Chobot ( 43 let) Poslat zprávu

Volvo C30

Volvo C30, foto 1 Volvo C30, foto 2 Volvo C30, foto 3 Volvo C30, foto 4 Volvo C30, foto 5 Volvo C30, foto 6 Volvo C30, foto 7 Volvo C30, foto 8
Volvo C30, foto 9 Volvo C30, foto 10 Volvo C30, foto 11 Volvo C30, foto 12 Volvo C30, foto 13 Volvo C30, foto 14 Volvo C30, foto 15 Volvo C30, foto 16 Volvo C30, foto 17

Přezdívka auta Volík Rok výroby 2008 Koupeno ojeté palivo: benzin počet válců: 4 objem [cm3]: 1798 výkon [kW]: 92 kroutící moment [Nm]: 165 zrychlení 0-100 km/h [s]: 10.8 maximální rychlost [km/h]: 200 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální pohon kol: přední

Přišel čas, prodat Forda a jakožto že jsem měl už tři, koupil jsem si dalšího.
Proč Ford? Podvozek C30 je platforma z Focusu. Motor je taky 1,8 od Forda. Takže vlastně Ford

Mondeo se začalo hodně rozpadat a tak nastal čas koukat po něčem jiném. V hledáčku byla Toyota Corolla (nesmyslné ceny), Honda Civic (vše na horní hranici rozpočtu), případně Mazda 3 (hezky vybavené, ale vše vylítaný zrezlý bouračky).
A jak tak člověk dlouho hledá, už začne být zoufalej a kouká po všem co má kola.
Věděl jsem, že chci něco menšího, rozhodně benzín a určitě nic pod 1,4 obsah. Ale malá auta mají jednu zásadní nevýhodu, že z většiny mám pocit, že sedim v kuchyni u jídelního stolu a to neni zrovna to co v autě chci.
No a jak jsem se vlastně propracoval až k švédské nákupní tašce? V záchvatu zoufalství jsem opět prohlížel nabídky a ono na mě vyskočilo. Víceméně bylo jasno hned. Asi 14 dní předtím jsem se o tom bavil, že Volvo by vlastně nebylo zlé, ale C30 mě vůbec nenapadla.

PRVNÍ SETKÁNÍ:

Volík je kromě Američana a Švéda také Ital. Což na něm je krutě znát. Doškrábanej ze všech stran, zrcátka dle mě obě urvaný v průběhu času. Světla vysvícený. Nicméně s tím vším se počítalo. Plán se změnil z koupim auto do 170tis, na koupim levnější a co zbyde, do něj nasypu. Italský původ má jednu nezanedbatelnou výhodu. Podvozek je pěknej, žádná vysolená orezlá hrůza.
Jinak interiér celkem zachovalý, sedačky nevysezený, volant nevyšisovánej, řadička nevyhmataná na tyč. Plus mínus tak jak by auto s těmito kilometry a aspoň trochu přiměřenym chovánim mělo vypadat.
Motor nastartoval a zněl jako motor, žádné lítání volnoběhu, reakce na plyn pěkná. Od podvozku žádné podezřelé zvuky. Prostě víceméně pohoda.

O AUTĚ:

Co se týče sezení, já jsem spokojen, sedačky pohodlný s dostačujícím bočnim vedenim a nastavenim od sezení na volantu a mlácení do hlavy o strop až po sezení na zadní nápravě a škrtáním zadku o silnici. Nastavení sedaček podélně, výškově, sklon a opora bederní páteře.
Auto je 4 místné. Na zadních sedačkách, když si sednu, se svými cca 190cm, za řidičovu sedačku, nastavenou pro sebe tak před koleny mam ještě tak 5 cm rezervu. Nad hlavou je to akorát, ale dá se tam sedět rovně, asi na nějakou přiměřeně dlouhou popojížďku neni problém (viz fotky).

Pocitově si přijdu po usednutí jako ve větším autě. Vydedukoval jsem, že je to tím, že v podstatě sedím uprostřed mezi nápravama, no, spíš u zadní nápravy. a celkem nízko.

Je potřeba počítat s tim, že je to dvoudveřák s pořádnýma dveřma, takže nastupování a vystupování při kolmém parkování vyžaduje jisté akrobatické schopnosti.

Co se týká ovládání, palubky, říká se, že němci jsou strozí. Švédi to dotáhli k dokonalosti. Nicméně vše celkem logické a po ruce. Na autorádiu se nastavuje vozidlo samotné (Sklopení zrcátek při zamykání, Potvrzení zamknutí světly, Doprovodné osvětlení při příchodu atd. dle výbavy), plus zobrazuje klimatizaci, což bohužel znemožňuje jeho výměnu.
Dvouzonová automatická klimatizace potěší.

Kulisa řazení supr, krátké tahy, příjemné.
Motor točí kolem 2500tis.ot. na trojku v 50, na 5ku v 90.

Pedály fajn, Jak plynový, tak brzdový, má postupné zvyšování odporu, takže je dobře cítit, co děláte. Brzdy mají postupný nástup.

Řízení na můj vkus měkčí, ale ještě v toleranci kdy se na to dá zvyknout. Pokud auto ztratí adhezi, je to ve volantu cítit.

Motor. Ono jako 125 koníků není nejpočetnější stádo, o tom nic, ale s takhle malym autem to celkem dobře cvičí. Rozhodně to není brzda provozu.
Za studena motor docela hlučnej, když se zahřeje, je vše ok. I když ani tak bych to rozhodně nepopsal jako zdejší kolega s dvaapůlí slovy, motor neni slyšet.

Do kufru se vejde zavazadlo a poviná výbava.
Je super, že je dost vysoko tudíš se dá prostě používat na odkládání věcí(dřív jsem vše házel na zadní sedačky, tady do kufru). Když se sklopí zadní sedačky, vznikne docela velká a rovná plocha (jako kola na přezutí se tam vešli). Nicméně jakožto, že víko zavazadlového prostoru je okno, Nic prostornějšího tam prostě nenapasujete.
Rezerva plnohodnotná. a kolem ní dost odkládacích prostor (viz. fotky).

JÍZDA:

Motor to zvládá. Rejd je skvělej. Popravdě pro mě, který přesedlal z kombíkovýho Mondea (o více než půl metru delší auto) je furt nezvyk (ale příjemný), že zatočim a jsem v zatáčce. U Mondea to bylo zatočim, čumák jede do zatáčky, a pak teprve se ocitnu já v zatáčce.......asi to neumim moc popsat.
Na sněhu, na hraně adheze se auto chová poslušně. V porovnání s mondeem, které se hodně hrnulo přes předek, si klouzne do boku, ale stačí srovnat volant a znovu ho poslat do zatáčky a vše je ok. Bez sněhu nevim, jsem srab :-D, auto sedí a nemam vyloženě zapotřebí mermomocí ho dostávat na hranu.

VÝBAVA:

Co se týče výbavy, existuje takové rčení, co tam není, to se nepokazí. Fordy mě naučily modifikované verzi, co tam není, to si nebude žít vlastním životem.

Dle všeho se ta moje jmenuje Kinetic a na autokatalogu k tomu píšou
´Ve vnitřní výbavě lze od základu nalézt manuální klimatizaci, šest airbagů, pylový filtr, elektricky nastavitelná a vyhřívaná vnější zrcátka, el. ovládaní předních oken, dálkově ovládané centrální zamykání, nastavitelný volant, výškově nastavitelné sedadlo řidiče s bederní opěrkou, ESP, ASR, předepínače bezpečnostních pásů vpředu i vzadu, čtyři opěrky hlavy, lékárničku, výstražný trojúhelník, venkovní teploměr, kůží potažené madlo ruční brzdy, funkci zpožděného zhasnutí světlometů, digitální hodiny, rádio na CD, šest reproduktorů, AUX-IN, přední loketní opěrku, čtecí lampičky vpředu i vzadu, el. přehřev vzduchu pro naftové motory, držáky mincí, kreditní karty a péra. Volvo C30 s vyšší výbavou Kinectic obsahuje navíc duální automatickou klimatizaci, AQS (air quality systém), výškově nastavitelné sedadlo spolujezdce s bederní opěrkou a možností sklopení, volant a hlavici řadící páky v kůži, osvětlená zrcátka ve slunečních clonách a zadní loketní opěrku.´
Plus tedy asi jako bonus mám ovládání rádia na volantu.

Dvouzonová klima

Vnější rozměry

Světla pokud vypnete auto, tak zhasnou, takže je mam permanentně v poloze zapnuto a nemusim na ně myslet, případně řešit denní svícení.

Přímo u mého auta, se dálkovému zamykání opravdu nedá říci dálkové. Baterkou to není.

Rovné zrcátko spolujezdce, které je tam fakt jen pro srandu. Už se nedivim, že hodně C30 v inzerátech co jsem viděl, měli u spolujezdce minimálně šťouchlý zrcátko. Z druhý strany já jsem naučen couvat na zrcátka, pro lidi co používají krk asi v pohodě.

Třešnička na závěr.
Kupováno v jednom z největších autobazarů zde. Vždy jsem slyšel strašné věci o áčkách, ale nemusí se bát že nemají solidní konkurenci. Ani nevim kde začít.
Asi začnu tim, že si víceméně nestěžuji, vím že to bylo na mě, mohl jsem se kdykoliv otočit a odejít.

Tákže začněme výkupem starého auta. Jasně, Beru to tak , že je to fajn, já dostanu prachy, oni auto a já mam klid. Žádný starosti ani čekání. Nicméně jen aby byla představa. Realita je taková, že nabídly čtvrtinu ceny, za kterou ve výsledku auto prodávali, nakonec tedy pustily polovinu. Jako jo, nebylo to drahý auto a provoz kanceláří něco stojí. Auto bylo cca za 14 dní pryč. Čtvrt kila doma.

A teď k Volíkovi.
Jako na to jak se prsí, že auta kontrolujou, mají na to nějaký certifikát, tak úplně ´normální´ autobazar. Kola dojetý. OK. V nádrži na benzín jen výpary (co je tohle za divnej zvyk), první co se rozsvítilo po otočení klíčkem, doplňte vodu do ostřikovačů, čas na pravidelnou prohlídku, do motoru jsem hned dolil skoro dva litry oleje, což už teda potěš. Prostě celkově smutný příběh.

Bonus. Věc kterou už jsem nedokázal ovlivnit. Za dva tisíce vám auto přihlásíme. Řikam si cool, nemam rád úřady.
Takže jsem zaplatil dva tisíce. Dojel jsem si na poštu pro ověření plné moci, zaplatil jsem ji. Pak jsem čekal týden, než došel techničák z Prahy. Pak jsem si dojel na evidenčku, kterou jsem si zaplatil. Pak vše odeslal do Prahy, což jsem si zaplatil. Pak jsem čekal zase přes týden, než došel techničák z Prahy.
Sečteno a podtrženo, zaplatil jsem 2000 za to, že jsem nestrávil hodinu na magistrátu a skoro tři neděle jsem jezdil bez papírů. GOOD JOB.

17.12.2022 21:17

Startovní stav: 137 120km

Přidat názorDiskuse: Volvo C30

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.

Další vozy značky Volvo

V rámci třídy, nemam problém.

je to zábavnej prcek.

Nic co by mi vyloženě vadilo, kromě studeného motoru.

Tak jako kupuješ díly na Focuse. Horší to je s různými blbůstkami, co by koupil člověk na vrakně, protože jich tu prostě není moc.

Ani lenoch, ani trhač.

Za studena dost, když se ohřeje, standard.

Sedačka řidiče fajn. Netopí a nechladí, bod dolů :-)

Brzdy brzdí.

Hele tohle si nekoupíš abys s tim jel na dovču s rodinou. Přístup skvělej. Když se sklopí zadní sedačky, rovná plocha. Pod kobercem spousta místa kolem rezervy na různý harampádí.