Trabant 601 (1988)

14.5.2010

Proč zrovna Trabant? Lidé se mě často ptají, proč jsem si zrovna vybral Trabanta. Popravdě řečeno, já jsem si ho nevybral, já s ním vyrůstal a…

Trabant 601 S (Trábošík)

"-- skrytý --" 14.05.2010  07:35

Trábošík

Ahoj Štěpáne,

vítám Tě tady! Předem bych chtěl říci, že lidem jako Ty fandím!!! Dovedu si představit, že rekonstrukce není nic lehkého, máš můj obdiv. Je to radost pohledět :yes:

Přeji mnoho šťastných kilometrů a ať Trábošík slouží!

Měj se a hezký den

Vencos 14.05.2010  08:02

Parádní

Jsem rád,že čas od času si můžu na MACZ přečíst i něco co mě zajímá :-)
    Já jsem sice nejspíš mladší ročník než ty,ale mám též "trabanťácký vzpomínky",tetka je měla. Měl jsem je vždycky rád daleko víc,než dědův nový favorit :-)
    Nebylo jich sice jako měl tvůj děda,ale byly dva. Viktor,starši "esko" kombík. Toho už si bohužel moc nepamatuju,ale vím že ten druhej byl jako novej. Byl to právě De Luxe s bílou střechou,krásně modrej,všechnu luxusní výbavu měl. Pak se teeka vdala a donedávna jezdili plesnivou fiestou,načež si koupila fabii a na Trebanty jistě nadobro zapoměla... :'-(

článek parádní,dávám 3x10
    BTW s tou ekologickou zátěží si to tak neber. Stále je to ekologičtější než většina (všechny?) ekologických aut!

foto Pavel-E

Pavel.E 14.05.2010  10:07

Krása

Dříve se mi páčilo říci že Trabant je krásný, ale tenhle kousek se opravdu povedl a jak je vidět, tak prošel moc zdařilou rekonstrukcí. Ať tenhle kousek slouží, vypadá jak kdyby sjel z výrobní linky a ať tak ještě dlouho vydrží. Je fajn, když si člověk přečte, že si na autě může udělat všechno sám. Přeji hodně šťastných km a bez závad. ;-)

foto defender110

defender110 14.05.2010  10:17

Bomba

Super článek, o krásné, a neprávem vysmívané klasice :yes: . Perfektně spravený, jen víc takových co drží straré klasiky při životě. Hodně šťastných km, a málo problémů. Jinak moc se mi líbí zimní foto ;-)

foto Parda71-BMWfans-

Parda71 (BMWfans) 14.05.2010  11:49

respekt

Zdravím, pokud opravdu denně jezdíš trabim, i na dovolené apod., tak to máš můj respekt! Já si to nedokážu dost dobře představit, tady jde vidět, ž enadšenci ještě nevymřeli. Jen doufám, že nikdy nebudeš bourat, protože tvlje slabá stránka jak píšek slabá úroveň bezpečnosti, no slabá, žádná! Ale i tak, smekám.
    3x10b

Trábošík 14.05.2010  12:36

Poděkování

Moc Vám všem děkuji za ty krásné pozitivní ohlasy. Opravdu mě to potěšilo. Takhle vysoké ohodnocení jsem snad ani nečekal! :-)

Jak vyplynulo z článku, jsem zastáncem klasiky a hlavně zachování v co největší možné míře původního vzhledu věcí a hlavně jejich funkce. Proto se také snažíme společně s tátou Trábošíka udržovat v původním vzhledu (až tedy na nějaké drobnosti) a chovat se k němu slušně (myslím tím hlavně co se týká užívání vozu, slušné zacházení, žádná jízda brzda plyn, apod.).

Asi bych měl říci, že já jsem ročník ´87, tedy jsem o rok starší než mé vozítko :-) No a jelikož je to tedy mé jediné auto, tak ho využívám i v každodenním životě. Jezdím s ním tedy hlavně po městě, což se projevuje na mírně vyšší spotřebě (k 8 litrům), ale když je potřeba, vydávám se s ním i na delší cesty a zpravidla skoro každý víkend jezdíme s přítelkyní Trábošíkem na výlety po naší krásné vlasti. Když se hodně snažím a nejsem moc naložený, dá se jezdit i za 5 litrů /1OO km, což je paráda.

Ještě bych se vyjářil k té bezpečnosti. To je asi nejslabší stránka celého vozu. Žádné pořádné deformační zóny, airbagy či ABS a podobné systémy. Jediné co je na tomto voze modernější, jsou samonavíjecí bezpečnostní pásy. Takže při střetu s moderním automobil (např. Superb, BMW, Mercedes, Volvo nebo i jenom Fabia) by to pro posádku nemuselo dopadnout uplně dobře. Na druhou stranu tu musím zmínit jednu takovou zajímavost. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let zakopila redakce německého časopisu AutoBild jeden vůz Trabant 601, který podrobila crash testu. Výsledek byl překvapivý. Při čelní srážce vyšel z testu Trabant lépe než v té době vyráběný VW polo, ford fiesta či fiat panda. Více v článku [odkaz] (jen pro upřesnění, tyto stránky nejsou moje, pouze jsem je našel na googlu).
    Ale jak jsem již zmínil, náraz z boku či zezadu by dopadl už určitě mnohem hůře. Nicméně si jsem tohoto rizika vědom a proto jezdím s Trabantem co možná nejvíce opatrně a snažím se, pokud je to možné, vyhýbat se velmi frekventovaným tahům a to vůbec nemluvím o dálnicích. I když zase musím říci, že byl už Trábošík i párkrát v hustém pražském provozu a přežil to :-)
    Je jasné, že náhoda je blbec a já se můžu snažit jak chci a při vší mé opatrnosti mě nějaký pirát silnic z vozovky srazí, ale to je riziko, které podstupuji. Je to nebezpečné, ale zase si myslím, že některé běžné dopravní prostředky jsou i nebezpečnější.
    Letos bychom se s přítelkyní chtěli Trábošíkem vydat do zahraničí (Slovinsko), samozřejmě mimo dálniční tahy a po vedlejších silnicích, které já osobně mám radši, protože člověk pak alespoň něco z té cesty má a vidí. Tak snad nám to vyjde.

Koukám, že jsem se zase hodně rozepsal, takže budu končit. :-)

Ještě jednou děkuji za hodnocení. Jak jen bude lepší počasí, přidám nové fotografie.

foto Aspire

Aspire 14.05.2010  12:54

« Re: Poděkování

Jedním slovem ,,respekt" :yes: Ať ti slouží ještě hodně dlouho a šťastné km bez nehod. ;-)

foto Parda71-BMWfans-

Parda71 (BMWfans) 14.05.2010  13:57

« Re: Poděkování

Opravdu tě obdivuju, ale ty stránky... No nevím, jestli to bylo ve 45km/h. Ta fotka, kde má Trabi otevřenou kapotu po nárazu je ted ahodně optimistická. Není tam skoro žádná deformace. Já to tipuju spíš tak 25-30km/h.

foto igi2

igi2 14.05.2010  13:02

Super vozítko

Myslím že se najde jen málo lidí kteří by nějakou zkušenost s "trsátkem" nemělo.
    A pokud je v takovémhle stavu tak není co řešit - 3x10, i když fotek by mohlo být víc, ale alespoň ty co jsou, jsou super.

foto paveljan

paveljan 14.05.2010  13:12

Pěkné, ale

Auto je moc pěkné, sám jsem takové měl. Ale mezi námi, z ekologických důvodů nemá na silnici co dělat.

Vencos 14.05.2010  19:47

« Re: Pěkné, ale

Ekoogický důvody. A co ti tadyta vaše ekologie přinesla pěknýho? Akorát se lidi honěj nesmyslama a jsou krmený kravinama jako stádo opic. Někde jsem četl článek. Trabant vypouští sice více CO2 (nevím,nepamatuju si co konkrétně za chemikálie to bylo),ale zase méně NoX,než běžný moderní hustokrutě ekologický a přírodu chránící dýzl. Dle mnoha stránek které jsem četl,je NoX daleko horší chemikálií než CO2.
      Jenže to je jako s éčkama a antioxidantama. Lidi jsou pitomý hovada a nechaj si od jinejch pitomejch hovad nakecat kdejakou srač*ku. Takže všichni víme,že éčka jsou škodlivý. Ale už nám nikdo neřekne,že kdyby tam nebyly,zkazí se nám salám za půl hodiny a bude chutnat jako použitá šprcka. Stejný je to s timhle. Je špatný bejt oranžovej a volit ČSSD. Proč? Snad jen proto,že je to in,racionální důvody to opět nemá. Lidi jsou omámený médiama a stávaj se z nich nemyslící kryplové,který si neviděj na špičku nosu. A přesně to samý je ekologie. Vymyšlená pí*ovina o zachraňování světa. Kupte Prius,zachráníte strom. Ekologie neni prostředek jak zachránit svět. Ekologie je jen marketingová mrd*ka sloužící k vymejvání mozků a prodávání věcí za přehnaný ceny. Zachraňování světa,je určitě mnohem dál,než až na druhym místě. O to vážně nikomu nejde. Všichni se chtěj jen napakovat na dnešním ekologickym BOOMu,protože co je EKO je IN,lidi si to kupujou a točej se tam prachy. Takhle to vždycky bude. Myslim že se evoluce opice se měla zastavit dřív. Dnešní lidi jsou moc chytrý a moc myslej a z toho vzniká moc problémů. He,vlastně všechny.
      Kdyby se místo vývoje hovadin s nálepkou eko a kupovaní ekologickejch **ovin lidi sebrali a všichni si koupili tráboše,bylo by na světě mnohem líp a určitě by to i daleko lépe spadalo do pojmu "EKOLOGIE"

Jen pro příklad: Jak moc ekologické je dneska vyrobit ekologické auto? Není více neekologické vyrobit ekologické auto,než vyrobit auto neekologické? Použijeme-li tedy termín ekologie,vyrábět neekologické věci je daleko menší zátěží pro životní prostředí. Je na to mnoho studií. A tyto studie dokazují,že Ekologie je jen marketingová sra*čka. A jako na marketingovou sra*čku na to seru. Třídim co můžu,nepálim plasty,používám papírový pytlíky a pr*del si utírám recyklovanym. Jediný co můžu pro přírodu udělat je tohle. Budu sázet stromky,sbírat odpadky... V tom spíše tkví ekologie. Kupovánim eko debi*lit a žranim bio prasat svět nikdo nespasí. Ba naopak. proto všechny hromadně vyzývám,aby se na takovoudle čur*áckou ekologii zvysoka vys*rali

Vencos 14.05.2010  19:51

« Re: Re: Pěkné, ale

omlouvám se že to tu takto narušuji. Ale jakžto flegmatika mě vždycky dokážou takovýhle ekologický kecy nasr*t,protože lidi si myslej že spasej svět,když si koupěj prius,nebo nějákej krutoúspornej dýzl.
        Stejně tomu světu nic nepomůže. Těšim se na elektrický auta. Vytěží se půlka světa a pak to tu bude vypadat jako na marsu. Počkat,ale tohle všechno je jenom kvůli prachům. Fakt lidem stojí za pár pitomejch papírků,aby zničili svět?

Vencos 14.05.2010  19:51

« Re: Re: Re: Pěkné, ale

I z toho důvodu jsem rád,když potkám někde starý auto. Krásně voní a dělá příjemnej zvuk.

Trábošík 14.05.2010  20:00

« Re: Re: Re: Re: Pěkné, ale

:-) :yes:

Takový krásný zvuk jako má poctivý dvoutakt už dnešní auta bohužel nevyluzují.

Vencos 14.05.2010  20:20

« Re: Re: Re: Re: Re: Pěkné, ale

a co teprve vůni! ale vskutku zvuk trabiho je labutí píseň! :yes:

foto twistedTSD

twistedTSD 02.01.2011  15:57

« Re: Re: Re: Pěkné, ale

na můj vkus trochu víc vulgární, ale souhlasím :yes:

Trábošík 14.05.2010  19:58

« Re: Re: Pěkné, ale

V tomhle příspěvku určitě pravda je. Souhlasím s tím, taky třídím co se dá, nepálím žádné plasty a podobné věci. Podle mého názoru jsou eko a bio věci jen na tahání peněz z lidí a na ekologii jako takovou to až takový vliv nemá. Je to relativní.

Ovšem příště bych si vyprosil ty sprosté nadávky. Myslím, že by se ten příspěvek dal napsat i bez nich. Díky

foto Prase

Prase 02.01.2011  18:19

« Re: Re: Pěkné, ale

:yes: :yes: :yes: nelze nic jiného než souhlasit. Ono celá ekologie je jen lobby jak dobře vydělat, ale očividně to funguje ;-)

foto twistedTSD

twistedTSD 02.01.2011  15:53

« Re: Pěkné, ale

kdybys řekl že kvůli bezpečnosti nebo výkonu, tak ok. Ale z ekologických důvodů nemůže jezdit na světě pár zachovalých trabantů? co je tohle za ptákovinu?! ;-\

foto DrFrank

DrFrank 14.05.2010  14:16

Pekna kara

Fakt pekne vozidlo s citlive provedenou renovaci :-) At Ti dlouho slouzi a mas s nim dalsi pekne zazitky.

Trábošík 14.05.2010  15:09

FOTO

Přidal jsem dnes nové fotografie včetně obrázků z renovace.

FRPE 14.05.2010  15:34

Velmi zdařilé

Vskutku velmi zdařilá recenze, opravdu! :yes:

Je vidno, že na jakékoliv ( neluxusní ) auto se dá spíchnout nádherná a čtivá recenze, přecházející s dědy na syna, ze syna na vnuka ... ;-)

Příjemné počtení a i fotky pěkný, mě se to líbí a buď tu vítán. :-)

foto Subaru4ever

Subaru4ever 14.05.2010  15:50

« Re: Velmi zdařilé

Mám úplně stejný názor :-) :yes:

Krásně zrekonstruovaný veterán, všechny úpravy s citem pro detail. A to odhlučnění motoru je v rámci Trabantí sféry technologická lahůdka :yes: ;-)

Ten vypadá, že vydrží ještě desítky let :yes: :yes: :yes:

Trábošík 14.05.2010  16:01

« Re: Re: Velmi zdařilé

Děkuji za uznání. Také doufám, že mi vydrží ještě desítky let. Je to v podstatě už takříkajíc rodinný klenot :-)

foto zip2016

zip2016 14.05.2010  15:47

Ahoj Štěpáne

Musím říct, že si mi udělal velikou radost. Za prvé tím, že jsi jako naváček opravdu vykouzlil pěknou recenzi se spoustou fotek, za druhé tím, že se o svého Tráboše podle fotek perfektně staráš, za třetí tím, že jsem kdysi taky vlastnil takového Tráboše, ale ve vrcholné verzi DeLuxe a za čtvrté tím, že jsi ze stejného kraje jako já. Pokud budeš mít zájem a čas, tak se někdy můžeme někde sejít a pokecat. Od Kutné Hory je nás tu několik!! Tak zatím ti přeju hodně šťastných km a snad brzy na viděnou. ;-) ;-) ;-) :yes: :yes: :yes:

Trábošík 14.05.2010  16:06

« Re: Ahoj Štěpáne

Děkuji Ti Honzo :-) Určitě můžem zajít třeba na pívo a pokecat. Já bohužel teď nemám moc času, ale začátkem července by to klidně bylo možné. Tak se pak můžem domluvit, email mám na své členské kartě. :-)

foto zip2016

zip2016 14.05.2010  16:15

« Re: Re: Ahoj Štěpáne

OK, určitě něco podnikneme. ;-) ;-)

Trábošík 14.05.2010  16:23

Re: Pěkné, ale

Ekologické důvody. To je celkem relativní. Já sám jsem ekologicky smýšlející člověk, proto chápu, že se lidé na Trabanta koukají skrz prsty, co se týče ekologie. Nechci nějak vyvracet Tvůj názor, který je určitě pravdivý, ale jde o to, jak se na to člověk kouká. Z části s Tebou souhlasím, ale zkusme se na to podívat ze dvou hledisek.

Podívám-li se na Trabanta z lokálního hlediska, určitě souhlasím s tím, že za sebou zanechává trochu mlhavé a pro některé z lidí kolemjdoucích či za ním jedoucích smrdící prostředí. Vypouští do ovzduší určitě více škodlivin než dešní moderní malá auta s maloobjemovými a ekologickými motory, spaluje směs benzinu a oleje a sem tam mu kápne i z výfuku trocha toho oleje na silnici. To je všechno pravda, je to škodlivé a já to také nepopírám.

Ale podívám-li se na Trabanta z globálního hlediska, myslím si, že pár jízd za týden ozonovou díru nezpůsobí. Je třeba sledovat i jiné typy dopravy. Tím se tedy dostávám k ožehavému tématu, týkajícího se emisních norem pro osobní automobily, které podle mě jsou velice přísné narozdíl od emisních norem pro ostatní dopravní prostředky. Vím, že je potřeba vypouštění škodlivin do ovzduší snižovat a s tím plně souhlasím. Ale ptám se, co taková nákladní auta (na ně jsou emisní normy o dost méně přísnější než na osobní) nebo lodní či letecká doprava. To co vyprodukuje jeden uprděný Trabant za cestu na nákup a domů, vyprodukuje jedno letadlo při nastartování.

Tímto Tě nechci nějak shazovat nebo vyvracet Tvůj názor, který jsi tu napsal. Jen jsem chtěl poukázat na dopravní prostředky, které jsou ještě méně ekologičtější než toto bakelitové vozítko.

Jinak moc děkuji za pochvalu. Těší mě, že se Vám všem Trábošík líbí. :-)

Vencos 14.05.2010  19:52

« Re: Re: Pěkné, ale

a jsme u toho. Lidi vlastnící super ekologické megavozy jsou daleko větší zátěží životního prostředí,než majitelé "starých neekologických paštik"

foto Martin-Happy

Martin_Happy 14.05.2010  16:40

paráda

super recenze a skvělé fotky. Nemohu jinak než dát plnej rendlík. Je v krásném stavu, tak pečuj dále

foto chetoos

chetoos 14.05.2010  18:13

trabant

Moje maka měla modrého trabanta bylo to parádní auto vyždy nastartovalo,lehko se opravilo a bylo středem pozornosti,proto vím že je to parádní auto.tvůj trabant se mi moc líbí ta nová barva mu sluší interiér vyšperkovaný paráda at ti slouží ještě hodně dlouho :yes:

foto Subaru4ever

Subaru4ever 14.05.2010  21:45

Trabant = Golf I

Dnes jsem od známého slyšel, že po Trabantu 600 a 601 byl vyvinut i převratný Trabant 603. Tehdejší ministr průmyslu ho však zakázal vyrábět (tak už to za komunismu chodilo - SSSR muselo být nejlepší, ne jeho državy). A za tři roky se prý "na západě" začal vyrábět Golf I. A prý z 95 % vycházel z onoho Trabantu 603 !!! Bez legrace prý DDR ten projekt prodalo.

Toto není legrace - nevíte o tom někdo něco ???

foto Special-line

Special-line 14.05.2010  21:49

« Re: Trabant = Golf I

Ano říkali to v jednom dokumentu o Trabantu. Kdo ví jak to tenkrát bylo...

Trábošík 14.05.2010  22:19

« Re: Re: Trabant = Golf I

To je mi novinka. O tom jsem nikdy neslyšel. Budu shánět info, kdybych na něco přišel, napíšu to určitě sem.

"-- skrytý --" 15.05.2010  00:06

« Re: Re: Re: Trabant = Golf I

Taky jsem ten dokument viděl....vše je pravda jak pišou >:-[]

"-- skrytý --" 23.05.2011  21:01

« Re: Trabant = Golf I

A proč myslíte že se o tom moc nemluví? Po roce 1990 převzal kompletně celou výrobu ve Zwikově VW dokonce poslední trabanty 1,1 a Polo I se montovali na jedné lince protože používali stejný motor, jelikož se kvalitou a tech vyspělostí Trabi a Polo nedali porovnávat (navíc tomu VW záměrně pomohli, Polo bylo o pár DM levnější a dělalo se z kvalitnějších plechů...) přestal se Trabi vyrábět. Nakonec VW přenechal jednu část starého areálu původní továrny ke zbudování muzea za nepsanou dohodu, že se o tom, že Golf I je Trabant 603 nikde oficiálně nebude zmiňovat. V muzeu je ten Trabi 603 označen jako jeden z prototypů jenž se neuskutečnil a tečka. Všichni ale ví že tehdejší ministr průmyslu nechal vývoj direktivně zastavit, vše se muselo oficielně skartovat a sešrotovat, no a on, údajně za tučný bakšiš do Švýcarské banky, předal VW kopletní dokumentaci. Vše se odehrálo v temných dobách 70 let minulého století, kdy byl, po ukončení výroby Brouka v NSR a dvou mezitipech před Golfem, VW na pokraji bankrotu....

foto Stejsn

Stejsn 15.05.2010  12:17

Pěkný trabuko

ještě bych do kladných vlastností přidal to, že v zatáčkách drží jak přitlučený. Jezdili jsme s kombíkem, tahali ho do prudkých zatáčkách ve vysokých rychlostech a to auto se prostě nepřevrátí ani neutrhne, drží stopu jak ohař.

"-- skrytý --" 15.05.2010  16:08

Boží

Fakt boží. Táta měl dva, šedýho Kubu a pak žlutýho taky Kubu. To byly krásný dětský zážitky, když z toho vyždímal 110, závodil na dálnici proti vozu zn. Warszava, na chalupě to rozmakal z kopce a pak kam až se dojede bez motoru... Už si 10 let říkám, že si pořídím něco starýho na víkendové kochací jízdy, jenže já bych to takhle pěkně nebyl schopen zrekonstruovat.
    Ten snímek ze zavátých hor se sáněmi je nádherný, nebýt tam SPZ, tak je to jak z roku 80.

foto JardaSLX-BMWfans-

JardaSLX (BMWfans) 16.05.2010  18:19

Krása

Krása, krása, fakt se o něj dobře staráš. Jen aby Ti to vydrželo a neskončil někde na vrakovišti ;-) A je to dvoutakt, ta vůňe... :-)
    Tak se měj :-)

Trábošík 16.05.2010  21:29

« Re: Krása

Děkuju :-) Snažím se jezdit opatrně, takže pokud se nestane nějakou nešťastnou náhodou nehoda, tak do vrakoviště nepůjde. Já ho nedám! :-)

Dvoutakt, to musí být. Když kolem člověka jede čtyřtaktní trabant, není to ono. Chybí tomu ten zvuk a právě ta vůně :-) Ovšem na srazu, když se rozjede 150 Trabantů jako teď v Českém Ráji a jedou spanilou jízdu, tak toho je pak už trochu moc i na otrlejší povahy >:D

foto chetoos

chetoos 26.02.2011  12:53

trabi

Je to užáasné vozítko my ho měli dva roky a až na zápach z výfuku to bylo super auta.často se dívám na fotky a videa ze srazů.A velice často trabanty vidím i v běžném provozu.

foto Prase

Prase 26.02.2011  16:36

« Re: trabi

to más kliku já je už nějak nevidím asi ekologická daň přinesla své ovoce... :-)

"-- skrytý --" 24.03.2011  11:28

Srdcovka

Moc pěkná recenze, tvému vztahu s autem naprosto rozumim. Podobně to mam i já se svou Škachtlí...zkrátka srdcovka :-)