Seat Leon (2020)

14.2.2021

ÚVOD Úvodem bych rád popsal, jak a proč jsem se rozhodl ke koupi právě vozu SEAT Leon ST. Recenzi jsem se odhodlal napsat také z toho důvodu, aby si…

Seat Leon (Patas90)

foto colin251

colin251 27.02.21  23:31

« Re: Re: Leon

máš super auto. Tak ať hlavně slouží ke spokojenosti. Já měl kdysi taky FRko s 1.4 TSI 103Kw a pak jsem z toho nechal udělat 180k/300Nm, takže jsem na konec nelitoval, že jsem nešel do 1.8 TSI.

Provozoval jsem to na 18" a s tou tvrdostí to nebyla taková tragédie, mě to vyhovovalo :-)

Dneska už byl ale dal asi přednost Focusu (i když design posledního Leonu je super) nebo hybridní Corolle (2.0) ... líbilo se mi, jak mi pán v BMW 320D (trochu staršího ročníku) musel ve vyšší rychlosti uhýbat a já měl na boku nápis I love hybrid :-)

Já v té době měl akorát problém se servisem, který mi nedokázal poradit a musel jsem za ním ještě jezdit 120 km, protože jsem nic blíž neměl. Ten přístup mě teda dost zklamal. Pak jsem ještě měl problém s rychle oprýskaným lakem ... během roku totálně poďobaná přední kapota (měl jsem základní pastelovou červenou).

Patas90 27.02.21  19:45

« Re: Díky za pěknou recenzi

Zdravím BruceWayne,

díky za pochvalu :-)

Ohledně té 1,5 l petky - je to spíš pozůstatek ze starého auta (Octavia II), kde byl prostor pro láhev ve dveřích řešený perfektně. Samozřejmě 1,5 l petku ve dveřích ocením jen na dlouhých cestách a těch je za rok pár a to mám po ruce přítelkyni, která se o pitný režim právě také postará >:D

Patas90 27.02.21  19:33

« Re: Leon

Zdravím woody-alien,

díky za pochvalu :-)

Úplně chápu, jak to s tou recenzí máš >:D Já jsem na ni myslel pár dní po koupi, ale pak jsem od toho nějak upustil a teď jsem se k tomu dostal až díky 10denní karanténě >:D

Tak to jsi koupil také moc dobře, ale to jsi kupoval auto dle vlastní konfigurace, nikoliv skladovku, ne? Soudím dle toho, že Eclipse Orange, kola Performance II a 1.8 TSI asi nebyla běžná skladovka a pokud jo, tak o to větší gratulace k perfektnímu úlovku :-)

Kurňa, já snad budu muset splašit někoho, kdo by mi Leona ST s multilinkem půjčil, protože on hodně dělá i rozdíl, když jedeš jen jako spolujezdec nebo jako řidič :-)

Ohledně Dzakobo - to víš, R18 s pneu s ochranou ráfku se hned odřou, za to R17 není možné odřít >:D Ohledně výborného podvozku u Focusu samozřejmě souhlas :-) Jinak mám z Dzakobo takový pocit, že s ojetinou kolem 250 000 Kč má pocit, že nad námi všemi asi úplně vyzrál a ostatní jsou blbci. Jo, taky jsem měl takový pocit, když jsem si kdysi kupoval ojetinu za 150 000 Kč, jak jsem vyzrál nad těmi všemi vlastníky nových Rapidů a podobně >:D Ale to chce čas, on k tomu taky třeba dospěje :-)

Musím přiznat, že zrovna dnes jsem se díval pod určitým úhlem na bok zadního nárazníku a říkal jsem si, co to tam zas je a on to byl právě ten "pomeranč". Eclipse Orange je úžasná barva, skvělá volba :-) No a jak jsem psal výše, ještě s koly Performance II a motorem 1.8 TSI budeš mít dost ojedinělý kousek.

Tak ať Leon také slouží a třeba se jednou také dokopeš k recenzi :-)

Patas90 27.02.21  19:07

« Re: Gratulace majiteli...

Zdravím Arese,

díky za pochvalu.

Ohledně fotek věřím tomu, že by spousta lidí ocenila, kdyby jich bylo více (já bych to také ocenil v době, kdy jsem vybíral auto). Joo, v době vybírání nového auta jsem si říkal, jak si s autem někam vyrazím, vše pěkně otestuji, nafotím, atd., ale realita je taková, že po roce jsem v autě ještě spoustu věci ani nevyzkoušel a ohledně fotek jsem byl rád za ty, co jsem našel zpětně v archivu. Bohužel čas plyne jako voda a tato doba plná omezování tomu vůbec neprospívá. Snad bude příležitost to ještě dohnat :-) Přeji, ať Vám Leon dělá v rodině i nadále samou radost :-)

Patas90 27.02.21  19:00

« Re: Re: Podvozek

Zdravím Koubes84,

díky za příspěvek, za tu barvu Desire Red jsem fakt moc rád. :-)

V Tvém případě máš obrovskou výhodu, že jsi měl dlouhodobě možnost porovnat různé kombinace podvozků a motorů, ne každý takovou příležitost má a nějaká projížďka předváděčkou to nemá šanci vynahradit.

Já jsem k recenzi svého nového auta přistupoval tak, že jsem porovnával pocity po přesednutí z O II, popř. vůči autům, která jsem měl možnost řídit déle než jen pár km - byla to většinou auta z půjčoven na dovolených, které jsme měli k dispozici minimálně týden a to už řidič něco málo pozná, co mu na autě vadí a v čem je zase lepší než jiné.

Za Tvé zkušenosti samozřejmě díky. Pokud jde o zadní nápravu, tak např. ve starém autě jsem snad dokázal poznat i rozdíl mezi plnou a prázdnou nádrží, prostě ten multilink v O II fungoval lépe, když byl zadek alespoň trošku zatížený. Proto si také myslím, že celý problém ohledně komfortu v Leonu není jen v té zadní nápravě (v mém případě vlečce), ale jde celkově o kombinaci lehkého zadku auta (i když ST je těžší než hatchback), R18 a také té vlečené nápravy.

Bohužel doba je taková jaká je a to hodně zúžuje výběr, co si člověk může koupit, ale za ty peníze jsem s autem moc spokojený :-)

foto BruceWayne

BruceWayne 24.02.21  14:55

« Díky za pěknou recenzi

Z celého VW je Seat jiný a není tak nudný na pohled. Tím, že se ti 1,5 l petka nikam nevejde se vůbec netrap. Zkusil jsi za jízdy se z ní napít? Celkem blbá manipulace. Pět i více vteřin bez 100% tní koncentrace a zakrývá výhled. Já vozím ma 0,5 l a to většinou zdolá žena.

woody-alien 23.02.21  21:31

« Re: Re: Re: Re: Leon

Jj, recenze bude. Jenom nemám nějak čas udělat pořádný fotky. Stejně jako u toho Swiftu Sport, musím to doplnit, takhle je to bída. Polo GTI mě vůbec nelákalo, FieSTu bych bral, ale nechtěl jsem do druhýho auta v danou chvíli vrážet moc peněz. A teď jenom čumím, jak zajímavý auta mizej z nabídky. ;-\

woody-alien 23.02.21  21:27

« Re: Re: Re: Leon

Hlavně ta 1.8 TSI jezdí tak příjemně nenuceně. A když chceš, tak ji zmáčkneš a ona se nechá točit, přesně jak píšeš a hned nevadne. Měl jsem předtím sedmičkový GTI Performance a dvoulitr je zase jiná píseň, ale na rodinný cestování je ta 1.8 fakt příjemná a dostatečná.

Pokud se týká reakce na plyn, je samozřejmě lepší než 1.4 TSI nebo 1.5 TSI. Ovšem mám denní srovnání s 1.4 BJ 103 kW...a ta reaguje ještě znatelně líp.

foto Koubes84

Koubes84 23.02.21  13:42

« Re: Re: Leon

Rozdíl mezi 110kW 1,4TSI a 1,8TSI je velkej. Ten motor je úplně jinde. Začíná to už reakcí na plyn, která je ve sportu o hodně rychlejší, než 1,4. Navíc ten motor reaguje po sešlápnutí hned, u 1,4 i ve sportu dojde k pocitově k napnutí tětivy, a pak se teprv něco děje. Zátah sice do cca. 3tis je stejný, ale potom se u 1,8 dějou věci, motor opravdu graduje a táhne až k omezovači, kam ho má cenu točit. Takže na dnešní dobu má motor charakteru na rozdávání. Hlavně tato evoluce už nemá žádné potíže jako předchozí verze, které byly proslulé rozvody... A nepřímý vstřik brání výraznému karbonování, že...

Dzakobo 23.02.21  08:14

« Re: Re: Re: Leon

Tak se pochlap a ve volný chvíli zkus sepsat recenzi. Asi se trochu bojíš výšky té laťky z předchozích recenzí - holt sis na sebe upletl bič. >:D
    Ta barva je parádní, taky nemám rád nudu (bílá, stříbrná, černá). 1.8TSI je původem 2.0, akorát se zkráceným zdvihem. Z toho 2.0 zde zůstaly i vyvažovací hřídele (možná trochu zbytečně).
    Já to tu píšu "často", že jsem už v Ústí.
    Tvůj Swišť je určitě moc fajn, osobně bych sáhl spíš po 200k konkurenci - Fiesta / Polo.

woody-alien 22.02.21  16:16

« Re: Re: Leon

Fotku jsi vidět mohl, ale recenzi na Leona jsem fakt ještě nenapsal. To byla fotka z fotosoutěže, ;-)
    1.8 TSI má sice stejný Nm, ale charakterem je na tom o něco líp než 1.4 TSI a o hodně líp než 1.5 TSI. Spotřeba je vyšší, to je pravda, ale nic tragickýho. Složitější možná je, na druhou stranu kupoval jsem ho novej, takže jistota dobrého zacházení, pravidelného servisu a předcházení problémům. A kdyby i tak něco, tak holt záruka 5 let. A když vezmeš v úvahu ten marginální cenovej rozdíl plus multilink...to mi prostě za to stálo.

PS: Jj, všiml jsem si Hazmburku v tvých recenzích. Já žiju ještě víc směrem do Němec, ale tady v okolí jsem prakticky pořád.

Dzakobo 22.02.21  15:40

« Re: Leon

Pěkně jsi to zhodnotil.
    O lenosti bych pomlčel, vím, že jsi tady recenzi měl, ale nějak zmizela...
    Si pamatuji foto s hradem Hazmburk v pozadí (protože od tamtud pocházím >:D )
    Já bych 1.8TSI nechtěl - výrazně složitější motor, stejné Nm a znatelně vyšší spotřeba.
    Zkrátka bych vzal G. variant, zejm. kvůli možnosti pneu s vyšším profilem, dále multilinku u 1.4TSI 110 kW, lepším 5. dveřím a hlavně plynové vzpěře v kapotě! >:D >:D
    I Golf 7. gen. má své mínusy - je nudnější, displej je utopený dole, atp., ale celkově se jedná o vyladěnější vůz a objektivně je lepším autem než FoFo 3. gen.

woody-alien 22.02.21  13:37

« Leon

Za prvé gratulace majiteli. Leon této generace je exteriérem pořád jedno z nejhezčích aut mezi kompakty. Je fakt, že recenzí tu moc není, ale to je dáno leností majitelů (míním sebe >:-[] ). Kupoval jsem kombíka v květnu 2018 a ještě jsem se k recenzi nedokopal.

Tehdy byl na výběr končící 1.4 TSI ve dvou výkonech (oba s torzkou) ale i poslední šance koupit 1.8 TSI s multilinkem, bez filtru a vypínání válců. No a vzhledem k tomu, že procentuální sleva na 1.8 TSI byla dokonce vyšší než na menší motory a cenově se tak dostala k 1.4 TSI na nějakých deset tisíc, nebylo moc co řešit. Architektura interiéru se mi líbila, provedení u nižších výbav už výrazně méně. FR to celkem vyřešilo, i když žádný skvost to není ani tak.

Na téma podvozku už bylo řečeno mnohé. Za sebe bych to po 2,5 leté zkušenosti shrnul prakticky stejně jako Koubes84 výše. FR je prostě tvrdší, ale multilink pomáhá jak s tlumením, tak s chováním na rozbitějších úsecích.

Dzakobo to tady trochu hrotí. S 18" koly není stran odření větší problém, to spíš zvyšují spotřebu. Jediným faktem tak zůstává, že u Fordu opravdu dokážou u podvozku skvěle skloubit jízdní vlastnosti a komfort. Aktuální Focus má výbornej podvozek i s torzkou a pokud se jedná o multilink vs.multilink, tak na něj můj Leon nestačí.

Ve finále jsem se rozhodoval mezi Desire Red a Eclipse Orange. A oranžovou jsem vzal proto, že na ní byl vidět míň ten "pomeranč", kterej maj prakticky všechny dnešní laky. Prozatím Leon slouží bez nejmenšího problému. Jediné co jsem řešil, bylo začínající povrzávání ze zadní části. Dělalo to uložení roletky. Vyřešené to bylo hned, ale musel jsem se v duchu usmát, že něco podobného jsem nezažil ani v Dacii. ;-)

Takže ještě jednou gratulace k novému autu a ať ti dobře slouží.

foto Arese

Arese 22.02.21  12:47

« Gratulace majiteli...

...za super kauf a pěknou recenzi. Jenom u ní chybí víc fotek, určitě by v nich neměl chybět taky interiér, kufr, motorový prostor a zajímavé detaily. Jinak mi taky máme v rodině už skoro 5 let Leon ST 1.4 TSI (můžeš mrknout na moji recenzi) a za tu dobu (a 61 000 km) jsem opravdu nemusel řešit žádné problémy, jen nechávám dělat běžnou údržbu. A přesně takto by to mělo vypadat, takže velká spokojenost. A navíc opravdu výborná spotřeba. :-)

foto Koubes84

Koubes84 22.02.21  10:54

« Re: Re: Podvozek

Já tady přidám svou trošku do mlýna. Gratulace majiteli: kombinace červené a FR s 18 koly je po faceliftu asi nejlepší, která mohla vůbec být.

Čtu tady rozdílné názory na podvozek a dokonce i hodnocení multilinku a torzky.
    Já, protože jsem měl kombi 1,8TSI a manžeka má krátkýho 1,4TSI (obě FR), můžu hodnotit podvozek. Mámě nebo měli jsme tedy oba DCC tlumiče, ty to notně ovlivňují.

Mám i cca. 3M zkušenost i s 1,4TSI bez DCC na FR podvozku s 18 koly a to je pro mě kombinace, kterou bych nechtěl. Auto bylo tvrdé a drncavé.

Nicméně JE OBROVSKÝ ROZDÍL mezi torzkou a multilinkem co do komfortu a jistoty podvozku na STEJNÝCH KOLECH. Porovnával jsem to skoro denně 4 roky, takže si troufnu tvrdit, že mám něco odježděno s tímto podvozkem.
    Hlavní rozdíl je v komfortu, tam kde multilink je pěkně a na třídu skoro nedrncal, tam torzka i v nejměkčím módu podrncává a poskakuje- ta kola prostě nedokážou kopírovat rozbitej povrch. Stejně tak v zatáčce trochu divočeji torzka lehce uskakovala, multilink prakticky nikdy.
    Bohužel u téhle generace byla výhoda lepšího podvozku jenom u 1,8 a 2,0, takže to skoro nikdo neměl možnost porovnávat a všichni jsou navyklí na uskákanej podvozek, zvlášť ve FR výbavě a bez DCC tlumičů, což byla a je většina aut.
    Já bych osobně verzi cokoliv pod 1,8 nechtěl právě z těchto důvodů. Ale u výše uvedeného kusu to byla jasná volba zvlášť, když už prakticky není na výběr.

Dzakobo 20.02.21  19:32

« Re: Re: Re: Re: Příliš kompromisní auto

Že bys sem dal recenzi na tvoje auto, než se začneš do někoho navážet??
    Můj benzínový Focus - jestli umíš číst???? měl najeto 140tkm za 4 roky, rok se potuloval v bazarech protože covid... Tzn. roční nájezd 35000 km u benz. auta je vysoce nadprůměrný, navíc má ČR původ, chytrolíne... Prověřoval jsem.
    Maroš Čabák na topspeed.sk měl v tomto FoFo 0-100 za 8,4s se spolujezdcem, za kolik to tedy dá pouze s řidičem? Za 8,2s a ne za 8,1s jak zase překrucuješ, trapáku!!
    Záměrně jsem bral auto s co nejlepším poměrem užitné hodnoty / ceny, protože radši investuju do jiných assetů >:D >:D
    Že je Focus 3.g zvenčí hnusný? Možná. Ale ohlídnu se za ním radši, než za tuctovým Golfem jakékoliv gen..
    Že je můj Focus uvnitř menší? Ano je, ale mě to nevadí, lyže tam dám, tak co... Až budu chtít (teda potřebovat) velké auto, půjdu pro S-Max 2.5 hybrid.

foto hugino

hugino 20.02.21  18:14

« Re: Re: Re: Příliš kompromisní auto

Teraz som čítal tvoju recenziu na tvoj FoFo.Veď ty máš ten starší.Tak ten má ešte štvorvalcoví kazoví 1.5 Ecoboost ktorý má značné problémy s druhým válcom /bolo to popísané aj v diskusii pod tvojou recenziou/ a tu budeš tvrdiť že Leon s 1.5 tsi 150 k pri rozjazde cuká a je nepresvedčivý.Momentálne už sú iné normy ako pred pár rokmy tak nie je možno tak výbušný ako bol 1.4 tsi 110 kw ale čo sa týka spotreby má min o 1 liter na 100 km nižšiu spotrebu.Ak teda porovnáme tento Leon a tvoj Focus tak Leon je podľa mňa lepší vo vnútornom priestore,grafika a rozlíšenie prístrojovky,velkosť na zadných sedadlách,kufor/tu si trochu zavádzal lebo ak máš rezervné koleso máš objem len 316 l/,v motore a v neposlednom rade v designe.Ten zadok tvojho FoFo je teda dosť škaredý nehovoriac o tom že Leon má už všade LED svietenie.Ináč ten 1.4 tsi so 110 kw bol aj bez ACT a ten bol voči Ecoboost 1.5 vo všetkom lepší čo myslíš prečo ho nakoniec Ford stiahol a prešiel na trojvalce a urobil kompletne nový motor so starým označaním /aj tu Ford zavádza ako s tým multilinkom/Ja viem prečo si pri tvojej recenzii nedal fotky tvojho FoFo zvnútra.Lebo je tam tá škaredá sivá vytŕčajúca plastová prístrojovka s tyrkysovým podsvietením a otrasnou ručnou brzdou.To Leon má omnoho modernejšiu grafiku a rozlíšenie.Pán si kúpi nové krásne auto a ty mu ho hejtuješ a pritom máš auto za 1/3 ceny Leona so 200 000 kilometrami/možno aj stočenými/.Divné.Ešte som si prečítal test Ford Focus Red Black Edition na ACZ z 30.12.2015 a tam práve píšu že 1.6 Ecoboost bol jednoznačne lepší skôr tvoj je dosť letargický bez ťahu a s katastrofálnou spotrebou.Ináč zrýchlenie máš 8,9 a nie 8.2 na 100.Tento 1.5 tsi 150 k je vo všetkom lepší aj s vypínaním valcov.Chcel si vykresliť Focus ako špičkové auto ale v tvojej recenzii si napísal veľa poloprávd. Ale aj tak ti prajem veľa štastných a spokojných kilometrov ale za mňa je Leon určite lepšie auto.

Dzakobo 20.02.21  15:43

« Re: Re: Příliš kompromisní auto

Prostě se odřou, tomu věř. Myslíš, že po 100000 km budou jako z fabriky?? >:D >:D

Dzakobo 20.02.21  15:40

« Re: Re: Příliš kompromisní auto

Teď přes zimu mám spotřebu kolem 8 litrů, ale parkuju venku - takže nastartovat + odmrazit. Hodně jezdím i po městě (kopcovité Ústí) a po dálnici to taky nešetřím - když nestíhám, tak +-170 km/h... Zkrátka klasický turbomotor, při lechtání plynu úsporný, ale jinak se umí napít. Spotřeba jako taková mě moc nezajímá, spíš dojezd...
    Díky multilinku jsem možná párkrát neskončil ve škarpě... (jsem magor, musím se krotit)
    Nic a nikoho vzadu moc vozit nemusím, proto jsem bral hatchback, pořád jezdím do OC a tam se s tím výborně parkuje :-)
    Taky se snažím držet otáčky téměř stále nad 2000, a když na to přijde, motor tady parádně zatáhne. Bohužel nahoře (už kolem 4500) znatelně vadne... Mě se ale spodová charakteristika líbí - dle hesla: "Vždy připraven." >:D
    Interiér je věc vkusu, ale mě se v FoFo (i v současné gen.) velmi zamlouvá a je skvěle intuitivní.

foto hugino

hugino 20.02.21  15:38

« Re: Příliš kompromisní auto

Nepovedal by som že Focus je dosť inde ako Leon.Pokial viem do Focusu dávali zo začiatku multilink ale postupne tam dali torzku/viď test ACZ/ bez toho aby to vôbec oznámili potencionálnym zákazníkom takže jedinú vec ktorú ospevujú na Focuse je aj napriek torzke podvozok.Design je síce subjektívna vec ale pokiaľ nie je vo výbave ST-line tak tiež to nie je žiadny krásavec.Prístrojovka a materiály vo vnútri je štandard,sedačky nič moc,je dosť nízky takže nad hlavou je to dosť bieda,cena dosť vysoká ale hlavne Focus má jedno obrovské mínus.Nemá v ponuke maloobjemový štvorválcový turbobenzín a to bude ten problém že predaje aspoň v Europe sú dosť biedne.Každý si samozrejme kúpi čo chce a na čo má ale za mňa je Leon lepšia volba ako Focus a tento nový Leon určite lebo ten čo kúpil Patas90 môžeš tak porovnávať so starším Focusom a ten bol dosť velká tragédia/malí vnútorný priestor,katastrofálna plastová prístrojovka,malý kufor/. PS: A ešte napísať že nizkoprofilové disky/a to sú aké/sa skôr či neskôr odrú o obrubník je dobrá hlúposť ako keby vysokoprofilové disky/to tiež neviem aké sú/by sa o obrubník neodreli však to závisí len a len od šoféra.Takže za mňa je hlavne vďaka motoru viac kompromisné auto Focus.