Renault Mégane (2009)

22.5.2009

Poznámka na úvod. Novinky občas dopisujem hlavne na koniec recenzie a do sekcie "Novinky". Posledný update hlavného textu 22.5.2013. Auto sme…

Renault Megane III (MisoSK)

foto Orvell

Orvell 23.05.2009  06:30

Blahopřeji

Zdravím kolegu co nejdříve to doplň. Ať ti meganek slouží.
    Ano v týdnu jsem myl auto ale stěrače mi také nejsou zvednout. Doufám že soudruzi ve Francii neudělali někde chybu. Ale v manuálu o žádně funkci přizvedávání stěračů nic neni. Tam píšou normálně odklopit. Asi budu muset zajet do Renaultu a nechat si to vysvětlit :-)

MisoSK 24.05.2009  12:43

« Re: Blahopřeji

Ja som to v servise uz riesil (ked som bol vratit prepravne znacky) a nevedeli mi poradit. Iba skonstatovali, ze to asi neide :-( a vraj aj na novom Cliu je to podobne.

foto tomm123

tomm123 25.05.2009  01:57

No skrátka Renault ;-)
        Žiarovky do smeroviek môžeš meniť normálne, alebo musíš pod auto, ako u dvojky?

DanV 25.05.2009  09:28

« Re: Re: Blahopřeji

Stěrače zvedneš tak, že při vypnutym motoru posuneš páčku stěračů do "nejrychlejší polohy" a ony vyjedou a zustanou stat uprostřed skla. Pak je můžete zvednout.

foto Mirec38

Mirec38 25.05.2009  13:34

« Re: Blahopřeji

hosi, a ako zatvarate okna ked vypnete motor, spolujazdec vybehne a chcete sa hrat s oknami. V predoslom stacilo stlacit start a el. nabehla, tuto nic take nejde. Jedine start motory :-!

DanV 25.05.2009  14:12

« Re: Re: Blahopřeji

jo tak to nevim. ale kdyz je karta ve slotu, tak otvírání funguje.

foto Mirec38

Mirec38 25.05.2009  15:09

« Re: Blahopřeji

aj pri vypnutom motore a po otvoreni ktorychkolvek dvery ? Ja mam kartu v penazenke, takze taku moznost som zatial nepreveroval, musim skusit

DanV 25.05.2009  16:24

« Re: Re: Blahopřeji

aha... tak to nevim... ja mam tu kartu, co se musi strcit do slotu, jinak nic nefunguje. u ty "hands free" karty nemam ponětí ;-\ ;-)

MisoSK 27.05.2009  22:09

« Re: Re: Re: Blahopřeji

Ano, vdaka.

"-- skrytý --" 27.05.2009  18:43

Dodacia doba

Zdravim vas, auto naozaj krasne, mam objednany uplne rovnaky model 1,6 - 110 konovy vo vybave Dynamique s jedinym rozdielom, ze v modrej metalize. Chcel by som sa Vas spytat, ako dlho ste cakali na auto ? Ja ho mam objednane z Ciech a cakam uz presne 2 mesiace a pravdepodobne este dalsie 2 tyzdne :-( . Som inak prekvapeny, ze novych Meganov je na cestach zatial strasne malo, aspon v Ziline som videl zatial dva. Tak prajem vela stastnych kilometrov a navstevu servisu len kvoli garancnynm prehliadkam ;-)

MisoSK 27.05.2009  20:47

« Re: Dodacia doba

Priznam sa bez mucenia, ze si nepamatam presnu dodaciu dobu. Zajtra sa porziem do objednavky. Ale ak ma pamat neklame, bolo to cca 6 tyzdnov. Prekvapilo ma vsak to, ze auto bolo dodane na den presne!

Myslim, ze cas tohoto auta iba pride. Teraz sa vdaka srotovnemu predavali hlavne male auta. A aj Reanult si sam konkuroval dopredajom Megana II a akciami ktore boli velmi motivujuce.

Inak cakacie doby su teraz dlhe vsade. Povodne som mal cakat vyse dva mesiace, ale pri zavaznej objednavke mi povedali, ze to bude nakoniec menej. Maju na to akusi aplikaciu v pocitaci, co to riesi cez internet a vraj to za posledny cas ukazuje pomerne presne. Na Dacie sa v aprili vraj cakalo az 5 mesiacov.

foto chetoos

chetoos 29.05.2009  16:51

pěkny

Tenhle megan je celkově hodně podařený,hezká barva stříbrné kliky paráda

DanV 04.06.2009  15:44

tempomat

Mohl bys trochu popsat funkci tempomatu? Teda ne funkci, ale k cemu je ten svetelny prouzek okolo rychlomeru. Dik

MisoSK 05.06.2009  00:02

« Re: tempomat

Je to takto: Vie sa to spravat ako klasicky tempomat aj limiter
      1. Tempomat. Zadefinujes si rychlost akou sa ma ist, daju sa iba parne (sude) hodnoty, teda napr 60,62,64 a pod. Napr 67 nie. Trochu mi to vadi. Ked teda rychlost zadefinujes, tak sa zasvietia dve zelene polia za predpokladu, ze aj takou rychlostou ides. Ak ides pomalsie, tak svieti iba jedno pole a auto zrychluje az dosiahne zelanu rychlost, po tom zasviatia dve polia na zeleno. Ak slipanem na plyn a prekrocim rychlost o viac ako 10km/h zacnu blikat aj dalsie dve cervene polia. Ak po tom plyn pustim auto spomali na dafinovanu rychlost.

2. Limiter. Zadefinuje sa daka rychlost a ak slapes na plyn aj tak auto nerzychli. Svietia zelene polia, ak ides rychlejsie (napr. si vyvolal ulozenu rychlost, lebo auto si pamata poslednu pouzitu), zasviatia zas aj cervene kym nespomalis. Ak chces pri zapnutom limiteri zrychlovat, tak musis sliapnut na plyn poriadne a prekonat isty bod odporu, auto po tom normalne zrychluje.

Tempomat sa da vypnut brzdou, spojkou a vypinacom na volante. Limiter tusim iba vypinacom na volante, zajtra skusim.

Dufam, ze som trochu objasnil. Ak nie pytajte sa dalej. Podobne to funguje na viacerych modernych autach s ktorymi som mal v blizkej minulosti cest.

DanV 05.06.2009  08:45

« Re: Re: tempomat

Dik. Jak funguje tempomat a omezovac rychlosti vim. jen mi nebylo jasny jakou funkci tam hraji ty barevny policka.

MisoSK 05.06.2009  09:04

« Re: Re: Re: tempomat

Velmi strucne povedane(vyrezov je asi kvoli dizajnu celkovo 8, no svietit som videl iba horne 4):
          Ak svieti 1/8 zelene, tak je aktualna rychlost nizsia ako nastavena.
          Ak svieti 2/8 zelene, tak je aktualna rychlost plus minus rovna nastavenej (teda moze byt trochu viac aj menej pri beznom tempomate).
          Ak blika 2/8 cervene v pravej casti kruhu je rychlost ("vyrazne") vyssia ako aktualna. To slovo vyrazne je potrebne brat s rezervou lebo neviem o kolko presne ale javi sa mi, ze o 10km/h.

Chobot 24.06.2009  10:40

Zdar

Takže mé hodnocení. Auto 9. Používam jen 9-10 pro "obyč" auta 9, pro srdcovky 10.
    Recenze 10. Pro mě zcela dostatečná. Dozvěděl sem se vcelku vše co bych očekával.
    Fotky 10. I přes to že by mohla být ještě nějaká ta stylovka, možná místo vzadu pro nohy u takového auta, ale vcelku vyfoceno zepředu, předobok,bok,zadobok,zadek,vnitřek,kufr,… pro představu skutečně stačí.
    Jinak nechť ti slouží dlouho a bez problémů.

Koukam že ses táhl 1100km na bahna. Já to mam asi tak 10 a ještě jsem tam v životě nebyl. Musim se někdy taky dokopat, jsem sice pacifista, ale zkusit se má všechno >:D ;-)

MisoSK 25.06.2009  09:20

« Re: Zdar

Fotky budu este trochu doplnene. Len mi je trapne davat tam dake z mobilu a "velky" fotak nosim malokedy. Doplnim kazdopadne. Aj miesto vzadu, je to dobry napad a bude aj maly komentar.

Ad Bahna... Vojenska technika ma zaujima a tak sem tam zajdem na daku tu akciu ci do muzea aj s kamaratmi. Na Bahna vstupne nie je, len ak chce clovek nieco vidiet, tak musi prist aspon 2,5-3h pred zaciatkom. Najst miesto a zostat tam trcat, a cakat ako taky ..... Lebo ludi je tam vzdy vela i ked uroven podla mna stagnuje uz niekolko rokov.

foto Martin-Happy

Martin_Happy 24.06.2009  11:33

No..

Auto se mi sice ani trochu nelíbí, ale recenzi máš parádní. Skoro bych si Megana taky koupil. Takže sem ti poslal palec na ti ;-)

MisoSK 25.06.2009  09:23

« Re: No..

Dakujem za uprimne slova. Ci sa auto paci, ci nie je fakt vec vkusu. Mne sa paci no uznavam, ze su aj krajsie, ale toto je moje. Ine sa mi mozno pacia viac, no moje nie su a asi ani nikdy nebudu... Vdaka za palec!

foto matii

matii 28.08.2010  19:23

Moc hezké auto, hlavně ta zadní část vypadá suprově. Taky už jsem byl nalomený ho koupit, ale nakonec zvítězil o prsa Peugeot 308 a to hlavně kvůli prostoru na zadních sedadlech. Holka je dlouhá jak tejden před vejplatou a vypadá to, že nějaký ten cm ještě povytáhne. Přeju hodně pozitivních zážitků.

DanV 01.09.2010  11:30

Trable

Teda takovýhle trable... pevně věřím, že ti to už skončilo a teď bude všechno OK.
    Ten náš zatím drži v pohodě (ťuk ťuk ťuk). Tak držím palce

MisoSK 01.09.2010  13:19

« Re: Trable

Ja by som bol tiež radšej keby som nemusel riešiť takéto nepríjemnosti. No na druhej strane pri predstave, že sú aj vážnejšie veci keď sa ľuďom kazia motory, prevodovky a pod. na nových autách tak som vlastne v pohode. Dobre je aj to, že servis má snahu závady riešiť a netvári sa, že je to OK. No na zamyslenie je zas to, že problémy okolo ťažného podľa všetkého nemuseli byť, keby si problematiku naštudovali...

DanV 01.09.2010  14:09

« Re: Re: Trable

No jo, ale to už je pak problém v lidech a ne v autě jako takovým... Dokud nebude platit heslo "náš zákazník, náš pán", tak se náprava nestane...

"-- skrytý --" 30.10.2010  11:08

Mám objednané skoro rovnaké auto

Mám objednané skoro rovnaké auto, len vo verzii Grandtour a s príplatkovým rádiom (bluetooth), a v obyčajnej červenej. Rozmýšľal som aj o Forde Focus Kombi s motorom 74 kW, 5-stupňová prevodovka, akciová výbava Trend X alebo Champion X, predsa len je to značka s lepšou povesťou a overený model. Ale keď som v Renaulte z fleku (bez zjednávania) dostal 9% zľavu, bolo rozhodnuté. Novší model, dizajn, bezpečnosť, výkon, 6-kvalt, dobré skúsenosti (mal som skoro tri roky Mégane II Grandtour s rovnakým motorom a žiadne problémy)... Neviem sa dočkať, cca 15. november :-)

MisoSK 06.11.2010  22:42

« Re: Mám objednané skoro rovnaké auto

Tak keď tak napíš postrehy. Ja som mal v predošlom Megane s motorom problémy pri studených štartoch v zime (keď bolo okolo nuly či menej a vždy len prvý krát keď bol motor dokonale vychladený). Nechcelo sa mu na prvý pokus. Nakoniec to servis poriešil, ale tiež nie na prvý pokus...

"-- skrytý --" 30.12.2010  02:40

« Re: Re: Mám objednané skoro rovnaké auto

Auto mám necelé dva mesiace (prišlo 10. 11.), najazdených cca 2500 km. Postrehy som už napísal na inom mieste: [odkaz]

Všetko v pohode (až na pár drobností - ako inak :-)

Na Tvojich fotkách ma zaujal hardvérový vypínač parkovacích senzorov. Ja ho nemám - resp. vypínač tam je, ale neoznačený a nefunkčný. Senzory sa dajú vypnúť iba cez menu palubného počítača. Čo je "trochu" zdĺhavejšia záležitosť. Už som raz mal situáciu, kedy mi to pípanie riaden liezlo na nervy - pri dlhom cúvaní úzkou lesnou cestou senzory chytali kríky a trávu popri ceste... Takže trochu závidím :-)

Na občasné problémy so studeným štartovaním Mégane II 1,6 81 kW si spomínam aj ja. Na druhý raz motor vždy naskočil, tak som to neriešil. S novým autom som zatiaľ nič také nepozoroval, a to pred Vianocami riadne primrzlo.

MisoSK 18.01.2011  22:38

« Re: Re: Re: Mám objednané skoro rovnaké auto

Vypínanie senzorov ktoré popisuješ mi príde zvláštne. Asi šetrenie... Ja som rád za takéto. Ocenil som to keď som ťahal príves a nacúvával niekam a keď som s ním trénoval to cúvanie...

Inak manuál k autu fakt nestojí za veľa, na tom sa asi zhodne viac ľudí. Na druhej strane videl som viacero manuálov na rôzne značky (Citroën, Audi, Peugeot, Seat, iné Renaulty, Opel) a nemôžem povedať, že by niektorý bol vyslovene úžasný. Skôr mi prišlo, že tie staršie boli lepšie a nové horšie nezávisle od značky.

Problémy so starším Meganom II začali až ďalšiu zimu, prvá bola OK. Nechcem strašiť.

foto Psychobolos

Psychobolos 04.04.2011  16:06

Stěrače

Stěrače se zvednou dají. Stačí při vypnutém motoru přepnout ovladač stěračů na nejvyšší rychlost (tj. do nejnižšší polohy u volantu).

MisoSK 16.04.2011  19:31

« Re: Stěrače

Viem, napísal som to aj v recenzii. Zistil som to niekoľko týždňov po nákupe.

foto pali-sk

pali.sk 09.06.2013  08:47

Prepnutie stanice počas správ (infa)

Na ovládači pod volantom stlačíš niektorý z vrchných tlačítok na prepnutie zdroja zvuku, čím nezmeníš zdroj ale zrušíš blokovanie preladenia, alebo ak si mal predtým mute rádia tak sa vráti do pôvodného stavu. Následne môžeš pracovať s rádiom.

MisoSK 25.06.2013  13:57

« Re: Prepnutie stanice počas správ (infa)

Ďakujem. Problém som vyriešil už dávnejšie ale zabudol som to sem napísať. :yes:

foto Kokino

Kokino 18.07.2013  11:43

« Re: Re: Prepnutie stanice počas správ (infa)

Pre Ceedke (verzia po Facelifte s NAVI) je to pri Traffic Info vyriesene tak, ze vzdy pocas dopravnych informacii ti vybehne okienku s ponukou: "Zrusit" - t.z. ze autoradio sa vrati na povodnu hlasitost, do povodneho stavu alebo ponuka "TA off" vypnes funkciu a dalej radio funguje bez rezimu TA...

foto Kokino

Kokino 18.07.2013  11:47

Tlacidlo: Vypnutie cuvacieho senzora

Ja mam na aute cuv. senzor s kamerou a nemam tlacidlo "vypnutie cuvacieho senzora" ani ziadnu inu moznost deaktovacie. Auto mam skoro tri roky a zatial som nezazil situaciu, kedy by som potreboval cuv. senzor vypnut. Co ty? Naco tam to tlacidlo je?

MisoSK 19.07.2013  22:23

« Re: Tlacidlo: Vypnutie cuvacieho senzora

Tlačidlo je tam na to, aby si vypol cúvacie senzory ak sú skôr na obtiaž ako úžitok. Oceníš to ak dlhšie cúvaš napr. s prívesom, alebo máš na ťažnom zavesený nosič s bicyklami.

foto umo

umo 12.10.2014  09:27

čalúnenie

Ahoj. Píšeš o fľakoch na čalúnení, ktoré sa nedajú odstrániť. Vyskúšaj prostriedok k2 tapis. Vyskúšal som ho a veľmi milo ma prekvapil. Mám svetlý interiér a na sedadlách a čalúnení dverí som mal žlté až hnedé fľaky od potu a na zadných sedadlách navyše zvyšky snáď všetkých možných jedál (nuž deti). Vyskúšal som najskôr penu Sheron, ale tá si s tým neporadila. Už som si myslel, že to zvládnu len profesionáli. Kúpil som spominaný k2 tapis a stal sa zázrak. Sedadlá a čalúnenie dverí sú ako nové. Pritom aplikácia je maximálne jednoduchá.

MisoSK 09.01.2015  14:21

« Re: čalúnenie

Skúsil som klasiku, tep a po tom vysavač. Pomohlo.

foto idam-i

idam.i 08.01.2015  22:57

Nové auto

Megana si predal.Čím si ho nahradil ? Pochvál sa. ;-)

MisoSK 09.01.2015  14:20

« Re: Nové auto

Nové auto je Peugeot 508 SW GT (2,2 HDI). Zatiaľ 3000km, takže ešte nemám moc čo písať. Ale predbežne OK = spokojnosť. No a zvykanie si na automat.

foto idam-i

idam.i 09.01.2015  15:42

« Re: Re: Nové auto

Gratulujem.Celkom si polepšil. :yes: >:D

Ronault. 09.01.2015  20:36

« Re: Re: Nové auto

Tak to je pořádný skok... jelikož jsem oba auta jel, tak při vší úctě k Meganu, kterého taky vlastním (1,6 dCi), tak je to skoro šok. Především výkonově :yes: 508 GT je parádní, má krásný interiér, výborný motor a i docela schopný podvozek.
        Tak ať slouží ke tvé spokojenosti a snad brzy napíšeš recenzi :yes:

MisoSK 11.01.2015  20:14

« Re: Re: Re: Nové auto

Nové zuto je fajn. Ale taký "wow efekt" ako keď som kúpil Megana sa nekonal. Na automat si stále akosi neviem zvyknúť (nie je to problém auta) a stále nejako pochybujem, či som nemal radšej kúpiť s manulnou prevodovkou hoci slabšiu verziu. Áno viem, je to môj problém... 8-s

Ronault. 11.01.2015  22:25

« Re: Re: Re: Re: Nové auto

A co jsi vlastně měl před Meganem?

Tak ona 508 GT je proti Meganu s 1,6 16V hlavně silná v přímce, dálniční přesuny jsou úplně jiná liga. Ve spotřebě si zase klidně díky výkonu a váze 508 GT asi budou i docela podobní.
            Na automat si zvykneš, uvidíš... málokdo se vrátil z automatu na manuál ;-)

Jestli 508 v nějakém běžném dieselu, třeba 2,0 103 kW nebo GT... jel jsem oba a pokud nenajedeš mnoho, tak bych spíše než 2,0 HDI volil raději 1,6 THP, jen teda nejsem si jistý, jestli je u nás ještě vůbec nabídce, dlouho jsem se nedíval. 2,0 HDI mi přišla podvozkově trochu prkenější než s benzínovou 1,6 THP, výkonově jsou si blízcí. 508 GT díky jinému podvozku skloubí oboje dohromady a hlavně interiér v GT se mi hodně líbil, ten je opravdu parádní.

MisoSK 13.01.2015  12:02

« Re: Re: Re: Re: Re: Nové auto

Motor 1,6 THP som v 508 nemal možnosť vyskúšať. Chcel som, na proste v 508 nebol. Pôvodne som chcel auto na benzín a nie naftu. Úprimne ma od toho u predajcu odrádzali, nakoľko zažili problémy s prvou verziou tohoto motora v iných autách. Aj po čítaní na internete sa im nečudujem, že čiastočne stratili dôveru a radšej doporučili to, čo majú overené. Ja by som to robil rovnako, tiež by som nepredával potenciálny problém. Inak 1,6 THP bol v ponuke od začiatku, bez prestávky a je stále. Jediný rozdiel je ten, že od faceliftu má 121kW a pred tým mal 115kW, točivý moment ostal. Z pohľadu užívateľa to asi rozdiel nebude.

Auto je inak fajn, akurát je veľké so všetkými dobrými aj zlými stránkami veci. Oproti o (poriadne) číslo menšiemu Meganu je to citeľný rozdiel. Parkovanie, pohyb po meste a celková obratnosť je niekde inde. Na druhú stranu, nikto to ako auto do mesta ani neprezentuje. Priznávam, chodím viac pešo... :-)

Spotreba je zatiaľ okolo 7l a to je tam dosť mesta aj diaľnice.

MisoSK 25.11.2015  10:07

Nové auto

Konečne po roku som začal písať popis a recenziu nového auta. Hádam bude hotová čoskoro. Horšie je, že nemám fotky ani umyté auto. Takže skorej ako auto neumyjem a nenafotím to sem dávať nebudem.