erbe (muž 38 let) Poslat zprávu

Acura RSX Type S

Acura RSX, foto 1 Acura RSX, foto 3 Acura RSX, foto 4 Acura RSX, foto 5 Acura RSX, foto 6 Acura RSX, foto 7 Acura RSX, foto 8 Acura RSX, foto 9
Acura RSX, foto 10 Acura RSX, foto 11 Acura RSX, foto 12 Acura RSX, foto 13 Acura RSX, foto 15 Acura RSX, foto 16 Acura RSX, foto 17 Acura RSX, foto 18 Acura RSX, foto 19 Acura RSX, foto 20 Acura RSX, foto 21 Acura RSX, foto 22 Acura RSX, foto 23 Acura RSX, foto 24 Acura RSX, foto 25 Acura RSX, foto 26 Acura RSX, foto 27 Acura RSX, foto 28 Acura RSX, foto 29 Acura RSX, foto 30 Acura RSX, foto 31 Acura RSX, foto 32 Acura RSX, foto 33 Acura RSX, foto 34 Acura RSX, foto 35 Acura RSX, foto 36 Acura RSX, foto 37 Acura RSX, foto 38 Acura RSX, foto 39 Acura RSX, foto 40 Acura RSX, foto 41 Acura RSX, foto 42 Acura RSX, foto 43 Acura RSX, foto 44 Acura RSX, foto 45 Acura RSX, foto 46 Acura RSX, foto 47 Acura RSX, foto 48 Acura RSX, foto 49 Acura RSX, foto 50 Acura RSX, foto 51 Acura RSX, foto 52 Acura RSX, foto 53 Acura RSX, foto 54 Acura RSX, foto 55 Acura RSX, foto 56 Acura RSX, foto 57 Acura RSX, foto 58 Acura RSX, foto 59 Acura RSX, foto 60 Acura RSX, foto 61 Acura RSX, foto 62 Acura RSX, foto 62 Acura RSX, foto 63 Acura RSX, foto 64 Acura RSX, foto 66 Acura RSX, foto 67 Acura RSX, foto 67 Acura RSX, foto 68 Acura RSX, foto 70 Acura RSX, foto 71 Acura RSX, foto 72 Acura RSX, foto 74 Acura RSX, foto 75 Acura RSX, foto 76 Acura RSX, foto 77 Acura RSX, foto 78 Acura RSX, foto 79 Acura RSX, foto 80 Acura RSX, foto 81 Acura RSX, foto 82 Acura RSX, foto 83 Acura RSX, foto 84 Acura RSX, foto 85 Acura RSX, foto 86 Acura RSX, foto 87 Acura RSX, foto 88 Acura RSX, foto 89 Acura RSX, foto 90 Acura RSX, foto 91 Acura RSX, foto 92 Acura RSX, foto 93 Acura RSX, foto 94 Acura RSX, foto 95 Acura RSX, foto 96 Acura RSX, foto 97 Acura RSX, foto 98 Acura RSX, foto 99 Acura RSX, foto 100 Acura RSX, foto 101 Acura RSX, foto 102 Acura RSX, foto 103 Acura RSX, foto 104 Acura RSX, foto 105 Acura RSX, foto 106 Acura RSX, foto 107 Acura RSX, foto 108 Acura RSX, foto 109 Acura RSX, foto 110 Acura RSX, foto 111 Acura RSX, foto 112 Acura RSX, foto 113 Acura RSX, foto 114 Acura RSX, foto 115 Acura RSX, foto 116 Acura RSX, foto 117 Acura RSX, foto 118 Acura RSX, foto 119 Acura RSX, foto 120 Acura RSX, foto 121 Acura RSX, foto 122 Acura RSX, foto 123 Acura RSX, foto 124 Acura RSX, foto 125 Acura RSX, foto 126 Acura RSX, foto 127 Acura RSX, foto 128 Acura RSX, foto 129 Acura RSX, foto 130 Acura RSX, foto 131 Acura RSX, foto 132 Acura RSX, foto 133 Acura RSX, foto 134 Acura RSX, foto 135 Acura RSX, foto 136 Acura RSX, foto 137 Acura RSX, foto 138 Acura RSX, foto 139 Acura RSX, foto 140 Acura RSX, foto 141 Acura RSX, foto 142 Acura RSX, foto 143 Acura RSX, foto 144 Acura RSX, foto 145 Acura RSX, foto 146 Acura RSX, foto 147 Acura RSX, foto 148 Acura RSX, foto 149 Acura RSX, foto 150 Acura RSX, foto 152 Acura RSX, foto 153 Acura RSX, foto 154 Acura RSX, foto 155 Acura RSX, foto 156 Acura RSX, foto 157 Acura RSX, foto 158 Acura RSX, foto 159 Acura RSX, foto 160 Acura RSX, foto 161 Acura RSX, foto 162 Acura RSX, foto 163 Acura RSX, foto 164 Acura RSX, foto 165

Přezdívka auta akura Rok výroby 2006 Koupeno ojeté palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1998 výkon [kW]: 146 kroutící moment [Nm]: 180 zrychlení 0-100 km/h [s]: 6.5 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 17 pohon kol: přední

Acura RSX Type S

1. Ako k tomu došlo?
Zhruba po roku s fungel novým nemeckým vozom nižšej strednej triedy som ním bol natoľko znudený a znechutený, že som nevidel inú cestu ako zaobstarať si auto, ktoré bude skutočne ponúkať pôžitok z jazdy. Vzhľadom na moju náklonnosť ku japonským autám som vyberal prakticky iba medzi nimi. Chcel som niečo nie príliš staré aby som nemusel hneď po kúpe stráviť prvý rok viac v servise ako na ceste. Predstava bola taká, že Leona skrátka nahradím niečím iným každodenne použiteľným. Spätne hodnotím, že som na to nešiel ideálne. Po trpkej skúsenosti s koncernovým turbobenzínovým motorom som mal chuť si užiť iný motor. Niečo s chuťou po otáčkach. Prirodzeným zvukom. Niečo s čim bude človeka baviť naháňanie ručičky otáčkomera v pre bežné motory absurdných číslach a jej splašeným mlátením do obmedzovača.
V rozpore s predchádzajúcim tvrdením bolo mojím pôvodným favoritom Subaru Impreza WRX niekde okolo 2003-2005. STI som nechcel kôli vysokým nákladom na všetko vrátane paliva. Jednu fajnovú som našiel v skoro neuveriteľnom stave, no nestihol som zareagovať dostatočne rýchlo. Logicky asi čakáte, že ďalšie napíšem EVO, no sklamem vás. Evo nikdy nebolo mojím snom. Síce by som ho rád vyskúšal, no vlastniť by som ho nechcel. Je to špičkové auto, no vadí mi na ňom hlavne na japonské auto príliš veľká komercia. Veľkým lákadlom bola aj S14 Silvia, ale tých je jednak málo, druhak je to staršie auto ako som chcel a hlavne nájsť ju v nedobastlenom stave je veľmi náročné. Auto, ktoré mi je úplne po nôte je Honda S2000. To auto spĺňa všetko, ale jednak som v tom čase mal predstavu auto využívať celoročne ako jediné auto, druhak som si uvedomoval, že je to na moje skúsenosti ostrejšie auto ako by bolo vhodné a tretiak je cena za dobrý kúsok aj dnes stále veľmi vysoká. Možno raz... Hondu Civic TypeR som nechcel. 7.generácia je technicky akceptovateľná ale okrem exteriéru sa mi nepáči ani interiér a 8.generácia je v sériovom prevedení na môj vkus príliš kompromisná. Navyše je ich u nás stráášne veľa. Chvíľu som uvažoval nad Toyotou Corollou TS, 1.8 190 atmosférických koní, totálne nenápadné auto, neuveriteľne lacné. No po bližšom skúmaní som kôli prevodovke a vlastne aj motoru od tejto varianty upustil. Motor je síce super, ale implementáciu VTEC v konkurenčnej Integre s rovnakým objemom a výkonom považuje drvivá väčšina ľudí za výrazne charizmatickejšiu, takže by sa jednalo zase o kompromis...
No a sme pri Integre. Prvá generácia DC2 mi vyhovovala tiež takmer všetkým až na vek. Je ľahká, dostatočne výkonná, s krátkou prevodovkou šialene ostrá a pocitovo je to skrátka ostrá Honda. Bohužiaľ ten vek. Posledná generácia DC5 je výrazne menej známa. No po všetkých stránkach som na nej nenašiel žiadny "papierový" nedostatok voči mojim požiadavkám. Bohužiaľ sa ukázalo, že Japonci ju do európy nikdy nevozili a teda všetky Hondy Integra DC5 majú volant na pravej strane. A bolo vymaľované. Už som sa pozeral vlastne opäť inde, keď som si po nejakom čase uvedomil, že do ameriky ju predsa vozili a tam majú volant na ľavo! Rýchly klik na mobile.de ich vyhodil niekoľko. Tá mne najvhodnejšia bola pri Prahe a po krátkej komunikácií som už plánoval prieskumný výlet....

2. Prvé stretnutie
Pri prvom stretnutí som čakal všeličo, ale nie to čo som dostal. Auto bolo technicky v perfektnej kondícií, predsa len malo najazdené len ani nie 45 tisíc a majiteľ sa autám venoval profesionálne. Týchto áut mal viac a táto bola na civilné použitie, takže s ňou jednak správne narábal a druhak jej doprial, to čo potrebovala. Kozmeticky sa našlo niekoľko preliačin spôsobených prevozom z US. Lak všade pôvodný. Kolesá bez škrabanca, motor jemne zaprášený, takže aj obavy z vykuchania boli neopodstatnené. No ale jazda. Nečakané, zviezol som sa len pár km ale vystupoval som s veľmi zmiešanými pocitmi. Na otázku, či chcem vymeniť Leona za toto by som asi odpovedal ze nie. Nedalo sa to čakať, auto bolo živelné, super zvuk, tvrdšie ale predsa schopné, radenie bombové, brzdy doposiaľ nezažité. Úplne ale úplne iné ako som čakal. Povedali sme si, že sa ešte spojíme a šiel som domov. Cesta bola plná myšlienok a rozoberania rôznych aspektov jej vlastníctva s kamošom, ktorý šiel so mnou. Keď som prišiel domov a stále so zmiešanými pocitmi popisoval aké to bolo, tak z toho ako som to opisoval každý predpokladal, že som ju kúpil... Myšlienky hlodali a ja som si po pár dňoch uvedomil, že to auto je presne také ako má byť a je len môj problém, či ho chcem, resp. či to je to, čo chcem. No skrátka nasledujúci víkend som šiel do Prahy znova. Previezol sa na pohodu dlhší niekoľkohodinový okruh a bez váhania zložil zálohu...

3. Čo to je?
Acura je americká divízia Hondy. RSX je konkrétne model s kódovým označením DC5, čoby nástupca priam legendárnej DC2, aj u nás celkom dobre známej Hondy Integra. Pod kapotou má dobre známy atmosferický dvojliter s označením K20. Moja má konkrétne K20Z1. Výkon sa pohybuje okolo 200k, a je technicky bližšie japonskej verzií TypeR ako európskej v CTR 7G. Je ale naladený na menej kvalitné palivo. Hmotnosť odhadujem okolo 1200kg, japonský TypeR mal 1170kg. Podvozkovo je auto identické so spomínaným Civicom 7.generácie, má ale iné rozloženie hmotnosti.
Môj kúsok je vyrobený posledný rok existencie modelu, takže už je po facelifte, oproti pôvodnej verzí má ostrejšie vačky, výfukové potrubie s väčším priemerom, karbónové synchróny aj na 5. a 6. prevodovom stupňi, rozperu medzi tlmičmi v motorovom priestore, upravenú geometriu a samozrejme kozmetické úpravy, ktoré sú nepodstatné. Môj model je Type S, čo je najvyššia možná konfigurácia. Obsahuje strešné okno, klímu a dokonca aj tempomat. Sedačky sú kožené, perforované s lepším bočným vedením. Sú perfektne pohodlné ale pri ostrej jazdne neposkytujú oporu aká by bola vhodná. Interiér je inak veľmi príjemný, na to že model žije od roku 2000, tak som úplne spokojný.
Po technickej stránke bolo auto prakticky sériové, čo mi vyhovovalo. Upravená bola koncovka výfuku za Magnaflow 3" 'rúru' a znížený podvozok. Znížením som nadšený nebol, dosiahnuté bolo výmenou pružín za Eibach SportLine na sériových tlmičoch. Predné kotúče boli vymenené za EBC TurboGroove v sériovom rozmere 300x28mm. Sériové disky vymenili Advany RGII s rovnakým priemerom 17" a mne neznámymi ostatnými rozmermi. Zbytok auta bol nedotknutý, v brzdách boli originál Honda brzdové platničky, filtre tiež.

4. Aké to je?
Jazda s Acurou je mechanická orgia. Škrtiaca klapka je ovládaná mechanicky lankom, takže reakcie na plynový pedál sú okamžité. Posilovač je hydraulický, takže žiadne informácie od kolies sa nestratia v neznáme. Nastavený je trochu tuhšie. Pri presadnútí z Acury do Leona som mal chvíľu pocit, že šoférujem hračkárske autíčko. ABS je nastavené tak, že spína skutočne až keď by sa kolesá zablokovali. Citeľne reaguje len na sypkom alebo mokrom povrchu pri prebrzdení. Na suchej kvalitnej vozovke si jeho zásahov všimnúť skutočne ťažko. Radiaca páka má stredne dlhé dráhy. Predsa len je to predokolka, takže tiahla medzi pákou a prevodovkou sú nutnosť. Inak je veľmi presná a napriek tomu, že sú kvalty dosť natesno, tak ich triafanie je hračka. Spojka je len jemne tuhšia ako v bežných autách, keďže prenášaný krútiaci moment nie je nijako extra vysoký. Čo ale nie je ideálne, je posed. Ten je stavaný asi na iné postavy alebo neviem. Som zvyknutý šoférovať na dlhé nohy a aj s pomerne vspriamenou sedačkou mám volant trochu ďalej ako by som si predstavoval. Na kratšie nohy sa mi jazdí zle, mám vtedy problém hlavne s medziplynmi.
Motor je skutočná lahôdka. Limiter zastaví otáčkomer v rozlete pri hodnote 8300ot. Ostrá vačka nastupuje pri 5800ot. V praxi to vyzerá tak, že po presadnutí, človek jazdí v pre benzínový motor normálnych otáčkach povedzme do 4000. Tu je motor tak normálne pružný, vzhľadom na krátku prevodovku je dynamika jemne nadpriemerná ale žiadne peklo sa nekoná. Zaujímavé to začína byť práve pri prekonaní tých nejakých 5500ot a predstavenie, ktoré sa koná až po obmedzovač sa človeku neprestáva zunovať. Pravda auto je výrazne hlučnejšie ako je v kraji zvykom. Aj to je ale súčasť jeho charakteru a tej návykovej esencie vysokootáčkových atmosferických motorov.
Jazda je potom plná vnemov, ktoré z bežných áut človek vôbec nedostane. Riadenie je priam chirurgicky presné, čo v kombinácií s podobne presným dávkovaním plynu a bŕzd robí z jazdy neporovnateľnú záležitosť s bežnými autami. V aute nie je okrem ABS žiadna 'ochranná' elektronika, takže všetko má vo svojích rukách sám šofér. Vzhľadom ale na všetky spomínané vnemy, ktoré auto človeku dáva nie je ani prichádzajúci pretáčavý šmyk problém. A že som si ich zopár užil, kým som mal v predu semislicky a v zadu bežné pneu s mizernou geometriu vzhľadom na zníženie.
Čo to všetko spôsobuje je, že keď sa zbehnú tie správne okolnosti, tak motor reve permanentne v režime ostrej vačky medzi 6000 a 8300 otáčkami, plná brzda strieda plný plyn a šofér sa baví ako malé decko. Acura je auto, ktoré človeka nenechá ísť dlho kľudne. Aj keď si to poviem, tak mi to málokedy vydrží viac ako 10km. V zákrutách je drvivá väčšina ostatnej premávky absurdne pomalá a tak nejak človeka všetci vlastne obmedzujú aj keď si ide v kľude na pohodu. Preto sa to v krátkej dobe zvrhne na preskakovanie auta za autom. To výrazne podporuje motor, ktorý stačí raz dostať nad 6000ot a už človek nechce menej, neuspokojuje ho to. Ten motor to miluje a vodič s ním. Je to silne nákazlivé. Na druhej strane má len 200k, takže to nie je raketa s ktorou sa dá preskočiť čokoľvek kedykoľvek, to určite nie. Absurdne ale výkon vôbec nechýba, keď sa človek baví na dobrej ceste s dobrým povrchom a bez premávky. Chýba len pri predbiehaní.
Acura mi robí neskutočnú radosť. Jazdenie s ňou je nevšedný zážitok a že je to bomba si človek uvedomí aj podľa toho, že ho to skrátka baví a nerieši sprievodné negatívne javy. Spotreba, opotrebenie pneumatík, brzdové obloženie to všetko ide bokom a človek si to uvedomí až "potom". Takto ja charakterizujem skutočne zábavné auto. Nie je to premotorované auto, napriek tomu s ním máločo udrží na kľukatej ceste krok. Je to skrátka srdcovka :-)

5. Prvá sezóna
Prvú sezónu som s autom jazdil v takom stave, v akom som ho kúpil. Povymieňal som iba olej, dosluhujúce obloženie za Ferodo DS1444, vzduchový filter a predné semislikové pneu Federal RS-R za Pirelli PZero Nero. Na zoznamovanie bolo auto ostré až, až. Vadil iba neprakticky znížený podvozok. Bežne sa stávalo, že na priečnych nerovnostiach šli tlmiče, kôli krátkym pružinám na doraz a auto dostávalo veľké rany. Aj zníženie bolo nepraktické. Bolo potrebné dávať dosť pozor na predný nárazník a prudké zjazdy z cesty napr. do podzemných garáží. So sériovými pedálmi som mal problém s medziplynmi, plyn bol ďalej a hlbšie ako by mi vyhovovalo. Nainštaloval som preto repliku Mugen pedálov. Oceľový pedál plynu ho zodvihol a priblížil ku brzdovému, čo mi výrazne pomohlo.
Prvú sezónu bola Acura mojím jediným autom, takže som s ňou jazdil veľmi často. V týždni pracovne, po víkendoch pre zábavu. V tom čase pracujúc v Bratislave som si spravil niekoľko výletov do rakúskych álp. Vymetajúc bočné cestičky, horské priesmyky sme sa zoznamovali. Zvyšky pneumatík som nechával ale aj na slovenských cestách II. triedy. Jazdenie tu bolo ale riskantnejšie a menej príjemné práve kôli nevhodnému podvozku. To malo ale za následok pomalšiu jazdu, viac brzdenia a v podstate som jazdil na jej možnosti pomerne pomaly. Tomu odpovedala aj spotreba. Bežne som sa pohyboval okolo 10L, málokedy som presiahol 11L na nádrž.
S blížiacou sa zimou mi ale bolo jasné, že s týmto podvozkom to nepôjde a chcel som aj upraviť výšku a povymieňať aj nejaké drobnosti. Preto som nakoniec na jeseň zadovážil druhé auto na pracovné účely a Acura sa nasťahovala na zimu do garáže.
Počas prvej sezóny sme asi za 5 mesiacov najazdili zhruba 15000km a jediný problém, ktorý sa koncom sezóny vyskytol bol škrtajúci štartér.

6. Zimná aktivita - Stage 0.2
V zime bol jasný plán. Vymeniť podvozok za výškovo nastaviteľný. Po prieskume som bol rozhodnutý pre klasiku v podobe Tein SuperStreet podvozku s unibalovým uložením. Ten sa ako sa ale ukázalo pre DC5 už prestal dodávať a tak som uvažoval nad alternatívami. Súboj bol medzi HSD a XYZ, ktoré sú podľa informácií, ktoré sa mi podarilo zohnať konštrukčne identické líšia sa iba vnútorným nastavením tlmičov a tvrdosťou pružín. Z auta som nechcel robiť nekompromisného tvrďáka, hlavne preto som sa rozhodol pre XYZ SuperSport. Vzhľadom na druh zadnej nápravy potrebuje DC5 pri znížení pre nastavenie korektnej geometrie nastaviteľné horné ramená, tam sa nasťahovali produkty firmy Ingalls. Predné kotúče boli jemne nadrážkované, preto som zadovážil aj výmenu kotúčov za rovnaké a teda EBC Turbo Groove 300x28mm. Brzdové obloženie som napriek nepriaznivým recenziám nainštaloval EBC Yellow Stuff. Ďalej som vymenil zadné svetlá za originál japonské, kôli oranžovým smerovkám. Vymenený samozrejme olej motorový aj prevodový a filter. Papierový vzducháč som nahradil umývateľnou K&N vložkou, pôvodné sviečky nahradili iridiové Denso. Najväčší problém bola extrakcia spomínaného štartéra. Po odstránení airboxu a utesnení okruhu chladiacej kvapaliny, ktorý bolo potrebné rozpojiť bolo nutné ešte vymontovať sanie. Špeciálne kôli zle dostupným 2 skrutkám som musel nakoniec nakúpiť strašnú hromadu náradia ale podarilo sa :-) Po inštalácií všetkých súčiastok späť bolo prvé štartovanie plné obáv, no skončilo to dobre. Žiadne kontrolky, motor si krásne nabehol a spokojne vrčal. Na koniec po nahodení podvozku som postupne upravoval výšku. Vpredu to bolo veľmi jednoduché, pretože nastavenie výšky je nezávislé od nastavenia predpätia pružiny. Stačilo pootočiť tlmičom a utiahnuť kontra maticu. Nastavenie výšky zadných tlmičov je komplikovanejšie. Nakoniec som skončil s najvyšším možným nastavením. Tu sa ale upravuje okrem výšky spoločne aj predpätie pružiny a tým pádom tvrdosť tlmiča.

7. Druhá sezóna
Začiatok sezóny viedol do pneuservisu, kde sa na všetky disky nasťahovali nové Pirelli PZero Nero a niekoľkokrát na geometriu. To preto, lebo podvozok po prvých pár tisícoch si jemne sadne a ovplyvní to geometriu. Prvé jazdy na jar boli inak úchvatné. Po celej zime s dízlom to bolo ako prebudenie zo zlého sna. S dobrým nastavením geometrie a novými pneumatikami som sa vydal hľadať optimálne nastavenia podvozku. Po niekoľkých hodinách jazdenia tam a späť obľúbeného nefrekventovaného úseku som bol spokojný a začalo sa spoznávanie iného auta ako v prvej sezóne. Nový podvozok fungoval neporovnateľne s pôvodným, tlmiče skutočne robili to čo mali a bolo cítiť aj vyšší zdvih, čo napriek výrazne tvrdším pružinám výrazne prispelo ku komfortu. Každý koho som viezol bol príjemne prekvapený a priznal sa, že čakal omnoho menej komfortnú jazdu. S dobrým nastavením ale auto poskytovalo omnoho vyššiu istotu v zákrutách, ako na ideálnom, tak na zhoršenom povrchu. Toto viedlo postupne k výrazne vyšším rýchlostiam, ktorými som začal jazdiť a začal sa prejavovať prvý technický nedostatok.
Brzdy. So sériovým setupom som v prvej sezóne nemal žiadny problém, no s lepšími jazdnými vlastnosťami prestávali obyčajné brzdové komponenty strácať dych. Nahodené EBC Yellow Stuff postihol ich bežný problém. Materiál z ktorého sú vyrobené pri výraznom prehriati zmení štruktúru a doslova sa rozsype. Mne vydržali zhruba 1500km. Bolo potrebné siahnuť po niečom kvalitnejšom. Chcel som opäť klasiku Ferodo DS2500, no potreboval som ich rýchlo a neboli nikde k dispozící, tak som siahol ešte ďalej po Ferodo DS1.11. Tieto platne boli absolútne neporovnateľné s prechádzajúcimi. Po zahriatí, bežných spolucestujúcich ich brzdný výkon doslova desil. Neskôr došli aj objednané DS2500, ktoré som nahodil na skúšku a musím sa priznať, že po DS1.11 som bol sklamaný. Výdrž zhruba 5000km a účinok nie nedostačujúci ale citeľne nižší. Výhoda bola nepotreba zahrievania, pre podávanie optimálneho účinku. Po likvidácií týchto 2 obložení niekde v strede životnosti DS1.11 som objavil na kotúči malé praskliny, ktoré po niekoľkých týždňoch prerástli až do seriózne prasknutého kotúča. Uvedomenie si zlej brzdnej techniky, študovanie teórie ma zase posunulo ďalej. Do konca sezóny som nahodil pôvodné EBC kotúče naspäť a posledných niekoľko tisíc vydržali bez újmy. Napriek tomu je jasné, že brzdy sú momentálne limitujúci faktor. Pri jazde naplno brzdy aj na sériových pneu vydržia bez zmeny vlastností tak 10minút. Potom už mäkne pedál a brzdy síce brzdia ale nedovolil som si v takom stave držať ju pod krkom aj ďalej. Pri otvorených oknách je bežne cítiť spálené obloženie.
Začiatkom sezóny som navštívil ešte jeden dobre známy servis v čechách s cieľom vymeniť všetky ešte pôvodné náplne, teda chladiacu a hlavne brzdovú kvapalinu. Ďalej sa preventívne vymieňal palivový filter a zadný brzdový setup. Na miesto kotúčov sa nasťahovali taktiež EBC Turbo Groove v sériovom rozmere tuším 280x11mm a obloženie DS2500. Okrem toho auto prešlo testom s cieľom odhaliť potenciálne problémy, ktoré som možno prehliadol. Ukázalo sa, že všetko je v najlepšom poriadku. Prebehlo meranie na brzde s rozporuplným výsledkom. Aj vďaka jeho výsledku som prešiel na N98, ktorý by nemal byť nutný, ale pocitovo je auto živšie a hlavne by mal byť čistejší.
V tejto sezóne som Acuru už používal čisto na víkendové jazdenie. Vzhľadom na minimum "civilných" jázd a výrazne lepších jazdných vlastností stúpla spotreba stabilne nad 12L na nádrž. Väčšinou som sa hýbal okolo 13.

8. Blízka budúcnosť - Stage 1
Na jar auto čakajú prvé seriózne úpravy. Aktuálne už je pripravený komplet brzdový big kit s 6piestovým brzdičom. Jedná sa set XYZ s dvojdielnými drážkovanými kotúčmi v rozmere 330x32mm.
Už od počiatku som chcel auto vybaviť mechanickým svorným diferenciálom, ktorý bohužiaľ sériovo neobsahuje. Takže by sa mal teraz konečne nasťahovať do prevodovkovej skrine. Popri tom plánujem inštaláciu kratšieho stáleho prevodu a odľahčeného zotrvačníka. Rozmýšľam nad spojkou, ktorej absolútne nič pocitovo nie je, ale hovorím si keď sa to už bude robiť, tak to môžem mať preventívne z krku do budúcna. Vymenia sa silentbloky motora za tvrdšie a nainštaluje sa tlmič záklonu motora. Výkonnostne neplánujem teda žiadnu úpravu, chcem iba naladiť motor originál na N98 pomocou K-PRO riadiacej jednotky. Po tomto zásahu počítam s radikálnou zmenou jazdných vlastností ktoré chcem podporiť ešte semislikovými pneu. Hodne sa na to teším.
Ešte sa pohrávam s myšlienkou vyhodenia klimatizácie. Nechcem extrémne odľahčovať, fakt je ale ten, že ju zapínam len preto "aby občas bežala" a vôbec ju nepotrebujem. Strešné okno rieši väčšinu situácií. Klíma príde vhod iba na diaľnici keď je vonku príliš teplo a otvorené strešné okno je rušivé. Takých jázd absolvujem ale skutočné minimum.

9. Ďaleká budúcnosť - Stage 2
V bližšie nedefinovanej budúcnosti po tom ako sa naučím využiť predchádzajúce úpravy pravdepodobne dôjde aj na výkonnostné upgrady. Zatiaľ ich považujem za nepotrebné, ale výmenou v takom prípade prejde celý systém sania a výfuku. Konkrétne teda výmena sériového airboxu za BMC-CDA box, sanie s termotesnením. Škrtiaca klapka asi zostane sériová. Na strane výfuku zasiahne výmena celý systém, teda zvody 4-2-1, širokopásmovú lambda sondu, športový katalyzátor a tlmič s koncovkou.

10. Záver
Auto nie je showcar. Od kúpy som okrem zatretia niekoľkých vád v laku s exteriérom nič nerobil. Chcem iba odstrániť preliačiny od prevozu a fóliu zo strechy. Po vizuálnej stránke nemám v pláne žiadne úpravy. Decentný takmer sériový vzhľad sa mi páči. Možno by som zmenil farbu, ale nepotrebujem to a tie peniaze radšej prejazdím :-)

Charakter
Komunikatívnosť
Podvozok
Zvuk
Hmotnosť

Žiadne si neuvedomujem, keďže je to víkendovka

Olej Castrol 10w60

Výmeny oleja:
Pred kúpou
cca 16500 mil
cca 24500 mil.
Po kúpe
30500mil - Castrol EDGE 10w-60. Filtre MANN
36600mil - Castrol EDGE 10w-60. Olejový filter Honda, vzducháč K&N.
43000mil - Castrol EDGE 10w-60. Olejový filter Honda. Vzducháč zatiaľ bez úpravy.
47000mil - Castrol EDGE 10w-60. Olejový filter Honda, prevodovkový olej MTF a vyčistený vzducháč.
51200mil - Castrol EDGE 10w-60 Olejový filter Honda. Vzducháč zatiaľ bez úpravy.

Nájazd pri kúpe: 27300 míľ(cca 44000km)
Nájazd po 1.sezóne: 36600 míľ (cca 59000km)
Nájazd po 2.sezóne: 46100 míľ (cca 74000km)
Nájazd po 3.sezóne 51100 míľ (cca 82000km)
Nájazd po 4.sezóne 54758míľ (cca 88700km)
Nájazd po 5.sezóne 57900míľ (cca 93000km)

2.5.2018 18:36

Acura našla nového majiteľa

Po dlhej dobe keď auto už len stálo v garáži a využíval som ho minimálne si našlo nového nadšeného majiteľa. Verím, že mu bude prinášať minimálne toľko radosti ako po celý čas mne.

25.4.2017 14:10

Neskorý jarný servis

Acura po neskutočne dlhej zime dostala konečne čerstvý olej a filtrík. Klasika Castrol 10w-60 a veľkokapacitný filter Honda. Vzducháč sa čistil minulý rok v lete, takže bez úpravy.

26.8.2015 18:11

Nové brzdové doštičky

Teda doštičky. Aktuálne už celkom riadne dosky. Majú dĺžku slušných 153mm, čo už je celkom slušná plocha. Po konzultáciách som opustil organické obloženie a zadovážil metalické od RayBestos s označením ST31. Po vyčistení a inštalácií som ich zabehol a nechal vychladiť. Už po ceste do garáže bol účinok celkom príjemný. Patrične vyskúšané budú už čoskoro :-)

24.4.2015 12:25

Jarný mikroservis

Acura dostala čerstvý olej klasiku Castrol 10w60 a novy velkokapacitny filter Honda. Premazané zadné uloženie, zadné pneu sa nasťahovali dopredu.
Následne po čerstvom kúpeli sme sa vybrali na prvý normálny výjazd tohto roku s opätovným zistením, že je to skrátka šupa! :-) Trochu lepší podovzok a svorný diferák robí to auto v zákrutách skrátka neuveriteľné.

15.6.2014 19:01

Zopár drobností

Minulý víkend sme navštívili Toyota zraz pod Pezinskou babou. Účasť som tam čakal vzhľadom na bratislavský región výrazne lepšiu. Inak dobrá akcia.
V nedeľu sme potom boli spáliť benzín na nádherných rakúskych cestách v úpätí álp. Nádherný deň, všetko fungovalo ako malo, akurát málo najazdených ostrých kilometrov tento rok je stále veľmi cítiť. Na rakúskych cestách bolo nehorázne množstvo motorkárov, na slovenských zase policajtov. Na 200km som videl 4 hliadky...
V piatok prišiel z lakovne zadný nárazník. Farba presne sedí a auto konečne vyzerá tak ako si zaslúži.
Teraz už len začať konečne jazdiť.

14.5.2014 15:04

Pomáhať a chrániť

Včera večer po práci sa mi podarilo vytiahnuť auto z garáže, keďže ešte nepršalo vyrazil som s cieľom vyskúšať prevodovku. Hneď na výjazde z mesta som sa zaradil asi ako 3tie auto za policajné idúce mojím smerom. Dúfajúc, že niekde v najbližšej dedine to zapichnú, som šiel slušne za mojím cieľom. Nestalo sa, pred Strážou som sa dostal do ich priameho závesu. Pred Belou sa mi naskytla možnosť ich korektne predbenúť a slušne som pokračoval pred nimi. Vliekli sa za mnou až do Terchovej, kde ma na vjazde zastavili a začali kontrolovať. Vedomý si neporušenia žiadnych predpisov, som bol v kľude. Keď si po kontrole obvyklých papierov začali pýtať osvedčenie o STK, EK a poistke, bolo jasné, že len hľadajú dôvod pokuty. Všetko bolo v poriadku, dychová skúška negatívna, pneumatiky v poriadku. Zlatý kliniec programu bola žiadosť homologizačného protokolu od fólie na zadnom skle, ktorý pochopiteľne v aute nemám. Toto zásadné zlyhanie majiteľa spôsobilo v očiach polície, že auto bolo technicky nespôsobilé na pre pohyb na pozemných komunikáciách a chceli mi odobrať technický preukaz a evidenčné čísla. Asi po 15 minútach riešenia tohto závažného nedostatku vozidla sa policajti uskromnili s 50eurovou pokutou a s veľkou výstrahou ma nechali ísť. Povzbudený kvalitnou prácou a včasným zásahom obrancov zákona som auto otočil a šiel domov... Som rád, že môžem zo svojich daní platiť ľudí, ktorí mi tak kvalitne a spoľahlivo pomáhajú a chránia ma.

12.5.2014 07:59

Synchrón

Počas druhej jazdy sa začal ozývať 3kový synchrón a posupne sa jeho funkcia zhoršovala až nesynchronizoval vôbec. Cestou na dofču som Acuru teda vyhodil v prahe na jeho transplantáciu a identifikáciu toho, čo sa stalo, keďže synchrón bol nový.
Cestou späť som ju vyzdvihol a dúfajme, že bude všetko fajn. Výhľad počasia neukazuje, že by sa dalo v krátkom čase niekam vybehnúť...
Po ceste z Prahy som šiel posledných 300km v prudkom lejaku a veľmi prekvapili pneu. Semisliky si z vody na ceste nerobia ťažkú hlavu a v princípe sa chovajú veľmi podobne ako normálne pneu. V kombinácí so svorným diferákom je aj aquaplaning perfektne odhadnuteľný a auto sa chová veľmi očakávateľne. Príjemné prekvapenie.

29.4.2014 22:10

Potešenie netrvalo dlho

Víkendová výprava za daľšou najkrajšou trasou mala nečakaný priebeh. Zhruba po 100km, kedy bola cesta dlho vlhká a klzká sa pri radení vo vysokých otáčkach začal ozývať 3kový synchrón. Zvolnenie tempa a pozorovanie javu nijako nezabránilo prudkému zhoršeniu jeho funkcie už počas jazdy. Zhruba 200km domov v kombinovanom režime skončilo tak, že synchrón škrtá aj v mestskom režime. Stav si zatiaľ nikto nevie vysvetliť. Auto ide opäť do Prahy pod nože...

22.4.2014 09:07

Stage 1 - First ride

Vo štvrtok obuté semisliky Federal 595 RS-R čím bol úspešne dokončený tohtosezónny setup. Ešte som prestriekal silenty a kĺby zadného zavesenia a voila vŕzganie prestalo.
Víkend potom znamení dlhej cesty za určitým cieľom a následne dlhej cesty zase naspäť.
Ešte bolo chladno, pneumatiky nefungovali ideálne. Brzdy príjemne prekvapili úžasnou citlivosťou a modulárnosťou. Oproti minuloročnému setupu s DS 1.11 sú výrazne menej kúsavé. Maximálna sila je vyššia, Náhle skočenie na pedál po vzore minuloročnej jazdy znamená zablokovanie kolies.
Som príjemne prekvapený ako cítiť svorný diferák aj na suchu. Uťahovanie zákrut pod plynom je nákazlivé.
Naopak, reakcie na plyn som čakal že budú s odľahčeným zotrvačníkom, kratším stálym prevodom a tvrdšími silentami motora živšie. Motor sa síce zbiera ochotnejšie ako predtým ale čakal som, že to bude väčší rozdiel.
Posledná výrazná zmena sú sedačky. Majú tvrdšiu škrupinu ale mäkší sedák. Pocitovo sú pohodlnejšie (čo je zbytočné) ale vedenie tela je istejšie. Človek v nich sedí napevno a nikam pri preťaženiach v zákrutách necestuje. Keďže jazdím na dlhšie nohy, tak mám sedačku viac vzpriamenú a ocenil by som lepšiu bedrovú oporu. Inak sú ale super!
S autom je možné zase jazdiť trochu ostrejšie. Jazda zákrut pod plynom chce inú taktiku ako s otvoreným difom. Musím si zvyknúť aj na brzdy a prispôsobiť medziplyny, ktoré mi po zime zase nejdú tak ako by som si želal. Ešte je to predčasné ale zdá sa, že nám vzhľadom na úpravy a možnosti jazdiť inak opäť stúpla spotreba. Orientačne to vyzerá že sa budeme pohybovať medzi 13-14...

17.4.2014 10:01

Stage1 - Complete

Auto sa včera vrátilo z prechodného domova , kde sa implantovali naplánované úpravy.
Spravila sa prevodovka - nové 2,3,4 koliečka spolu s karbónovými synchrónami MFactory doplnil svorný diferák a odľahčený zotrvačník od rovnakej značky. Medzi prevodovku a zotrvák sa nasťahovala spojka Exedy Stage 1. Okrem toho sa pritvrdili silenty motora.
Ďalej sa nainštaloval brzdový kit. Nevliezol sa pod disky, takže sa museli vyrobiť podložky na mieru s minimálnym možným rozšírením a custom stredovou dierou. Predné sedačky taktiež boli nahradené a náhodného okoloidúceho klamú, že sa jedná o TypeR model. So sedačkami sa musel preniesť tlakový senzor z pôvodných sedačiek aby bol spokojný computer. Ten ešte treba doladiť. Zatiaľ je v aute len voľne pohodený :-)
Nevyriešený problém ale nastal pri inštalácí riadacej jednotky K-PRO. RSX 05-06 má zrovna inú riadiacu jednotku ako 01-04 a EU CTR a nie je možné použiť štandardný postup. Síce sa to dá spraviť, ale bude potreba navyše novú riadiacu a úprava v USA. Celá sranda vyjde na min 1500Eur. Keďže na aute nie sú zatiaľ úpravy pre ktoré by malo špeci ladenie extra význam, tak tento krok odkladám na neurčito.
Auto dovezené o 2 v noci plne naložené vecami, takže schopnosti ešte netuším. Akurát na voľnobeh to s tým zotrvákom a tvrdými silentami trasie jak nejaký diesel :-)

21.3.2014 08:28

Stage1 - Modifications begin

Včera Acura zaparkovala v TypeR.cz s cieľom inštalácie prvej série úprav, ktoré interne označujem ako Stage 1. Predbežná dĺžka prác je 3 týždne.
Príjemne prekvapil XYZ brzdový kit, ktorý pôsobí podstatne hodnotenjším dojmom ako XYZ Supersport podvozok. Taktiež ma príjemne prekvapila hmotnosť brzdových trmeňov. Vzhľadom na ich rozmery som čakal že budú výrazne ťažšie.
Fun fact: už nejaký čas podozrievam spotrebu, ktorú nedokážem pri normálnej jazde dostať pod 12 litrov. Včera som z Trenčína došiel min 220km po ďalšiu pumpu a mal som dosť veľký problém do nádrže dostať vôbec 20L N98. Zaujímavé...
Cesta vlakom domov otras. Málo miesta a meškanie. Triedu "Relax" si predstavujem inak...

5.3.2014 16:28

Jarné prebudenie

Cez víkend som tento rok prvý krát vytiahol acuru na výlet. Tieto prechody po celej zime strávenej za volantom zúfalého diesla sú ako prebudenie zo zlého sna. Zrazu je dynamika úžasná aj v otáčkach, kde ostrá vačka ešte tvrdo spí a skutočné predstavenie má ešte len príjsť.
Zároveň je to ale čas, keď si človek uvedomí, že po takom dlhom čase sa nedá jazdiť hneď tak ako to má v pamäti. Chce to zase chvíľu na to aby sa nohy a ruky zosynchronizovali, medziplyny boli plynulé a brzdenie správne. Ale aj tak je to bomba!
Ešte som dočasne namontoval starý vzduchový filter a K&N vložku vypral, a znovu namazal.

29.12.2013 15:55

Acura vianoce

24.12 - Vianoce. Doobedné povinnosti vybavené, darčeky zabalené, obed v žalúdku a otázka čo s načatým dňom. Vonku krásne 10 stupňov, cesty na pohľad suché. Po krátkom uvažovaní, som zobral batériu, nainštaloval a vytiahol auto ešte raz tento rok z garáže. Ten pocit, keď človek po 2 mesiacoch dízlového rykotu počuje konečne poctivý motor. Ležérne som opustil mesto. Motor zohriaty. Spojka. 2. Plný. Ručička otáčkomera míňa 5,6,7 až nakoniec pri 8 Padá zase s 3.stupňom niekde k 6ke. Ako môže niekomu toto nechýbať?
Celkovo skôr pohodový výlet okolo Nosickej nádrže cez Púchov a s jemnou variáciou zase domov. Rýchlovečka, pohoda, strešné okno otvorené, klídek. Skvelé

23.11.2013 19:36

Polozazimované part 2

Acuru som minulý týždeň znova vytiahol s cieľom prifúknuť gumy na zimu na čo som naposledy zabudol. Popri tom sme absolvovali malý okruh po meste. Aktuálny nájazd 46103 míľ. Tento rok teda bez pár kilometrov 10000míľ.
Cez týždeň som konečne kupoval nabíjačku na autobatériu. Aj kôli acure, ktorá cez zimu jazdiť nebude ale aj druhému autu o ktoré sa starám a aktuálne nejazdí. Mieril som len na nejakú normálnu bez špecifických požiadaviek a keď som ju platil a stála na pulte v predajni, tak som si všimol známe červené R. Po bližšom preštudovaní sa ukázalo, že nejaký neznýmy výrobca si bezostychu označil legendárym logom TypeR.Každopádne srandovná náhoda.

14.11.2013 21:23

Polozazimovanie

V utorok som acuru napoly zazimoval. Asi týždeň dozadu som ju poriadne umyl a povysával. Spravil som si jednu bezmyšliekovitú jazdu mestom, dotankoval pár litrov kvalitého benzínu a odparkoval. Samozrejme som zabudol prifúknuť gumy, takže ju ešte raz predsalen budem musieť vytiahnuť.
Zabudol som sa pochváliť úspešným víkendom, keď som schytal 2 pokuty. Za pekelnú pirátsku jazdu raz 61, druhý krát za 59 km/h v obci. No čo pobavil som sa na vážnosti orgánov s ktorou ma riešili a šiel ďalej... Každopádne mi to dosť znechutilo cestovanie a mrzí ma, že je dôležitejšie riešiť takéto kraviny ako zmysluplné veci...

9.10.2013 10:36

Rakúsky víkend a Pachfurth

Minulý víkend sme sa boli povoziť, tento rok asi naposledy, v rakúskych alpách. Trasa viedla celkom klasicky cez Pottenstein, Pernitz, Rohr im Gebirge, Kernhof až do "cieľového" miesta Mariazell. Odtiaľ som sa ťahal cez Murzsteg, Gloggnitz a v závere so spestrením aspoň cez neznáme dedinky do Neunkirchenu. Odtiaľ už nuda. Jazda bola fajn, no z obavy o brzdové obloženie a možno aj v kombinácií s nie príliš inšpirujúcim počasím sa žiadne peklo nedialo. Niekoľko nových úsekov aj povrchom neumožňovalo ostrejšiu jazdu. V závere už takmer pred Neunkirchenom v nádherných prejazdoch polí bola nečakaná krízovka. S pocitom bezproblémového prehľadu som predbiehal vo vyššej rýchlosti 2 autá, keď sa na krajnici prisám bohu netuším odkiaľ objavil cyklista. Bohužiaľ som ho donútil vybehnúť na krajnicu. Za ten manéver sa mu ospravedlňujem a ďakujem mu. Situácia to bola pre nás oboch nepríjemná a dosť ma to serie...
V nedeľu som pod taktovkou TypeR.cz absolvoval už niekoľký krát školu šmyku v Pachfurthe. Tentokrát to bolo o inom ako v minulosti. Prvý krát som bol s Acurou a hlavne vedenie kurzu bolo inšpirujúce ku exeprimentovaniu vo všetkých možných situáciách. S prednými pneumatikami na odpis, to bolo zaujímavé, možno až "semislickové" :-) Ručnú brzdu som toľkokrát nepoužil ani pri parkovaní a hodiny v stovke si človek tiež len tak nevyskúša. Bola to super možnosť vyskúšať si čo sa deje za limitom a ako sa pri tom korektne správať. Super!

12.8.2013 18:54

Olej & Brzdy

Cez víkend som v 43000 míľach na odometri vymieňal olej, filter. Po úspešnej výmene a sprataní všetkého som ešte kontroloval kotúče a objavil enormnú prasklinu krížom celej jednej steny kotúča. Takže kotúče šli dolu a naspäť sa nasťahovali jemne doryhované staré kotúče. Vinu prisudzujem v začiatku sezóny zámernému zaťažovaniu bŕzd. Tento rok dojazdím staré kotúče, každopádne je ale jasné, že pri akejkoľvek úprave budú musieť príjsť hlavne väčšie predné brzdy.
V nedeľu sme si spravili výlet okolo Tatier. Neviem, či to spravilo tých 6000 nepretržitách kilometrov v naftovom kombíku, ale acura bola opäť neskutočná. Fakt bomba.

8.7.2013 08:41

Cyrilometodský trip

Po dlhšej dobe som s acurou vyrazil do rakúskych lesov a hájov. Tentokrát som nezvolil veľké kopce ale motal som sa južnejšie medzi Neustadt a Grazom. Budíček ráno nezobudil, nestihol. Zvonil až v rakúsku tesne pred domácou pumpou v Bruck a/Leitha. Trasa po prvé kopce je nuda, nuda, nuda. Vbehnutie do pahorkatiny v okolí Brombergu ale vždy navodí tu správnu atmosféru. Našlo sa niekoľko klenotov.
Poznatok prvý - palivo. V Brucku natankovaná 98 od Agipu. Pohoda, auto skôr lenivé alebo normálka. Následne V-Power 100ka od Shellu asi pol nádrže a prisám bohu auto sa správalo úplne inak. Na trojke do kopca som mal pocit, že utrhne prevodovku... Neskôr ešte pribudla 100ka od OMV a dravé nasadenie pokračovalo. Po ceste naspäť tankovanie znova v Brucku. Tamojšia 98 stojí viac ako 100ky, čo som tankoval na Shellke a OMV a povedal by som, že to nie je ekvivalentná zmes...
Poznatok druhý - brzdy. DS2500 brzdili v podstate bez výhrad. Účinok jemne slabší ako DS1.11 ale hlavne sa začali tak v polovice tripu pri jazde ozývať. Pod brzdením všetko v poriadku a vizuálne to ešte nebolo nadoraz, takže som jazdil normálne. Cez víkend demontáž a inštalácia DS1.11. Staré DS2500 na vodičovej strane takmer mŕtve, druhá strana ešte nejaké mäsko mala. Možno sa trochu pridreli a preto sa obrzdili výraznješie. Musím to preveriť.

Trasa víkendového tripu

30.6.2013 20:31

Peklo

Dnes som mal česť s väčším množštvom nového asfaltu ako za všetky predchádzajúce roky dohromady. Konečne sa niečo robí.
Nedeľa ráno. Konečne možný celodenný výjazd. Doobeda známa klasika až po LM. Odtiaľ kus diaľnice do Štrby. Prejazd cez Vikartovce do Hranovnice mega. Cesta z Hranovnice do Vernára stále viac rozbitá. Za Telgártom nádherný nový kvalitný asfalt, ešte bez čiar. Neodolal som a neodbočil hneď na Muráň ale šiel pozrieť ďalej ako ďaleko potiahli. Starší nový koberec (stále slušne kvalitný) začína pred Valkovňou. Tam som to otočil a šiel na Muráň. Cesta striedala nahovado rozbité úseky a nový koberec. Za Tisovcom pecka na Brezno až po posledný horský úsek, kde sa prerába. Bystré - Tále a popod NT celkom bieda. Cesta mega úzka, žiadne výhľady, opatrne. Nuda. Odbočka na Poniky, celkom biedny povrch až na prvý kopec, potom novučičký koberec až dolu. Tam tankodrom s veľkými dierami. Blbé, lebo inak sa dalo ísť veľmi rýchlo. Zlá kombinácia. Ďalej až do Budče nič moc. Potom cez Tŕnie zase nový megaasfalt a profil. Bomba až po Železnú Breznicu. Potom obchádzajúc diery vlastne až do Prievidze. Handlová sklamala, nuda alebo zlá cesta. Stúpanie od Kľačna ma rozparádilo. Zopár flákačov z KM zvýšilo tempo na desivú úroveň, ktoré som udržal skoro až do Žiliny. Brutálny záver. Auto zadrbané, zalepené muchami. Strašná zima, umývať sa mi to nechcelo... fu
Jo btw som testoval znova pásy. neuveriteľná otrava sa z toho vyzliekať a znova nazliekať... Pred Prievidzou som to vzdal a ani som si toho domov nevšimol. A to myslím, že záver bol viac než v slušnom tempe...
Trasa:

24.6.2013 09:50

Stovkový víkend

Spravil som si taký pološoférsky víkend. V piatok večer kolečko Stará Bystrica - Tvrdošín - Oravský Podzámok - Zázrivá - Žilina. Všetko fajn, dobrý pocit po dlhej dobe (po týždni:)). V pláne bolo natankovať večer z stovkový benzín, takže som po ceste čapol len trochu 95ky kdesi na Orave. Do nádrže sa následne nasťahovalo asi 35L MaxMotion 100ky.
V sobotu poobede som sa vybral za slnečného počasia s cieľom vodnej nádrže pri prameni Čierneho Váhu. Najprv slušne a následne v svojom obľúbenom úseku medzi Zázrivou a Párnicou v rýchlejšom tempe som auto nespoznával. Motor bol v stredných otáčkach omnoho živší a výrazne dravejší. Ja som nebol v 100% stave, takže som sa trochu šetril postupne som si to ale viac a viac užíval. K nádrži som sa nakoniec nedostal, lebo vjazd bol povolený len vyvoleným. Deň to bol ale aj tak pekný, takže pohoda. Trasa Zázrivá - Párnica - Dolný Kubín - Liptovský Mikuláš popod NT mimo diaľnice - Kráľova Lehota - skoro prameň Čierneho Váhu - Liptovský Mikuláš - Zuberec - Oravský Podzámok - Dolný Kubín - Zázrivá - Žilina.
V slnečné nedeľné ráno som neodolal a nechal som sa opäť opájať novo nájdenou dynamikou. Trasa Zázrivá - Párnica - Krpeľany - Skabiňa - Nitrianske Pravno - Bojnice - Nitrianske Rudno - Ilava - Púchov - Žilina. Šialenosť, acuru mám rok, ale silnejší motor a kratšiu skriňu si ani nedokážem dobre predstaviť. Skrátka a jednoducho vyšší výkon mi nechýba. Ešte som si pri jednej zastávke spomenul na 4bodové pásy, tak som ich znova nainštaloval a vyskúšal. Je to rozdiel, po pripútaní už sedačky nie sú limitujúcim faktorom ale je to otrava z toho vystupovať a nastupovať. Možno ale aj kôli tomu a lepšiemu splynutiu bola jazda trochu zverskejšia a benzín ubúdal rýchlejším tempom ako je v kraji zvykom. Bežne to nerobím, ale po prepočítaní mi vyšlo niečo cez 13L / 100km. Aktuálne sa do nádrže nasťahovala 98mička z AGIPu, tak uvidíme.

17.6.2013 08:46

Big servis day

V piatok sme s acurou navštívili servisné stredisko TypeR.cz v Slaném za Prahou. Vymieňala sa brzdová kvapalina, spojková kvapalina, palivový filter, predné obloženie Ferodo DS2500, zadné kotúče EBC Turbo Groove a obloženie Ferodo DS2500. Okrem toho prebehla kontrola geometrie, ktorá už konečne drží, spravili sa iba malé korekcie prevažne vzadu. Testovacia jazda ukázala, že auto a hlavne prevodovka sú v poriadku a moje obavy boli plané.
Nakoniec ešte prebehlo meranie na brzde a v podstate sa potvrdilo, čo som čakal. Motor skutočne nemá 224k ale len 198, čo je uveriteľnejšia hodnota. Sklamal skôr krútiaci moment, ktorý dosauje v maxime len 180Nm a oficiálne by mal byť niekde na úrovni 195Nm. Následne sme ešte skusmo merali kompresiu vo válcoch a motor nevykazuje žiadne anomálie. Skrátka mu to len tak vychádza. Nakoniec som ešte naložil zásobu oleja, filtrov a v Beroune som ešte od Honzy vyzdvihol predné svetlá a hor sa domov. Akura absolvovala za ten deň zhruba 1000km.
V sobotu som doobeda vymenil predné svetlá. Z predu vyzerajú dobre, lebo sú preleštené, ich šasi je ale v biednom stave. Majú poulamované a ponalepované úchyty. Jedno svetlo drží len na 2 miestach oproti 4 ako by malo. Po svetlách prišli na radu ešte tesnenia vodičových dverí, ktoré už som mal niekoľko mesiacov prichystané. Tesnenie na dverách bol celkom boj, kôli úchytom, ale napokon som zvýťazil.
Suma sumárum je konečne acura technicky v stave spôsobilom jej správne využitie. Aktuálne už neevidujem žiadny rest, ktorý by bolo treba riešiť. Hurá!

13.6.2013 09:09

Cestou do BA na diaľnici prekročil odometer hranicu 40000. Inak žiadne novinky. V piatok plánovaná návšteva servisu TypeR v Slaném.

20.5.2013 16:33

Ferodo DS1.11

Nečakane máme za sebou další pekný deň. Mal som dosť času vyskúšať obloženie. Správa sa celkom zaujímavo. Na to aby brzdilo naozaj brutalne, potrebuje najprv zahriať niekoľkými brzdeniami. To je síce logické, ale aj pri normálnej jazde teplota klesne pod svoju pracovnú teplotu a brzdný účinok klesá. Brzdy teda menia brzdné vlastnosti počas jazdy, čo mi nie úplne vyhovuje. Inak pecka.

12.5.2013 14:08

Ferodo DS1.11

Acura konečne dostala poriadne brzdové obloženie. Do brzdičov sa nasťahovali dosky Ferodo DS 1.11. Prebehol zábeh podľa inštrukcí. Spätne si vybavujem, že od strachu o dalšie prepálenie som ich asi viac šetril a použil nižšie rýchlosti. Piatkový večerný mikrovýlet nedal možnosť brzdám viniknúť. Premávka bola príliš silná a v stúpaní na Šturec, ktoré bolo prekvapivo prázdne som ako šofér úplne zlyhal a viac-menej neúspešne bojoval s nedotáčavosťou. Pocit z výjazdu veľmi zmiešaný. Jedno pozitívum toho dňa ale bolo. Po megarozdrbanom zjazde zo Šturca na Turčiansku stranu som nabehol kúsok na známu panelovku a bol som príjemne prekvapený, že podvozok sa s ňou celkom úspešne bez rán vysporiadava. Horšie, že aj v paneloch už sú diery, ale to je iná story...
V sobotu ráno bolo prekvapivo dobré počasie, tak som sa vybral opraviť si skóre a pocity z piatku. Prvý cieľ bol "upaľovací" prejazd na Oravskú Lesnú. Bol som nepríjemne prekvapený, keď po jednom ostrom prejazde brzdy zrazu zmäkli. Z bŕzd sa dymilo a tak som nelenil a absolvoval jeden prejazd úplne bez brzdenia s následnou jazdou asi 20min taktiež bez brzdenia. Po tomto vychladnutí už brzdy pôsobili solídnym dojmom a slabá ranná premávka nechala ich celkom dobre otestovať už mimo horského prejazdu. Pravdepodobne došlo ku správnemu zábehu až práve pri ostrom prejazde. Brzdy už brzdia výborne, po vychladnutí sú slabšie. Asi ako sériové brzdy. Po 2-3 zabrzdeniach sa ich vlastnosti výrazne zlepšia a je to super. Pri dobrzďovaní v minimálnych rýchlostiach jemne pískajú. Tohto som sa trochu bál, ale pískanie je slabšie ako som očakával a skôr sa mi páči :-)

6.5.2013 09:24

Garáž & shit

Pozitívna vec je, že acura už má konečne garáž. Miesta v nej nie je nazvyš ale aspoň ju už nemusím nechávať kade tade.
Posledný čas sa mi ale nedarí. Brzdové obloženie nestihlo cez týždeň prísť, takže som nepojazdný. Dal som sa prilepiť háčik uchytenia žiarovky dvojzložkovým lepidlom. Po nainštalovaní háčik nevydržal na mieste ani výjazd do garáže. Tentokrát sa mi už háčik nájsť nepodarilo, takze game-over. Už to vyzerá, že kôli tomu musím objednať celé svetlo... ah jo

3.5.2013 11:07

Novinky

Prebehol víkend zaťaženia bŕzd. Výsledok je, že sa EBC YS prehriali tak, ze zmenili štruktúru a následne rozsypali. Po 1500km teda z dvoch platničiek nezostalo nič iné ako kovový telo bez akéhokoľvek brzdného materiálu. Objednané doštičky Ferodo DS 1.11. Chcel som skôr DS2500, ale neboli skladom.
Havarijne som nahodil zmes použiteľných platničiek Ferodo / origo Nissin / EBC. Absolvoval som tak netypický výlet do álp. Snažil som brzdiť prevažne motorom. Iný zážitok. Presne naopak a pritom veľmi podobné ako vozenie s naftovým Focusom. Snažil som sa do zátačiek nechať čo najvyššiu rozumnú rýchlosť. Opak bol v tom, že som bol schopný efektívne zrýchľovať ale nie brzdiť (teda schopný som bol, ale nechcel som to robiť).
Trasa: http://goo.gl/maps/IQgXa

15.4.2013 19:31

Konečne potiace sa dlane

V piatok dostala acura nové Pirelky PZero Nero. V sobotu som diagnostikoval problém s drnčiacim výfukom, ktorý sa vyskytol predchádzajúci víkend. Po zhodení nárazníka sa ukázalo, že problém je odtrhnutý úchyt výfukového potrubia za zadným kolesom. Provizorne som to uchytil drátom.
V nedeľu bolo konečne pekne, tak som acuru povýsával, nainštaloval koberčeky, umyl okná a vydal sa na výlet s cieľom zatažiť brzdy a otestovať rôzne nastavenia tlmičov. Testovací úsek medzi Liešťanmi a Valaskou Belou som prebehol dohromady 6x naplno. Je to v jednom smere asi 5km, šiel som to vždy v jednom nastavení v oboch smeroch. Je to prevažne 3ková záležitosť, na 2 miestach sa radí 4, dvojku nie je potreba. Nastavenia boli postupne H-30, H-15, H-0, H-30, H-15 a napokon H-25 pri ktorých som skončil. Najmäkšie nastavenie bolo dostatočne komfortné, stredé bolo citelne tuhšie v nižších rýchlostiach ale stále akceptovateľné pri drsnej jazde. Najtvrdšie nastavenie už okrem nepohodlia prinieslo aj zvýšenie neistoty, hlavne pod plnými brzdami. Na tomto nastavení by sa dalo jazdiť len na kvalitných povrchoch. Volil by som najmäkšie nastavenie ale v rámci servisnej rezervy od krajného nastavenia som pridal 5 stupňov do tvrda. Absolvoval som potom ešte asi 250km po rôznych povrchoch a som spokojný. Auto je pocitovo celkom tvrdé, ale podvozok funguje lepšie ako predchádzajúci setup. Prudké nárazy sú utlmené a už nemusím mať strach z každého schodu na ceste. Pri väčších nerovnostiach sa auto dosť dramaticky snaží kopírovať povrch, čo je niekedy nepríjemné. Tvrdšie pružiny priniesli ešte jednu doposiaľ nepoznanú vlastnosť a to je odľahčovanie kolies práve pri rýchlejšich prejazdoch "vlniek" v zátačkách. Nie je problém koleso pod plynom odtrhnúť. No a posledná vec, ktorú si teraz strašne ale strašne užívam je pružnosť motora. Neviem či som si na to minulý rok už tak zvykol, alebo niečo spravili aj výmeny tých pár drobností a hlavne asi jazdenie so 115k dieslom, ale je to raketa. Aj na 4.stupeň pri legálnych rýchlostiach je pružnosť lepšia ako väčšiny účastníkov premávky. Predbiehanie na 3ku je úchvatné a v priebehu okamžiku človek prekračuje diaľničné limity.
Pomerne nespokojný som s brzdami. Asi došlo ku určitému posunu, za studena je brzdenie celkom fajn, stačí ale pár zabrzdení a zohriatie prinesie stále citeľné vibrácie. Najazdených už je na nich cca 600km z toho tak necelých 100km ostrých. Najbližšie ich zoberiem na vyložene brzdovo zaťažkávajúci test. Ak sa to nezlepší v najbližších niekoľko sto kilometroch, kotúče asi zhodím.

8.4.2013 10:06

Další progress

V sobotu som odhalil príčinu klepania v riadení. Bola to uvoľnená poistná matica výšky tlmiča. Všetky matice na tlmiči som dotiahol na 100Nm namiesto 80, ktoré zjavne nestačili. Skontroloval som aj dotiahnutie bŕzd a guľových čapov na tyči riadenia. Ďalej som sa dal namazať skrutky, ktoré centrujú kotúč. Klasicky poslednú ktorú som robil, som strhol. Po testovačke som sa dal skrutku odvŕtať a tak ako jednoducho šli odvŕtať všetky štyri pôvodné skrutky, tak sprosto išla táto jedna. Po odvŕtaní hlavičky nešlo telo vyskrutkovať, začal som ju vŕtať hlbšie a dostal som sa do stavu, že som ju nemal ako zachytiť a nešla povoliť, dal som sa ju prevŕtať celú ale dieru som začal nakrivo, takže som zachytil aj vonkajší závit. Nakoniec som ju odtiaľ dostal a závit v náboji bol stále použiteľný ale zanadával som si sám na seba...
Potom som absolvoval testovaciu jazdu starou cestou cez PB, PU, IL na Valaskú Belú, kúsok za ňou sa objavil zvláštny zvuk, ktorý ma trochu vystrašil, tak som to otočil skôr. Cestou domov som šiel viac menej slušne a žiadne pazvuky sa neobjavili, auto šlo dobre. Spomínaný zvuk som identifikoval, akonáhle som znova naštartoval na parkovisku pod auparkom. Zadný nárazník je trochu inak situovaný voči výfuku. Pri vibráciách o seba sem tam zavadili a nárazník vylúdzoval daný zvuk. Pri tom sa nárazník okolo výfuku trochu "natopil", nič tragické. Podľa svetiel je výška správna, ale na úrovni výfuku by mal byť viac zastrčený dovnútra.
Vrásky mi ešte stále robia brzdy, pri jemnom brzdení v pohode, plné brzdy tiež fajn, ale práve stredný tlak na pedál stále generuje vibrácie. Zatiaľ som na nich spravil iba asi 250km. Platničky by už mali byť zabehnuté, cez víkend ich skúsim viac zaťažiť.
Plán na najbližší víkend:
1. skontrolovať geometriu a teoreticky prezuť pneu
2. reinštalovať nárazník
3. vymeniť skutky centrujúce kotúče za nejaké kvalitné torxné skrutky
4. Spraviť aspon 300km so zaťažením na brzdy

1.4.2013 17:22

Brzdy, geometria a 1.apríl

Vo štvrtok som bol da spraviť geometriu. Buď som príliš slabo utiahol unibalové uloženie, alebo si to sadlo a preto uvoľnilo, pretože po príchode do servisu malo auto okom viditeľnú zbiehavosť. Samotné nastavenie bolo dosť komplikované. Vzadu bez problémov presne na požadované hodnoty. Vpredu to bola alchýmia. Asi po hodine boli hodnoty konečne všetky v limite. Odklon je ale skoro 1 stupeň na každej strane. Keď si auto ale sadne a upravím už nahotovo výšku, pôjdem dať spraviť geometriu ešte raz a poriadne.
V piatok nasnežilo, takže z inštalácie bŕzd nebolo nič. Počasie bolo hnusné aj v sobotu. Poletoval sneh a bola zima, no pustil som sa do toho. Testovacia jazda ešte vo štvrtok ukázala, že pri prudšom zatočení doľava pravé predné uchytenie vydá pukavý zvuk. Zisťoval som, čo je vo veci a dotiahol všetky matice na požadovaný moment. Ďalej som sa pustil do bŕzd. Skrutky držiace kotúč som musel všetky odvŕtať. Boli príliš mäkké na to, aby šli povoliť skrutkovačom a úderový mi ešte neprišiel. Na ich miesto sa dočasne nasťahovali imbusové skrutky. Vymenil som aj platničky, za nové Yellow stuffy. Z nich som musel oškrábať farbu, pretože sa nechceli zmestiť do koľajničiek. S Ferodami, ktoré som dával minulý rok takýto problém nebol. Kotúče aj kolesá sú dobre vycentrované, pretože aj vo vysokej rýchlosti je auto kľudné, no brzdenie na nových kotúčoch produkuje vibrácie. Pri jemnom dobrzďovaní pred zákrutou v pedáli úplne cítiť ako pod platničkami kotúč "žije". Nábehové hrany drážok asi ešte niesú zrovnané. Preverím, či to je v poriadku. Inštaláciu som ale kontroloval niekoľko krát.
Posledná vec, ktorá ma trápi je pukanie v riadení. Je to počuť pri točení a zmene rejdu, niekedy aj pri rozbehu z miesta. Keďže som všetko uťahoval, som celkom znepokojený čo to môže spôsobovať. Pravdepodobne skúsim uvoľniť guľový čap na tyči riadenia a vyskúšam, či uloženie nemá niekde vôľu... Keďže znova nakydalo 15cm snehu, tak som to počas voľna nemohol porieť. Snáď už konečne budúci týždeň bude normálne.

24.3.2013 06:29

Konečne vonku

Včera sa mi nakoniec podarilo akuru vytiahnuť z garáže. Ešte v piatok to vyzeralo zúfalo, pretože zo štvrtka nasnežilo a v piatok sa to nie a nie roztopiť. Výjazd bol bez snehu, zem bol ale mokrá, iba čo v noci zmrzla. Na výjazd svietilo slnko, takže rýchlo rozmrol, čo znižovalo moje šance na úspech. Na prvý pokus som zostal visieť asi v polovici stúpania. Na druhý pokus som to vyšiel. Ku kolízí podvozku s podkladom našťastie nedošlo.
Kontrola výšky konečne z použiteľného uhlu potvrdila moje očakávania. Predok je stále príliš vysoko, zadok naopak stále príliš utopoený. Nahodil som kolesá, predné podbehy a predný nárazník. Okrem jedného úchytu to šlo celkom dobre. Po úspešnej inštalácí som si uvedomil, že som zase zabudol polystyrénovú výplň medzi rám a nárazník, takže musel ísť znovu dole. Najprv som si ale doprial opatrnú testovaciu jazdu, či je všetko v poriadku.Brzdy brzdili, podvozok fungoval. Nič neklepalo. Spokojnosť.
Po obede nasledovala úprava výšky a reinštalácia nárazníka. Nastavenie výšky vpredu je celkom brnkačka. Ten som zhodil o 10mm na presah úchytu a tlmiča 11mm. Nárazník som zvládol hádam za 15 minút. V zadu som bol pripravený na vymontovanie tlmičov, nakoniec sa ukázalo, že sa to dá spraviť aj na aute, keďže sa to dá presne zamerať. Trochu pracnejšie ako vpredu ale fajn. Zadok šiel naopak hore o 10mm čo znamená predpätie 13mm a výšku od začiatku obrábanej plochy po kontrovaciu maticu 55mm.
Posledná testovacia jazda už neukázalažiaidne dalšie nedostatky. Experimentoval som s nastavením tlmičov. Rozsah nastavenia je na prvý pohľad skôr kozmetický, zmenu ale je citiť. Aktuálne nastavenie je H-25.
Ešte pred výjazdom som dolial chladiacu kvapalinu. Kúpil som zelenú Castrol. Testovacie vypustenie existujúcej kôli vzorke ma trochu vystrašilo, pretože bola skôr modrá. Vzroka z Castrol kvapaliny bola ale nakoniec úplne rovnaká, takže som bez strachu kvapailu dolial. Nádobka bola vizuálne úplne prázdna. Trochu som sa obával, či bude liter stačiť, tak som zobral aj destilku. Ukázalo sa, že chýbalo zhruba len 0,3 L, takže mám ďalšie zásoby :-)
Takže budúci týždeň šup na geometriu, vymeniť kotúče a platničky a sme ako noví. Keď príjdu tesnenia okolo dverí, tak spolu s nimi ešte zhodím fóliu zo strechy a bude hotovo.
Jo a ešte som skúšobne zapojil klaksóny a ukázalo sa, že fungujú. Asi najjednoduchšia oprava akú som robil a konečne môžem na všetkých vytrubovať :-)

18.3.2013 09:24

Deň zápachov aneb Acura technicky komplet

Tento týždeň prišli tesnenia guľových čapov na tyči riadenia. Zadovážil som sťahovák na olejový filter, čističe bŕzd a skrutky na pripevnenie vedenia ABS čidla na tlmič.
Najskôr som sa pustil do olejového filtra. Predpokladal som, že to bude easy-peazy ale ukázalo sa, že ani to nebude zadarmo. Miesta bolo pomenej, na pohodlné uvoľnenie chýbalo, tak 30 stupňov No trvalo to asi hodinu, ale nakoniec sa mi to podarilo. Keďže motor bol týždeň bez oleja, ešte vytieklo kopec sajrajtu s nízkou viskozitou, takže som bol nakoniec rád, že to takto dopadlo. Výmena filtra a naliatie oleja už bola radosť :-)
Ďalej som sa pustil do odmastňovania predných bŕzd, ktoré nebrzdili vôbec ale vôbec. Vybral som platničky, odmastnil, prebehol jemným šmirgľom a zase odmastnil. Kotúče som po nastriekaní čističa len kvalitne vydrhol čistým papierom. Po týchto úkonoch ma čakalo štartovanie, ktoré malo otestovať aj minulý týždeň nahodené sviečky. Prebehlo úspešne a začal som skúšať čo na môj zákrok povedia brzdy. Chvíľu to trvalo ale napokon začali platničky kotúče zvierať a na vyšších stupňoch už nebol problém teoreticky motor zadusiť. Kotúče jemne zmodrali a platničky dali o sebe aj vedieť patričným zápachom. Určite ešte nebrzdia na 100% ale na výjazd garáže to bude stačiť. Po nastavení geometrie aj tak pôjdu na miesto nové kotúče aj platničky.
V poradí ďalšou vecou bola inštalácia tesnení guľových čapov na tyči riadenia. To bola brnkačka. Poriadne som čapy premazal a naplnil vazelínou aj tesnenie. Na strane u vodiča možno trochu viac ako by bolo treba, je trochu nafúknuté. Popri tom som prichytil aj vedenie čidla ABS do sekundárnej pozície na držiak na tlmiči.
Poslednou vecou, ktorú som mal v pláne bolo nahodenie štelovania na zadné tlmiče. Dúfal som, že sa mi to podarí bez toho aby som musel zhadzovať komplet tapacír. To sa neudialo, takže bolo nutné komplet odstrojenie kufra. Nahodiť štelovanie bola brnkačka, letmý pokus s úpravouna najtvrdšiu hodnotu nepotvrdil moje očakávania, že sa tlmenie a kompresia nastavujú spoločne. Zadok sa mi na ručné "prepruženie" zdá byť málo utlmený. Uvidíme, ako sa to bude správať na ceste...
Ešte ma napadlo skúsiť ručnú brzdu. Tá ma potešila, auto celkom dobre drží. Že to myslí celkom vážne dala na javo aj smrdiaca spojka...
Toľko deň rôznych zápachov, keďže vonku bolo ešte nakydaného snehu výjazd z garáže nepripadal v úvahu. Uvidíme či sa podarí nasledujúci víkend.

11.3.2013 14:32

Inštalácia podvozku

Minulý týždeň prišli veci na akuru. Konkrétne podvozok, zadné nastaviteľné ramená, kotúče, vzduchový filter, olejové filtre, olej a sviečky.
Veci som inštaloval tento víkend. Začal som zľahka vzduchovým filtrom a zadnými svetlami, ktoré som už dlhšiu dobu mal odložené a bočnými lištami, ktoré som iba čistil. Konečne má akura oranžové smerovky :-) Ďalej som sa pustil do inštalácie zadných ramien. Po úvodných problémoch s napasovaním som skončil úspešne. Následne prebehlo úvodné nastavenie tlmičov. Predok som výškovo nastavil podľa série, predpätie pružín 10mm a tlmenie som neupravoval. Zadné boli v najvyššom nastavení kratšie ako séria, takže som ich nechal na plnej výške, predpätie som nastavil tiež 10mm a tlmenie som dal na -25 stupňov od najtvrdšieho. Po spustení bol zadok +- dobre, možno trošku vyššie ako som čakal, no predok bol doslova offroadovo vysoko. Ešte sa ukázalo, že na nahodených tlmičoch nebude možné štelovať tlmenie, pretože sa tam nastavovacia skrutka nedá nasadiť, pretože sa kôli karosérí nezmestí. Ďalej som vzadu predpätie znížil na 3mm, v predu som auto spustil asi o 35mm a predpätie znížil na 7mm a upravil odklon zadných kolies. Po tomto znížení je zadok ideálne, predok ešte stále asi trochu vyššie ako by som si predstavoval, odklon vyzerá dobre. Kým som upravoval nastavenia, vypustil som olej. Očakávajúc, že konečne použijem magnetickú zátku Greddy, ktorá mala ísť pôvodne na prevodovku, ale je malá, som nezaobstarával podložku pod šrób. Ukázalo sa ale, že ani sem zátka nepasuje a tým pádom mi chýba podložka. Keď som konečne zadovážil podložku, zistil som, že nedokážem povoliť filter. Po rôznych márnych pokusoch som olejový okruh znovu utesnil s tým, že musím zohnať sťahovák na filter...
Po fiasku s výmenou oleja som sa pustil do výmeny sviečok. Po odkrytovaní a lokalizovaní správneho nástroja sa objavil ďaľší problém. Hlavica sviečkového kľúča drží sviečku pevnejšie ako gola samotnú hlavicu :-) To znamenalo, že som v pohode sviečky vytiahol, ale prípadný pokus o inštaláciu by skončil tak, že z motora vytiahnem golu a sviečka aj s hlavicou zostane vnútri :-) Nakoniec som gumové tesnenie v hlavici jemne mázol silikónovým sprejom, tak aby sviečka dokázala vykĺznuť. Nové sviečky nakoniec našli svoje miesto tam, kde patria.
Nakoniec sme sa s bratom ešte odhodlali nahodiť zadný nárazník, proces bol našťastie až prekvapivo jednoduchý. Našťastie preto, lebo som pod nárazník zabudol nať polystyrénovú výztuhu, takže musel ísť znovu dole :-) Ako vravím bola to rýchlovečka, takže pohoda. Už keď sme sa drbali vzadu, tak sme sa nakoniec pustili aj do inštalácie tapacíru kufra. To bolo trošku zapeklitejšie, skončilo to ale úspešne. Krásne strávený slnečný vikend za mnou
Chýba mi "kľúč" z podlahy kufra, ktorý je pravdepodobne na manuálne zatvorenie strešného okna. Musel som ho niekam preložiť, keď som podlahu prekladal...
Počas naštartovania motora pred vypúšťaním oleja som zistil, že predné brzdy nebrzdia. Pravdepodobne zamastený kotúč, možno aj platničky.
Najbližšie musím teda vyriešiť odmastnenie bŕzd, výmenu olejového filtra. Ideálne potom auto vytiahnuť von, následne nainštalovať predný nárazník, strhnúť fóliu zo strechy a hor sa na geometriu. Po nastavení geometrie výmena brzdových kotúčov a platničiek a potom už len nové pneumatiky a havarijku :-) Škoda akurát tých hmloviek, ktoré som nestihol zadovážiť...

24.2.2013 22:47

Acura znovu ožila !

V pomerne dlhej pauze čakania na správny čas nákupu momentových kľúčov som aspoň vyčistil airbox. Nie, že by to bolo nutné, ale času bolo dosť a nech sa teda objednaná K&N vložka nemá na čo vyhovárať :-) Jeho pomerne komplikovaný vnútorný dizajn ma dosť zaujal. Očistil a amatérsky som zatrel väčšie škrabance na nárazníkoch a bočných lištách.
Minulý víkend som konečne potrebné momentové kľúče kúpil a nainštaloval štartér, sanie a vyčistený airbox. Čas inštalácie v dvoch ľuďoch cca 6 hodín. Trochu nás potrápilo niekoľko skrutiek, nakoniec sa všetko podarilo, aj keď niektoré nebolo možné dotiahnúť momentovými kľúčami.
Tento víkend som sa konečne po dôkladnej kontrole so vzrušením pokúsil akuru oživiť. Akt sa podaril a nervozitu do procesu vnieslo iba príliš pritihanuté lanko tempomatu, ktoré držalo pootvorenú šktriacu klapku a tým otáčky okolo 2500. Po naštartovaní si bežne motor vyššie otáčky (aj keď asi len 2000) drží, pomerne rýchlo ich ale znižuje, čo sa nestalo. Vinníka som ale objavil a motor napokon pekne priadol, tak jak sa na hondu patrí. Varovné ani žiadne iné kontrolky nesvietia, takže misia splnená.
V krátkom čase očakávam zásielku tlmičov XYZ, spomínaného K&N filtra, iridiových sviečok, kotúčov EBC, oleja, olejových filtrov a gumových tesnení vodičových dverí. Okrem týchto vecí ešte treba nainštalovať zadné svetlá a rád by som sa zbavil aj fólie zo strechy. Fúha keď to tu píšem, tak je toho normálne viac ako som si predstavoval. Ale je to radosť. Pred vyštartovaním, ešte musím zadovážiť nové pirellky do predu a hlavne havarijné poistenie. uff...

15.1.2013 14:19

Moving on

Prešiel ďaľší plodný víkend. Konečne sa podarilo demontovať sanie a dostať sa tak ku štartéru. Ten okrem toho, že bol špinavý jak sviňa bol aj poriadne utiahnutý. Nakoniec som ho ale dostal von, očistil spolu s blokom. Očistou prešla z vonku aj prevodovka, jej vedenia a všetky priliehajúce hadičky, trubky, atď k čomu som mal dosah.
Napokon sme ešte demontovali plastové bočnice a očistil som aj kasňu. Cieľ bola kontrola, či náhodou niekde nieje oslabený lak alebo niečo podobné, čo by mohlo viesť ku počiatku korózie alebo podobnej hávedi. Ukázalo sa, že obavy boli prázdne.
Štartér putoval ku známemu na repas a najbližšie je v pláne odhalenie podivných zvukov, ktoré vyludzuje spojka. Praskanie skoro zmizlo, najnovšie celkom nepekne vŕzga.

8.1.2013 13:36

Ďalší postup

Cez víkend sa mi podarilo opäť dostať do garáže a byť produktívny. Prišiel sťahovák guľových čapov a tak sa mi podarilo extrahovať už aj predné tlmiče. Bude treba vymeniť gumené tesnenie guľového čapu na tyči riadenia.
Ďalšia vec v poradí bola extrakcia štartéra. To sa ukázalo ako doť veľký oriešok. Po konzultácií so servisným manuálom a kamarátom internetom sa ukázalo, že k jeho vybratiu je nutné dať dole komplet sanie. Druhý deň sa mi podarilo úspešne odpojiť všetky potrebné hadice, zapchať chladiaci okruh aby ho nebolo treba vypúšťať a po nakúpení rôzneho náradia aj uvolniť všetky skrutky a matice, ktoré sanie držali. Všetky sú síce rovnakého rozmeru 12mm, ale sú ale tak umiestnené, že nestačí gola sada ale navyše je nutný aj vidlicový aj zachnutý vidlicový kľúč. Extrakcia ale skončila napriek tomu neúspešne, pretože na 2 miestach je sanie na obojstranných skrutkách, z ktorých sa nedá vytiahnuť. Aj tie musia ísť von. Na to som už nemal dostatok času.

2.1.2013 09:53

Prvé zimné servisné krôčky

Počas vianočných sviatkov konečne došlo k prvým prácam na acure. Prvý krok bolo zdvihnutie na stojany, čo bola tiež celkom sranda vzhľadom na stiesnené priestory. Pod auto som pre istotu podložil aj staré/originálne kolesá. Hlavnou náplňou prác je výmena podvozku za komplet nastaviteľný. Prebehlo meranie aktuálnej výšky, demontáž airboxu, prevodovka dostala čerstvý MTF olej a demontoval som už aj zadné tlmiče a horné ramená. Tie budú tiež vymenené za nastaviteľné kôli nastaveniu odklonu zadných kolies. Demontáž predných tlmičov zatiaľ brzdí chýbajúci sťahovák guľových čapov.

12.11.2012 15:41

Jesenný postup

Acura v kľude odpočíva v garáži. Medzičasom som demontoval predné svetlo s ulomeným úchytom pružiny žiarovky. Ten bol našťastie zapadnutý v útrobách svetla a ako príjemný bonus aj plocha zlomu bola dostatočne veľká, takže sme ho prilepili priemyselným lepidlom a uvidíme ako sa to bude správať.
Demontoval som aj zadný nárazník a zadné svetlá. Ukázalo sa, že smerovkové žiarovky neplnia inú funkciu ako ako signalizáciu smeru a dokonca sú aj v amerických oranžové. Takže o problém menej.
Náhodná skúška sťahovania vodičovho okna ukázalo, že zasekávanie počas vyťahovania okna režimom auto pominulo.
Normálne pri tom sumarizovaní mám strach aby som si týmto nevyčerpal zásobu svojho šťastia. Tie dôležité zásahy totiž eštelen čakajú...

13.10.2012 20:13

Garážovanie

Dnes ráno bola na pláne operacia garážovanie. Ráno mokro, husté mrholenie skoro ako dážď. Predpoveď sľubovala vylepšenie, tak som sa teda pustil do príprav. Hovoril som si, že ak ju aj nespraceme, aspoň bude všetko pripravené. Takže kúpeľ, očista motorového priestoru, podbehov a kontrola platničiek indikujúcich koniec svojej životnosti. Skontroloval som iba jednu stranu o ktorej som si myslel, že je problémová a šupol tam starú platničku. Vyskúšali sme hydraulický zdvihák a podpery. Zdvihák sa nešťastne svojpomocne nezmestí pod predný bod na zdvíhanie a keď sa to už podarí prizdvihnúť mechanickým zdvihákom, tak nedokáže auto zdvihnúť tak, aby sa dali nainštalovať podpery na boky auta. To nás celkom zdržalo spoločne s jednorázovými plastovými "nitmi" predný nárazník. Ten sa napokon podarilo odinštalovať. Začali sme asi o 9 ráno a auto bolo opäť všetkými šytmi na zemi až okolo 12. Prebehnutie bŕzd ukázalo, že vybrzdená je aj druhá strana predných platničiek, zanadával som si, že som to neskontroloval...
Pred spúšťaním acury do garáže sme navláčili kopec dosiek a vypodložili vstupný hrb, rovnako ako aj krutý prechod zjazdu na rovinu garáže. Po niekoľkých pokusoch sme našli správny setup vjazdu a úspešne ju dostali na miesto. V garáži sa ukázalo, že je viac miesta ako sme pôvodne čakali. Job done. Teraz už len postupne vyriešiť všetky položky todo listu...
Odometer sa zastavil na 36630 míľach

8.10.2012 08:21

Sezóna 2012 dojazdená

Takže v piatok 05.10. Acura dojazdila svoje kilometre za sezónu 2012. Načasovanie bolo úplne presné, nakoľko posledné 2 zákruty pred dovom sa ozvali končiace brzdové dostičky. Jej jediná cesta už bude do garáže snáď najbližší víkend.

21.9.2012 19:26

Zozimieva sa

Takže priebežne novinky. Prišli zadné svetlá. Všetko zatiaľ v poriadku. Spravne kusky dorazili. Cena 300Eur za obe, takže fajn. Prišiel aj magnetická vypúšťacia skrutka na prevodovku Greddy. Sila magnetu príjemne prekvapila. Tento týždeň je v pláne zaobstarať olej MTF a definitívne vybrať zimného zástupcu. Možno som paranoidný ale keď sa sústredím, tak mám pocit, že na 3ke v zábere počuť neprirodzené šúchanie. Aj preto ju už chcem odstaviť a začať sa pomaly venovať celému tomu TODO listu.
Púvodný plán nainštaliť komplet nastaviteľný podvozok jemne nahlodáva fakt, že aj v najvyššom nastavení sa asi nedostanem vyššie ako som teraz, čo ma odrádza. Rozmýšľam zadovážiť origo pružiny a dostať ju teda do pôvodnej výšky týmto spôsobom. Náklady by boli cca 200Eur. Naproti tomu pri komplet podvozku som po debate s Matúšom a reakcí z amerických fór došiel k názoru, že žiadna kórejská značka nebude dobrý nápad. XYZ, D2 a K-SPORTS tým pádom vypadávajú. Zostáva v hre TEIN, KW a BILSTEIN. Vzhľadom na technické riešenie prednej nápravy je nutný set s nsataviteľným horným uchytením, čo tiež nieje bežná záležitosť. Ah jo, no uvidíme.

9.9.2012 21:13

Nešťastný víkend

V týždni prišli konečne filtre vzduchovej klimatizácie, cez víkend som zaobstaral dlho plánované OSRAM NIGHTBREAKER PLUS žiarovky a pustil som sa do inštalácie. Viac som sa obával tých filtrov, no moje obavy boli zbytočné. Po 10 minútach nebolo čo riešiť a pustil som sa do žiaroviek. To už som robil na Balene, takže som mal predstavu a dával som si pozor. Inštalácia na strane spolujazdca 5 mintútová záležitosť, tak si hovorím pecka. Na strane šoféra som povolil úchyt batérie, no tú sa mi podľa návodu posunúť nepodarilo. Nakoniec to vôbec nevadilo, dostal som sa tam bez problémov aj tak. Problém ale nastal pri pokuse zaistiť žiarovku strunkou. Nemohol som nájsť úchyt kam ju zaistiť. Nakoniec som prišiel na to, že úchyt je ulomený. Po rôznych pokusoch vyriešiť situáciu, som nakoniec za žiarovku natlačil špongiu, ktorá ju dokonale dotláča. Provizórium do zimy. Tie 2 mesiace to snáď vydrží.
Horšie sa stalo dnes pri návrate z nízkych tatier. Na zadnej pravej pneu pošiel behúň na vnútornej strane kôli áčkam na náprave. Stalo sa to na konci Ružomberka, takže som na Agipke nahadzoval rezervu a kľudným tempom sa dosunul do Žiliny. Zajtra bežím do pneuservisu, hádam budú k dispozícií nejaké použiteľné pneu. Celkom ma mrzí dávať tam teraz nové. Predpokladal som, že do zimy to vydrží a potom na nový podvozok prehodím predné dozadu a do predu šupnem nové PZero. Zjavne to budem musieť vyšpekulovať nejako inak...
Takže v pondelok v MZPneu jediné pneu s potrebným rozmerom, ktoré mali KUMHO ECSTA KU31. Podľa všetkého celkom šmejd. Cena 125Eur/ks. Na nete sa pohybujú 90-100. Úžasný nákup.

6.9.2012 19:22

SNP trip

Na výročie Slovenského Národného Povstania sme si dali výlet do Rakúskych kopov a hájov. Odchod bol ešte v utorok z roboty. Poznatok : v Acure sa veľmi blbo spí. V stredu som sme sa potom motali všade možne a objavili sme jednu úplnú pecku - Gaberl pass.

day1:

day2:

20.8.2012 14:43

Priebežne

Acura dostala pred 2 týždňami nový drážkový remeň. Ukázalo sa, že nie všetky K20ky v rovnakej konfigurácií majú rovnako dlhý remeň. Nakoniec som zohnal aftermarket asi za 20Eur. Konečne dorazili pedále Mugen, alebo sa aspoň tak tvária. Sú takmer zhodné s tými neoznačenými. Nainštalované dokonca aj s plynovým pedálom. Tam ešte treba zohnať skutku so zapustenou hlavou... Funkčne jemne viac vystrčený plynový pedál fakt citeľne zjednodušuje medziplyny. Jazdí sa mi teraz už veľmi dobre.
Medičasom bol dovolenka v Chorvátsku s otcovou RAVkou. Tam by sa acure určite veľmi páčilo. Kvalitný povrch, perfektný profil. No skvelé. Snáď nabudúce spolu s ňou.

30.7.2012 08:27

Kľudný víkend

Tento víkend som vytepoval vodičov a spolujazdcov koberec. Oba pekne prekukli. Dal som namiešať farbu a zatrel som drobné poškodenia v laku. Tým sa víkendové práce na aute skončili. Dokonca nebol ani žiadny dedikovaný výlet. Iba cestou do BA Čičmany - Nitrianske Rudno - Skýcov - Zlaté Moravce. Dnes ráno som objednal "serpentine belt". Zajtra by mal príjsť. Dúfam, že bude sedieť.

26.7.2012 08:56

Nové pneu

Acura cez víkend dostala na predok nové pneu Pirelli PNero Zero 215/45 R17. Pneumatiky sú výrazne tichšie ako semislicky Federal RS-R. V rámci presunu ku štartu turistického výletu sme absolvovali obojstranný prejazd Šturcom. V zákrute je cítiť väčší "flex". Pneumatiky dávajú jasnejšie najavo svoje limity pískaním. Myslím, že ako školiace pneu budú omnoho vhodnejšie ako semislicky. Staré pneu boli nerovnomerne zjazdené jedna bola na vnútornej strane úplne zošlahaná, druhá ešte mala viditeľné drážkovanie... Dúfam že to má na svedomí rôzny pôvod pneumatík a nie geometria. Mimochodom zadné pneumatiky viditeľne trpia Ackovym posadením auta. Tie nemá zmysel ani meniť kým ju nezdvihnem a nedostanú sa tak do rozumnejšej polohy. Dúfam, že to nebude mať zatiaľ neblahý vplyv na uloženie nápravy a disky...

14.7.2012 13:41

Výmena oleja

Dnes som úspešne vykonal výmenu oleja. Tachometer po príjazde do servisu ukazoval presne 30500 míľ. Trošku bol problém pod Acuru vôbec podložiť ramená zdviháku, ale nakoniec sa ju podarilo dostať do vzduchu. Výmena prebehla bez problémov, akurát som zabudol zohnať podložku pod skrutku olejovej vaňe. Hádam mi to odpustí :-(
Nasledovala ešte výmena vzduchového filtra za novučičký MANN, ten časom ale tiež nahradí pravdepodobne umývateľný K&N. Sedačky som ošetril kvalitným krémom od Baťu, uvidíme či nezostanú nejaké stopy na oblečení, ale snažil som sa ho čo najlepšie rozleštiť.
Jo a ešte som vyresetoval kontrolku servisného intervalu.

11.7.2012 21:09

Niečo málo o Acure...

Acuru už vlastním 5 týždňov. Až minulý pondelok (02.07.) som konečne doriešil všetky administratívne záležitosti. Konkrétne administratívnu STK a EK. Minulý víkend (30.06.) som sa dal vymeniť brzdové platničky. Ukázalo sa, že Nipparts, ktoré som vyfasoval od Honzu niesú tie správne a musel som staré nainštalovať naspäť. Demontáž pôvodných ale dala jasnú správu, že času do nutnej výmeny veľa neostáva. V priebehu týždňa som zohnal platničky Ferodo DS1444 a tento víkend (07.07.) ich nainštaloval. Prvotné pokusy o rozbrzdenie dopadli horšie ako boli moje očakávania. Z vyšších rýchlostí auto spomaľovalo veľmi slabo. Opakovane som brzdil z rýchlostí 120 - 160 takmer na nulu. Po asi 10 brzdeniach sa dostavil dym a škaredý smrad. Nasledovalo odstavenie a vychladnutie. Večer pri pohodovom výlete sa ale asi po 100km chytili a začali brzdiť takmer skokovo naozaj znamenite. Ešte asi 200km bolo cítiť, že si kotúče a platničky postupne sadajú. Účinok už bol ale dychberúci.
Aktuálne máme na tachometri cca 30350 míľ a cez víkend plánujem výmenu oleja a filtrov. Olej je už doma Castrol Edge 10w-60. Zobral som ho 8L, pretože odkedy som ju doviezil dolial som už 2L, takže sa pripravujem na priebežnú vysokú spotrebu oleja. Filtre MANN čakajú na vyzdvihnutie. Ešte treba zohnať servisnú jamu a nádobu na starý olej. Dúfam, že sa to podarí v sobotu doobeda spraviť. Konečne som dotiahol plynové lanko, ktoré tam nakoniec samozrejme je. Ešte je tam kúsok vôľa, to dotiahnem tiež teraz cez víkend. Cez vikend som ešte odstránil vŕzganie v sedadle vodiča. Bol som pri tej príležitosti demontoval a komplet všetky objavené spoje premazal. Aktuálna boliestka je ešte vŕzgajúca spojka. Po demontáži pedálu, je jasné, že vrzgot ide niekde z hlbín motorového priestoru, takže zatiaľ vŕzga ďalej. Odstránenie je v nedohľadne.

Poznatky o Acure... Okrem vlastných jazdných vlastností, má jednu pozoruhodnú a to je občasné zrýchľovanie premávky. Opakovane sa mi stáva, prevažne na vedľajších cestách, že keď niekoho dobehnem a okamžite nepredbehnem, tak citeľne a viditeľne zrýchli. Niekedy mám o záčastnených aj strach, minule sa jednalo o Hondu Jazz takmer plne obsadenú mladými ľuďmi. Na druhej strane je to celkom zábava, také spríjemnenie cesty, na ľudí zásadne netlačím, občas sa viac lepím, ale to len v prípade, že sa niekto naozaj vlečie a čakám na príležitosť ho predbehnúť. Mal som tak už 2 či 3 nepríjemné situácie hlavne kôli horizontom skrývajúcim nejaké to auto. Musím sa viac skľudniť. Inak jazdím dosť na istotu, nijako divoko sa s Acurou do zátačiek nevrhám. Som si vedomý, že keby sa nečakane zhoršil povrch, obsahoval nejakú veľkú nerovnosť v kombinácií s nečakaným zatvorením zákruty alebo pomaly idúceho auta bolo by zle. Tak či onak si to užívam. Už ju netočím po obmedzovač. Len veľmi zriedka, väčšinou niekde medzi 7000-7500 radím, vyššie točím len keď sa blížim k zákrute a nemá zmysel radiť vyššie alebo predbieham a nieto času nazvyš. V každom prípade je užasná. Je mi jej ale často ľúto, kôli našim cestám. Asi niet jedinej cesty, kedy by som nechytil nejakú väčšiu nerovnosť nadoraz. Železničné priecestia už prechádzam zásadne na dvojku cez spojku. Tlmí krásne ale tie krátke pružiny sú zlé. Potrebujem ju dostať aspon o 1" vyššie, potom to bude už žúžo.

4.7.2012 22:44

Alpsky trip

25.6.2012 19:56

RSX Vs TT

V nedeľu sa stretli Acura RSX Type S 2006 a Audi TT 2006 s motorom 2.0 TFSI s cca 200k. TTcko je diametrálne iné auto ako acura. Riadenie, pedále a aj podvozok sú citeľne mäkšie ako v acure. Je cítiť rozdiel generácií nakoľko acura pochádza z posledného roka života modelu, kdežto TTčko je naopak prvý rok novej generácie. Napriek papierovo nižšiemu výkonu sú autá porovnateľné rýchle. Acura trpí nízkou kvalitou povrchu slovenských ciest a výkonnostný rozdiel zmazávajú 2 fakty. Turbomotor sa ďaleko lepšie zbiera z nižších otáčok, je jednoduchší na jazdu. V Acure si výkon musí človek "vytočiť". Pod 5000 je elán iVTECu citeľne slabší a tak je potrebné radiť, točiť a opäť radiť. A práve v tom je to kúzlo. Ešte ju nemám tak v ruke, takže sme boli nevyrovnaní, všetko chce čas. Inak musím uznať, že je TTčko veľmi dobre hmotnostne vyladené auto. Sklamal ma zvuk, ale ruku na srdce proti VTECu v 8 tisícoch sa môže TFSI postaviť len veľmi ťažko :-) Dokonca by som povedal, že zvuk je lepší z vonku ako z vnútra. Pri pridaní plného plynu príjemne zabručí. Je to pohodlné a má to geniálne sedačky. Veľmi všestranné auto. Acura je o hodne drsnejšia, jak ovládaním, jazdou aj prejavom. Je to auto bez kompromisu, ktoré ale nieje nutne rýchlejšie. Zábava je s ňou jednoznačne lepšia :-P

17.6.2012 18:19

Druhý víkend spolu

Druhý víkend sa niesol v duchu jemne pracovnom. Sobotnajšie predĺžené dopoludnie som strávil odstraňovaním všetkých možných nálepiek a hlavne fólie z kapoty acury. Odstrániť fóliu bolo relatívne nenáročné. Peklo bolo zbaviť sa lepidla, ktoré po nej zostalo. Trvalo to skoro 4 hodiny a najlepšie sa mi osvedčila kombinácia čističa motorov a zimnej škrabky na okná. Nainštaloval som aj prednú značku vyčistil interíér a ošetril gumové testnenia silikónom a očistou kúrou prešiel aj motor. No sktrátka sa acura poriadne vykúpala. Po dokončení všetkých prác sme si spravili kolečko cez Makov, Oravskú Lesnú a Terchovú a príjemná sobota bola za nami.
V nedeľu sme absolvovali celodenku. Po hlavnom ťahu cez Martin do Ružomberka som sa zaprisahal, že už s acurou nepojdem ak nebudem vyložene musieť. Na ceste sú nechutne vyjazdené koľaje, pomerne citeľné nerovnosti a napájania kobercov alebo záplat. No tragédia. Okolo Liptovskej Mary klasika, starou cestou do Štrby po príjemných vlnkách. Odtiaľto super trailom cez Vikartovce na Spišskú Belú, Stratenú, Dedinky, kde sme si dali pauzu, nanuk a relax pri priehrade v nádhernom počasí. Ďalej Dobšinský kopec je paráda s dobrými brzdami aj smerom dolu. Nasledovali mne doposiaľ neznáme kraje Muránskej planiny so striedavo priemerným a podpriemerným povrchom takže jazda v klídku až do Jelšavy. Ďalej príjemne spestrila cestu pasáž medzi dedinou Muráň a Tisovec, ktorá je skutočne skvelá. Stúpanie a následné klesanie na Brezno už malo menej kvalitný povrch, čo je škoda pretože profil má nádherný. Domov sme sa ťahali cez Čertovicu, opäť okolo Liptovskej Mary ale potom po starej ceste cez Likavku, kde sme chytili nechutnú dieru na Dolný Kubín, Párnicu, Terchovú až domov.
Bol to náročný deň, pretože som málo spal a predsalen acura dá človeku zabrať keď sa do nej oprie, nieje to zadarmo. Ale je to paráda. Jo a to brumlanie, ktoré je po usadnutí také príjemné po takej dlhej ceste rezonuje človeku v hlave ešte dlho po vystúpení z auta :-) V každom prípade je to paráda a na kvalitnej ceste je to zábava neporovnateľná s bežným autom. Po takom zážitku človek vôbec nerozmýšľa nad tým koľko to žere. Je to úplne jedno, ak to človeka baví. Je to ako ísť do kina, ibaže ďaleko interaktívnejšieho.

11.6.2012 12:19

Prvý víkend spolu

09.06.2012 - 10.06.2012
Takže prvý víkend prebehol v duchu zoznamovania sa. V sobotu som cestoval do Zuberca na firemnú akciu. Zobral som to cez Fačkovské sedlo, Šturec, Donovaly, okolo Liptovskej mary a napokon cez Huty až do Zuberca. Bolo celkom škaredo a mal som dosť rešpekt, takže cesta bola relatívne kľudná. Acura v normálnom režime nezvádza automaticky k šialenej jazde. Po ceste som dobehol ale niekoľko takmer plaziacich sa kolón. Keď som ale začal predbiehať a ručička otáčkomera začala míňať čísla 5,6,7 vervou smerom ku 8, rozoznel sa neuveriteľný koncert jak pod kapotou, tak od výfuku. Telo naplnili endorfíny, pristihol som sa pri úškrnoch doteraz nepoznaných. Keď skrátka človek K20ku roztočí, či už z nutnosti predbiehať alebo z skrátka z radosti je to veľmi nákazlivé. No a samozrejme že s 220k pri hmotnosti okolo 1200kg nieje predbiehanie aj dlhých kolón príliš veľkým problémom. Prvý deň sa ale stále odohrával v duchu vzájomného rešpektu.
Druhý deň som šiel cez Oravský Podzámok, Párnicu, Zázrivú späť do Žiliny. Viezol som kolegu a po kratšej dobe spánku som si nijako nedovoľoval. Pár predbiehačiek, predsalen rýchlosti, ktoré su pre acuru v zákrutách normálne niesú normálne pre bežné autá, takže na členitej ceste dobieham jedno auto za druhým. Úsek medzi Párnicou a Zázrivou patrí medzi mojé obľúbené a trošku sme to osolili ale stále v duchu bezpečnosti som brzil veľmi skoro a výrazne viac a bolo skutočne nutné. Predsalen so spolujazdcom nerád riskujem, navyše sa ešte tak dobre nepoznáme :-)
Po obede sme sa spolu s mladším bráchom vybrali ešte na také malé kolečko okolo Žiliny tentokrát na druhú stranu. Šli sme slušne po starej ceste do PB, okolo vodnej nárdže do Púchova, Ilavy na Valaskú Belú. Klasicky len nejaké bežné predbiehačky. Stúpanie za Ilavou už je zaujímavejšie. Veľmi príjemne prekvapil novučičký a už takmer hotový koberec na celom kopci. Ešte tu boli pracovníci, takže opäť sme šli pomerne slušne. Iba miestami rýchlejšie ale v rámci zdravého rozumu. Akonáhle sme za Valaskou Belou odbočili na Nitrianske Rudno niečo sa vomne preplo a začal som acuru škádliť. Cesta je jemne zvlená s dobrým povrchom, sem tam horizont a tiahle zákruty. Tu som prestával veriť tomu čo to auto znesie. Absolútna neutralita, vôbec necítiť ako zotrvačná hmotnosť tlačí auto iným smerom ako chce človek ísť. Prvé zistenie teda ovládanie. Acura si nechá ľúbiť skutočne ostré točenie, bez akéhokoľvek protestu. S Leonom absolútne neporovnateľný zážitok. Pochybujem že som bol niekedy vôbec blízko limitu tohto auta, tá bezpečnosť ktorú človek cíti z riadenia je neopísateľná. Keď som po niekoľkých kilometroch ostrejšej jazdy trochu privykol a úžas sa zmenil na pragmatické využívanie týchto vlastností začali sme ďalej experimentovať. Ostrý nájazd do zákruty, auto nekompromisne drží, zákruta je tiahla uvidíme ako sa zachová pod plynom. To čo sa stalo a následne som potom mnohokrát zopakoval, bolo priam neuveriteľné. Pri pridaní plynu v zákrute acura začala dokonca uťahovať stopu !! V momente, kde by v tomto momente začal Leon nedotáčavosťou zväčšovať polomer zatáčania, acura zdrapla asfalt a začala točiť ešte krutejšie za súčasného zrýchľovania. Netuším kde našla ten grip ale dokázala to. A potom znova a znova. Neuveriteľné auto...
Z Nitrianskeho Rudna sme to zobrali húsenkovou dráhou pomedzi kopce smerom na Bojnice. Tu je citeľne horší povrch a až druhá polovica tohto úseku je teda prejazdná vyššími rýchlosťami. Väčšínou som len žasol nad vlastnoťami, ktoré som opisoval vyššie za súčasného užívania si krásne zdravého zvuku atmosférického motora. aaaaaah....
Nuž čaká nás toho spoločného objavovania asi určite ešte hodne. Najbližší vikend má byť pekne, prebehne dôkladná očista, plánujem zrušiť všetky nálepky a ak budú naklonené hviezdy, tak zhodíme rovno aj tie tuzingové "karbónové" fólie. Malo by to ísť na slniečku celkom dobre dolu.

5.6.2012 21:43

Veľký deň

04.06.2012 - Dnes sme sa s kamošom vybrali opäť smer Praha tentokrát už s cieľom prepísať a doviesť Acuru domov. Cesta bola celkom mokrá, tak 2/3 jazdy tam aj späť nám pršalo. Acura šlapala ako hodinky a napriek tomu, že po zjazde z diaľnice som už po 700km šoférovania bol celkom unavený, mimo mestská jazda bola veľmi príjemným osviežením.
Prvou kapitolou tejto jazdy bol jednoznačne motor. V kombinácií s na dnešné pomery veľmi krátkou prevodovkou je možné ísť v rámci povolených limitov takmer kedykoľvek na akýkoľvek prevodový stupeň :-) Pri 70ke točí na 6ke už asi 2100ot. Prvým prekvapením bolo s akou ľahkosťou v takých na neprepňovaný motor nízkych otáčkach hýbe autom. Skutočne stačí plynový pedál len tak hladkať a veselo robí s autom to čo sa čaká. Pri 140 už točíme asi 4000ot. čo je celkom dosť, spolu s ladeným výfukom nieje tento režim dlhodobo ideálny :-) Pri týchto otáčkach už má motor aj celkom silu aj na 6ke aj napriek tomu, že režim V-TEC je ešte v nedohľadne. Skutočne stačí zošliapnuť plyn, motor zabručí a v okamihu je na tachometri 160 a s chuťou sa vrhá do vyšších otáčok. A to sa bavím stále o jazde na najťažší prevodový stupeň ! Čo sa deje na nižších zatiaľ opisovať nejdem skúšať...
V Buchlovských vrchoch aj ďalej pred Drietomou som ju predsalen trošku pošteklil a tak ako vždy, opäť niečím prekvapila. Tentokrát to boli brzdy a brzdný účinok všeobecne. Istotu s akou dekcelerovala na vode, v daždi bola veľmi nečakaná... Toho objavovania nás čaká ešte asi veľmi veľa. Neviem sa dočkať.... =D

5.6.2012 21:21

Druhý kontakt s Acurou

01.04.2012 - Tentokrát sme si dali poctivú asi 2hodinovú jazdu normálnym tempom po rôznych cestách a povrchoch s cieľom zistiť, či je bežný život s Acurou možný bez ujmy na oboch stranách. Bolo dosť času ošahať si skutočne všetko a pokecať s majiteľom. Acura je neuveriteľná. Nebudem tu písať ako geniálne funguje na kvalitnom povrchu. To je každému kto o DC5ke niečo vie jasné. Cieľ bol na dnes iný.
Na bežných nerovnostiach funguje lepšie ako bežné auto, lepšie ako môj súčasný Leon určite. Citeľný problém nastáva až pri dierach vo vozovke. Krátke tlmiče ľahko vyčerpajú svoj zdvih a následuje rana, ktorá človeku, ktorému na aute záleží až ľúto. Je nutné skrátka dávať na diery pozor, inak podvozok po stránke pohodlia úplne v klídku.
Ďalšia vec, ktorej som sa obával bol ladený výfuk Magnaflow. Po naštartovaní má pre ucho príjemný zvuk, pretúrovanie motora tiež záporné body neprináša. Aká ale bude normálna jazda, to bola otázka. Nuž auto je hlučnejšie, v určitých režimoch znie prebasovane ale počas celej jazdy sme sa boli schopní v pohode bez zvyšovania hlasu s majiteľom baviť. Dokonca som sa raz pristihol, že mi vadí aj hudba, ktorá práve hrá v rádiu a to pritom bolo stíšené tak aby neprekážalo konverzácií. Takže ďalší bod splnený.
Riadenie krásne citlivé, jemne tuhšie. Prevodovka s veľmi silnou mechanickou väzbou dáva cítiť, že je v spojení s tým kde to skutočne "žije". Napriek tomu, že spojka nieje vôbec rušivo tuhá, nedá ale nič zadarmo. Vyšliapávanie až nadoraz pri každom radení je absolútna nutnosť, inak je v páke cítiť, že sa to prevodovke úplne nepáči.
Brzdy majú veľmi príjemný nástup, neporovnateľné s Leonom, ktorý sa hneď do kotúčov zahryzne a potom už márna sláva. Acura brzdí úplne inak. Nástup je veľmi lineárny ale je cítiť prirodzenú silu, ktorou disponujú. Túto oblasť som nijako špecificky nesledoval a neskúšal. Pracovali tak ako sa čakalo, vtedy keď sa to čakalo. Tak to má byť.
Po vystúpení už nebolo čo riešiť a bez najmenších pochýb som podpísal prebežnú zmluvu a zaviazal sa že si po ňu v dohľadnej dobe príjdem... čakanie sa začalo

5.6.2012 21:14

Prvý kontakt

25.03.2012 - Prvý kontakt s Acurou. Krátka jazda, pocit z auta sa nedal čakať. Všetkého je zrazu strašne moc. Zvuk, mechanická väzba so všetkým, čoho sa vodič chytí. živé reakcie, dobre fungujúci podvozok. Žiadna umelo tvrdá lata. Po vystúpení boli ale všetky pocity tak zmiešané, že som fakt nevedel či to je to čo som čakal a to čo naozaj chcem...
Po niekoľkých dňoch som si v hlave urovnal, to čo som cez víkend zažil a zhodnotil, že Acura je naozaj taká ako má byť. Skvelo fungujúca, veľmi charizmatická akurát možno trochu viac nápadná ako som si prial. Všetky povedzme "reálne nedostatky" sú dané tým, že je to športové auto od kosti a nie prerobený rodinný hatchback. Skrátka som sa ale potreboval ešte presvedčiť, že či je to skutočne pre mňa. Či neleziem alebo skrátka len nesnívam o inom svete ako ten v ktorom žije Acura.To znamenalo ďalší 450km výlet.

Další vozy značky Acura