Škoda Superb (2020)

8.2.2020

Už dlouho jsem sem nic nepsal a přemýšlím, kde začít. Začnu tedy zklamáním pro čtenáře - auto není moje, bylo pouze zapůjčené na jeden den. Oslovil jsem…

Škoda Superb (poterienko)

foto DonVito

DonVito 09.02.2020  12:44

Diky

Clanek splnil ucel. :yes:

V testu PHEV Passatu jsem se toho skutecne moc nedozvedel.

Obavam se, jestli jestli to strohe testovani neni zamerne.
    Tezko by se totiz vyhnulo srovnani s Toyotou..

JirkaVejrazka 10.02.2020  17:06

Taky diky!

Taky diky za recenzi! Video jsem sice pod clankem o Passatu GTE puvodne zkritizoval, ale nakonec jsem musel uznat, ze tam je spousta uzitecnych informaci.

Jen u toho popisovani jinych hybridu prosim opatrne - je tam dost chyb i uplnych nesmyslu.

poterienko 10.02.2020  19:39

« Re: Taky diky!

Díky za reakci. Za dezinformace ve videu se omlouvám, bohužel jsem hybridy dost nepolíbený. Jezdil jsem jen s tím ufem od Toy a to byla přesně ta předváděcí jízda kolem komína. Snad to nebylo něco extŕemně fatálního.

Verny_2013 10.02.2020  18:49

skvělý test

Nejen hybridního pohonu. Překvapilo mě že na okresce i dálnici funguje přípomoc elektromotoru jen při razantnější akceleraci. Asi je to opravdu primárně stavěné na deení dojíždění do práce - okreska + dálnice benzín a město hybrid. Každý si musí spočítat co je pro něj v mixu výhodnější. Jak jsi popisoval v rekuperaci režim B - tak ten je domnívám se pro jízdu z prudkého kopce a intenzivní brždění motorem. V létě jsem něco podobného využil u půjčené Toyoty Corolly na tripu v USA. Ta měla dokonce 2 režimy pro brždění motorem a při sjíždění Rocky Mountains a Sierry Nevady opravdu přišly vhod. K Superbu jako takovému souhlasím s kritikou sedaček, plochý krátký sedák. Auto skoro za mega by si zasložilo lepší sedačky. Navíc když to koncern umí u třídy níž. Ale Škodovácké sedačky v současných modelech jsou podrůměrné obecně. Adaptivní tlumiče mám v Golfu, není to tak hrozné jak popisuješ u Supa, ale na komforní mód auto ztrácí jistotu houpe se a na sportovní už přenáší rázy příliš. VW group aspoň u neprémiových značek adaptivní podvozky moc neumí.

poterienko 10.02.2020  19:43

« Re: skvělý test

Díky moc .
      Na okresce dává EV takové první postrčení po plachtění s vypnutým motorem a šlápnutí na plyn. Ale během samotné jízdy se využivá minimálně. A nebo to auto nezobrazuje, to je taky možnost, ačkoli by pak ten ukazatel nedával smysl.
      S tím B určitě souhlas, ale nějak mi bylo pohodlnější prostě ťuknout na pádlo a dělalo to to samé. Ale nezažil jsem pořádný kopec, kde by auto třeba zrušilo ono podřazení.

adamzprahy 12.02.2020  00:47

Konečně iV dojmy

Souhlas, že test PHEV Passatu byl o ničem a díky za sdílení dojmů!

Nicméně z toho jsem četl jinde i od tebe, PHEV (přinejmenším u VW) v "hybridním režimu" nefunguje jako HEV od Toyoty apod. jak popisuješ. Protože ty umí právě doplňovat a dávkovat ten poměr v jakékoliv rychlosti. Zřejmě z logiky planetové převodovky. Tady to je buď EV nebo spalovák (podle otáček zařazeného stupně) nebo vše (tzn. plný výkon), chápu to správně?

K podvozku - to přehnané houpání v komfortním režimu dělá i Arteon s adaptivními tlumiči. Na dálnici je to opravdu na mořskou nemoc.

poterienko 12.02.2020  08:49

« Re: Konečně iV dojmy

Co jsem pochopil, tak to určitě funguje trochu jinak než Toy a úplně jinak, než třeba Honda CRV, která benzíňákem většinou jen vyrábí el.
      Ano, buď EV, nebo spalovák. Pak je tu ta možnost, že motory pracují společně, ale "budík" to nezobrazí, ale to si osobně nemyslím, ten projev takový nebyl a ani nebyl slyšet eletromotor. Pak je tu ještě ten sportovní režim, ve kterém zabírají oba společně pro maximální výkon. To ovšem funguje nejen pod plným plynem. Reálně jsem to ale nezkoušel moc dlouho, protože mě spíše zajímala spotřeba.

adamzprahy 12.02.2020  19:12

« Re: Re: Konečně iV dojmy

Rozumím, díky. Na ty hybridy už by se hodila nějaká encyklopedie >:D Každý má své řešení a koncepce a těžko se to pak porovnává, takže člověk neví na co se která koncepce vlastně hodí...

Pryč jsou časy kdy byla logika výběru jednoduchá:
        cesty pod 10km nebo celkově nižší nájezd => benzín
        cesty nad 10km a vyšší nájezd dle příplatku => nafta

Dnes aby člověk udělal bakalářskou práci na téma výběr hybridního motoru (řešení) >:D

kesumb 12.02.2020  21:58

« Re: Konečně iV dojmy

Mám iV třetí týden a v hybridním režimu kdy auto jede na spalovací motor "teče" při tom do elektromotoru pořád nějaký proud. Běžně to při středním přidání plynu ukazuje spotřebu do 40kWh a k tomu benzín. Stejně to pak ale i při ubrání zase dobíjí.
      Stačí si přepnout palubní počítač do režimu zobrazení aktuální spotřeby. Vlastně není situace, kdy by byl elektromotor při jízdě na spalovací úplně nefunkční, je tedy pořád v režimu generátor nebo motor. Každopádně to ale pěkně jede až v kickdownu. A při hybridním režimu bez kickdownu je bohužel dost znát absence krouťáku spalovacího motoru, takže ani těch dalších cca 40kW elektrických (umí to ale cokoliv od 0,1 až po teoretických 99) z toho raketu neudělá. Jako není to špatný, ale kombinace s výrazně větším motorem (V6) by tomu seděla líp.

adamzprahy 12.02.2020  23:33

« Re: Re: Konečně iV dojmy

To (ne)využívání EV / spalováku by nejlíp ukázaly spotřeby při dlouhodobém nedobíjení ze zásuvky, primárně ve městě. Všechny testy se zaměřují na to, že se snaží pořád dobíjet baterky. A celková čísla udávají jako průměr EV modu a následného dojezdu spalovákem. Máš nějaká taková čísla?

Já když bych vyměnil PHEV za HEV od Toyoty, tak by mě zajímalo za kolik budu jezdit když nebudu denně dobíjet, ale třeba jen tak jednou za 100-200 km. Chápu, že PHEV má vyšší hmotnost, takže asi nedosáhne spotřeby HEV, ale mělo by to být blízko pokud fungují stejně. Zatím z těch testů, co jsem četl, to na mě působí, že hybridní režim PHEV aut je takový pseudohybrid ve stylu co jsem popsal výše, tzn. neumí se moc dobře doplňovat - respektive neviděl jsem materiál, který by tohle popisoval a speciálně v kombinaci s DSG - ten výkon se tam musí nějak dostávat, resp. spojovat...a tomu nerozumím jak se děje.

Případně ještě jinak, kolik ujedu a s jakou spotřebou když nabiju baterky na 100% a dojedu nádrž benzínu?

JirkaVejrazka 13.02.2020  08:48

« Re: Re: Re: Konečně iV dojmy

"Chápu, že PHEV má vyšší hmotnost, takže asi nedosáhne spotřeby HEV, ale mělo by to být blízko pokud fungují stejně".

Je to prakticky stejne, pokud porovnavas stejna auta. Prius PHEV ma bez dobijeni prakticky stejnou spotrebu jako HEV. Ty mirne rozdily (hmotnost, aerodynamika) jsou mene vyrazne nez vnejsi podminky (pneu, pocasi).

Sam jsem zvedav na to, jak se Superb iV (a Octa iV) povedly. Snad dobre. Ale jak jsi nspsal - vsichni se v recenzich snazi dobijet baterku za jizdy a realna cisla z jizdy v klasickem HEV rezimu zatim moc nevime.

EDIT: Nejake info z realne jizdy po dalnici v HEV rezimu je tady: [odkaz]

kesumb 13.02.2020  15:49

« Re: Re: Re: Re: Konečně iV dojmy

Při velmi svižný jízdě na dálnici mezi rychlostma 150-180km/h se to pořád strašně snaží udržet baterii nabitou. Tedy je to až překvapivě svižný, ale jakmile trošku sundáte nohu z plynu, tak to cpe do baterie co to jde. Pak jsou takový zvláštní situace, kdy jedete ustálenou rychlostí po rovině a "nachytáte" motor, jak to do něj leje 40l/100km jenom proto, aby to opět dobilo baterky. Překvapivě se to chová i ve velkých rychlostech dobře, ale nějak se nemůžu při tědlech situacích zbavit myšlenky, jak by to asi fungovalo s VR6..

VII 17.02.2020  12:30

« Re: Re: Re: Re: Re: Konečně iV dojmy

Ahoj Kesu,

měl bych dotaz k tomu udržování baterie. Pokud jedeš delší trasu, máš tam hybridní režim a máš dejme tomu 80% baterky, nechá auto vybít tu baterku na nějaké nižší %, třeba 20%, kde to pak udržuje, nebo zatvrzele drží těch 80%??

Ještě bych poprosil, šlo natočit video zrychlení v hybridním režimu, kde by bylo vidět, jak to auto tlačí jak benzín, tak elektřinu?

Díky

kesumb 18.02.2020  07:25

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Konečně iV dojmy

na dalnici jsem dal udrzet jednou cca 70% a to se to i pres dynamicky styl jizdy snazilo drzet. Chvilema to spadlo na treba 64%, ale pak to zase masivne dobijelo. Jel jsem tak desitky km a na konci tam bylo 69%. Totez jsem zkusil i s 40% a drzelo to tak plus minus jednotky procent porad...

video nebo aspon fotku zkusim...

VII 18.02.2020  11:48

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Konečně iV dojmy

Díky moc. To mi přijde trochu debilní, proč bych měl mít neustále 80% baterky, když jedu někam 100 km po dálnici. To mi nedává smysl, ten motor by musel žrát jak prokopnutý, aby tu baterii neustále dobíjel, protože na dálnici toho moc nezrekuperuju. Ledaže by pomoc elektromotoru na dálnici/okresní cestě byla tak minimální, že skoro nic se nespotřebuje.

Zetti 18.02.2020  12:01

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Konečně iV dojmy

Kesu ti odpovedel na tvou otazku. Pokud das autu povel ze ma baterku drzet tak ji drzi, kdyz das povel nabijet, tak nabiji a kdyz nedas nic, dela si co chce.
                    Jinak nase zemicka je obehnana horama, kdyz je budu chti svizne prehoupnout, urcite je zadouci mit dostatecnou zasobu energie v baterii aby se dala vyuzit vyhoda spojeni obou motoru. Pod 70% si to moc neumim predstavit. Nazyvat plugina debilnim mi taky neprijde trefne, ty auta jsou hodne chytra, umi hospodarit s energii lip nez klasika. To ti nerikam ze by se mi to dotykalo, ale abys ze sebe nekde nedelal neznalka. Mezi lidma je jich dost a bude jeste vic, takze uz to nebude tak tabu tema jako doted.

JirkaVejrazka 18.02.2020  12:13

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Konečně iV dojmy

Asi je to Mistu opravdu hodne jine nez Prius. Ja se nestnazim mit nejakou uroven baterky - pro provoz je uplne jedno, jestli ji necham nabitou na 70% nebo ji vybiju na nejakych 15% co mne auto necha - na jizdu to nema zadny vliv, ani v horach.

Zetti 18.02.2020  12:29

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Konečně iV dojmy

Co pisu je i v manualu. Mits. nema prevodovku, jen jednorychlostni prevod. Ten se spina na predni napravu jen ve vyssich rychlostech. Do te doby bezi jen elektromotory a ty se pri prudke akceleraci a rozjezdu do kopce slusne trapi. Pokud nebudu mit energii na jizdu do velkych kopcu, tak misto jizdy na tri motory pojedu na baterky a do toho se bude tocit motor ve vysokych obratkach a bude "jen" dobijet. Myslim ze absenci energie bys treba pri prejezdu spicaku u zelezne rudy nebo cinovec pocitil i ty. Uz tak prius neni zadna raketa.

JirkaVejrazka 18.02.2020  12:31

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Konečně iV dojmy

Neni to raketa, ale v pohode jsem nedavno zvladnul Brennersky prusmyk v Alpach stejne rychle jako ostatni provoz ;-)

VII 19.02.2020  08:16

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Konečně iV dojmy

S Kesu jsme si nerozuměli, už je to vyjasněné. Pokud by v hybridním módu aut za každou cenu drželo baterku na stejném lvlu, i když bych měl nastavené, že ji chci nechci držet, tak to by prostě bylo debilní a nesmyslné.

Nevím jak pro tebe, ale argument s horama je pro mě úplně nepodstatný. Jedu přes ně 2* do roka, navíc těch 150km/h na tempomat to i ten spalovák bez baterek v pohodě přejede.
                      Co mě zajímá je přejezd republikou 350km východ-západ a zpět, kterou absolvuji 20* do roka.

JirkaVejrazka 18.02.2020  12:18

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Konečně iV dojmy

Ne, motor nezere jako prokopnuty - zere o trochu min nez motor v beznem aute na dalnici. Baterku ti necha na situaci, kdy ji vyuzijes lepe - treba pro jizdu ve meste.

kesumb 18.02.2020  15:13

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Konečně iV dojmy

To jsme se asi nepochopili. Pochopil jsem tvůj dotaz tak, že se ptáš jak se to chvá když zafixuješ stav baterie. Když to necháš v režimu hybrid vybíjí se to postupně podle toho jak jedeš a nebo jestli máš nastavený cíl v navi. Tzn když jsem projel cca 60km okresek na režim hybrid, zůstalo mi třeba 60% baterií a k tomu spotřeba kolem 4 až 5l.

Jo a zkoušel jsem to video, jak ti to mám poslat? Nejsem zrovna "IT" expert, mám akorát mail. Každopádně jsem zkusil stejný plynulý zrychlení jak za studena tak za tepla a rozdíl je evidentní.

Zetti 18.02.2020  16:18

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Konečně iV dojmy

Najdes si na google "server pro sdileni videa" krome youtube by to melo jit na stream, nebo rajce, nebo jinde vsude mozne. Tam se prihlasis a nahrajes video. Sem vlozis jen odkaz pro sdileni az ti to pobezi

VII 19.02.2020  08:06

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Konečně iV dojmy

Ne ne, mě šlo právě o hybridní režim, kdy nemáš nastavené ať drží baterku. Jak rychle, nebo pomalu, se to vybíjí při delší jízdě. Hele video klid hoď na youtube, nebo nahraj na leteckou poštu, uložto a pošli mi odkaz do SZ. Jak ti to vyhovuje ;-)

Díky moc.

kesumb 19.02.2020  14:52

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Konečně iV dojmy

poslal jsem ti SZ, prosím pošli mi přes něj svůj email, pošlu ti to video. Nemám účet u Google ani na youtube a nechci si ho zakládat. První video je za studena a druhý za zahřátýho motoru. Je to velmi pozvolné zrychlování, aby bylo patrné, že to nechává elektromotor fungovat i tak poměrně dost. A oboje je v obyčejném hybrid režimu.

Zetti 18.02.2020  07:48

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Konečně iV dojmy

Dulezite je vyjet s nabitou, behem cesty mit porad v zasobe aspon neco a vratit se nakonec s vybitou, aby bylo opet co nabijet, jestli tedy je z ceho. Kolik procent je behem cesty v baterce je fakt skoro jedno, staci mezi 30 a 70%, aby bylo i kam rekuperovat. Kdyz rekuperace nejde, je to nejen skoda ztracene energie, ale o to vic se musi brzdit brzdama, coz je druha skoda kvuli opotrebovani.

kesumb 13.02.2020  15:46

« Re: Re: Re: Konečně iV dojmy

Mám najetou stejnou trasu při velmi podobných teplotách, cca 90km dálnice, 50km okresek druhých tříd a přejezd Prahy v provozu a dost svižnějším tempem. Celkem cca 160km:

Superb 200kW TSI 10l/100km
          Touareg 2018 V6 TDI: 10,5l/100km
          Kodiaq 2,0 TSI: 9,5l/100km
          Tesla model X: 30kWh/100km
          Superb iV: 6,9l naturalu plus cca 11kWh elektřiny
          Passat 2,0 BiTdi: kolem 7l/100km

Podotýkám, že je to v teplotách kolem nuly a docela svižnou jízdou. Mimochodem dneska se mi podařilo začít s baterií na 20% (tzn při mojím stylu na řekněme 6km) ujet v příměstským provozu 23km z celkových 45 aniž bych ji nějak aktivně dobíjel.

Já na tom ale celkem dost stojím, takže ty spotřeby prosím berte pouze pro porovnání mezi sebou. Jsou někteří (Stealth), kteří tvrdí, že jezdím s autama s rozbitým motorem...

adamzprahy 13.02.2020  16:13

« Re: Re: Re: Re: Konečně iV dojmy

Díky za porovnání :yes:

Jakou rychlostí cca po té dálnici? Jestli jezdíš 130/150/180...?

kesumb 13.02.2020  17:09

« Re: Re: Re: Re: Re: Konečně iV dojmy

no znáš to, kontinuálně 160, ale místama trošku víc, ale přes 180km/h ne.

adamzprahy 14.02.2020  13:09

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Konečně iV dojmy

Tak to je docela pěkné, díky :yes:

Zetti 13.02.2020  09:43

Teplota motoru

Preplnovane motory jak znamo potrebuji ohrat na provozni teplotu. U normalniho spalovaku se olej hreje tak za 10 kilometru nepretrzite jizdy. Sam pises, ze se motor v necinnosti ochlazuje, v nizkych teplotach to bude jeste razantnejsi.

Mas dojem, ze se motor na provozni teplotu bezne ohreje, nebo ze provoz s nedohratym motorem nevadi, ze to nebude mit vliv na jeho zivotnost? Ma to auto nejake mereni teploty oleje nebo vody aby ridic vedel kdy mu muze nalozit?

Jeste k te rekuperaci, ta probiha pres bezne rychlostni stupne? Tedy kolik rychlosti tolik stupnu rekuperace?

kesumb 13.02.2020  17:18

« Re: Teplota motoru

Někam se mi ztratil příspěvek pod tebe:(

Každopádně:
      Po městě se snažím jezdit pouze na elektřinu, což na rozdíl od XC90 T8 jde bez omezení. Pokud vím, že mi to nevyjde na elektřinu, přepnu to do hybrid režimu s požadavkem na zachování aktuální kapacity baterie někde na městském okruhu, aby se to prohřálo. Zahřejvá se to velmi rychle, určitě se to řekněme průjezdem Povltavské (cca 2km po rovině) zahřeje na 90 stupňů voda při teplotách co jsou teď venku. Totéž na oleji trvá tak ještě jednou tak dlouho.
      Pokud se na to kompletně vykašleš nebo to hodně zatížíš (třeba s 1,5t vlekem to projede Prahu na baterky, ale Kbelská do kopce s požadavkem na zrychlení), přepne se to samo do režimu nastartovanýho motoru. Ale vůbec se tomu nechce přes 2500 otáček, spíš se to drží kolem 2 tis. rpm. A k tomu to tam cpe 40 ale místama i těch 90kWh elektřiny. Až se to zahřeje, tak ochota cpát tam ke spalovacímu motoru ještě elektřinu klesne v hybrid režimu někam k jednotkám až třeba doum desítkám kWh.

jinak řetězec je: spalovací motor->spojka->elektromotor->dvouspojkov… převodovka. Takže to umí dobíjet baterie ikdyž to stojí (jako centrálo to ale nefunguje). Každopádně to ale při brždění normálně podřazuje, ale znát to nijak není. Nicméně rekuperace je v měnících se teplotách kolem nuly a v závislosti na stavu nabití baterie taková dost nevyzpytatelná. Když je to nabitý a navíc zmrzlý, nerekuperuje to skoro vůbec. A vůbec teda ta rekuperace je taková jako že to chce zvyk. Ale není to nic co by mi lezlo krkem.

Jo a mimochodem já v tom mám normální teplovodní benzínový topení. Takže pokud mrzne, tak se to na dálku vyhřeje (vodu v motoru a kabinu) a pak už si jenom krátkou jízdou dohřeješ olej a můžeš jezdit na baterky s teplým motorem. Co mi trošku vadí je, že nejsem schopen donutit to topit webastem při jízdě na elektřinu a to i přes to, že v menu je možnost volby klimatizace z baterie nebo ne.

Zetti 14.02.2020  08:44

« Re: Re: Teplota motoru

Takze to mam pochopit tak, ze pro studeny beh motoru je omezovac otacek? To by logiku melo, ale znamena to urcity diskomfort

JirkaVejrazka 14.02.2020  09:27

« Re: Re: Re: Teplota motoru

Proc diskomfort? Dela to tak spousta hybridu, vcetne toho meho. Proste se motor snazi drzet nizke otacky, dokud neni zahraty. V cem je to diskomfort?

Nouzova situace s plynem na podlaze je samozrejme jiny pripad - tam se to chova jinak.

Zetti 14.02.2020  10:24

« Re: Re: Re: Re: Teplota motoru

Me to nedela, proto to neznam. Kdyby se takhle jako v mym aute choval foukanej motor, tak je za chvili po nem. Proto se ptam.

JirkaVejrazka 14.02.2020  10:52

« Re: Re: Re: Re: Re: Teplota motoru

Takze u tebe jde studeny motor bezne rovnou do vyssicho otacek? Jen se ptam, jsem zvedavy.

A mimochodem porad nechapu ten "diskomfort" - muzes vysvetlit?

Zetti 14.02.2020  14:29

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Teplota motoru

Jo, normalka se to se mnou nemaze a toci jak chce. Navic nemam otackomer ani teplomer.
                Nevim, ja si to neumi predstavit, ze motor proste netoci jak ja chci. Ja jsem taky jezdil s turbem studeny do 2000, mirne ohraty do 3000, ale mohl jsem volit mista, kde je to omezeni akceptovatelne, u pluginuje ta volby omezenejsi. Navic mel motor elektricky predehrev. Typicky jedes na dalnici nejakym privadecem, kde fosil auto kidnou jizdou ohrejes. Plugina neohrejes, pluginu nespustim motor dokud nespotrebuju aspon 30% baterky. Pojedes na dalnici 130 s timhle omezenim? Pri jakych teplotach to omezeni pada? Kdyz jedu okresku a ty asi taky, beh motoru faliruje casove nekde mezi 40 - 60% behu. Pri tech preruseni motor nezchladne, aby se znova dohrival? Ja nevim, ja se ptam. Ty mas teplomer a vis pri jake teplote se to omezeni rusi?

JirkaVejrazka 14.02.2020  15:18

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Teplota motoru

Ono to omezeni samozrejme neni pevne - kdyz pritlacis na plyn, tak ten motor do otacek dostanes. Ale kdyz jedes konstantni rychlosti a zapne se spalovak, tak chvili bezi v nizsich otackach, nez se zahreje. A vykonovou diru docasne vykryva elektromotor.

To zahrati je (aspon u meho auta) hodne rychle, v radu desitek sekund. Prius ma rekuperaci odpadniho tepla z vyfuku.

Osobne teplomer nemam, ale jestl chces, hodim ti sem odkaz na videa jednoho chlapika, ktery me pripojenou diagnostiku k plug-in Priusu a na jeho videich je dobre videt jake jsou teploty motoru, oleje, baterek a tak. Jezdi s tim i v pekne zime, takze z toho muzes vykoukat jak se to chova. Jen jsem s tim nechtel spamovat.

Zetti 14.02.2020  15:49

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Teplota motoru

To zahrati je jen pocitove, vsechno ve fyzice ma sve limity, jak jsem rekl, bezne se olej ve spalovaku ohriva cca 10 kilometru, v hybridech to bude jeste dele. I konvice s 2 litry vody se zahriva na vykonenm plynovem varici peknych par minut, myslim 5 nebo dele. Rekuperace to ovlivni, ale ne v radu sekund

Video sem hod to mi zajima, nebo mi ho posli ve zprave fakt mi to zajima

Ja mam jinou konstrukci hybridu, jednorychlostni prevod ma svoje vyhody ale taky omezeni. Kdyz slapnu na plyn a auto si usmysli, generator vyrabi elektrinu a ta pohani kola. V tom momente se proste pri neohratem motoru tomu autu nesmi slapat na krk. Po dosazeni urcite rychlosti se pohon zmeni na spalovak na predni napravu a elektromotory jen pomahaji. Motor se zklidni, otacky klesnou, auto ale jede rychleji nez kdyz se motor toci pro vykon nabijeni.

JirkaVejrazka 14.02.2020  15:58

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Teplota motoru

Je tam hezky videt, jak teplota oleje prekvapive rychle nastoupa kratkou chvili potom, co se zapne spalovak.

Zetti 14.02.2020  16:22

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Teplota motoru

Je tam videt, ze se olej ohriva cca tech 10 kilometru, mas to zrychleny. 1 mile je 1,6 km. Moc pekny, diky za link. Predpokladam ze ten olej je ten symbol pistu

JirkaVejrazka 14.02.2020  16:37

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Teplota motoru

Ja nevim, ja tam vidim neco jineho - treba tady: [odkaz] - je tam videt, ze na mete 3,0 mile ma teplotu oleje cca 140F a dal uz to v celem videu nevysplha. A to jeste na zacatku ujel pul mile jen na elektriku.

Zetti 14.02.2020  16:58

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Teplota motoru

No o tom to cele je. 140°F je 60°C. Optimalni teplota oleje pro zatizeni foukaneho motoru je kolem 100°C, to odpovida nejakych 210°F. Proste ten motor v pluginu se nedohreje, jak jsem predpokladal a pro foukane motory to muze byt pro majitele fatalni problem. Proto tam mas ty a ja atmosferu. Foukane motory do pluginu cpe evropa a nedela dobre. Ja si toho predtim nevsim ze to je ve F.

Nechme toho mej se a packo zas nekdy.

kesumb 14.02.2020  17:12

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Teplota motoru

U Supa ikdyž je to nabitý skoro do plna (nevím řekněme 85%, prostě vyjetí z baráku, projetí vesnice a tak, nezkoušel jsem to se 100%), tak to přepneš do hybridu a zafixuješ stávající stav a normálně se to nastartuje. Navíc to po takovýmdle studeným startu jentak nezdechne, chvíli to už pak na ten benzín (třeba dva kilometry) jede ikdyž to přepeš zpět do elektro režimu.
                  Mimochodem jsem konečně rozchodil aplikaci a tam lze dálkově zvolit předehřev interiéru buďto na elektřinu (zásuvka a nebo lze povolit i baterie) nebo zvolit nezávislý vodní topení.
                  Přesně z toho co píšeš jsem měl strach, ale teplota motoru vážně nijak omezující faktor není. Prostě pokud víš, že jedeš hned na dálnici tak to prostě donutíš nastartovat předtím, což normálně u Supa jde. Zkusím to zítra i s baterií na 100%.
                  Jako pokud bydlíš hned vedle dálnice kde pak hodláš jet jako o život, tak je to pochopitelně bída, ale stav bude úplně stejnej i s konvenčním autem. Navíc ta 1,4 se fakt ohřejvá strašně rychle. Je ale otázkou, jestli tam náhodou nemám ohřev motoru automaticky webastem. Klasický superby tohle měly. Musím se na to podívat.

Zetti 14.02.2020  19:42

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Teplota motoru

Jak ukazal jirka na videu, ukaz ze se Supu PHEV ohreje v motoru OLEJ na 100 stupnu. ja tomu neverim a tak to chce nejaky dukaz. Jestli tomu pomaha webasto neni podstatny, i kdyz jeho smysl je urco diskutabilni.

kesumb 15.02.2020  13:24

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Teplota motoru

Tak pro představu jsem dnes vyjel z Holešovic s nabitým, ale nepředvyhřátým autem a motorem. Na Trojským mostě jsem to na 94% kapacity baterie přepnul do hold modu a motor se normálně nastartoval a mimochodem nechcípl ani na červený nad portálem Blanky. V nájezdu na Holešovičky z městskýho okruhu to ukázalo 50 stupňů vody, na úrovni Vychovatelny pak 90. Olej ukázal 50 ve stoupání na Prosek a u Obi na Proseku kam sem jel ukazoval teploměr 81 stupňů olej.
                      Tam sem se zdržel a dál navíc jel na baterky, takže jak by se to ohřálo dál jsem neověřil. Když jsem s tim v týdnu jezdil po Praze a okolí s vybitou baterkou tak to ukazovalo přes 90. 100 ti vyfotím mile rád, ale až pojedu někam dál než tady na kopec pro "šroubovák".

Mimochodem ale nevím kde bereš 100 stupňů, protože pokud jde o schopnost oleje mazat uzel turbodmychadla, tak je naprosto jedno, jestli má 90 nebo 110 stupňů. A mimochodem tvůj předpoklad, že studený provoz snáší nepřeplňované motory nějak zásadně líp než přeplňované je taky s otazníkem. Protože principielně vadí provoz zatíženého neprohřátého motoru každé jednotce a zvláště těm, které se skládají z rozdílných materiálů. Což jsou v dnešní době hliníkových pístů a hlav a litinových těl skoro všechny.

Každopádně mi ta debata přijde zbytečná. Většinu jízd po městě dám s iV na elektřinu a když ne, tak se to nastartuje a postupně ohřeje s asistencí elektromotoru. Ostatně kdybych nejel do toho zatracenýho Obi ale dál po dálnici, tak bych tam na konci omezení u Březiněvsi těch 90 stupňů olej určitě měl.

Zetti 16.02.2020  08:53

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Teplota motoru

Nic nefot, je mi to jedno. Uplne dogmaticky to vedet nepotrebuju.

Mel bys mit v manualu ze se nema baterie nabijet kdyz ma 80% a vic a to jak motorem tak ze zasuvky. Ja davam udrzeni stavu baterie jen na dlouhe ceste a kdyz ma baterka 50-70%. Mam jen graficke zobrazeni, tak to beru odhadem.

At ti to pekne jezdi a nemas zadne starosti. Jestli je to turbo v pluginu dobra nebo spatna volba ukaze cas. Ja myslim, ze plugin u skodovky je horka jehla, jen upravena klasika, to taky ukaze cas.

Mej se.

kesumb 16.02.2020  10:55

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Teplota motoru

Hele já si ale myslím, že to v tědlech stavech nedobíjí. Protože při téhle jízdě jsem mimochodem do toho Obi dojel s 88% baterie. Ono to udržování stavu je plus mínus..
                          Jinak s tou kapacitou máš pochopitelně pravdu, mimochodem Lixx baterie podstatně víc ničí dobíjení na víc než těch 80% než třeba vybíjení k nule. Dají se dohledat testy 18650 baterií, které vydrží se ztrátou kapacity 20% řekněme 800cyklů 0-100%, ale třeba cyklů 20-75% dají 6000... Roční skladování baterie 18650 nabité na 100% se podepíše téměř 20% ztrátou kapacity, totéž na 65% skoro není měřitelná ztráta.
                          Tou teplotou jsem narážel na BMW 40e, kde snad nikomu neodešlo turbo, ale kde komu praskl blok ...

měj se krásně!

JirkaVejrazka 16.02.2020  20:06

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Teplota motoru

Nevim jak to ma Mitsubishi a Superb, ale u Toyoty je vyrazny rozdil mezi indikovanym a realnym stupnem nabiti. Kdyz auto ukazuje 100% nabiti tak je to zhruba kolem realnych 80% a pri indikovanych 0% je tam jeste cca 30-40% kapacity (presna cisla se mi ted nechce hledat).

Kdykoli za jizdy jedu na benzin, tak se auto chova jako bezny hybrid pri libovolnem stavu baterie. Tj. dobiji pri brzden i kdyz je indikovany stav nabiti treba 99%.

Jedine "omezeni" je nucene nabijeni motorem (rezim "Charge"), ktery nabije baterku za jizdy asistenci benzinoveho motoru. To se zastavi na 80% indikovaneho nabiti a vic nechce. Ale to mne netrapi, nikdy jsem ten rezim nepoteboval pouzit. Narozdil od Superbu, kde to je vyslovene na ocich a vsichni recenzenti to okamzite testuji, o tom rezimu ma Toyota jen kratkou zminku v manualu na strane 101 a ten rezim ani nema vlastni tlacitko nebo polozku v infotainmentu.

Zetti 16.02.2020  21:02

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Teplota motoru

Vsechno je relativni i to nabiti.Baterka Outlanderu se ma nabijet z 230 site 5,5 hodiny a ja vidim, ze je ted pri garazove teplote 7-8°C nabita za 4,5 hodiny. Z toho dedukuju, ze se plne nabiti aktualne do ni proste nevejde. Jestli je to soucasnou teplotou 7-8 °C nebo starim baterky ted nejsem schopen rict, ale grafika ukazuje plne nabiti . Je to zalezitost procent. Pokud moje baterka ukazuje vic nez 90%, rekuperace vubec nefunguje ve smyslu zpomaleni auta, takze zrejme tu energii ani zpatky nebere.
                            Jak rikam typicky jedu pri delsi jizde na baterku do stavu 60-70% , pak prepnu SAVE (udrzeni stavu) a pri ceste zpatky jedu na elektriku na dojezd baterie. Furt je treba brat v uvahu technicky absence prevodovky. Ta konstrukce se proste musi lisit.

kesumb 18.02.2020  07:22

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Teplota motoru

v kv elelektru maji za par stovek merak odebrane energie ze site, je to takova bezna zasuvka v zasuvce. Muzes tim zmerit odebranou energii...

Zetti 18.02.2020  07:31

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Teplota motoru

ja ho mam, ale uz mi to nadseni z mereni preslo, uz s autem zaciname treti rok, to se uz neproziva ani dojezd. Proste kam to dojede, tam to dojede a kdyz nedojede, tak jede na benzin.

kesumb 14.02.2020  09:32

« Re: Re: Re: Teplota motoru

Není to úplně omezovač, pokud se na to postavíš jak do zelí tak to v kickdownu motor vytočí stejně. Ale při běžný jízdě se tomu vůbec nechce a kompenzuje to elektromotorem.Ale nemáš pocit, že by to nějak omezovalo, ono to kompenzuje chybějící otáčky spalovacího motoru elektromotorem a není to nějak nepohyblivý. V tomhle režimu to mezi 2-3tis. otáčkama docela i jede a není to až takovej rozdíl oproti zahřátýmu motoru. Protože tam to sice podřadí, ale zas to tam nedá tolik kw elektřiny.
          Hele narovinu řečeno to auto si v rámci polohy plynovýho pedálu a stejně tak brzdovýho dělá dost co chce, pokud očekáváš digitální přesnost něčeho jako atmosféricky e46 tak to vážně není ono. Ale v tom elektro režimu je to po městě až překvapivě hbitý a těch 85kW je takovejch živoučkejch. Takže ten spalovák to v městských rychlostech nepotřebuje. Jako tím myslím řekněme třeba do 60km/h, ale ještě do třeba 70 se to hejbá opravdu hezky.

Zetti 14.02.2020  10:25

« Re: Re: Re: Re: Teplota motoru

Na kolik obratek to jede 130, odhadem?

kesumb 14.02.2020  17:03

« Re: Re: Re: Re: Re: Teplota motoru

cca 2250, ale nečekej, že to z tědlech otáček zrychluje jako SQ7...

adamzprahy 15.02.2020  13:42

« Re: Re: Re: Re: Teplota motoru

Z toho co tu diskutujete jsem si jistý, že obyč 1.8 hybrid v Toyotě to dělá úplně stejně. Nevidím tam otáčky, tak jen pocitově se mi zdá, že za studena to paradoxně jede příjemně plynule, svižně a potichu, tzn. táhne to elektromotor a spalovák udržuje nízké otáčky (pokud vyloženě nedám podlahu). Dává to smysl a je to hodně efektivní řešení. Motor se hodně rychle ohřeje a má ideální péči, která je jinak závislá na šoférovi.