Rasto (muž ) Poslat zprávu

Peugeot 406 Break 2.0 HDI

Peugeot 406 Break, foto 1 Peugeot 406 Break, foto 2 Peugeot 406 Break, foto 3 Peugeot 406 Break, foto 4 Peugeot 406 Break, foto 5 Peugeot 406 Break, foto 6 Peugeot 406 Break, foto 7 Peugeot 406 Break, foto 8
Peugeot 406 Break, foto 9 Peugeot 406 Break, foto 10 Peugeot 406 Break, foto 11 Peugeot 406 Break, foto 12

Přezdívka auta Silver Rok výroby 2002 Koupeno ojeté najeto [km]:365000 palivo: nafta počet válců: 4 počet ventilů na válec: 8 objem [cm3]: 1997 výkon [kW]: 79 kroutící moment [Nm]: 250 zrychlení 0-100 km/h [s]: 12 maximální rychlost [km/h]: 190 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 15 zavazadlový prostor [l]: 526 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 6.3

Ahojte, som student ktory zacal nedavno pracovat na polovicny uvazok, a kedze od malicka su auta mojim konickom zacal som uvazovat, ze si nejake zaobstaram.
Vopred upozornujem ze s autom mam pri vytvarani recenzie najazdene 2000km a velku cast recenzie venujem dovodom, preco som vlastne auto kupil - snad to pomoze niekomu, kto riesi podobnu dilemu.

Plan:
Povodne som chcel pockat este asi tak rok,nasetrit viac penazi a vyberat nieco ako Mondeo 2005+, Peugeot 407, Citroen C5 1. gen po facelifte, Toyota Avensis 2gen, Mazda 6 1gen, Opel Vectra vsetko v cca 2.0 diesel.
Nakoniec sa vsak udalosti vyvinuli tak, ze som potrebolval vyriesit otazku auta trocha skorsie, ale kedze som si uvedomoval, ze na tak stare auto si treba nechat financnu rezervu musel som spustit zo svojich povodnych poziadaviek, alebo ostat uplne bez auta - v rodine padlo rozhodnutie,
ze stare priblizovadlo na chatu a v ramci susednych miest pojde pre jeho (ne)bezpecnost z domu.

Aky pohon:
Diesel - preco? Viem mnohi ma asi budete kamenovat za to, ze stary diesel, ked Vam poviem ze odhadovany najazd je 15 000km/rok tak asi este viac.
Na svoju obranu dodam, ze vacsina kilometrov bude Praha - Zlina + vylety, teda jedna sa o dlhe ciastocne dialnicne trasy. Zahraval som sa aj s myslienkou benzinu, ale toho casu 5 stupnove naratko sprevodovane prevodovky s dialnicnou spotrebou tak 8 - 9 litrov + mensi vyber ma odradil. Navyse som prebehol vela diskusii a bezninovym motorom sa taktiez nevyhybali fatalne zavady. Pre uplnost dodam ze auto na LPG som po skusenostiach znamych nechcel - bud ma LPG uz namontovane a casto byva vydojene(preco by ho tam maitel montoval a potom predaval?), alebo si ho domontovat sam ale okamzite po kupe vrazat do auta 1000 eur za montaz LPG sa mi taktiez nechcelo.
Prijal som teda riziko dvojhmota + turbo + vstreky ako kompenzaciu som ocakaval pohodovejsiu jazdu vdaka nizko polozenemu krutiacemu momentu a lepsu spotrebu a cenu paliva. Viem ako sa jazdi s atmo benzinom (Toyota Auris 1.33 Dual-VVTi 100hp) - proste to v nizkych otackach netaha (neberte to ako vytku, ja viem podradit a do mesta povazujem benzin za lepsie riesenie, ale laborovat na dialnici ci toto mierne stupanie vylezem este na 6tke alebo bude treba 5ku ma vazne nebavi).
Kolko sa vlastne priblizne usetri na spotrebe? Pocitam usporu 2l na 100 km + naftu lacnejsiu o 0.15 eur. Z toho vypliva, ze na 100km usetrim cca 8*1.35 - 6*1.20 = 3.6 eur, co je cca 540 eur na 15 000 km. A to uz je cena vymeny Dvojhmoty/turba/vstrekov, tak som si optimisticky povedal, ze aj keby som vymenil 2 z 3 najproblemovejsich dielov, tak za tri roky budem v jemnom pluse oproti benzinu.

Velkost auta:
Podmienka bola napchat do auta 4 ludi s batozinou bez vyraznej straty konfortu. Tazne zariadenie by tiez potesilo. A cisto subjektivne mam proste rad velke auta.

Co som teda nakoniec hladal:
Auto strednej triedy r.v. 2003 - 2005, diesel, velky kufor najazd 150 000 - 250 000, aspon ciastocne uveritelna historia. Tempomat vyhodou, klimatizacia, radio, elektricke okna. Idealne keby auto bez generalnej opravy vydrzalo sluzit tak 3-4 roky, ale to clovek nikdy nevie - s kazdorocnou nakaldnejsou udrzbou som pocital.

Po dobrych skusenostiach kamaratov by som sa zmieril aj s mensim autom - Alfa Romeo 156sw. Ceny tychto aut su pomerne nizke, clovek sa musi zmierit s tym ze na naprave bude neico menit kazdy rok a elektrika taktiez nie vzdy poslucha, ale na druhej strane je auto pekne,
1.9JTD je pomerne spolahlivy motor s dobrou spotrebou a prejavom. Jednu som uz mal vytipovanu, ale predala sa mi pred nosom. Kontaktoval som este dvoch bazarnikov, ale v oboch pripadoch sa z auta vyklul viac menej vrak bez historie.
Okrem toho trpeli auta na prevybavenie v podobe xeonov (casty zdroj problemov, a ak sa tomu da vyhnut radsej sa vyhnem.)
Ford Mondeo 2.0 TDCI/TDDI - TDDi maju chulostive vstrekovace TDCI boli casto nad moju cenu + neviem preco ale asi vsetky mondea maju bazarnici - proste ani jeden inzerat ma nezaujal.
Citroen C5 2.0 HDI pred faceliftom pluj aj minus je podvozok Hydractive - ale inak sa mi moc nepaci + nic ma nezaujalo.
VW Passat 1.9 TDI/ Skoda Octavia 1.9 TDI - viem ze pletiem dve auta z roznych tried ale plati pre ne to, ze auto ktore na cloveka nekrici uz z fotiek "som stocene" sa prakticky neda najst a ak ano ma velmi vysoky najazd + vysoka cena + ziadna vybava.
Navyse skusenosti z okolia vravia, ze aj starsie auta Vam dnes dokzae niekto ukradnut.

Co som kupil:
Peugeot 406 BREAK 2.0 HDI 110HP M5
Najazd pri kupe - 363 000 km, rv 2002. Auto nesplnalo poziadavku na vek, najazd, o tomto Peugeote som navyse nikdy nerozmyslal pretoze v roku 2003 to uz bol vybehovy model - takze som ocakaval ze auto proste bude horsie, ako vyvojovo mladsi konkurenti. Narazil som vsak na inzerat, kde ho pan sukromne predaval v mojom okrese, navyse auto na fotkach vyzeralo perfektne - keby ho stocil o 150 000 ani si clovek nevsimne :D - dohodol som sa teda na predvadzacej jazde.

Pri osobnom prezreti som zistil nasledujuce: Auto ma doveryhodnu historiu - pri 260 000 dovezene z Nemecka dotycnym panom, dalej podla protokolov STK celkom jasne (vlastnil ho takmer 8 rokov). Faktury zo servisnych ukonov ako repas vstrekovacov, vymena roznych cidiel, domontovany tempomat, vymena celneho skla, novy vyfuk, nove zimne pneumatiky Continental, podvozok absolutne bez hrzde, zabalene nahradne diely na podvozok, ktore boli pred STK kupene symetricky na obe strany, avsak v servise usudili ze ich neteba symetricky menit, nova STK a na zaver rozumny dovod preco auto predava, kotry som si dokonca overil (proste nie preto, ze sa to sere a potrebujem sa toho zbavit).
Okrem toho som bol upozorneny na tukance ktore auto malo dalej na to, ze auto ma POVODNU baterku z roku 2002, kotru musel uz dobijat - auto stalo asi 2 mesiace na dvore a pri test. jazde bolo -10 stupnov - ponukol zlavu. Auto sa mi pacilo, sedadla a interier ako nove, tazne zariadenie tiez, druhe disky s vyjazdenymi letnymi gumami + ochotny predavajuci, navyse som nenasiel nic co by v aute nefungovalo, motor isiel krasne sa nabitou baterkou stratoval aj rano v minuse na brnk, nedymil, podvozok ticho bez hociakych pazvukov, prevodovka radila hladko - a ako je Vam uz davno jasne auto som kupil. Trocha mrzela povodna spojka a turbo - aj ked spojka nepresmykuje ani pri tahani privesu a turbo nehvizda.

Skusenosti:

Motor: 79KW/100HP, 250 NM - aspon podla papierov to tak bolo na vyrobnej linke. Nie je to trhac asfaltu, ale mne staci - hlavnu poziadavku nastavit na tempomate 135km/h a neriesit kopce to splna, navyse je celkom pruzny a aj s plnym autom si relativne poradi. Pri 1600 otackach sice taha ale duni, preto (a v ramci setrenia dvojhmoty a silenblokov motora) sa snazim jazdit okolo 2000 RPM. Motor ide perfektne, ale teraz (vonku -15-20 stupnov, teda celkom silne mrazy dlhsie startuje - tazko povedat, ci to moze byt horsia nafta (aj ked pridavam VIF), odchadzajuce zhavice, alebo ten stary diesel v tejto zime inak startovat rano nebude :D) - pri mensich mrazoch, alebo cez den startuje na brnk.
Prevodovka - manualna 5 stupnova - radi prekvapivo hladko, cakal som od tolko kritizovanych Francuzov horsie. Za minus povazujem sprevodovanie 3 a 4 - v dedine ked ide clovek tachometrovych 60 sa nevie rozhodnut co tam dat - trojka ma uz zbytocne vysoke otacky,
stvorka zase pri jemnom spomaleni zacne duniet a aby som neskodil autu tak treba preradit. Na 5ke auto toci pri 130km/h cca 2800 RPM a motor nie je moc hlucny - da sa celkom prezit aj bez 6tky.
Spotreba: Auto mam zatial kratko, a bol som majitelom upozorneny, ze po vymene vstrekov ukazuje PC o 1-2 litre na 100km viac ako v skutocnosti auto zozere - po prvej nadrzi sa mi to potvrdilo. Tu som napriek silnym mrazom (0 az -15 stupnov), jazde po snehu (vylet v Tatrach) a kamaratom, ktori skusali dynamiku auta :D vyjazdil za 6.25 l/100km podla dotankovania. Za velke plus povazujem ze nadrz ma nieco medzi 75-80l, takze clovek nemusi kazdu chvilu tankovat.
Podvozok: asi najvacsie plus tohoto auta - je to uzasne pohodlne a prirovnal by som to k plavbe na lodi. Ladove rolety absolutne necitit, ceska D1 - oproti ostatnym autam s ktorymi mam skusenosti uplna pohoda. Na dialnici je navyse auto pekne stabilne - ved nie je najlahsie (cez 1500 kg prazdne). Na moje prekvapenie napriek urovni tlmenia nerovnosti sa v zatackach sprava predvidatelne, prekvapivo dobre drzi stopu a naklana sa menej ako by som cakal.
Nedostatok sa mi zda byt, ze pri serii velkych priecnych nerovnosti sa auto vie rozhupat. Kazdopadne podvozok a jazdny prejav auta ma velmi milo prekvapil.
Interier: Mam 190 cm a subjektivne je v aute na zadnych sedadlach menej miesta, ako by som od takto velkeho auta cakal - napriklad Mondeo 2005 je ovela priestrannejsie. Kufor pre mna dostacujuci asi priemer triedy - nie je co vytknut.
Calunenie velmi kvalitne ani po takmer 400 000 km nikde nic zodrate. Co sa tyka klepania a pazvukov som pozitivne prekvapeny, lebo jedine pazvuky sa ozyvaju od stlpika pri vodicovej hlave pri naozaj velkych nerovnostiach, ale nic hrozne.
Brzdy: Treba zatlacit na pedal viac ako by clovek cakal ale potom brzdia celkom dobre, kazdopadne asi nie su prednostou auta hlavne ich nastup je vseliaky len nie ostry. Kedze som vsak v pohode na suchom asfalte vyprovokoval ABSko k cinnosti pocitam, ze su v poriadku.
Elektrika: Nikde nesvieti ziadna kontrolka (ano vsetky svietia pri starte takze odpojene nebudu). Elektricke okna a zrkadla funguju (okna vyzeraju ze by sa im hodilo torcha premazat). Kurenie ide, klimu som doteraz nedokazal vyskusat - vsetky displaye funguju.
Jediny problem je, ze auto nefuka na nohy - pravdepodobne odideny nejaky motorcek co to nastavuje, a raz pri rannom starte sa mi ozvalo ABS+ESP fault, ale okamzite to zmizlo, takze predpokladam plany poplach a iba nejaka chyba v kontaktoch.

Jeden postreh: auto je extremne citlive na primrzanie dveri - zadne dvere sa vacsinou nedali otvorit a raz ani spolujazdec - vyriesne za 100KC silikonovym sprayom.

Co na zaver? Dalsie fotky auta doplnim, ked bude umyte. Takisto planujem updateovat dalsie poruchy a skusenosti, ktore ma s autom postretnu, lebo aj mna vzdy zaujimalo, ci je mozne za rozumne servisne naklady uzivit stary naftovy Peugeot :D.

+ pohodlny podvozok
+ motor dostatocny na pohodovu jazdu
+ technicky stav pri kupe tohoto konkretneho vozu
+ pomerne kvalitny interier
+ chod prevodovky

- slabsi nastup brzd
- 5 stupnova prevodovka
- miesto na zadnych sedadlach vzhladom na velkost auta
- tez zvuk a smrad :D ale vedel som do coho idem

Nova autobateria: 80 eur
Gumove koberce: 20 eur
Chladiaca kvapalina: 5 eur
Vicko nadrzky chladiacej kvapaliny: 5 eur
Kladka + klinovy remen: 45 eur

Velmi korektny pan - nakoniec sa zistilo ze skoro sused. Nemal problem s prehliadkou auta v servise, upozornil ma na to, ze nedavno nabijal bateriu a pravdepodobne ju bude treba vymenit. Dolozil faktury o repase vstrekov a vsetkych navstevach v Peugeot servise.

15.2.2018 00:21

Predane

Tak auto bolo predané. Snáď novému majiteľovi ešte poslúži.

5.11.2017 21:51

383 000 km a auto na predaj

Tak prišiel čas rozlúčiť sa a auto je na predaj (https://www.autobazar.eu/cz/peugeot-406-break-20-hdi-rhs-id10843401.html). Momentálne najazdené 383 000 km - auto šľape fajn - minule som ho trocha prehnal po diaľnici po dvojhodinovom státi v kolóne (milovaná D1) a bol som prekvapený ako pekne išlo už verejne nepublikovatelnými rýchlosťami :D - totiž pri bežnej jazde ho vytáčam do 3000, lebo to pocitovo viac nemá zmysel (3000 točí pri 140km/h) ale pekne tahalo aj pri vyšších otáčkach.
Asi 1000 km dozadu začalo niečo pukať od prednej nápravy pri parkovaní - zatiaľ som nemal čas zisťovať čo sa stalo.
Ešte sa podelím o jeden zážitok - išiel som prezúvať, hľadám orech na bezpečnostné matice - a neúspešne. Číslo a výrobcu neviem tak som začal zháňať zvárača čo by mi na to navaril matice nech sa to dá odskrutkovať. A potom ma napadlo, či sa to nestratilo, keď bolo auto v servise - tak volám do servisu a tam mi vraví, že sa mu tam nejaký orech už celkom dlho povaľuje, len nevie nájsť vlastníka :D. Tak budúci týždeň idem poň a dúfam, že to je on. Poučenie - skontrolujte si, či máte po servise v aute všetko.

12.8.2017 23:50

Cez 375 000 a mala vada

Auto teraz jazdilo bez problémov ak nerátam vypadávajúce ESP ktoré zatiaľ úspešne ignorujem.
Akurat včera (piatok) sa ozvalo puk a vodičovo okienko to vzdalo. Keďže v nedeľu plánujem späť do prace co znamená 450 km a obaja známi servisaci nemajú čas rozhodol som sa rozobrať dvere a podopriem okienko zospodu. To sa mi vďaka YouTube podarilo a zistil som aj príčinu - zlomený taký plast co jazdí s oknom po koľajnici - tak dáky zoženiem vymenim a kašlem na servis.

23.5.2017 16:14

Update

Momentalny stav tahometra: 371 500 km.
Auto bolo prezute na letne gumy a to spolu s oteplenim sposobilo, ze spotreba pri poslednych dvoch tankovaniach klesla na 5.6 l/100km takze na poslednu nadrz som urobil 1 100km a rezerva mi stale nesvietila.

Auto medzicasom muselo troche posediet v servise - za unikom chladiacej kvapaliny bolo znicene tesnenie pod hlavou (podla mechanika tam niekto pri predchadzajucom rozoberani motora dal dlhsie sroby ako maju byt a potom tam dal podlozky... tie to casom nevydrzali a hlava nebola dobre dotiahnuta a tesnenie sa pomaly znicilo.) Okrem toho sa pre istotu davala tlakovat aj samotna hlava, lacne vymenitelne diely boli vymenene, a ked to uz vsetko bolo dole dali sa aj nove rozvody. Cena za tuto generalku 20 000 Kc. Oprava pomohla - odvtedy natocene 2 000km a kvapalina nemizne.

Dalej bolo vyriesene stale zasahujuce ABS - bol prasknuty kruzok vymena v radoch korun.

Okrem toho sa zacalo zahrievat lave zadne koleso -> vymena tej "brzdovej celuste" ci ako to nazvat + dosticky + oblozenia bubna na rucke a nastavenie rucky.

Na sem tam svietiacu kontrolku ESP a oranzovu kontrolku motora som rezignoval :D.

Keby nebolo tej poruchy s motorom ktora bola navyse pravdepodobne sposobena lajdackou opravou v minulosti tak s autom vladne plna spokojnost - teraz ted vladne spokojnost tiez ale skoda vyhodenych penazi - keby som mal na to nervy a chut mozno by sa to dalo uhrat na skrytu zavadu a vymahat to od predchadzajuceho majitela - ale uprimne komu sa chce sudit o par korun.

27.3.2017 14:28

prve (a nie posledne) problemy su tu

Chladiaca kvapalina: po doplneni a prejdeni 1000 km chladiaca kvapalina znova zmizla - vsimol som si ze unika cez vicko nadrzky. Ako najlacnejsie riesenie som zasiel do Peugeotu a kupil nove vicko. 1200 km bolo dobre (aj dialnica) - nezmizla ani kvapka, potom raz stacilo prejst 15 km a dva deci kvapaliny boli prec - je to proste zahada (mozno som slabo dotiahol vicko, ako ju stale kontrolujem...)

Klinovy remen: pri neustalych kontrolach chladiacej kvapaliny som si vsimol, ze je o jednu drazku preskoceny klinovy remen. Pricina bola vyosena jedna kladka - vymena kladky a remena 45 eur ( vsetky naklady pridavam do prislusnej sekcie). Kazdopadne moc nevadi - aj tak by to islo v lete s rozvodmi.

Kontrolka motora: Rozsvietila sa mi kontrolka motora - display hlasi "Antipolution fault" a k tomu kontrolka ESP. Chod motora sa nijako nezmenil auto malo rovnaky tah v celom rozsahu otacok. ESP po nastartovani zhaslo, kontrolka motora musela byt vymazana na diagnostike, chyba teraz nastava pravidelne (1 z 10-20 startov) - po nastartovani nevychladnuteho motora (mozno nahoda). Diagnostika hlasila chyby v potenciometri plynu, sondou pred a za katalyzatorom, prietokovom ventile. Po zistovani o co sa jedna - znamy problem so 406-kami.
Riesenie podla origo servisu:
1. Vymena potenciometra plynu -> vykonane predchadzajucim majitelom
2. Ukostrenie prietokoveho ventilu -> vykonane predchadzajucim majitelom
2.5. Vymena senzoru pred katom -> vykonane predchadzajucim majitelom
3. Vymena riadiacej jednotky
Ako sa to idem pokusit riesit:
1. Novy potenciometer je nejaka cinska nahrada - idem tam skusit dat z inej 406-tky.
2. Pozriet kabliky - ci to niekde neskratuje.
3. Vymena riadiacej jednotky - snad k tomu nedojde :D

Okrem toho mam podozrenie na prasknuty ABS kruzok - pri jemnom dobrzdovani niekedy drni ABS.
Posledna vec je, ze pri studenom motore (nie ze by som ho vytacal za studena ale niekedy sa clovek pozabudne) pri cca 2 800 otackach motor polavi v tahu, ale za par sekund je tah zase naspat - stava sa ojedinele. nikdy pri teplom motore.

Ak by niekto mal nahodou skusenost s tou kontrolkou motora rady uvitam :).

10.2.2017 14:55

3500 km

Tak od kupy najazdene cca 3500 km.

Pocas silnych januarovych mrazov sa ozvala 14 rocna baterka - aj po 400km jazde sa autu na druhy den nechcelo startovat (asi 10 sekund) co bolo nasledne doprevadzane nefunkcnym ABS a ESP. Dalsie starty v danom dni uz boli v poriadku. Kupil som teda novu baterku, ktora problem vyriesila a auto aj rano startuje okamzite.

Rozsvietila sa mi kontrolka minimalnej hladiny chladiacej kvapaliny. Najprv musim podotknut, ze na to, ze sa v navode pise "Okamzite zastavit vozidlo a vypnut motor" je kontrolka dost zle umiestnena - zakryva mi ju prave horne rameno volantu, takze som si ju vsimol az pri stani na krizovatke s vytocenym volantom. Kazdopadne chladiacej kvapaliny je malo, uz mam kupenu novu na doliatie. Nastastie sa zda ze neprenika do oleja (ziadne biele stopy na viecku oleja), ani sa nedostava do motora (ziadny dym z vyfuku). Takisto nepozorujem ziadny viditelny unik kvapaliny - auto stoji tyzden a je pod nim sucho. Takze dolejem a budem sledovat stav. Takisto by som skritizoval nadobku chladiacej kvapaliny - pri vsetkych autach s ktorymi som mal doteraz cest bola priehladna, takze clovek pasivne kvapalinu kontroloval pri kazdom otvoreni kapoty - tu sa treba pozriet donutra.

Z veci, ktore zneprijemnuju zivot by som doplnil, ze tempomat funguje az od 4. rychlostneho stupna Nevie niekto ci je toto chyba mojho kususu, alebo ci sa to neda nastavit od trojky?

Este som objednal do auta gumove koberce na mieru, pretoze terajsie univerzalne textilne sa jednak zacinaju zospodu rozpadavat (hlavne u vodica) a neskutocne ma stve, ze sa mi vodicov kobercek stale pomaly posuva dopredu pod pedale.

Suma sumarum, zatial s autom jednoznacne prevlada spokojnost.

16.1.2017 21:33

nove foto a par postrehov

Pridal som do galerie par fotiek interieru - exterier pridam asi az pri prezuvani na letne elektrony (tie puklice co su tam teraz vyzeraju naozaj odporne...).

Teraz som prisiel na nejake drobnosti, ktore vedia bud potedit alebo nepotesit:
Pochvalil by som
- kryte prahy, co znamena ze auto je spinave ale prahy zostavaju relativne ciste a teda ziadne zamazane nohavice
- ovladanie tempomatu uz som si na packu zvykol a ovlada sa dobre
- rychle kurenie (pravdepodobne ma auto nejake elektricke prikurovanie lebo asi minutu po starte ide celkom teply vzduch)
- este razpodvozok clovek ani neciti ze presiel cez retarder
- motor sa moc nespini

Vyhrady:
- klimatizacia sa vzdy po starte nastavi do AUTO rezimu a ja si ju vacsinou prestavujem
- tym ze nemam origo radio a jeho ovladanie na volante, je ovladanie autoradia z ajazdy dost utopene a odvadza pozornost
- auto velmi slabo fuka na nohy /podla komentarov nie porucha ale vlastnost/
- tlacitka centralu na kluci sa hmatom nedaju lahko rozoznat - nejaky vystupok na tlacitku zamykania by to vyriesil

Další vozy Peugeot 406 Break