SR20 (muž 44 let) Poslat zprávu

Nissan Pulsar C13

Nissan Pulsar, foto 1 Nissan Pulsar, foto 2 Nissan Pulsar, foto 3 Nissan Pulsar, foto 4 Nissan Pulsar, foto 5 Nissan Pulsar, foto 6 Nissan Pulsar, foto 7 Nissan Pulsar, foto 8
Nissan Pulsar, foto 9 Nissan Pulsar, foto 10

Přezdívka auta Pulsar Rok výroby 2016 Koupeno nové palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1197 výkon [kW]: 85 kroutící moment [Nm]: 190 zrychlení 0-100 km/h [s]: 10,7 maximální rychlost [km/h]: 190 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 17 zavazadlový prostor [l]: 385 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 5

Prečo nové auto.
Na jar 2015 sme sa pokúšali prepraviť 5-člennú rodinu na našej Primere a prišli sme na to, že sa cez zimu zmenšila. Takže sme začali rozmýšľať nad novým. Po zvážení finančných možností a reálnych potrieb 5-člennej rodiny s nadpriemernou výškou sme sa rozhodli pre hatchback/sedan nižšej strednej triedy, teda trieda európskych kompaktov, čo sú podľa mňa najpremyslenejšie autá na svete. Dve tretiny jázd by pripadalo na manželkine dochádzanie do práce, zvyšok rodina. Najčastejšie obsadené manželkou, prípadne v 4 miestnej kombinácii, občas všetci piati.

Aké veľké a za koľko?
Poznáte to, v diskusii na webe je hneď každý múdry jak rádio, ale keď má reálne kúpiť niečo za svoje peniaze, dvakrát si to rozmyslí. Kompaktov je habadej, jeden lepší než druhý, výber sa komplikuje. Manželka mala v podstate iba jedinú podmienku, citujem "Nechcem Škodovku, tú má každý" a preferencie vyjadrila vetou "Toto biele sa mi páči". Toto biele bolo i30. Suma predbežne okolo 15 tisíc €.

Aký motor a výbava?
Keďže dve tretiny bude jazdiť na aute žena, výbavu si vyberala ona. Denné dochádzanie do/z práce cca 60 km denne po diaľnici a ročný nájazd predpokladáme do 15 tisíc km. Dymanické parametre plusmínus na úrovni Primery, teda maximálka 190-200, zrýchlenie na stovku okolo 10 sekúnd. Voľba padla na benzínový motor o objeme 1,6 - 2 litre, prípadne turbobenzín s podobným výkonom s mechanickou prevodovkou. Auto nemá mať športový podvozok, nemá hučať, má byť pohodlné a s výbavou na úrovni doby, teda nesmie chýbať tempomat, automatická klimatizácia, lakťová opierka. Vyhrievanie predného okna by nebolo zlé, ja som chcel moderné svetlá. Spotrebu nejako extrémne neprežívame, mali sme aj benzínovú sedmičku s automatom, Primera je dvojliter a po meste a dialnici jazdí cca za osem, keď sa žena viac ponáhľa tak viac :),

Kandidáti:
i30 sme obzerali ako prvé, rozumný motor 1,6i, 6 stupňová prevodovka, dobrá výbava, 5 ročná záruka, dobrý priestor. Akurát v tej dobe prišlo na trh nové i20, ktoré sa mi designovo viac páči a chvíľu som ženu prehováral, či by jej také autíčko nestačilo, že nejako sa do Primery ešte pomestíme. i20 v bielej s jednaštvorkou v plnej výbave sa mi veľmi pozdávalo. Tento nápad mi neprešiel. Takže i30 je kandidát číslo 1 - Hyundai i30.
Ceed, plusmínus to isté ako i30, akurát design Ceedu sa mi viac páčil, zvnútra a aj zvonku. Možnosť mať vyhrievaný volant a 7 ročnú záruku poteší. Kandidát číslo 2 -Kia Ceed.
Focus. Na Focuse s 92kW ecoboostom manželka šoférovala a bol to jej favorit. Tichý motor, výborný podvozok, slušný komfort. Navyše má možnosť vyhrievania predného skla. Mne sa nepáči stredová konzola, ale to je iba detail, čiže ide sa skúšať. Lenže potom sme sa pokúsili vojsť do Focusu a prišli sme na to, že by to bol vlastne downgrade. Focus vypadol.
Leon. Leona sme vyskúšali vlastne omylom, šli sme pozrieť Opla a Renault a po ceste bola predajňa Seat. Vošli sme dnu a tam sedela za pultom predajcu manželkina bývalá kolegyňa. No super, baby začali kecať, kukalo sa do cenníka a ja so 17 ročným synom sme začali obzerať blely Leon s LED svetlami a FR paketom, alebo ako sa to volá. Páčil sa nám. Takže sme absolvovali skúšobnú jazdu, žena za volantom, pani predajca vpredu, ja so synom vzadu. Vošli sme sa, auto slušne tahalo aj do kopca, hluk nízky, podvozok tuhší, ale dá sa. Navyše 6 ročná záruka. Kandidát číslo 3 - Seat Leon.
Astra. V tom čase bola ešte stará Astra, ceny dobré, ale nevošli sme sa do auta. Predajca nechápal kde je problém. Potom som sa ho spýtal na výšku, mal cca 185cm a poprosil som ho, aby si sadol za mňa. Pochopil. Astra vypadla
Renault. V Renaulte som si skomplikoval život, Žena tam uvidela dvojfarebný modrostrieborný Captur, na Fluence v okamihu zabudla, rozžiarili sa jej oči: "Také chcem, je to pekné, dobre sa do toho nasadá a dobre sa z toho pozerá von!".
Tak sme skúšali Captura. Je to vlastne zvýšené a oplastované Clio, avšak s jednou praktickou vecou, má posuvnú zadnú lavicu pomerne vysokú strechu a tým pádom sme sa skoro pohodlne naskladali dnu. Vravím skoro, pretože Captur má zle vyriešenú schránku pred spolujazdcom, je šikmá a tlačí na ľavé koleno spolujazdca. Takisto na šírku je vidieť, že základom je malé auto. Toto však nie sú zásadné mínusy, nejako by sme sa vošli. Problémy nastali na strane pohonu, 0,9TCe som nebol ochotný akceptovať a 1,2TCe sa dodáva až s dvojspojkovým automatom. Captur vypadol.
Megane a Fluence, pohodlné autá s dobrou výbavou a cenou, ale v oboch som mal problém naskladať nohy pod volant, majú nízko prístrojovku, Fluencu navyše veľmi klesá strecha aj keď miesta na nohy vzadu je dosť. Megane má málo miesta vzadu na nohy. Renaulty vypadli.
C4, príjemné auto, dobré ceny a výbavy, stiesnený interiér, hlavne vzadu.
Auris, totálne stiesnený interiér, aj vo verzii combi. Manželka mala problém vojsť sa sama za seba.
Corolla, dosť miesta v pozdĺžnom smere, problematická prístrojovka, resp výška a posuv volantu vo vzťahu k mojim nohám, vzadu menej miesta na hlavu. Bol som sklamaný, mali peknú sivú metalízu , atmosferický motor, ponúkli predĺženú záruku, auto má super výbavu. Keby som bol trošíčku nižší, bolo by to OK, takto Toyoty vypadli.
Pulsar. V tom čase iba tri stupne výbav, prostredná obsahuje všetko potrebné, veľa miesta vo všetkých smeroch. Manželke sa páči Bronzová (hnedá) metalíza, testovacie auto má spústu kamier, navigáciu, bezkľúčové zamykanie a štartovanie, automatické svetlá, stierače, asistenčné systémy, a tučnú cenovku. Kandidát číslo 4 - Nissan Pulsar.
Peugeoty 308 majú divný volant, krátka verzia má málo miesta vzadu, divné dotykové ovládanie, navyše ručičky v protismere. Francúzi by mali vyhodiť zopár designérov a najať aspoň jedného ergonóma. 508 sa mi páči, je však mimo mojej reality.
Nová Astra. Videl som Chválov test, chválil novú Astru a mne sa páčila. Tá z reklamných bilboardov, červená na 17”. Výborné sedačky, najkrajšia prístrojová doska zo všetkých mnou skúšaných áut. Pekný volant, len palcami som zasahoval na páčky na volante. Na predajni mali viac výbav, automatická klíma iba v navyššej, v kombináciou s elektrickou parkovacou brzdou, čo som nechcel, alebo za príplatok. Do auta sme sa vošli, ale na naše rozmery to bolo len tak-tak, a mal som pocit rodiaceho sa intímneho vzťahu mojej hlavy a slnečej clony. Advanced LED svetlá, cena akceptovateľná, priestorovo by sa nakoniec dalo prežiť. Kandidát číslo 5 - Nová Astra.
Rapid. Žena vraví nie, ale keď skúšam, tak skúšam. Škoda Rapid spaceback sa mi páči, v kombinácii zelenej alebo modrej metalízy a predĺženého zadného okna a na 17” kolesách vyzerá dobre, otázkou je starý TSI a použitá platforma. Nech si Škodovka vraví čo chce, otvorím kapotu a vidím Fabiu. Po skúšobnej jazde ma milo prekvapil zátah silnejšej jednadvojky a nemilo prekvapila tuhosť podvozka. Povedzme že na 16” by bol OK, pýtam si ponuky, ceny ma nepresvedčili. medzitým prišiel starší párik, sadli si do Rapida liftback, otvorili kufor, nadchli sa veľkosťou a kúpili. Predajca sa na mňa usmial, pochopil som. Zdvihol som sa, poďakoval za ochotu, pozdravil som a odišiel. Rapid nie je pre mňa.
Jetta. Sedany kompaktnej triedy sa mi páčia a Jetta je fotogenická, slušný rázvor, miesta tak akurát. Cenník síce odvážny, ale skladovka v rozumnej výbave by sa našla. Otázka na TSI predajcu nezaskočila, pýtajú sa to všetci, vraj problémy už nie sú. Manželke sa Jetta páči, má ju jej kolegyňa a je spokojná. Kandidát číslo 6 -VW Jetta.
Golf. Golf sa nedá obísť, je to Golf, definuje celú triedu automoilov. Keď si mám predstaviť európsky hatchback, predstavím si Golfa. So súčastnou generáciom mám však malý problém, v krátkej vezii zozadu zboku vyzerá zadný blatník ako žena, čo má veľký zadok v mieste, kde sa začínajú stehná. Takže iba Golf Variant, ktoré sa mi naopak pozdáva veľmi, je to najkrajší kombíkový Golf všetkých čias a v takej bielej, sivej, alebo svetlomodrej metalíze mu to mimoriadne pristane. Vnútorné rozmery OK, poďme si s predajcom preštudovať ceny a ponuky. Trendline nepoužiteľný, takže Comfortline. Cena vysoká, ale pánko vraví, že je to prémiová kvalita. Podpichnem, či je prémiová reťaz v TSi alebo emisie v TDI. Kandidát číslo 7 - VW Golf Variant.
Mazda 3. Môj tajný sen, v tmavočervenej metalíze Red Soul s dvojlitrom a manuálom. Ideálne auto. Hej, ale na obrázku. Keďže mám dva metre a vysokú rodinu, realita je iná. Vpredu všetko OK, jediná výhrada k tabletu čo trčí z palubovky. Vzadu miesto na nohy akotak akceptovateľné, na hlavu už nie. V Challenge je všetko čo požadujem, príplatok za farbu je tučný, o cene sa zjednávať nedá/nechce. Takže nič.

SUV a crossovery. Ako každej(?) žene, aj mojej sa páčia kabelky, topánky a SUV. Považujú to za výborný módny doplnok modernej ženy a vecné argumenty typu vyššia hmotnosť, výška, aerodymamika, brzdná dráha, jazdné vlastnosti, cena kolies, cena pneumatík prebijú vetou: “Mne sa to páči”. Takže po Capture, ktorého som zahral do autu vecnými argumentami sa vynorili ťažšie kalibre, Opel Mokka, Nissan Qashqai a nový Hyundai Tucson. Na Mokku som skonštatoval, ze je tučné auto a nepripadá do úvahy, vyzerala by si v ňom tučne, miláčik. QQ a Tucson sa však pozdávajú aj mne, tu som bol a ja na rozpakoch, či nakoniec neskončím o pol poschodia vyššie, než som plánoval. Veď sú to vlastne zvýšené hatchbacky, nie pravé terénne autá, dalo by sa s tým žiť.
Tucson. Nový design, hranatejší, zjavne rukopis designéra novej i20, ktorý sa mi páči. Vnútorný priestor bez pripomienok, navyše sa zadné operadlá dajú polohovať, výbava slušná. Takže cenník. Atmosferická jednašestka asi nebude to pravé orechové, obávam sa kombinácie nízkeho krútiaceho momentu a robustnejšieho auta, som ochotný akceptovať turbodiesel. Nie som však ochotný akceptovať cenu a ani sa nepokúšam zjednávať, je mi jasné, že nový Tucson sa predáva ako teplé rohlíky a nemajú dôvod ísť dole s cenou.
Qashqai. Pohodlný interiér, vzadu mierne menej miesta, ako základ oturbená jednadvojka s 190Nm, dalo by sa. Výbava mierne lepšia než Pulsar. Cena akceptovateľná. Kandidát č. 8

Toto všetko som absolvoval v lete a na jeseň. Autá máme dve, takže čas nás netlačil, povedali sme si, že počkáme na jar na nejakú dobrú ponuku, zlezie sneh, nebude treba zimné gumy na nové auto, žiadne kamienky na cestách, jednoducho pohoda. Už som aj pomaly aj zabúdal, že chceme nové auto, keď sa dva dni pred Vianocami ozval predajca z Nissanu, že má pre nás pekné auto s výbavou pre moju ženu, teda kamery a všetky možné doplnky. A keďže už Nissan máme, môžeme si uplatniť zľavu a môže prihodiť doplnky v dobrej cene.

Takže sme kúpili Nissan Pulsar 1,2 vo výbave Acenta +Technology Pack + Look Pack vo farbe biela perleť. K tomu balík protection (vanička do kufra, rohože a zásterky).

Náš Nissan Pulsar:

Pulsar je postavený na platforme CMF C/D, spoločne s Qashqaiom a Xtrailom. Dodáva sa s predným pohonom, na výber sú dva benzínové turbomotory a jeden turbodiesel. Základný benzín sa môže kombinovať aj s CVT prevodovkou, ináč je dostupný výlučne so šesťstupňovým manuálom. Keďže Nissan je aliančným partnerom Renaultu, zdieľajú platformy, motory a technológie. V našom je teda motor známy pod názvom TCe. Náš má základnú benzínovú motorizáciu, benzínový štvorvalec s turbom a šesťstupňovou prevodovkou. Výkon 85kW pri 4500/min a krútiaci moment 190Nm pri 2000/min naznačujú, že je softvérovo priškrtený vo vyšších otáčkach, jeho francúzske verzie majú aj 96kW/5600.
Pulsar v základnej motorizácii nemá žiadne športové sklony, je tichý, pohodlný, motor pri bežných otáčkach nepočuť a do vyšších otáčok sa mu veľmi nechce aj zásluhou dlhých prevodov. Po meste na štvorke má presne 1500 otáčok a vôbec mu to nevadí, žiadne vibrácie ani protestovanie. Po pridaní plynu plynule akceleruje, vôbec mi nepripomína turbomotor, skôr atmosférickú jednamosmičku. Akurát do 1500/min sa mu veľmi nechce, narozdiel od atmosférického motora. Jednoducho dvojliter je vždy dvojliter aj na voľnobehu, aj keď zle zaradíš, tak sa pozviecha a ide. Malý turbomotor je najskôr jednadvojka a keď sa turbo viac roztočí, máme z neho jednaosmičku. Takto nejako som to popísal manželke. podvozok je poddajný (máme zimné 16”), radenie presné a riadenie s elektrickým posilovačom filtruje podnety od vozovky, takže tiež prispieva ku komfortu a zapadá do celej koncepcie pohodlného auta.

K pohodliu prispievajú pohodlné komfortné sedačky a nízka úroveň hluku jak od motora, tak aj od podbehov a blatníkov. Medzi prednými sedadlami je veľká, kožou (asi syntetickou) čalúnená a posuvná lakťovä opierka, madlá dverí vpredu aj vzadu majú makké kožou (asi tiež tou syntetickou) čalúnené vodorovné plochy, slúžiace ako opierky na lakte. Zadná lavica je plochá a makká, pohodlná. Vzadu je najväčší tromf Pulsara, rázvor 2,7 metra sa prejavuje bohatým priestorom na nohy. Môj syn sa pri svojich 192cm posadí dozadu za mňa a kolenami sa nedotkne predných sedadiel a hlavou sa nedotýka stropu. V prostriedku je nízky tunel, zadní pasažieri si môžu natiahnuť nohy a majú miesto chodidlá pod prednými sedadlmi. Ak vzadu sedia dvaja, môžu si vyklopiť z prostredného operadla lakťovú opierku.
Kufor má objem 385litrov, podlaha kufra je pod úrovňou otvoru dverí. Pod podlahou je dojazdové koleso. Nissan má v ponuke hlbokú vaničku s otváracím vekom, ktorou sa dostane podlaha kufra do roviny s otvorom piatych dverí. Zadné sedadlá majú sklopné operadlá v pomere ½, sedáky sú pevné.

Výbava:
Vo výbave základnej verzie ktorá sa u Nissanu volá Visia nechýba samozrejme abs, esp a všetky airbagy, farebný display palubného počítača, klimatizácia, rádio s bluetooth, diaľkovo ovládané centrálne otváranie, elektrické okná vo všetkých dverách a tempomat. V základe je aj multifunkčný volant s ovládaním tempomatu, rádia a telefónu. Teda už základná verzia obsahuje všetko podstatné. My máme prostrednú výbavu Acenta, ktorá pridáva automatickú dvojzónovú klimatizáciu, kožou obšitý volant a radiacu páku, strieborné vnútorné kľučky, 16” hliníkové disky a predná lakťová oprierka je posuvná. Nissan ako väčšina ázijských automobiliek neponúka veľké možnosti výberu príplatkových výbav, má však tzv balíčky. My máme Look Pack, teda zatmavené okná od b stĺpika karosérie a 17” hliníkové kolesá. Ďalej máme balík Technology, teda navigáciu + 4 parkovacie kamery, v ktorom je zahrnutý aj Bezpečnostný balík - upozorňovanie na zmenu jazdého pruhu s kamerou (piatou) v prednom spätnom zrkadle, kontrolu mŕtveho uhla, núdzový brzdový systém s radarom pod predným nárazníkom (preto mám prednú prevoznú značku naboku). Technology zahŕňa aj balík Auto, teda automatické stierače, samostmievacie spätné zrkadlo, bezkľúčové odomykanie a štartovanie. Predné sedadlá sú s dvojstupňovým vyhrievaním, vodičove je výškovo nastaviteľné. Najvyššia výbava je Tekna, ktorá toto všetko už obsahuje a navyše má predné stretávace led svetlá s automatickým nastavovaním, za príplatok môže mať kožené sedadlá.
Farba je biela perleťová.

Poznatky:
Skúmam nastavenie denného svietenia, nepáči sa mi, keď niekto behá v hmle a šere iba s dennými a nerád by som to robil ja iným. Sú k dispozícii 4 nastavenia: veľmi skoro, skoro, normal a neskoro. Dal som na to veľmi skoro, auto o 7:30 v zamračený januárový deň zaplo rovno stretávačky (21.1.). V hre je ešte možnosť nechať v zimnom období rovno zapnuté na páčke stretávačky, 30 sekúnd po zamknutí auta sa vypnú a po odomknutí sa zapnú.

Toľko slov na úvod, auto máme len pár dní, ešte nemáme ani značky a tým pádom ani diaľničné známky, ktoré sú elektronické a registrujú sa na čísla. Žena chodí do roboty po prázdnych okreskách (cca 5,5 l/100km), takže aj spotreba bude iná, než po diaľnici. Po vybavení pobeháme aj po diaľnici a dodám širší report.

Doplnené skúsenosti po letnej dovolenke:
Vykonali sme dovolenku v trojici do Grécka a nazad, celkovo 2800km. Auto je maximálne pohodlné a veľmi vhodné na podobné cesty. Na prelome Júla a Augusta, vonku 35-38C, klíma zapnutá, na tempomat v zákonných limitoch spotreba príjemne prekvapila, po Maďarsku cestou tam 5,4 plynulá jazda. Srbsko a Macedónsko (FYROM) je kopcovitejšie a trochu som sa naháňal ale aj tak spotreba nepresiahla celkovo 6 litrov. Jediným strašiakom bol dojazd podľa PP, ktorý tvrdohlavo ukazoval 650km. Čo je blbosť, pretože pri 46 litrovej nádrži a ani nie šesťlitrovej spotrebe vychádza minimálne 750km. Po ceste nazad som v Maďarsku odignoroval nulu a s blikajúcim --- na prístrojovke som prešiel 730km a natankoval som 42 litrov. Takže 4 litre v nádrži boli.

Priestor, pohodlie.

Nevýrazný motor.
Nádrž 46 litrov.

Nové, bez závad.

Predajca mal s nami veľa trpezlivosti, veľmi ústretový.

10.9.2016 17:28

Po dovolenke v GR

2800km SK-H-SRB-MKD-GR pod Olymp a späť. Auto je maximálne pohodlné, tiché a vhodné na dlhé cesty. Dlhodobá spotreba spadla na 6 litrov.

20.7.2016 08:57

10 tisíc (skoro)

Najazdených 9600 km, PP nevynulovaný, spotreba na PP svieti 6,2. Asi to bude mierne viac, podla tankovania to vidím na cca 6,7. Manželka jazdi denne ráno 5 km mesto a 20km diaľnica do roboty, večer obrátene nazad. Obuté letné 17". S autom je spokojná.

26.3.2016 10:18

Pulsar vs 308

Na návšteve som zastavil vedľa peknej novej 308, tak som spravil zopár foto na porovnanie proporcií. 308 je športovejšia, Pulsar vyšší. O 15 metrov ďalej bol Golf a Golf Sportsvan, ale nebolo vedľa nich miesto, bolo by to tiež super porovnanie.

25.3.2016 09:05

5500km

5500km, prezuté na letné gumy. Na 17" stále pohodlné, v zákrutách ide lepšie. Uvažujem nad výmenou "zábehového" oleja, aj keď predajca tvrdí, že to netreba. Objavil som príčinu, prečo sa mi nepohodlne sedelo, mal som sedačku príliš vzadu. S mojimi dvoma metrami nie je veľa áut, kde si musím posúvať sedačku k volantu. Asi mám krátke nohy, alebo ruky :)

9.3.2016 09:48

4000km

Spotreba na zimných 16" 10% mesto, 90% diaľnica osciluje okolo 7l/100km, manželka jazdí zhruba podľa predpisov. Takže eurozázrak sa nekoná, v papieroch má nereálnych 5l/100km. Radar po meste funguje, 1x upozorňoval a 1x pribrzdil (manželka vraví, že to mala pod kontolou).

Přidat názorDiskuse: Nissan Pulsar C13

zobrazené auto není aktivní, nelze diskutovat

Další vozy značky Nissan

Více o modeluNissan Pulsar (2014- dosud)
Nissan Teranno II 2,7 TDi Nissan Teranno II 2,7 TDi

Druhá verze Terrana je pouze inovací známé jedničky .…

Nissan Micra - Omlazení auta roku 93 Nissan Micra - Omlazení auta roku 93

Od 15. dubna u nás odstartoval prodej radikálně…

Microsoft začal na svém e-shopu prodávat Samsungy Galaxy S8 a Galaxy S8+

Microsoft začal na svém e-shopu prodávat Samsungy…

Microsoftu v oblasti mobilních zařízení dávno ujel vlak. Mobilní operační systém Windows skomíral tak dlouho, až…

Recenze: Čarodějův učedník míří na venkov za unesenými dětmi a jednorožci

Recenze: Čarodějův učedník míří na venkov za…

Peter Grant z pera britského spisovatele Bena Aaronovitche se vrací již popáté. Mladý čarodějův učeň, který je…

LIGA NARUBY: Lafatovo fair play, naštvaný Wágner a Podaného omluva

LIGA NARUBY: Lafatovo fair play, naštvaný Wágner a…

14. kolo Het ligy se asi oslavovalo především doma u Škodů – oba bratři útočníci dali po krásných gólech za…

Kluci, mám rakovinu, šokoval v šatně kouč Sevilly. Hráči pak obrali Liverpool

Kluci, mám rakovinu, šokoval v šatně kouč Sevilly.…

Vypadalo to hrozivě. Po prvním poločase odcházeli fotbalisté Sevilly do kabin ve středečním duelu Ligy mistrů…

Gay kafe Starbucks? Proboha, už dost!

Gay kafe Starbucks? Proboha, už dost!

Po změně oslovování cestujících v newyorském metru zde máme další skutečně důležitý problém prvního světa, a tím…

Češi ve volbách šlápli do lejníčka. Státníka poznají, až padnou na hubu, říká Fedor Gál

Češi ve volbách šlápli do lejníčka. Státníka…

Z výsledku voleb v Česku mu běhá mráz po zádech. „Čechy nechápu,“ říká v rozhovoru s Pavlem Štruncem disident,…