Volkswagen Touran (2018)

31.8.2018

K RECENZI: Pokusím se co nejstručněji popsat auto, budu vycházet z přímého srovnání s OIII Elegance 1.8TSI, potažmo OII Elegance 1,8TSI tedy aut, se…

Volkswagen Touran (olsztyn)

foto baryton

baryton 31.08.2018  18:52

Tvrdost podvozku

Musím souhlasit, že touran i na 16" kolech má dost tvrdý podvozek. Ten můj má navíc přímé měření tlaku v pneu a tak v průběhu jízdy můžu sledovat jak se mění tlak v závislosti na teplotě. Tlak kolísá v rozsahu 0,5 baru! Mám to vychytané a ideální je v létě nafoukat na 2,3 baru při teplotě okolí 20°C. Na dálnici při 30°C ve stínu je v pneu 2,7 baru. Ráno při teplotě 15°C 2,2 baru.
    Když jsem si vezl nové auto z autosalonu tak byl tlak v pneu 3,0 baru! Samozřejmě pak máte menší spotřebu.
    Mám stejnou motorizaci a první olej jsem měnil po 9000 km a při 23000 km byla další výměna.
    Předchozí auto byla O2 1,9 TDI. Touran 1,4 TSI je co do hlučnosti v kabině neporovnatelně lepší.

olsztyn 31.08.2018  19:54

« Re: Tvrdost podvozku

Super diky za info, zkusim to taky tak! Chování v zatáčkách a houpání je v pohodě?

foto baryton

baryton 31.08.2018  20:27

« Re: Re: Tvrdost podvozku

Mi se zdá, že auto lépe sedí v zatáčce, když jsou kola mírně podhuštěná. Touran není na sportovní ježdění, stabilizace podvozku zasahuje dost brzy. Při snaze o rychlejší průjezd zatáčkou se tempomat vypíná a auto jde z otáček, ale to je v podstatě dobře. Je to bezpečné a to jde především.

foto NPramer

NPramer 02.09.2018  09:21

« Re: Tvrdost podvozku

Bez debaty je to tvrdý auto, podhuštění je jediná šance, já tam dávám ještě méně asi 2.1 , je to převážně městské auto, takže zdolávání nerovností je důležité. 16" jsme brali právě kvůli komfortu, na 18" to musí být úplně mimo. Celkově souhlasím s recenzí, to auto prostě exceluje ve všech praktických disciplínách, ale vůbec ne v těch řidičsko autíčkářských, tam je to bídá. Optimálně vymyšlený produkt pro neřidičské manželky, i když těm se zase moc nelíbí, že je to taková krabice.

olsztyn 02.09.2018  20:53

« Re: Re: Tvrdost podvozku

Jasně ale tak ty to hodnotíš z pohledu řidiče BMW a skoro to vyznívá, jakoby jízda s Touranem byla strašná pruda. Tak to já zase z pohledu oktávkáře nehodnotím, přijde mi to jako vyšší a tvrdší oktávka, po městě naštěstí jezdíme minimálně a cestování s touranem je fajn, nevadí mi ho řídit. Kdybychom potřebovali dvě auta, tak samozřejmě ideální protipól by byl nějaký malý hothatch.

foto l833465

l833465 04.09.2018  15:57

« Re: Re: Re: Tvrdost podvozku

Ake su oficialne predpisane tlaky pneu ? Malo by to byt na stitku na karoserii alebo v navode. Moze byt aj foto, nemusis to sem prepisovat.

Pytam sa preto, lebo v prispevku vyssie sa spomina tlak 3.0 na novom aute zo salonu a ak
          NPramer dava na 2.1, tak to je o 1/3 menej oproti povodnej hodnote, co sa mi uz zda celkom velky rozdiel.

olsztyn 04.09.2018  18:09

« Re: Re: Re: Re: Tvrdost podvozku

Plne auto predek 2,6 zadek 2,6/3,1. Poloprazdne auto predek i zadek 2,3/2,6.

foto Gasoline

Gasoline 02.09.2018  15:52

« Re: Tvrdost podvozku

Máte někdo srovnání tvrdosti s minulou generací Touranu? Právě tu hodlám v blízké době vyměnit a dost mě to zajímá. Momentálné u mě vede Zafira, ale nejsem ještě pevně rozhodnutý. Je pohodlnější má lepší sedadla a hlavně ve srovnatelné výbavě mi ji nabízí o 100 000 levněji. Fakt je Zafira v druhé řadě užší? Mě se zdálo, že je to naopak. Prostřední sedadlo v Touranu je hodně úzké.
      Ta tvrdost je fakt fail. Mám minulou generaci na 17 kolech a už ta je na MPV dost tvrdá. CO hlučnost od kol? To mě na mém autě hodně rozčiluje.

olsztyn 02.09.2018  17:08

« Re: Re: Tvrdost podvozku

Podle vybermiauto je zafira ve druhe rade o 2-3cm užší. Uprostred neni isofix. Pokud uvazujes o 1,4 103kW, tak je auto papirove o 180kg tezsi, 0-100 horsi o 1,9s a spotreba o 0,8litru. Letnaky mam opravdu tichoucke Pirelli Cinturato P7. Na oktavce predtim jsem mel po 45tkm okousany vzorek a hucelo to fest. Musis si to projet, ziskat nabidky a kdyz zvazis zustatkovou hodnotu VW vs. Opel...

foto carlosdehell

carlosdehell 10.08.2020  11:29

« Re: Tvrdost podvozku

Ahoj, mám stejného Tourana, jen 1.5TSI automat, koupené jako předváděcí - s koly 225/45 R18, samozacelovací pneumatiky. Prvně jsem se zděsil, ale po 5tis km musím říct, že Octavia na R17 je proti tomu uskákaná koza. Auto je komfortní, hezky tlumí nerovnosti, nemá teda rádo příčné nerovnosti, ale zase nic strašného. Mám i přímé srovnání s Touranem 2.0TDi automat na 16" seriových Karlstad kolech, a to bylo fakt uskákané a smutné...

olsztyn 16.09.2020  08:42

« Re: Re: Tvrdost podvozku

Že by podvozku slušela větší kola? To je zvláštní a nějak to odporuje mému chápání vlivu velikosti kol na komfort.. Zase je pravda, že novináři v testech pohodlí chválí a to určitě nemají 16ky.

foto xxc

xxc 04.09.2018  19:49

Touran

Ja som tiež kedysi chcel tento Touran, ale dealer so mnou komunikoval strašne, nemali testovacie auto a ani zľavy nedávali. Tak som nakoniec kúpil Grand scenic a ten má tak isto tvrdý podvozok a zlé odhlučnenie. Tichý a pohodlný by bol Citroen C4 Picasso (spacetourer).

olsztyn 28.09.2018  21:53

« Re: Touran

Přestože mám slabost pro Renaulty tak u toho scenika mi chyběl slušný benzínový motor, ve druhé řadě je užší (vybírali jsme auto aby si mezi děti mohl sednout dospělý) a osobně si nemůžu zvyknout na ten zlom pontonu. Ale jinak čumák a zadek se mi líbí.. a barvy. Ale divím se, že je taky tvrdý.. U citroenu se mi moc líbí to malé picasso, to velké (grand) je už hodně velké a asi bude pohodlné, no důvody proč ne jsem psal v recenzi..
      Jo a takhle se ke mně chovali u fordu v charouzovi, dokonce dvakrat - když se mi v roce 2008 líbil dvojkový focus (koupili jsme proto megana) a 2012 trojkový focus (koupili jsme oktávku). Záleží na lidech no..

foto lordlord

lordlord 21.09.2018  13:31

tvrdý podvozek to má proto, protože by se to v zatáčce jinak převrátilo

foto lko

lko 25.10.2018  16:30

pěkná recenze

Skvělá recenze, kterou mohu ve všech bodech podepsat.

K té tvrdosti podvozku - mám to na 17" kolech Salvador a je to tvrdé, nikoliv ale nesnesitelné, spíš jde o zvyk. Do města by se to určitě hodilo měkčí, ale zase na víkendové delší trasy mě ten podvozek docela i baví, dá se s tím dostat do tempa.

Navíc ten podvozek funguje dobře i s naloženým autem - holt je to laděný pro víkendové cesty s celou rodinou a plným kufrem.

Jinak je to fakt dobře promyšlený auto z praktického rodinného pohledu. Vypíchl bych:

- roletky v zadních oknech a zatmavená zadní okna
    - žádný tunel u zadních sedaček, takže děti můžou pohodlně vystupovat pouze jedněma dveřma, pokud je třeba na druhé straně málo místa
    - zadní dveře - jak píšeš, měl jsem obavu z jejich velikosti a že je děcka hned omlátí, ale mají perfektně odstupňované otvírání, takže mlácení do vedlejších aut se nekoná
    - přístup na zadní sedadla je díky velkým dveřím a výšce auta skvělý - tohle jsem měl mít, když byly děti mimina!
    - posuvná zadní sedadla - jde zvětšit kufr, když je potřeba
    - celková vzdušnost interiéru, člověk si vždy najde pohodlnou pozici na delších cestách - chválím i ergoactive sedačku, ze které člověk po 1000km vyleze úplně v pohodě

foto bahamontes

bahamontes 05.11.2018  21:21

« Re: pěkná recenze

Mám to samé v ME + pár věcí navíc - vyklápěcí, kouli, roletky v zadních oknech, sledování mrtvého úhlu, asistent jízdy v pruzích a pár dalších věcí.
      Souhlasím s tím, že podvozek je tvrdý, ale ještě jsem nezkoušel ufouknout kola na 2.3. Při dobré silnici je podvozek OK, vadí hlavně ty největší díry v Praze, což je bohužel skoro všude. Kdybych kupoval znova, vyzkoušel bych nastavitelný podvozek, jinak mne na autě štve:
      Špatný výhled přes A - sloupky
      Kufr de facto bez variabilní podlahy, ledaže by si člověk obstaral dojezdovku
      Úplně idiotský palubní PC, aby auto v této cenové relaci nemělo možnost změření si více vzdáleností, než mít předdefinovanou spotřebu a vzdálenost od startu, od načerpání a dlouhodobou, to je je výsměch. To i stará Mazda 626 z r. 2000 měla Trip A a Trip B na budíku. Tj. palubní PC je parodie. 1 Trip na budíku to fakt nezachrání.
      K tomu patří nepřesnost měření spotřeby - u mne je odchylka cca 0,4 - 0,5 l, je předmětem reklamace, čekám na vyjádření. Odchylka je samozřejmě směrem dolů. I u 10 let starého Hyundaie Accent, když jsem ho měl půjčený, seděla spotřeba na +-1 desetinu. Opět v 21. století parodie.
      Nesmyslné umístění rolety v kufru, je de facto nepoužitelná, vyndal jsem ji a asi nikdy nedám zpět, protože se nevejde s normální rezervou ani pod podlahu kufru...
      Zatím vyšší spotřeba, cca 7,3 l/ 100 km. Nejezdím pomalu, dálnice cca 140 tacho, jinak po městě jak provoz dovolí bez větších akcelerací, stejně se spěchem nedá ve městě nic urychlit. Přesto bych dle jiných recenzí čekal spotřebu o cca 0,3 - 0,5 l menší. Dealerka říkala, že prý po zajetí klesne, zatím se nic neděje, je prakticky stejná od nového auta (najeto cca 4 tis. km)
      Nepřesnost počítadla km, odchylka je cca 0,5 km na 100km, samozřejmě směrem nahoru.
      Auto by mohlo být o cca 10 cm delší, je skvělé, jak je ve městě kompaktní, ale pár cm navíc by se hlavně do kufru hodilo.
      Zadní sedačky nelze sklopit ze zavazadlového prostoru.
      Ergo sedačky jsou OK, ale v létě se mi i přes klimu hodně potily záda přes ten mikrofleece, Stará mazda 626 byla v tomto lepší (látka na sedačkách).
      Zrcátka by mohla být větší.
      Zvuk motoru je opravdu nic moc, jak sekačka, nic co by člověk chtěl poslouchat.
      V kufru je opravdu jenom 1 háček, opět v dnešní době výsměch.
      Mohla by být ještě o kousek delší 6, aby otáčky na dálnici o cca 200 poklesly. Motor by to podle mne v pohodě utáhnul. DSG točí na 7 o něco méně, než manuál.

Co je na autě dobré:
      Silný motor, udrží 140 - 150 kopec nekopec na celé D1.
      Dobré odhlučnění i ve vyšších rychlostech.
      Super je adaptivní tempomat, někdy reaguje zmateně, např. při odbočování auta vepředu, ale jinak je dokonalý. Skvělé i na dalnici, podstatně snižuje únavu.
      Výborná stabilita i na dálnici ve vyšších rychlostech, čekal jsem větší citlivost na boční vítr, která se však nekoná.
      Auto je svými rozměry velmi kompaktní, dobře se ve městě zaparkuje.
      Posuvné zadní sedačky - skvělé pro zvětšení kufru o pár cm, je - li třeba.
      Relativně malá spotřeba oproti jiným MPV, např. Zafira i S-max nejméně o 1 - 1,5 l navíc dle spritmonitoru. Kdo chce benzínové MPV, co ho nesežere, nemá podle mne moc na výběr, než vzít Tourana.
      Dobrý přístup k sedačkám. Vzadu není středový tunel, velké plus, i prostřední místo vzadu je prakticky plnohodnotné.
      Auto působí poctivým dojmem, je přehledné ovládání, klima je na knoflík a ne v displayi (jako např. Peugeot 308). Ale není v něm ani nic navíc, žádný luxus to není.
      Krásný design, podle mne je to asi nejhezčí MPV, rozhodně lepší, jak minulé generace Tourana.

olsztyn 08.11.2018  22:23

« Re: pěkná recenze

Díky,
      ano je pravda že při naložení možná i trochu změkne..

foto Modry-blesk

Modrý blesk 09.11.2018  21:52

Hlučnost verze 1.4 TSI 110 Kw - naše zkušenost

Tourana používáme od léta ve verzi 1.4 TSI 110 Kw a hlučnost na volnoběh a při akceleraci při zatížení i do mírného kopce mě také nemile překvapila, auto po najetí 100 km jsem nechal prohlédnou v autorizáku VW pro podezření na netěsnost výfukové soustavy a nic neshledali. A při mém podivení se nad hlučností nastartovali předváděčku také s motorem 1.4 TSI 110 Kw a hlučnost byla stejná, tedy také vysoká... vzali jsme to tedy jako vlastnost, stejně jako chrastící plasty v interiéru při přejíždění nerovností, opět v autorizáku VW řekli, že na předváděčce chrastí úplně stejně a po prohlídce interiéru řekli, že v interiéru není nic uvolněné... Jinak auto funguje a jezdí velice dobře při nízké spotřebě, celkově tedy spíše spokojenost, a pokud s přibývajícím časem vydrží bezporuchový provoz auta, tak určitě spokojenost.

olsztyn 11.11.2018  21:33

« Re: Hlučnost verze 1.4 TSI 110 Kw - naše zkušenost

Možná máme stejnou várku:) Mně to vadí (vadilo - už jsem si asi zvykl, nebo se to ochodilo) jen při akceleraci. Volnoběh a nízká zátěž mi přijde v pohodě, spíš dost tichý. I když je to možná slušným odhlučněním interiéru, protože když člověk stojí venku tak je to dost hlasité, oproti 1.8tsi. S tím chrastenim interiéru se musím pousmát nad tím, jak někteří VAG fandové haní francouze a jiné značky, protože když nové "golfy" chrastí, t-roc má tvrdé plasty všude, tak najednou je to normální a běžné. Dokonce i interiér O2 je přes svou zastaralost festovnější než O3..

foto TomZ

TomZ 12.02.2019  00:24

Podobný názor

Můj pocit z auta je v souladu s timto testem.
    - kvuli tvrdosti podvozku (asi nejvetsi minus auta) tam mam adaptivni tlumice, jezdim na nejmekci nastaveni a na kolech velikosti 16, ale i tak je to tvrde.
    - motor mi hlucny neprijde a ve vysokych otackach se mi jeho zvuk docela libi. Dynamika dostacujici
    - full led svetla, s natacenim a plne adaptivni maximalne doporucuji
    - dale doporucuji bezklic
    - el. kufr s otevrenim kopnutim je prima frajerinka, ale lze bez toho zit
    - kvuli vysokemu priplatku za tazne davam kola na strechu, chce to trochu grif
    - zvetseni kufru jsem taky resil dojezdovou rezervou. Ac se vzdy s velky kocarkem a vybavou pro 2 male deti do kufru vejdu, tak by delka o 10-15cm nebyla na skodu
    - olej menim po 15k km
    - realne spotreba (automat) po 40k km je 7.2, coz mi prijde v pohode
    - nejvetsi vyhoda auta je pomer vnejsiho a vnitrniho rozmeru
    - jako negativum vnimam vcelku nudny design
    - dalsi hacek v kufru mi take chybi

Mj jsem auto kupova u stejneho pana na Jarove, Pro zakaznicky pristup, nejlepsi cena mezi 3 autosalony, ktere jsem navstivil.

Verny_2013 09.07.2019  14:58

Je na tak objemné a těžké auto opravdu více než slušná. Mám stejný motor v Golfovi a tam se v létě na dálky pohybuju 5,3-5,5 po dotankování, což jsou už dieselové hodnoty. Přihoď ještě nějakou fotku ať to hodnocení mohu zlepšit. O prázdninách určitě bude nějaká příležitost.