Recenze

7 Majitel

BMW řada 3 323Ci

9,83 Uživatelé

Hodnoceno: 12× Ohodnoťte toto auto - přihlašte se

BMW řada 3, foto 1 BMW řada 3, foto 2 BMW řada 3, foto 2 BMW řada 3, foto 3 BMW řada 3, foto 4 BMW řada 3, foto 5 BMW řada 3, foto 6 BMW řada 3, foto 7
BMW řada 3, foto 8 BMW řada 3, foto 9 BMW řada 3, foto 10 BMW řada 3, foto 11 BMW řada 3, foto 12 BMW řada 3, foto 13 BMW řada 3, foto 13 BMW řada 3, foto 14 BMW řada 3, foto 15
 

Technické info

Přezdívka auta Bramborák Rok výroby 1999 Koupeno ojeté najeto [km]:182305 palivo: benzin počet válců: 6 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 2494 výkon [kW]: 125 kroutící moment [Nm]: 245 zrychlení 0-100 km/h [s]: 8,5 maximální rychlost [km/h]: 220 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 16 zavazadlový prostor [l]: 410 pohon kol: zadní spotřeba [l/100km]: 8

Popis vozu

Pokud jste na moje.auto už někdy hledali nějaké informace o BMW e46 Coupe, je dost možné že jste se s mým ex-vozidlem již setkali. Bohužel to byl text napsaný pod vlivem mého sebepřesvědčení, že jsem se přeci nenechal takhle napálit. S časem jsem si to ovšem musel přiznat, a tak jsem se rozhodl celý text přepsat tak, aby odpovídal skutečnostem. Ovšem hned na začátku bych rád řekl, že vozy značky BMW jsou víceméně skvělé (generace e46 zvláště), ale lidi jsou #&@*.. zkrátka škoda slov.

Začněmež tedy samotnou koupí. Bylo mi 21 let, přijali mě na VŠ, po dlouhém šetření a výdělečné brigádě jsem měl nabitou prkenici a cítil jsem se jako král našeho maloměsta. Ale něco tomu chybělo. To něco byla svoboda ve vlastním autě, ideálně v takovém, za kterým se každý otočí (cejtil sem se přece jako král, tak ať to každej ví, ne?). A protože jsem měl být během studií na koleji, daleko od domova, byla koupě vozu i snadno obhajitelná před okolím. Jednu věc bych měl říci hned – nechtěl jsem BMW ani žádnou velkou okázalost. Vždy jsem toužil po kabrioletu. Bohužel jsem se ale nechal zlanařit příbuzným, který mi začal podbízet značku BMW, že je to rozumný kompromis (osobní rada: Kompromisy stojí takřka vždy zaprd!) a že ho vlastně chci, jen to ještě nevím. A protože to byl zároveň bývalý mechanik, dal jsem na jeho rady. Po chvilce čtení jsem měl jasno - e36 coupe s motorem 323i bude ideální. Ale hledání nešlo vůbec podle představ. A pak se jednoho dne objevila na mém monitoru e46 323 coupe za neobvykle nízký peníz. Mozek vypnul, já začal slintat a bylo zaděláno na problém. Na auto jsem se jel podívat i se známým (mechanikem), na kterého jsem naprosto spoléhal, a doufal že mě nenechá koupit vrak. Krom kosmetických vad – zásadní problémy na první pohled neshledány. Za týden byl Bramborák na zahradě.

Šlo o BMW e46 323Ci (coupe) vyrobený v roce 1999, tedy první roky výroby. Vůz byl v barvě tmavě modré, dle značení BMW - Oriental blau. O výbavě se, vzhledem k roku výroby, dá mluvit jako o nadstandardní: elektricky nastavitelné vyhřívané sportovní sedačky, střešní okno, digitální klimatizaci, protiprokluzový systém ASC, 6 airbagů, loketní opěrku vepředu i vzadu, sklopné sedačky, dešťový senzor, sportovně nastavený podvozek, a mnoho dalších věcí, které si momentálně nevybavuji.

Když jsem vůz kupoval, měl mít najeto 182.305kilometrů (a já vůl tomu tehdy fakt věřil). Na první pohled byly patrné jen ošklivé orezliny na předních blatnících. Zrezlých spodků dveří (opravdu zle) a dalších desítek orezlin jsem si všiml až po pár týdnech. Naděje jsem vkládal alespoň do toho, ze všech stran vychvalovaného, řadového šestiválec o objemu 2494ccm, který dával v době své největší slávy velice příjemných 125kw, což umělo dát 1445 kilogramu vážícímu vozu slušnou dynamiku. Při správném řazení a jízdě okolo 3.000ot/min se dalo jezdit s velice příjemnou a rozumnou spotřebou. Ovšem pokud se mu dalo víc napít, probudili se v něm jeho dravější geny a u 4.000ot/min se dostavil i obstojný zátah. Žádné závodní ambice si ovšem nedělejte. Váha takřka 1,5 tuny je opravdu znát. Spíše než okreskový závoďák je to příjemný dálniční parník. Na dlouhé cesty absolutně ideální dopravní prostředek. Můj motor měl ovšam jednu velice zvláštní vlastnost. Občas se mu nechtělo naskočit, a občas se rád vypnul při jízdě na volnoběh. U dojíždění k semaforu apod. to nebylo vůbec nic příjemného, to mi věřte. Nejdivnější na tom bylo ale to, že si s tím nikdo nevěděl rady. Nějak na to nic nefungovalo a nic nepomáhalo.

Podvozek
Stručně řečeno: komfortní, čitelný, komfortní, nízký, komfortní, slušná zpětná vazba, komfortní. Čert ví kolik toho měl za sebou, přesto se ze mě nesnažil vymlátit duši, nevrzal, neskřípal a spolupracoval. S autem jsem nejezdil nijak agresivně. Jak už jsem psal výše, vyšší váha byla zkrátka znát a přišlo mi barbarské řezat v tomhle autě zatáčky a zkoušet kam až mohu zajít.
K brzdám toho nemám moc co říci. 4x kotouče o slušném průměru – ono zastavit 1,5 tuny není sranda. Než jsem došel k závěru že je vůz třeba prodat dřív než mě sežere, brzdy měly být další investicí.

Zevnějšek
To je škoda slov. BMW má talent dělat nadčasová auta. Osobně se stále raději otočím za zachovalou e46, než za novými modely. Asi k těm novějším vozům budu muset teprve dospět. Vůz působí elegantně, lehce okázale, ale nikoliv namyšleně. Jakkoliv to nerad přiznávám, ano, je to takovej nástavec na přirození a Ego booster. Tímhle vozem se totiž můžete pořád pyšnit jako páv svými pery.
Interiér
Umělecké dílo. Palubní deska stále lehce natočena k řidiči. Přístroje intuitivně rozmístěné s jednoduchým ovládáním – po pár dnech zvládnete vše poslepu. Tříramenný volant skvěle sedl do ruky. Střešní okno – geniální vynález hned z několika důvodů: nahrazovalo mi chybějící stahovací střechu, více světla v interiéru, příjemnější ochlazení než klimatizace. Pohodlné sedačky Sportsitze, které vás obejmou a nepustí ani v ostrých zatáčkách. Jejich dvoustupňové vytápění jsem také hojně využíval. Bohužel, vzhledem k výšce vozu, se z nich hůř vylejzá. Prostor pro zadní cestující není královský, ale ve čtyřech lidech se dá cestovat relativně příjemně (pokud ovšem vzadu nevezete basketbalisty). Odkládací prostory dostatečně dimenzovány, ovšem pro držáček na pití soudruhům z Bavorských luhů a hájů zřejmě nezbylo místo (dá se sehnat speciální, umisťuje se do středové konzole. Cena? BM-Wysoká).
Kufr
No v životě by mě nenapadlo, že módně/sportovní záležitost jako kupé od BMW bude mít tak zatraceně velkej a variabilní kufr, ze kterého se při sklopení zadních sedaček dá udělat pomalu i ložnice (kvůli sázce vyzkoušeno na chatě). O stěhování koberců, postelí, kol atd. nemluvě. Palec nahoru a klobouk dolů, to se povedlo.

_______________________________________
Procitnutí
Finanční zdroje začaly vysychat, já si začal připouštět, že tohle prostě nebyl šťastný kup. Má frustrace z některých zážitků s Bramborákem stoupala. Brzy mi došlo, že nejsem ta nátura, co by mohla vážné vady bastlit, flikovat, a hrát si na to, že je vše OK. Rozhodl jsem se tedy pro prodej.
A to by jste nevěřili, co jsem se během něj dozvěděl. Abych vás dlouho nenapínal, v průběhu pár týdnů jsem zjistil následující.
- neseděl počet najetých kilometrů, +/- o 150.000km (nečekaně)
-několik odlišných tlouštěk/odstínů laku na pravém zadním boku a jiných, zcela nepochopitelných místech
-flikování/bastlení některých komponent
-některé komponenty před smrtí
-koroze na místech, kam by mě vživotě nenapadlo se ani podívat

Bylo toho víc, ale raději už si na to ani nechci vzpomínat. Vůz šel do světa. Samozřejmě s nejnižší cenou na trhu, s přiznanými problémy (ono to snad jinak ani nešlo) a s podmínkou ve smlouvě, že kupující si je vědom výčtu závad. Za nějaký čas Bramborák zmizel z mého života, a mě se víceméně ulevilo. Mé Ego se vrátilo do normálu, z peněz za prodej jsem udělal radost pár známým, a sám si splnil svůj původní sen – koupil jsem otřískanou Mazdu Mx-5 NA s tím, že si jí časem postavím podle svých představ. A to také dělám.

Závěrem
BMW e46 je vynikající vůz. Bohužel je v našich končinách velice často obětí podvodníků a podnikatelů s lidskou blbostí. Věnujte proto samotnému výběru a kontrole vozu maximum času. Říká to každý a už to může být otravné, ale u podobných aut se to prostě vyplatí. Taky nespoléhejte “jen“ na své známé, a raději to nechte prohlédnout ve specializovaném servisu, kde vám poradí odborníci. Jakkoliv je to bytelné a spolehlivé auto, jakmile se začne sypat, vaše peněženka to setsakramentsky pocítí.

A poučení z toho všeho?
- Kompromisy nejsou nikdy dobré řešení,
- Nespoléhat na známé. Čtěte, volejte, ptejte se… Je lepší dát pár stovek za prohlídku auta v renomovaném servisu, než tisíce za opravy nečekaných překvápek.
- nenechat si kecat do vlastní volby a snů. Pokud něco opravdu chcete, vykašlete se na okolí a jděte za tím dál, ono vás to jinak bude strašně hlodat a nedá vám to pokoj.

Silné stránky

- vzhled
- motor
- podvozek
- prostor na předních i zadních sedadlech
- prostorný kufr s možností sklopných sedadel
- komfort
- ergonomie ovládacích prvků
- spotřeba s lehkou nohou/na dlouhých cestách

Slabé stránky

- vzhled
- motor
- podvozek
- prostor na předních i zadních sedadlech
- prostorný kufr s možností sklopných sedadel
- komfort
- ergonomie ovládacích prvků
- spotřeba s lehkou nohou/na dlouhých cestách

Zkušenosti se servisem (poruchy, opravy):

Drahý, velmi drahý servis. Kdekoliv. Cokoliv. Plyne to jednak ze složitosti podobných vozů, a druhak z jakéhosi “principu“ okolo tohoto druhu aut. Někdy to působí tak, že si mechanici účtují i nějakou meditaci před samotnou opravou.

Zkušenosti s prodejcem (autosalon / autobazar)

Vůz sem kupoval od soukromníka. Slušné, vstřícné a upřímné divadlo. Zpětně si občas říkám, že sem se měl pokusit cenu buď razantně srazit... Nebo ho s tím rovnou poslat dopr..čic.

 


Další vozy BMW řada 3Vyhledat podle modelu
Vyhledat pouze:

Další auta majitele

Hodnocení
spolehlivost
7

Zanedbání údržby minulými majiteli přidá na jeho náladovosti... Fest

praktičnost
10

Tohle kupé se dá používat i jako stěhovák

prostornost
9

Vepředu i vzadu je na tento typ vozu místa celkem dosti.

jízdní vlastnosti
9

Dokonalé přibližovadlo na dlouhé vzdálenosti

jízdní komfort
8

Na kostkách člověk pozná nevýhodu sportovního podvozku.. A ve vyšších rychlostech "fučí" okolo bezrámových oken

provozní náklady
5

Tady to trošku pokulhává... Pro studenta žádná hitparáda... Ale zvládnout se to dá

náhradní díly
7

Dostupné a drahé

výkon motoru
7

Je to takový "rozumný kompromis"

spotřeba
10

Na počet válců a jejich obsah - skvělé

hlučnost motoru
10

Uvnitř o něm pomalu ani nevíte, dokud ho pořádně nevytočíte

kvalita sedadel
10

Mnohé automobilky se mají stále co učit

brzdy
8

Na to že jsou tam 4 kotouče bych si také uměl představit silnější nástup...

zavazadlový prostor
10

Královský


Více o modeluBMW řada 3 E46 (1998-2005)
BMW 330e – Pobaví, nebo jen uspoří? BMW 330e – Pobaví, nebo jen uspoří?

Když se řekne hybrid, řada lidí si vybaví Toyotu Prius či…

Spy fotky BMW 3 (G20): Nová generace testuje v okolí Mnichova. Jaké motory nabídne? Spy fotky BMW 3 (G20): Nová generace testuje v okolí Mnichova. Jaké motory nabídne?

BMW pro letošní rok chystá důležitou novinku, novou…

 

Blesk.cz

Daňové přiznání na poslední chvíli: Do kdy máte čas a kdy se bez něj obejdete?

Daňové přiznání na poslední chvíli: Do kdy máte čas…

Vyplňujete daňové přiznání na poslední chvíli? Letos se musí podat nejpozději do 3. dubna, proto neváhejte.…

Protest na Andělech: Merta si rýpl do Zemana s Babišem, Dyk oblékl vlajku

Protest na Andělech: Merta si rýpl do Zemana s…

Ten, kdo neměl prostor na předávání cen Český lev vyjádřit se o současné politické situaci, využil k tomu…

 

iSport.cz

Sáblíková se veřejně omluvila svému týmu: Divím se, že to se mnou vydrželi

Sáblíková se veřejně omluvila svému týmu: Divím se,…

Rychlobruslařka Martina Sáblíková má za sebou jednu z nejtěžších sezon v kariéře. Bojovala v ní s řadou…

Dúbravka chce zůstat v Newcastlu. Na čem závisí jeho přestup ze Sparty?

Dúbravka chce zůstat v Newcastlu. Na čem závisí jeho…

Zachytat si anglickou Premier League, to je sen snad každého fotbalového brankáře. Martinu Dúbravkovi se v 29…

 

Reflex.cz

Slovensko bude mít nového premiéra, Kiska jmenuje Pellegriniho. Spokojen na 100 procent nejsem, řekl prezident

Slovensko bude mít nového premiéra, Kiska jmenuje…

Slovenský prezident Andrej Kiska ve čtvrtek jmenuje novou vládu v čele s dosavadním vicepremiérem Peterem…

Francouzský nevěstinec s umělými pannami vyvolal spor. Podporuje znásilňování, tvrdí feministky

Francouzský nevěstinec s umělými pannami vyvolal…

V Paříži byl v lednu otevřen první francouzský bordel s umělými silikonovými pannami. Jmenuje se XDolls a…