BMW řada 3 Efficient Dynamics

BMW řada 3, foto 1 BMW řada 3, foto 2 BMW řada 3, foto 3 BMW řada 3, foto 3 BMW řada 3, foto 5 BMW řada 3, foto 5 BMW řada 3, foto 6 BMW řada 3, foto 7
BMW řada 3, foto 7 BMW řada 3, foto 8 BMW řada 3, foto 8 BMW řada 3, foto 9 BMW řada 3, foto 11 BMW řada 3, foto 12 BMW řada 3, foto 13 BMW řada 3, foto 14 BMW řada 3, foto 16 BMW řada 3, foto 17 BMW řada 3, foto 18 BMW řada 3, foto 19 BMW řada 3, foto 20 BMW řada 3, foto 21 BMW řada 3, foto 22 BMW řada 3, foto 23 BMW řada 3, foto 24 BMW řada 3, foto 26 BMW řada 3, foto 27 BMW řada 3, foto 28 BMW řada 3, foto 29 BMW řada 3, foto 30 BMW řada 3, foto 30 BMW řada 3, foto 31 BMW řada 3, foto 31 BMW řada 3, foto 32 BMW řada 3, foto 32 BMW řada 3, foto 33 BMW řada 3, foto 34 BMW řada 3, foto 34 BMW řada 3, foto 34 BMW řada 3, foto 35 BMW řada 3, foto 35 BMW řada 3, foto 35 BMW řada 3, foto 36 BMW řada 3, foto 36 BMW řada 3, foto 37 BMW řada 3, foto 38 BMW řada 3, foto 38 BMW řada 3, foto 39 BMW řada 3, foto 40 BMW řada 3, foto 40 BMW řada 3, foto 41 BMW řada 3, foto 45 BMW řada 3, foto 47 BMW řada 3, foto 49 BMW řada 3, foto 54 BMW řada 3, foto 55 BMW řada 3, foto 57 BMW řada 3, foto 61 BMW řada 3, foto 62 BMW řada 3, foto 63 BMW řada 3, foto 64 BMW řada 3, foto 65 BMW řada 3, foto 66 BMW řada 3, foto 67 BMW řada 3, foto 68 BMW řada 3, foto 69 BMW řada 3, foto 70 BMW řada 3, foto 72 BMW řada 3, foto 87 BMW řada 3, foto 95 BMW řada 3, foto 96 BMW řada 3, foto 110 BMW řada 3, foto 111 BMW řada 3, foto 116 BMW řada 3, foto 117 BMW řada 3, foto 119 BMW řada 3, foto 121 BMW řada 3, foto 128 BMW řada 3, foto 133 BMW řada 3, foto 159 BMW řada 3, foto 160 BMW řada 3, foto 164 BMW řada 3, foto 172 BMW řada 3, foto 173 BMW řada 3, foto 174 BMW řada 3, foto 186 BMW řada 3, foto 187 BMW řada 3, foto 194 BMW řada 3, foto 204 BMW řada 3, foto 205 BMW řada 3, foto 206 BMW řada 3, foto 207 BMW řada 3, foto 208 BMW řada 3, foto 209 BMW řada 3, foto 210 BMW řada 3, foto 211 BMW řada 3, foto 212 BMW řada 3, foto 213 BMW řada 3, foto 214 BMW řada 3, foto 215

Přezdívka auta 320d Rok výroby 2008 Koupeno nové najeto [km]:318500 tuning/stylingoznačené * palivo: nafta počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1995 výkon [kW]: 130 / 150 * kroutící moment [Nm]: 350 zrychlení 0-100 km/h [s]: 8.2 / 6.9 * maximální rychlost [km/h]: 229 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 18 / 19 * zavazadlový prostor [l]: 460 pohon kol: zadní spotřeba [l/100km]: 6

Zdravím komunitu moje.auto, ako aj všetkých záujemcov z auto.cz a okolia. Pôvodná recenzia 320d si už odžila nejaký ten týždeň... od kúpy BMW koncom roku 2008 som recenziu viac menej neaktualizoval, neskôr som ju z portálu moje.auto odstránil. Za posledný rok ma kontaktovalo niekoľko záujemcov pre moje skúsenosti s danou generáciou BMW. Aj to je určite jeden z dôvodov, prečo prejsť opäť k online forme.

Hlavný dôvod by bol v celkovej spokojnosti.
I keď, samozrejme, ako každé iné auto má i rada 3 svoje chyby i keď na rozdiel od ostatných som sa nestretol s konkrétnym kusom, ktorý by na mňa tak zapôsobil. 320d vo verzií Efficient Dynamics som zadával do výroby u predajcu (Tempus AWT Bavaria Banská Bystrica) viac menej s výbavou potrebnou pre každodennú jazdu najmä pre firemné účely.
Prečo 320d? Jednoducho, po stránke dizajnu nebolo čo rozoberať: e91 (kombi) rada 3 sa Vám buď páči... alebo presný opak. Osobne mi vždy imponoval športový profil, jednoduché a čisté línie dotvárajúce celok, shadow line a vôbec dynamické ambície exteriéru. Čo sa týka interiéru, názory sú pre mňa rovnaké: nízky posed, pocit „obkľúčenia“ v kabíne, jednoduchý, prehľadný interiér, ktorý dnes už síce nepôsobí sviežim dojmom.

Motorizácia pri využití vozidla bola jasná voľba. K dnešnému dňu by som ju určite nemenil. 320d má odjazdených poctivých 318.000km na slovenských a českých cestách ako aj celú Európu. Tu by som sa rád pozastavil, keďže to je dôvod, prečo opäť píšem danú recenziu: spoľahlivosť a celková spokojnosť. Okrem povinných prehliadok nemalo k dnešnému dňu auto jedinú vážnu poruchu. Mení sa olej, kvapaliny, filtre a pneumatiky. Motoricky pri 318.000km nejaví jediný náznak opotrebenia... kabína drží pevne, nič po rokoch nepracuje, nevydáva nepríjemné zvuky. 20d má výborný záťah (s prejavom je to horšie), v triede single turbo štvorvalcov sa stále jedná o dynamickú špičku. 130kW (aktuálne 150kW), výborná pružnosť a atakovanie 100km/h tesne pod 7 sekúnd. S jeho parametrami kontruje spotreba. Moja posledná skúsenosť s cestou do Ženevy a späť bola viac než príjemná, pri priemernej spotrebe 6.2 l/100km a to veľmi nerád píšem „rozprávky“.

Spotrebe určite napomáha balík Efficient Dynamics, ktorý sa už roky nesie aj ako marketingový ťahák značky. Na rozdiel od dieselových „M“ vozidiel má svoje opodstatnenie. V E91 320d sa Efficient Dynamics prezentuje vo svojej prvej generácií. Viac informácií v samostatnej kapitole uvedenej nižšie.

Najdôležitejší pocit z rady 3, je pocit vodiča. Pocit za volantom. I cez mierne „otupenie“ zmyslov pre elektrický posilňovač je rada 3 stále zábavné auto. BMW sedí na pneumatikách Goodyear Eagle F1 Assymetric 2, na zadnej náprave v rozmere 255/30 R19 (225/35/R19 na prednej), ktoré len prispievajú k pocitu bezpečnosti a pri danom výkone určite neobmedzenej trakcií. Vodič v rade 3 má radosť. Auto je čitateľné, jeho správanie predvídateľné, miluje zákruty a i cez sériový podvozok nepociťuje náklony. Prenos od nerovností na vozovke filtruje v skutku kvalitne, i cez nízke profilové číslo pneumatík (30) sa nedá sťažovať. POZOR na RUN-FLAT... v minulých generáciách na komforte a ovládateľnosti moc nepridali.

V krátkosti by som rád prešiel k interiéru a nižšie, v samostatných kategóriách sa dostanem k detailom. E91 má interiér strohý a jednoduchý. Nie je natočený smerom k vodičovi... oproti Audi pôsobí priam spartansky. Neobsahuje dizajnové a ani trendy prvky. V čase premiéry rady 3 pôsobil rovnako, má to ale jednu výhodu: nestarne tak rýchlo. Na kvalitu spracovania a použitia materiálov v interiéry sa pri danej generácií písalo veľa článkov. Je v skutku pravda, že pogumované plasty nemajú najvyššiu kvalitu. Keď sa začnú lúpať, jednoduché riešenie je gumový povlak stiahnuť úplne a je po probléme. V BMW mi vždy vyhovoval nízky, športový posed a inak to nie je ani pri rade 3. Je samozrejmé, že kto hľadá priestrannú jazdenku s karosériou kombi... generáciu e91 vynechá. Interiér a s ním spojené vlastnosti by som ale predsa rozobral do detailov v časti „slabé stránky“ – najmä z dôvodu zle nakonfigurovanej výbavy.

> Technické fakty:

- Rozmery (v x š x d): 4520x1817x1418mm
- Pohotovostná hmotnosť: 1560kg
- Umiestnenie motoru: (vpredu...) pozdĺžne, za prednou nápravou
- Príprava zmesi: priame vstrekovanie paliva (common rail)
- Preplňovanie: turbodúchadlo s variabilnou geometriou lopatiek
- Zdvihový objem: 1995 ccm
- Počet valcov/ventilov: 4/16
- Poháňaná náprava: zadná
- Prevodovka: manuálna
- Počet rýchlostných stupňov: 6
- Točivý moment: 350 Nm pri 2000 ot.
- Výkon motoru: 130 kW / 177 koní pri 4000 ot.
- Max. rýchlosť: 229 km/h
- Zrýchlenie z 0 na 100 km/h: 8.2s
- Objem nádrže: 63 litrov
- Spotreba kombinovane (reálna): 6.5 l/100km
- Pneumatiky – predná náprava: Dunlop SP Sport MAXX 225/40 R18
- Pnumatiky – zadná náprava: Dunlop SP Sport MAXX 255/35 R18
- Pneumatiky zimné - Goodyear Ultragrip 8 205/55 R16
- Brzdy + rozmer predné/zadné: ventilované, kotúčové 312mm/300mm

Pár rokov naspäť, ak by sa ma niekto spýtal, čo si myslím o 320d, spustil by som vlnu superlatívov. Dnes by som asi rovnako nezačal. K silný stránkam určite patrí pocit z jazdy a vyššie spomenuté jazdné vlastnosti. Pre auto na každý deň je to určite potešenie a veľké plus, prečo práve BMW zvoliť. 4 valcový common rail má výborný záťah aj na najvyššom prevodovom stupni, dych mu dochádza až nad hranicou 4000 otáčok. Prejav je taktiež kultivovaný a dnes tak spomínaný reťazový rozvod nerobil žiaden problém...

Ako som už spomenul, spoľahlivosť. 320d jazdí celú Európu a to najmä na našich „tankodromoch“. S dnešným stavom 280.000km auto nezažilo žiaden iný ako pravidelný servis. Nemenila sa spojka, ani xenónové výbojky. Pocitovo je solídne ako v prvý deň, keď som ho prevzal od predajcu.

> Ostatné (subjektívne) plusy rozpíšem v bodoch:

- Nízky aerodynamický hluk vo vyšších rýchlostiach.
- Sériový podvozok je tuhý, za to s prehľadom filtruje nerovnosti na vozovke.
- Riadenie je komunikatívne, predvídavé, radenie tvrdé s dostatočný odporom.
- Spotreba i pri 18” pneumatikách je prekvapivo nízka. Samotný pomer spotreba/výkon.
- Športový profil a tým aj celkový dizajn exteriéru, kde vynikne práve karoséria kombi.
- iDrive (prvej generácií) nie je najlepší, zastrešuje ale všetko na vysoko posadenom displeji.
- Polarizované spätné zrkadlá + automaticky zacloniteľné centrálne zrkadlo.
- Paket exteriérového osvetlenia LED.
- Delené otváranie kufra: presklená časť/celé dvere.
- Pri zaradenej spiatočke sa sklápa spätné zrkadlo spolujazdca pre výhľad na obrubník.

...sa týkajú najmä interiéru a mnou slabo nakonfigurovanou výbavou. Výrazná je absencia odkladacích priestorov: pre odkladacie sieťky na sedadlách, ako aj v zadných dverách je potreba navoliť samostatný paket. To isté platí pre držiaky na nápoje. Auto je bez vyššie spomenutých položiek o značný kus nepraktickejšie najmä pri dlhých cestách. Sériové sedadlá majú pomerne slabé bočné vedenie. Prejdime k dekoru, v danom prevedení: hliník. Za roky používania sa stáva ukazovateľom počtu kilometrov. Je pomerne mäkký a citlivý na poškodenie.

> Ostatné (subjektívne) mínusy rozpíšem v bodoch:

- Exteriérové spätné zrkadlá sú síce elegantné, za to pomerne malé. Facelift problém vyriešil.
- I keď je DVD pre navigáciu BMW nové... mechanika si žije svojim vlastným životom.
- Chod radiacej páky mnohých svojou tuhosťou nemilo prekvapí. To isté platí pre chod spojky.
- Pre chalupárov: objem kufra.
- Pre hrmoadných cestovateľov: subjektívny pocit stiesnenia a miesta na zadných sedadlách.

Špecifický problém nastal pred pár rokmi pri používaní neriedenej kvapaliny do ostrekovačoval (najmä značky Shell - letná zmes). Plastový kryt svetlometov počas rokov používania kvapalina "rozožrala" a oba kryty sú popraskané. BMW odmieta zodpovednosť pre reklamáciu, keďže sa nepoužila kvapalina odporúčaná priamo BMW. Na fórach sa jedná o pomerne známy problém.

Problémy na aute za posledných 280.000km:

- moduly pre „angel eyes“ obrysové svetlá boli 2x nefunkčné. Vymenené za biele LED moduly.
- nefunkčný klaksón – vymenené v rámci záruky
- rezonujúci kryt motora. Jeho hluk sa prenášal do kabíny. Odstránené v rámci záruky.

A to by bolo všetko. Je možné, že na aute sa menilo brzdové obloženie a kotúče. Mimo toho sa menil len olej, filtre a náplne. Nič iné.
320d bolo servisované v Tempus AWT Bavaria Banská Bystrica (kde sa e91 aj zakúpila) k plnej spokojnosti. Servis a prístup na vysokej úrovni. Neskôr, najmä z dôvodu vzdialenosti som obe BMW (e91 rada 3 + e70 X5) presmeroval k TOB BMW Trenčín. Po niekoľkých návštevách servisu ako s jedným, tak aj s druhým BMW som sa rozhodol servisovať obe autá lokálne, k plnej spokojnosti. Pre viac informácií o skúsenostiach s TOB BMW Trenčín mi napíšte email... pozitívne určite neboli...

Na Slovensku mám skúsenosť s troma predajcami:

- BMW Regnum Bavaria Prešov
- Tempus AWT Bavaria Banská Bystrica
- TOB BMW Trenčín

Prístup predajcu Tempus AWT Bavaria Banská Bystrica bol vždy pozitívny. Ostatní si z vlastných skúseností dovolím povedať nezaslúžia oficiálne prezentovať značku BMW. Po kúpe vozidla končí všetka komunikácia... čo je viac ako na zamyslenie. Po konverzácií v Invelt BMW Praha sme sa s obchodným riaditeľom zhodli, že práve samotný „after sale“ servis je podstatou a filozofiou prémiovej značky. Tej sa určite drží aj spomínaný predajca BMW v Banskej Bystrici. Ochota a extra služby pri servisných prehliadkach, pozvánky, prezentácie, predvádzacie jazdy, newsletter... tak si predstavujem BMW. Určite odporúčam.

Balík Efficient Dynamics (130kW 20d) obsahuje:

> Brake Energy Regeneration: obnova brzdnej energie maximalizuje efektívne napájanie alternátora pre výrobu elektrickej energie najmä pri brzdení. Alternátor odpája napríklad pri akcelerácií.

> Auto Start Stop Function: dnes už bežná funkcia pomernej väčšiny vozidiel, kde sa motor vypína a na zošliapnutie spojky opätovne štartuje pre zníženie spotreby a najmä emisií. V zápchach využijete najmä možnosť vypnutia funkcie samostatným tlačidlom.

> Gear shift indicator: 320d s manuálnou prevodovkou je vybavený indikátorom zmeny prevodového stupňa. Ten neustále kalkuluje z ekonomického hľadiska najvhodnejší prevodový stupeň a odporúča vodičovi kedy má preradiť.

> Electrical steering: Elektrický posilňovač riadenia, dnes už samozrejmosť. Jeho výhodou oproti konvenčným hydraulickým systémom je fakt, že spotrebúva energiu iba vtedy, keď automobil reálne mení smer jazdy. Pri jazde priamo alebo v tiahlej zákrute elektrický motor nie je aktívny a nespotrebúva žiadnu energiu.

> Air conditioning with decoupling function: zložitý názov neskrýva nič iné ako magneticky odpojiteľný kompresor klimatizácie.

> Active aerodynamics: elektronické ovládanie klapiek, ktoré sú skryté za „ľadvinkami“. Pri studenom štarte sa uzatvoria, tým pri jazde neprúdi do motorového priestoru chladný vzduch, motor sa skôr zohreje a samozrejme aj posádka vozidla... Vo vyšších rýchlostiach sú klapky ovládané na základe manažmentu vozidla. Zatvárajú sa napríklad pre zlepšenie prúdenia vzduchu okolo vozidla, i keď e91 má súčiniteľ aerodynamického odporu výborných (Cx) 0,27.

> Na záver pridávam zoznam príplatkovej výbavy:

- alarm s diaľkovým ovládaním
- automatické stmavovanie vnútorného zrkadla
- zliatinové disky 18' typ 162 so zmiešanými pneu
- vyhrievanie predných sedadiel
- bixenonové svetlomety + ostrekovače reflektorov
- rozšírené osvetlenie interiéru a exteriéru
- delené a sklápateľné zadné operadlá
- stredová lakťová opierka vpredu
- Parkovací systém (PDC) vzadu
- senzor dažďa s automatickým zapínaním tlmených svetiel
- tempomat
- rádio BMW Professional
- BMW Individuál stmavené zadné sklá
- BMW Individual vysokoleštené lišty Shadow Line
- čiastočne elektricky nastavitelné sedadlá vodiča a spolujazdca vpredu
- elektrické sklápanie a vyhrievanie spätných zrkadiel
- Interiérové lišty - brúsený hliník
- navigačný systém Business
- rozšírená možnosť prehrávania hudby z mobilného telefónu
- sivý pás na prednom skle

21.10.2013 12:55

307.000km + príprava na zimu

K dnešnému dňu je BMW pripravené na "českú zimu", tj. prezuté na zimných Goodyear Ultragrip 8 i keď je 18 stupňov celzia :-/ Doatočne vymenený olej v motore po ďalších 15.000km, ako aj v zadnom diferenciály. Spotreba po D1 klesla oproti letným 255mm pneu o cca 1 liter pri 150-160km/h.

21.10.2013 12:51

307.000km + príprava na zimu

6.7.2013 21:57

299.930km...

Tak, chýba mi 70km k mílniku bez závady. Ako podľa pár nových fotografií vidno, BMW obdržalo ako bonus k spoľahlivosti a spokojnosti: kompletný M-paket, čierne "ladvinky", nové svetlomety, Eibach Pro-Kit pružiny.

11.10.2012 16:24

Update 10/2012

K dnešnému dňu som preštylizoval, upravil, opravil a opäť nahodil na žiadosť uživateľov recenziu na e91 320d Touring. Taktiež pridávam pár fotografií.

+ pridávam video z môjho (pár rokov trvajúceho) projektu
Príjemné čítanie...

18.11.2008 00:00

SP Winter Sport M3

Menšie problémy s objednávkou zimných pnneumatík so spevnenou bočnicou: DUNLOP SP WINTER SPORT M3 DSST 215/55 R16.
Dodacia lehota dlhá ako cesta z krčmy.
Ako zimné kolesá čakajú zliatinové disky ENZO typ H 16".
Ináč auto jazdí OK, o chvíľku ho čaká ďalší servisný interval a okrem dvoch ťukancov je úplne OKi.

9.9.2008 00:00

"Zázračné" RFT

Systém RFT je "zázračný". Neviem ako to vyšlo s reklamáciou, ale asi úžasne, keď sa vyše mesiaca čaká na prednú pneumatiku... Na internetových obchodoch ju nenájdete, objednávala sa priamo cez Bratislavu a áno, jeden kus stojí 12.000Sk.

23.5.2008 00:00

BMW Navi DVD

DNES DORAZILO NAVIGAČNÉ DVD OD BMW! LET'S CELEBRATE! Len vyše dvoch mesiacov čakania.

12.5.2008 00:00

50.000 SKK

Foto s názvom "Zrkadlový Seat Leon" je z obhliadky pre poistnú udalosť... kto by bol z tohto záberu povedal, že škoda na aute je cca 50.000sk.

11.5.2008 00:00

"Len počkaj, zajac!"

S dnešným dňom mám spojené spomienky. Aj tie dobré aj tie zlé. Tá lepšia je, že sme sa stretli, priatelia automobilizmu, vo väčšom počte, pričom som mal možnosť porovnať BMW s priamou konkurenciou. Konkrétnejšie s novým Mercedes-Benz triedy C, typ 220 CDI sedan, manuál: Pri šprinte na 400m s pevným štartom sa zaostávva.

Tá horšia je, že po ceste domov mi z priľahlého políčka vybehol zajac, pričom čas na reakciu bol priam žiadny. Samovražda zajka spôsobila nemalé škody pre BMW, ktoré vyčíslia až v servise, čo, ako predpokladám, nebude málo. Auto je pojazdné, hmlovku som dopasoval a upevnil, nárazník zapáskoval a v pondelok ráno hor sa na obhliadku pre poisťovňu.

2.5.2008 00:00

GPS Maximum

Overená maximálna rýchlosť 242km/h (tachometrových), 230km/h podľa GPS.
Auto je pri maximálnej rýchlosti absolútne stabilné a veľmi tiché.

Přidat názorDiskuse: BMW řada 3 Efficient Dynamics

zobrazené auto není aktivní, nelze diskutovat

Další vozy BMW řada 3

300.00km bez poruchy a nevyžiadaného servisu hovoria za svoje.

Svoje zadanie a požiadavky plní na maximum.

Vo svojej triede priestorom neoslní a klaustrofobikov nenadchne. Kto hľadá priestor, prejde k druhej značke.

Špička nielen vo svojej triede. Prekvapí aj dynamikou a ochotou "požierať" kilometre.

Športová charakteristika podvozku nemusí zaručovať automaticky nepríjemnú jazdu / Eibach Pro Kit. Odporúčam vyhýbať sa starším RUN-FLAT pneumatikám.

obstarávacia cena + pravidelný servis.

BMW nepatrí medzi lacných výrobcov náhradných dielov a osobne preferujem originál z výroby. Na internete je ich plno, nesťažujem si.

Ideálny pre svoje určenie, v skatke: Efficient Dynamics. Turbo-efekt do 1800ot.

Je to artikel sám o sebe. Jazdiť dynamicky s 130kW v okolí 7 litrov / 100km.

Štvorvalec v diesli. Mohol by byť lepšie odhľučnený + prenášať menej vibrácií pri voľnobehu.

Príjemné na posed, ideálne aj dlhé cesty. Pohodlné, vyhrievané, el.nastavitelné. Chýba bočné vedenie v zákrutách + široký sedák nenadchne.

Rozmerné (312mm), ventilované na oboch nápravách.

Dostatočne veľký kufor (podľa potreby) s dvojitým delením jeho dverí + strešné lyžiny pre použitie v zime.