wikinko (muž 35 let) Poslat zprávu

Renault Clio 1,5dci

Renault Clio, foto 1 Renault Clio, foto 2 Renault Clio, foto 3 Renault Clio, foto 4 Renault Clio, foto 5 Renault Clio, foto 6 Renault Clio, foto 8 Renault Clio, foto 10
Renault Clio, foto 11 Renault Clio, foto 12 Renault Clio, foto 13 Renault Clio, foto 14 Renault Clio, foto 15 Renault Clio, foto 16 Renault Clio, foto 17 Renault Clio, foto 18 Renault Clio, foto 19 Renault Clio, foto 20 Renault Clio, foto 21 Renault Clio, foto 22 Renault Clio, foto 23

Přezdívka auta kliuš Rok výroby 2008 Koupeno nové najeto [km]:12 palivo: nafta počet válců: 4 počet ventilů na válec: 2 objem [cm3]: 1500 výkon [kW]: 50 zrychlení 0-100 km/h [s]: 15 maximální rychlost [km/h]: 160 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 15 zavazadlový prostor [l]: 280 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 5,5

na fotkách sa pracuje treba vydržať...

ako som si nekúpil fóbiu :)
na jar 2008 som si konečne povedal, ze je čas na moje prvé nové auto.
rozpočet sa zostavoval v ešte vtedajších slovenských korunách, keďže som auto kupoval na slovensku. limit sa stanovil na 450,000sk. síce sa už v tom čase dala za takýto peniaz kúpiť kia ceed alebo skladový golf, rozhodol som sa radšej kúpiť niečo z triedy nižšej, keďže golf alebo ceed by mi v základnej výbave na základných 1,4kách nevyhovovali.
takže sa výber zúžil na malé (z dôvodu veľkého nábehu dieslové)autá. fabia, polo, ibiza, 207, clio, yaris, fiesta....
francúzske autá vypadli z výberu ako prvé. už len tak z princípu, kvôli povesti.
ako správny čechoslovák, aj napriek katastrofálnym skúsenostiam s octavkou (viď recenzia) som samozrejme uvažoval nad fábiou. keby bola za normálnu cenu, prežil by som aj trojvalec. tak som si v konfigurátore zostavil fabku 1,4tdi, s normálnou výbavou a potom nastalo niečo, vďaka čomu sa dnes nevozím na fabke. 1,4tdi s normalnou bežnou výbavou vychádzala na cca 2 milióny slovenských korún. chrochtavý trojvalec, chudobná výbava a spomienky na nočnú moru v podobe octávky ma zo škodovky dokonale vytriezveli. ako môžu bazmek za schránku pred spolujazdcom pýtať priplatok 3,000,-sk??? a za štvrtý valec 50.000,-???? nie ďakujem. a po ďalšie, ja potrebujem s autom behať do práce, a nie po servisoch ako s octávkou.
dôvody, prečo z výberu vypadlo aj polo a ibiza, sú úplne rovnaké ako pri fabke. predražené trojvalcové kopy šrotu, a ešte k tomu nespoľahlivé. za štvrtý valec sa mi fuckt priplácať nechcelo.
zostal nám yaris, s podareným motorom 1,4 D-4D. sedeli ste už niekedy v yarise? vyzerá vo vnútri ako detská hračka, pri šoférovaní si pripadáte že hráte playstation. a hlavne je aj malý, dĺžku pod 4 metre je v aute cítiť. a ten divný displej namiesto budíkov by som asi tiež neprežil.
a tak nám ostali francúzi, ktorí z výberu paradoxne vypadli ako prvý. iba letmý pohľad do cenníka naznačil, že 207ma na nafte v slušnej výbave bude mierne nad limit. ale inak sa mi páči, hlavne interiér bol bezkonkurenčný, prekonalo ho iba nedávno predstavené nové polo.
čo rozhodlo? štvrtý valec a schránka pred spolujazdcom v cene :)))takže clio.... zakladný diesel 380,000, vo výbave cca 440,000. predávala sa vtedy limitovaná séria 'blue', priložil som ku nej ešte zopár somarín a bol som na 440,000 sk. telefonát predajcovi, zľava 5%. na väčšiu som si nádeje aj tak nerobil.
auto som objednával cez telefón, keďže žijem v zahraničí. predajca bol známy mojej mamy, takže všetko šlo hladko, poslal som zálohu, a aj keď som leasing neplánoval, ponúkli nulapercentný, tak prečo to nezobrať, keď niekto zadarmo peniaze požičiava.

a teraz k samotnému autu. dorazilo načas, dokonca s týždňovým predstihom, čakacia doba bola dva mesiace. v norme.

po prvom usadnutí ma prekvapil vysoký posed. nepomôže ani výskové nastavenie sedadla, v malých autách sa proste sedí vysoko. mne to nevyhovuje, ale na aston martin este nemam, tak musim sediet hore.
ďalšia vec ktorá po prvom usadnutí poteší, je príjemný volant. aj to je faktor, vďaka ktorému som sa rozhodol pre renault. úžasný volant, v mojom prípade ešte aj kožený.
po prvom naštartovaní ma prekvapilo ticho. ale naozaj ticho. takýto tichý diesel som naozaj ešte nepočul, žiadne chrochtanie, nič. aj niektoré benzínové agregáty môžu závidieť.
a po prvej jazde príde ďalšie prekvapenie. nejde to. no jo, 70 koní, 1265kg.

takže k samotnej jazde a k motoru: clio je naozaj vynikajúco odladené auto. na rozdiel od fabkopolaibizy nemate pocit, že idete po ceste na drevených sánkach. auto je príjemne mäkké, ale v zákrutách sa príliš nenakľáňa a sedí (v medziach triedy) ako pribité. zákruty, v ktorých som s octávkou nedotáčavo vylietaval, prechádza clio rovnakou rýchlosťou suverénne.
na spätnú väzbu od volantu zabudnite (kto ju vlastne potrebuje?), ale posilovač je odladený perfektne, pri rýchlosti väčšej ako 40kmh príjemne stuhne.
v meste je auto veľmi svižné, ochotne začína ťahať už od 1,500 otáčok, a typicky dieslovsky, na 3,500 sa ťah končí. ale na šikovné svižné jazdenie po meste to stačí.
na ďialnici sa auto správa ako malé auto, 7er to nie je :(. pri diaľničnej 130ke točí 3,100 otáčok, čo je dosť veľa, spotreba sa ale aj tak na diaľnici pohybuje do 7 litrov.
s autom som absolvoval cestu naprieč európou zo slovenska do írska, s plným autom, spotreba 5,2L. ešte bolo v zábehu, šetril som ho.
auto podľa návodu je do 6,000km v zábehu, potom až riadaca jednotka pustí motor na plný výkon. a veruže žabožrúti v tej knižočke neklamali, auto po dosiahnutí tejto hodnoty výrazne ožilo, lepšie reaguje na plyn a pružnejšie zrýchľuje.
teraz jazdím iba v meste, v extrémne upchatom meste, jazdim síce svižne, ale na spotrebu, bez zbytočného pridávania a brzdenia, a spotreba kolíše podľa toho v akých zápchach sa motám od 5,2 do 6L. väčšinou mi priemer vyjde na 5,5L, podotýkam že to nie sú bludy z palubného počítača ale spotreba počítaná systémom plná-plná. a keď už sme pri tom palubnom počítači, odrezal by som kvôli nemu tým žabožrútom hlavu. to je taký problém nakalibrovať palubný počitač tak, aby ukazoval skutočné hodnoty? môj ukazuje po prejazdení plnej nádrže priemernú cca o 0,5L menej, čo je dosť riadna odchýlka. po každom dotankovaní ho vynulujem a stále sa to opakuje.
ale je viac vecí, za ktoré by som slimákožrútom odrezal hlavu. napríklad zapínanie diaľkových svetiel. treba páčku priahnuť k sebe. nemci to majú lepšie, posúvanie páčky od seba je jednoduchšie, čiže bezpečnejsšie.
ale až na tieto malé neduhy je jazda s týmto francúzikom veľmi príjemná, a na to, že som ho kupoval bez toho, aby som v živote v nejakom cliu sedel (prvé clio v ktorom som sedel bolo moje vlastné) tak som kúpil dobre a neľutujem, je to moje prvé nové auto, nechám si ho až kým sa nerozpadne a budem ho dokonca života milovať.

a teraz k interiéru: interiér limitovanej série blue má modrý stredový panel. čistý hnus, ale čo už. ladí to s aspoň s farbou exteriéru.
čo ma ale na interiéry prekvapilo najviac, je kopec miesta. koleno sa vôbec nedotýka stredového panelu (nová octavia závidí), sedím si pekne rozvalený, síce trochu na môj vkus vysoko, ale nevadí. ľavá ruka pekne sadne na okno a volant, chýba mi lakťová opierka, som na ňu z tej sprostej octavky zvyknutý.
rádio má ovládanie po volantom, novinári ho kritizujú, ale neviem prečo, je to oveľa lepšie ako ovládanie na volante, pripadá mi to oveľa ergonomickejšie.
a čo je na interiéry najlepšie je to, že si dokážem sadnúť sám za seba. v octávke som si za seba nemal šancu sadnúť, clio má miesta na zadných sedadlách naozaj dosť.
ovládanie klímy je dosť divné, teplota a intenzita sa ovláda na jednom ovládači, ale dá sa na to zvyknúť.

takže asi toľko o mojom malom kliuškovi. som rád že ho mám a že som sa za tie peniaze rozhodol kúpiť nové auto. každý sa mi čudoval, prečo si radšej za tých 450 litrov nedonesiem nejaké 'delo' z nemecka. z toho sa smejem najviac. každé delo dovezené z nemecka bolo pretočené dvakrát. raz tachometer, a raz cez strechu. v bazároch samozrejme tvrdia, že na tom jazdil farár, len cez víkend a len po diaľnici, max. 110kmh. anooo
a na individuálny dovoz z nemecka som nemal čas, žijem v írsku, a mám dosť veľa práce a málo dovolenky (holt kapitalizmus)
takže som nejakú delovú A6ku z nemecka oželel a kúpil radšej toto, dúfam ze som spravil dobre. aj keď uznávam, že frajeri, ktorí sa na rozdziganých A6kách a 5kách vozia po košiciach (so zapnutým navigačným samozrejme) sú väčší frajeri ako ja na cliu, ale najak ma to netankuje.

motor: kultivovaný, bez turboefektu, spotreba neskutočná. toľko v skratke. rozpisovať sa tu nebudem, ťažko tento motor s niečím porovnávať, 1,4hdi je oproti tomuto dosť slimák, 1,4tdi je oproti tomuto chrochťák. takže motor na jedničku, presne to som od neho očakával, kultivovanosť, plynulý ťah, nízku spotrebu.

priestor: sedím rozvalený ako vo vel satise, interiér navodzuje dojem oveľa väčšieho auta, ako to v skutočnosti je.

cena: ak nerátame kórejcov, jeden z najlacnejších malých dieslov na trhu.

vzhľad: prečo dávam vzhľad clia ako silnú stránku? pozrite sa von oknom a všimnite si prvú fabiu :)

kufor: na malé auto veľký. vozím v ňom len dáždnik, takže ok :)

spätné zrkadlá ovládané iba mechanicky. takto to dopadne, keď objednávate auto cez telefón :) nejako som na to pozabudol...

volant nastaviteľný iba v jednom smere

krátka 5ka, na ďiaľnici vysoká spotreba.

chýba vstup na mp3 prehrávač.

pri stisnutí spijky od padálu divný, klikací zvuk. nebyť mojej priateľky, ani by som si to nevšimol. vymenený hlavny spojkový valec na záruku.

renault winkler michalovce.
auto som nekupoval v košiciach preto, lebo v michigane sme mali známu. dobrá zľava, lízing bez navýšenia.
auto prišlo s rádiom, aj keď rádio objednané nebolo. bolo v hodnote 19,000 sk. sa ma opýtali, že či ho zaplatím, alebo ho vyberú. po zopár vulgarizmoch z mojej strany mi ho ponúkli za polovičnú cenu, zobral som ho. síce prehráva mp3, ale nemá aux

Další vozy Renault Clio

spojkový pedál vydával divný zvuk, vemenený spojkový valec, záruka

na malé auto dosť praktické, chýbajú ale odkladacie priestory na pitie

oproti koncernovým trojičkám super

podvozok perfektne odladený

raz za mesiac natankovať

chvalabohu neviem

malýýýýýýýýýýý

no comment, dojazd 1,000km v meste, 1,200 mimo mesta

na to že je to diesel, tak musím dať hlučnosť za 10

bočná opora? čo to je????

typické renaultovské, najprv ostré, ale pri extrémnom brzdení treba sakra tlačiť... ale keď si človek zvykne tak sa výborne dávkujú

na malé auto som prekvapený

Žena po autonehodě strávila 27 let v kómatu! Probrala se, když uslyšela hádku svého syna

Žena po autonehodě strávila 27 let v kómatu!…

Zázrak se odehrál ve Spojených arabských emirátech. Po neuvěřitelných sedmadvaceti letech se tam z kómatu…

Zdravý deodorant? Vyrobte si ho jednoduše sami doma! Potřebujete jen 3 ingredience!

Zdravý deodorant? Vyrobte si ho jednoduše sami doma!…

Přemýšlíte pečlivě nad chemickým složením kosmetiky, kterou používáte? Pak se možná snažíte vyhnout parabenům a…

Nejrychlejší gól v historii! Long se trefil po sedmi sekundách

Nejrychlejší gól v historii! Long se trefil po sedmi…

V zápase Watford - Southampton padl nejrychlejší gól v historii fotbalové Premier League. Hostujícímu útočníkovi…

Jak si žije maďarský fotbal? Navštívili jsme šlágr a zkoumali, proč se zvedá

Jak si žije maďarský fotbal? Navštívili jsme šlágr a…

PŘÍMO Z BUDAPEŠTI | Ve víkendovém šlágru maďarské ligy porazil vedoucí Ferenváros Budapešť na domácím hřišti MOL…

Návrh komise EU zakázat nože: Každá totalita nejdřív odzbrojí lidi!

Návrh komise EU zakázat nože: Každá totalita nejdřív…

Struktury Evropské unie na všech svých úrovních vykazují tak nápadné shody s fungováním socialistického státu,…

Návštěva národního parku Carrasco aneb Za královnou do pralesa

Návštěva národního parku Carrasco aneb Za královnou…

Východní svahy And porostlé mlžným pralesem jsou rájem orchidejí. V národním parku Carrasco jich roste více než…