Seat Leon (2015)

11.9.2015

Vůz jsem zakoupil v červnu 2015 v Pyramida centrum Průhonice. Po té, co jsem zvažoval mezi VW golf kombi, škoda octavia combi, Hyundai i 30 sw a kia…

Seat Leon (Leoš)

foto SCHROJF

SCHROJF 14.09.2015  21:41

POHON

Zadny??? ;-)

Verny_2013 15.09.2015  09:11

protiúčet

Ten odmítnutý protiúčet mi přijde jako schválnost dealera a to fakt zamrzí. Když jsem letos na jaře kupoval Sportsvana v CB Auto, tak jim nevadilo že babička octávia má 15 let. tady má možná Seat achilovu patu, těch dealerů je příliš málo a konkurence není taková jaku u VW či škody. Jinak super volba taky jsem se rozhodoval mezi Leonem combi a Sportsvanem s úplně stejným motorem, ale nakonec to přeci jen vyhrál Přifouknutý golf a to zejména kvůli vyššímu komfortu. Nakonec si můžeš počíst v recenzi jestli budeš chtít. V té výbavě FR je to jasně nejlepší volba - super sportovní sedačky, nádherné ledky, kola. Moc pěkné auto. A až ti dojde záruka tak nakonec můžeš načipovat na 105Kw/240Nm. Zatím to nabízí BSR, ale nepochybuji že do 2 let těch možností bude víc. Na ty zimáky Ti ale doporučuji max 16" kola, na širších bys mohl na sněhu či břečce sáňkovat. Ať ti leon přinese hodně radosti a už žádné starosti.

16.09.2015  21:12

Dobrá volba

Super auto, tato verze + Alcantara a zadní parkovací kamera byl můj favorit v Apollo Blue. Ani dodací lhůta 5 měsíců mě neodradila. Sleva taky dobrá. Nakonec jsem zakotvil jinde, ale bylo to o prsa :-)
    Přeji hodně radosti >:D

Leoš 20.09.2015  13:37

« Dobrá volba

Díky moc, apollo blue byl můj favorit, bohužel u skladovky jsem si nemohl vybírat. Ale bílá barva je taky moc pěkná a elegantní, ačkoliv nevýhodu to má... puntičkář jako já na autě nechá ruce >:D

foto honza-f

honza_f 17.09.2015  20:57

Pěkné

Moc pěkné auto! ;-) Nějak jsem na Leona při koupi Octavie zapomněl a musím říct, že ačkoliv jsem spokojenej, občas mě to mrzí. Klidně bych i těch 11kW oželel a bral radši tohle combi... :-)

Leoš 20.09.2015  13:41

« Re: Pěkné

Díky, Octavii jsem taky chtěl, s LEDkovými světly vypadá parádně, ale je pravda, že v poslední době se s nimi roztrhl pytel. Leonů a v FRku vůbec moc nepotkávám.

Leoš 20.09.2015  13:45

Zimní kola

Chci se zeptat, jestli máte někdo zkušenost s hliníkama na zimu, spousta lidí mi je rozmlouvá a radí, ať pořídím na zimu plecháče. Vím, že jsou na zimu praktičtější, ale příliš parády s nimi člověk neudělá. Bojím se, že zimní provoz a sůl hliníky pěkně zřídí. Doposud jsem v zimě měl plecháče, tak nevím. Poraďte prosím, případně odkaz na kvalitní alu s úpravou na zimu. Díky.

mango 20.09.2015  14:07

« Re: Zimní kola

Vybral jsi parádní auto s neokoukaným vhledem a jedinečnými emocemi :-) Výbava FR, když teda neřeším vysněnou Cupru >:D , je nejlepší volba u Leona. Mám stejný motor, jen modelově starší 1P 2012. Sedačky jsou parádní, podvozek drží jako přibitý (mám 17"), ale zase na rozbité cestě je to znát, hlavně D1 ;-\ . Jediné co mi chybí je loketní opěrka jako máš ty, bohužel do mojí verze se prodávají jen náhražky a ne moc stabilní. Spotřebu mám dlouhodobě něco kolem 7,5l / 100km , ale jezdím převážně okresky a máme tady hodně kopcovitý terén. Dálka se dá za 6,2 a blbnutí i za 12 >:D Roviny jsou nuda, ale zatáčky s tím podvozkem jsou úžasný !

A teď ke kolům. Dle mého názoru je jedno jestli máš hliník nebo plech, obojí chce údržbu a sůl je nekompromisní a časem se podepíše na všem. Mám hlíníky typ SEAT ENEA 16" s rozměrem gum 205/55/R16 a jsem spokojen. Trakce, jízdní vlastnosti na sněhu a ledu jsou velmi dobré (pneu Dunlop wintersport 4D) a zatím jsem neměl problém kdekoliv projet. Sice po přezutí vypadají trochu "balónově", ale s jízdou převážně na jihu a Šumavě nemám problém. Jízda je komfortnější, ale zase si tolik neužiješ, když sleze sníh, ale od toho máme letní, ne? >:D
      Kola dělají auto a ikdyž je zima, tak prostě ty hliníky jsou hezčí. A taky záleží jaký koupíš, na Swiftu jsem měl starší Dezenty a jejich povrchová úprava nebyla nic moc, navíc byly už trochu omlácený, takže žloutly a dost se loupaly. Ale měl jsem je jen na zimu. Když se obalí sněhem, tak to stejně poznat není. :-)

michalpneu 21.09.2015  19:49

« Re: Re: Zimní kola

Záleží dost na výrobci litých disků. Dnes u těch nových designů se i u Dezentu ta povrchová úprava hodně zlepšila a už to tolik neoxiduje. Dřív u těch starších designů to byl docela hardcore. Co já dávám hodně lidem na zimu alu ráfky, tak od německé firmy Brock. Hlavně ty disky s názvy RC 19 KS, RC24 KS, nebo RC27 KS. Ta 24 to je ta, co mám já tady mojeauto na roomsteru, to je takový koncerňácký design.

Jako určitě bych asi vybíral spíš 5 paprsků, aby tam víc turbulovala voda a laicky to lépe větralo. Myčka to líp propláchne, atd. Ten brock má hodně dobrou úpravu. Oni jsou i pro zimu dělané a určené. Prodávám je asi 5 let a i ty první prodané jsou pořád netknuté a nevypadá to.

Originální hliníky škodovácký..respektive ronal mám na zimu a ty teda už vevnitř malé puchýřky mají, takže origo disky na zimu moc nedoporučuju

Jako určitě bych tam taky dal alu disky. Asi bych tam spíš dal 16" kola, byť 15ky bys na tuto motorizaci taky dal. Ale aby to hezky vypadlo.

Nicméně fakt ta kvalita disků je hodně podstatná. disků je mraky, já už taky prodával kde co, ale tyhle se mi fakt osvědčili.

Hugi_77 21.09.2015  21:13

« Re: Re: Re: Zimní kola

Zajímavé čtení...a úvaha, resp. názor. Jsem z oboru a budu oponovat, doplňovat...

1/ Myslím že OEM kola budou ta nejpřísněji vyrobená kola - pod stálým dohledem zákazníka = automobilky. Požadavky na kvalitu lakování jsou natolik přísné (a stále se zvyšující-se), že pouze pouze lakovny v automatickém režimu s nejmodernějšími aplikátory jsou schopné tyto požadavky splnit...
          2/ To že si myslíte, že jsou "aftermarketová" kola kvalitnější může být, na základě čeho ale? Že mají OEM puchýřky? A proč je aftermarketová nemají?.... Shrňme si proces lakování:
          - Předúprava = chemické čištění, sušení
          - Práškové lakování = s ohledem na rychlost lakoven sepoužívají pistole na manipulátorech
          - Pec, lednička
          - Předehřev, Nástřik barvy, vytěkání, lakování, vytěkání, pec, lednička....

Pokud se tedy vrátíme k vnitřku kola - ten se pouze práškuje a upřímně kvalitnějí bude vždy práškován v profi lakovně. Pokud si ale myslíte, že je vnitřek kola odolnější v zimě díky tomu že je tam klasický nástřik - toto je proveditelné pouze ručním nástřikem a lakováním - v klasické lakovně se barva dovnitř kola nemá jak dostat...

Co se týče tloušťky - prášek desítky/stovky mikromilimetrů, barva+lak jednotky mikromilimetrů.

Za mně je to mix požadavků zákazníka a kvality výroby dané firmy (resp. tovármy která daný disk vyrobila...). Rozhodně bych ale dal přednost originálním diskům před designovými - rozdíly jsou i pro laika hmatatelné - hmotnost, kvalita odjehlení paprsků, kvalita lakování...

michalpneu 21.09.2015  23:51

« Re: Re: Re: Re: Zimní kola

Já se omlouvám, ale mně se vždycky líbí, když se vyrojí nějaký diskutér, který mi začne podsouvat něco co jsem nenapsal.

Já jsem nikde nenapsal, že jsou originální disky horší kvality než neoriginální. A pouze konstatuji to, co vidím, když sundám zákazníkovi kola z auta, jak to tam vevnitř vypadá a jaké mám zkušenosti. Ale to nemá s hodnocením kvality nic společného. Já pouze napsal, že se dělají neoriginální disky, se kterými mám dobrou zkušenost a ten výrobce je dělá pro zimní provoz. Pak jsem napsal svojí vlastní zkušenost ze svého auta, že se mi po třech zimách začal loupat lak a dělají puchýřky a že se mi to u neorigo disků značky brock za pět let zatím nestalo.

OEM disky vyrábí v mnoha případech stejní výrobci, kteří vyrábějí alu disky pod svojí značkou. Pro škodovku a VW dělá kola Ronal, speciálně u origo disků škoda od ronalu a neorigo od ronalu i laik vidí, že tam žádné rozdíly v lakování nejsou nebo ATS, co jsem viděl. Pro BMW BBS, Commodora, pro Toyotu OZ, pro Mercedes BBS, pro Peugeota MSW.
            Proto moc nechápu proč píšete o rozdílech mezi profi lakovnou a klasickou. Nemyslím, že Ronal, BBS, Commodora, OZ, tad OEM disky dělají profi lakovně a své neorigo, které prodávají pod svojí značkou disky stříkají sprejem, nebo na koleni.

Ale jinak to co píšete nerozporuji. Já jen konstatoval svojí zkušenost. Co se týče té hmotnosti to si dovolím hodně oponovat, aspoň u ALU disků jsou rozdíly teda minimální, někdy naprosto žádné. Ne, že bych každý disk vážil, ale když Vám jich za sezonu projde rukama několik set, tak už si nějaký obrázek uděláte, co co váží. A posledních 5 let nevidím ani rozdíl v počtu závaží, která padnou při obouvání. Zažil jsem, že na nové origo disky padlo závaží až hanba a na neorigo padlo neuvěřitelné minimum. Ale zažil jsem to i opačně. Takže asi tak....

Hugi_77 22.09.2015  08:01

« Re: Re: Re: Re: Re: Zimní kola

Problém je spíš takový, že OEM kola dělají pouze a jedině velcí výrobci (musí stejný typ kola dodat třeba na 3 kontinentech) a nemyslím si, že jim zbývají kapacity na Aftermarkotový business. A pokud ano, tak to budou směšně malé desetiny procent.

Proto se domnívám, že Aftermarket vyrábí většinou jiní výrobci než OEM a tomu odpovídají ony parametry, které jsem zmiňoval. Samozřejmě jako ve všem existují výjimky na obou stranách

foto cupra

cupra 03.10.2015  23:46

« Re: Re: Re: Zimní kola

Jedině blázen nebo šetřílci by dávali na auto plecháče, nedá se na nich jezdit a blbě vypadají. Viděl jsem plecháče dokonce na Octávce RS nebo na Superbovi a musel jsem se smát :-) Mám dvě sady litých kol - na zimu a na léto a žádný problém a oproti plecháčům to pořádně sedí. Samozřejmě po 10 letech ježdění mají už něco za sebou. Pokud nejsou poškozené jinak než vizuálně, tak se dají za pár korun nakomaxitovat a zase vydrží dlouho.

Verny_2013 04.10.2015  13:41

« Re: Re: Re: Re: Zimní kola

Tak myslím si že nepatřím ani mezi blázny ani šetřílky a přesto mám na obou autech na zimu obyčejné plechy. V zimě totiž jezdím především bezpečně a s nikým nezávodím. No a jestli to hůř vypadá, to mě nějak v zásadě nebere, těch 5 měsíců to na autě prostě splní účel. A raději než si dát na druhou sadu zimních elektronů Matadory, nebo Barumky tak ušetřené peníze dám do Conti a vím že mám na autě to nejlepší co je.

michalpneu 21.09.2015  19:50

« Re: Re: Zimní kola

pardon omlouvám se za reakci. Spletl jsem si řádek. Patřilo to Leošovi. Omlouvám se.

Verny_2013 20.09.2015  14:50

« Re: Zimní kola

Jestli plechy, nebo alu to už je z hlediska životnosti skoro jedno. Alu samozřejmě trpí víc a po pár zimách to je na nich sakra znát. Ale za plech dáš 900-1000Kč dle rozměru a za kvalitní alu které je odolnější na zimu tak 3000Kč. A na ty plechy když ti oreznou tak dáš jednoduše poklice, nebo je opískuješ a jedeš dál. Já osobně preferuju plechy, těch mi pak není tak líto. Co se týká rozměru tak na zimu bych šel max do 16", sám jsem na Golfa vzal 15. Jsou to balóny ale na sněhu, břečce to je prostě lepší. Brzdná dráha i trakce. Rozhodoval jsem se mezi Conti TS850 a Nokiany D4. Nakonec zvítězila jistota s Conti.

foto poterienko

poterienko 20.09.2015  16:05

« Re: Zimní kola

Půlku roku jezdit na hnusných plecháčích? S Leonem, neboli autem, kde jsou kola dost důležitá?? To snad ne.

Hugi_77 21.09.2015  06:49

« Re: Zimní kola

poslední zimu jsem na Ceedu SW jezdil na Nokianech 225/45 R17. Důvod byl jednoduchý - k vozu jsem vyhandloval sadu pneumatik zdarma.
      Jinak problematika poškrábání je individuální - záleží jak jsi šikovný - já měl pohledově obráběné disky a žádný škrábanec.

Když se vrátím k tvému autu - pěkné, ale jsi odvážný masochista - jezdit Seatem na 40mm profilu... Sám jsem zkoušel X-Perience na 225/45 R18 a to auto bylo hrozně hlučné (porovnávám s bývalým Ceedem na 17"), respektivě o parník hlučnější než nový Focus. Jak jsem auto prohlížel a procházel - Seat docela šidí na tlumící hmotě :-)

Jinak ale chválím za vzhled - pěkné. Uvnitř je Leon příjemně jednoduchý, místy až moc. Co se týče Ceeda - stačí mít interiér v černém piánu a je to někde jinde...

mango 21.09.2015  08:43

« Re: Re: Zimní kola

"Pokud bych měl porovnat jízdu na v zimně na plechu a hliníku - budu spíše pro plech. Jednak je jízda díky vyšší profilu gumy pohodlnější, v druhé řadě i "o něco" lehčí díky užšímu rozměru."

Nějak mi uniklo, že disk má vyšší nebo užší profil, asi jsi měl na mysli pneumatiku. Přece vyšší profil můžeš mít nasazený na plechu nebo hliníku, to je přeci jedno >:D
        Pokud bych dostal sadu 17" zdarma, tak je radši prodám a koupím max 16". 225 je na zimu poměrně dost na tak malé a lehké auto bych řekl.

Hugi_77 21.09.2015  09:13

« Re: Re: Re: Zimní kola

Nauč se číst... Píšu o gumě. V první věte "disk". V druhé větě "vyšší profil gumy".
          Ale nevadí.

Plechové disky se vyrábějí do 16", pokud chceš cokoliv 17" a více - pak jedině hliník.

Nevím jak jsi na tom s počty, ale pokud dostaneš sadu pneumatik zdarma - prodáš je řekněme za 70% původní ceny, cca 8.000 Kč/sada pokud budeš dobrý... Kolik potom stojí kompletní sada nových 16"plech + 16"pneumatika?.....15.000Kč? Za ten rozdíl 7.000Kč to auto 3 sezóny bez problémů přezouváš na jedné sadě disků a pak si koupíš opět nové auto....

mango 21.09.2015  10:43

« Re: Re: Re: Re: Zimní kola

Číst umím. Spíše jsi se špatně vyjádřil, když si napsal na začátku druhé věty slovo "Jednak". Tím navazuješ na první větu, ve které jsi zmiňoval disky.
            Počítat také umím. Pokud si kupuji auto za půl mega, tak rozdíl na prodeji sady zdarma a nákup nové celkem 7000 Kč je dost nepodstatný. Pokaždé, když jsem si kupoval auto, tak jsem s nákupem nové zimní sady počítal.

Původní otázka ale byla, jestli má smysl dávat hliníky na zimu - za mě má. Vypadá to lépe. Ve finále je jedno, jestli to bude hliník nebo plech, důležité je co je na nich obuté.

Leoš 22.09.2015  08:49

« Re: Re: Zimní kola

V téhle výbavě se 18" kola dávají sériově, takže jsem si vybrat nemohl. Ale žádná vražda to není. Podvozek je velmi dobře odladěný a nějaký větší hluk od podvozku nepozoruji. Ano, na nerovnostech člověk musí jet opatrněji, ale to je o zvyku a stylu jízdy. Jinak jak jsi říkal o jízdě na 40mm profilu. Je tam pneu 225/40, 40 je procentní poměr k šíři pneu (40%z 225mm = 90mm) na 40mm by to byl opravdu hardcore :-)

Jinak ceeda chválím, určitě dobra volba :yes:

colin251 22.09.2015  14:09

« Re: Re: Re: Zimní kola

Ne ne, sériově jsou tam 17" :-)

Leoš 22.09.2015  17:05

« Re: Re: Re: Zimní kola

Sériově možná ano, ale ne v této výbavě - Paket Technology FR - nelze vybrat jiná kola než 18" ;-) Ale jsem za ně rád, ty 17" se mi moc nelíbí.

colin251 22.09.2015  22:10

« Re: Re: Re: Re: Zimní kola

Jj, v paketu technology ano, ale jinak sériově jen ty 17". A ano, jsou hnusný, taky se mi nelíbí.

Přemýšlím, jestli se dá dát na Cupru ST tažný zařízení, protože v konfigurátoru není. Docela by se mi hodila na tahání vozíku :-)

mango 23.09.2015  08:06

« Re: Re: Re: Re: Re: Zimní kola

V tom případě pozor na omezení rychlosti vozíku >:D To bude chtít hodně velký sebezapření držet 80 km/h >:D

colin251 23.09.2015  08:12

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zimní kola

Máme ve firmě vozík na 130km/h a to už na okresky stačí :-)

michalpneu 21.09.2015  19:49

Leoš 22.09.2015  08:58

« Re: Re: Zimní kola

Diky za názory, brocky se mi moc líbí. Jen škoda, že je tak málo rozměrově vhodných disků na můj vůz. V hledáčku mám teď alu borbet 16" a pneu dunlop.

foto Covenant

Covenant 22.09.2015  19:59

« Re: Re: Re: Zimní kola

Tahle firma dělá i kola pro Seat, konkrétně originály R19 co mám na Cupře 280 dělá právě Borbet. ;-)

Leoš 29.09.2015  17:02

elektrony

Tak zatím jsem si vyhlédnul tyto 16" elektrony: [odkaz] , rozměry sedí dle TP, akorát nevím do jaké míry vadí ET 45 oproti ET 46 uvedeném v TP, je to rozdíl o 1mm, to by snad nemuselo vadit... Máte někdo zkušenost s rozdílným ET?

Verny_2013 29.09.2015  17:16

« Re: elektrony

Menší ET by nemělo vadit, jen kola budou o 1mm blíž k hraně blatníků. To se může lehce pozitivně projevit na stabilitě auta. Horší by to bylo kdyby ET bylo větší. To se kdysi stalo mě u Fordu Focus, ET bylo větší o 3 mm a už jsem musel používat distanční podložky aby kolo neškrtalo o brzdové třmeny.

Leoš 29.09.2015  17:24

« Re: Re: elektrony

Vím, že nižší ET vadí méně než vyšší. U toho 1mm to snad bude v pohodě, ale na předchozím autě jsem měl ET menší asi o 4mm a kola z podběhů mírně přečuhovaly. Na první pohled to tak vidět nebylo, ale jak zapršelo, docela to pískovalo karoserii... Tomu se chci vyvarovat.