Škoda Fabia (2002)

31.12.2010

V prosinci 2002 bylo auto zakoupeno do firmy.Poprvé jsem dostal nové a mohl si vybrat jaké chci (v rámci možností).Předtím jsem vždy nějaké…

Škoda 1,9 TDI PD (baca42)

baca42 31.12.2010  14:29

chyby

Pozvolnej nástup a velkej smrad při jízdě na okruhu v Mostě nepatřil k zavazadlovýmu prostoru ale k brzdám. >:D :no: (napsal jsem to do nějaký špatný kolonky)

"-- skrytý --" 31.12.2010  16:23

Přední ramena

Proč jsi měnil přední ramena? Povedlo se ti je snad ohnout?

baca42 31.12.2010  18:59

« Re: Přední ramena

Ty silentbloky vzadu se měněj běžně,ale já jsem to měl nějaký vyčvachtaný i vepředu, tak mi dali celý ramena nový.A ty silentbloky jsem dostal nějaký novější (snad z Oktávky).Nejsou uchycený na dvou místech ale na čtyřech).Když jsem měl špatný pouze to jedno rameno tak mi auto táhlo do strany, jakmile se rozbilo i to druhé tak si to sedlo a už to jelo rovně. Vůle v řízení byla dost velká. Nějaký menší pohyb volantu neměl na směr jízdy žádný vliv. Byl to docela šok, ta změna chování auta v zatáčce po výměně ramen. Bohužel,už se nemůžu na dálnici držet volantu, když si sahám na podlahu před spolujezdcem pro svačinu. >:D

"-- skrytý --" 02.01.2011  18:52

« Re: Re: Přední ramena

A to proč rovnou celý? Oni se daji vyměnit i ty přední. Ledaže by výměna všech těchhle vyšla dráž než nový ramena, pak bych to pochopil.

Dodatek: Škodovka začala pro Fábii dělat zesílený silentbloky, takže máš teď nejspíš tyhle.

baca42 02.01.2011  19:26

« Re: Re: Re: Přední ramena

Za výměnu obou ramen + silentbloků jsem dal 3600,-Kč. Nepřišlo mi to moc.

"-- skrytý --" 02.01.2011  19:31

« Re: Re: Re: Re: Přední ramena

no, tak to se víceméně srovnala cena opravy s cenou výměny za novej díl, takže bylo lepší ty starý už neopravovat.

"-- skrytý --" 02.01.2011  15:26

slick 50

Ta idea s vajíčkem a pánví tady bohužel neplatí. Nevím co od toho očekáváš,ale já bych to tam vážně nelil. Ještě nikdy se nestalo, že by výrobce vyrobil něco převratného pro motor a prodával, podbízel to zákazníkům na benzínkách v malých lahvíčkách za 200kč.

baca42 02.01.2011  16:08

« Re: slick 50

Já bych se taky bál nalejt do motoru něco co neznám , hlavně do toho nafťáku. Předtím jsem měl benzíny (Forman, Vectra, Escort) a dal jsem to do každého a celkem jsem s tím ujel už asi 500tkm a nikdy žádnej problém.

"-- skrytý --" 02.01.2011  17:15

« Re: Re: slick 50

ale taky nikdy zlepšení nebo jo?Pokud za to platíš a mám jen dobrý pocit,ale reálně se nic nemění, mimo placebo efektu, tak jsem proti tomu. Ale v pohodě, pokud tomu věříš, používej to, je to tvoje auto, tvoje věc.

"-- skrytý --" 02.01.2011  18:50

« Re: Re: Re: slick 50

No jako muj 1.9 TDI-PD má po 110 000 km s normálním 5W-30 505.01 C3 (s nízkým obsahem popela pro TDI-PD s DPF) nulovou spotřebu oleje, takže ani nevidim důvod tam něco takovýho lejt. Nehledě na to, že výrobce motoru dodatečnou aditivaci oleje zakazuje.

baca42 02.01.2011  18:57

« Re: Re: Re: Re: slick 50

Mě to žere olej už od začátku, ale pořád stejně. Dolejvám tam tak 3/4 litru na 15tkm, ale ve skutečnosti spíš 1 litr na 18 až 20tkm.

"-- skrytý --" 02.01.2011  19:00

« Re: Re: Re: Re: Re: slick 50

Co tam leješ za volej?

baca42 02.01.2011  19:21

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: slick 50

Shell Helix Diesel Plus VA 5W-30
                Ale když jsem se na to kdysi v servisu ptal tak mi řekli že u těhle motorů je to běžný, tak jsem se s tím smířil.

"-- skrytý --" 02.01.2011  19:30

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: slick 50

Tak tohle by volejem bejt nemuselo. Nicméně litr na dvacet tisíc je dost v pohodě, to neni velká spotřeba.

"-- skrytý --" 02.01.2011  18:46

Provozní teplota

Jak máš nastavený topení v interiéru?

baca42 02.01.2011  19:13

« Re: Provozní teplota

Právě že moc netopím.Když jezdím v těch silnejch mrazech se spotřebou do 5-ti litrů, tak mi ručička nevyleze až nahoru nikdy.Dokopce teplota stoupá, z kopce zase klesá. Myslel jsem že je to třeba termostatem, ale když na to trochu víc šlapu tak se to ohřeje. Myslím si že málo topím v tak velkým "kotli". Manželka má Pežotka 106 ,ten žere 7 litrů a ten malej motůrek je hned teplej.

"-- skrytý --" 02.01.2011  19:23

« Re: Re: Provozní teplota

A to je přesně vono. Tyhle mašiny maji elektrický přihřejvání chladicí kapaliny, takže se v zimě dokážou ohřát rychlejc, čimž taky klesne spotřeba paliva (při studenym motoru je vysoká). Ale k tomu musíš mít topení nastavený nadoraz na maximum, jinak se ty přihřejvače neaktivujou. Má to tedy hned dva pozitivní účinky - snížení spotřeby paliva díky rychlejšímu ohřátí motoru a posádce je taky dřív teplo :-)

Ten přihřejvač se sám odpojí když motor dosáhne 70°C.

baca42 02.01.2011  19:35

« Re: Re: Re: Provozní teplota

Teď si mě dost šokoval. Vím že to má elektrický přihřívání, ale myslel jsem že to má vliv pouze na topení v kabině, to by mě ani ve snu nenapadlo že to má vliv i na teplotu motoru. Z toho vyplývá že se motor nejrychleji ohřeje při topení naplno a vypnutým ventilátorem ?

"-- skrytý --" 02.01.2011  20:07

« Re: Re: Re: Re: Provozní teplota

Na ten vypnutej ventilátor bych nesázel. Ono totiž u verzí s klimatizací je povolení přihřejvání spojený s aktivní funkcí klimatizování (tlačítko AC musí být zapnuté), ale to nejde při vypnutym větráku. Zkus to a uvidíš.

baca42 04.01.2011  18:01

« Re: Re: Re: Re: Re: Provozní teplota

To nemá na teplotu motoru žádnej vliv, to jen elektricky přihřívá vzduch do kabiny. Když jsem to poprvé pustil tak to trochu zasmrdělo(protože to na doraz běžně nedávám) a pak se to asi vypne, když to nechladí ten ventilátor. S ventilátorem to funguje normálně=hned to hřeje.Včera bylo venku asi -1°C a jel jsem po dálnici 110km/h bez topení a teplota vylezla na 90°C.Potom jsem pustil topení na 3/4 a větrák naplno, a motor se ochladil o celý ten dílek. Když jsem topení vypnul tak to zase vylezlo na 90°C.Zkusil jsem to několikrát. Dnes při-7°C to bez topení stěží vylezlo na 90°C, s tím topením to zase spadlo o ten dílek a po okresce a přez město ještě o půl dílku níže.

"-- skrytý --" 04.01.2011  18:13

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Provozní teplota

To nemáš pravdu. Zejtra ti ten modul přihřejvače vyfotim, sedí na pravý straně bloku motoru když se koukáš pod kapotu proti směru jízdy. Jsou tam takový tři svíčky krytý černou izolací strčený do takovýho válečku a do každý vede drát. Řídicí jednotka energetického hospodářství v závislosti na teplotě chladící kapaliny, aktuální spotřebě proudu jinými spotřebiči, okamžitém výkonu alternátoru a stavu nabití akumulátoru může aktivovat žádné, jedno, dvě nebo všechny tři ty tělesa.

Nezapomeň, že přihřejvač nepracuje při teplotě kapaliny nad 70°C a že topením kabiny můžeš sebrat víc energie, než je tam přihřejvač spolu s motorem za určitejch podmínek schopen dodat, takže kapalina i přes dohřejvání chladne.

"-- skrytý --" 05.01.2011  18:08

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Provozní teplota

Tady máš nafocenej přihřejvač u 1.9 TDI:

Když by nešel vodkaz, je to poslední fotka v galerii mojeho auta.

baca42 06.01.2011  17:05

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Provozní teplota

Díky za obrázek, ale tohle tam opravdu nemám. Já tam budu mít elektrickou spirálu na ohřívání vzduchu (i podle toho smradu při prvním sepnutí). Můj servismen říkal že ty 3 žhavící svíčky tam nemaj všechny TDIčka. A že mu to taky špatně hřeje, když jede pomalu. Musíš si uvědomit že ty máš těžší Oktávku a ještě 4x4, takže tvůj motor se víc zapotí než můj.Stačí o litr vyšší spotřeba a motor se jinak ohřeje.Když chci v těch mrazech mít na teploměru 90°C, tak holt nesmím tolik skrblit a musím na to víc šlapat.

"-- skrytý --" 06.01.2011  17:11

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Provozní teplota

tak to je hustý... To se musim taky podivat tatíkovi pod kapotu Ibizy...

No a pokud jde o to ohřejvání - s dohřejváním se mi v zimě ohřeje za cca 5 km, bez dohřejvání až cca za 15-20 km...

foto Sprint

Sprint 31.01.2011  10:43

Hezký cestopis

Zdravím,
    pěkně napsáno, pěkné fotky.
    Koukám že jsme navštívili stejná místa, jen v době kdy jsem já byl na Pagu, tak jiná možnost než trajekt nebyla, protože most byl K.O. :-)

Brandon Walsh 20.02.2011  11:14

« Re: km

masaker >:D >:D >:D

baca42 21.02.2011  15:27

« Re: km

Vzpoměl jsem si, jak jsme se ve škole snažili něco podobnýho napsat na kalkulačce. Jestli se mi auto nerozsype, tak v létě tam budu mít taky zajímavý čísla.

foto Iceman186

Iceman186 26.02.2011  17:49

Hodnotenie

Servus,

len taky detail som chcel, dost lacne zmenit hodnotenie auta z 10 na 8, len preto lebo tebe niekto dal hodnotenie 8. Ani ja som svojemu autu nedal 10 bodov, tak neviem preco by som mal davat 10 tvojmu, a to ani pred tuningom laktovej opierky.

baca42 27.02.2011  19:50

zkouška

Ronault mi vysvětlil jak se tam vkládá odkaz, tak jsem to musel někde vyzkoušet [odkaz] >:D :yes:

Ronault. 27.02.2011  19:59

« Re: zkouška

Vidíš, že to jde. To víš, to je tím mým věkem, ve skutečnosti jsem ještě starší, ale systém dovolí jen tento rok narození, předpokládá, že starší zde už chodit nebudou.

Brandon Walsh 30.04.2011  12:27

video

z okruhoveho videa ide taka skvela atmosfera ze by som najradsej vzal polovicu a tiez isiel >:D nebavia ma taketo videa kazdy tam len rata kolko aut predbehol a potom diskutuju ako krasne presiel tou a hentou sikanou >:D ale vasa radost zo soferovania je uplne ina ;-) :yes:

baca42 01.05.2011  22:21

« Re: video

Docela jsme se nasmáli, ale od druhého kola jsem jel úplně naplno.

foto David-C3

David C3 10.05.2011  22:20

Gross... a Kamenjak

Ahoj... vidím, že taky cestujete :-) Na Grossglocner sem byl a je to super a koncem června bych chtěl stihnout koupání na Premantůře-Kamenjak kde sem byl asi jen 20x a rad se tam vracím. Jinak super km na Fabku. Já měl sedana 1.9 tdi a prodával sem s 280tis km... měj se

Aspire 29.05.2011  11:43

Sláva na auto.cz

Je z tebe celebrita! :-) [odkaz] >:D přeju dalších spoustu km bez nehod. ;-)

baca42 30.05.2011  21:38

« Re: Sláva na auto.cz

Je to pravda. Dneska jsem si koupil černý brejle aby mě nějakej paparazzi nepoznal :-!

"-- skrytý --" 29.05.2011  12:21

Mřížka v kufru

Dobrý nápad uříznout spodek mřížky v kufru. Občas přemýšlím co s tím, protože 3000Kč za "odbornou" demontáž se mi dávat nechce. V jednoduchosti je síla :-)
    Jen, na technické byli v pohodě? Díky.

baca42 30.05.2011  21:43

« Re: Mřížka v kufru

Na technický kontrole si ničeho nevšimli. Mříž tam byla a ukotvení mříže v kufru nezkoumali.

foto Lubos2

Luboš2 29.05.2011  13:03

Výborná recenze, je vidět, že automobil je pro Vás spotřební zboží, ale dokážete jezdit s radostí, při videu jsem se neubránil a smál se s Vámi! Přeji mnoho dalších zábavných km

foto escorpion

escorpion 23.07.2011  09:16

video

Krásne som sa zasmial. Nech slúži ďalej.

Neplánuješ výmenu ? Ten nájazd je už značný a je predpoklad väčších investícii do údržby.

foto Thomasino

Thomasino 23.10.2011  23:08

Fábia kombi TDI na okruhu v Mostě?

Ahoj, koukal jsem trochu překvapeně na tvoji novinku. Taky jsem viděl jinde nějaké fotky ze soboty z Mostu a od známého z jednoho staršího BMW M3, motalo se tam celkem dost hodně pomalých aut... Co jsi čekal s Fábií v kombajnu a navíc TD (Těžkej Dízl >:-[] )? To opravdu není auto vhodné na okruh :-O :-( To pak musíš hodně dobře sledovat špígly a hlídat si, aby jsi moc nezavazel ;-) :-)

foto v3jc3

v3jc3 24.10.2011  01:05

« Re: Fábia kombi TDI na okruhu v Mostě?

Tak to buď rád, že jsi nebyl přímo v Mostě, to by si překvapením ani nemluvil >:D Bohužel na veřejné jízdy pustí každé auto a někteří majitelé nejsou dost soudní a pak to tak vypadá, každou chvíli někdo venku, vlajky, zdržování...

Aspire 02.01.2012  22:03

« Re: Re: Fábia kombi TDI na okruhu v Mostě?

Každý si to může vyzkoušet jaké to je jet na okruhu ;-) a nemusí mít bezínový trhač asfaltu. Ono GTI není nijak zvláštní jen má trochu víc koní než obyčejný Golf >:-[]

foto m-z-

m.z. 03.01.2012  11:17

« Re: Re: Re: Fábia kombi TDI na okruhu v Mostě?

S tím nesouhlasím, na okruh se jezdí poznávat limity sportovních aut, to není polygon autoškoly. Jestli platím za okruh a tam se mi budou motat naftové 100k kombíky, to bych byl naštvaný.

baca42 03.01.2012  21:46

« Re: Re: Re: Re: Fábia kombi TDI na okruhu v Mostě?

Na poznání limitů sportovních aut si můžeš okruh pronajmout, tohle byl den otevřených dveří.

talio2 14.01.2012  16:55

« Re: Re: Re: Re: Re: Fábia kombi TDI na okruhu v Mostě?

:yes: :yes: :yes: :yes:

foto vrkuboy

vrkuboy 31.07.2012  22:43

« Re: Re: Re: Re: Fábia kombi TDI na okruhu v Mostě?

Definuj co je a co není sportovní auto prosím...

Aspire 05.01.2012  00:52

Ukecaný auto

To máš už do předu načasované? Že to pokaždé tak vychytáš >:D

foto Kajuska

Kajuška 26.02.2012  10:36

drzé auto

koukám, že auto je pěkně drzé měl jsi ho líp vychovat. mimochodem ovce je výborná ;-)

Aspire 24.05.2012  22:33

400 000

Gratulace k takové porci kilometrů, ať je toho minimálně ještě jednou tolik ať slouží :-) ;-)

foto Stejsn

Stejsn 31.07.2012  22:17

« Re: 400 000

Velice zajímavý longlife test. Doufám že to auto bude provozovat dokud se nerozpadne a nezbaví se ho dřív. Jsem moc zvědavý kam až to jde s fabkou šponovat. Zatím paráda.

------- 25.01.2014  20:04

1.6 MPI pod kapotou Octavie druhé generace najeto 620 000 km !!!

Benzínový motor vydržela slušně dlouho stočeného tachometru :yes: .
    Atmosférický motor 1.6 MPI s kódovým označením BSE, prostě v jednoduchosti je síla. Ono na něm není moc co pokazit, porovnám-li to s dnešní moderní dieselů motorů :no:

baca42 25.01.2014  21:52

« Re: 1.6 MPI pod kapotou Octavie druhé generace najeto 620 000 km !!!

Tomu věřím. Já taky nejsem žádnej rekordman. Nedávno tu byl článek o nějakým němcovi a ten měl na stejné Fábii najeto 1 000 000 km.( je to i na spritmonitoru ). Když někdo jezdí delší trasy a najede třeba 100 000 km ročně tak to jinak přibejvá. Při nájezdu 600 000 km se ale spíš vyplatí dýzl, při úspoře 0,50 Kč/km to je už 300 000 Kč.
      V sočasnosti mám 464 000 km.

------- 26.01.2014  08:59

« Re: Re: 1.6 MPI pod kapotou Octavie druhé generace najeto 620 000 km !!!

Je to směšné cha-cha-cha >:D , každý si psal, co ho napadlo? To nic nemá smysl ;-) .

Majitel vozu s ním silnice už přes 45 let, ročně podle svých slov najede až 161 tisíc km, aby překonal bájnou hranici pět milionů ujetých mil v jednom voze zhruba 5 000 000 km.
        Majitelem rekordního zápisu v Guinnessově knize rekordů :-)

Kdo najede víc diesel najelo do 1 - 2 milion kilometrů :no:
        Tak u benzinových motorů najede víc ukazuje tachometr :yes: :yes:

------- 30.01.2014  23:18

« Re: Re: Re: 1.6 MPI pod kapotou Octavie druhé generace najeto 620 000 km !!!

čau [odkaz] :-!

------- 04.02.2014  16:10

Saab 1,000,000 km

------- 04.02.2014  18:34

Komu dát hlas?

ty můžeš dát hlas palec dolu [odkaz]

Benzín tak :yes:
    PS:- proto dávám svůj hlas pro diesel :no:

Děkuji za vaše hlasy, ale nevážím si, čau :-!

šmoula nešika 04.02.2014  19:28

4 Irvin Gordon

NeSPAMuj diskusi! Mimochodem, ještě bys mohl rozlišovat milión mílí a milión kilometrů... Ale ať tu jen nekopu do patníku, mohlo by tvoje chování jistě zajímat administrátora. Tohle je web s vysokou diskusní úrovní, podobné věci si choď dělat někam na Novinky.cz. 8-s :no:

------- 04.02.2014  21:21

« Re: 4 Irvin Gordon

S tebou se nedá, že tu pro tebe všechno ještě není úplně v pořádku. Já už to znám :no:
      Na shledanou.

šmoula nešika 04.02.2014  21:48

« Re: Re: 4 Irvin Gordon

Sbohem. :-!

------- 04.02.2014  21:58

« Re: Re: Re: 4 Irvin Gordon

Tak jsem se konečně s tebou nepotřebuji!
          A také sbohem, já jedu dál :-!

šmoula nešika 04.02.2014  23:13

« Re: Re: Re: Re: 4 Irvin Gordon

Tak jeď dál, a o net se nestarej. ;-) Ten pojede i bez tebe.

------- 07.02.2014  18:06

Lada 1300 na 1 300 000 km

Brandon Walsh 19.02.2015  06:40

Obdivujem

ako dokážeš s tachometrom čarovať a pobaviť obecenstvo ;-) :yes: tak veľa ďalších štastných km prajem

Verny_2013 19.12.2015  15:44

slušná porce km

Tak proti těm tvým 534 000km jsem se svýma 312 000 km úplný žabař. Ale na tuhle porci km asi už se "starkou" nedosáhnu. Teď už byla zdegradována na 2 auto v rodině s nájezdem 10 -15 000km. Takže ještě to vidím tak na 2 roky a ještě před výměnou rozvodů ji pošlu do světa. Tvé modro-zelené krásce ale přeji spokojené dožití bez karambolů.

Verny_2013 06.11.2016  11:10

náklady

Těm nákladům 2 Kč/ km se téměř zdráhám uvěřit. Já mám na Octě 4 Kč/km. pravda je tam najeto o nějakých 250 000 Km míň. Ale zase spotřeba je o 2 l nižší.

baca42 06.11.2016  17:07

« náklady

Tak hlavní rozdíl asi bude v nákladech na amortizaci rozpočtenou na ujetý km, kde mi to vychází na 0,30 Kč/km. ;-) Málokdo najede autem za 120tKč 360tkm. Nepochopil jsem tu o 2L nižší spotřebu ?

Verny_2013 06.11.2016  23:14

« Re: náklady

Jo sory asi jsem se překouknul a nevšiml že máš taky Diesel.

foto Nicco

Nicco 03.09.2018  10:13

Fabia III

Za kolk ti jezdi nova Fabie TSI ve srovnani se starou TDI? Co mam zkusenost tak to zere asi jako Octavie II TDI.

baca42 03.09.2018  18:39

« Re: Fabia III

V papírech má napsáno o 0,1 litru nižší spotřebu než ten dýzl, ale samozřejmě žere více. U mě to vychází asi o 0,7 litru navíc proti 1,9tdi.

foto umo

umo 03.09.2018  18:50

« Re: Re: Fabia III

A recenzia nebude?

foto Nicco

Nicco 04.09.2018  09:48

« Re: Re: Fabia III

Presne tolik jim vysel rozdil Rapid 1.6d a 1.2t ve Svete motoru.

foto umo

umo 01.09.2019  19:23

Recenzia

Myslím, že fabia si zaslúži samostatnú recenziu, v ktorej by bolo okrem iného spomenuté porovnanie FI a FIII. Po 100 000 km už máš dostatok skúseností, ktoré by mohli pomôcť možným budúcim majiteľom, ktorí sa rozhodujú o kúpe auta tohto segmentu. Títo sa k tvojim poznatkom uvedeným v recenzii na FI určite nedostanú, čo je škoda.

foto -awson

Đawson 17.01.2021  14:18

Konec

Upřímnou soustrast. Vděčné to autíčko.
    Na mém TDI má turbo ted 300k a už půjde na výměnu, píská jak blázen.