Volkswagen Golf (2018)

19.2.2020

Zdravím všechny příznivce aut. Tak jsem se konečně po dvou letech vlastnictví dokopal k recenzi svého auta. Věřím, že zájemci o tohle auto, případně…

Volkswagen Golf (VII)

palix 19.02.2020  16:00

Golf

Prajem veľa šťastných kilometrov.
    Čo sa Golfa týka, aj napriek tomu, že nie som priaznivec koncernu VW, Golf (a Octaviu) považujem za veľmi podarené autá.
    Čo sa spotreby týka - TSI motory ju majú veľmi dobrú. Povedal by som, že skoro dieslovú :). Skúšal som motor 1,0 T / 85 kW v Scale a prišiel mi menej príjemný ako môj 2,0L / 88 kW atmosferický motor (Mazda 3). Podľa mňa je to ale vecou zvyku. Keby som mal 1,0 TSI, isto by som si zvykol a motor by mi stačil. Spotrebou sa ale môj motor 2,0 na hodnoty TSI nedostane. Zaujímavé by bolo priamo si to porovnať na trase aspoň 300 km - rovnaká trasa, počasie... Vodič by mohol byť aj iný = taký, ktorý je na dané auto zvyknutý.
    Ináč max rýchlosť 200km/h na 6 pri 4200ot - cca tak to majú dnes asi všetky autá. Dole kopčekom by to možno išlo aj 240 km/h. Mne kedysi nechceli veriť, že moje auto, ktoré má max rýchlosť 195 km/h (cca 4000 ot) išlo dole mierným kopčekom (v Nemecku) 212 km/h (GPS). A to ešte malo "otáčkovú" rezervu. Dnešné autá sú pri max rýchlosti celkom pohodlné a človek nemá pociť, že mu vyskočí motor z auta, ako kedysi, keď max rýchlosť bola pri 6300 ot :-)

Priaznivcom, aj nepriaznivcom VW (+ Richard Hammond) doporučujem pozrieť si program:
    Richard Hammond´s Big (2020) časť 1. World Biggest Car Factory
    Perfektný program o fabrike VW :). Je momentálne asi len v angličtine, kto nerozumie, chce to asi chvíľu počkať.

JirkaVejrazka 19.02.2020  16:44

Pobavilo :)

" každopádně moderní auta s ledkama vás oslňují, protože váš světelný výkon prostě přebijou" - co je to za vetu? Copak jde o nejaky souboj a protijedouci auto te oslni, kdyz prohrajes? ;-)

idam.i 19.02.2020  19:48

« Re: Pobavilo :)

Mňa skôr vystrašilo.Som celokm rád,že nejazdíš miestami kde jazdím.Chápem tvoj vek a určite si super jazdec.Ja len dúfam,že si nekúpiš ozaj silné auto.Prajem veľa bezpečných kilometrov tebe ale hlavne ľuďom v tvojom okolí. :no:

JirkaVejrazka 19.02.2020  20:11

« Re: Re: Pobavilo :)

Aha, ja to tak daleko ani nedocetl. Souhlasim s tebou - od doby co vozim v aute deti bych ridicum, co maji na okreskach prumernou rychlost 110, rovnou na miste bral ridicaky.

VII 19.02.2020  20:43

« Re: Re: Re: Pobavilo :)

To jsi špatně pochopil. Já měl tu průměrnou rychlost za celou trasu. Tedy 50 dálnice 50% okresky + město. A vozím v autě manželku, takže si dávám opravdu pozor, ať jedu co nejbezpečněji.

foto xxc

xxc 20.02.2020  06:08

« Re: Re: Re: Pobavilo :)

Prave naopak, jazdit treba bezpecne s detmi aj bez. Konecne niekto, kto jazdi s autom realne.

JirkaVejrazka 20.02.2020  06:31

« Re: Re: Re: Re: Pobavilo :)

Nemam nic proti nekomu, kdo jede 160 po dalnici pokud vi co dela, soustredi se na rizeni a neohrozuje ostatni provoz. Ale 130 po okreskach je daleko za tim, co jsem u okolnich ridicu schopen akceptovat. To proste bezpecne neni (pominu tech par km okresek u nas, co vypadaji jako male dalnice).

foto Rasto

Rasto 20.02.2020  09:47

« Re: Re: Re: Re: Re: Pobavilo :)

Tak ono záleží kde a kedy... Ja chodievam neskoro večer po pekných širokých okreskách, kde keď ideš 110km/h tacho tak ťa väčšina áut obieha - samozrejme, keď tade idem ráno alebo poobede, tak je to bez šance a si rád, že ideš 90-100km/h. Najhorší sú strelci, čo predbiehajú naslepo do zákrut, ale keď je prázdno, cestu poznáš a spomaľuješ do neprehľadných križovatiek tak to nejaké nebepečné podľa mňa nie je. Proste treba ísť s mozgom a ohľaduplne hlavne.

idam.i 20.02.2020  11:19

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pobavilo :)

Stretávam takýchto borcov celkom často.Ja sa snaźím ísť v rámci max. povolených limitov.Jasne,ze keď predbieham,tak mi to občas preskočí,no opäť sa vrátim na max.limit.
                Je zaujímavé sledovať ako ľudia serú na predpisy.No stačí prejsť kúsok do Rakúska a tý istý borci idú pekne ako z učebnice.
                Inak skús niekedy v takej 130 vystrčiť von hlavu,mozná ti dôjde,že to nie je optimálne na jazdu po bežnej ceste. :-(

foto Rasto

Rasto 20.02.2020  12:26

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pobavilo :)

Tak tu je samozrejme morálna rovina toho, že človek vedome porušuje zákony - s tým súhlasím, že to môže byť problém.

Neviem aký máš jazdný režim, ale ja keď jazdím okolo komína tak prakticky predpisy dodržiavam (až na vyslovené blbosti). Pretože mi je v 99% jedno či prídem o minútu skôr/neskôr. Takisto dodržiavam, aj keď idem neznámu trasu.

Keď ale jazdím niekoľkohodinovú trasu pravidelne v noci a poznám ju ako svoje boty tam mám na to iný názor. Jasné že s rozumom (často vozím cudzích ľudí a ešte nikdy sa nikto nesťažoval na štýl jazdy okrem horského prechodu, kde paradoxne nič neporušujem).

Keď už spomínaš Rakúsko tak tam mi osobne príde, že majú oveľa lepšie značenie - jednak na okreskách máš 100, takže neviem - tam je to bezpečné a u nás nie? A jednak obmedzenia majú nastavené rozumnejšie zo skúsenosti. Prečo napríklad na SK často narážam na nezmyselné obmedzenia? Napr. široká cesta prvej triedy - odbočovacie pruhy, prehľadný úsek - dali tam 50km/h o 1km ďalej na tej istej ceste odbočka takisto do dediny, bez odbočovacích puhov a je tam 90kmh/h.

Tunel Horelica - po nehode kedy zaspal vodič kamiónu a zabil oprotiidúcu šoférku tam dali asi na 2km 60km/h namiesto 90. Súbežná cesta dole cez dedinu má povolených 80km/h.... Hovadina... Zlý spoj na diaľnici na rovinke - ale naozaj nič kritické (na českej D1 sú oveľa oveľa horšie diery a spoje) - na SK 60km/h. Nevedie náhodou aj toto k ignorácií predpisov? Napríklad HR má úplne nezmyselne nastavené predpisy čo sa týka rýchlosti - neustále nejaké obmedzenia - tam už značky beriem iba ako veľmi slabé doporučenie pre minimálnu rýchlosť. V Rakúsku rýchlosti prakticky dodržujem - toto o pokutách nieje...

VII 19.02.2020  20:41

« Re: Re: Pobavilo :)

Ahoj, děkuju za komentář. Ano máš pravdu, jezdím rychleji, a pokud se něco stane, ponesu za to následky. Na druhou stranu se na jízdu snažím vždy 100% soustředit. Nikdy nemám mobil v ruce když řídím, nehraju si s infotainmentem, neustále sleduju okolní provoz, chodce, zvěř atd. Za mě je lepší potkat na silnici někoho, kdo jede 160 po dálnici a dává pozor, než někoho kdo jede 90 a pošle ti to z pruhu do levého bez mrknutí do zrcátka. Ale tohle je prostě věčná diskuze těch co dodržují rychlostní limity a všichni kdo jedou rychleji jsou pro ně vrazi. A jezdím s každým autem víceméně stejně. Za mě je dostatek výkonu prvkem aktivní bezpečnosti pro rychlé a snadné předjetí. I s 300k autem jsem po okreskách jel okolo 120km/h, pokud jsem nepředjížděl a na dálnici zcela výjimečně překračuju 180, a když tak pouze na velmi krátkou dobu.

palix 24.02.2020  13:08

« Re: Re: Pobavilo :)

Rýchla jazda je samozrejme o sústredení sa, ale aj o možných následkoch.
          Kedysi k nám chodil do firmy na školenia vodičov jeden starší pán, ktorý vždy hovoril o dôsledkoch prekračovania rýchlosti - napr, že ak pôjdem v meste 60 namiesto 50, tak následkom nehody nebude zranenie, ale smrť chodca. Naučil nás jazdiť kľudnejšie a zodpovednejšie. Mimo mesta je samozrejme možné jazdiť rýchlejšie, ale prečo by som to robil a stresoval sa, že budem zastavený "príslušníkmi" a zafinancujem navyše štátnu kasu?
          Čo sa následkov týka - osobne by som to niesol dosť ťažko, keby kvôli mojej nedisciplinovanosti prišiel o život niekto iný - či už chodec, člen posádky iného auta, alebo môj spolucestujúci. Život ma tak nejako naučil, že keď sa človek "plaší", je náchylnejší robiť chyby. Preto jazdím podľa predpisov (s cca odchýlkou = 55 / 100 / 140).
          Keď má človek rád rýchlosť, je lepšie ísť niekde do uzavretého priestoru a užiť si to tam. Minule som bol na motokárach... Pri 40 km/h je to na tej úzkej, kľukatej trase oveľa zábavnejšie ako v aute pri 160 :).

foto Miriencz

Miriencz 19.02.2020  18:35

Golf

Přeji hodně šťastných km bez nehod.
    Měl jsem podobné dilema jako ty. Po škole jsem chtěl náhradu za mou 23 let starou Xsaru. Moje preferovaná varianta byla Mazda 3, ale nakonec jsem skončil u Golfa (1,2 TSI) v R-line. Jedná se o auto z roku 2014 a když jsem ho v červnu koupil mělo najeto necelých 133 000 km.

Počáteční pocity byly úžasné, ale postupem času se kouzlo vytratilo a mě začal mě celkem štvát motor. Nevím poslední dobou se mě zdá, že výkonově to není ono. Zrychlení je velmi pozvolné (když to porovnám se starou Xsarou 1,8i tak tam je to o něčem jiném). Zvuk motoru bych radši ponechal bez komentáře. Poslední dobou mě navíc motor někdy vibruje na volnoběh. Zkrátka a dobře není to ono.
    Zkoušel jsem dát auto do servisu a auto, že že prý v pořádku. Nevím asi mi prostě a jednoduše nesedlo. S jiným motorem by to asi bylo jiné. Co se týče ostatních věcí tak je to skvělé auto, ale motor to je dost podstatná záležitost u auta.

Momentálně uvažuji o prodeji auta a koupě Mazdy 3. Když jedu ráno do tak jedna stojí v naší ulici a pokaždé se na ni usměji a hned je mi líp. Když ji miluješ není co řešit.

Za mě taky mohu doporučit Richard Hammond´s Big - World Biggest Car factory fakt to stojí za to. Nedávno to šlo na Discovery v češtině. :-)

palix 24.02.2020  13:33

« Re: Golf

"Miriencz" - mal ste si hneď kúpiť Mazdu 3 ;) Ja sa na tú moju (model BN / r.v.2017) nemôžem vynadívať hoci je to bežné auto :). Keby ju mal sused a ja nejakú Octaviu II (nič proti nej), tak by som mu asi "závidel" :). Rád by som vyjadril uznanie človeku, ktorý to auto dizajnoval... Ďalší level je, keď sadnem dnu a vyrazím na cestu :). Ergonómia, spôsob ako reaguje na povely... - za podobnú cenu asi nie je veľa lepších áut, za vyššiu cenu je ich dosť...
      Minule som našiel dobrý porovnávací test (trochu starší):
      Páči sa mi časť:
      "...lze v případě golfu hovořit v zásadě o velmi jistém jízdním projevu. Ovšem do té doby, než si vyzkoušíte Mazdu 3. To je pak najednou z golfu těžkopádný moula, který jezdí v podstatě jenom rovně. To, jakým způsobem trojka zatáčí… "
      a to Golf viacmenej všetci považujeme za skvelo jazdiace auto ;). Samozrejme Golf v teste bol v cca základnejšej výbave s jednoduchou zadnou nápravou.
      Mňa tiež kedysi dostalo práve to, ako "trojka" jazdila :).
      Veľmi s Golfom porovnať nemôžem, keďže som ho nikdy nemal. Jazdil som ale kedysi krátko na Focuse II a to auto išlo naozaj skvelo. Z Mazdy mám podobný pocit. Jazdil ste už niekedy Mazdou 3?
      Jediná nevýhoda Mazdy 3 (pre kupca "ojetiny") je, že s motorom 2,0L si celkom dobre drží cenu.
      Každopádne sa oplatí pred kúpou vyskúšať si čo najviac zaujímavých áut...

foto twistedTSD

twistedTSD 19.02.2020  20:04

R3 Turbo

Povedený motor, jen co je pravda. V nízkých otáčkách je to s ním složitější, ale celkově vzato jede, nežere a zatím se nekazí. Hodně bych přemýšlel, jestli má příplatek za 1.5 smysl.

foto Toky1

Toky1 21.02.2020  16:20

« Re: R3 Turbo

Ja som skúšal 1,0TSi DSG Kamiq. Trochu mi vadil nábeh turba, som zvyknutý na atmosférický benzín. Zo stoja stlačíš plyn, pomaly idú otáčky hore auto sa začne hýbať a na možno 1800 zrazu turbo chytí dych a autom trhne dopredu. Mal som taký zaujímavý výjazd z vedľajšej ulice kedy som sa pohýnal na poslednú chvíľu - po hlavnej sa pomerne veľkou rýchlosťou blížilo auto a ten môj kamiq nie a nie pridať a už keď som chcel prešliapnuť z plynu na brzdu zrazu ho nakoplo... No akože nieže by sa s tým nedalo žiť - len si treba proste zvyknúť. Pri pomalom cúvaní do kopčeka jemne pošklbávalo autom, na toto tiež bacha. Neviem ako je to pri golfe.
      Budem tu za blba ale mne nejako viac vyhovuje atmosféra v kombinácii s CVT, nemôžem si pomôcť.
      Čo bolo fajn - infotainment ukazoval momentálny výkon motora - to je prima keď chceš vedieť koľko ho máš ešte k dispozícii kebyže si sa chystal urobiť nejaký manéver vyžadujúci ešte prudšie zrýchlenie.

palix 24.02.2020  13:43

« Re: Re: R3 Turbo

"Toky1" - na malé turbo si človek asi musí naozaj zvyknúť. Oproti atmosferickej 2,0L to ide mierne ináč. Ja som 1,0 TSI (85 kW) skúšal v Scale a nejako ma to nenadchlo, nebolo to oveľa dynamickejšie, dokonca aby som dosiahol dynamiku podobnú 2,0L som musel radiť o 1000 ot vyššie. Ak by nebola iná možnosť, vedel by som s tým žiť.
        Každopádne na posúdenie auta je potrebné s ním chvíľu pojazdiť, zžiť sa... Možno po mesiaci by sme o malom turbe povedali niečo iné (a možno nie).

Verny_2013 19.02.2020  20:10

Převodovka MQ200

Měl jsem ji ve Sportsvanovi v kombinaci s 1,4 TSi 92 Kw a to co popisuješ jsem fakt nikdy nezažil. Být to mé soukromé auto, tak to reklamuji.Oproti MQ250 kterou mám teď byla ta moje MQ200 víc gumová a méně přesná, Trojku jsem občas hledal. S těmi sedadly a světly máš naprostou pravdu. Základní halogeny - potkávačky jsou největší slabinou jinak skvěle vyváženého auta. Sedadla má smysl koupit ty ergoactivy, to je špička, ty základní jsou podprůměr. Ale když si nemůžeš vybrat, tak to nemá smysl řešit. Za ty 15 kola buď rád, Já mám 16 a ty jsou takový rozumný kompromis, ale 17 jsou na Golfa už moc. Auto pak výrazně ztrácí komfort na horších silnicích. Civic nebo Focus mají lepší podvozky, řekl bych o třídu. Přidej nějakou fotku ať můžu ohodnotit. ta Žlutá kurkuma mu ale fakt sekne.

VII 19.02.2020  20:45

« Převodovka MQ200

Ta zpátečka tohle dělala snad ve všech autech s tímhle motorem co jsem jel. S 1.4TSI to možná bude sladěné trochu jinak.

Verny_2013 19.02.2020  21:42

15 Kola

Píšeš že máš 15" kola. ale to co máš na fotce jsou 17" Dijon.

foto das-autos

das_autos 19.02.2020  22:10

« Re: 15 Kola

Na fotce je Maraton edition on má sociál edition.Jak se říká nejlepší offroad je služební auto nebo na operák.Chudák ten co si to pak koupí :-) mám taky takový kámoše,kteří mají tenhle motor.Tomu kdo ho vlastní to žere lehce přes pět a kdo ho jenom užívá šest a půl i vejš.Nicméně na motor si nikdo nestěžuje i já ho budu mít za chvíli doma v golfu.

foto SCHROJF

SCHROJF 20.02.2020  18:53

« Re: Re: 15 Kola

Tak tak a ešte s navi, viď plutva na streche... ;-)
        Je fakt,že je to dobrý motor, ale že si s ním medzi "1% nejrychlejších aut v dnešním provozu"...chápem tvoj vek, ale skôr by som ja povedal, že si v lepšej polovičke najrýchlejších áut... ;-)
        pre Miriencz: skús si dať skontrolovať rozvody...
        Prajem veľa šťastných kilometrov...

palix 24.02.2020  14:36

« Re: Re: 15 Kola

"das_autos" - spotreba sa hodnotí veľmi ťažko... Jeden jazdí dynamickejšie, iný kľudnejšie, niekto býva v nížinách, iný v kopcoch... Niekto ani na diaľnici neprekračuje 110 km/h a potom jazdí za 5,2 ;).
        Ohľadne spotreby beriem za cca reálnu hodnotu to, čo mi vyskočí v "spritmonitor". Ak má tam auto priemer 8,5, tak bude jazdiť za cca toľko. Samozrejme to bude hodnota pre jazdu v nejakom zmiešanom režime.

Konkrétne pre Golf 1,0 TSI / 81 kW s manuálom:
        Priemer 6,13 / najčastejšie sa jazdí za 6,0 / počet áut 250 = pekná vzorka ;)
        Neznamená to, že sa nebude dať jazdiť za menej, ale reálne je 6,13 a o trochu menej (5,8?) to bude možné v pohode pre bežného vodiča. Bežný vodič = vodič dodržujúci rýchlostné limity, jazdiaci bezpečne a celkom plynulo.

Ja mám napr:
        priemer 6,62 / najčastejšie sa jazdí za 6,4 - dlhú trasu ( 4000 km Nemecko, Rakúsko...) spravím za 6,2 bez nejakého výrazného obmedzovania sa. Bez diaľnic by to bolo veľmi hlboko pod 6.
        Kedysi som mal Astru G 1,4 / 66 kW a údaje o spotrebe tiež cca sedeli.

foto das-autos

das_autos 24.02.2020  17:13

« Re: Re: Re: 15 Kola

Tak hlavně v DE mají neomezenou rychlost na dálnicích,takže jim to žere víc než u nás a 6,5 mají u nás už pěkný střelci.S atmosférou to nemůžeš srovnávrat a s dvoulitrem už vůbec.Jak říkám u nás v poho za lehce přes pět.Znám i pod pět,ale to jsou důchodci.Jinak se vždy pobavím přízpěky tipu coby kdyby Pepa v hospodě a nikdo s tím nemá nic naježděno.O motorech do sekačky šicím stroji a že to nevydrží 50t km se už jenom směju.

idam.i 25.02.2020  08:37

« Re: Re: Re: Re: 15 Kola

To že to vydrží celkom verím,no mňa vždy pobavia reči o kultúre chodu,a že to nie je počuť. ;-)

palix 25.02.2020  14:19

« Re: Re: Re: Re: Re: 15 Kola

Väčšina ľudí vie o autách slušne povedané NIČ ;). Sú takí, ktorí nepočujú ani výrazné zvuky naznačujúce, že niečo nie je s autom v poriadku. Takým isto 3 valec znie ako úplne zamatovo bežiaci motor.
              Na druhej strane - čo som tie motory skúšal, nebolo to nič hrozné čo sa kultúry chodu týka.

palix 25.02.2020  14:16

« Re: Re: Re: Re: 15 Kola

V Nemecku väčšina vodičov s normálnymi autami jazdí v strednom pruhu cca 140 km/h = ako u nás. Nemci sú celkom dosť šetrní ;). Len občas sa v strednom pruhu ide 160 km/h. možno máte iné skúsenosti ako ja ;). Pre mňa je "spritmonitor" najviac smerodajný. Údaje výrobcov nesedia, novinárske testy tiež skresľujú... Beriem strednú hodnotu = za málo jazdia "šetrílkovia" (alebo jedinci jazdiaci po okreskách), za najviac mesto, alebo rýchlo na diaľnici, do stredu sa v pohode zmestím jazda na dovolenku - diaľnice, mestá, hory, okresky ;).

TSI majú skvelú spotrebu, ale 2,0 L / G120 Skyactive od Mazdy je tiež veľmi úsporný motor. Ak pôjdeme spolu rovnakú trasu, tak rozdiel bude cca do 1 L. Ak budeme auto zaťažovať = tlačiť na pílu, 2,0 "sežere" menej ;). Samozrejme u spotreby je veľa faktorov, ktoré ju ovplyvnia - stačí vietor a spotreba je ovplyvnená.

Trojvalec je dnes bežným štandardom a málokto má dnes niečo proti. Kedysi medzi mojími kandidátmi boli aj Focus 1,0T 92 kW a Civic 1,0T, ale jeden bol už výbehový model a druhý čerstvá novinka za vysokú cenu. Takže vypadli obe autá. Ale jazdili pekne a 3 valec 1,0T mi ani v jednom nevadil.

hugino 04.03.2020  21:41

« Re: Re: Re: Re: Re: 15 Kola

Ja mám ten istý Golf ale 1.4 tsi no neviem ako v Česku ale u nás nemá Comfortline základné rádio ale 8" s CD a hrá vynikajúco.S prevodovkou nemám takéto skúsenosti ale každopádne ja keď radím spiatočku tak na všetkých doterajších autách som ju radil pomaly.Keď niekto napíše že po 300 km trase po okreskách predbehne 70-100 áut tak je to na zamyslenie.Mal som možnosť v 2018 pri výbere auta otestovať aj Mazdu 3 2.0 120 k a môj osobný názor je že Mazda aj keď je pekné auto tak vo všetkých parametroch je voči G VII horšie auto/bez urážky/veď tak sa aj predáva.A pritom nové auto som išiel kupovať kvôli Mazde 3.Velké sklamanie.Výkon,brzdy,priestor,spracovan… jednoducho celé zle.Ale pekná.

palix 06.03.2020  17:36

« Re: Re: Re: Re: Re: 15 Kola

Golf je také univerzálne auto - je výborné a vyhovie väčšine vodičov, keď si do neho sadnú.
                Potom sú tu exoti (napr ja), ktorí Golf (VW) z rôznych príčin nechcú. Skúšal som rôzne autá, ale napr taká Mazda 3 mi prišla pre mňa ergonomicky perfektná, jazdné vlastnosti skvelé, priestor dostatočný, spracovanie v pohode... Brzdy?
                Delím brzdy na 2 kategórie:
                A. s brzdným účinkom 1 / 0 = brzdia, alebo nebrzdia (zapnuté / vypnuté) - tu patrí Hyundai, VW...
                B. s postupne narastajúcim účinkom = čím viac tlačím, tým viac brzdia - Mazda 3 (BN...)

Mal som Astru G, ktorá mala brzdy typu "B" = bol som na ne zvyknutý. Keď som skúšal napr Hyundai, skončil som skoro na prednom okne. V práci máme Audi A3 a tam musím na brzdy tiež opatrne.
                Ak si človek, ktorý je zvyknutý na autá s brzdami typu "A" skúsi auto s typom "B" - má pocit, že auto nebrzdí, alebo brzdí zle. Ono ale brzdí ináč, nie horšie.
                Typ A vyhovie väčšej skupine vodičov, typ B umožňuje lepšie dávkovanie bŕzdnej sily.

Otec mal Škodu 100 bez posiľňovača bŕzd. Tam bola potreba poriadne na brzdu tlačiť, keď malo auto brzdiť. Bol to taký nedokonalý typ "B". Možno práve preto som nikdy celkom neprišiel na chuť brzdám "A" (1 / 0). Nie sú horšie, sú iné.

Prečo sa Mazda predáva pomerne zle?
                1. Náš trh ovládajú iné značky - CZ + SK = VW, Škoda... postupne to klesá.
                2. Ľudia si myslia, že Mazda je drahá - OK, nová 3-ka je dosť drahá, predošlá ani nebola.
                3. Mazda má nálepku, ktorej sa je neskutočne ťažko zbaviť - korózia !!! Čítal som toľko príspevkov, kde práve táto "nálepka" odradila potencionálneho záujemcu od kúpy. Pritom dnes to vôbec nie je iné ako u iných značiek. Aj ja som rozmýšľal, preveroval, pozeral po ulici... Nakoniec som neodolal a som spokojný.
                4. U nás sa traduje - Japonec = drahý servis... Moja Mazda 3 má cca podobne drahý servis ako kolegov Hyundai i20... Predpokladám, že ani Octavia nemá lacnejší servis. Dnešná Škoda už nie je Felicia, alebo Octavia I TDI. Modetné systémy už neopraví každý garážový majster.
                5. Ak sa človek spýta známeho aké auto by poradil, je obrovská pravdepodobnosť, že narazí v naších končinách práve na fanúšika VW - ten mu neporadí kúp Japonca, lebo... Samozrejme mu poradí koncern VW ;). Ak je spokojný, je to OK - nič proti.
                6. V dnešnej "turbo-ére" vyzerá atmosféra od Mazdy často slabo. Na bežné jazdenie je to OK, navyše s automatom je to úplne jedno.

Mazdu si vyberie ten kto ju chce. Dôvody sú - technika, dizajn, kvalita... a kombinácie. Podobné ako u iných značiek.
                Je len dobré, že sa nám všetkým nepáčia rovnaké autá. Naše ulice by potom boli málo pestré.
                Aj napriek tomu, že si VW asi nikdy nekúpim, túto značku považujem za veľmi kvalitnú a zaujímavú pre veľkú časť vodičov. Ako bolo niekde napísané - ak neviem, čo presne od auta chcem - kúpim si VW a budem spokojný. Autor tým chcel povedať, že VW je veľmi dobré auto, ktoré vyhovie širokému spektru zákazníkov.

hugino 09.04.2020  15:53

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: 15 Kola

Velmi dobre napísané.Pre mna osobne robí Mazda najkrajšie japonské autá.Ostatný japonci ešte okrem novej Corolly sa mi vôbec nepáčia.A je aj dobre že momentálne v segmente C je si z čoho vybrať.Ináč nová Mazda 3 /aj keď s lepšou výbavou/je voči staršej generácii o dobrých 4000 Eur drahšia a to už je naozaj dosť a k tomu ten istý motor má aj horšie parametre hlavne čo sa týka dynamiky.Tak nech slúži.

palix 09.04.2020  20:45

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 15 Kola

Nová Mazda je ako píšete neskutočne drahá, ale to postupne čaká všetky autá. Povinné výbavy nebudú zdarma.
                    Ináč konkrétne motor od Mazdy G120 sa dá "odomknúť" až na nejakých 170 PS. To len preto, že je umelo orezaný od 4000 ot. ŽIADNA atmosféra neumožňuje "načipovanie" o 40%. Bežné je u atmosféry + cca 5% ;).
                    Zatiaľ - po skoro 3 rokoch, nemám najmenší dôvod byť s Mazdou nespokojný. Neviem, ktoré obyčajné auto by mi poskytlo toľko emócii pri bežnom šoférovaní. To sa ale pri testovacej jazde, ktorá má 5 km nedá zistiť.
                    Corolla sa mi páči tiež. Keby som nemal rád manuálne prevodovky, tak beriem hybridnú Corollu.

Novou 3-kou G122 som nejazdil, ale skúšal som Sky-X a to auto neišlo nejako zle :). Stretol som sa ale s tým, že nová G122 ide lepšie ako staršia G120. Mne sa však nechce veriť, že tu môže byť nejaký extrémny rozdiel.

hugino 13.04.2020  08:55

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 15 Kola

Myslím že tá staršia Mazda 3 mala vzadu viacprvok a táto nová torzku.Takže aj tam sa šetrí.Ale tá nová vyzerá super len prakticky ich nevidím vôbec jazdiť a hlavný dôvod bude asi cena lebo solídne vybavená stojí okolo 23 000 Eur a to už je na túto triedu auta naozaj dosť.Ale je pravda že za posledné 2-3 roky nové autá dosť zdraželi.

palix 13.04.2020  15:50

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 15 Kola

Presne tak - viacprvok vs torzka. Ale vraj aj nová jazdí výborne. Ja novú M3 občas vidím, ale nie tak často ako kedysi starú. Staršia bola v čase svojho uvedenia prevratnejšia, navyše ceny začínali oveľa nižšie.
                        Kupovať auto dnes, tak asi skončím niekde inde. Hyundai i30 / Kia Ceed sú ešte stále za dobré ceny, pritom to nie sú zlé autá.

hugino 14.04.2020  20:58

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 15 Kola

Presne tak že korejci na to čo ponúkajú majú momentálne velmi dobré ceny.Kolega si kúpil i30 Fastback má ho asi rok a je max spokojný.Ja by som si momentálne vyberal v cene od 16 000-18 000 Eur výbehový Leon alebo Golf.