Fiat Croma (2006)

2.10.2011

.. přidám následně .. jak bude chvilka, zatím jen několik málo komentářů vpravo :))

Fiat Croma (honza_dj)

strajnaka 29.02.12  08:04

« Re: Re: prevodovka

No ja som tiež uvažoval nad výmenou oleja. Teraz skoro všetky automobilky uvádzaju celoživotnú nápĺň bez výmeny. Záleži na tom, čo myslia životný cyklus auta, keď 4 roky a 150 000 km po skončení leasingu aby si si mohol kupiť dalšie nové auto tak hej, vydrží olej aj celú životnosť :-).
    Ale zas na druhú stranu som počul, že netreba zbytočne šprtať do automata pokiaľ ide bez problémov. Jeden moj známy mám audi a6 2005 tiptronic a dokonca si aj kúpil olej na výmenu, no v servise mu výslovene nedoporučili meniť olej, nakoľko po výmene oleja a zásahu do prevodovky sa môže pokaziť elektronika v prevodovke.
    Takže teraz neviem čo bude lepšie pre prevodovku.
    Každopádne liter prevodového oleja Selenia stojí cca 20€ a potrebuješ 6,1 či 7,1 kg, čo je cca 6 - 8 litrov + samozrjeme žiaden domáci mechanik alebo neznačkový servis je priveľké riziko, tiež neviem či fiat servis má s týmto nejaké skúsenosti.
    Cena je určite priaznivejšia ako výmena prevodovky, len zas aby to nebolo priliš predražené a urobné kvalitne.
    Ja mam najazdených 147 000 km, čo chvíľa 150, tak potom mi daj info. ako si pochodil s výmenou.

Ďik.

Johans 27.02.12  21:32

« Re: prevodovka

Nazdar, nazdar,

chvilku jsem to tu nekontroloval, takže se omlouvám za svou pozdejší reakci.

Nyní zpět k Tvému dotazu, hned na úvod řeknu, že Ti neporadím, protože to ani já sám nevím. Před časem jsem se na to informoval přímo ve Fiatu taky, odpověď byla stejné jako ta Tvoje, no mě to ovšem nedalo a tak jsem si tehdy volal i do značkového servisu Fiatu, tam to potvrdili a navíc uvedli, že jenom kontrola oleje vyjde na cca 1500,-- až 2000,-- Kč, jelikož je to dost blbě realizovaltený úkol a navíc se ani často nedělá.

Ale mezi námi, já půjdu asi v dubnu/květnu na výměnu oleje v převododce, celá sranda vyjde v rozmezí 4,5 - 6tis. Kč (mimo to, dneska jsem si tam volal a domlouval se, jak předem si volat kvůli oleji, nemají ho tolik skladem), no a auto tam bude cca 4hodiny trčet. Cena je to dle mého přijatelná,a protože nyní mám nějakých 143tis.km, tak do výměny to budu mít za rovných 150tis.km :-)

Chci, aby mi autíčko dobře a dále sloužilo, přinejmenším ještě pár let, tak jdu dotoho.

Loni jsem si chtěl koupit ještě Passata, protože jsem do něj ten jeho dvoulitr nechtěl ani zadarmo, tak jsem hledal jenom 3.2FSI, chtěl jsem hlavně 4x4, no a u jednoho prodejce (bazarového) jsem měl docela zajímavou rozpravu s prodejcem, shodou okolností to bylo v Auto-plus a on i sám měl 3.2FSi, jenom v jiné výbavě něž jsem chtěl já, té doby už tam měl naběhaných 235tis.km a říkal, že mu převodovka chodí naprosto v pohodě, ale bez ohledu na situaci každých 80tis.km jde do servisu a mění olej právě v ní, zaplatí sice taky tak nějak +/-, ale vše funguje.

Protože i u Passatu uvádějí, že se mění po 180tis. nebo se nemění vůbec (teď si to přesně nepamatuju), ale už viděl hodně passatu s vysypanymi převodovkami a jejich majitelé právěže nikdy nevyměnili olej za celou dobu anebo Ti co si ho koupili po nich na to taky kašlali.

Mimo to z debaty vyplynulo, že je v podstatě zcela jedno jaké je auto, ale když min. po 140.tis.km olej člověk vymění, tak auto to rozhodně neublíží, ale bude fungovat líp a já s tím "selským rozumem" souhlasím.

Takže nevím jak Ty, ale já budu měnit, pak dám echo jak to dopadlo ;-)

strajnaka 22.02.12  08:17

« prevodovka

Zdarec, chcel by som sa ťa ešte spýtať, ako to je vlastne s automatickou prevodovkou, resp. s výmenou oleja. Ja som písal priamo do Fiat Praha, kde mi odpovedali, že sa olej nemení, len kontroluje a dolieva. Vieš mi poradiť kde sa vôbec kontroluje prevodový olej?

Ďik.

Johans 31.01.12  21:49

« Re: Tuning

No čau, čau, čau :))

GRATULUJU! Zdaleka nejlepší volba co jsi mohl udělat, vyhodit ten krám měli už ve fabrice, ale ještě, že se to dá udělat teď :))

Hlavní je, že jsi spokojený, to já jsem s Cromou taky :)) .. doufám, že bude někdy brzo chvilku času, rád bych se rozepsal a napsal konečně nějakou kloudnou recenzi, aby si u jiní čitatelé mohli udělat představu s tím, co je Croma zač a eventuálně co by mohli i čekat za opravy a náklady s ní spojené, už se těším :)) ..

Takže hooodně spokojených a klidných kilometrů :))

strajnaka 31.01.12  10:02

« Tuning

Zdravičko, takže minulý týždeň som vyhodil FAP filter + čip na 180 koni a 390 NM krutiak. Auto ide citeľne lepšie, spotreba je cca o 0,5 litra nižšia, mám to odskúšané na 1 200km trase, ktorú jazdím často. Dokonca z 50 na 170 km sa dostanem o niečo málo skôr ako BMW X6 3,0d, je to overené :).
    Zatiaľ spokojnosť veľká, len nech jazdí auto bez poruchy.

strajnaka 22.01.12  11:15

Zdravim ťa,

nakoniec som sa rozhodol že predsa len pôjdem tento týždeň odstrániť FAP filter, nakoľko je len otázkou času, kedy mi odíjde, keďže mám najazdených 145 000 km. Minule sa mi začap vypaľovať keď som stal na červenej na križovatke, všade kopec dymu a smrad. Všetci sa na mna divali či my nehovrí auto. no veru zľakol som sa, tak filtrik ide von + dame si aj mierny čip, takže predpoklad je 180 koni a cca 380 NM. Uvidíme, bude to merané aj na brzde tak som zvedavý aký výkon vymáčkneme. Dôležité je, aby sa s čipom neprehnalo a vydržali všetky ostatné komponenty ako automat a turbo. EGR ventil chcem vyčitiť na budúci víkend a samozrejme som veľmi zvedavý na spotrebu.

Ďik za rady a info, určite sa ozvem ako sa crome dari :).

Johans 15.01.12  16:44

« Re: Tuning

Nazdar, nazdar,

co se týká mé úpravy, tak máš pravdu, SW převodovky se nedělal, jenom se nahrál nový SW do motoru, u mě to fungovalo tak, že motor hned po čipnutí měl lepší zvuk, rychleji se vytáčel, ale zvýšení výkonu se neprojevilo v prvním okamžiku jak jsem si představoval, toto nastalo až v průběhu prvních řekněmě 250 - 400km, převodovka se v podstatě sama naučila využívat optimální sílu motoru. Předminulý týden mi to nedalo, měl jsem totiž upravené dvě mapy motoru, nechal jsem si do auta dát tu nižší, ale chtěl jsem vidět, jak bude motor reagovat a hlavně, zda půjde ještě spotřeba dolů, a tak jsem si nechal nahrát nový SW, fungovalo to zase stejně, první žádná změna, nyní mám už asi 600km za sebou a je to rozdíl velmi poznatelný, ale třeba spotřeba se mi nejvíce dolů pohnula buďto v rychlostech na dálnici mezi 140 - 150, kdy je o 1 až 1,5litru menší, při 145 ustálených nyní spotřeba okolo 7,2l dříve 8,4l, a pak ještě při cca 100km/h to mi motor na 6tu točí rovných 1400otáček, mám spotřebu v rozmězí 4,4 - 6,2. Včera jsem jel 50km po okreskách a 60km po dálnici, průměr jedním směrem (mírně do kopečka) 6,1l/100km, cesta zpět 5,7/100km. Cestovní rychlost na okreskách tempomatových 100 - 105, dálnice 125, u nikdy na dálnici pokud není nutno nepřibržďuju a ze zásady nespomalím a netáhnu se za kamionem, raději udělám rychlou myšku a zase se vrátím na tempomatovou rychlost.

Zkoušel jsem i zrychlení před chipem a po čipu, je tam taky rozdíl asi 1 - 1,5s.
    Vezme-li to youtube, hodím na web pro ukázku a přidám link.

Zpět k DPF filtru, nechal jsem si ho vyndat u FAPOFF-Karel Reckziegel, Bystřice pod Pernštejnem, má i web je to www.fapoff.cz, v té době cena za úpravu 8.000,-- Kč, nyní ale už i slevnil mám ten dojem.

Hledal jsem na netu, ale on byl první kdo to v ČR začal dělat a tak jsem zajel k němu, naprostá spokojenost, trvalo to cca 3hodiny, z toho bylo asi hodinu nahrátí nového SW. Okamžitě po úpravě bylo auto zase o něco živější a spotřeba šla okamžitě dolů.

Dělal jsem to hlavně kvůli spotřebě, protože DPFko se mi pravidelně zapínalo ať jsem jezdil jenom po dálnici nebo po městě, bylo to zcela jedno, ale zaplo se mezi 350 - 375km, pak mi auto při rychlosti okolo 90 - 100km, následujících 20 - 25km žralo 14,4l a v obci při rychlosti 50km/h 17 - 21l/100km, určitě mám pro něvěřivce někde ještě schované video z počátku, když jsem to viděl, dřív jsem na autě měl FAP filtr a ten funguje na jiném principu, takže spotřebu přímo nezvyšuje v závislosti na jízdě, ale je potřeba po 180.000km vyměnit jeho náplň což je dle typu auta, cca 20.000,-- Kč, já měl auto nové, takže se mě to netýkalo.

Kdo by se bál ohledně emisí, protože auto pak na volnoběh vypouští "více páry", není s tím žádný problém, byl jsem na STK i emisích asi před čtvrtk rokem, zcela bezproblémů.

Zpět k filtru, jak už jsem říkal ve fapoff(u), se postarají o celé vyndání filtru i nahrání nového SW.

Jenom mě pak asi po půl roce čekala ještě jedna cesta zase do fapoffu, ale to proto, že bohužel Cromy 2.4 JTD někdy trpí (ta moje ano) na problém se startováním, z ničeho nic, to prostě začalo blbnout, stačilo v servise za 1200Kč, přehrát SW do řídící jednotky a od té doby (ťuk, ťuk) vše v pořádku, bohužel při přehrání se stal problém, že zmizel i upravený SW z FapOffu a zase i když auto filtr nemělo, začalo každý 360km pouštět po výfukového potrubí palivo na vypálení spalin v usazeném filtru, který tam u mě, ale již samozřejmě dávno nebyl.

Zavolal jsem do FapOffu, dohodl se na znovu nahrání jenom SW, s tím, že původní verze co tam teďka mám mi musí zůstat, pro problémy se startováním, nebyl problém přijel jsem, za hodinu nebo co jsem to měl hotové nahrání za 500Kč a vše zcela v pořádku, od té doby žádný takovýto problém.

Co se týká EGR (zatím, ťuk, ťuk), jsem s ním problém neměl, takže nebyl důvod se mu věnovat, a mezi námi doufám, že ani nebude.

Trošku jsem se rozepsal, ale myslím, že jsem snad na Tvůj dotaz odpověděl :-)

Hodně klidný a spokojených kilometrů :-)

strajnaka 15.01.12  00:44

Zdravím ťa,

chcel by som sa ťa spýtať na chipnutie motora, či nie je potrebné prečipovať aj prevodovku, teda nahrať do softveru nové mapy na prevodovku. Ako sa prevodovka vysporiadala s vyšším výkonom? Ja som majiteľom cromky 1,9 jtd - 110kW automat, a tiež som uvažoval na chipnutim, ale počul som, že je potrebné upraviť aj prevodovku. Vidím že pri tvojom chipnuti a ponechani prevodovky v pôvodnom stave, došlo reálne k poklesu spotreby.

Tiež by ma zaujímal PDF filter, keďže som myslel že ten filter maju len cromy po facelifte teda od r. 2008. Ako si ho vybral? bol potrebný aj zasah do elektroniky? a čo EGR ventil? nad nim si neuvažova?

Ďik za info.