Pandy (muž ) Poslat zprávu

Volkswagen Touran

Volkswagen Touran, foto 1 Volkswagen Touran, foto 2 Volkswagen Touran, foto 3 Volkswagen Touran, foto 4 Volkswagen Touran, foto 5 Volkswagen Touran, foto 6 Volkswagen Touran, foto 7 Volkswagen Touran, foto 8
Volkswagen Touran, foto 9 Volkswagen Touran, foto 10 Volkswagen Touran, foto 11 Volkswagen Touran, foto 12 Volkswagen Touran, foto 13 Volkswagen Touran, foto 14 Volkswagen Touran, foto 15 Volkswagen Touran, foto 16 Volkswagen Touran, foto 17 Volkswagen Touran, foto 18 Volkswagen Touran, foto 19 Volkswagen Touran, foto 20 Volkswagen Touran, foto 21 Volkswagen Touran, foto 22 Volkswagen Touran, foto 23 Volkswagen Touran, foto 24

Přezdívka auta Touran Rok výroby 2016 Koupeno nové najeto [km]:1700 palivo: benzin počet válců: 4 objem [cm3]: 1395 výkon [kW]: 110 kroutící moment [Nm]: 250 zrychlení 0-100 km/h [s]: 8.9 maximální rychlost [km/h]: 209 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 16 zavazadlový prostor [l]: 834 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 5.8 (udávaná)spotřeba naměřená:Spritmonitor.de

VW Touran je vozidlo, ktoré bolo mnohými diskutérmi na fórach dosť silne kritizované. Neviem či pre to, že je to VW alebo pre nejakú inú zaujatosť/nedôverčivosť alebo vlastnú skúsenosť. Lebo koľkých majiteľov som sa osobne pýtal, toľkí boli nadmieru spokojní s týmto vozidlom (pochopiteľne starším modelom do roku 2014).

V roku 2011 som bol v servise na prehliadku so svojou Škodou Fabia. Ako to v takýchto situáciách býva a je človek v cudzom meste, mal som čas, tak som zašiel pozrieť autosalóny aj iných značiek, ktoré boli po blízku.

A tak som zašiel do “stáje VW”. Vonku stál VW Touran po čerstvom facelifte. Hovorím si, pozriem aj toto autíčko. A nastúpil som.

Vôbec som ani len netušil, ako ma zaujme toto vozítko svojim vnútorným priestorom a pohodlným nastupovaním. Už zopár rokov predtým som bol rozhodnutý, že moje ďalšie auto musí mať vyšší posed, ľahšie nastupovanie i vystupovanie a preto som sa obzeral po vtedajšej relatívnej novinke Škode Yeti. Na Yetim mi však vadil malý batožinový priestor v základnom usporiadaní. VW Touran mi vyrazil dych tým, že sa v ňom sedelo približne vysoko ako v Yetim (nemeral som, len pocitovo) a ten priestor pre druhý rad sedadiel a batožinu bol oproti Yetimu obrovský.

A mal som chrobáka v hlave. Samozrejme vozidlo vyberám pre rodinu a bežné každodenné použitie (škola, nákupy, práca, dovolenka). Rozdiel ceny medzi Yetim a Touranom bol vtedy cca 4000€ čo bolo na moje pomery veľa, ale aj tak ten zážitok z obhliadky VW Tourana zanechal stopu.

Prešlo pár rokov. Medzi tým som z diaľky sledoval ako sa to s tými autami vyvíja ďalej. Natiahnutý Yeti o 6 cm ale len pre Čínu a chystaný nový Touran na rok 2013/14. Povedal som si, tak uvidím aký bude nový Touran. Podľa toho čo som čítal na nete, neočakávali spravodajcovia žiadny zázrak a tak som dúfal, že aspoň zostane pri tom, že majitelia budú stále veľmi spokojní so svojimi Touranmi.

Podotýkam, že som sa vôbec nesústredil len na značku VW. Obzeral som sa po rodinných (alebo priestornejších) tátošoch aj u iných značiek, ale pravdu povediac nový HRANATÝ dizajn interiéru a exteriéru u Škody, Seatu a VW mi imponuje najviac. Páči sa mi striedmy (a možno aj nadčasový) súčasný dizajn koncernu VW. Niekomu zasa nie.

V roku 2014 som sa nového vydania VW Touran nedočkal. Dúfal som, že aspoň Škoda prinesie nový Roomster, ale ten sa v roku 2015 nakoniec úplne zastavil. Prebrala ma až informácia a prvé foto VW Touran vo februári 2015. Páčil sa mi. Aj interiér a vôbec celé auto úplne nové. Musel som však čakať až do septembra 2015, kedy sa predstaví v Ženeve. No a potom som čakal až do novembra 2015, kedy som si ho mohol aj skutočne staticky obzrieť na našom miestnom autosalóne.

Od septembra 2015 som začal poľovať na naše nové rodinné auto už naostro. Zháňal som info, porovnával parametre, rozmery pre moju garáž, vnútorné rozmery, výbavu a pod. Vážne som sa pohrával s myšlienkou, že automobil kúpim len s automatickou prevodovkou. Čím hlbšie som sa s touto problematikou zaoberal, tým sa mi vynárali ďalšie otázky. Áno, automaty sú zväčša oveľa spoľahlivejšie ako v minulosti a ich majitelia sú spokojní. Manuál by už nechceli. Má to svoje nesporné výhody a komfort. Napriek tomu som sa presne pred objednaním nového auta rozhodol, že z dôvodu úspory nákladov (2200€), a úspory nákladov na budúci servis DSG (mechatronika), predsa len pôjdem do manuálu. A bál som sa aj poruchy automatu. Aj keď podľa vyjadrení rôznych servisov sa automaty pri dobrom zaobchádzaní vedia odvďačiť dobrou a dlhou spoľahlivosťou, predsa sa len jedná o komplikovaný mechanizmus, ktorý sa v prípade DSG neopravuje ale celý mení. A cena za výmenu je do 4000€, čo je dosť. Pri DSG môže byť skôr problémom mechatronika ako samotná DSG. Pri mojom ročnom nájazde do 10000 km by som automat zrejme nezodral. Ale?

Čím hlbšie som študoval cenníky a výbavy automobiliek, tým viac som sa sústredil na bezpečnosť. Napokon vnútorný priestor a bezpečnostná výbava hrali prim pri výbere auta najviac.

Prešiel som si všetky automobilky od ktorých sa u nás dá kúpiť vozidlo a pozrel som si ktorá z nich a u akých modelov ponúka prvky aktívnej bezpečnosti. Ak to neviete, tak jednoznačne najviac prvkov aktívnej bezpečnosti ponúka Mercedes (koniec roku 2015). Samozrejme nie u všetkých modelov. Pri iných značkách je takejto výbavy stále pomenej a ak tak len za viac peňazí a pri drahších modeloch.

Pri Forde, Opli a Renaulte ma odrádzal dizajn, pri Forde, Mercedese a BMV aj cena, do Citroenu som sa po skúsenostiach mne blízkych ľudí bál ísť. Kia a Hyundai svojimi SÚV neponúkali priestor ako napr. VW Touran. Škoda okrem Octavie Combi (na Superb nemám) nemá rodinné auto. VW Sportswan bol tiež horúci kandidát (má ho kolega), ale dĺžka vnútorného priestoru od zadných dverí po palubnú dosku je rovnaký ako Fabia Combi (na šírku je Sportsvan o cca 8 cm širší). Samozrejme v základnom usporiadaní je Sportsvan oveľa priestornejší vpredu ale hlavne vzadu pre sediacich v druhom rade. Veľký priestor pre nohy a nad hlavou je neporovnateľne komfortnejší oproti Fabii Combi. Ak sa však v Sportsvane predĺži batožinový priestor na maximum (zadná lavica sa posunie celkom dopredu - vznikne rovnaká dĺžka ako vo Fabii Combi), vznikne pomerne malá medzera pre nohy (medzi sedadlom a B stĺpikom) pre nastupovanie alebo vystupovanie z auta. V tomto má Fabia navrch (finta je v inom umiestnení B stĺpika v týchto autách vzhľadom k proporciám a rozloženiu dĺžok).
Najbližší skoro rovnako veľký konkurent od VW bol nový Tiguan, ktorý mal všetko čo som chcel. Aj keď sa to nezdá, v porovnaní s Touranom je menší (o pár cm kratší, šírka a výška skoro identická), ale 3 osoby vzadu sa pohodlnejšie odvezú práve v Touranovi. Touran ako jediný osobný VW nemá pred stredným pasažierom v druhom rade stredový tunel. Divili by ste sa koľko tento chýbajúci “detail” urobí vo vnútri priestoru. Naviac má stredový tunel medzi prednými sedadlami hlboké vykrojenie smerom k prednej časti vozidla, aby nohy stredného pasažiera sa mali kde pohodlne uložiť. Chýbajúci stredový tunel sa mi stále páčil na Citroenoch (niekedy dávno na Wartburgoch). Ale napr. Citroen C4 Picasso má v zadu 3 sedadlá nižšie od podlahy, takže normálne položené nohy nemajú oporu v sedadle. Naviac tento Citroen má menší dverový otvor aj s úkosom pre hlavu.

Sú jedinci, ktorí by asistenčné systémy vyhodili z auta a povypínali, lebo ich to otravuje. Ja som podporovateľ nových technológií a chcel som aby moje auto nebolo len nové, ale mi s riadením aj pomáhalo. Jednoducho očakávam od vozidla 21. storočia aj niečo viac, ako len to, že je nové. Hlavne to, aby som ochránil seba a svoju posádku a nikomu a ničomu na ceste neublížil, ale vždy šťastne došiel do cieľa.

V apríli 2016 som sa po všetkých uvažovaniach rozhodol pre VW Touran Comfortline 1.4 TSI 6 st. manuál, do ktorého som pribral maximum prvkov aktívnej bezpečnosti ktoré sa na trhu do danej cenovej kategórie dajú vôbec zohnať. A skutočne v danom čase (marec 2016) ďalej popísaná výbava sa nedá objednať ani u iných značiek a drahších modelov.

K svojmu novému autu som teda prikúpil ešte: ACC (adaptívny tempomat) s Front Assist (sledovanie diania pred vozidlom s automatickým brzdením) a City Brake (brzdenie v nízkych rýchlostiach pred prekážkou), Lane Assist (vedenie vozidla v stope) a Side Assist Plus (sledovanie mŕtveho uhla s pomocou pri cúvaní), zadnú parkovaciu kameru a parkovacieho asistenta. Sledovanie chodcov by som podľa cenníka, modelového roku vozidla a vyjadrení môjho predajcu mal tiež mať.

Po 3 mesiacoch od objednávky som bol vyzdvihnúť svoje nové auto. Bol som plný očakávania a prvé kilometre boli plné napätia z iných zvukov, výhľadov, pocitov. Vcelku to boli len pozitívne zážitky. Chvíľu mi trvalo, než som si nastavil všetky asistenčné systémy ale musím konštatovať, že hneď od prvých chvíľ mi boli výborným spoločníkom.

Popis a skúsenosti s asistenčnými systémami VW

ACC (adaptívny tempomat do 160 km/h)

Možno máte bolesti v pravom kolene keď fičíte po diaľnici alebo cez obec dlhú 8 km a stále máte nohu napnutú od držania nohy na plyne. To bol aj môj prípad. Tempomat je v tomto veľká úľava. A adaptívny dvojnásobná. Nastavím si napr. 50 km/h v obci a nestarám sa. Nohy voľné, auto ide len 50. Radarov sa nebojím. Keď sa priblížim k predo mnou idúcemu pomalšiemu vozidlu, moje auto automaticky spomalí na jeho rýchlosť. Ja musím len podradiť, alebo vozidlo obísť. Jediný pozorovaný diskomfort: s automatickou prevodovkou by som nemusel sledovať podradenie alebo preradenie na iný rýchlostný stupeň.
Systém funguje na 100%. Zvyknúť si treba na výnimočné situácie ako napr. ak auto predo mnou odbočuje tak musím regulovanie ACC prerušiť, inak moje auto zabrzdí a vlastne bez dôvodu, lebo má už voľnú cestu. Ale je to len otázka cviku. Treba si všímať aj cyklistov. ACC ich eviduje ako riadne auto pred vami a zabrzdí. Tak či onak, ACC ma chráni aby som nikomu idúcemu predo mnou neublížil. A to som chcel. ACC sa dá využiť nie len na ceste po diaľnici ale aj bežne napr. v kolóne (nie len v pomaly idúcej). Nenabúrate, ak aj náhodou na chvíľku odvrátite zrak inde.

Aj keď som manuál k Touranu prečítal, nie som z toho veľmi múdry. Porovnával som rovnaké kapitoly v manuáloch Passatu a Sportsvanu ale je to skoro to isté. Tieto systémy musím otestovať dlhodobejšie, lebo sú síce aktívne ale neviem celkom presne kedy zareagujú.
Celkom iste viem, že automatické zastavenie vozidla pred prekážkou sa neaktivuje stále. Ak je zapnuté ACC a reguluje, moje auto pred pomaly idúcim vozidlom predo mnou automaticky spomalí (aj brzdením). To funguje zakaždým a 100%.
Ak je zapnuté ACC ale nereguluje (teda je tempomat vypnutý), aktivuje sa Front Assist a City Brake.
Zatiaľ som otestoval, že ak je tempomat vypnutý, idem rýchlosťou nad 30 km/h a predo mnou je prekážka pohyblivá alebo statická (stojace alebo pomaly idúce vozidlo), systém zareaguje výstrahou a pípaním (neurobí to však stále). Ja pre istotu stále hneď po výstrahe zabrzdím, lebo nemám odvahu vyskúšať automatické brzdenie a nechcem rozbiť auto sebe aj tomu predo mnou.
Predpokladám však, že vozidlo môže brzdiť aj neskôr ako ja a prudšie, pretože ono si samo meria vzdialenosť od prekážky, ktorú vie presne. Stroj sa môže zastaviť aj 20 cm od prekážky, lebo to vypočíta, ale vodič nikdy takúto vzdialenosť nedokáže za jazdy odhadnúť. Stojí za to pozrieť toto video testu Seata Atecu 2017 https://www.youtube.com/watch?v=9CVkNwi__5I . Aj tak si myslím, že systém núdzového brzdenia je dobre vymyslený a nechce nahrádzať vodiča pri brzdení, preto sa aktivuje neskôr ako bežný vodič zvyčajne zareaguje.
Ak budem mať viac skúseností doplním tento text.

Lane Assist (vedenie vozidla v stope)

V mestských rýchlostiach, teda do cca 60 km/h je systém neaktívny (škoda, hodilo by sa to už od rýchlosti 40 km/h a hlavne pri 50 km/h ak dlhodobo prechádzate obce). Od rýchlosti cca 60 km/h sa zapne. Začne sám točiť (jemne korigovať) volantom, aby udržal vozidlo v stope. Samozrejme volant musíte držať, ak ho pustíte na cca 20 sekúnd systém vás 2x upozorní (signál a textová hláška) aby ste prevzali riadenie. Potom nasleduje prudké pribrzdenie vozidla (trhnutie) aby sa vodič "zobudil" a ak napriek tomu neprevezmete riadenie, tak sa Lane Assist vypne. Špekuloval som nad tým ako to vie, či držím volant. Prišiel som na to, že systém zrejme vyhodnocuje mikropohyby volantu v riadiacej časti (pri servomotoroch). Ak aspoň mikropohyby neprichádzajú od vodiča, systém vie, že nedržíte volant. Na reguláciu systém nepotrebuje ani úplne perfektne namaľované čiary a ani len krajnicu. Stačí aj stredová čiara a aj tá môže byť aj trochu ošúchaná. Máte strach z mikrospánku na diaľnici? V tomto systéme máte oporu. Druhé oko sleduje cestu. Ale pre istotu odstavte a zdriemnite si. Náhodou sa obzriete niekde inde? Môžete. Vozidlo si stráži cestu aby ste z nej nezišli. Podľa môjho odhadu systém funguje na 90%, čo si myslím je super. Ak obchádzam nejaký výmoľ na ceste, volant mi síce kladie odpor, ale dá sa ľahko prekonať a prekážku obídem bez problémov. Rýchlo sa na tento podporný systém zvyká. Cítite podporu pri skoro každej zákrute. Zvyšuje to pokoj vodiča a toto som chcel. Výhodou je, že tento systém spolupracuje aj so systémom sledovania mŕtveho uhla.

Side Assist Plus (sledovanie mŕtveho uhla)

Nie je to až také prevratné, majú to aj lacnejšie modely iných značiek. Poznáte to: upozorňujúce žlté svetielko vo vonkajšom spätnom zrkadle. Ale VW Touran je iný!!! Svetielko sa nenachádza v zrkadle ale na boku telesa zrkadla a je vždy v zornom poli vodiča. Sú to 3 veľké LED diódy (teda je to aj väčšie ako kontrolka v zrkadle), ktoré sa rozjasňujú tým viac, čím je bližšie vozidlo idúce vedľa. To že svetlo nie je v zrkadle je výborné aj preto, lebo sú situácie, kedy bude vozidlo otočené tak, že vám do vonkajšieho spätného zrkadla bude svietiť slnko a nebudete v ňom vidieť nič, ani žltú kontrolku. Vidno, že pri tejto konštrukcii niekto rozmýšľal. Je to zreteľné a neprehliadnuteľné. To, že kontrolky v telese bočného spätného zrkadla začnú blikať, keď chcete vojsť do dráhy vedľa vás idúcemu vozidlu je samozrejmé.
Príklad pre haváriu: Moja rýchlosť nad 70 km/h - aktívne vedenie v stope. Vedľa mňa je idúce vozidlo po ľavej strane. Ja dám smerovku doľava. Kontrolky Side Assist Plus na mňa blikajú (upozorňujú na nebezpečenstvo). Ja pootočím volant doľava. Volant začne jemne vibrovať a dáva mi odpor aby ma odradil od toho aby som vošiel do dráhy vľavo idúcemu vozidlu.
Výsledok: asistenti dávajú zreteľne najavo aby som nespôsobil haváriu. A upozornenia sa nedajú prehliadnúť. Toto od auta 21. storočia očakávam.

Identifikácia chodcov

Mal by som ju mať vo svojom vozidle, nakoľko modelový ročník 2017 by to mal mať v štandardnej výbave. Zatiaľ som to netestoval, ani som nebol vystavený takejto dopravnej situácii. Doplním ak budem mať skúsenosti.

Zadná parkovacia kamera

Presne podľa príslovia: lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť. Aj keď zadné a predné senzory pípajú, oko toho pri cúvani dozadu vďaka zadnej kamere rozpozná viac. Zadné biele cúvacie svetlá má VW Touran trochu malé. Ak by vydávali viac svetla, pri cúvaní v noci by bol lepší obraz na displeji z kamery. Nemôžem však povedať, žeby v noci nebolo na displeji nič vidieť, to nie.
Vo VW Passat a Sportsvan sa zadná cúvacia kamera zasúva pod znak VW a je chránená pred špinou za vozidlom. Je to lepšie riešenie, hlavne ak prší, pretože optika je krytá a zvyčajne suchá, nedržia sa na nej kvapky vody. Touran má kameru napevno stále vonku a tak som sa obával, že ju budem musieť zakaždým čistiť, čo je nepraktické. Našťastie však VW začal robiť kamery aj s ostrekovačom (montuje od marca 2016 aj do Fabií) a dostal to aj môj Touran. Praktické.

Spotreba 1.4 TSI

No o tej spotrebe je tu teda na internete písané veľa. A prevažne samé horory. Som presvedčený, že spotrebu ovplyvňuje hlavne štýl jazdy vodiča a priestor kde jazdí. Môj prehľad spotreby môžete pozrieť na http://www.spritmonitor.de/de/detailansicht/779321.html
S mojou Fabiou Combi 1.2 HTP 47 kW som mal kombinovanú spotrebu o málinko nižšiu ako udával výrobca 5,9 l/100 km. Áno vyžadovalo to pokojnú a predvídavú jazdu, ktorú som si osvojil a jazdím tak prevažne stále. Keď som si tak premietol ako potrebujem jazdiť, koľko krát som sa ponáhľal, vyšlo mi, že 95% ciest nevyžadovalo ponáhľanie sa. Prečo by som tak nemal jazdiť vždy? Načo je dobrý razantný odpich z parkoviska (ktorý vidím denne pod svojimi oknami), keď pri výjazde na cestu sa musí zastaviť, lebo je tam STOP? Dobrý je tak na zvýšenie spotreby. V meste jazdím svižne a predpisovo, mimo mesta do 90 km/h, prevažne 70 - 80 (obmedzenia na dennej trase). Využívam zjazdy z kopca a dojazdy pred križovatkou, kolónou a pod. Občas sa ocitnem v krátkej kolóne a v nej si nechávam (ak sa dá) väčší odstup. Radšej sa krátko pohybujem na 1-tke ako stále zastavovať a rozbiehať, potom 2 a brzda. Ak ja idem pomaly a plynulo, za mnou môžu ísť autá tiež plynule pomaly (v kolóne, pochopiteľne).

Výkon 1.4 TSI

Kto hľadá raketu s bleskovým odpichom nech sa obzerá po inom aute a inom motore. Odpich má, ale ja ho nevyužívam hocikedy, ale len keď treba. Výkon je zvyčajne plynulý. Auto je však celkom ťažké (1,4 t), takže motor toho potrebuje viac, ale nie viac výkonu (že by nevládal), len ho treba lepšie usmerniť (podradiť, nechať mu čas na reakciu). Na zaradenej 2 sa akcelerovať nedá. Z 1 to žiadny problém nie je. Pri podradení v predbiehaní má auto výkonovú rezervu ešte zrýchliť. Jednoducho ten motor vás vie oprieť do sedadla, len si treba nacvičiť, ako na to. Pri Fabii a motore 1.2 HTP som to vedel tiež.
Môj VW Touran 1.4 TSI nemá dvojhmotový zotrvačník ani filter pevných častíc.

Jazdné vlastnosti

V tejto problematike sa odbornejšie nevyznám. Obával som sa, či sa s týmto väčším autom nebude ťažšie manévrovať. Bol som zvyknutý na Škodu Fabia Combi. Dnes musím povedať, že sa s autom manévruje rovnako ľahko ak nie lepšie aj vzhľadom na podporné systémy. Auto je tichšie ako Fabia Combi 1.2 HTP. Najväčší hluk je od kolies. Dokedy som neprezul na iné (zimné) pneumatiky, tak som nevedel ako to s tým hlukom vlastne je. A zistil som, že najväčší hluk robia práve práve pneumatiky. Na zimnú sezónu som zakúpil pneu Hankook s nesymetrickým dezénom a auto je veľmi výrazne tichšie.
V zimnom období a so spomínanými pneumatikami je to radosť. Auto pekne drží stopu, do šmyku sa dostane len výnimočne. Nie som v tom odborník, ale myslím si, že k bezpečnejšej jazde (hlavne v zákrutách) prispieva hmotnosť vozidla a dlhý rázvor.

Prevodovka

Zaradenie spiatočky sa trochu zadrháva. Na prvý krát nezaskočí úplne. Treba opätovne stlačiť spojku a znova zaradiť R. Možno sa to neskôr poddá. Inak sú dráhy krátke. Zaradenie 6 v prvých cca 1000 km bolo trochu tuhšie.
Aj keď spomínam, že som uvažoval nad zakúpením DSG kvôli komfortu, aj manuálna prevodovka má svoje výhody. Napr. taká jazda z kopca so zaradeným prevodovým stupňom = nulová spotreba paliva. Nie žeby to DSG nerobila tiež, ale môže sa stať, že DSG si zaradí nižší stupeň ako by som chcel a „ekonomický dojazd“ bude kratší. Dá sa namietať, že sa dá zaradiť rýchlostný stupeň manuálne aj na DSG pákou, či páčkami pod volantom. To je síce pravda, ale pre tých čo uvažujú o DSG je to výzva overiť si, či elektronika DSG nie je nastavená tak, že po chvíli tam aj tak zaradí to, čo DSG chce. Nie je to chyba, ale vlastnosť.

Pre zaujímavosť uvádzam popis rýchlostí a otáčok (pri jazde po rovine):
Odporúčanie preradenia na vyšší prevodový stupeň sa objaví pri otáčkach motora od 1800-2000 ot.
3 navrhuje radiť od 35 km/h, zaradená 3 =1400 ot
4 navrhuje radiť od 45 km/h, zaradená 4=1400 ot - takže v meste na 50 sa jazdí so zaradením 4. stupňa pri ot. 1500
5 navrhuje radiť od 60 km/h, zaradená 5=1400 ot
6 navrhuje radiť od 65 km/h - mimo mesta a tam kde je obmedzenie na 70 km/h sa v jazdí na 6. stupni (1500-1600 ot).
Super vec je, že auto vie či idem do kopca alebo z kopca. Ak idem napr. do kopca, tak sa odporúčanie zmeny prevodového stupňa tomu prispôsobí a nenavrhuje zaradenie vyššieho stupňa dovtedy, dokedy by hrozilo jeho “dusenie” = podtáčanie. Rovnako navrhuje preradenie stupňa z vyššieho na nižší ak hrozí podtáčanie motora. Šikovné je, že ak je motor studený, ukazovateľ si vypýta zaradenie vyššieho stupňa pri vyšších otáčkach. Neviem prečo je to, ale možno kvôli prvému premazaniu a pod.

Vonkajšie rozmery

Bol som limitovaný vstupom do svojej garáže, kedysi robený na socialistické autá. Touran do nej parkujem so sklopenými zrkadlami. Citroen, Renault alebo Opel by na tom boli o niečo tesnejšie. Touran je o 13 cm kratší ako Octavia, ktorú som tiež mal v zornom poli záujmu pred kúpou.

Váha vozidla

1,4t sa môže zdať dosť pre rozbiehanie auta, ale na druhej strane dojazd so zaradeným stupňom je oveľa väčší ako pri mojej Fabii Combi, čo pri predvídavej jazde (môj prípad) vie ušetriť nejaké to palivo. Pri dlhších zjazdoch a dojazdoch aj dosť výrazne.

Výška posedu, nastupovanie, sedenie

Výška posedu je ako v Tiguane, Hyundai ix35, Dacii Duster alebo KIA Sportage a pod. Ak si chcete kúpiť SÚV len kvôli tomu, že má vyšší posed, že sa ľahšie nastupuje, uvažujte aj nad tým, že SÚV majú zvyčajne aj vyššiu svetlú výšku, takže prahy dverí sú vyššie a teda treba aj vyššie dvíhať nohy pri nastupovaní. Všímajte si aj výšku prahov z vnútra, lebo ak sú vysoké, môže to robiť problém niekomu pri vystupovaní. Touran má prahy pomerne plytké, preto sa ľahko prekračujú a nohy netreba dvíhať vysoko aj pri vystupovaní, ako to môže byť u niektorých SÚV.
Touran má pomerne slušnú svetlú výšku 15,6 cm, čo je viac ako priemer cca 14 cm u iných bežných sedanov a kombíkov. Preto by som odporúčal nevšímať si len výšku posedu ale aj prácu nôh pri nastupovaní a vystupovaní. Starší ľudia alebo osoby so zníženou pohyblivosťou o tom vedia svoje.
Zadné dvere sa otvárajú skoro do 90 stupňov (predné podobne) a vytvárajú tak veľký priestor pre pohodlné nastúpenie aj menej pohyblivej osobe. Samozrejme v stiesnených podmienkach na parkovisku, keď je vedľa iné auto je to ťažšie, lebo dvere sú pomerne dlhé a hrubé, takže priestoru na nastupovanie je menej. Ale tento problém na parkoviskách sa týka mnohých vozidiel.
Stredné sedadlo v druhom rade je trochu tuhšie a sedí sa vyššie ako v krajných sedadlách. Je aj užšie ale ak si sadnú dozadu 3 osoby, tá stredná osoba vôbec netrpí. Sedadlá sú vykrajované tak aby nikoho nikde nič netlačilo. Je to prefíkané. Operadlá sedadiel v druhom rade sa dajú polohovať do 5 polôh aby ste nemuseli sedieť len vzpriamene, ale aj trochu ležmo. Zázraky však nečakajte. V autobuse je sklon poriadne väčší.

Svetlá

Čítal som toho veľa o tom, ako zlepšujú bezpečnosť xenónové výbojky, akú majú nízku spotrebu a pod. Touran sa dal kúpiť len s LED svetlami alebo halogénovými.
Ako som si tak zháňal informácie, okolo xenónov bola hlavne veľká bublina. Možno v niektorých situáciách zlepšujú viditeľnosť, ale napr. taký dážď je podľa mnohých pohroma. A tá cena za opravu alebo výmenu svietidla je naozaj silná káva. Životnosť tiež nie až taká valná.
Keďže po tme toho až tak neprejazdím, investícia do moderných LED sa mi videla trochu drahá. A to nehovorím o tom, koľko bude stáť časom oprava alebo výmena. A tak mám klasické halogénové.
Som presvedčený, že pre videnie v noci by pomohlo vodičom niečo veľmi dobre známe - nočné infra kamery a povinný head-up displej (aby nebola odvracaná pozornosť vodiča inde). Kvalitné nočné videnia (ako má napr. BMV alebo PathFindIR), ktoré by sa sériovo montovali, efektívnejšie upozornia na najčastejšie nebezpečenstvá ako sú chodci, cyklisti alebo zvieratá.
Je však pravda, že často sa mi zdá, že by som potreboval lepšie osvetliť priestor pred vozidlom pri tlmených svetlách a hlavne, keď je mokrá vozovka. Neviem ako Touran svieti s LED. Pri mojej Fabii som nikdy nepociťoval nedostatočnú viditeľnosť pri tlmených svetlách. Neviem, či to je iným uhlom pohľadu na vozovku ale ak sa zohnem a pozriem sa tesne ponad palubnú dosku, zdá sa mi, že vidím na cestu jasnejšie. Pomohli by LED svetlá?

LightAssist (automatické prepínanie diaľkových a tlmených svetiel)

Je to šikovné, nestarám sa, ale funguje to spoľahlivo tak na 97%. Častejšie má problém (nesprávne vyhodnotí situáciu) prepnúť na tlmené. Takže pre istotu to treba kontrolovať. Výnimočne zareaguje aj na značky a prepne na tlmené. Ak ma obehne iné auto, tiež automaticky prepne na tlmené. Systém DynamicLightAssist by mal byť oveľa komfortnejší ale dodáva sa len s LED svetlami.

Sada na opravu pneumatík versus Plnohodnotná oceľová rezerva (Základné 16“ oceľové disky a pneu 205/60 R16)

Ako ste si všimli, ja mám v batožinovom priestore Sadu na opravu pneumatík. Pred kúpou som sa pýtal: zmestilo by sa pod variabilné dno plnohodnotné oceľové koleso? Nikto mi nedal odpoveď, dokiaľ som to sám neskúsil – ZMESTILO! Ak uvažujete nad tým, či si nepriplatiť a nezobrať do výbavy Plnohodnotnú oceľovú rezervu, pretože občas cestujete na dovolenku a boli by ste pokojnejší, keby ste mali so sebou svoje náhradné koleso, moja odpoveď je NEKUPOVAŤ. 311€ za Plnohodnotnú oceľovú rezervu z cenníka VW Touran je veľa. Dokúpte si radšej hocikde jedno celé koleso, zdvihák a kľúč a vyjde Vás to určite do 180€. Náhradné 16“ koleso sa ZMESTÍ pod podlahu batožinového priestoru ak odtiaľ demontujete polystyrénovú časť v ktorej je Sada na opravu pneumatík. Zostane tam len koberec. Naviac budete mať veľa voľného miesta okolo Náhradného kolesa čo by ste určite nemali (hlavne v časti za zadnými sedadlami), ak by ste si auto od výroby kúpili s príplatkovou Plnohodnotnou oceľovou rezervou, pretože v časti za sedadlami je polystyrenová časť s náradím na zdvihnutie vozidla. Pred STK nazabudnúť vrátiť do vozidla Sadu na opravu pneumatík.
Pochopiteľne ak uvažujete nad 17“ a 18“ diskami, pneu bude širšia, takže už pod podlahou bude málo priestoru, lebo je tam v základnej výbave koberec.

Parkovací asistent

Vôbec nepochybujem o tom, že sa nájde mnoho vodičov, čo by na tento systém napľuli. Ani nie tak pre jeho technickú stránku, ako skôr pre svoju hrdosť na svoju zručnosť v parkovaní. Keďže ja nemám problém s parkovaním, ale na tomto vozidle budú perspektívne šoférovať aj iní, za 275 € som dokúpil Parkovacieho asistenta. A to preto, že Touran ponúkal aj 4 bočné snímače (spolu teda 12), takže je prehľad, čo sa deje okolo vozidla 360 stupňov aj keď bez kamier, len so zobrazením zón na displeji. A to ma zaujímalo.
Dlho som čítal manuál ako sa s tým pracuje, ale úprimne povedané – nepochopil som. Vlastne ani sa to nedalo, pretože Touran po aktivácii parkovacieho asistenta a zapnutí smerovky (dávam autu vedieť na ktorú stranu sa chcem zaparkovať) sám vyhľadáva miesto a sám automaticky detekuje, či je to miesto na kolmé alebo pozdĺžne parkovanie.
Ako aj manuál píše, treba sa to naučiť a treba si na to zvyknúť. Ak už asistent prevezme parkovanie, tak to dopadne dobre. Auto je stroj a presnejšie si vie vypočítať vzdialenosti. Netreba sa báť ísť až dovtedy, dokedy nezaznie signál na zastavenie. „Vidí“ aj 4 cm obrubník. Auto šikovne zaparkuje pozdĺžne (vie si to lepšie vymerať ako ja ;-)) a aj kolmo (samozrejme cúvaním). Vyskúšal som aj pozdĺžne parkovanie medzi vozidlami, ktoré na opačnej strane od cesty mali priestor pre chodník pre chodcov. Touran sa zaparkoval v rovnakej línii ako okolité autá a nechal chodník pre chodcov tiež voľný. Podotýkam, že obrubník tam žiadny nebol, len nakreslená biela čiara.
Parkovací asistent je stále len pomôcka ale nestalo sa mi, žeby niekedy nabúral, alebo to hrozilo. Napr pri cúvaní, ak zaznie tón aby ma upozornil, že mám brzdiť a neurobím tak, sám zabrzdí aby nedošlo k nárazu (je to veľmi škaredý zvuk - to brzdenie, aj so "sirénou"). Občas po ukončení kolmého parkovania auto ešte dorovnám, ale nie je to nevyhnutné. Parkovací asistent sa snaží vycentrovať vozidlo medzi okolostojace vozidlá čo najlepšie.
Parkovací asistent niekedy (fakt len zriedka) nevie správne detekovať voľné miesto, resp. neprepne sa z pozdĺžneho na kolmé alebo naopak. Preto by som privítal manuálne zadanie o aký typ parkovania sa má jednať. Existuje zrejme dosť mne neznámych faktorov, podľa čoho si auto vyberá voľné miesto. Stačí že je zaparkovaná dodávka, jedno malé auto, jedno širšie miesto a systém váha. Vtedy si zaparkujem sám.
V zime ak je okolo parkovacieho miesta viac nahrnutého snehu, alebo ľad, nemusí fungovať správne. Skôr sa ukončí. Pochopiteľne. Veľmi veľa rôznych odrazových nerovnomerných plôch.
Užitočnosť takého parkovacieho asistenta oceníte aj v situáciách, keď vás pri pozdĺžnom parkovaní spredu i zozadu obstúpia „ohľaduplní vodiči“, ktorí vám nechajú minimum miesta na manévrovanie, a vy potrebujete odísť (mne sa to stalo už viac krát). Zapnete parkovacieho asistenta, dáte smerovku a jemne pracujete s plynom, spojkou a brzdou. Pohyby vám diktuje asistent, volant otáča sám. Bezpečne vás asistent dostane z tejto neutešenej priestorovej situácie bez toho, aby ste nabúrali. Je vylúčené, žeby vodič vedel odhadnúť vzdialenosti pri manévrovaní bez pomocných senzorov tak presne, bez nabúrania. Za ten pokoj v takýchto vypätých situáciách tá investícia do parkovacieho asistenta myslím stojí.

Kupoval by som ešte raz?

Ak by som si mohol vybrať auto ešte raz, vybral by som si VW Touran s tou istou výbavou, možno by som pridal LED svetlá a ak by to bolo cenovo prijateľnejšie, možno DSG prevodovku. S automatom by toto auto vyžadovalo o pozornosť menej (sledovanie prevodových stupňov napr. pri zmene rýchlosti ktorú reguluje ACC a pod.). Mimochodom ak niekto hľadá rodinné vozidlo s automatickou prevodovkou a maximálnou bezpečnostnou výbavou aká sa dá bežne doplniť do vozidla, je VW Touran v roku 2016 jediné vozidlo s takou modernou technikou aké sa vôbec dá zohnať za najnižšiu cenu na trhu na Slovensku napriek všetkým značkám, ktoré sa u nás dajú kúpiť. Už len automatická prevodovka je u iných značiek za oveľa vyššiu cenovú prirážku.

Vnútorný priestor a jeho variabilita
Asistenčné systémy vodiča
Tichý chod motora (ale nie, žeby ho nebolo počuť)

Pri zaradení R nezaskočí na miesto hladko. najazdených 20600 km)
Mierny hluk v kabíne od kolies (závisí aj od asfaltu) (pneumatiky Continental 205/60/R16)

Zatiaľ žiadne.

Automax s.r.o. Považská Bystrica. Pán Boris Vojtáš, boris.vojtas@automax.sk.

Auto som si vydiskutoval cez e-mail. Bezproblémové a ochotné jednanie.

Plastové zásterky za kolesá

Možno sa to zdá ako prežitok, ale mne sa so zásterkami za kolesami vidí auto ukončené. Naviac, zásterky aspoň čiastočne ochraňujú spodok auta a zabraňujú tvorbe vodnej hmly za mojim vozidlom pri jazde v daždi = ohľaduplnosť k vodičom jazdiacim za mnou. Zásterky mi predajca dal grátis.

Som za to, aby zásterky boli povinná výbava. Uvedomíte si ich dôležitosť vtedy, keď v zime odskočí kameň rovno do vášho predného skla alebo karosérie od vedľa alebo pred vami idúceho vozidla, ktoré zásterky nemá. Ak zachránia čo i len 10% odskakujúcich kamienkov, stojí za to ich mať. Ak si ich tiež obstaráte, nemusíte inému spôsobiť škodu a tak nechtiac sebe aj inému narobiť nepríjemnosti.

Přidat názorDiskuse: Volkswagen Touran

Další vozy Volkswagen Touran