Citroën C3 Picasso (2012)

23.11.2012

C3 Picasso best collection október 2012 1,4 VTi Autíčko pre veľkého chlapa Keď sa dlhý široký a bystrozraký stretnú v jedinej osobe nastáva problém.…

Citroën C3 Picasso (Dans)

foto sgt

sgt 23.11.2012  13:57

Dobrééééé

Musím uznať, že test je slušne napísaný so všetkým podstatným, čo sa treba dozvedieť o danom aute. Nie nadarmo sa o tomto aute hovorí, že je vie neskutočne využiť vnútorný priestor. Je to jednoducho "krabica" na kolesách ;-)
    Mám len dve opravy:
    - Xantia nemala palubný počítač, ten mali buď XM alebo až C5.
    - senzory detekujú aj trávu - to nie je chyba, ale vlastnosť snímačov - nevedia rozlíšiť, čo je pevná alebo nepevná prekážka.
    Tak prajem veľa šťastných km bez nehody.

jednooky 23.11.2012  14:30

Picasso

Vcelku slušná recenzia, ktorá velmi dobre vystihuje toto auto, za mňa palec hore :yes:

Otec má 1,6Vti momentálne už na plyn, v podstate máme ju od novinky (2009) a ja som si už na nej dačo odjazil (či už po BA alebo cesty na východ, Tatry atd) (mám aj fotku v albume ;) )...o tej cene, my sme za takú cenu to auto kupovali v roku 2009 akurat máme o niečo nižšiu výbavu (manalna klíma,iba predok v elektrike a plechove disky)...Ako celok je to auto za dané prachy super, zvonku malé zvnútra miesta až až..
    Spotrebu nespomínaš, my na 1,6 máme po BA a okoli do 6,7 litra a Zuberec (Orava) a späť s truhlou a 5 ludia za 8,2 cestou späť za 7,8 (dialničné tempo +- 130km/h mimo 100km/h)

Ale nemožem sa pozastaviť nad tým 5 prevodovým stupňom pri 50 !!!! máme vykonejší benzín a toto by som mu nikdy neurobil, auto sa trápi...pri 50 eštelen radím 4ku a 5ku dávam až pri 65-70km/h...a pretekár niesom (robím spotrebu na tom aute bežne do 6,5 litra v Bratislave)...odporúčam nepočúvať radcu zaradených stupňov, a auto vydrží dlhsšie ;-)
    Inak so spojkou to musím uznať, je vcelku dvne nastavena, ked presadnem zo svojho golfa chvilu to trvá kým si zvyknem...ale tragické to nieje, 2 rozjazdy a človek si zvykne

A zhodou okolností som vlastnil rok Xantiu a naozaj tam palubný počítač nikdy nebol (na margo prispevku vyššie) >:D

prajem vela štastných kilometrov ;-) ;-)

jednooky 23.11.2012  14:41

« Re: Picasso

Až teraz som si uvedomil, my sme to za tých +- 12 000 kupili( tiež tam boli dáke zlavy) ale tu to bolo v podstate za tých 10 000 ak som dobre postrehol (+ doplnky ako kolesá, tie som do našej ceny nerátal) ale zas máme lepší motor :-)

Dans 23.11.2012  17:28

Ospravedlenenie

V Xantii som nesedel, len som o nej uvažoval a zavrhol, lebo v slušnom a vierohodnom stave nebola dostupná. Cena atraktívna a okrúhle kliometre .... Mea culpa.
    O spotrebe je predčasné sa zmieniť - jazdil som po cvičisku, absolvoval dvakrát dva kilometre za Petržkou prískokmi 0 - 10 v kolóne, musím jazdiť do kopca, autíčko v zábehu.
    Neviem, načo by bol radič rýchlosti, ak by mal radiť zle. Asi to francúzski inžinieri podľa niečoho nastavovali. Faktom je, že v meste sa 5-ke vyhýbam, cez dedinu po rovinke to ťahá samo bez plynu na voľnobeh. Podtočený motor duní niečo nad 40 km/h, t.j. akékoľvek spomalenie z 50-tky núti radiť dole. Udržiavať rýchlosť je niečo iné ako akcelerovať. Komótnu akceleráciu som vysvetlil.
    Scany v prílohe dokladajú veľmi slušný pomer akosť/cena. Nechytá sa ani Fabia - všetko za príplatok. Približuje sa len Kia a Peugeot 208(v novembrovej akcii).
    Prostitúcia novinárov pri predstavovaní nových modelov je všeobecne známa (pozri velebenie Rapidu) . Auto za 10 000 je buď ojazdené a/alebo malé a/alebo social edition, ktoré je ochotný akceptovať možno len dôchodca. Stejne to na tejto cene nekončí. Toto autíčko za 10 je normálne vybavené, nové a aj pre XXXL. Autíčko za 10 stojí v skutočnosti 12,5 ale so všetkým potrebným. Ja viem, väčšina ani netuší, čo je GAP, druhé disky nevlastní a možno ani neprezúva, registuje si auto sama a havarijná poistka im pripadá zbytočná, rovnako ako predĺžená záruka. Vhodný timing kúpy im to za akciovú cenníkovú cenu všetko poskytne. Teda poskytol by... Novembrová akcia (v obrázkoch) kričí veľkými písmenami. Len výber akosi už nie je. Čosi z októbrovej ponuky je ešte v trnavskom sklade, ale na bratislavských salónoch už tróni C´elysée za rovnakú cenu apoň na rok bez perspektívy akcie. Je to iné auto - krížnik ciest s kufrom. Keďže nové auto v dohľadnej dobe neplánujem, môj záujem o novinky je len okrajový. O svoj pohľad na výber auta som sa podelil, za auto zaplatil a dosiaľ nemám pocit, že by som pri výbere mal aj lepšiu možnosť. Nie je to stredná trieda. Ale hooodne sa k nej blíži.

jednooky 23.11.2012  23:28

« Re: Ospravedlenenie

Ospravedlňovať sa nieje za čo, ja som len reagoval na príspevok vyššie ;-)
      Xantia, bolo to užásne auto, ten komfort bol na nezaplatenie, škoda ho bola, ale už mala fakt vela najazdených km a bolo treba do nej vela penazí vrážať a hlavne som dostal dobrú ponuku...
      Jasné, spotreba sa uvidí časom, ale som na ňu zvedavý, lebo čo si všímam tie 1,4VTi žerú paradoxne viac ako naša 1,6VTi ....

A k tým stupňom, verím že sa dá isť na tu 5ku, ale ja by som to tomu autu nerobil...napríklad ja vždy na C3ke dávam v meste (napriklad z karlovky smerom po nábreží) 4ku, tempomat na 53 (to je +- tých 2000otáčok/min) a spotreba je do 6 litrov ak idem večer keď sú prázdne cesty....samozrejme rozumiem rozdielu zrýchlovať a udržovať tempo, ale ako vravím (ako my vždy vravel otec) radšej otáčok viac ako menej ;-)

Cena bola viac ako dobrá za takéto auto, ako bolo povedané za 10 000 asi moc konkurencie nieje (hlavne čo sa týka priestoru,výbavy...) takže za mna určite palec hore za výber :yes: ..a tie peniaze naviac rozumiem, takisto máme predĺženú záruku, havarijnu poistku atď ;-)

foto 1975ak

1975ak 23.11.2012  19:56

Picasso versus Qubo

1) pěkně napsaná recenze
    2) Picasso jsem měl v užším výběru auta pro sebe, ale protože jsem potřeboval auto, které má spíše zašupovací boční dveře za řidičem nakonec jsem zvolil právě ono FIAT Qubo/Fiorino.
    2a) ostatně i potřeba automatu (po úraze) hovořila pro Qubo, o cca 20 000 lepší cena vůči Piccaso
    3)U Picassa mě zaujala "malý" nakládací otvor (masívní orámování prostoru-karosérie),
    4) Objem kufru Qubo je vxšxh 110x100x50 cm při nesklopených sedadlech, pokud se sklopí pak je to 110x100x130 cm . Jediná nevýhoda je že u Fiorina se dělená sedadla musí přikupovat za 4500 Kč, ve verzi Qubo je to ve standardu.
    5) přístup prodejců u Citroenů nebyla nic moc, spíše nic,,, ani se nesnažili to vychválit, asi jsem je obtěžoval, technicky jsem o autě věděl více.
    6) přeji hodně klidných kilometrů

foto petrumr

petrumr 24.11.2012  19:19

ok

tenhle týden jsem projížděl picasso, ale C4 :-) ,C3 znám, ale zase né picasso, sou to takový nenáročný auta a nevím jak u tebe, ale přední žárovku když budeš měnit, tak se nerozčiluj :-) Tu výměnu oleje udělej po roku, ty 3L a filtr není drahý a uděláš pro motor to nejlepší.At to jezdí, známá to má a nestěžuje si.

jednooky 24.11.2012  19:42

« Re: ok

Neviem ako na C3 ale na C3 picasso je dobrý prístup na výmenu žiaroviek, úplne bezproblémový a je to otázka asi dvoch minút ;-)

Dans 16.01.2013  18:04

Pirát

Na moje auto končím. Dôvod - nemôžem ako prihlásený užívateľ editovať vlastnú stránku, t.j. pridať novinky. Je to vlastnosť = nový dizajn je nefunkčný, ale reklamy pribudlo nad únosnú mieru. Skrátka šaškáreň.

Autíčko už vyzerá ako pirát - krytka viečka nádrže sa farebne odlišuje. Pribudli mu síce škrabance na prednej časti, ale to je moja chyba. Mojou chybou nie je 8-krát vyvrátené uško. Po čase zlomyseľníka prestalo baviť znásilňovanie uška. Našťastie pre neho. Poškodenie uchytenia predného zrkadla je trestný čin. Informoval som sa totiž na cenu náhradných dielov a opravy. Ak by došlo k ulomeniu fixačnej západky, zostáva len výmena celého dielu za 280 E + lakovanie + práca, spolu min 350 E, ale skôr viac. (Auto vyskladané z náhradných dielov stojí asi 5x viac bez započítania ceny práce, než hotový výrobok u predajcu...)

Na nový rok som dostal darček: ukradnutú krytku viečka nádrže. Nová stála 22 E a čakal som na ňu týždeň. Lakovať som ju za minimálne ďalších 20 E nedal. Nasadil som takú, akú som dostal. Očakával som štýlovú čiernu, ale je nastriekaná základnou striebornou farbou. Pre istotu som objednal rovno tri, ale obratom mi boli schopní dodať jedinú. Nuž, som vďačný aj za to málo.

Autíčko dostalo diaľničnú známku a prevetralo sa na diaľnici. 3500 otáčok je cca 115 km tachometrových. Pre predbiehanie treba použiť min. 4000 ot., čo už nie je veľmi ekonomické. Autíčko má veľký čelný odpor. Nuž čo, za pohodlie sa platí spotrebou benzínu. Ja preferujem 2500 otáčok a rýchlosť čosi pod 90. (Samozrejme nie na diaľnici.) Pre vychutnanie si pôžitku z jazdy teba preč zo Slovenska. Cesty druhej triedy v Rakúsku, ale i v Maďarsku sú v lepšom stave, než slovenské cesty v okolí Bratislavy triedy prvej. (No a D1 je skôr rozbitá rýchlostná cesta než skutočná diaľnica, najmä smer na Trnavu). Na tachometri mám zatiaľ 2200 km.

Jednu vlastnosť klimatizácie som si zamiloval - odmrazovanie čelného (i zadného) skla. Namiesto škrabania námrazy, stačí pri mierne mínusových teplotách zapnúť klímu na odmrazovanie s recirkuláciu teplého vzduchu v kabíne, počkať asi tri minúty, streknúť nemrznúcu zmes z ostrekovačov a stierače prácu dokončia.

Na vlhkých cestách sa autíčko nadmerne špiní, najmä vzadu. Stačí predbehnutie jediným SUV s cestovnou rýchlosťou povolenou len v Nemecku, alebo kamión v protismere a čelné sklo dostane spŕšku špiny. Tá sa pri zapnutej klíme prisušuje (aj pri použití stieračov, vypínajú sa neskoro, podľa vlastného uváženia počítača, pravdepodobne až podľa odporu motorčekov.) Privítal by som čiste mechanické ovládanie stieračov bez vlastnej inteligencie a bez dažďového senzora, ktorý reaguje oneskorene.

Moja štatistika farieb:
    Som rád, že som si vybral pieskovú. Je to najčastejšia farba v mojom okolí. Už som videl zvonka identické autíčka so značkou BA, BL, MA, SC, LV. ( Ďalej ako v Leviciach som dosiaľ nebol.) Videl, som už celú vyrábanú škálu farieb, spravidla po jednom kuse, ale na svetlohnedú som najcitlivejší a zdá sa mi aj najfrekventovanejšia.

ABS som zatiaľ nezacítil - predlžuje brzdnú dráhu. Pred zákrutou si radšej pribrzdím viac než iní, nielen kvôli náklonu. Zadná náprava je dodávková. Bodka. Je to vlastnosť, nie chyba, ale obmedzuje pocit komfortu prednej polovice vozidla. Za chybu považujem radenie a prevodovku - to je snáď jediná slabina autíčka, žiaľ, je natrvalo.

K spotrebe.
    Nie je problém dostať sa na tabuľkovú spotrebu, teda podľa počítača. Pod ňu mi to zatiaľ nejde. Závisí to od štýlu jazdy a využívania dojazdov, efektívnej jazdy z/do kopca... Čo mi absolútne nejde, je dosiahnuť kilometrovú vzdialenosť medzi bodmi A a B podľa mapy. Je to o 10 - 15 % viac! Verím, že na diaľnici to sedí, cez obce už nie a Bratislava je čierna diera s nebadateľným horizontom udalostí. Základom úspechu v Bratislave je chodiť na 5. prevodovom stupni. Na obvodových komunikáciách pri slabšej premávke sa to dá. Stejne 50 km/h málokto dodržuje. Potom aj v Bratislave sa dá jazdiť za 6,8 - 7,4 l /100 km. (nie pri zapadnutí do kolóny). Určite má malé Picasso lepšiu spotrebu ako kórejci (Venga, Soul), kde sa na tabuľkovú spotrebu nedostane nikto. 0,5 l - 1 l/100 km menej než kórejské autá znamená pri predpokladanom nájazde 100 000 km rozdiel v nákladoch cca 1000 E len na benzíne. V USA dokonca súd odsúdil KIU za klamanie o tabuľkovej spotrebe. Čo sa týka rozdielu v spotrebe benzínovej 1,4 a 1,6-tky, podľa mňa, rozdiel je minimálny. Do 90 km/ h je na tom lepšie 1,4-rka, pre pomalšiu akceleráciu. Nad 100 km/h je lepšia 1,6-tka, lebo slabší motor musí točiť vyššie otáčky, čo negatívne vplýva na spotrebu. Výhodnosť silnešieho motora sa prejaví na diaľnici a v bezpečnosti (najmä pri predbiehaní), nevyváži to však vyššiu cenu modelu. Nakoniec spotreba a náklady vyjdú približne rovnako. (So silnejším motorom sa jazdí živšie.) V „total cost of ovwnership“ vyjde 1,4 mierne (ale reprodukovateľne a štatisticky významne) lepšie. Autíčko nie je určené na prevažné jazdenie po dia2niciach, preto si myslím, že základná motorizácia je nielen najčastejšia, ale aj najekonomickejšia. Priaznivci nafty si svoje zdôvodnenie nájdu, ale budú v TCO horší ako oba benzíny. Za zváženie stojí modifikácia na LPG. Kto najazdí menej ako 15 000 ročne stráca čas i peniaze (povinné revízie každý rok posúvajú návratnosť do nekonečna), nad 20 000 km je to jasné. Benzínové motory sa dajú bez problémov prerobiť na plyn. Zaujímali by ma reálne skúsenosti z takejto úpravy spomínané vyššie v diskusii.

Tuning
    Autíčku som kúpil autokameru. Ešte pred Vianocami, pod stromček, lebo agresor testoval, čo vydrží "uško". Dosiaľ som ju neotestoval v reále. Cez Vianoce bol pokoj, tak nebol dôvod inštalovať kameru do okna k susedom, aby som videl, kto ma má rád. Je to Genius HD, obraz dobrý, ale len z fixfokusom a slabou výdržou baterky. Viem, že je určená do idúceho auta, nie na stráženie, ale baterka je na niečo vyše dve hodiny záznamu a najväčšia pamäťová karta v najúspornejšom režime asi na 5 hodín. Na stráženie málo, do auta zbytočné. K autokamere za stovku som dokúpil rýchlu 32 GB pamäťoú kartu a redukčnú zásuvku z 220 V na 12 autozapaľovača. Tú som dokupoval neskôr, ale toto ju mení na strážny nástroj za štvrtinu(tretinu) nákladov jednoduchého vonkajšieho kamerového systému, navyše bez potreby vŕtania. Vyhodil som 150 E a nepovažujem to za praktickú vec. Možno ju predsa len vyskúšam aj v aute.

Toto je moja posledná veta na serveri moje auto, lebo ten bastard ma pri písaní odhlásil a zhltol koniec príspevku.

jednooky 16.01.2013  19:51

« Re: Pirát

Zdravím, ako som spomínal máme 1,6 tku...čo sa týka spotreby je podla mňa ako pozerám na tom dosť lepšie ako 1,4..spotreba nad 7 litrov ide iba na dialnici , prevažne jazdí po BA (bez kolon)....

Čo sa týka LPG, aj ten máme, super vec, ale museli nám teraz meniť celu ridiacu jednotku a všetko okolo toho v motore (v podstate všetko okrem nádrže) , lebo to blblo a auto nechcelo na plyn ísť alebo šlo veľmi zle....po výmene je to o dosť lepšie, ale treba počkať trpcha dlhšie na prepnutie na LPG nech má motor vyššiu teplotu (automatika to prepina niekde pri 30°C co je v zime asi málo)......ak by ste náhodou chceli viacej info o plyne, kludne správa (alebo mail) alebo rozmýšam že založím tému kedže mám aj ja dačo s tým autom už odjazdené.....llen toto nové MACZ je tak chaotické že asi ešte chvílu s tým počkám :-)

Dans 11.10.2013  16:12

Čím viac prúžkov, tým viac Adidas

Autíčko bude mať za sebou prvý rok. Za rok si odjazdilo okolo 17 000 km. Názor na autíčko veľmi meniť nemusím - spĺňa, čo som od neho čakal - konfortne úžitková krabica s horšími (no dobre, priemernými) dynamickými vlastnosťami. Stále rovnako pohodlné, stále som nezapol rádio, takže táto drobosť je tam pre mňa zybtočne.
    Autíčko nazbieralo viacero ďaších šrámov - niet nad závistlivého penzistu v rodine. Bez mučenia priznávam, že oškreniny na pravej strane sú mojím dielom a dielom zlého výhľadu na bok, ľavá strana má tri vlnité pruhy vyškrabnuté do laku pevným predmenom, pravdepodobne kľúčikom. Aj keď ich zatieram ceruzkou na škrabnance v laku, už vyzeráme ako Adidas. Priznám sa, že neviem, ako sa chrániť. Vylomené viečko nádrže, vylomený zadný sierač, na každom plechu škrabanec, zväčša úmyselný. Ešte dobre, že som nekupoval drahšie auto. Toto auto je úžitkové. Preváža nielen kosačky, ale už som viezol aj skoro 200 kg betónových krytov v kufri i odkvapové žľaby. Lyžiny na streche sú symbolické - majú krátku (štvorcovú) základňu po pripevnení priečnikov. Zato do vnútra sa zmestia dlhé predmety - nielen spomínané dvojmetrové strešné žľaby zabalené do krycej plachty ako salónka, ale aj latky o dĺžke až 2,5 m (samozrejme šikmo hore). Chválim konštruktérov za vnútorný priestor a jeho variabilitu. Picaso je jediné malé (409cm na dĺžku) auto, ktoré to dokáže. Chvíľku som musel špekulovať s predným sedadlom. Variabilné je až v najvyššej výbave a tak sa nedá sklopiť dopredu. Sklopenie dozadu ale možné je. Nie do roviny ako zadné sedadlá, ale dosť na to, aby sa zmestili aj objemnejšie predmety s dĺžkou nad 2 m, o ktorých som si myslel, že ich budem prevážať na streche.
    Čo ma prekvapilo, bola výmena oleja - prvá vždy radšej skôr než doproučovaný servisný interval. V zábehu sa v oleji všeličo nazbiera. Prekvapila ma cena 133 E. Prilepili mi k tomu vraj aj servisnú prehliadku, ale pravdepodobne len vynulovali počítadlo. Po uplynutí záruky nikdy viac značkový servis... Zatiaľ nebol problém, okrem dokupovania náhradných drobných ukradnutých/zničených dielov - cena plastových výliskov je ako za opracovaný kov, ale stále znesiteľná. Porucha dosiaľ žiadna.
    Spotreba:
    Podľa PP 6,8 l/ 100 km. Jazdím s trvalo zapnutou automaickou klímou a viac než polovicu kilometrov po cestách kategórie R1. Rýchlostný priemer mi svieti 59 km/h. Skutočná spotreba podľa tankovania je mierne nad 7 l. Aj Citroen klame výpočtom - kolóny a rozbehy v meste do spotreby radšej nezapočítava. Skutočná spotreba je kúštiček nad 10E/100 km, lebo benzín nad 1,5 E beriem len výnimočne a aj to v malých množstvách. Nádrž by mohla byť väčšia. (Nevystačí na dvojnásobný dojazd na chalupu.) Na objeme nádrže sa šetrilo na nesprávnom mieste. Lenže, ak by bola vačšia, autíčko by patrilo do nižšej strednej triedy, kde si sídli Oktávia. S Oktáviou je v konforte i množstve vnútorného priestoru plne kompetetívna. Oktávia sa rozťahuje do dĺžky, Picaso do výšky. Oktávia je stavaná na diaľničné trasy, Picaso však nie. Pre moju cestovnú rýchlosť 110 , t.j. 114 - 115 tachometrových sa krotím a točím 3300 otáčok. Viac ako 3500 len ak predbieham. Zaujímavá je spotreba do kopca, tá je niekde dvojnásobok priemeru.
    Malé Picaso je ako džíny z Miletičky - úžitková hodnota vyššia, ako navonok vyzerá. Pomer výkonu a ceny vynikajúci. Pod výkonom nemyslím výkon motora, ale súbor úžitkových vlastností vnútorného priestoru a jeho konfortu. Výkon motora je dostatočný, ak jazdíte podľa predpisov. Druhá vec je, že väčšina vodičov je ako politici - ženú sa vpred čo sa len dá. Tak na dve osobné vozilá, ktoré predbehnem ja, pripadá 30 - 40 takých, ktorí predbehnú mňa. Ja jazdím o chlp nad povolený rýchlostný limit, len v Bratislave + 10 %, lebo inak sa nedá. V každom autobuse sa nájde aspoň jeden blbec (experimentálne overené počas mojej dávnej spreivodcovskej činnosti). Takže pre tých štryridsiatich som tretím blbcom v poradí, lebo vďaka vysokému čelu autíčka si kontrolujem spotrebu=rýchlosť viac než oni. Periférny pohľad cez ukazateľ rýchlosti ma ktrotí, nasledovať toho predo mnou. Aj toto je jedna z výhod autíčka.
    Ak autíčko hodnotím komplexne, zaslúži si aspoň štyri prúžky. Som zvedavý, či roka a do dňa získam aj štvrtý. Toho 82-ročného úbožiaka autíčko evidentne serie.

foto pallas

pallas 12.09.2014  12:02