Hyundai Santa Fe (2013)

31.1.2014

Tak Passatík dosiahol za takmer 6 rokov 260 000 km a nastal čas na nové firemné auto. Napriek veľkej spokojnosti som nesiahol znovu po VW, ale nechal sa…

Hyundai Santa Fe (Athlas)

foto DawQa

DawQa 01.02.2014  08:07

parkování

Ahoj, nevím jak to má Hyundai, ale ve Škodě Yety to bylo při podélnym parkování tak, že se řídil podle auta za sebou, takže pokud byl 20cm od obrubníku auto zaporkovalo taky tak.
    Jinak přeji hodně dalších šťastných kilometrů :-)

Athlas 01.02.2014  09:11

« Re: parkování

Ahoj, Ďakujem. Netuším, ako to parkovanie funguje. Ostatné autá stáli na krajnici ale nebol tam obrubník, proste cesta a trávnik. Zaparkovalo ma to asi 30 cm do trávy (ale zase auto je v bezpečí, keby nejaký pako oškrel viac aut pri nejakej nehode :-) Santík by bol bez poškodenia tak ďaleko ;-) ). Ale ak je tam obrubník, napríklad chodník, tak to dalo presne. Mám najazdené cez 500 000km, naozaj viem cúvať a nepotrebujem to. Ale Auto bolo skladom a toto je v balíku súčasť predných senzorov, ktoré som určite chcel. V návode od auta je k tejto téme dosť veľa popísané a je tam kopu upozornení. Napríklad, že auto nezastaví, ak je tam prekážka, napríklad stĺpik, alebo tam vbehne osoba. Je to trošku asi v plienkach, ale na druhej strane keby som bol niekto, kto nevie pozdĺžne parkovať, tak aj napriek tomu, že treba byť opatrný to v celku je funkčné... Nazval by som to, že ak potrebujem asistenta na parkovanie, tak radšej tohoto, ako žiadneho :-)

foto Vranis

Vranis 01.02.2014  10:27

jednoznacne

najkrajsie nepremiove SUV :yes: Pred nejakou doobu som ho videl u suseda na zivo a vyzeralo super. Tmave kolesa ho posuvaju u mna este vyssie. Pridaj este zopar fotiek :yes:

foto idam-i

idam.i 01.02.2014  12:53

« Re: jednoznacne

Gratulujem k parádnemu autu,aj k odvahe prejsť z uctievaného VW ku "kórejcom". :yes: Mimochodom bral si auto z Autopolis na Račianskej,alebo v Petržalke ?

Athlas 01.02.2014  13:14

« Re: Re: jednoznacne

V Petržalke, ale myslím, že to je v princípe jedno. Servisovať sa bude na Račianskej. Majú tam peknú príjmaciu techničku :-) ;-)

foto Toky1

Toky1 01.02.2014  16:24

« Re: Re: Re: jednoznacne

Auto peckove. Aky ma vyznam ta kamerka do auta okrem toho ze zaznamenava jazdu pre pripad nehody? V noci s tym nieje problem?

Athlas 01.02.2014  16:56

« Re: Re: Re: Re: jednoznacne

Ďakujem :-) Kamera slúži ako čierna skrinka a je to presne preto, aby som sa mohol brániť, ak by sa prihodilo niečo sporné. Už sa mi stalo, že chlapík predo mnou na semafore zrazu začal cúvať, lebo sa rozhodol, že nechce ísť rovno, ale doprava. Vôbec ma nevidel a kým som sa spamätal a zatrúbil, bol už na úrovni môjho predného kolesa. Minul ma len o pár cm a vôbec ma asi nevidel. Mojej sestre sa stalo to isté, ale chlapík do nej narazil. Najprv že sa dohodnú, tak preparkovali, aby nerobili zápchu a potom si to chlapík premyslel. Segra volala políciu a tí to dali na riešenie na DI (keďže vinník nebol určený na mieste). Nakoniec to dopadlo tak, že segra dostala pokutu 60€ za marenie vyšetrovania, lebo že preparkovali autá a neostali na mieste nehody. Ten chlapík dostal tú istú pokutu. Oprava auta išla cez jej havarijnú a teda si zaplatila spoluúčasť... Takže ju to celé stálo nervy a cca 200€. Keby mala kameru, nie je čo riešiť. Tiež kamera pomôže ak ma polícia obviní z niečoho, čo som neurobil, čo sa mi už 2x stalo.
            Čo sa týka nahrávania v noci, tak podľa videí, ktoré som videl v testoch je to veľmi dobré. Je to špičková kamera, zaznamenáva aj polohu GPS a potom sa to dá spárovať s mapou Google. Som toho názoru, že to môže v extrémnom prípade zachrániť vodičák a veľkú pokutu, prípadne jednanie s poisťovňou...

woody-alien 01.02.2014  18:59

« Re: Re: Re: Re: Re: jednoznacne

Správná věc ta kamera. Mám v autě nainstalovanou kameru od doby, kdy mě v roce 2010 sejmul na křižovatce maďarskej kamión jedoucí na červenou. Štěstí že jsem tenkrát jel Transitem a rána šla těsně za mě a jak se ten kamión brzděním sklonil, tak i jakoby pode mě. Jet osobákem, tak mám nejspíš u té křižovatky pěkně vyvedenej křížek.

Chci jen říct, že když jsem se probral a vypotácel se ven, přiběhl ke mně okolojedoucí řidič (shodou okolností ze záchranných sborů), zavolal sanitku a domluvili jsme se, že mi dosvědčí, že ten kamión jel na červenou, protože on stál v pruhu vedle něj. Takže s tímhle svědectvím to naši policajti uzavřeli jako jeho vinu, vznesli proti němu obvinění a poslali k soudu do Maďarska. No, píše se rok 2014, Česká kancelář pojistitelů, která případ přebírá v případě účasti cizince na nehodě, vyplatila plnění za totálku Transita už cca po 2 měsících, ovšem maďarský soud za tu dobu neudělal vůbec nic a koncem roku 2013 si u našeho soudu vyžádal můj výslech a z těch otázek bylo patrné, že se to snažej zpochybnit jako mojí domluvu s tím svědkem. Tím pádem nějaké vyrovnání za zdravotní újmu (dvě operace) a ušlej výdělek je v nedohlednu. Tři a půl roku, jasnej případ se svědkem a vůbec nic. 8-s

Mít tu kameru, tak by to bylo jednodušší. No a tak jí od té doby vozím. ;-)

Athlas 01.02.2014  19:12

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: jednoznacne

Dúfam, že bude navždy zbytočná a nič podobné nikdy nezaznamená...

woody-alien 01.02.2014  19:28

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: jednoznacne

Tak to doufám a přeju tobě to samé. :yes: Občas tam zaznamenám nějakýho exota na silnicích, ale už mi třeba pomohla, když mi protijedoucí náklaďák ťuknul čelní sklo a jel dál. Z kamery jsem zjistil RZ a firmu, zavolal jsem jim a kopii záznamu poslal jim a pojišťovně. Takže se to platilo z jejich pojistky.

Athlas 01.02.2014  19:40

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: jednoznacne

Super, to je takmer nemožné vymôcť... Ja som už tiež zažil všeličo. Môj tatko ma vždy viedol k tomu, aby som bol ohľaduplný vodič, taký Angličan, ktorý dá prednosť niekomu kto práve cúva z dvora, alebo ženuške, ktorá sa nevie dostať na cestu pre veľa áut. Raz som takto dával prednosť jednému staršiemu pánovi na škodovke. Boli 3 pruhy, dva pre bežnú dopravu a tretí úplne napravo len pre BUS. Tak som zastal, že chlapíka idúceho mne zľava pustím, aby odbočil cez naše pruhy. Ja som bol v strednom, naľavo zastal ďalší vodič a tiež ho púšťal. Ujo natešený kývol na pozdrav a švihol to (tak ako to len ŠKODA 120 vie) cez všetky pruhy. V tom som periférne zbadal v pravom späťáku mihnúť sa Golf, ktorý letel v BUS pruhu. Následne to napral do Škodovky, trafil mu tesne za zadné pravé dvere. Ani nestihol dať nohu z plynu. Tak som si povedal, že keby som nebol ohľaduplný a slušný vodič, tak ten dedo by nemal nehodu :-O Kto vie, kto bol vlastne na vine... Golf, ktorý išiel v pruhu pre BUS, keď tam nemal čo hľadať, alebo ujo za nedanie prednosti v jazde. Už sa to nedozviem.

woody-alien 01.02.2014  21:49

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: jednoznacne

Jj, to jsou blbý situace. Často se to stává u přechodu, když jsou dva pruhy. Ty dáváš přednost, chodec vstoupí na přechod a ve vedlejším pruhu to někdo prosviští. Zvykl jsem si, když někomu takhle dávám přednost, zkontrolovat všechna zrcátka a prostě dávat maximálního bacha.

Athlas 02.02.2014  07:37

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: jednoznacne

To sa presne stáva aj v Blave. A v poslednom čase aj na obyčajnej dvojprúdovke niekde v obci zase dávam pozor na prechodoch na tých oproti. Takto som dával prednosť na prechode mamičke s kočárom. Ja som zastal a ona mi kývla a išla mne zľava. Oproti idúce auto ale vôbec nezastalo a bolo len šťastie, že ju nedal dole. Od vtedy ak vidím, že niekto letí z protismeru, tak bliknem zo 2x diaľkovými. Ale stávajú sa aj humorné prípady: Stál som na červenej a vedľa mňa zastal náhodou kamoš. Pred ním stálo ešte jedno auto. Kamoš na mňa zľahka zatrúbil, aby som si ho všimol a ten stressmen pred ním sa zľakol a vyštartoval na červenú a preletel celú križovatku. Nič sa nestalo, ale anielov musel mať asi hodne blízko >:D >:D >:D

woody-alien 03.02.2014  18:56

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: jednoznacne

>:D >:D >:D Chudák, kámoš ho asi pěkně vyděsil.

Athlas 03.02.2014  21:02

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: jednoznacne

Je to inak dosť nebezpečné. Aj moja manželka chytala taký zvyk, keď mala čerstvý vodičák, že keď na ňu niekto zatrúbil (jazdí na FIAT 500), tak začala jednať zbrklo a nehoda na seba potom už nenechá dlho čakať... A niektorí vytrubujú ako pakovia. Trvalo mi istý čas, kým som ju to naučil ignorovať... Teraz už hreší a trúbi za volantom aj ona >:D >:D >:D Zúrivá 500vka >:D >:D >:D

foto Toky1

Toky1 04.02.2014  15:01

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: jednoznacne

Presne. Mne tak jeden frajer sundal manželku na prechode. V jednom pruhu auto zastalo (avia) a dalo jej prednosť a v druhom pruhu sa na zastavenie šofér audi vysral a manželku ktorá vyšla spoza avie dal dolu. Našťastie ju len poriadne otĺklo a odralo ako ju odhodilo na stranu.

Athlas 04.02.2014  18:58

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: jednoznacne

To je mi ľúto, chodec ťahá v takýchto situáciách za kratší koniec... Na druhej strane sme ľudia a nie každý jazdí na 100% sústredený - to by sme žili v ideálnom svete. Aj ten chodec si musí byť vedomý, že nevybehnem spoza auta, keď nevidím, či zastalo aj druhé auto. Aj napriek tomu, že ho jeden púšťa a má prednosť, tak si treba dávať pozor. Proste dávam si na prechodoch bacha, ale aj tak sa to aj mne stalo, že som si nevšimol, že ten vedľa zrazu zastal, aby dal prednosť. Všimol som si to vtedy, keď som počul ako ten za ním flekuje, lebo ani on to nečakal. Našťastie sa nič nestalo, ale nemal som šancu zastať. Ale hej, človek má jazdiť tak, aby zastal včas...

foto idam-i

idam.i 01.02.2014  21:32

« Re: Re: Re: jednoznacne

Athlas,navyše aj príjemná a má záujem pomôcť. :yes:

poterienko 01.02.2014  18:13

Kamera

Vybral sis opravdu dobře, několikrát jsem nad ní "slintal" :D. Také nahrávám. Jinak jsem se chtěl zeptat, na kolik tě ta kamera vyšla?

Athlas 01.02.2014  18:25

« Re: Kamera

na webe je za 279€. Ja by som ju mal mať so zľavou za čakanie -5%. Dúfam, že sa jej dočkám... :-)

foto princ

princ 01.02.2014  19:11

« Re: Re: Kamera

Můžeš poslat odkaz na eshop, kde jsi kameru kupoval. Díky.
        Jinak gratulace k novému vozu. Jenom jsem slyšel, že je fajn dělat výměnu oleje po 15 tis. km, ale neni to z vlastni zkušenosti ;-)
        Sám rovněž měním u A6 po 30 tis., ovšem jezdím delší trasy.

Athlas 01.02.2014  19:15

« Re: Re: Re: Kamera

Na Passate som robil tiež každých 30 000 a bolo to v pohode. Auto má záruku 5 rokov a je to firemné, teda je predpoklad, že ho budem mať max. 6 rokov. Asi aj kvôli financiám to nechám na tých 30. Na Passate som za čas medzi garančkami vždy dolial cca 1l oleja. Aj Santík už dostal dávku 1,5 litra.

Tu je link: [odkaz]

poterienko 01.02.2014  21:16

« Re: Re: Kamera

Ou, tak to je docela síla. Normálně stojí kolem 180-200USD a doma by jsi to měla také do tří týdnů.

Athlas 01.02.2014  21:32

« Re: Re: Re: Kamera

No to je o dosť lacnejšie. Ale zase ak by som mal reklamáciu, tak by sa mi to nechcelo riešiť niekde v zahraničí. Ono zase za navigáciu TOM TOM som dal viac, ešte keď som ju používal v inom aute. Bola to pre mňa prijateľná cena v porovnaní s tým čo tá kamera dokáže zachrániť (vodičák, veľkú pokutu, neuznanú poistnú udalosť...).

foto mladychevroletak

mladychevroletak 01.02.2014  19:42

Zdravíčko

Veľmi pekné auto, môj sused v garáži má tiež takého aj 2013 a pred tým mal santu 2, je stým max spokojný a povedal že je to za tie peniaze najlepšie čo sa dá kúpiť už pri tej 2-kovej. Ja sa chcem opýtať len tak zo zaujímavosti že aké sú naklady na PZP a havarijnú poistku, či to je také ako pri tých ML-kách čo tu má každý ;-)
    A ešte zelám aspon raz toľko km ako na pasate ;-)

Athlas 01.02.2014  19:53

« Re: Zdravíčko

Tak toto je ťažká otázka a poviem pravdu, že neviem. Auto je na lízing a všetky poistky sú v cene splátky lízingu. Musel by som to hľadať niekde v papieroch. Naša firma má zmluvu na všetky autá v jednej poisťovni a máme nadštandardné podmienky. Preto som to ani nejako neriešil. Viem, že som platil registračnú daň niečo cez 1 000€. HP sa ale počíta z kúpnej ceny auta (alebo cenníkovej, už neviem) a PZP tuším podľa motora. Takže určite to je lacnejšie ako za MLko, ktoré nestojí 40, ale aj 80 tisíc.

Ďakujem za priania, dúfam, že nebude žiadna nehoda. :-)

Athlas 02.02.2014  08:19

Asi páni vedia, čo je dobré... :)

foto chetoos

chetoos 03.02.2014  08:26

Nové Santa Fe

Měl jsem možnost se s tímto vozem seznámit velice dobře, a musím říct, že je nové Santa Fe velice povedeným vozem. To, že i Hyundai míří mezi prémiové vozy naznačují kvalitní a příjemné materiály v interiéru, moderní desing a technologie. I motor se vyznačuje velice dobrým výkonem a dobrou spotřebou. Samotná jízda je rovněž velice komfortní a bohatá výbava si řidiče i posádku hýčká. Jen mi trochu vadilo težkopádnější řízení. Auto je docela těžké, a moc se mu nechce do ostrých zatáček,

Athlas 03.02.2014  20:53

« Re: Nové Santa Fe

Ahoj, no práve preto som si ho vysníval. Aj keď nemôžeme sa hrať na prémiovky, to Santa nie je a ani nikdy nebude. Nie že by som mu to neželal, alebo ho podceňoval, ale keby to mala byť fakt prémiovka, nemohlo by asi stáť tie prachy, ktoré teraz stojí. A vždy to bude "len" Hyundai (podobne ako bol neúspech Phaeton, lebo je to "len" ľudové vozidlo). Na druhej strane za tú cenu som nič lepšie v tejto kategórii áut nenašiel a dúfam, že budem stále spokojný tak, ako som teraz. Bolo by krásne mať pod kapotou dieslovú V6, aktívny radar a iné vychytávky. Ale kto by to kúpil? Myslím, že tie ceny nastavili dobre, je o cca 4 tisíc lacnejší ako Sorento a nič podobné na trhu nie je.

Čo sa týka riadenia: Práve tu je veľké zlepšenie oproti minulej generácii a nemám pocit nejakej ťažkopádnosti. Je jasné, že si s ním nedovolím to čo s Passatom, ale zase to nie je auto na preteky (v návode od auta je VEĽKÉ upozornenie, že má vyššie ťažisko ako malé auto a že môže byť nebezpečná rýchla jazda do zákrut). Je to auto pre pohodové jazdenie, výlet s rodinou a dostane sa do lesa na chatu. V zime na snehu a ľade je aj v meste každé poháňané koleso - dobré koleso :-)
      Ďakujem za koment a záujem :-)

foto wikinko

wikinko 03.02.2014  18:33

3M

Sa mi zda ze ta stretavam, nemas nahodou MMM spzku? Inak pekne auto aj super recenzia, aj jedna aj druha!

Athlas 03.02.2014  20:39

« Re: 3M

nie, MMM nie. Ale nemám ani úplne bežnú :-)

foto miroslav9654

miroslav9654 09.03.2014  20:16

kamera

Ahoj, já jsem kupoval tuhle: [odkaz]

Je na ní parádní to, že se dá sundat, je snímatelná a to jedním klikem... žadný vytahování konektoru.

Jinak auto super, také ho obdivujeme, jen se bojíme že to je hyundai :-( Jedna známá ma i30 a je tam prý daleko dražší servis než u toyoty.

Hodně šťastných km!

Athlas 09.03.2014  21:29

« Re: kamera

aj táto kamera vyzerá dobre. Mne moja ešte stále nedorazila, ale už je vraj na pošte, tak sa už teším. Čo sa týka servisu, je to vec dohody a dá sa aj o tejto cene jednať. Prvá kontrola po 30 000 km stála cca 280€ s DPH. Pri jednaní o servise až do 150 000 km sme sa dostali na priemernú cenu cca 340€. Čo ma ale zaskočilo, bola povinná prehliadka laku karosérie za 30€ (pol hodina vraj :-) ). Bolo mi to vysvetlené tak, že kvôli záruke 10 rokov na prehrdzavenie je to ich ochrana. Ak je veľký škrabanec, označia to v papieroch a zapíšu. Navrhnú opravu laku a po tejto oprave záruka normálne beží ďalej. Ak si to nedám opraviť a začne to hrdzavieť, záruka na to nebude. Logiku to má, aj keď 30€ je dosť vtipná suma za tieto "práce".

Athlas 15.03.2014  18:50

1 bod v hodnotení recenzie

Ďakujem zo srdca všetkým, ktorí dali 1 bod a nenapísali prečo... Aspoň si to môžem vysvetliť po svojom :-)

Dylan McKay 15.03.2014  19:18

« Re: 1 bod v hodnotení recenzie

To je docela síla, jednička se nedává ani šrotům ;-\

foto Nerez

Nerez 15.03.2014  20:07

« Re: 1 bod v hodnotení recenzie

Taky jsem vytočenej za hodnocení dvou umělců, kteří mi bez známky sebereflexe ohodnotili galerii dost nelichotivě. Ale co, není to poprvé ani naposled...

poterienko 15.03.2014  20:10

« Re: Re: 1 bod v hodnotení recenzie

To víš, 119 fotek je prostě málo. Chybí ti detail výfuku, vnitřku motoru, fotka od pedálů k sedačce..no já se ani nedivím... :-!

foto Nerez

Nerez 15.03.2014  20:44

« Re: Re: Re: 1 bod v hodnotení recenzie

No já bych rád, ale do galerky už nic nenacpu, data mám vypráskaný >:D

Athlas 16.03.2014  06:54

« Re: 1 bod v hodnotení recenzie

Teraz pozerám, že tie jednotky som dostal za auto ako také. Teda nie za fotky a recenziu. Ostáva mi veriť, že sú to ľudia, ktorí v ňom najazdili niekoľko stoviek km a mohli porovnať s konkurenciou a Santa úplne pohorel. Asi mali smolu na vyrobený kus, kto vie. Ja mám najazdené celkovo cez 500 tisíc km a na Santovi už cca 34 000. Napriek tomu som stále neskutočne rád za tak dobré auto. Ja nie som veľký fanúšik Fordu (okrem Mustangov ;-) ) a ani OPEL veľmi nemusím. Tuším idem všetkým, ktorí majú tieto autá dať jednotky >:-[] >:-[] :-!

foto Clier

Clier 16.03.2014  11:36

« Re: Re: 1 bod v hodnotení recenzie

Zkus jim napsat SZ, třeba je to jen (doufejme :-) ) překlik. Tyto dva uživatele tu od vidění znám, a nepatří k nějakým magorům co tu rádi dělají kreté*ské války o nic :-)

Athlas 16.03.2014  14:09

« Re: Re: Re: 1 bod v hodnotení recenzie

Dobrý nápad :-)

foto Mira001

Mira001 05.08.2014  14:01

kdy vám spadla spotřeba na 8l ?
    spotřeba Santa Fe,

mám Santa Fe v plné výbavě a v automatu. v TP uvádějí spotřebu 6,8 l , říkal jsem si, že budu jezdit do 8 l ( tak jsem jezdil s předchozím modelem i když uváděli spotřebu 7,4l - tak že spokojenost), bohužel s tím to autem se nemůžu dostat pod 9l !!!
    mám najeto 13000 km.

Athlas 15.08.2014  21:08

« Re: spotřeba

Ja som mal od začiatku tak okolo 8,5 a teraz mám 7,9 až 8,2. Kleslo to pomerne rýchlo už po cca 10 000km. Inak neviem, ako to vypočítava spotrebu, reálnu som nikdy nemeral, ale treba skúsiť častejšie zresetovať palubný počítač, možno aj po každom tankovaní. Potom to dosť lieta. Raz mám 7,6 a inokedy 8,5. Ak to nechám dlhodobo neresetované, tak sa to nepohne z 8,2. Možno by stálo za tú srandu vypočítať reálnu spotrebu a aký bude rozdiel, oproti palubáku. Ak je veľká spotreba, skúsil by som klasické recepty na zníženie: ľahšiu nohu, dobre nafúkané pneu a aj kvalitné pneu, žiadne strešné nosiče. Ja najazdím denne cca 130km pol na pol mesto a mimo mesta a nedá sa povedať, že by som jazdil práve nejako hospodárne. Jazdím väčšinou sám. Držím palce pri znižovaní a prajem veľa šťastných km :-)

foto patos

patos 07.01.2015  15:55

« Re: Re: spotřeba

Najazdene cca 8000km, podla palubneho pc spotreba 7.6l, ale realna spotreba na spritmonitore 8.2l....mam tu istu vybavu, ale rocnik 2014.

https://www.spritmonitor.de/en/detail/… />