Mazda 3 GTA 2.2 MZR-CD high power 136kW

Mazda 3, foto 1 Mazda 3, foto 2 Mazda 3, foto 3 Mazda 3, foto 4 Mazda 3, foto 5 Mazda 3, foto 6 Mazda 3, foto 7 Mazda 3, foto 8
Mazda 3, foto 9

Přezdívka auta Mazda3 Rok výroby 2011 Koupeno nové najeto [km]:10000 palivo: nafta počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 2184 výkon [kW]: 136 kroutící moment [Nm]: 400 zrychlení 0-100 km/h [s]: 8,2 maximální rychlost [km/h]: 230 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 17 zavazadlový prostor [l]: 380 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 5,6

Mazda 3

Výkon a sila motora
Nízka spotreba
Výbava

Neskorý nábeh vykurovania
je to všeobecný problém diesel motorov

Mazda Prešov
Doteraz, len dobré skúsenosti.
Potreboval som len mnou objednané montážne služby.

Mazda ALZ Prešov
Odporúčam, každému.

Mazda 3 2.2 GTA, high power 136kW 185 PS

Exteriér
Priznám sa, M3 BL sa mi po predstavení v r. 2010, nie veľmi páčila.
Ale čím viac som ich vídal na cestách, diaľniciach , tým viac si získavala moju náklonnosť.
Dizajn nestarne, ako na mnohých iných autách, ktoré sú pekné na výstavách a po pol roku už opozerané, nudné na cestách.
M3 BL dizajn, akoby časom dozrieval. Možno, nielen ja to tak vidím.
Keď moja posledná mazda M3 BK prekročila v lete 2011 hranicu 150.000 odjazdených kilometrov, len tak zo zvedavosti som zašiel do Mazda predajne.
Našiel som tam vystavenú mazdu M3 2.2 diesel 136 kW, výbava GTA.
S takou motorizáciou M3 sa montuje len cca pol roka spätne a myslím, že v našich krajoch nie ja taká motorizácia M3 bežná. Preto aj píšem do blogu Moje Auto.cz moje skúsenosti.
Ten istý motor 2.2 MZR-CD je o triedu – dva väčších mazdách, v M6 a CX7, kde odvádzajú perfektnú prácu a správajú sa vynikajúco.
Moja vtedy aktuálna M3 2.0 MZR 110kW, bola v najvyššej výbave Top Sport,.
Vyhovovala mi úplne vo všetkom, ale zrazu sa mi zdala, akosi výkonovo slabá a spotrebou príliš smädná (dlhodobý priemer spotr. som mal 7.8 lit/100km) a ceny benzínu neustále stúpali (stúpajú) do závratných výšin.
M3 2.2 MZR-CD sľubovala viac. Ešte vyšší výkon, pri ešte nižšej priem. spotrebe 5,6 lit /100 km-ov.
Doma sme váhali jeden celý mesiac a nakoniec sme sa s požehnaním manželky rozhodli pre úsporný a výkonný diesel.
Okrem toho, že má mazda 3 diesel motor, nie je radikálne iné auto, ako moja predošlá M3.
Mne to, ale vyhovuje, ako „hobby auto-kutil“ poznám takmer každý diel na M3, jej slabiny, čo a aké problémy sa na M3 môžu vyskytnúť počas prevádzky.
Išiel som teda na istotu.
Dokonca nová M3 sa ani farbou neodlišuje od predošlej M3, hoci sa mi páči viac červená farba a lá M3 MPS, skúsenosť mi hovorí, že sivo-šedá je naj-naj-praktickejšia farba auta pre bežný život.
Prvá vec o ktorú som doplnil nové auto, boli denné LED svetlá, aby boli ušetrené drahé xenón svetlá, ktorým podľa mojich skúseností neprospieva neustále zapínanie-vypínanie, najmä pri jazdách v meste.
Teraz mi funguje všetko automaticky, DRL svetlá sa rozsvecujú automaticky pri štarte a pri stmievaní sa automaticky zapínajú xenóny a zároveň zhasínajú DRL, tak ako to predpisuje vyhláška.
Mal som tak spravené už aj na M3 BK.
Pri demontáži čela M3 som ale zistil, že aj keď na povrchu M3 BL sa zmenila technicky málo, pod povrchom sa udialo veľa technických zmien. Riešenia ktoré predtým boli problematické na M3 BK, na novej M3 BL sú zmenené, opravené, vynovené, vylepšené. V Mazde sa neustále učia a vylepšujú autá,
V Kórei ani v EU, ako viem taký prístup nie je zvykom.
Počnúc, uchytením spodného plastového krytu motora, končiac zmenou materiálov v interiéri .
Auto je technicky, materiálovo oveľa hodnotnejšie vyrobené, ako predošlý model.
A je to cítiť všade, na každom mieste v aute.

Aj keď protikorozívna ochrana podvozku na exponovaných, problémových miestach oproti predošlému modelu, je už posilnená z výroby, mal som za to, že nebude na škodu, ak ju doplním ešte ďalším ochranným nástrekom.
Zatiaľ stačili na to 3 hodiny práce a 2x 500 ml-ové spray-e na ochranný nástrek podvozkov.
Najmä zadné podbehy kolies a lemy zadných blatníkov sú ohrozené, ale to je na všetkých autách.

Nedalo mi však pokoja, či som spravil všetko na ochranu spodku auta.
Premietol som si skúsenosti, kde sa nachádzali najviac namáhané miesta na starej M3 BK a vyšlo mi, že práve tie miesta, by dokonale ochránila mazda originál príslušenstvo - plastové prahové bočné lišty. Prekvapilo ma, že neboli súčasťou výbavy GTA, keďže na našej druhej mazde v domácnosti, M2 GTA sú namontované už z výroby, a mám s nimi vynikajúce skúsenosti, dal som ich teda namontovať aj na M3.
Cenu plastových prahových líšt radšej nespomínam. Chcel som ich mať, mám ich na aute.
Okrem toho, že chránia najexponovanejšie miesta, podľa mňa výrazne pridali na kráse športového stylingu M3 a pre laika, auto teraz vyzerá veľmi podobne M3 MPS, čo ma teší.
Ale plastové lišty prahov priniesli aj ďalší, pre mňa neočakávaný efekt – zníženie hluku v kabíne, od odvaľujúcich sa predných kolies.
Bez preháňania môžem hovoriť o znížení hluku minimum o 1/3. Na kvalitnom asfalte, je teraz takmer nulový hluk od kolies.
Najväčší hluk v kabíne tak vytvára prúdenie vzduchu, okolo vonkajších zrkadiel (nad 140km/hod).

Výbava
Výbavou oproti starej M3 BK, nová M3 BL poskytuje naviac „iba“ bezkľúčový vstup a do zákrut sa natáčajúce xenón svetlomety a niekoľko drobností. Obidve sú vynikajúce a sú úplne super, mať ich v aute je výborné. Mali by byť súčasťou každého auta, najmä otáčavé svetlomety.
Mazda navigácia,(východ) aj keď nemá nadrozmernú obrazovku, je umiestnená na vynikajúcom mieste, prekvapujúco veľmi dobre čitateľná, za každých svetelných podmienok.
Dokonale zapadá do štýlu prístrojovej dosky. Podáva dostatok informácii, ale neodpútava pozornosť, a ani neruší v nočných hodinách.
Komunikuje síce v angličtine, ale aj pre neznalého angličtiny, podľa mňa nemôže byť problém naučiť sa porozumieť anglickým frázam používaných v navigácii.
Doteraz našla navigácia úplne všetky adresy, ktoré som jej zadal. Som spokojný s ňou.
Nesnívam a ani mi nechýba 3D zobrazovanie budov a podobné zbytočné vychytávky navigačných TFT televízorov .
Farebná odlišnosť display-a vedľa navigácie, toľko kritizovanej auto-novinármi, mne naopak vyhovuje. Zjednodušuje mi odlíšenie miest pre odčítavania informácii.
Po Face Lifte M3 už majú display-e rovnakú farebnosť, na modrom podklade biele písmená.
Som rád, že ja ich ešte mám odlíšené aj farebne.
Predné sedadlá sú vyhrievané sú v tzv. športovom štýle a sú anatomicky pri mojej výška 178cm, úplne dokonalé. Vyhrievanie sedadiel je pri diesel motoroch asi nutnosťou.
Kúrenie v aute totiž, už pri nulových vonkajších teplotách začína vykurovať interiér, až po ubehnutí cca 10 km-ov. Tento studený čas pomáhajú veľmi účinne prekonať vyhrievané sedadlá.
Potom je už vykurovanie úplne bez problémov.
Vyhrievané čelné sklo. Obával som sa, že vlákna v skle budú pôsobiť rušivo. Nie je tomu tak, možno v hmle, počas denného svetla vnímam ich existenciu viac, ale nerušia.
A je to výborná vec, pri jesenných večerných - ranných štartoch. Stačia 2-3 minúty na odmrazenie, odrosenie čelného skla.
Pri diesel motoroch, tak ako vyhrievané sedadlá, asi sú nevyhnutnosť.
Motor a podvozok
Olej som si dal vymeniť už po prvých zábehových 3.000 kilometroch.
Mazda už nepredpisuje také skoré výmeny oleja, ale robím to tak, pri každom svojom aute po zábehu. Pamätám sa, nie tak dávno aj mazda predpisovala prvú výmenu oleja po prvých 1.500 km-och. Výmeny oleja po zábehu motora, ešte žiadnemu motoru v aute neuškodila.
Výrobcom sľubovanú priem. spotrebu 5,6 lit./100 km (mám 5,8) síce auto ešte nedosahuje, ale podľa štýlu jazdy a obsadenosti, sa pohybuje v rozpätí od 4,9 do 6,0 litrov, čo je myslím vynikajúci výsledok na auto vážiace takmer 1,5 tony.
Obával som sa problémov s DPF filtrom, ale počas doterajších 10.000 km-och som zaregistroval jediný krát zvýšenú spotrebu kvôli regenerácii DPF. Počas cca 8-10 km-och bola spotreba 7-9 litrov na palubnom počítači, kým inokedy, pri rovnakej rýchlosti je to 5,2-6,0 lit./100km.

Bol som zástancom používania benzínových motorov a odporcom diesel motorov v osobných autách.
Ale Mazda 2.2 MZR-CD diesel motor úspešne vyvracia môj doterajší tvrdohlavý postoj.
Mazda diesel je úplne z iného súdka, ako v Európe podľa mňa neprávom do nebies vychválené európske diesele. Za výnimku , ktoré si zaslúžia skutočne chváliť, považujem BMW diesel motory.
Smelo môžem mazda diesel motor vonkajším zvukovým prejavom a aj výkonovo prirovnať k BMW motorom.
Tiché, výkonné, kultivované, bez vibrácií či v studenom či v teplom stave.
Nie je to len môj názor, je to aj názor mojich známych, kamarátov, ktorí sú zároveň majiteľmi áut s EU dieselmi.

Ten môj diesel motor ťahá, ako zmyslov zbavený už od 1.500-1.700 otáčok, až do obmedzenia pri 5.200 otáčkach. Bez akéhokoľvek zaváhania, ustrnutia, úbytku výkonu.
Správa sa, ako benziňák a ešte lepšie.

Pomer výkon motora / hmotnosť auta, patrí medzi naj- a takmer je bezkonkurenčný.
Mnoho vodičov áut čiernej farby sa snaží naprávať, vytvárať svoje chýbajúce EGO, dokazovaním výkonovej prevahy svojich áut v bežnej premávke nad ostatnými.
Občas mi dôjde trpezlivosť, nad ich primitívnym správaním, ako je „vozenie sa na mojom kufri“ vytláčanie z cesty, moja Mazda3 2.2 MZR-CD, 136 kW na cestách nemá vtedy jednoducho premožiteľa. V spätnom zrkadle potom vídavam, ako s otvorenými ústami a v nemom úžase, nechápu holohlaví a spol. , čo sa deje.

Posledná skúsenosť z jesennej križovatky, na ktorej som sa potreboval rýchlo zaradiť do vedľajšieho pruhu, dieselových 400 newton metrov je schopných pretočiť poháňané kolesá, ešte aj po zaradení III. rýchlostného stupňa..
Mazda za 3-4 sekundy prekročí 50-ku a je po všetkom.
Možno ako 20 ročný, by som tlačil častejšie pedál na podlahu, ale teraz blízko 50-ky, sa to zdá byť nerozum. Také športové výkony by si odniesla moja peňaženka, alebo vodičák.

Diaľnice
Je úplná samozrejmosť, že diaľničnú jazdu zvláda M3 bez akýchkoľvek problémov.
Tempomatových 140 km/hod. znamená 2500 otáčok a tankovanú priemernú spotrebu 6,1 litrov.
(M3 Benzín 2.0 pri rovnakých podmienkach 8,7-9,2 lit/100 km-ov)
Zrýchlenie pri predbiehacích manévroch s dieselom na 190-200 km/hod. je otázkou, skutočne, len niekoľkých sekúnd. Ani sa nenazdám a prekračujem povolenú rýchlosť jedna radosť - ale na radosť policajtov a na môj smútok.

Zoom Zoom feeling
Nečakajte od M3 2.2 diesel, hot-hatch pocit . Nie je to M3 MPS.
Je to vynikajúce diesel auto, ktoré vie jazdiť aj rýchlo aj úsporne.

Moja predošlá mazda3 2.0 benzín 150 PS Euro IV so zvukovým prejavom rýchlo otáčavého benzínového motora, na znížených pružinách Eibach, ma stále provokovala tlačiť plyn pedál (ešte lankový) na podlahu.
Bola oveľa viac bližšie k pocitu zoom-zoom a M3 MPS, ako moja terajšia M3 s diesel motorom.
Ale určite som na tom ešte stále lepšie, ako majitelia priduseného M3 BL 2.0 MZR Euro V.

Záver
Neviem, aké prekvapenia mi pripraví ešte diesel motor v budúcnosti.
Doteraz sú to samé príjemné prekvapenia a postupne naprávam môj mylný názor, že benzín motory sú lepšie ako diesele. Teraz už viem, že tomu tak nie je. Mazda má aj diesel motor, ktorý je lepší ako benzínové.
Európskym diesel motorom ani počas niekoľkých rokov v mnou používaných služobných autách, sa ma nepodarilo presvedčiť.
Mazda3 MZR-CD 2.2 136kW sa to darí veľmi, veľmi úspešne, za krátky čas.
Fotogaléria
Keďže M3 BL nie je žiadnou novinkou, je dostočne známa , je asi zbytočné dávať sem ešte fotky mojej M3.
Niekoľko názorných detailov, ale predsa len asi nezaškodí.

Ostatné info , pridám priebežne do diskusie,. alebo noviniek

29.6.2016 10:15

Spotreba

Moja spotreba M3 sa ustalila na 5,6-5,7 litrov nafty na 100 km.
Stalo sa, ze mame doma 2 auta s rovnakou spotrebou na 100 km, benzin / nafta.
Na prvy pohlad je skore nakladov 1:1 , ale ked prepocitam na cenu benzinu na SK-u , ktora je vyssia cca o 20 %, je to 2:1 v prospech nafty.
Servisne naklady diesel, su rovnake, ako pri benzine (doteraz).

8.9.2015 12:02

4 rocna prehliadka

Absolvoval som vcera 4 rocnu prehliadku s M3.

Závady, poruchy, ž i a d n e !

Prehliadka karoserie = oprskany lak na prednej kapote od kamienkov a nikde žiadny náznak korózie na karosérii (ani na zadných lemoch podbehu !!!! ).
Moje hobby ošetrenie podvozku proti korózii v začiatkoch, očividne zabralo.

2.1.2015 22:26

2015

Uplynul dalsi rok .
Na Mazde3 sa menili iba oleje a filtre. Auto ma viac ako 70.000 km.
Menej, ako som predpokladal pri kupe diesela. :-(

Jediny problem sa vyskytol s obcas sa zahmlievajucim pravym prednym svetlometom.
Kedze je to natacaci Bi-xenon pomerne drahy diel, chcel som dat odstranit zahmlievanie v servise v zarucnej dobe.
Aj ked som mazda prij. technikovi priamo ukazal miesto nedokonaleho spojenia polycarbonatu a telesa svetla, on nic na tom mieste nevidel !!!!
Ci technik je, ci bol BLB na prikaz importera, alebo to ma uz od narodenia, neviem....

Zahmlievanie svetiel je vraj bezny jav.
Vlastne mal pravdu, ako som si neskor vsimol, na koncernovych kárach aj ostatnych EU autách, taky jav naozaj nie je vynimocny.

Ale na mazde ?! hmm, hmm...

Zatekanie som si musel teda odstranit sam.
Praca trvala cca 10 min, ovela vacsi problem bol, najst vhodny tesniaci material.
Je po probleme svetlo sa uz nezahmlieva :-)

Medzitym prisla na trh uz aj nova generacia KODO M3 a dalsie KODO modely od mazdy, ale ani jedna ma nepresvedcila, ze by bola lepsia, ako ta moja sucasna M3.
Takze ideme spolocne do dalsieho roka a do dalsich tisice kilometrov s nasou M3 2.2 diesel

8.8.2012 20:30

Uplynul 1 rok od kupy M3

Dnes ma moja M3 1 rok od kupy a 30.600 km na tachografe
Palubny pocitac:
Priemerna rychlost 54 km/hod.
Priemerna spotreba 6.0 lit/100 km - aj skutocnost je rovnaka
Pre porovnanie
(Nasa M2 1.5 benzin ma 32.000 km,priem rychlost 42 km a spotr.6,7 lit)
Letna spotreba (klima) M3 je vyssia o 0,5 l ako zimna
Olej meneny 3 krat 3500/14000/24000 km

Problemy ziadne :cool2: ... len aby mi taky stav este dlho vydrzal

19.5.2012 07:02

Rychlo ?!

Odskusane :

Tacho-meter 225 km/hod (GPS 220km/h)
VI. qualt - 4200 otacok
Spotreba 18,9 l /100km
Istota jazdy vyborna !
Hluk prekvapivo nizky !

30.3.2012 21:53

Spotreba

Po odjazdeni 17.000 km-och spotreba sa pohybuje v mix. mode 5,2 l / 100 km.
Dialnice pri tempomatovych 120 km / h 3,8 - 4,5 litrov

6.3.2012 12:02

Zvukove upozornenie nezapnutych pasov

Minuly tyzden som si nechal dat vypnut zvukove upozornenie (bim-bam, bim-bam) na nezapnute bezpecnostne pasy.
Praca 5 minut, ale cena, akoby to riesilo 5 mechanikov mazda pol dna :-(
Nie zeby, som chcel jazdit bez zapnutych pasov, ale boli dost caste situacie, ked som sa presuval z miesta na miesto na parkoviskach , v garazach slimacim tempom a ten bim-bam mi brnkal a brnkal na nervy.

Bim-Bam u mna teda nemal ani vychovny, ani upozornujuci ucinok, prave naopak, stvalo ma to.

Pasy som si nikdy nezapinal a nebudem zapinat kvoli tomu, aby prestal pipat akysi bimbamovač.

31.1.2012 16:57

1. zarucna prehliadka

Dnes som absolvoval 1. zarucnu prehliadku s M3 GTA v Mazda servis ALZ, s.r.o. Prešov.

Patri im za dnes odvedenu pracu ma mojej mazde, velka pochvala.
Pristup prijimacich technikov, praca mechanikov, uplna spokojnost z mojej strany.
A musim dodat, ze za 18 rokov spoluzitia s autami mazda, som doteraz o inych mazda servisoch nikdy nemohol take slova napisat.

Dnes som bol s Mazda Prešov spokojny, bez vyhrad !

19.1.2012 20:45

Jazda na zasneženej ceste

Dnes sa mi konecne podarilo vyskusat M3 na zasnezenych cestach
(80km-ov, cca 5-10 cm snehu bez posypu ! )
Vsetky elektronicke systemy su na newM3 BL o hóóódne viac vyladené k lepsiemu, ako som mal na old M3 BK
2.2 diesel motor bez TCS protipreklzoveho systemu, by asi dostal mazdu do problemov a priekopy velmi rychlo.
TCS este aj na V. rychlostnom stupni pri 80-km/hod. musel krotit newton-metre motora.
DSC a spol. drzalo auto na zasnezenej ceste jak pribite,
Bez akychkolvek problemov som si mohol dovolit jazdit rychlejsie o 20-30 km-ov ako ostatne auta.
Dnesna jazdna skuska new M3 BL na snehu dopadla na vybornu.
Dalsie foto plastoveho krytu prahov v galerii ukazuje, ako plni plast kryt tu ochrannu funkciu, ktoru som od nich ocakaval.
Sterace mizerna kvalita gum..
Povodne sterace som si uz vymenil, kedze mi hlasite drhli na skle pri nizsich vonkajsich teplotach.
Kupil som pred mesiacom origosh nove v mazde (dodavatel Valeo) a vcera pocas snezenia ich guma takisto hlasite drhla :-(

20.12.2011 20:46

Tesno za prednými sedákmi

Dnes, v zimný deň nám vyšlo tak, že sme boli leniví a nechcelo sa nám vyzliekať zimné kabáty
pred nasadnutím do auta.
Samozrejme vpredu bolo zrazu tesno, tak sme si vpredu posunuli sedadlá pár centimetrov dozadu a ouha, ouha !
Ihneď prišla sťažnosť zo zadných sedákov , že je im zrazu veľmi tesno .
V starej M3 BK tomu tak nebolo v novej M3 BL je vo vnútri na dĺžku akosi menej miesta.
Tak sme si vyzliekli zimné kabáty a išlo sa ďalej.
Naopak v M2 2010 kde bežne jazdíme po meste, oblečený v kabátoch, taký problém sa vôbec ešte nevyskytol .

Další vozy Mazda 3

reklama

Mazda ? Spolahliva vzdy a vsade....

Dvojhmotny zotrvačník spojky a DPF nepredurcuju, na hlavne uzivanie v meste.

Postačuje

Chvalospevy na jazdne vlastnosti mazda, nie su vymyslene.

Hlavne športovy a potom komfortný.

Primerané

Najzdenych 70.000 km , a nepotreboval som žiadne.

10 bodov + * * * * *

Ocakval som mensiu spotrebu, ale s tak vykonnym motorom sa jednoducho neda jazdit na usporu.

10 bodov hovori za vsetko.

Vynikajúco tvarované, ako v každej mazde. aj hviezdicky si zasluzia ***

4x kotúče, možu byt iba vyborné

Stačí na všetko

Více o modeluMazda 3 BL (2009-dosud)
Mazda Xedos 9 2,3i Mazda Xedos 9 2,3i

Xedos 9 zastupuje na českém trhu vyšší třídu a snaží se…

Mazda RX-8 - počtvrté s Wankelem Mazda RX-8 - počtvrté s Wankelem

Mazda vyrábí supersportovní kupé již dlouhou řádku let.…

Užijte si zimu v teple: Goa, klenot západního pobřeží Indie

Užijte si zimu v teple: Goa, klenot západního pobřeží Indie

Kam v zimě k moři? Rozhodování je teď o něco těžší, protože k tradičním destinacím přibývají další. Jako třeba…

Brabec chce místo skládek spalovny a recyklaci. Ekologové: „Obojí nejde“

Brabec chce místo skládek spalovny a recyklaci.…

Skládkování v Česku by mělo do osmi let, tedy rokem 2024, skončit. Podle šéfa resortu životního prostředí…

Mazuch: Holoubek byl impuls. Ať v Hradci kritizují, až budou hrát poháry

Mazuch: Holoubek byl impuls. Ať v Hradci kritizují,…

Zůstane v novém roce hlavním kormidelníkem Sparty David Holoubek, nebo přenechá otěže někomu zkušenějšímu…

Kdo povede Spartu? Trpišovský ukončil jednání, variantou je Vrba

Kdo povede Spartu? Trpišovský ukončil jednání,…

Kdo bude trénovat Spartu na jaře? Už krátce po konci ligového podzimu odpadl jeden z hlavních kandidátů.…

Video, které si zaručeně pustíte dvakrát. Reklama se zdrcující pointou ukazuje, co našim očím uniká

Video, které si zaručeně pustíte dvakrát. Reklama se…

I když z videa můžete mít pocit, že sledujete klišé z romantického filmu, opak je pravdou. To důležité vám totiž…

Neznámé fotografie Hitlera, jeho milenky Evy Braunové a dalších nacistů se prodaly v dražbě

Neznámé fotografie Hitlera, jeho milenky Evy…

Na svatbě v paláci Mirabell v rakouském Salzburku, která se konala 3. června 1944, se sešla tehdejší nacistická…