něco o Klubu Kadettů? Rád bych se do takovýho klubu dostal. Jestli máte pro mě nějaký informace, tak mi napište sem, nebo na adresu : marwin@podvodnik.cz
    Předem děkuju.

11.12.1998  17:08

favorit

V čem spočívala úprava Sprint?Používalo se to u Favoritů a prý to dalo navíc asi 10kW. Jirka W.

21.12.1998  10:20

« Re: favorit

Podívej se na [odkaz] , tam o tom něco najdeš a navíc oni ji ještě pořád dělají.

04.02.1999  17:13

Chiptuning na RENAULT MEGAN 2.0 16V 150 PS

Nazdar
    Porteboval bych poradit s vyladenim meho kupecka.
    A jestli se to vudec da?
    Kolik to stoji a tak...
    A hlavne jak se to projevi na zivotnosti motoru.
    Moc dik Honza

15.02.1999  13:16

Testy

Naąel jsem zajímavou adresu [odkaz] , kde jsou zajímavé testy i tuningovaných aut.

04.03.1999  22:28

Honda

Poculi ste nieco o zvacseni vykonu Civic 1.4iS - 66 kW/90 k? Chcelo by to aspon 100k.

31.03.1999  20:57

Pozor na SPRASMOTOR !!!!!

Jak vidím, firma soudruha Dymova (tady v Praze dobře známý SPRASMOTOR) se opět snaľí nalhávat vąem fandům tuningu,a ľe se opět snaľí prodat ty svoje ąmedy, kterým říká upravený čipy. A taky musím dát za pravdu tomu upraváři (myslím ľe se jmenoval Zdeněk), protoľe ví o tuningu víc, neľ sprasmotor. Zamyslete se se mnou! Podle sprasmotoru a jejich www, lze pouhou úpravou řídící jednotky získat navíc 10% výkonu (viz jejich úprava felicie z 50 kW na 55 kW) aniľ by dodali do motoru více paliva, jen seřídí předstih. To je blbost uľ jen ze zákona o zachování energie, nebo» nelze z paliva o určitém objemu (který je stejný, nebo» i hlava a vačka jsou sériové) získat najednou větąí výkon jen posunutím okamľiku záľehu. Kaľdá řídící jednotka motoru je totiľ jiľ s fabriky velice kvalitně udělaná a má cenu ji upravovat jen společně s úpravou hlavy a vačky, kdy se upravují přechody mezi jednotlivými reľimy. Sprasmotor ani neví, co to je motorová brzda, nebo» obecně lze získat u atmosférického motoru pouhou úpravou čipu tak nanejvýą 2-3%. Jejich údaje o spotřebě jsou uľ úplně mimo. To je jako byste u © 120 získali navíc 4 kW a sníľili spotřebu jen natáčením rozdělovače. Sportmotor s.r.o, prostě vytrvale obelhává a doufají, ľe někdo neznalý jim to koupí.
    P.S. Tyto informace jsou ověřené

31.03.1999  21:16

« Re: Pozor na SPRASMOTOR !!!!!

Víą, soudruhu Fandocare, je vidět, ľe toho o spalovacích motorech taky moc nevíą. Tak nepomlouvej. Kde sis ty "informace" ověřoval? Na matrice? Tys mě fakt pobavil....
      PS: nemám nic společného s ®ÁDNÝM upravcem čipů, nicméně mi vadí kdyľ tady někdo káľe bludy.

01.04.1999  09:38

« Re: Pozor na SPRASMOTOR !!!!!

Tak to hope vysvětli, jak dosáhnou těch udávaných výsledků. Prolezl jsem spoustu www stránek o tunningu TDi a je zajímavé, ľe např. Sportmotor uvádí zvýąení motoru a zachování spotřeby, nebo i její sníľení a větąina ostatních uvádí při stejném zvýąení výkonu i zvýąení spotřeby o cca 10 %. Přitom sportmotor pouľívá dokonce stejné čipy jak některé jiné německé tunningové firmy. Kdo tedy lľe?

01.04.1999  13:20

« Re: Pozor na SPRASMOTOR !!!!!

Hope, ze Ty jsi ze sprasmotoru, tedy ten, koho se tykal muj predesly prispevek a jenom se pod prezdivkou dale snazis lhat. Jinak neni mozne, ze by jsi byl tak natvrdly. Opravdu upravou cipu nejde ziskat 10 procent vykonu navic a jeste snizit spotrebu, protoze pri temer zachovani emisi motoru (jak pise sprasmotor) by to zcela jiste udelala fabrika sama. Znovu opakuji, ze elektroniku lze upravit jen velice malo, nejlepe to udelat zaroven s upravou hlavy a vacky, kdy se vylestenim kanalku v hlave a potrubi, spal. prostoru a ventilu, a mirnym zvetsenim kompres. pomeru snizi odpory proti proudeni smesi do motoru. Mimochodem, zvyseni kompresniho pomeru je jedna z mala uprav, ktera zvysuje ucinnost motoru. U elektroniky se upravuji pouze prechody mezi rezimy, tedy pouze v techto prechodech, napr. pri prudkem pridani plynu jde oproti serii na okamzik vice paliva nez u serioveho chipu. Fabrika to tak nema, protoze pri prudkem pridani plynu se smes prudce obohati a dojde k velkemu narustu skodlivin ve vyfuku, ktery katalyzator neni schopen odstranit a vzhledem k homologaci pro provoz do ruznych statu to tedy musi byt snizeno. Dale lze upravit napr. omezovac otacek atd. ale to je vse. Proste si sedni a zamysli se nad tim!!!
        Jeste dodavam, ze uprava elektroniky pomuze jen u motoru s turbem, kde se proste predefinuje omezovac tlaku u turbodmychadla a do motoru tak jde smes pod vetsim tlakem. To ma samozrejme vliv na zivotnost motoru ale ten narust vykonu tu nejaky je. Tu bych chtel upozornit na to, ze turbodiesely nejsou schopny vetsinou tento zvyseny vykon uchladit a pri delsi opravdu sportovni jizde se motor casto prehreje a zadre
        (zeptejte se hochu od ABA asistance, koho nejvice tahaji). Tedy je to spise frajerinka pro rychle rozjezdy na krizovatkach atd. ale na delsi jizdu to neni. Tlak a teplota staceneho vzduchu pri kompresnim zdvihu totiz roste exponencialne a ne linearne s tlakem pocatecniho nasateho vzduchu.
        No to by snad pro dnesek stacilo, takze mi Hope tady muzes neco odepsat, ale nejdrive si to poradne rozmysli!!
        Jinak sprasmotoru vzkazuji, aby konecne prestal nalhavat lidem, tuningove firmy v nemecku to taky nedelaji, protoze motorova brzda to vzdy presne odhali!!!

01.04.1999  13:22

« Re: Pozor na SPRASMOTOR !!!!!

Jeste dodavam, ze uprava elektroniky pomuze jen u motoru s turbem, kde se proste predefinuje omezovac tlaku u turbodmychadla a do motoru tak jde smes pod vetsim tlakem. To ma samozrejme vliv na zivotnost motoru ale ten narust vykonu a mirne i spotreby tu nejaky je. Tu bych chtel upozornit na to, ze turbodiesely nejsou schopny vetsinou tento zvyseny vykon uchladit a pri delsi opravdu sportovni jizde se motor casto prehreje a zadre

02.04.1999  13:40

« Re: Pozor na SPRASMOTOR !!!!!

Milý Fandocare, děkuji ti za hodnocení našich úprav, nevím sice kde si čerpal své informace, ale z našich úprav těžko, jelikož si nikdy nebyl naším zákazníkem. Každý, kdo má pochybnosti si může nechat své vozidlo přeměřit na brzdě, a když budou parametry námi udávané mimo toleranci, vrátíme mu peníze.
          Jinak Fandocar má svou začínající tuningovou firmu a zřejmě toto bere jako způsob jak ji prosadit. Jenom nevím proč milý Fandocare, kritizuješ např. úpravy motorů TDI, když je sám děláš taky, ovšem za poněkud větší peníze... což asi bude ten důvod...
          Jinak chápu, že nevíš jak jsou některé věci možné, když na to nemáš vzdělání.
          Psychopatické výlevy typu soudruh a pod. nechám bez komentáře...
          Závěrem, milý Fandocare jsem zvědav jestli najdeš odvahu se představit svým pravým jménem, ale asi ne, protože víš, že by si riskoval soudní dohru, protože jde o pomluvy a lež.

06.04.1999  15:57

Vazeny sprasmotore,
            prosim neodvadej pozornost od tematu k tomu, kde ja beru svoje nazory. A mimochodem se tuningem, a uľ vůbec ne TDi, nezabývám komerčne, ale pouze jako zamestnanec v jedné konstrukční kanceláře v Praze. Kde ovąem neděláme tuning, ale zabýváme se konstrukcí seriových motorů. Tedy tuning je moje záliba.
            Jinak pro méně vnimavé jsem kritizoval pouze ty upravy, kde se upravuje pouze a jenom elektronika. Tedy pokud si někdo nechal dělat níľe zmíněné Fačko ze 40 kW na 55(či kolik)kW a kromě čipu se dělala i hlava, popř. vačka, pak proti takovéto upravě nic nemám a veřím, ľe zvýąený výkon je poznat. Polemika o tom, kolik v tom motoru opravdu je koní je pak bezpředmětná. Jak jiľ zde bylo někým řečeno, je třeba na stejné brzdě změřit výkon před a po úpravě.
            Co se tyče úprav TDi, pak jsem jen čerpal z rozhovorů se zkuąenějąími kolegy, jejichľ specializací jsou diesely. Tedy zde nějaký nárůst výkonu je vlivem zvyąeného tlaku turba, ale motor mírně trpí. Jak moc trpí asi nejsem schopen určit, ale jiľ pár motorů na tom skončilo.
            Jinak doufám, ľe se ozvou skuteční zákazníci sprasmotoru a podělí se s námi o záľitky.
            P.S.: Jak víą sprasmotore, ľe jsem si u Vás ľádnou upravu nenechal dělat!!???

02.04.1999  14:19

Sportmotor

Precetl jsem si nazory mnoha lidi a jako clovek dlouhodobe zajimajici se o zavodni vozy a sam si stavejici kit car (Skoda), vim o tom, ze neni mozne skloubit seriovy motor / vykon / hlucnost / spotrebu a exhalace.
    Ja sam jsem se vykaslal na posledni tri polozky a dosahuju vysledky. Nezabyvam se pritom chiptuningem, ale jako technik mam zhruba predstavu co asi tak ten pocitac muze ovladat a podle mne se jeho pouzitim neda dosahnout vice jak 5% zvyseni vykonu, bez znacneho ukoru na zivotnost spotrebu a dalsi.
    A ted neco k overenym vykonum a zkusenostem s vasi firmou, muj znamy si u vas nechal delat upravu Facka 1.3 na 55kW, pominu-li drobnost, ze tam trikrat musel jet na servis kvuli spatne provedene praci (voda tekla do oleje), na druhou stranu jste to plne vzali za zaruku,coz uz dnes moc firem neudela. Tak parametry spotreba o neco malo vyssi zhruba o 0,4l na sto, coz pri aktivnejsi jizde kterou dovoluje tento motor neni hrozne. Subjektivni pocit z vykonu je prirustek asi 20 procent (puvodne 40kW)ted odhad tak 50kW, ono na skodovce je kazdy kun znat. O ehxhalacich neni se o cem bavit na emisich to jeste od te doby nebylo takze nevim.
    A jinak by me teda zajimalo kde mate tu motorovou brzdu koukal jsem se u vas do garaze kde predelavate vetsinou o vikendu auta a tam se vejde tak akorat jedno auto a naradi (pokud mate jeste jine prostory tak o tech nevim).
    tuningu ahoj

02.04.1999  16:38

« Re: Sportmotor

Sportmotor brzdu nemá, sami mi to na můj dotaz
      sdělili. Jinak jedno proměření přijde na víc
      než 1000Kč. Aby měl člověk jistotu, musel
      by měření provést 2x - před tuningem a po něm.

02.04.1999  18:19

« Re: Sportmotor

Vážený Riehelens, pokud jste nenašel žádnou takovou firmu, která tvrdí, že po úpravě chipu dojde ke snížení spotřeby, tak např.zkuste www.wetterauer.de.
        Jen tak mimochodem my to netvrdíme u všech úprav a ve všech režimech, lépe čtěte naši nabídku.
        Na vývoji námi nabízených úprav se podíleli takoví lidé jako pan Vodseďálek, pokud vám to jméno pánové ovšem něco říká
        (jednak se podílel už kdysi dávno na vývoji tolik zatracovaného motoru 1,3 OHV, jednak na motorech pro Favorit a Felicii Kit car a naposledy na motoru pro Octavii WRC).
        Na vývoji řídících jednotek se, kromě jednoho případu, podíleli lidé, kteří vyvíjeli sériové programy.
        Co se týká měření výkonu na brzdě, tak byly všechny úpravy bržděny a většina přímo v M.B. na stendu (výkon, kroutící moment i měrná spotřeba).
        My brzdu nemáme, ona stojí totiž něco přes 2 miliony, bez ceny budovy. V Praze je totiž jedna jediná trochu slušná a v celé republice asi 4, mimo Škodovku)
        Jinak případ voda v oleji nebyl způsoben úpravou, ale špatnými přesahy vložek z výroby (toto je problém jistých ročníků Favoritů, tuším model. rok 93-94). Co se týká prostor, nejsou reprezentativní, proto si můžete nechat provést montáž u některého z našich odběratelů, nebo ve vašem stálém servisu, v exkluzivnějším prostředí, ale může se vám stát, že za stejnou úpravu zaplatíte i dvakrát tolik. Máme i jiné prostory jako třeba sklad, ale protože nám minulý sklad několikrát vykradli, tak adresu nesdělujeme. Co se týká záruk, tak pokud se vyskytne problém my se nebráníme ho řešit, a když je to v záruce tak na naše náklady. Co se týká vašeho subjektivního hodnocení výkonu, je možno ho přeměřit, jak tady bylo uvedeno, 1 měření stojí cca 1000 Kč. Já sám bych si netroufal tvrdit podle zkušební jízdy jestli je tam 50 nebo 55 kW z původních 40 kW.
        Omlouvám se, že ještě jednou reaguji na zde uváděné "kritiky" a zaplňuji prostor který by mohl být využit i zajímavějším způsobem.

06.04.1999  15:47

« Re: Sportmotor

Kde jsou publikovány výsledky měření a testů které SPORTMOTOR dělal ve spolupráci s renomovanými jezdci a s MB? Jaké je oficiální stanovisko MB k úpravám jejich motorů jednotkou KOMPAKT?
          Velmi rád bych si přečelt neco objektivního než názory "taky mechaniků",že počítač nic neudělá a odpovědi ze SPORTMOTORU na téma "soudruzi tomu nerozumí".
          Pokud někdo zveřejní odkaz na relevantní a objektivní měření budu mu vděčen.

02.04.1999  19:09

Chiptuning TDI od VW

Ja se nestacim divit. Pred casem rubrika na odpis a ono se tu i diskutuje. Takze, kdyz tu mame lidi, kteri se tvari, ze tomu rozumeji, rad bych slysel nazory na chiptuning motoru TDI 1.9 81 kW od VW. Zde podle Sportmotoru vzroste vykon z 81 kW na 103 to jest o neuveritelnych 27% puvodniho vykonu. Ze by ten motor mel takovou rezervu. Nekdo tu psal neco o prehrati a zniceni motoru. Abych to dokazal, bud bych musel jet trvale ve velmi vysokych otackach to jest na nizsi rychlost, nebo jet dlouho rychlosti pres rekneme 180. A tuhle rychlost zvladne TDI i bez uprav.
    Svym laickym usudkem bych pochopil, ze kdyz mam motor s vyssim krouticim momentem a vykonem, nemusim jej tudiz tolik honit, abych se mohl plouzit po Praze neho jet 120 po dalnici za nejakym blbcem, ktery neumi uhnout z leveho pruhu. Lepsi paramery asi vyuziju v kritickych situacich jako predjizdeni v patek odpoledne na vypadovce z Prahy, nebo kdys se budu chtit svezt na nejakem kopecku. Takze prilis mnoho otazniku.
    Chtel bych poprosit o nejake fundovane vysvetleni.

06.04.1999  18:10

Opatrně pánové, opatrně

Z toho jak tady tlučou hubou maníci ze sportmotoru, se zdá, že vokecávat uměj docela slušně. Věřím tomu, že (možná) spoustě lidí natlačej do hlavy myšlenku, že když si do svýho fáčka nebo féčka nechaj nasadit tu krabičku poskládanou z pár vietnamskejch součástek, tak že jim to bude ujíždět pod zadkem a ještě jim to bude vracet benzín. Bohužel kde docházejí rozumné argumenty nastupují od těchto pánů slova jako soudní dohry, pomluvy, lži apod. Jak jsem si stačil všimnout tak to není poprvé co se tady nějakej šašek ze sportmotoru kasá podobnými výrazy. Osobně bych jim radil aby poněkud přibrzdili a místo svých sáhodlouhých výlevů se radši zamysleli nad tím, proč dělaj z lidí blbce. Osobně si myslím, že firma která se chce vážně zabývat tuningem si pořídí kvalitní brzdu. Pokud ovšem je pro ní problém cena kolem dvou milionů a ještě k tomu neschopnost (patrně finanční) si zřídit alespoň trochu reprezentativní prostory a dílny, pak si nedovedu představit s jak nesmírným amatérismem tady diskutujeme. Otázka pro ostatní: Co myslíte, už nějaký auto na nějaký cizí brzdě vůbec testovali? Nebo jedou jenom podle grafů a oháněj se jménama slavných tunerů? Přečetli jste si určitě, že jedno testování na brzdě stojí celých tisíc korun!!! Jinak jen tak na okraj: Tento článek vyjadřuje můj osobní názor!
    P.S. znáte to o té potrefené huse ? ... tak scválně jestli zabere.

06.04.1999  18:32

« Re: Opatrně pánové, opatrně

Důvěru to budí jako tranzistorové zápalko před
      10 lety.Ostatně naněm taky něco bylo,úplně jiného než inzerovaly

07.04.1999  08:59

« Re: Opatrně pánové, opatrně

Nevim, jestli sledujete motoristicky porad na DSF Motorvision. Dost casto tam davaji reportaze z tuningovych firem a i testy jejich upravenych aut. A musim rict, ze i mala nemecka tuningova firma v jedne garazi je perfektne vybavena a ma vlastni vyvoj. V Nemecku je konkurence tuningovych firem velika a ty nejsilnejsi podporuji i automobilky. U nas je situace jeste jen v plenkach. Tuningem se spis zabivaj jen nadsenci, kteri to i snad mysli dobre, ale - bez urazky - bez patricneho vybaveni a vyvoje jde jen o bastleni bez jakekoliv zaruky a nekdy to vypada tak, jak v nekterych tzv. znackovych servisech.

13.04.1999  13:23

« Re: Opatrně pánové, opatrně

Je vidět, že chip tuning a vůbec tuning je stále, nebo spíše už konečně trochu středem zájmu. Nechtěl jsem se do toho už míchat, ale když vidím jak do nás zase tak hezky šijete ... Rozhodl jsem se proto pro velký zájem dát na na naše stránky i grafy naměřené na brzdě. Jsem zvědav kdo z konkurence udělá totéž... Je mi jasný, že to vzbudí další, a jak koukám po téhle rubrice, zřejmě negativní ohlasy, ale co už s tím, dětma nezatopíš.

13.04.1999  13:32

« Záruky, záruky, záruky

Ještě k zárukám, já myslím, že záruka 3 roky na chiptuning (ne jen na chip, ale na celou řídící jednotku motoru!!!) není tak špatná. Jsou sice nejmenované české firmy, které dávají i delší, ale pouze na chip... Jinak za příplatek můžete mít záruku 3 roky i na celý motor (příplatek za záruku na celý motor je v Německu běžná věc, aby zase někdo náhodou vtipně nereagoval...)
          Zdravím všechny přátele i nepřátele úprav automobilů.

13.04.1999  15:16

« To sportmotor

Podival jsem se na Vase stranky a nasel jsem nejake nesrovnalosti. Pri chiptuningu 50 kW motoru u Felicie uvadite, ze kroutici moment se z puvodnich 100 Nm/3750 ot/min zmeni na 106 Nm/3000 ot/min. Jenze podle tech. udaju jiz seriovy motor ma 106 Nm pri dokonce 2600 ot/min. Takze mam to chapat tak, ze ty udaje jsou pro starsi motory jeste bez MPI ? Jenze potom grafy, ktere uvadite jsou taktez dost divny, protoze pri zahajeni vyroby 1,3 50 kW MPI byli publikovany grafy a byli dost podobne tem Vasim. Takze nevidim duvod upravy hlavne pro motory MPI. Zvyseni vykonu o 5 kW pouhym zvysenim otacek o 400 nepovazuji za podstatne, protoze bezne se do tech otacek vubec nedostanu jiz pro hluk. A i kdyby, nevim co to udela s motorem za nejaky cas, i kdyz nabizite 3 letou zaruku. Zrejme pocitate s tim, ze do tech otacek to stejne malokdo bude tocit.

14.04.1999  13:39

« Re: To sportmotor

Ano 1,3 BMM znamená motor se vstřikováním Bosch Monomotronic tj. jednobodovým v střikováním, vyráběným do 8/96.

14.04.1999  13:45

« Re: To sportmotor 2

Jestli se někomu nelíbilo, že nebrzdíme, tak jsem dal na net grafy z brzdy a pak někdo začne tvrdit, že je to podivný, tak už vážně nevím. Za to, že se to podobá oficiálním grafům já nemůžu, to jsou grafy, který jsou naměřený na jednom motoru před a po úpravě, víc k tomu nemám co dodat.

14.04.1999  13:59

« Re: To sportmotor 2

Omlouvam se, chtel jsem jen trosicku zarejpat, aby to bylo zajimavejsi. Takze jak to chapu, tak ty grafy plati pro jednobodove vstrikovani, tzn. ze upravou dostanete puvodni motor na uroven dnesniho MPI. Delate i takove upravy pro MPI ?

15.04.1999  10:53

« Re: Opatrně pánové, opatrně

Nekdo tady psal, ze nase ceske firmy zabyvajici se tuningem to neumi je lepsi si chip koupit od nemcu. A ze firma, ktera nema brzdu neni dost vybavena.
          Tak za prve: myslim si ze kvalita a odbornost nasich programatoru je urcite stejne vysoka jako tech nemeckych.
          za druhe: v nasi republice je nekolik velmi kvalitnich a dobre vybavenych motorovych brzd, a pro upravce neni problem si takovou brzdu pronajmout a nechat si u nich upravu nejen naladit, ale i zmerit. Pak uz jde jenom o to upraveny program prekopirovat na epromku upravovane ridici jednotky, coz je otazkou chvilky.
          Co vim, tak dobrou brzdu ma pan Rajtr v Ciste u Mlade Boleslavi, pan Michl v Kurime {ten ma dokonce dve - jednu primo na kola a druhou na samotny motor}. Ostatne kdyz se podivate na www stranky firmy Michl Motorsport, zjistite, ze v upravach a dokonce navrhovani ridici elektroniky pro automobily je opravdu daleko. Dalsi brzdu ma pan Muck ve Studence {nekde na severni Morave} nebo Auto Jarov v Praze. A to jsou brzdy, o kterych vim Ja. Urcite by se ale jeste nejaka nasla.Takze to je muj nazor na ceske upravy chipu. Jinak je pravda ze tuning je u nas oproti zapadu opravdu v zacatcich, ale nasi upravci to jiste rychle dozenou.
          Ja bych vsak chtel nadhodit dalsi tema, a to je zpusobilost uprav pro silnicni provoz.

15.04.1999  13:13

« Re: Opatrně pánové, opatrně

Asi jste nepochopil můj článek tak úplně dobře. Já jsem se neotíral o všechny úpravce-ladiče. Samozřejmě vím moc dobře, že v Čechách je více brzd a že některé jsou hodně dobrý. Na Jarově jsem si, díky tomu, že tam mám známý, nechal brzdit vlastní auto a taky vím, že kvalitní naladění není zrovna jednoduchá a na čas nenáročná práce. Vím taky, kolik si účtují firma vlastnící hodně kvalitní brzdy za pronájem. To je taky důvod proč jsem vyjádřil myšlenku, že kvalitní úpravce, který chce dosáhnout slušnýho renomé, by měl mít vlastní brzdu. Za tímhle názorem si prostě stojím.

07.04.1999  18:46

Chiptuning

RENOCAR nabizi podobne upravy jako Sportmotor se stejnymi parametry (vykon, kr. moment). Vite o nich neco?

10.04.1999  20:37

chiptuning

Má někdo upravené TDI nebo 1.8T od GX TUNNING?
    Slyšel někdo, že by se poškodil někomu motor po jejich úpravě? Změřil někdo výkon motoru před a po úpravě?

12.04.1999  08:11

« Re: chiptuning

GX tuning je profi firma, ktera ti nabidne cip od renomovanych firem. Sam mam motor 1.8T, a kdybych se rozhodnul ho cipovat, pujdu k nim. U nas sice je spoustu jinych firem na cipy(2-3x levnejsich), ale zadne z nich (co znam) bych motor nesveril.
      Vlasta.(Jde o muj nazor, takze to neberte, ze tu chci nekomu neco vnucovat).

14.04.1999  18:32

To Sportmotor 3

Budu na vasej WWW priebehy vykonu a kr.momentu aj 1.6 60 kW?

15.04.1999  08:42

« To Sportmotor 4

Upravy motoru G60 uz nedelate?? Vlasta.

16.04.1999  08:02

« Re: To Sportmotor 2,3,4

2 - ano děláme
        3 - ano bude
        4 - ano, ale protože se upravují stránky, a překvapivě o to není moc zájem, tak to tam momentálně není uvedeno

petous 21.04.1999  22:13

Vlastní ECU

Máte někdo zkušenost s náhradou řídící jednotky za jiný, výkonnější typ. Na západě do toho dělá mnoho firem, existují i stránky typu "Postavte si vlastní ECU na koleně". U nás nabíyí jedna firma alternativní řídící jednotky do škodovek. Jestli jste se s ní setkali, napište mi vaše zkušenosti.
    S pozdravem.

23.04.1999  17:50

« Re: Vlastní ECU

Pro jakou to chceą aplikaci? Závody nebo tuning? Pro jakej motor (benzin/diesel)? Rozepią se víc, zkus zauvaľovat nad tím kolik do toho chceą dát a jakej by to mělo mít komfort obsluhy, případně jaké funkce. Na základě toho můľu doporučit několik zahraničních a asi dvě tuzemské firmy.

petous 25.04.1999  23:11

« Re: Vlastní ECU

Zajímají mně spíš Vaše zkušenosti, než odkazi na firmy či konkrétní použití.

petous 25.04.1999  23:12

pardon . odkazy

26.04.1999  01:36

« Re: Vlastní ECU

Ale zkuąenosti s čím? Se stavbou? Nebo s provozem? Nebo s laděním? Taky si musíą uvědomit, ľe kdyľ někdo takovouhle věc vyvine, tak ho to asi stálo dost úsilí a pěněz, takľe se o ty pracně nabyté zkuąenosti nebude moľná chtít jen tak dělit. A pokud jde o provoz, tak tam je situace vcelku jednoduchá. Pokud uľ věc naistalujeą (někdy tomu musíą přizpůsobit čidla a snímače), tak tu věc musíą naladit. Coľ třeba u závodního motoru nebývá moc jednoduché, protoľe má poměrně malou toleranci na to aby se vůbec točil. Na to naladění samozřejmě potřebujeą brzdu. Takľe jedna věc je ECU postavit a druhá oľivit.

petous 27.04.1999  15:01

« Re: Vlastní ECU pro Hopa

Vidím, že jsi zřejmě už experimentoval s alternativní řídící jednotkou. Na jakém motoru ? Můžeš mi o tom něco napsat ?

27.04.1999  20:11

« Re: Vlastní ECU pro Hopa

No, zatím je to jen ve stádiu příprav. Z naąí strany je uľ vąechno hotovo, ale ta ladičská firma co s ní spolupracujem má teď nějaký problémy s brzdou, takľe se to trochu zdrľelo. Zatím to budeme zkouąet na dvoulitru peugeot. Principielně by to mělo umět obslouľit jakejkoliv benzinovej čtyřválec, je to včetně koncovejch zesilovačů na trysky a nízkonapě»ový části zapalování. Ale prakticky jakákoliv modifikace je moľná.

petous 28.04.1999  12:26

« Re: Vlastní ECU pro Hopa

Datové mapy Vám do té jednotky dá ta ladičská firma, nebo si je budete ladit sami ? Je to docela problém.

29.04.1999  12:12

« Re: Vlastní ECU pro Hopa

Jako základ poslouľí asi originál mapy (spíą jen orientačně), dál nastupuje to nejpracnějąí a to je
                  "naladění" hodnot délky vstřiku a doby záľehu pro kaľdý bod mapy (otáčky/poloha klapky). U prvních kousků to budeme dělat společně s ladičskou firmou ale potom by měli být sami schopni. Ty mapy jsou samozřejmě pro kaľdej motor jiný, můľe se liąit i stejný typ kus od kusu.
                  BTW: proč tak vyzvídáą? ľe by konkurence ;-)

29.04.1999  12:14

« Re: Vlastní ECU pro Hopa

Jinak to ladění probíhá "on-line", tzn. ľe v reálném čase můľeą nastavovat jednotlivé hodnoty.

petous 29.04.1999  14:24

« Re: Vlastní ECU pro Hopa

Konkurence ne, jen bych se rád taky zůčastnil. Ctěl bych něco podobného podniknout i se svým autem.

30.04.1999  12:48

« Re: Vlastní ECU pro Hopa

OK, v principu není problém, aľ to bude funkční tak to tady rozhlásím. Ale je třeba si uvědomit, ľe je to koncipovaný do závodního auta a ľe to taky něco bude stát. Kaľdopádně aľ budu vědět víc tak se sem ozvu.

23.04.1999  16:54

Rychlejsi Calibra

Nemate nekdo poneti, jak by se dala "urychlit" Calibra 2.0i 16V Turbo??? Neni pomala, ale mohlo by to byt jeste lepsi :-)

23.04.1999  23:14

« Re: Rychlejsi Calibra

AHOJ,tak co 204PS uz nestaci?:))))Najlacnejsia uprava je vymena chipu,zalezi na firme aky prirastok vykonu slubuju.Doporucujem LOTEC.Dalsie kroky zavisia na tebe: vymena zberneho potrubia spolu s celym vyfukovym potrubim a stredoveho a koncoveho tlmica za vacsie s lepsou priepustnostou,vacsie turbo a intercooler,sacie potrubie s open air filtrom,alebo drahsie prestavby motora napr.ine vacky,piesty , ojnice.Vsetko je na tebe kam az chces zajst.Adresy firem aj na www ti rad napisem ak mas zaujem.Ale musis slubit za ma potom v tom lietadle prevezies.:)))))Cau.

26.04.1999  17:42

« Re: Rychlejsi Calibra

Blade, diky za rady! Obavam se, ze na vic jak vymenu cipu mit nebudu. Zkousel jsem najit firmu LOTEC na Webu, ale zatim jsem nasel jen nejakou chemickou firmu. Muzes nejak upresnit, jak je kontaktovat? Nejake dalsi odkazy by take nevadily. S tim svezenim by to snad slo, ale to zalezi na tom, jestli na ty upravy budu mit :-) Zatim nemam predstavu, kolik takovy zert stoji :-(

27.04.1999  00:00

« Re: Rychlejsi Calibra:to Fitipaldi

Ahoj.Hned zajtra ti napisem adresy vsetkeho o com viem ze upravuje Opel.:)).Velmi dobry su Lexmaul a Steinmetz ale adries na chiptuning Opla mam viacej a su tam dobre ceny napr.+40Kw za nejakych 1200DM.Hned zajtra ti pisem.:).Ahoj.

28.04.1999  01:41

« Re: Rychlejsi Calibra:to Fitipaldi

Ahoj.Takze nejake tie adresy.Lotec firmu som spominal preto lebo brat v roku 96 doniesol s NL jednu buchnutu Calibru Turbo a ta mala chip od nich,to bolo +55PS,aspon tak to mal vo fahrzeug papieroch.Vyborne auto.Inac www adresu na nich nemam ale mam telefon ak chces Nemecko-08061/36666 a fax 36655,skus aj LEXMAUL Opel Tuning,Senefelder Strasse,Industriegebiet,D-63322 Rodemark-Ober-Roden(bei Frankfurt/Main),tel.06074 98081-82,fax 06074 94288, dalej www.tuning-magazin.de ,dobre veci su na www.tunertreff.de,www.rieger-tuning.de, www.digi-tec.de,www.wetterauer.de a ak chces nejake ine prestavby motora,:))),napisem ti aj na nich adresy.Zatial ahoj.

28.04.1999  08:10

« Re: Rychlejsi Calibra:to Blade

Diky za tipy! Toho Riegera jsem vcera nahodou nasel. Dela opravdu pekne veci. Zatim se mi ale nepovedlo najit nikoho, kdo by na webu nabizel chipy. Zkusim prohledat to, co jsi mi napsal. Jeste jednou diky.

29.04.1999  19:39

« Re: Rychlejsi Calibra:to Blade:to Fitipaldi

Ahoj.Ak chces mozem ti napisat email na mojho znameho vo fy Wetterauer, oni maju aj pobocku v Rakusku,Grazi co by si mal blizsie myslim a s nim sa da aj dohodnut na cene.Tam su parametre po uprave 250PS a myslim 350Nm.oficialna cena 1690DM+montaz.Ak nenajdes nic na tich adresach co som ti dal napis a uvediem ti dalsie.Ziaden problem.Ahoj.

30.04.1999  09:16

« Re: Rychlejsi Calibra:to Blade

Diky za vsechny tipy. Uz jsem nasel, co jsem chtel. Uz jsem i kontaktoval 2 firmy a zjistil potrebne udaje. Ted uz jen vyresit malickost: kde na to vzit :-(

30.04.1999  22:56

« Re: Rychlejsi Calibra:to Blade

Ahoj.Vela stastia pri zhanani $$.:))).Rad so ti pomohol.

26.04.1999  17:56

Bez nadpisu

V Bratislave jedna firma(Vepos tunning) ponuka chiptuning na 1.6 55 kW;parametre:vykon +12 kW; kr.moment: + 11 - 14 % za 6 800 Sk +DPH(23%). Cipy vraj programuje nejaka firma v Mladej Boleslavi, ktora spolupracuje so Skodovkou. Vie niekto o tom nieco ?

28.04.1999  09:42

« Re:

Ha ha ha 12 kW chipem na 1,6. To si schválně nech změřit, a když tam bude víc jak 6 kW a na 95 oktanový benzín, tak sním svoje boty.

28.04.1999  10:31

« Re: Re:

Tiez sa mi tych 12 kW z 1.6 zda podozrivych, ale vraj to ta firma v Cechach mma aj odmerane na brzde; tie grafy by mi mali poslat faxom, tak uvidim

petous 30.04.1999  22:36

Felda 1.3 58kW

V posledním čísle AutoTIPu testovali čerstvě koupenou Felici 1.3GLXi na brzdě (údajně bez úprav) a naměřili jí 58kW. Jestli jsou možné takové úlety při výrobě, pak se u chiptuningu těžko dají ověřovat nějaké výsledky. Většinou nabízejí úpravy u atmosférických motorů +max 10%, což je ve výrobních mezích.

30.04.1999  23:22

« Re: Felda 1.3 58kW

No, a je to tady! Konečně to někdo prokouk ;-)))

01.05.1999  16:25

« Re: Felda 1.3 58kW

Zvysenie vykonu by sa malo dat lahko zistit zvysenim max. rychlosti. Ak predpokladame, ze max. rychost pri tom istom aute zavisi v urcitom rozsahu iba od odporu vzduchu, tak potom sa da zistit rozdiel vykonu tak, ze odcitame staru max. rychlost od novej, z toho spravime odmocninu a tymto cislom vynasobime povodny vykon a mali by sme dostat vykon po chiptunningu. (Ak sa nezvysila max. rychlost, tak sa asi nezvysil ani vykon).

petous 01.05.1999  22:19

« Re: Felda 1.3 58kW

Teoreticky by to byl správný postup, ale max. rychlost je dosti ovlivněna vnějšími vlivy (vítr, teplota a tlak vzduchu atd.), takže se může při každém pokusu dosti lišit. Alespoň u mích aut to tak funguje.

02.05.1999  14:43

« Re: Felda 1.3 58kW

Staci merat pri rovnakej teplote, s rovnako nahustenymi pneu na rovnej trati 2-3 krat v oboch smeroch.

02.05.1999  19:39

« Re: Felda 1.3 58kW

Tahle teorie nemusí fungovat vľdycky, protoľe ne u kaľdého auta dává motor maximální výkon při maximální rychlosti. Například moje Probe mělo max. výkon asi při 200 km/h (4500rpm na 5ku), ale maximálku 240km/h. Kdybych měl chiptuning, kterej mimochodem zvedal krouticí moment o 30%(!), tak by se mi maximálka zvedla tak moľná o 10-15 km/h, protoľe ten motor uľ v týhle fázi byl v podstatě přetočenej.

03.05.1999  12:29

« Re: Felda 1.3 58kW

To s tym prepoctom plati iba zhruba, aj to iba pre male zmmeny vykonu, pri vacsich zmenach je lepsie pouzit tretiu odmocninu. Aj s na tom kr.momente nieco bude, Felicia s MPI ma rovnaky vykon ako stara, ale o 2 km/h vyssiu max.rychlost; kr.moment ma o 6 Nm vyssi.

petous 03.05.1999  12:38

Výkon x rychlost

Platí zákon, že max. rychlost by měla u stejného auta při stejných podmínkách cca odpovídat max. výkonu. Ale zrovna napotvoru Škoda se svou Felicii takovéto pravidla neuznává. Příklad: Starší Felicie 1.3BMM Vmax=150 při 50kW, nová Felda 1.3MPi Vmax=162 při 50kW výkonu ? Je to trochu rozpor, jedině, že by ta nová maska měla takový vliv na Cx. Zajímavý je test feldy na www.idnes.cz. Tam naměřily 1.3MPi výkon 52kW ale max.V=153, akceleraci měla za 17s místo 13.5 papírové hodnoty.

04.05.1999  07:19

Kde dělají chiptuning v Ostravě ?

Pánové, přidám vlastní zkušenost s chiptuningem. Absolvoval jsem několikrát cestu Ostrava - Praha po dálnici přes Brno střídavě s Formanem Solitairem (50kW) a Felicií kombi (starší model, ne MPI, původně 50kW s chiptuningem na 55kW). Ve všech případech byly vozy naloženy čtyřmi dospělými osobami, tedy podmínky srovnatelné.
    Celkový dojem - v kopcích na dálnici mezi Prahou a Brnem jela Felicia důstojně na pětku stále mezi 120 - 130, zatímco ve Formanu rychlost klesala a musel jsem potupně řadit čtyřku. Jak to bylo se spotřebou, to nevím, neměřil jsem. Ta Felda má dneska natočeno přes 200000km bez poruchy, do servisu chodila pouze na pravidelné prohlídky.
    Doufám, že mně pánové ze sportmotoru za tuhle reklamu pochválí, cha, cha.
    Takže na závěr dotaz, kde dělají takový chiptuning v Ostravě a okolí? Do Prahy kvůli tomu nepojedu. Ozvěte se. H.

05.05.1999  08:44

« Re: Kde dělají chiptuning v Ostravě ?

Chtěl bych chip-tuningovat Octavii 1,6/55kW na 60kw .Taky bych chtěl vědět,kde by bylo možno na Moravě toto provést.Sportmotor to BOHUŽEL provádí jen v Praze.Kdo poradí bližší místo?

05.05.1999  12:40

« Re: Kde dělají chiptuning v Ostravě ?

Bohuzel nevim kde delaji chiptuning v ostrave ale mozna by nebylo spatne kdyby se tam par tuningovych firem presunulo natrvalo a nemlzilo nam tady v Praze a okoli(Melniku)...

10.05.1999  09:59

« Re: Kde dělají chiptuning v Ostravě ?

Kdo má zájem o tuning na Severní Moravě ozvěte se na e-mail: chovanec@st.skm.vutbr.cz ;
        Jen pro zajímavost uvádím malou část nabídky uprav:
        Felicia 1,3 BMM 50 kW na 57 kW - 21000,-Kč (uprava hlavy, vačky, počítače, zvýšení objemu motoru na 1340 ccm);
        Felicia 1,3 Mpi 50 kW na 60 kW - 15900,-Kč (uprava hlavy, vačky, počítače);
        Felicia 1,6 Mpi 55 kW na 66 kW - 13500,-Kč (uprava vačky a počítače);
        Octavia 1,6 Mpi 55 kW na 65 kW - 13900,-Kč (uprava vačky a počítače);
        atd.
        U každého modelu Škoda 2 stupně uprav, převrtávání motorů 1,3 na obsah 1340, 1447, 1490 ccm, upravy motorů na závody, šestistupňové převodovky atd.

14.05.1999  19:10

« Re: Kde dělají chiptuning v Ostravě ?

A co VW 1.9 TDI 81kW. Za kolik? Na kolik kW? Po kolika najetych km. A co vsechno?

18.05.1999  10:23

« Re: Kde dělají chiptuning v Ostravě ?

Tuning turbodieselů neprovádíme, orientujeme se výhradně na benzínové motory. Kromě již zmíněných zvětšování objemu a menších úprav pro běžný provoz, provádíme i repase a stavbu motorů pro rally a rallycross. Zabýváme se i stavbou závodních automobilů a jejich přípravou atd.
            Tedy více než na komerční úpravy se orientujeme na větší úpravy pro náročné.
            Např. naše aktuální nabídka je motor Škoda Fa/Fe, obsah 1490 ccm, výkon 80kW. Ve spojení s šestistupňovou převodovkou, sníženým podvozkem a kvalitním pneu je jízda v takovém voze opravdovým zážitkem.

17.05.1999  18:02

sháním filtr

Nevíte kde se dá v Praze sehnat sportovní filtr K&N, myslím kromě firmy GX Tuning. Nevíte kdo je dovozce těchto filtrů? Díky za odpovědi. Pavel

19.05.1999  08:56

Pomooooooc!!!

Mozna to sem tak uplne nepatri, ale myslim, ze se tady muj dotaz ujme lepe nez ve foru "Octavia 1.4...":

Nevite, kdo by mi mohl opravit klapku omezovace tlaku turba na Calibre? Ve znackovem servisu nechteji o oprave ani slyset. Pry jedine koupit cele nove turbo! Za 80 litru!!! Copak jsem milionar?!? Stacilo by treba nejak vyfutrovat cep klapky, nebo tak neco. Ma prilis vekou vuli a profukuje. Nevite o nekom sikovnem???

Poslete, prosim, mail na [odkaz]

19.05.1999  10:03

« Re: Pomooooooc!!!

Pokud se týče oprav turba, tak bych ti doporučil servis ve Strakonicich - tuąím Rema turbo. Je to firma, kde dělají zkuąení borci, co dřív dělali v ČZ turba. Disponují solidním technickým zázemím (diagnostika atd.) Zatím jsem o nich slyąel jen samou chválu. Dělají celkové repase turba. Ceny jsou podle mě celkem přijatelné, max. tak 15.000. Menąí opravy tak do 7.000. Dávají i záruku.

19.05.1999  11:16

« Re: Pomooooooc!!!

Kontakt na REMA TURBO spol. s r.o., Dopravní 15 Stakonice tel: 0342/321426, nebo Za pilou 1235, tel: 0342/322854-5

19.05.1999  11:29

« Re: Pomooooooc!!!

Diky! Uz jsem je kontaktoval...

27.05.1999  14:11

to sportmotor

Chiptuning je podla mna velmi dobra cesta k vyssiemu vykonu za rozumnu cenu.Mal som vymeneny chip vo viacerych autach(mimo inych uprav) co som vlastnil a vzdy to boli pozitivne skusenosti , aj s TDi.cau.

27.05.1999  15:40

Tuning motoru od Cimbu sport

Mate nejake zkusenosti s upravou motoru 1.9 TDi (81 kW) od firmy Cimbu. Jsou z Mlade Boleslavi, a na svem webu pisou, ze upravuji primo vstrikovaci jednotky, nedavaji dodatecny cip.

23.07.1999  21:27

« Re: Tuning motoru od Cimbu sport

I naše firma RSD Racing Systems & Design upravuje TDI 81 Kw stejným způsobem jako CIMBU, avšak výkon lze vydefinovat od 140PS do 175PS. Už jich od nás jezdí dost a jsou to pily.... Doporučuji se domluvit, a rád vám nějakou předvedu třeba i v akci, aby jste si mohl porovnat co to umí...
      Pocitově jede takto upravená OCTAVIE TDi mnohem lépe než-li 1.8Turbo20V.... rsd@seznam.cz

29.07.1999  10:30

« Re: Tuning motoru od Cimbu sport

Jestli upravujete auta, aby "pocitově" jela lépe, tak to stačí trošku odstranit materiály, tlumící pronikání hluku do kabiny a je hotovo.

14.10.1999  15:18

« Re: RSD

A co tuning na Clio II 1,4 RT/1999.Jaký parametry a za kolik, např. chiptuning.
        Fandím Vám a Děkuji.

petous 05.06.1999  21:58

Michl

Náhodou, nesetkali jste se s alternativní ECU pro škodovky ? Jedna je popsána na této adrese: [odkaz]
    Zdá se, že by mohla mít slušné parametry oproti originálu.

07.06.1999  12:30

To Sportmotor

Ja nekritizuju vasi firmu, pouze jsem uvedl sve zkusenosti s tuningovanym favoritem od vas, a dale jsem si dovolil uvest svuj prakticky predpoklad ze neni mozno idealne zkloubit ruzne parametry motoru. Jinak posledni neadresna narazka byla na tuningovou firmu RST z melnika, kde me "okradli" a zkurvili mi auto. Jinak me hodnoceni vasi firmy, je ze patrite k te lepsi polovine tuningovacich firem u nas, aspon co mohu soudit dle jednani pri tuningu toho favorita.

14.06.1999  13:48

Bez nadpisu

Chiptunig - a proboha k cemu ? Pokud chci patricny vykon, tak si proste koupim auto s takovym motorem, ktery me uspokoji. Kdyz na to nemam, tak nechapu, proc bych si mel nechat prznit slabsi auto nejakou pochybnou firmou, ktera tvrdi: tunig = vetsi vykon, mensi spotreba, zadne nepriznive vedlejsi vlivy /zivotnost, emise apod./ - to jsou kecy, tunig bez negativniho ovlivneni hnaciho agregatu neexistuje. Pokud tady nekdo obhajuje tunig a argumentuje ujetim pouhych 108 000 km tak je mi ho opravdu lito ...
    Zdravi BOBRR

16.06.1999  21:10

« Re: bobrr

Mi co na to máme tak si auto koupíme klidně na rok a dáme si tam tunning a neznám nikoho kdo najel víc jak 108000. Až na to nebudu mít tak si koupím auto na 5let.Nejhorší je být zakomplexovaný to se špatně léčí.Určitě máš velký auto viď?

14.06.1999  14:31

Audi S4

Zdravím pánové!
    Potřebuji infromace k Audi S4 s motorem
    2.7 Bi Turbo. Existuje to ? Poraďte ....
    Díky

16.06.1999  23:32

« Re: Audi S4

jasneze existuje-o co mas zajem-len chip alebo aj nieco viac?:)

15.07.1999  03:31

ještě něco ke sprasmotoru

Zdravím soudruha Dymovského.
    Igore, vzpomínám na Tě ještě ze školy, kdys patřil mezi největší * s ksichtem kamaráda.
    Co to jako ta firma "SPRASMOTOR" má bejt? Vždyť s. Dymovský je neustále zaměstnanej u jistý pražský firmy a ty popracovní a víkendový aktivity v jakýsi "vyměníkový stanici" na okraji Prahy to má bejt jako tuning?
    Pánové zasmějte se sami sobě, naivně si myslíte, že Vaše Feldy mají větší výkon - omyl, akorát jim s. Dymovský posune omezovač a vyinkasuje z vás škváru. Jestlipak si to někdo už vodměřil? (mimochodem, jeden taxikář se mu chystá dát pár po čuni). A do TDIček prozměnu cpe starý vokopírovaný soft z Golfa. Jednou to nějak chodí, podruhé ne, ale co na tom když to náš fiškutálek prodá 15x za měsíc, tak mu to hodí 255 litrů!!!!!!!!!!!
    Ale největší tunel je ten mezikus do kabeláže "SPEEDBUSTER" co voblbuje signály jdoucí do řídící jednotky. (prej to propaluje písty)
    S tím se nemusej ani letovat a posílaj to na dobírku vostošest.
    Všem bych doporučil se na ty zásahy akorát tak *, nebo se projet do Německa"
    P.S. Igore, já Tě neměl nikdy rád a když pořád slyším jak zase vysíráš s lidma, tak citím potřebu taky přispět svou troškou do mlýna.

23.07.1999  07:48

tuning Škoda Favorit 136L a Felicie 1.3 MPi

Přátelé zdravím,
    ví někdo z Vás o firmě která by dělala za slušné peníze úpravy výkonu motorů na těchto dvou typech aut?
    Favorit je z roku 1989 najeto zhruba 120000 km
    Felda rok stará 20000 km.
    Dík

23.07.1999  21:18

« Re: tuning Škoda Favorit 136L a Felicie 1.3 MPi

Zdravím příznivce ŠKODOVKY.
      Nepotěším tě s Chipem na Škodu 136-Favorit, protože ten žádnou řídící jednotku nemá a tudíž se nedá upravit. S Felicií 1.3 MPi je to lepší avšak poze s motorem 1.3-40kw. Čip přidá 10-12PS, ale točivý moment bude výrazně lepší než li u modelu 50Kw, takže pocitově pojede slabší felda jako střelená...to vše u naší firmy za cenu okolo 6.000,- Při bližším zájmu : rsd@seznam.cz

24.07.1999  11:26

chiptuning

muze mi nekdo vysvetlit o co tu jde?vse se da upravit i carburatova skodovka.tady nezalezi jen na cipu v computeru ktery se jmenuje(memcal)
    calibrovana pamet,take je znamo ze vsechny firmy
    maji misto zlepseni.ale to nani vse.je to otazka na majiteli auta jak daleko se chce dostat,a co je lepsi reseni.

24.07.1999  19:42

dear Ozzy
      Jistě že se dá upravit i karburátorová Skouda, ale v diskuzi byla poptávka na chiptuning, a tak mi nechceš tvrdit že na starým Fáčku se dá něco načipovat. Existují úpravy pro motor 136, a dokonce až na 87Kw(měřeno na brzdě..) ale pak to Fáčko žere třicet litrů, a zajezdíš si od 4.500 ot/min, a to je do běžného provozu *! Ta úprava však není čipem, který řídí délku vstřiku, poměry směsi, rychlost a objemy vzduchu a další veličiny natoř pak 3-D diagram zapalovacích procesů víme? Pak už se jedná o těžkou úpravu která rapidně snižuje životnost motoru (o které se nebudeme bavit u motoru se 120 000 km který byl dotazován) a také spotřeba ,takže mi vysvětli milý ozzy jak načipuješ takové karburátorové Fáčko. díky....

26.07.1999  12:10

« Re: chiptuning

myli RSD jeste nez zacneme diskuzi co je to facko?take bych rad vedel jak upravujete auta?
        to vymenite cip na pocitaci a tim to skoncilo?
        ne dekuji.a vis proc je to tvoje facko v beznem provozu *?asi ne ale to nevadi prides na to casem, mozna.take jestli by jsi my vasvetlil
        jak ten vas cip ridi rychlost vzduchu?
        v jednom vsak se musim omluvit,nevedel jsem o cem byle rec ze to byla 120000km skodovka sorry.

26.07.1999  23:55

Re: OZZY

Tak ještě jednou a polopaticky-speciálně pro tebe, jestli jsis to pořádně nepřečetl (neuraž se)
    Na Fáčko-tj. ŠKODA FAVORIT - starý model s karburátorem model 136 -46Kw se nedá udělat čip - to zaprvé. Zadruhé upravujeme vozy nejen chip-tuningem (pokud to lze , ale u F136-nikoliv) ale dáváme vačky s jiným úhlem a stejným klínováním, tvrdší pružiny ventiů, kalibrujeme jejich sedla, leštíme sací potrubí a kanály, implantujeme vzduchový filtr, pokud je potřeba , zaronáme hlavu, popř. zvýšíme kompresní poměr, u turbo-motorů (prosím to není Škoda F136) např. u 1,8 20V turbo, dáme jiné svody od "kamen" a větší turbodmychadlo, změníme program řídící jednotky, zavedeme Turbo PopOff ventil, který udržuje při přeřazení otáčky turbodmychadla a další a další úpravy jejihž výčet by zabral možná celou stranu.
    Co se týče rychlosti vzduchu - tak ta se reguluje natočením klapek a tak jsem se možná špatně vyjádřil - myšleno průtok ( sorry ).
    ahoj RSD

27.07.1999  14:14

« Re: OZZY

v tom pripade to beru,diky za vysvetleni.
      meli byjste take zkusit supercharger,vyrovna se
      turbu a zabira uz od spodu.tim padem nemusis zvysovat tlak a take tesneni pod hlavou vydrzi.
      velice dobre se zvysi vykon ladenym vyfukem,
      svyckami a take cabely od svicek tu hraji roli.
      pouzivate turbo casovac?

27.07.1999  19:57

« Re: OZZY

Se superchargerem bohužel ještě nemáme zkušenosti, ale co se týče laděného výfuku, prodáváme laděné výfukové svody pro motory VW od Hartmann Motorsport, které skutečně o něco zvýší výkon. S našimi zkušenostmi samotný konec výfuku např, od renomované firmy REMUS přidá na 90PS cca 2PS, tudíž je téměř neměřitelný. Výkon lze zvýšit také záměnou katu za Z-Flow nebo ho úplně vykmitnout, ale pozor, nejde tam dát jenom normální trubku ale na ústí se musí implantovat difuzor! Je toho spousta co zvyuje výkon, ale každá sranda něco stojí...

28.07.1999  08:49

« To RSD

o tom "vykmitnutí" katu bych se rád dozvěděl trochu víc, uvažuju o tom už delší čas a opravdu jsem tam chtěl dát jenom obyčejnej kus trubky.
          Jak to teda je ve skutečnosti? dá se někde ten mezikus sehnat? dík

28.07.1999  09:57

« Re: To RSD

Zajímalo by mě, jaký vliv mají tvrdąí pruľiny ventilů, leątěné sání a jiné vzduchové filtry (K&N). Jaký je vliv jednotlivých úprav na ľivotnost motoru. Je moľné také uvést ceny úprav.

29.07.1999  14:53

« Re: OZZY

very good,kdybysi potreboval nejake informace ohledne supercharge jsem k dispozici.tady ted vede cesta od turba k supercharge.(podle mych informaci
          se dost zacinaji delat ni v namecku.jedna z nejvetsich vyhod je kdyz prodavas auto tak proste
          vymontujes supercharge i s sacim potrubim a vratis
          tam puvodni.takze auto je v puvodnim stavu.

29.07.1999  19:52

« Re: OZZY

Jestli je to to co si myslím tak mě kopni...
            Firma Lexmaul vyrábí systém náporového sání s názvem RAM INDUCTION, který při vysokých rychlostech zlepšuje plnící vlastnosti... je to ono?

30.07.1999  00:00

« Re: OZZY

Neee, supercharger je po česky kompresor. Jde o klasické přeplňování kompresorem (třeba Eaton) který je poháněný řemenicí přímo od motoru - sériově třeba u MB 230 SLK Kompressor. Výhody: okamžitá reakce na sešlápnutí plynu, trochu jednodušší konstrukce. Nevýhody: samotný kompresor spotřebovává výkon (někdy až desítky kW). To se qůli spotřebě řeší tak, že se na řemenici dává emg. spojka, kterou řídí ECU. Jo a taky to víc váží a je to větší.

02.08.1999  16:16

« Re: OZZY

BOHUZEL NE RAM SE POUZIVA U MOTOREK CIM RYCHLEJI JEDES TIM VICE A RYCHLEJI VZDUCH PROUDI DO POTRUBI
              SUPERCHARGE MA REMENICI A KOMPRESOR TAKZE STLACUJE VZDUCH PODOBNE JAKO TURBO,ALE MA RADU VYHOD OPROTI
              TURBU.

28.07.1999  12:14

OTAZKA PRO RSD

Mam Punto 55 Ed s tezkym prevodem (to je to ED je to benzin klasicka 55), ta prevodovka se dava do 90-ky (90 koni 1.6 MPI) a tak bych mel dotaz jestli lze tu 55-ku taky precipovat a jestli bys tu uvadl cenu tak bych se nezlobil (adresa by se taky sikla, treba jenom telefon).
    MARCEL

29.07.1999  19:49

« Re: OTAZKA PRO RSD

napiš mi prosímtě značku tvé řídící jednotky (magnetti marelli, nebo siemens nebo ....)
      S motorem 55 je to těžké, protože je to maloobjemový motor a tak je chiptuning málo...

02.08.1999  07:02

Tak ta ridici jednotka na 55 ce Puntu je magnetti marelli. Diky za odpoved

03.08.1999  21:19

« Re: OTAZKA PRO RSD

Pro punto 55 je to stejný jako pro níže uvedený typ. Dá se možná sehnat pro oba motory i vačka
          ale tam je nárůst cca 10PS za cca 10.000,-

05.08.1999  06:33

DÍKY ZA ODPOVĚĎ

30.07.1999  10:13

Punto

Je možné udělat chiptuning na Fiat Punto Sporting 85 16V ? O kolik by se zvýšil výkon a spotřeba a kolik by to asi tak stálo ? Díky moc za odpověď !!!

30.07.1999  20:44

« Re: Punto 1.2 16v

On je to zatím docela nový motor (mimochodem super!)tak mi alspoň zde napiš typ řídící jednotky.

02.08.1999  17:28

řídící jednotka je Magneti Marelli !!! Tady je její název: IAW 18FD.52/B0N-318
        Punto 1.2 16V ECE FASE2

03.08.1999  21:17

« Re: Punto 1.2 16v to:RSD

Zvýšení výkonu je u tohoto motoru takřka mizivé a je v rozpětí od 5 do 8 PS, cena je však stejná jako u ostatních úprav (cca 13.000), a tak doporučuji nejprve zkusit sportovní filtr(cca 1500 - 1780), a pokud poznáš rozdíl, pak se vyplatí i čip.

04.08.1999  08:42

« Re: Punto 1.2 16v to:RSD

Díky moc za info !!! Tušil jsem, že motor 1.2 už tak má dost velký výkon, že s tím už moc dělat nejde ........

04.08.1999  10:04

« vzduchový filtr K&N

Máte někdo zkuąenosti s filtry K&N? O kolik to zvedne výkon (samotný filtr) a není vyąąí průchodnost filtru na úkor jeho čistícím schopnostem?

04.08.1999  11:49

« Re: vzduchový filtr K&N

k&n zacal vyrabet filtry od roku1962,zvysi vykon okolo 15koni(11kw)zalezi na aplikaci.misto papiru
                pouziva platno k zachyceni prachu,duvodem proc zvysi vykon je ze filtrovaci plocha je petkrat
                vetsi nez u klasickych filtrech.protoze platno je nasakle olejem zachycuje lepe prach ,trva dele nez se stane nepruchodny.jinak je na trhu asi tak 13 ruznych druhu,K&n patri k nejlepsim

04.08.1999  12:15

« Re: vzduchový filtr K&N

No to je dost odváľný tvrzení, ľe filtr zvedne výkon o 15 koní. Moľná u nějakýho starýho přiduąenýho pětilitrovýho Forda jo, ale u větąiny evropskejch a japonskejch aut běľný litráľe (2 litry) to dělá tak s bídou 5 koní. U některejch dokonce nic. Záleľí na tom, jak poddimenzovanej/předimenzovanej filtr je tam od výrobce. Měnit filtr podle mě má smysl kdyľ děláą daląí úpravy na sání, případně výfuk plus chiptuning, nejlépe pak i vačku. Výhodou sportovních filtrů pak bývá moľnost čiątění, takľe ten filtr je tzv. nadoľivotí.

07.08.1999  12:49

« Re: vzduchový filtr K&N

dekuji za prispevek hope jsem rad ze tu mame i odbornika.

10.08.1999  08:52

« Re: vzduchový filtr K&N

Podle odkazu na www.mini.cz se filtry perou [cisti] asi po 50 000 Km, coz se mi zda dost nato, aby se zaplatil oproti obycejnemu [nebo by alespon nebyl tak drahy]

10.08.1999  11:34

« Re: vzduchový filtr K&N

Tak jsem si ten filtr nechal poslat. Jeątě ho v autě nemám, ale podle toho jak je dělaný, tak to na mě dělá dost dobrý dojem. Provedením se to vůbec nedá srovnávat např. s Framem, hlavně přesnost zpracování gumové dosedací plochy.

04.08.1999  17:17

« Re: vzduchový filtr K&N

Vzduchovy filtr +11kW? Kde se dá koupit, už tam letím. (mám Formana 50kW a S120L 33,6kW).

04.08.1999  17:24

« Re: vzduchový filtr K&N

Stačí normální, ale musíą na něj nasypat celou krabici naftalínovejch kuliček!!! :-))))

04.08.1999  20:25

« Re: vzduchový filtr K&N

Racingový vzduchový filtr může popravdu zvýšit výkon o 11Kw ale u motoru cca 320Kw, kde to již nepoznáte. Firmy JR Racing Filters, King Dragon a K&N - racimex ( a další....) zvyšují výkon o cca
                  3-5% nominálního výkonu motoru. Výhodou je, že se dají prát, ale nevýhodou je , že křemičitý prach nezachytí ze staprocent, takže životnost motoru se nepatrně sníží... Neuváděl bych že filtr zvýší 11 kw aniž bych uvedl na jakém voze!!!!!!!

05.08.1999  08:49

« Re: vzduchový filtr K&N

V čem se ty filtr perou. V prospektu jsem viděl nějaký čistící přípravek. Jak často se to pere a kolik to stojí?

"-- skrytý --" 05.08.1999  11:30

« Re: vzduchový filtr K&N

Nestojí to moc, cca 180 za lahvičku, pere se to až je to zasraný nebo to netáhne. Kupuje se to
                      různě, asi jediný co mne napadá tak si klikni na banner K&N na www.mini.cz na první straně.

07.08.1999  12:46

« Re: vzduchový filtr K&N

jak uz jsem psal zalezi na aplikaci.tady nemluvime
                    o vymene filtru v boxu,tady mluvime o vymene za filtr typu ram,za air flowmetrem na priklad u mazdy mx5,vsechny firmy;apex,unifilter,trust,
                    finer filter,K&n,bmc,king dragon,ram-flo,a'pexi,
                    jamex,tfi racing,hks,jr.delaji obe verze.

30.07.1999  20:42

Supercharger

Jo tak o kompresoru jsem diskutoval v německu s jedním úpravcem, a má jednu hroznou nevýhodu oproti turbu. 1) je mnohem dražší 2) je mnohem poruchovější ale taky mi řekli, že pokud to zrovna frčí tak je to třikrát lepší než-li turbo.
    Radši mi ale sežeň kontakt na firmu, která v malých sériích odleje kvalitní svody od turba tak v sérii zatím 10-20ks? Pro motor 1,8 turbo 20v je to pro němce super artikl.

02.08.1999  17:19

« Re: Supercharger

Na ty svody se ti zeptám, ale v takhle malý sérii to bude asi ranec. Forma je vľdycky nejdraľąí. Co ti vadí na sériovejch?

02.08.1999  20:30

« Re: Supercharger

To: HOP
        Sériové svody nevyhovují průměry a přírubou pro větší turbo od IHI, a také materiál nevydrží teploty přes 800 C. Díky těmto svodům a většímu turbu lze zvýšit výkon na 235PS. Vím že to nebude zrovna láce, ale schválně jestli bude nabídka nižší než-li je u němců nebo rakušáků.

10.08.1999  20:41

K&N na Mondeo

Mam Mondeo 2.5 a chtel bych vedet jestli staci vymenit filtr abych ziskal nejake ty kone na vic.A nebo jestli musim nechat seridit vstrikovani atd. ????
    Diky z odpoved.

11.08.1999  03:54

SPORTMOTOR : kompletni kit K & N

Chtel bych se zeptat co vsechno obsahuje kompletni kit K & N ?
    Podle obrazku na vasi strance je tam i ( asi to nazvu blbe )"ridici jednotka" ? Je lepsi ji vymenit nebo ponechat stavajici a proc ?

Kolik by stal kompletni kit na BMW 320i V6 r.v.86 vim ze nemate bmw v nabidce ale urcite mate prehled v cenach.

11.08.1999  07:18

« Re: SPORTMOTOR : kompletni kit K & N

To není ľádná řídící jednotka, ale krabíce sání. Buď koupíą tak jak já jen samotný filtr do původní krabice nebo filtr včetně jiné krabice a sání.

11.08.1999  10:54

« Re: SPORTMOTOR : kompletni kit K & N

Stejne mi uplne nedochazi, jak to s tim motorem bude, kdyz je sani i vyfuk ladene na nejake optimalni otacky, potom si tam nekdo da bud sportovni koncovku nebo filtr, podle meho by to melo byt od jedne firmy, na presny typ auta a oboje dohromady. Mimochodem krabice k sani by taky neco (asi neznatelne) mela pridat, protoze je to k filtru namiru.

11.08.1999  18:28

« Re: SPORTMOTOR : kompletni kit K & N

Ta krabice vlevo na obrazku neni ridici jednotka, je v ni jen umisteno cidlo mnozstvi a teploty nasavaneho vzduchu (MAF senzor). Proto to ma tan konektor na boku. Cili vyhodis svoje stary cidlo a das tam tohle novy a pokud je vse v poradku tak uz nemusis nikde nic serizovat, o to se prave postara tohle jinak zkalibrovany cidlo.

12.08.1999  10:40

« Re: SPORTMOTOR : kompletni kit K & N

Pokud tomu dobře rozumím, tak je čidlo jen u motorů s mezichladičem. Mám klasiku TD a ľádné čidlo sání tam nemám.

12.08.1999  11:18

« Re: SPORTMOTOR : kompletni kit K & N

Aha, tak tose bavíme kaľdý o něčem jiném. Ten obrázek je (podle mě) filtr k BENZÍNOVÉMU motoru.

11.08.1999  03:56

Bez nadpisu

omlouvam se za pravopis :)

12.08.1999  17:57

SPORTMOTOR

Zdravim vsechny fandy tuningu.
    Tak mně včera napadla úžasná věc. Neměl jsem večer co dělat a tak jsem si vytiskl celé toto forum a dal se do čtení. No úžasný věci. Já osobně nemám rád, když se někdo do někoho naváží, ale taky nemám rád, pokud někdo na net dává buďto nesmysly, nebo alespoň polopravdy.
    Proto jsem se rozhodl, že přiložím i svůj názor.
    1. Sportmotore, v dubnu jsi psal, že se na vývoji Vámi nabízených úprav podílel p. Vodseďálek. Pokud mi je známo p.Vodseďálek tuto sadu (myslíš-li SPRINT) po motorové stránce vyvíjel sám, ne ve spolupráci s nějakým tunerem a už vůbec ne s Vámi. On totiž s nikým z tunerů nespolupracuje. Navíc tato sada byla dána do zcela volného oběhu a svého času ji nabízelo i spousta Škodováckých prodejců.
    2. Jedno malé vysvětlení. Na svém webu uvádíš sportmotor.sro.cz, ale ať jsem hledal v obch. rejstříku jak jsem chtěl (sportmotor, sport motor apod.), žádnou takovou s.r.o. jsem nenašel, a ani žádného člověka Tvého příjmění, takže jste skutečně s.r.o., nebo si na to jen hrajete?
    Prosím o odpověď.
    Tunerům zdar. Pete.

17.08.1999  22:45

Renault Megane 1,6

Potřebuji zjistit jakou úpravou se dá zvýšit výkon motoru z 55 na 66kW, nebo více.Dík

04.10.1999  23:08

cimbu

Máte někdo zkušenost s touto mladoboleslavskou tuningovou firmou?

05.10.1999  23:21

novice

Zdravim forum ! Panove jen k te fotce dole..hop a sopl. to na levo je prutokomer vzduchu, pak redukce na sport. filtr a samotny filtr vzduchu. chci se zeptat na ladeni vyfuku, mam orig. Remus pro Mazdu 323 ale posledni prepazka pred vystupem ven mi vyrezla, deje se neco ?? musim vyfuk otvirat a prepazku delat novou ?

11.10.1999  18:02

Opravdu chiptuning staci

A uz je to tu zase. Uz zase plno lidi bez rozumu vcetne RSD a sportmotoru tvrdi, ze se chiptuningem zvysi vykon a snizi spotreba. Proboha zamyslete se!!!!!!!!!!!! Jak se muze chiptuningem u atmosfericky plnenych motoru zvysit ucinnost bez zasahu do mechanicke casti motoru???? U motoru s turbem je to jasne > zvysi se plnici tlak turba {to, ze tomu neni motor prispusoben je vec druha}. Ale chip tuning u atmosferic. motoru je jako ziskat kone ze S120 jen pretriskovanim karburatoru a natocenim rozdelovace. No, ted musim koncit, cau za chvili.

11.10.1999  20:47

« Re: Opravdu chiptuning staci

I tím přetryskováním získáš koníky a rozdělovačem. Ale jak kde? Proto počítačem řízené vstřikování a okamžik zážehu. Které pro každý daný okamžik může určit optimum, přesněji než karburátor a rozdělovač. A může reagovat na okolní podmínky. Továrna musí splnit určité exhalační předpisy má určité představy o chování motoru , životnosti, průběhu točivého momentu a podobně... a tak, udělá motor dle svých představ aby vyhovovbal i v širokém rozpětí výrobních tolerancí. S těmi auty nebudou jezdit samí závodníci nebo dědové ale dost velké rozpětí lidí.
      Tuningová firma může opravdu přenastavit hodnoty v e větším rozpětí než si to dovolí fabrika a třeba tak, že auto bude méně brát a více pojede, ale i obráceně. Ovlivní jistě i životnost a exhalace ale zase může na obě strany. Dokonce může ošálit i tvoje smysly ubrat na výkonu a tobě bude připadat, že auto pěkně jede. Je pravda, že u atmosférického motoru to nebude tolik znát jako u turba, kde je vice možností.
      I v té fabrice mají pro každý motor spoustu variant nastavení a ta která se vybere nakonec se někdy téměr losuje dle pocitu jezdců, názoru techniků a přání managementu. A ty varianty které zbydou a jsou taky dobré mnohdy poslouží třeba tuningovým firmám, které se třeba i podílely na vývoji.

11.10.1999  22:26

« Re: Opravdu chiptuning staci

Pro Kovarnu. Tak co mi pak reknes ke grafu zvysenych hodnot po chiptunigu , ktery si nechavame u vice pouzivanych chip-tuningovych variant delat na Jarove v Praze, kde maji na toto jeden z nejdokonalejsich mericich pristroju i pro 4X4. Proc se tady spousta tuningovych firem zivi v evrope prave chiptuningem. Asi jsou vsichni teda oklamani, a tuningova firma prosperuje na lidske hlouposti? Je to uplne jinak. U nas a pokud vim tak vsude jinde zaplati zakaznik za upravu az po skusebni jizde.... zaplatil by, kdyby to nejelo? Prober se!!!!!

12.10.1999  07:08

« Re: Opravdu chiptuning staci

To RSD: Ty grafy se delaji na motorove brzde ? Jaky je rozdil pro motorovku mezi normalnim autem a 4x4 ja myslel ze se to dela jako zastara, ze motor se pripoji primo na merici agregat a ne ze se to bere pres kola ? Pokud se mylim tak me prosim vyved z omylu.

12.10.1999  07:56

« Re: Opravdu chiptuning staci

Dela se to na motorove brzde. Jinak od patku mam chiptunning felicie 1,3/50 od Cimbu autosport. Je to vec! Ale spotrebu jsem jeste nemeril, ale podle oka, to vidim tak, ze by mohla byt az o litrik mensi - a to tomu davam pekne do tela!

12.10.1999  08:48

« Re: Opravdu chiptuning staci

Kingu, mohl by jsi specifikovat tve subjektivni dojmy? Ona aby pak mohla jit krasne prechipovat Fabia 1.4 50KW a to tak, ze by mohla mit vlastnosti vice podobne 1.4 74KW, jenze o 50000,- levnejsi... To by pak byla jina :)))))) Kdyby to i snizilo spotrebu, tak by to bylo ale ouplne mnam!!! :))))

12.10.1999  08:55

« Re: Opravdu chiptuning staci

Lukasi, dnes odpoledne, nebo zíta ráno dodám info do témata Felicia a její tunning. OK?

12.10.1999  09:14

« Re: Opravdu chiptuning staci

Ja jsem se v tom minulem prispevku nevyjadril dost presne. Mne jde o to, ze kdyz zvysim vykon motoru jen prenastavenim ridici jednotky, jaktoze se mi snizi spotreba, a to dokonce o litr, jak tu nekdo pise. A chci poradny dukaz.

12.10.1999  12:04

« Re: Opravdu chiptuning staci

To jsem tu tvrdil já, ale bez záruky - musím to teprve změřit, pak uvidím. A proč to je, to mě zas tak netrápí, ale bude to v nastavení plnění, a zážehu. Od technické stránky tu jsou jiní machři

12.10.1999  20:21

Pan Kovarna

A jakej chcete dukaz? mohu oscanovat originál měření na Jarově ale stejně pak řeknete ,že to je určitě podvrh. Vysvětlovat Vám pane Kovarna něco je zbytečná ztráta času a poplatků za připojení.
    Vy si prostě budete stát za svým. Tak proč jste si nechal upravit auto na 78Kw a teď o tom pochybujete? Vždyť v jiném tématu hrdě prohlašujete , jak svému úpravci bezmezně věříte,a jak naše firma je ta nejhorší, aniž by jste o nás cokoliv věděl. Děte se vycpat pane.

14.10.1999  17:42

CLIO tuning

nejlepsi tuning na clio je rozjet se tak na 60km/h a napalit to do sloupu. Nic jinyho se s autama s * ve znaku udelat neda :-)
    Fakt nechapu lidi kteri si koupi maloobsahovy auto a potom z toho chcou vytriskat co nejvic koniku za tezky prachy samozrejme !

15.10.1999  14:12

« Re: dring

jestli ti to jeste nedoslo,tuningem zvednes vykon.
      u velkoobsahovych aut nepotrebujes tuning.pisi
      nepotrebujes to neznamena ze nemuzes abys sis to zase spatne nevykladal.nevym co mas proti cliu?

15.10.1999  21:16

« Re: CLIO tuning

Jen tak mimochodem, to bych s 1.4 Cliem určitě nedělal. A nevím co máš za auto DRINGu, ale já měl Peugeot 106 XSi, 1.4 a mám takový dojem že bych ti s ním napráskal. Měl jsem ho v kompletní úpravě od Gutmanu, kompresor, elektronika, komplet výfuk i se svody, filtr,... a na brzdě měl 140PS a celý auto vážilo cca 900kg. Na dálnici se to rozkutálelo "jen" na 230km/h, ale v zatáčkách a ve městě na to měl jen málokdo. Naprosto dokonalý zrychlení, sedělo to jako přibitý a vůbec to byla bomba. Jediná nevýhoda bylo málo místa a hlavně poté při crachtestu o strom to moc nevydrželo. Malý auta jsou na tuning naprosto super, ale pro bezpečnost nic moc. No a jinak pro to Clio bude opravdu nejlepší Elia, ale taky nevím kdo jí u nás dělá. Čau Ondra a malým autíčkům zdar..... Jo jinak v jednom Autotuningu jsem viděl Renault Twingo s 1500PS, ale ze zádě mu koukal raketový motor.

14.10.1999  20:10

To :Smisak

No to co tu stojí podemnou rozhodně není ten správný postup. Někdo bohužel preferuje vyšší obsah, na který zaplatí spoustu peněz za povinné ručení, pojistku a i provoz a údržbu. Někdo zase preferuje tuning pro nižší obsah, kterým vyrovná hendykep ve výkonu ale většinou už ne v kroutícím momentu. A tak pokud jste sportovněji založený řidič pohybující se neustále před červeným polem tak vám maloobjemový nadupaný trpaslík bude plně vyhovovat. Pokud preferujete klidnou a pohodovou jízdu, tak objem ničím nenahradíš jak zní jedna skvělá automobilová moudrost. Pro Renaulty všeobecně nic nenabízíme, protože mají řídící jednotky většinou v silikonu. Poradím ti ale alspoň. Někde v Brně je nějaký prodejce Renaultů, který má zastoupení ELIA Motorsport. Ten montuje třeba do 1,2motoru Twinga kompresor a má v nabídce i jiné lahůdky. Ovšem náležitě oceněné a tak skus trochu hledat..... Ahoj a dík RSD

15.10.1999  14:16

rsd

libi se mi tve odpovedi a je videt ze mas prehled.
    napis mi tvou adresu pristi rok priletim do ceska
    a rad bych si s tebou popovidal.

15.10.1999  22:52

« to: Ozzy

Tady je má adresa třeba pro pokec rsd@seznam.cz

16.10.1999  02:14

CLIO tuning

OZZY: clio ma moje pritelkyne je to r.v. 98 najeto cca 20tis. a neni tyden kdy by to nebylo v servisu! To mam proti CLIU.
    ONDRA_K: skoda ze uz ho nemas mohli jsme dat RACE :-) Jinak ja mam bmw 320i V6 v uprave od hamanna kolik PS ma to nevim v serii jich je 130 ten clovek od kteryho jsem ho kupoval rikal neco pres 200 :-) btw: neobjevi se nekdo z vas 28.10 na Brnenskym okruhu na dnu otevrenych dveri ?

16.10.1999  11:50

« Re: CLIO tuning

Tak to jsi narazil na špatný kus, já měl chvíli (asi 20000km) Rendla 21 a ta šlapala jako hodinky. Jinak to je super že máš BMW 320. Podle základního výkonu usuzuji, že je to E30, je to tak? Tu mám taky a docela by mě zajímal tvůj tuning, jelikož já auto teprve stavím (foto na www.autotuning.cz). Jinak s klidným svědomím můžu říct, že 106 by i takovýmu BMW napráskala ve sprintu, ale horší by to bylo na maximálce. Za kolik máš 100. Peugeot jí měl něco kolem 7s. A hlavně je cca o 300kg lehčí a přeci jenom kompresor umí svý. No jinak pokud máš BMW tak to bych se s tebou rád viděl a vyměnil zkušenosti. No toť asi vše. Čau Ondra

20.10.1999  09:03

« Re: CLIO tuning

Jo jo mam stejnou "pastiku" jako ty akorat 4 dvere. Upravenej mam jenom motor a podvozek jinak vypada uplne seriove. O uprave motoru ti toho moc nereknu nejsu odbornik ( je tam nejakej kit od hamanna - jina vacka, vstrikovani, klika, sani ) na podvozku jsou pruziny eibach predek a tlumice koni. Na jare jsem ho dovezl z CH je to r.89 a pisu tady jen to co me rekl prodejce.
        Mimochodem rad bych videl jak se chova takovy malinky auto jakyje Pug 106 v rychlostech kolem 200kmh. Kamos ma fiata uno 1.4 turbo a pri 140ti jsem mel docela strach ( to jsem jel jako splujezdec ). Jinak je fakt ze na rozjezd by mel Pug asi navrch.

28.10.1999  12:53

« Re: CLIO tuning

Cau, no ja jsem ho koupil v Áčkách za 55000 taky na jaře a doteď jsem do něj jenom sypal prachy. Jinak nebudeš chtít příští rok na nějaky BMW srazy? Nemam moc s kym jezdit, jelikoz znam skoro jen VW nadsence.
          Jinak ja mam zas na rozdil od tebe upraveny skoro vsechno mimo motoru.
          Jinak Peugeot sedel jako pribitej, jelikoz byl fakt v profi uprave - Guttman je v Peugeotech dost velky pojem. A hlavne mel kola 8x15 a nizkoprofilovy gumy. Ale je pravda, ze pri 200 na dalnici jsem moc dobry dojem nemel. Ne au tak z jizdnich vlastnosti - ty byly super, ale hlavne z toho, ze je pred tebou jen 1m plechu (a to mozna jeste min) a ze pri jakemkoliv narazu je.... konec.
          Tak zatim cus, jo jinak odkud jsi, fakt bych docela rad tvoje auto shlednul. Ja jsem z Prahy, ale obcas dost cestuji, takze bych se nekde stavil. Kdyztak mi napis na fabex@autotuning.cz
          Ahojda a BMW zdar...

12.11.1999  22:54

10.07.2001  16:10

« Renault Megane Coupe 1.6 66 kW

Prosím o radu, jestli nějakým zásadním způsobem může chiptuning zvednou výkon u tohoto auta a případně, kdo toto provádí a za kolik ? Děkuji moc za info

11.07.2001  14:04

« Re: Renault Megane Coupe 1.6 66 kW

Zeptej se v rubrice Autokomplex. Jestli Michal chipuje i Rencky tak ti poradi. Ale moc velke zazraky jen od chipu necekej. Bude to hodne malo muziky za relativne moc penez. Kdyz upravu tak minimalne vacka(y)+chip

11.07.2001  14:20

Nemůže.

12.07.2001  15:45

« Re: Renault Megane Coupe 1.6 66 kW

Díky za info, tak já raději navýším výkon v HIFI :o) Ono ten subwoofwer taky přidá nějaké koně :o)))

16.07.2001  11:36

« Re: Renault Megane Coupe 1.6 66 kW

Kdyz on ten subwoofer u nekterych vozidel pridava krome par koni i nejake ty voly :))) Neber si to osobne, to bylo minene velice obecne.

10.07.2001  23:45

Nissan 1.8

Mam Primeru 1.8. Podvozek je velmi dobry, jen motoru by prospelo neco Nm navic ve strednich otackach. Nevite nekdo co se s tim da delat. Videl jsem inzerat ve Svycarsku na asi +15% na vykonu o momentu. Delato to nekdo v Cesku?

11.07.2001  09:58

:o)))

Tak jsem si precetl celou tuhle rubriku. Skvele jsem se pobavil:o))))

11.07.2001  10:22

« Re: :o)))

A nějaká rada by se nenašla ? Pobavit se můžeš ve spousta rubrikách :)

16.07.2001  10:30

Jaký chiptuning zvolit ?

Vlastním Octavii 4x4 66kW, kterou bych rád čipnul. Z příspěvků o tuningu nebo přímo na WWW stránkách prodejců jsem se dočetl, že existují v podstatě 2(3) možnosti, které se ale (poněkud) popírají.
    0) Powerbox - zcela určitě nebrat.
    1) Jednotka Kompakt2 (Sportmotor) - nezasáhnou do motoru, mají menší kouřivost, jednotku lze odpojit.
    2) Přeprogramování chipu (Autokomplex) - zásah do motoru, naopak datové mapy "na míru".
    U obou metod je uvedeno, že používají součástky německých výrobců (originály).
    Existuje někde (nezávislé) porovnání obou metod ?

"-- skrytý --" 16.07.2001  11:04

« Re: Jaký chiptuning zvolit ?

Pozri si Autokomplex cca. mesiac dozaku. Tam je dost popisane o Kompakt-e a podobnych somarinach. Nechcem mu robit reklamu, ale na Skody je urcite fachman, pretoze za ten necely rok, co sem chodim, som necital ani jednu kritiku, ze by nieco pokazil.

16.07.2001  13:24

« Re: Jaký chiptuning zvolit ?

ppoul> 555 má recht, je to fachman. Mám od něj chiplou Fabii TDI PD 74kW a je to * rozdíl.

16.07.2001  14:40

« to ppoul

Hele, speedbooster, power box, kompakt, atd.=přídavná jednotka a je to všechno na stejném principu. Chip=chip. Napsal jsem tady toho kvanta, stačí pohledat. Tvoje Octávie má jednotku BOSCH 0 281 010 181 obsahující software *0931 a *0932. Stejnou jednotku, už nachipovanou ode mne, má tady v MC např. FIJA a GOGO 99. Vznes dodaz, jak jim auto jezdí, určitě Ti rádi odpoví.

16.07.2001  16:29

« Re: to ppoul

dotaz vznaset nemusis, jezdi to SKVELE. Proti originalu je to rozdil jak svina.

16.07.2001  20:05

« Re: to ppoul

Já bych jen pro úplnost dodal, že jestli je patrný rozdíl mezi novým chipem v jednotce a kompaktem, pak 2x tak patrný bude v kouřivosti, spolehlivosti a životnosti a 4x tak patrný ve spotřebě. Vše samozdřejmě ve prospěch chiptuningu přeprogramováním. Mám zkušenost s kámošovou TDI 66kW s kompaktem a jela celkem fajn, což o to. horší to ale bylo za vozidlem (kouče jako když hoří pneumatiky) a spotřeba cca 8l při svižné jízdě. Má čiplá Fabia má při tomtéž stylu tak 6-6,5l a téměř nekouří.

16.07.2001  20:09

« Re: to ppoul

Resume: Kompakt a spol. je z principu prasárna. Takový "ruský způsob" zvyšování výkonu. Naproti tomu přeprogramování těch již tolikrát zmiňovaných 3D map na čipu v řídící jednotce se mi jeví jako přirozené a vychytralé využití veké předimenzovanosti TDIček.

Co ale doporučím, je KN filtr.

17.07.2001  20:06

data v ridici jednotce

Zdar vsem,prozradi mi nekdo v jakem formatu jsou ulozene data v EPROMce v ridici jednotce.Kdo prodava prislusne programy pro precipovani a za kolik jsou?Vyviji to u nas nekdo,nebo vsechny programy jsou ze zahranici?Dekuji

17.07.2001  20:26

« Re: data v ridici jednotce

bandita> To by bylo super, kdyby to šlo načíst do PC, pohrabat se v tom, okopčit co se dá a pak to modifkovat a rýžovat na tom, že? Jenže právě to absolutně nejde.

18.07.2001  10:53

« Re: data v ridici jednotce

Mylis sa, vsetko ide. Nejaky ten multiplexor, anitcopy sokel alebo podobna vec na vstupe, to cloveka iba zdrzi, ale nezastavi. Sam asi nemam vsetko potrebne know-how, ale kebvy bolo treba, urcite ten chip precitam. Ale nie o tom som chcel. Niektore softwarove firmy ponukaju priamo soft na ladenie chipov pre vstrekovania. Ten soft je rozlicne vyspely a rozlicne drahy. A urcite nedokaze uplne vsetko, co skutocny profi soft. A navyse je k nemu potrebna aspon motorova brzda a kopu dalsich diagnostickych pristrojov. Najvacsi machri su ale aj tak ti, co prerobia chip tak, aby mohli cez PC priamo menit hodnoty na urcitych adresach. Tym to musi lietat :-)

18.07.2001  11:37

« to Luf

1. Nevyplatilo by se Ti investovat do spec. zařízení, aby jsi byl schopen scanovat chip přes anticopy sokl. Řídících jednotek je spousta a spočítej si, kolik by stálo spec. zařízení a všechny naladěné chipy.
          2. Software, co se prodává k vyvíjení chipů používali tuneři zhruba před 10 lety. Tento SW je primitivní a díra do světa se sním udělat nedá.
          Takový SW, co za něco stojí nikdo neprodá, pokud nebude technicky překonán a když prodá, tak cena je taková, že málokdo koupí.

18.07.2001  11:31

« to bandita

1. Data v EPROM jsou v binárním formátu.
      2. Chipy v ČR nikdo nevyvíjí, všechny jsou v drtivé většině "MADE IN GERMANY".

21.07.2001  14:45

zvýšení výkonu

můžetemi prosím napsat kde a kdo a za kolik mě přečipuje calibru turbo z těch článků tady jsem se dozvěděl že někteří lidi tady dělají upravy motorů atd díky za poznámky

22.07.2001  20:23

« to rolet

Už jsem ti odpověděl v rubrice AUTOKOMPLEXCZ.

24.07.2001  15:45

Octavia SDI

Viete mi niekto poradit s chiptuningom Octavie SDI?
    Pripadne mate niekto s tym nejaku skusenost?

25.07.2001  17:53

« Re: Octavia SDI

Jasně, nění problém. Dej vědět na info@chiptuning.cz.

26.07.2001  08:53

« Re: Octavia SDI

SDI. To neni turbodiesel, ze?
      Pokud neni tak to nema cenu ani cipovat. U ne-turbo motoru je narust vykonu minimalni a vubec to nestoji za ty prachy.
      Rekl bych ze to prida tak 4-5 koni.

27.07.2001  01:01

« Re: Octavia SDI

SDI není turbo, a je pravda, že ten výsledek není tak excelentní jako u turbo motoru, nicméně více z něj dostat nejde a na tu bídu těch 8PS a 17Nm za 15.300,- není tak špatná volba.

27.07.2001  13:58

« Re: Octavia SDI

Mozno ten Chiptuning by chcelo este s niecim skombinovat....

27.07.2001  14:46

« Re: Octavia SDI

Tak možná KN filtr, jinak nic. SDI je atm. motor a těžko co vymýšlet.

27.07.2001  15:42

Co je to KN filtr?

27.07.2001  20:51

« Re: Octavia SDI

jozef_mak> KN filtr je sportovní filtr s vysokým průtokem (s vyskoku průchodností) vzduchu. Motor má k dispozici více vzduchu a jede líp. U turbomotorů je tato změna o dost markantnější.

29.07.2001  07:48

« Re: KN filtr

To, že má KN filtr menší odpor vzduchu, čímž dochází ke zvýšení výkonu je jasné. Bádal ale někdo nad tím, jestli odfiltruje nečistoty ze vduchu ve stejně kvalitně a zaručí tak tedy stejnou životnost motoru? Přeci jenom se jedná o sportovní filtr, kde životnost motoru je na nedůležitém místě v pořadí zájmů. A taky vyslovím kacířskou myšlenku, že nevěřím, že se dá zvýšení výkonu tímto způsobem poznat jinak než měřením. Já ho tam taky namontoval, ale i kdyby to bylo hodně, tak pocitově nejsem schopen poznat zvýšení výkonu o 2%.

29.07.2001  16:57

« Re: KN filtr

rambo1> V jakém autě to máš? Já jsem dal přímé sání KN na čipnutou Fabii TDI a subjektivně jsem to ponal velmi moc. Tak 0,4-0,5 čipu. Pokud ale nemáš turbo, tak to samozdřejmě poznáš o dost míň.

26.07.2001  08:43

Dat 30.000 za chiptuning? Jo!

26.07.2001  08:50

Dat 30.000 za chiptuning? Jo!

Mel sem Megana 1,9 dTi a nechal sem si ho precipovat.Zvolil sem levnejsi variantu asi za 15.000 Kc, kde mi jeden mechanik prihodil nejakou
    krabicku do motoru. Vysledek byl o trochu lepsi nez pred tim. Ted sem si nechal udelat chiptuning
    na Passatu 2,5 Tdi .Ridici jednotka sla do Nemecka a tam ji preprogramovali ze 150k na 186k.
    Za 30.000,- . Vysledek ke naprosto nesrovnatelny.
    Ma to jiny a mnohem vetsi vykon.Treba z 80 na 120
    mi to driv udelalo za 7,6 s a ted za 5,3s. Takove zlepseni u te levne varianty za 15.000 absolutne nehrozilo.Sice v prospektech bylo napsane zvyseni se 100 na 125k,ale mne to pripadalo tak 110k. Proto kdo cipujete-dejte na kvalitu, ne na cenu.

27.07.2001  01:00

« to ZED

Přesně tak, chip je chip, všechno spolupracuje se vším, kdežto přídavná jednotka jenom bez ohledu na další veličiny přidá nafty. Výsledek je přesně to, co jsi napsal. Kdo Ti dělal Passata V6 TDI? Já dělám také asi nejvíc Passatů V6 TDI hned po TDI PD, naše cena je 25.300,-.

27.07.2001  09:20

« Re: to ZED

Toho Passata mi delali v HS-Elektronik. Slo to jeste pres jednu ceskou firmu a cena byla 31.000 s DPH.

27.07.2001  14:45

« Re: to ZED

Aha, tak to potom přes tu firmu z Přezletic.

27.07.2001  17:05

Chiptuning Fabia 1.4 50kW

Chcel by som si dat spravit Chiptuning na Fabiu 1.4 50kW. Nasiel som niekolko firiem ktore ponukaju chiptuning. Narast vykonu a Kruticeho momentu je u vsetkych zhruba rovnaky. Najlacnejsie co som nasiel je u firmy Sportmotor. Nemate niekto s nimi skusenosti? Popripade ak niekto uz mate spravenu upravu mozete poskytnut informacie?

29.07.2001  10:17

« Re: Chiptuning Fabia 1.4 50kW

Nevím jaký je cenový rozdíl mezi Sportmotorem a Autokomplexem. Neznám Sportmotor. Obecně, ale mohu říci, že ohledně informaci kolem chipů už slídím dlouho, a občas při rozhovorech s mechaniky mě přepadává těžká deprese vůči mé osobě, protože si říkám, že musím vypadat jako úplný *, když si mi otevřeně troufnou tvrdit takové nesmysly a nebojí se mého úderu. Michala z Autokomplexu se mi zatím nepodařilo ani jednou přistihnout, že by odborně ulítnul, a rovněž tady na něj nezazněla jediná stížnost. Já osobně do toho půjdu za měsíc, až vypadne auto ze záruky, a i kdyby to někde bylo levnější nebudu nic riskovat, protože ten eventuální cenový rozdíl je k ceně motoru nicotný. A ještě si to pohlídám na brzdě motoru před a po.

29.07.2001  13:52

« Re: Chiptuning Fabia 1.4 50kW

Ohladom informacii o chiptuningu mam podobne skusenosti, informoval som sa u viacerych firiem a niekedy mi nevedeli podat ani zakladne informacie a samozrejme niektori si navymyslali tiez vela zujimavych veci. Preto som sa spytal na nazor v motor café. Priznam sa ze nesledujem tuto rubriku a precital som si len asi poslednych 40 prispevkov. Ak autokomplex robi chiptuning a ma motorovu brzdu je to ina vec. Samozrejme radsej dam viac penazi ak uvidim ze dotycna firma su profesionali. Ak Autokompex robi aj chiptuning mohol by mi niekto na nich poskytnut kontakt. Ja som nasiel na internete firmu Autokomplex, ktora predava auta Skoda to su oni?

29.07.2001  16:55

matoo1> AUTOKOMPLEX CZ: www.chiptuning.cz

15.12.2002  15:58

« Re: Chiptuning Fabia 1.4 50kW

"Ak autokomplex robi chiptuning a ma motorovu brzdu je to ina vec" - z osobní zkušenosti mohu říci, že iluze o této firmě, které jsem také získal zprostředkovaně z informací z Internetu o této firmě se ukázaly jako liché. Čeští takytuneři mnohdy nemají ani daleko základnější věci. A vlastní brzdu má také málokdo, motorovou má např. www.tommutuning.cz.

Byla by škoda, kdyby tato rubrika skončila, proto pište své zkušenosti s čipováním, subjektivní dojmy, kde kdy u koho za kolik, kolik najeto a na jakém autě, zda jste měřili na brzdě a další info - třeba celkový dojem tunera. Určitě to všichni uvítáme a budeme mít více relevantních informací.

Něco k chiptuningu: Pár lidí tady v ČR umí změnit datové mapy (to jest oblast dat asi 8% v čipu), ale aby někdo změnil řídící program (spustitelný kód) v EPROMce, o nikom takovém nevím, kdo by to (v ČR) dokázal. Ostatní tuneři umí více méně jen měnit čipy stylem jede/nejede anebo auta vozí k pokročilejším tunerům (ano, i takoví existují, vezmou si od Vás auto a zajedou s ním do Phy, kde se vymění EPROM).

30.07.2001  16:33

« Re: Chiptuning Fabia 1.4 50kW

Pre info aj ostatnych: Autokomplex nerobi chiptuning na benzinove Fabie.

01.08.2001  05:04

« Re: Chiptuning Fabia 1.4 50kW

Rozmyslete si komu auto svěříte? Pár stovek resp. nějaká tisícovka je nic proti hodnotě auta, které jste si pořídili. Cena by proto neměla být jediným kritériem při vašem rozhodování. Chip na Fábii 44/50 kW má v nabídce např. Cimbu z MB. Většina ostatních chipů na Fábii 44/50 Mpi pochází stejně od nich např. Renocar. Větší úpravu nabízí Motor excel (solidní firma). Zda mají i samotný chip nevím. Zkuste zavolat ing. Čepkovi, který vám jistě podá vyčerpávající informace. Sám má totiž upravenou Fábii.

01.08.2001  07:16

Vytunena babeta

Vazeni tunici, v pondelok som na cyklistickom treningu dostal na frak od jednorychlostnej babety. Podotykam ze normalne ju predbehnem v akomkolvek terene rozdielom triedy. Ale na takom zvlenom terene som narazil na jednu a tej to isli 40 - 45 po rovine a tak isto aj do kopca. Bola to asi nejaka super vytunena Babeta WRC Twin Turbo :-) Stihal som s nou asi 4 kopce a potom mi fakt doslo.

foto matuS

matuS 01.08.2001  23:42

tiez tuning

www.kw-systemst.de Je to system ako kompakt,t.j. sa to len montuje medzi chip a neviemco, stoji to 2200DEM, a vyrobca dava na to zaruku ako autokomplex.

15.12.2002  18:06

Chiptuning

Chiptuning bez ladění na brzdě je zlodějina a podvod.

03.03.2003  22:33

je to jinak

mam pul roku chiple TDCi mondeo , najel jsem uz 35 000 km a v pohode. auto jede jako tank, mam graf pred chipem a po chipu z brzdy . Delali mi to v polsku www.vtech.pl

10.03.2003  20:36

chiptuning motoru 2.2 HDI

Ma niekto skusenosti s chiptuningom motoru 2.2 HDI ktory pouziva Peugeot alebo Citroen? Jednemu mojmu znamemu nainstalovali v "garazi" P-BOX - taku krabicku do motora a nevie si ju vynachvalit... Motor ma o 30 KW viac a takisto zlepseny krutiaci moment skoro pri rovnakej spotrebe paliva.

11.03.2003  15:52

Coupé

Poradí mi někdo zodpovědný, jestli má smysl chiptuning u Hyundai Coupe 2,7? Pokud ano víte o někom?

25.03.2003  02:43

« Re: Coupé

u VTECH nic nemají:
      www.vtech.pl/chips_catalog_pliki/sheet01… /> Pokud to smysl má (je to turbo?), jistě to někdo nabízí, jen ho najít.

26.03.2003  19:56

chiptuning fabia 1,4MPI 50kW

Máte prosím někdo nějaké zkušenosti s upraveným chipem od firmy CIMBU? Jaká vysledek je po úpravě??

"-- skrytý --" 29.08.2008  17:04

« Re: chiptuning fabia 1,4MPI 50kW

Nechal jsem si přečipovat u firmy CIMBU Octavii II 1.9 PDI 77kW, poté 113 kW, mám najeto 105 tis. km, mohu potvrdit, že mi spotřeba klesla na 4,5-4,8/100 km, přes 5 litrů jsem e nikdy nedostal, pravda jezdím dálky, ale i tak je to příjemné, má to sílu. Já jsem spokojen.

foto JOB

JOB 29.08.2008  19:45

« Re: chiptuning fabia 1,4MPI 50kW

Ty jsi dokázal pouhým chiptuningem navýšit výkon o 36 Kw ? TO ti řekli nebo jsi to měl na brzdě ? Kdyby to bylo o 36 koní tak bych to možná zkousnul ale......

superkutil 10.09.2008  20:31

« Re: chiptuning fabia 1,4MPI 50kW

Bárt1: Ty 77kW TDI se čipujou na 96kW a dostat z toho motoru víc je dost problém. Ale u některých 77kW TDI se dá naměřit i přes 85kW a tak by to čipem na těch 113kW šlo, ale uvěřím jedině grafu. Tu spotřebu moc nevěřím, to jedině, kdyby jsi jezdil okolo 90km/h.

talio2 11.09.2008  09:48

« Re: chiptuning fabia 1,4MPI 50kW

mám Octavii 1,9TDI 74kw a je čiplá na 100kW, ověřeno.. jde dobře za plynem a nekouří o nic víc než v základním výkonu

27.03.2003  22:49

průběhy 1.8T 20V chipped

zajímal by mě reálný graf výkonu z brzdy z upraveného 1.8T 20V RS 132kW (od Cimbu i jiných), máte někdo k dispozici nebo znáte takové uživatele?

05.04.2003  17:57

Chip tuning na 2.0HDi Peugeot Partner

Dělá se znáte někdo a za kolik?
    Nebo jiná úprava jak to pak jede atd.?

21.08.2003  09:30

Test tuningované Š Superb

V časopise Autohit č. 18 vyšel test Š Superb Sportmotor Edition, viz též http:/www.sportmotor.cz

21.08.2003  09:59

« Re: Test tuningované Š Superb

hm, skodovka, uvnitr to opravdu srsi napadem

24.08.2003  22:54

JTD100KW

Mate prosim nekdo prakticke zkusenosti s poladenim motoru Lancia(Fiat/Alfa) 2.4jtd 100kw, spotřeba, tocivý moment pod 2000 ot, subjekt. dojem, kourivost, príp. kde ano a kde ne a za kolik. /stoji li to za to/ (jiri.bos@post.cz)

25.08.2003  23:09

TD

Máte někdo zkušenosti s chiptuningem klasického (komůrkového) turbodieslu? Má to efekt?

26.08.2003  23:23

VOYAGER CRD

Zkusím taky něco přihodit. Od včerejška ma muj CHRYSLER GRAND VOYAGER CRD více síly. Z původních 140PS mám teď mít neco přes 170PS. Změnu řídící jednotky a vyladění jsem dělal mimo republiku a vyšlo mě to na nejakých 20t.Kč. Rozdíl? Martkatní. Teď nechávám za sebou např. Passaty s červeným DI, AllRoady o Oktávkách nemluvím. Maximálka se sice nějak nezvýšila, ale akcelerace je na dvoutunový kolos úžasná. A spotřeba se zatím při rychlejším stylu jízdy nezvýšila!!!

27.08.2003  07:22

« Re: VOYAGER CRD

napis prosim, kde jsi to nechal delat. taky o necem uvazuju

29.08.2003  19:49

« Re: VOYAGER CRD

Zajistila mi to firma OPEX z Opavy přímo u jejich partnera v Rakousku. Nevím, ale jaká bude běžná cena. Mám auto kupované u nich, tak mi udělali cenu.

27.08.2003  13:21

« Re: VOYAGER CRD

Táhne to i lépe odspodu? Nezhoršila se prodleva reakce na plyn v nízkých otáčkách? Dík.

29.08.2003  19:55

« Re: VOYAGER CRD

Právě odspodu je poznat pořádný zátah, takže prodlevu téměř nepoznáž. Jen na jedničku se musíš rozjiždět s citem, jinak se ti kdykoliv v jejím rozsahu protočí kola. Ale celkově fajn svezení.

29.08.2003  13:55

PowerBox nebo čip?

Co je lepší?

04.09.2003  22:50

Zafira 2,0DTi

Máte někdo zkušenost s chiptuningem Zafiry
    s turbodieselem 2,0DTi 100k,230Nm?
    Dík Hombras

08.09.2003  14:47

« Re: Zafira 2,0DTi

No.. Dělá se... Ten motor to evidentně potřebuje. Do konce prázdnin se u jedné firmy na Slovensku dalo přečipování pořídit v cenové relaci okolo 7000Kč.

15.09.2003  02:07

« Re: Zafira 2,0DTi

snad ne u EB chiptuningu? Nebrat, to uz radeji PowerBox. PowerBox je zarizeni, ktere prodluzuje signaly do vstrikovaciho cerpadla, ty chytrejsi mely i vstup z vahy vzduchu, aby nepridavaly palivo kdyz tam nejde vzduch (kouri to pak a poskozuje pisty). Jestlize brat powerbox, pak to ma hodnotu do 10000, vic bych za to nedal, a to jen pokud to bude solidni prubeh, vyrobni naklad je sotva 500,-.

foto matuS

matuS 15.09.2003  17:50

Bez nadpisu

powerbox mame na citroene picasso, doteraz vyse 50,000km bez problemov, spotreba 7.
    krivky z brzdy www.gerek.sk/brzda

16.09.2003  22:01

Partner 2.0 HDi

S jednotkou siemens jde přečipnout a jak nejlevněji. Jde zapojit tempomat?
    Máre někdo zkušenosti jaké to pak je?

"-- skrytý --" 22.05.2006  09:01

chiptuning u firmy Bit Power / životnost motoru

máte někdo zkušenosti s touto firmou?
    a ještě jeden dotaz chci si nechat udělat chiptuning ale četl jsem v některých diskuzích od několika lidí, že i když si nechali udělat chiptuning u renomované firmy tak za nějakou dělší dobu (cca 1-3 roky) došlo k propálení hlavy nebo že auto začalo "žrát" olej a z toho mám obavy protože nechat si zkurvit auto kvůli pár koním nemá asi význam

"-- skrytý --" 02.06.2006  12:42

Bez nadpisu

to TomoKing: Prosim te mohl bys mi podat vice informaci a tvych zkusenosti s chipem na TDCI?Moc by me to zajimalo

foto lordmystic

lordmystic 27.04.2007  10:58

chip tdci a bitpower

m.leky1: Pokud sháníš info o chipování TDCi (např. Ford), mrkni sem - [odkaz] Osobně si budu tak do měsíce nechávat chipovat mé TDCi 2.0 96kW u BitPoweru a pak hodně podrobně poreferuji. Stačí sledovat tohle vlákno - [odkaz] nebo diskusi zde na fóru v seksi Ford a TDCi 2.2.

foto mirastr

mirastr 16.07.2007  21:44

Maxpower vs. ABC tuning

Ahoj, máte někdo zkušenost s některou výše zmíněných firem? Díky.

"-- skrytý --" 14.08.2007  09:23

« Re: Maxpower vs. ABC tuning

Cau, tak hlavne aABC nebrat ani za zlate prase, temer vsude se dozvis ze to neumeji a td¨. Jinak k te druhe, tam jsem si to ctaky chtel nechat upravit, podle mne a jeho odpovedi na me otazky tomu rozumi, ale nakonec jsem si to nechal udelat od Bitrowers(spickova kvalita a pro me za 1,4HDi dobra cena)

"-- skrytý --" 07.10.2007  12:30

CHIP 1,6 TDCI

Zdravim vsetkych,
    viete mi prosim niekto poradit? Mam C-max 1,6 TDCI 80kW a uvazujem nad cipom. Mate niekto takyto motor nacipovany? Ide mi hlavne o dobry linearny zatah od spodu do cca 4000 - 4500 ot/min nie o nejake nakopnutie za 3000 ot/min.

superkutil 08.10.2007  14:30

« Re: CHIP 1,6 TDCI

To Lubo26: Zkus BitPower, výkon 140HP/4100ot a moment 312Nm/1660ot. Čipování už dělají dlouho a co mám reference, tak ho dělají dobře. Můžeš si říct, jak má průběh momentu vypadat.

foto Shr3k

Shr3k 08.10.2007  15:37

« Re: CHIP 1,6 TDCI

Software fy Bitpower pro tento motor byl odladěn na mé ex-Mazdě 3 (neskromně musím dodat, že za mého značného přispění) a musím říct, že se myslím docela povedl. Sám jsem auto projížděl, testoval a sděloval pocity, kouřivost, hluk, linearitu zátahu atd. a podle toho to bylo upravováno (první verze nebyly moc povedené - vysoký tlak v CR, vysoká hlučnost). Myslím, že je to dobrý kompromis, v závěru jsem s ním jezdil průměrně za 5,5 l při hodně svižné jízdě daleko za limity.

Co se týče parametrů, spíš předpokládejte hodnoty kolem 96-98 kW a cca 300 Nm, než to, co píše Bitpower na stránkách.

superkutil 30.10.2007  11:47

« Re: CHIP 1,6 TDCI

Nevíte někdo, co se u motorů TDCI při čiptuningu upravuje? Nemáte odkaz na nějaké stránky o úpravách dnešních ŘJ. Údajně již nejsou ŘJ postavené na mapách, ale v ŘJ probíhá mnohem složitější výpočet.

foto Shr3k

Shr3k 30.10.2007  12:15

« Re: Re: CHIP 1,6 TDCI

U commonrailu většinou tlak v railu a délka hlavního vstřiku (resp. množství nafty) a pokud to jde, i hodnota maximálního plnícího tlaku, případně regulace VTG. Výpočet v ŘJ samozřejmě probíhá na základně vícedimenzionálního prolnutí několika datových map.

superkutil 08.10.2007  14:23

PowerBox

Ahoj, prošel jsem zapojení hodně PowerBoxů, ale všechny byly podvod. Většinou se jedná o to, že se motoru dává chybná informace o teplotě chladící kapaliny (motor jede v režimu jako když je studený) nebo se motoru dává chybná informace o tlaku v common-railu a tím se zvýší tlak v common-railu. Zatím jsem nenarazil na PowerBox, který by motoru neubližoval. Naopak čipování (rozumí se změna map v ŘJ) vlastnosti motoru zlepšuje, respektive mění celkově jeho chování.

Např. PowerBox do TDI je pouze odpor zapojený mídto čidla teploty. Nebo PowerBox pro TDCI je pouze jednoduchý obvod pro úpravu výstupního signálu (ty nejjednodušší jsou jen 2 odpory).

Zajímalo by mne, kolik z Vás mělo problémy s motorem při provozu s PowerBoxem.

elloco 16.10.2007  20:58

« Re: PowerBox

Takže powerboxy od Carlssonu nebo Toyota motorsport jsou na houby a dělaj to vemena, kdežto flash chipu ŘJ už z podstaty je super. To si tedy fakt odborník jak noha!!

superkutil 18.10.2007  17:16

« Re: PowerBox

No, nevím na koho to bylo, ale PowerBox (alespoň ty co běžně jsou) dělá jen to, že oblbne ŘJ aby dávala více paliva (u TDI imituje čidlo tepoty, u TDCI zvyšuje tlak v common-railu). To znamená, že jednotka neví, co se ve škutečnosti v motoru děje.

Na rozdíl od toho chiptuning úpravou map v ŘJ přizpůsobí ŘJ pro lepší reakci na plyn, změní průběh vstřiku, změní tlak v sání atd. Díky tomu má pak motor vyšší účinnost, lépe jde za plynem, ale přitom ŘJ přesně ví, jak na tom motor je.

elloco 18.10.2007  19:50

« Re: Re: PowerBox

Bylo to na tebe. Nemůžeš obecně řici, že powerbox je podvod. Nebo myslíš, že taková ladičská firma jako Carlsson dává do svých powerboxů jen odpor? Máš-li negativní zkušenosti, tak napiš s jakými výrobky. Stejně tak chiptunning může být kvalitní, nebo na houby. I pokud chiptuning sám provádíš, zkus být objektivní.

superkutil 20.10.2007  08:24

« Re: PowerBox

To elloco: Záleží na tom, co za PowerBox považuješ. Prošel jsem web a všechny co jsem našel byly na stejném principu - snažily se zblbnout ŘJ. Pokud bude PowerBox mezikus mezi ŘJ a motor, tak bych tomu ještě věřil, ale pokud je to mezikus mezi čidlo teploty a kabel nebo C-R sensor a kabel, tak to opravdu jen blbne ŘJ.

Příklad je zde: [odkaz]

Pokud máš odkaz na nějaký lepší PowerBox, tak ho dej na web, ale já jiné řešení nenašel. U toho Carlssonu není nic detailního.

Ale ani ten čiptuning není všude stejný. Mám zkušenost s BitPower z dřívější doby a myslím, že jejich přístup není zrovna profesionální. Stáhnou SW, upraví od oka v notebooku a nahrají. Nic netestují, nedají auto na brzdu, vývoj SW není dlouhodobým vývojem. Při porovnání s Cimbu nepůsobí dobře. Správný čipař by měl mít vlastní brzdu, měl by auto naměřit, pak udělat čiptuning a znovu dát auto na brzdu. A pokud to není dobré, tak to upravit a udělat znovu brzdu.

Takhle mi připadalo, že si ze mě čipař dělá zkušebního králíka a ještě mu za to platím.

Kolega byl s dCi na Kladně, tam stáhli SW z ŘJ, poslali ho mailem pryč a za cca 20min dostali upravený SW mailem a nahráli ho do auta. Úpravu SW dělal program na centrále, upravil SW podle dlouhodobých testů a odladěných průběhů. Akorát kvůli rozdílným verzím SW je potřeba upravovat původní SW z auta.

elloco 21.10.2007  08:29

« Re: Re: PowerBox

Powerbox by asi vždy měl být mezikus mezi ŘJ a motor. Třeba tady u toho neztrácíš záruku [odkaz] . Obecně se dá říct, že chip tuning je o přehrání původních dat požadovanými a powerbox o modifikaci původních dat na požadovaná. Tzn., že za předpokladu, že je to provedeno odborně, může být výsledek v obou případech na 100% stejný! No a že jsou prasiči a podvodníci to je asi jasný.

superkutil 21.10.2007  20:49

« Re: PowerBox

Chiptuning v ŘJ upraví mapy a konstanty, ale většinou program neupravuje. Pokud by ale upravil i program, tak by to bylo ještě lepší.

PowerBox může upravovat vstupní a výstupní hodnoty. Pokud se mění vstupní hodnoty, tak se jen ŘJ oblbuje, ale je schopna krizové situace řešit. Pokud ale PowerBox upravuje i výstupní hodnoty, tak z toho ŘJ může dobře blbnout.

Osobně si myslím, že PowerBox nemůže 100% nahradit úpravu SW v ŘJ. ;-)

elloco 22.10.2007  06:35

« Re: Re: PowerBox

Tak na to ti odpovím svým původním příspěvkem, proč Carlsson a Toyota motorsport (a mnohé další ladičské firmy, jež jsou uznané mateřskou automobilkou) řeší zvýšení výkonu powerboxem a ne chiptuningem? ;-)

superkutil 22.10.2007  10:23

« Re: PowerBox

PowerBox se používá těchto důvodů:

1) snadné připojení a odpojení
                    2) snadný prodej (není potřeba auto někam přistavovat)
                    3) nezávislost na verzi ŘJ
                    4) jedna verze použitelná pro různé vozy

V případě Carlsson může být důvod jiný, nejsou schopni ŘJ čiptuningem upravit a tak nahradí ŘJ předřazenou jednotkou. Ve své podstatě můžeš vytvořit svoji ŘJ, ale aby jsi nemusel programovat vše, tak použiješ původní ŘJ a jen pro řízení motoru použiješ svoji ŘJ. Pak je ale zavádějící termín PowerBox, mělo by se to jmenovat jinak.

Věř, že většina PowerBoxů je ale ten odpor nebo pár součástek, které oblbnou ŘJ. >:D

elloco 22.10.2007  10:50

« Re: Re: PowerBox

Já ti věřím, ale u svých aut raději zůstanu u Toyotou a MB odsouhlasených powerboxů. Jednak neztrácím záruku a druhak mám jistotu, že ty Kw a Nm tam opravdu jsou

superkutil 18.10.2007  17:22

Chiptuning TDCI od BitPower

Měl jsem možnost se svézt s Mondeem 2.0TDCI 96kW po chiptuningu a překvapilo mě, že to není skoro vůbec znát, motor spíš měl horší chod na volnoběh a byl celkově hlučnější. Co bylo hodně znát, to byl mnohem lepší průběh reaakce motoru na plyn. Předtím bylo potřeba hodně šlapat a motor se nechtěl roztáček a pak zase byl hrozně citlivý. Nyní je rozsah reakce rozložen po celém úseku plynu. Ale takový rozdíl jako je u TDI nebo dCi u TDCI není. Žádné výrazné žvýšení tahu. To naopak u dCi po chipu bylo problém s autem jezdit, protoře při prudším sešlápnutí nejdřív nebylo nic a po cca 0,5sec auto začalo hrabat i na 3ku.

U TDCI mi připadá, že se akorát změnila citlivost na plyn, ale moment zůstal stejný nebo je o malinko větší (ne 30% jak uvádí BitPower).

"-- skrytý --" 13.11.2007  21:05

www.aba-pneu.cz/chiptuning/

Chtěl jsem se zeptat zda-li tady nemá někdo zkušenosti s tuningem od [odkaz]
    Rád bych si nechal kvalitně čipnout moji Q7 4.2 a pořád se nemohu rozhodnout u koho to mám udělat.

superkutil 27.11.2007  11:21

« Re: www.aba-pneu.cz/chiptuning/

Tak od těch bych to už z prvního pohledu nebral. Doporučuji www.cimbu.cz nebo www.bitpower.cz Tam je určitá jistota úspěchu. ;-)

Cimbu je specialista na VW a má dlouholeté zkušenosti a profi přístup.

BitPower dělá všechny motory, ale je to profi.

"-- skrytý --" 09.03.2008  23:47

Chiptuning najdete i zde

"-- skrytý --" 28.08.2008  14:42

Našel jsem kvalitní chiptuning!

Teď jsem narazil na člověka, který dělá chiptuning. Myslim, že ceny má dobrý a poskytuje týdenní záruku na vrácení do původního stavu. U turbodieslových motorů pak po zvýšení výkonu navíc většinou klesne i spotřeba (záleží na stavu a stáří motoru). No a logicky, pokud budete jezdit stejným stylem, tak tím, že máte více výkonu a hlavně více kroutícího momentu, můžete čekat nižší spotřebu.

Já jsem u něj nechal udělat chiptuning na Octavii 1,9 TDi a jsem celkem dost spokojený. Dřív jsem s ní jezdil tak za 5 až 5.5 litru/100km a nyní, při stejném stylu jízdy se nikdy nedostanu nad 5 litrů. Odpych to má mnohem lepší a ve větším spektru otáček.

Proto doporučuji, pokud chcete jezdit úsporněji a mít výkonovou rezervu např. pro předjíždění, podívejte se na stránky www.dipservice.cz/chiptuning.html . Ten servis je blízko Tábora, takže ani z Prahy, Českých Budějovic, Vysočiny, nebo z Plzně to není zas tak daleko.

foto imoimo

imoimo 28.08.2008  17:36

Má smysl načipovat nový superb II 1.8 TSI s DSG ?

Má čipování vliv u tohoto modelu/benzin/ a u nového vozu,nebo vyčkat na pozdější dobu ?

talio2 11.09.2008  09:49

« Má smysl načipovat nový superb II 1.8 TSI s DSG ?

talio2 11.09.2008  09:51

« Re: Má smysl načipovat nový superb II 1.8 TSI s DSG ?

promiň, tenhle příspěvek sem nepatří..hodilo to nějakej error

"-- skrytý --" 11.09.2008  10:24

« Re: Re: Má smysl načipovat nový superb II 1.8 TSI s DSG ?

Když už, tak bych si počkal, až to bude zaběhnuté. Další obtíž je převodovka DSG, která je sladěná s motorem 1,8 TSI v té podobě, jak ho koupíš. Výsledný celek (pokud se nepřeprogramuje i převodovka) pak nebude fungovat optimálně.

foto tominos12

tominos12 02.10.2008  15:42

Hromadný čiptuning Škoda u Cimbu=43% sleva

Pánové dobrý den,na stránkách www.skodahome.cz dáváme dokupy grupu lidí,který mají zájem čipnout svoje škodovky.Čip by provedla firma Cimbu a pokud nás bude více jak 10,tak by proběhla sleva 43% proti katalogu.Tady je odkaz,který doporučím pročíst [odkaz] ,podotýkám,že se zvýšení výkonu netýká jen 1.2 jak je psáno v záhlaví,ale všech motorizací.Díky Tomáš

"-- skrytý --" 29.04.2009  23:13

Kdyz chip tak odbrzdeny

nebo si myslite ze je kazdy auto stejny? Tuner auto vidi 10 minut, date mu 8 tisic a za tech 10 minut do nej vidi. Osobne jsem cipoval v Camp Performance, brzdi seriovy vykon, odladuji chip dle mych pozadavku, to je profi pristup.

FRPE 08.04.2010  16:49

« Re: Kdyz chip tak odbrzdeny

Odbržděný chip? To jsem ještě neslyšel, můžeš mě to pleas rozepsat? ;-)

superkutil 08.04.2010  20:00

« Re: Kdyz chip tak odbrzdeny

To je čip odladěný na brzdě na konkrétním autě. Jinak se čip neladí na autě, vezme se odladěný čip na jiném autě. Bez změření výkonové křivky před a po čipnutí to nemá smysl.

FRPE 08.04.2010  23:08

« Re: Re: Kdyz chip tak odbrzdeny

Díky ;-)

Vladimir Sharandin 09.02.2012  20:46

Správné tuning

Ladime motory. Každý osobně.
    Všechny auta.
    Multifuel (LPG nebo E85).
    Vlastní Dyno.
    Neni kouzelni krabicky :-)
    Vice [odkaz]