Mazda CX-5 Mazda CX-5 2018 G194 AT

Mazda CX-5, foto 1 Mazda CX-5, foto 2 Mazda CX-5, foto 3 Mazda CX-5, foto 4

Přezdívka auta červený tank Rok výroby 2018 Koupeno nové najeto [km]:2500 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 2488 výkon [kW]: 143 kroutící moment [Nm]: 252 maximální rychlost [km/h]: 195 počet rychlostí: 6 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 19 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 7.1 (udávaná)spotřeba naměřená:Spritmonitor.de

VÝBER AUTA
Svoju prvú recenziu začnem pekne zoširoka a popíšem celý proces výberu auta, ktorým som prešiel a na ktorého konci bolo prevzatie kľúčov od novej Mazdy CX-5. Kto nerád číta príbehy, prosím, nech prejde na ďalšiu časť – prvá jazda (niekde tam dole je).

V živote človeka prídu chvíle, kedy si povie, že to chce nejakú zmenu. U nás táto chvíľa nastala po tom, čo sme boli pri každej ceste nútení rozmontovať náš nie príliš skladný detský kočík, ktorý sa nám zaberal aj v rozloženom stave celý kufor auta a keďže občas cestujeme dlhšie cesty, uprednostnili by sme aby čo najviac batožiny vošlo do kufra. Donedávna sme používali Toyotu Auris z roku 2012 (s ťažko uveriteľným, ale skutočným nájazdom 44000km). Čo do dynamiky a praktickosti a vybavenosti nám toto auto plne vyhovovalo a veľmi dobre sa s ním cestovalo. Mysleli sme si že je rýchle, tiché, pohodlné... až kým sme nezačali pokukovať po novších autách a hlavne – kým sme neotestovali Mazdu.

Výber auta sme začali asi ako veľa mladých rodín z Čiech a Slovenska pokukovaním po ponuke Škodovky. Kvôli kufru, ktorý bol skoro jedinou zámienkou pre výmenu auta sme si vybrali Octaviu vo verzii liftback (kombík má skoro zhodný objem kufra, pretože objem sa meria po roletku a nepáčil sa nám). Ako motor sme uvažovali novú 1,5TSI, prípadne silnejší dvojliter, ktorý ale v celej ČR nebol nikde ako predvádzací a naslepo sa mi to to kupovať nechcelo. Výbavu sme chceli L&K, pretože s našimi príplatkami vychádzala lacnejšie, ako výbava o stupeň nižšie.

Po prvej návšteve autosalónu, ktorá bola veľmi pozitívne ladená sme dokonca mali nezáväzne rezervovanú skladovú Octaviu, ktorá zhruba spĺňala naše požiadavky, nebolo to však dokonalé. Narážalo to na výhodu a zároveň nevýhodu variabilných výbav. Auto malo veľa zaujímavých prvkov, ktoré nepotrebujem a naopak v ňom chýbalo pár vecí, za ktoré by som si aj priplatil, ale nedalo sa, lebo auto už bolo vyrobené. Nechali sme si naceniť auto podľa našich predstáv, ale v predajni nejak nefungoval systém (bola sobota, takže IT oddelenie asi bolo doma) a s prísľubom zaslania kalkulácie na email sme odišli (už sú to 2 mesiace a stále nám neprišla :) ).

U Škodovky sa na testovaciu jazdu dá objednať online, zadal som si teda požiadavku a už po 4(!) dňoch sa mi ozvali s tým, že za ďalšie 3 dni môžeme prísť. Medzitým sme stihli testovaciu jazdu u Mazdy, ale o tom neskôr. Testovacia jazda prebehla v inom autosalóne ako pôvodná návšteva, pretože tu mali požadovaný motor v predvádzacom aute. Počas testovacej jazdy, ktorú sme naschvál viedli po diaľnici, pretože ich využívame často a nechceli sme hlučné auto, sme práve na tento neduh u Octavie narazili. Motor 1,5 nie je zlý, ale Octavia, ako taká je na môj vkus veľmi hlučná. Podiel na tomto fakte má aj motor, ktorý mal s plne obsadeným autom dosť veľa práce. Druhá veľmi podstatná vec sú materiály v interiéri. Auto vyzerá zvonku celkom fajn. Zvnútra je to ale horšie. Pramení to z toho, že Octavia je prezentovaná ako auto už od 437tis., pričom naša výbava mala stáť takmer dvojnásobok. Vo vyššej výbave sa mení motor, prevodovka, rádio, klimatizácia, sedadlá, jazdní asistenti... ale nie materiál palubnej dosky, obloženie dverí, stredný panel, stredový tunel – všade povestné tvrdé plasty... a to je dôvod, ktorý nás od Octavie odradil definitívne – auto za 800tis s interiérom auta za tisícok 437.

Jemne naznačím ostatné slepé vetvy nášho výberu. Iné zvažované autá boli buď drahé, nepáčil sa nám interiér, mali bezstupňovú prevodovku CVT, alebo mali turbomotor do 2L, čo som kvôli častým dlhým diaľničným presunom nechcel.

Oblúkom sa vraciam k návšteve Mazdy. Mazdu sme zvolili po tom, čo som mal možnosť vyskúšať si Mazdu 6 s vrcholným motorom 2,5 a plnej výbave. Toto na mňa urobilo veľmi dobrý dojem, pretože som za cenu lepšie vybavenej Octavie, prípadne stredného Superbu videl auto, ktoré naozaj svižne zrýchľovalo aj bez kopanca od turba a malo v porovnaní s Octaviou krásny interiér.

Do pobočky Mazdy v Prahe sme zavítali úplne neplánovane asi hodinu pred záverečnou. Chceli sme vidieť novú CX-5, pretože Mazda 6 sa momentálne predáva iba ako sedan, čo kazí úžitkovú hodnotu celkom veľkého kufru a ako som spomínal v úvode, je pre nás dôležité, aby sa doň dal umiestniť kočík. Toto u M6 možné nie je (overené).

Hneď v úvode sme narazili na úplne iné jednanie ako u Škodovky. Nikto sa nás nesnažil presvedčiť že na také auto nemáme a že si máme zobrať to najmenšie čo tam majú (ideálne na úver). Veľmi ústretový predavač ochotne zodpovedal moje otázky na ktoré som nenašiel odpoveď na internete a po otázke na dynamiku motora 2,5 v CX-5 sme dostali do ruky kľúče s tým, že tamto predvádzacie červené na parkovisku ten motor má a nech sa do hodiny vrátime, aby mohol zavrieť. Toto ma totálne prekvapilo aj následne, pretože v Škodovke (kde sme boli dva dni neskôr) si robili kópie mojich dokladov, musel som podpísať stav tachometra a to, kedy presne som auto používal (vraj kvôli pokutám z úsekového merania). Tu to šlo na dobré slovo a bez najmenších problémov. Takto sa robia vzťahy so zákazníkmi.

Počas testovacej jazdy sme zistili, že toto je to auto, ktoré sme hľadali. Bolo tiché (fakt tiché aj na zadnom sedadle) a komfortné, ako keby som sedel doma na kresle. Problém bol s dodržiavaním rýchlosti, pretože auto sa pri rýchlosti 70 javilo ako náš Auris keď ide tak 40. Vyskúšal som asi všetky funkcie, ktoré auto obsahovalo, pretože som si pár dní predtým prečítal celý manuál (baví ma to). Jednoducho skvelý pocit a rozhodnutie, že toto bude naše nové auto panovalo už po zbytok dňa.

Tu začala detektívna práca – nájsť vhodné skladové auto. Som veľmi nedočkavý človek a čakať 4 mesiace sa mi fakt nechcelo. Nakoniec sa na nás usmialo šťastie a presne nami požadovaná konfigurácia v jedinečnej červenej farbe bola na sklade za super cenu v Českých Budějoviciach. Ďalej už udalosti nabrali rýchly spád. Auto bolo rezervované, kúpené, poistené, prebraté. Všetko behom jedného týždňa. Veľmi sme boli spokojní s prístupom predajcu aj s celkovým priebehom jednania. Keďže sme auto kupovali v zimnom období, museli sme prikúpiť aj zimné pneumatiky. Podľa kalkulácie, ktorú sme s predajcom spočítali vyšli lacnejšie 17“ pneumatiky aj s diskami ako samotné 19“ zimné pneu. Minimálne na zimu sú 17“ aj pohodlnejšie. Letné 19“ úplne tesne vošli do kufra, sú v porovnaní s kolesami ktoré som používal na Auris (15“) neskutočne veľké a ťažké, ale vyzerajú super.

PRVÁ JAZDA
Prvý pocit z prvej jazdy (a prvej jazdy po svetle) bol, že auto je neskutočne obrovské. V porovnaní s Aurisom, na ktorý som bol zvyknutý to bol odrazu tank, ktorý si nebojácne razí cestu svetom. V prvom momente som mal strach, že nám bude robiť problém parkovanie v podzemných garážach, ale ukázalo sa, že na tom nič komplikované nie je a veľmi dobrým pomocníkom je kamerový systém. Ten funguje výborne, ale ako už bolo spomínané v nespočetne článkoch – mohol by mať rozlíšenie zodpovedajúce roku 2018, kedy bolo vyrobené. Zrnitý VGA obraz dnes už nikoho neohúri a kamery sú umiestnené tak, že po každej druhej jazde hlavne v zimnom období ich treba očistiť. Ale ako sa hovorí – lepšie ako nič. Výhľad dozadu je cez pomerne úzke a vysoko položené zadné okno dosť komplikovaný, tu kamera padne vhod.

Ďalšia vec, ktorá ma trošku prekvapila bola aktivita systému pre udržanie auta v pruhu. V dobrom slova zmysle. V nastaveniach je možné vybrať si intenzitu a načasovanie zásahu, ktorý môže byť len akustický, ja mám zapnutú plnú asistenciu, kedy auto jemne zatáča volantom keď má pocit, že sa blíži čiara na ceste. Na diaľnici to funguje super, na ceste, kde čiary nie sú to občas chytá rôzne spoje asfaltu a je lepšie systém deaktivovať. Rovnaká situácia nastáva na úzkej ceste, kde vedome chcete ísť mierne stredom kvôli napríklad nestabilnej krajnici. Tu sa potom s asistentom preťahujete o volant. Vypnutie asistenta si auto (na rozdiel od systému štart-stop a nepochopiteľne aj autoholdu, ktorý umožňuje stáť v kopci bez stlačeného brzdového pedálu) pamätá aj pre ďalší štart.

Výborná vec najmä v zimnom období sú LED svetlá, ktoré svietia proste úžasne. Nechal som ich v automatickom režime a len raz počas jazdy po mokrej diaľnici som musel ručne prepnúť denné na stretávacie, aby ma bolo vidno aj zozadu. Nerozumiem, prečo autá, ktoré majú denné svietenie nemôžu aspoň trošku svietiť aj vzadu (u Škodovky sa to dá doprogramovať). Dobre funguje aj automatické prepínanie diaľkových svetiel a ich natáčanie do zatáčok. Pri zapnutí diaľkových svetiel vždy hovorím, že zapíname režim „ako to tu vyzerá cez deň“. Ohľadom svetiel som sa nedávno pobavil na užívateľskej recenzii niektorého z SUV od Škody u ktorej niekto písal, že systém automatických svetiel funguje super, iba na 250km ceste ich musel 5x prepnúť ručne a raz na neho niekto blikal. To je fakt „super“ výkon, že na 250km to systém 6x zle vyhodnotil, ale asi to niekto pokladá za úspech. Na mňa za nočných asi 1500km z celkového nájazdu nebliklo ani jedno auto, čo pokladám za lepší výsledok.

MOTOR
Motor vo verzii 2,5 v spojení s automatickou prevodovkou pracuje ako má. Nie som pretekár a neriešim ani spotrebu pokiaľ je pod 10. Pri ustálenej rýchlosti a kľudnej jazde nemám problém spadnúť k 7,5l (rekord mám zatiaľ 6,3 ale to bola trasa dosť dole kopcom), bežne jazdím za cca 8,5 pri jazdení po Prahe. Párkrát (doslova to bolo asi 2x) som mal pocit, že prevodovka zaváhala a nevedela čo tam hodiť a auto trošku poskočilo, ale bolo to veľmi výnimočne. Baví ma dynamická akcelerácia pri predbiehaní, kedy auto pri kickdown pridaní plynu podradí aj o 2 stupne, ručička otáčkomera si urobí druhé kolo a auto zrýchli ako keby bolo o polovicu menšie. Bez podradenia zvláda aj stúpania na diaľnici pri rýchlosti okolo 140, kedy pomerne často obieham Kodiaqy, ktoré ma obiehali chvíľku predtým. Veľmi efektné zrýchlenie dokáže aj tempomat pri voľbe návratu na prednastavenú rýchlosť. Nezrýchli pomaly a pozvoľna – podradí si a vystrelí. Trošku jemnejšie by sa auto mohlo pohýnať zo zastaveného stavu, čo občas trošku komplikuje parkovanie. S manuálom by som sa na spojke pohol asi jemnejšie, tu auto vždy skočí po povolení brzdového pedálu o pár cm. Páči sa mi aj systém štart-stop. Väčšina ľudí ho neznáša, ale tu pracuje len keď je motor zahriaty, nefúka vzduch na okná, batéria je v dobrom stave a musí byť splnených ďalších niekoľko podmienok. Až potom si môžete systém aktivovať tým, že po zastavení zatlačíte brzdový pedál ešte o kúsok. Systém sa dá samozrejme pri každej jazde vypnúť tlačidlom, alebo iným spôsobom definitívne. Zatiaľ sa na to nechystám.

INTERIÉR
Ako som už spomenul, veľmi dôležité pre nás bolo usporiadanie vnútorného priestoru. Až po prebratí auta sme si uvedomili, že sme nikdy neskúsili, či nám ten náš kočík vojde do kufra, ale verili sme, že sa to musí podariť. Kufor bol o takmer 200l väčší než ten, ktorý sme mali. Prístup do kufra cez elektricky ovládané zadné dvere je v pohodlnej výške, nákladová hrana takmer splýva s dnom kufra a netreba sa teda pre veci ohýbať. Kufor je možné otvoriť a zatvoriť aj tlačidlom vedľa volantu, čo je praktické. Pod podlahou chýba rezerva, ktorá je za veľmi vysoký príplatok (cca 14tis) a kvôli prítomnosti subwooferu by prístup k nej bol v prípade defektu aj tak dosť komplikovaný (pri defekte by sa musel vymontovať). V kufri by mohlo byť lepšie osvetlenie, lampičku na dverách si zakryjete keď sa ku kufru postavíte. Páči sa mi systém, kedy je roleta nad kufrom stále v zatiahnutej polohe a je uchytená k dverám. Pri otvorení dverí sa automaticky dvihne, čím nezavadzia a zároveň chráni pasažierov na zadných sedadlách pred ofúknutím mrazivým vzduchom zvonku. V prípade nutnosti je možné roletu stiahnuť, alebo demontovať a uložiť pod podlahu kufra.
Zadné sedadlá sú pohodlné, na rozdiel od Octavie nemusím mať kolená pol metra od seba aby sa mi nohy dotýkali sedáku. Praktický detail je USB port v lakťovej opierke, kde je aj menšia schránka, do ktorej sa vošla napríklad USB lampička s IKEI, ktorá za jazdy neoslňuje ako stropné osvetlenie. Predné sedadlá sú tiež dobré, niekomu by mohlo vadiť menšie bočné vedenie, ale ako som spomínal, nie som pretekár, takže ma aspoň nič netlačí a neobmedzuje. Veľmi príjemná vec je vyhrievaný volant a vyhrievané sedačky s nastavením troch intenzít vyhrievania. Kožený interiér ponúkala až vyššia verzia, s textilom som však veľmi spokojný. Trošku mi nesedí použitie lesklých plastov na dverách (okolo ovládania okien) a okolo radiacej páky. Bojím sa že po čase budú poriadne poškriabané. Inak interiér pôsobí veľmi útulne, pohodlne a hodnotne. Ďalšia vec, ktorú dizajnér trošku nedotiahol sú odrazy. V čelnom okne vidím celú palubnú dosku a displej palubného systému, v spätných zrkadlách sa zas krásne odrážajú strieborné rámiky výduchov klimatizácie. Nič, čo by nerušilo, ale nemuselo by rušiť vôbec.

SOFTWARE JE ZLÝ
Keď už som pri tej kritike, musím spomenúť veľmi slabú softwarovú výbavu. Auto vám nezobrazí ani také základné veci ako dĺžku trvania cesty, priemernú rýchlosť a podobné štatistiky (toto Toyota zvládala). Jediné informácie sú o spotrebe, štatistika využitia systému štart-stop a aktuálny stav servisného intervalu. Čo sa týka personalizácie, tak tu sú možnosti obmedzené úplne. U Škodovky sa dá ku kľúču s ktorým sa auto zamkne priradiť nastavenie sedačiek (elektrických), zrkadiel, rádia, klimatizácie, dokonca aj nastavenie vonkajšieho spätného zrkadla pri zaradení spiatočky... pri odomknutí sa tieto parametre nastavia podľa kľúča ku ktorému boli zamknutím uložené. U Mazdy sa dá ku kľúču priradiť iba nastavenie sedadla (elektrické sú len v najvyššej výbave) a nastavenie výšky head-up displeja. Ak nemám elektrické sedadlá, tak ani to nastavenie HUD sa nedá. Ďalšia vec, ktorá sa mi u Škody páči je možnosť nastaviť si aby auto zaplo stretávacie svetlá vždy, keď sú pustené stierače, pustenie zadného stierača ak sú pustené predné a zaradíte spiatočku... kopa drobností, ktoré by ale potešili. Miesto toho tu máme po každom naštartovaní otravnú hlášku aby som sa nedíval na displej, keď šoférujem.

AUDIOSYSTÉM BOSE
Aby som recenziu neskončil negatívne, musím pochváliť audiosystém BOSE. Možno nehrá najlepšie na svete ale hrá krásne. Čisto, prirodzene, nahlas. Subwoofer v kufri jemne dopĺňa basy bez toho aby vysklil zadné okno. Počas jazdy na diaľnici sa dá počúvať hudba (čo v Toyote od rýchlosti asi 120 nešlo). Super funguje aj systém Android Auto, ktorý po pripojení mobilu káblom umožní používať navigáciu Waze alebo Google mapy, k tomu môžem mať pustené rádio, alebo môžem cez rovnaký systém používať napríklad Spotify. Navigačné hlášky zaznievajú viac na vodičovej strane počas jemného stíšenia hudby. Toto sa mi páči a funguje to. Podobne intuitívne funguje telefonovanie cez BT handsfree. Dokonca stačí počas hovoru nastúpiť do auta a naštartovať, hovor sa automaticky prepne do audiosystému. Ten zvláda aj čítanie SMS vtipným robotickým hlasom. Displej by mohol v dnešnej dobe byť trošku väčší a jemnejší, ale postačuje. Ak auto stojí, je dotykový, inak sa dá ovládať cez intuitívny ovládač v štýle napríklad BMW idrive.
Mazda ponúka vlastnú navigáciu za príplatok 12500kč. Za tento pomerne nízky príplatok, ale dostanete iba SD kartu s mapami a aktualizáciami na 3 roky, všetky ostatné komponenty už v aute sú. Túto možnosť som s ohľadom na výborne fungujúcu navigáciu Waze nevyužil. Ak nie je vo vozidle dostupná SD karta s mapami, nefunguje ani systém na čítanie dopravných značiek, ktorý s navigáciou spolupracuje aj keď čiastočne využíva aj kamery v aute.

ZÁVER
Ak ste to dočítali až sem, som Vám veľmi vďačný. Nemal som ambíciu popísať auto dokonale, na to sú motoristickí novinári, ktorí sú za to platení. Tu sa malo jednať o zhrnutie mojich osobných pocitov a myšlienkových pochodov, ktoré som počas výberu auta prežíval. Auto je výborné. Ak by som sa rozhodoval znova, vybral by som rovnako. Uvažoval by som možno len nad pohonom 4x4, ale to iba preto, že je aktuálne zima, ako dlho nebola a možno dlho nebude.

V žiadnom prípade nechcem ani nejak zhadzovať Škodovku. Robia dobré autá, majú veľmi dobrú sieť predajní a servisov (len v Prahe ich je niekoľko desiatok), ale ich SUV sú momentálne na môj vkus veľmi vysoko nacenené, čo si pri čakacej dobe 12 mesiacov môžu dovoliť a čo sa týka Octavie, ocenil by som prémiovejší interiér pri vyšších výbavách.

Preto Mazda... :-)

P.S.: Fotky doplním, keď bude lepšie počasie.

+ motor
+ výkon
+ výbava
+ ticho na palube
+ materiály v interiéri

- software
- možnosti prispôsobenia nastavení
- výhľad dozadu cez okno (zachraňuje kamera keď je práve čistá)

Prvá závada sa prejavila pravdepodobne hneď po prebratí, ale všimol som si ju až neskôr - blikalo mi štartovacie tlačítko počas jazdy a nefungoval štart-stop (niekoho by to asi potešilo). Záručne opravené (vymenené tlačítko) u CarStar Praha. Spokojnosť so servisom vysoká, nad rámec opravy vymenili podložky pod EČV za svoje reklamné (blbosť, ale niekoho by to mohlo nahnevať).

Auto kúpené nové - skladové u CB Auto v Českých Budějoviciach. Komunikácia s predajcom bez problému, prebratie auta prebehlo v sobotu (ušetril som deň dovolenky). Ochotný predavač pre nás prišiel na vlakovú stanicu.

29.2.2020 16:33

Auto po roku (20tis šťastných kilometrov)

Exteriér
CX-5 sa mi veľmi páčila, preto som si ju kúpil (logicky). Zozadu to podľa mňa nie je žiadna extra hitovka, ale predná časť mi pripadá veľmi atraktívne a akčne. Super sú zadné dvere, ktoré sa dajú otvoriť skoro do pravého uhla, čo je fajn pri nakladaní detí do sedačky.
Čierne plastové lemy sú fajn prvá pomoc proti poškodeniu, udržiavajú sa o niečo jednoduchšie ako lak.

Veci, s ktorými nie som v exteriéri spokojný:
- čierne lakované plasty medzi oknami (ktoré boli poškriabané už asi v továrni a nedajú sa udržať čisté) - toto navrhol asi rovnaký inteligent ako lesklé plasty v interiéri. Stačí jeden dotyk keď je na tom prach a je to škrabnuté, na slnku to robí škaredé odlesky aj čerstvo po umytí, jediné riešenie je fólia
- horná hrana čelného skla je asi o 2mm pod hranou strechy takže všetky veci (hmyz, kamene) narážajú do lakovanej hrany strechy, ktorá podľa toho postupne začína vyzerať
nedá sa nastaviť aby v dennom svietení svietilo niečo vzadu, čo sa hodí napríklad, keď je cesta mokrá a auto za sebou robí hmlu, zbytočne treba rozsvietiť hlavné predné svetlá

Motor a prevodovka
Ohľadom motora nemám asi nič kritické, najazdené má skoro 21tis. a všetko v poriadku. Pohon 4x4 nemám, chýbal mi zatiaľ iba raz, ale neviem, či by som s ním nezapadol len pár metrov ďalej.
Výkonu asi nikdy nie je dosť, ale neviem o situácii, kedy by mi ho citeľne chýbalo. Pri rýchlostiach nad 190 sa auto začne správať trošku nekľudne a za poslednú pohodlnú rýchlosť považujem cca 170, kedy je v aute ešte relatívne ticho a sa to vydržať. Pri Nemeckom teste maximálnej rýchlosti som sa nad 200 už necítil príliš bezpečne (GPS 204, tacho 211).
Pri jazde po meste je trošku cítiť vyššia hmotnosť auta, kedy je pri rozbehu potrebné vytočiť motor trošku vyššie, čo ale pri automatickej prevodovke nevadí. Pri jazde ustálenou rýchlosťou nie je problém dosiahnuť spotrebu pod 7 (miestami pod 6), čo je na tak veľké auto s tak veľkým motorom super.
S automatickou prevodovkou som sa celkom zžil, podľa razancie stlačenia plynu sa dá prinútiť k podradeniu alebo pridržaniu aktuálneho prevodu, za mňa spokojnosť a baví ma to, akurát v serpentínach si dávam manuál a radím si sám (s lepšou dynamikou aj spotrebou), pretože auto zbytočne preraďuje vyššie pri každej príležitosti a potom zas podraďuje.

O vypínaní valcov viem len vďaka zobrazeniu spotreby, kedy spotreba občas klesne na polovičnú hodnotu a po ťuknutí do plynu je zas tam kde bola, žiadne vibrácie našťastie necítiť.

Elektrické ovládanie kufra je super hlavne v tomto sychravom počasí, kedy je auto viac šedé ako červené. Uvítal by som, keby sa dalo vypnúť to hlasné pípnutie keď sa otvára a zatvára, neraz nám to zobudilo dieťa na zadnej sedačke. Po skončení záruky asi vyhľadám to pípatko a urvem ho.

Roleta na kufri je vymyslená veľmi dobre, zakrýva kufor a zároveň nezavadzia pri nakladaní.
Fajn je výrez v zatmavení čelného skla pri zrkadle, kde sa krásne vojde autokamera, ktorú skoro nie je zvonku vidieť. Horšie je, že na čelnom okne sa odráža úplne celá palubná doska, takže polarizačný filter je nutnosť.
Schránka pred spolujazdcom mohla byť trošku väčšia, zmestí sa tam manuál od auta a reflexná vesta.

V porovnaní s predošlým autom sa mi zdá vpredu strašne teplo, keď svieti slnko, akoby tam chýbala nejaká fólia na čelnom okne proti slnku. Vzadu vďaka tmavým oknám je príjemne, v kufri aj počas leta prežije aj čokoláda.

Materiály
Ako som spomínal už v časti o karosérii, lesklé plasty sú zlo. Neviem prečo sú práve na miestach kde sa dotýkam najviac (ovládanie okien, stred okolo radiacej páky). Vyzerá to hnusne, je to skoro od novoty odrené a na slnku sa to škaredo leskne. Ostatné materiály ako je imitácia kože, dreva a čalúnenie je veľmi pekné a pôsobí hodnotne. Jediná ochrana je nejaká fólia, na aliexprese na to predávajú pomerne hrubé nálepky imitujúce karbon.

Asistenti
S fungovaním jazdných asistentov som vcelku spokojný, automatické brzdenie pri parkovaní mi už 2x zachránilo nárazník, keď som kvôli nízkemu slnku nič nevidel v zrkadle ani v kamere.
Systém udržiavania v pruhu je dobré nastaviť podľa seba a napríklad na rozkopanej dialnici kde sú dočasné aj trvalé čiary na ceste ho radšej vypínam, tam sa občas riadi nesprávnymi. Našťastie je vypínanie na samostatnom tlačítku ktoré nahmatám aj bez pozerania.

I-stop je pri automatickej prevodovke fajn ovládateľný, kým som nechcel používať Autohold v kopci. Tam sa potom veľmi ťažko odhadovalo ako stlačiť brzdu aby to len stálo a nie vyplo motor. Po zakúpení auta mi i-Stop nefungoval, krátko po reklamácii a oprave som si ho nechal vypnúť.

Som rád, že nemám adaptívny tempomat, ktorého adaptívnosť sa v tejto verzii ešte nedala
vypnúť, málokedy používam aj ten klasický, musí byť fakt voľná cesta, aby to malo zmysel.

TPMS na detekciu nízkeho tlaku v pneumatikách je tiež funkčný tak nejak polovične. Keď som dostal defekt, skôr som to zistil podľa pomerne hlasného syčania po vystúpení skôr, ako to zaznamenal systém. Na druhú stranu keď som minule išiel po diaľnici, začalo to blikať a pípať falošným signálom, lebo po zastavení na pumpe to prestalo (premeral som kolesá, mali zhodný tlak). Tiež by pomohlo, keby auto povedalo, ktoré koleso sa mu nezdá, prípadne priamo zobrazovalo tlaky, ako to vedia niektoré iné autá.
Infotainment
Mierne sklamanie je z infotainmentu, ktorý vyzerá v niektorých ohľadoch, ako na 15 ročnom aute. Na druhú stranu vďaka Android Auto sa dá použiť aj v tomto storočí. Využívam ovládanie kolieskom, nechýba mi že nie je dotykový počas jazdy. Ak by displej vyplnil celú plochu toho monitora, bolo by to fajn, je tam zbytočne pár cm miesta okolo.
BOSE hrá veľmi pekne. Pri funkcii rádia by sa mohlo zobrazovať logo stanice, je tam prázdny štvorec, do ktorého by pasovalo, ale z nejakého dôvodu tam nie je.

Chýba mi detailnejšia štatistika jázd ako je napr. priemerná rýchlosť a čistá jazdná doba, čo zvládala 15 rokov stará Toyota. Toto by možno zvládla nejaká apka z Android Auto, ale nenašiel som. Jediné aplikácie, čo zobrazujú zaujímavé veci fungujú cez BT adaptér v diagnostickej zástrčke.

Rozlíšenie kamier je cca VGA, ale na to, aby som videl že som medzi čiarami a netrčím na trávnik to úplne stačí.

Podvozok
Podvozok je na Mazdách väčšinou celkom chválený, nemám veľmi s čím porovnávať, ale ak sa v zatáčke nachádza napr kanál, auto akoby odskočilo do strany. Neviem, či naozaj odskočí o 5cm, alebo je to len pocit, prípadne, či sa zapojí elektronika a snaží sa riešiť šmyk ktorý nenastal, neviem.

Súhrn
Za peniaze, ktoré som za auto dal, som veľmi spokojný a dúfam, že bude dlho slúžiť. Ako som sa už niekoľkokrát porovnával s Octaviou ktorú sme pôvodne zvažovali - keď sme si nechali naceniť Octaviu podľa svojich predstáv, vyšla o 75tis drahšie. Možno tam bola nejaká vec vo výbave naviac, ale motor mal o liter menší objem a o kvalite interiéru radšej pomlčím.
Občas by som si bol istejší s verziou 4x4, ale v 98% prípadov by to len dvíhalo spotrebu.

Aj keď hodnotenie vyznieva prevažne kriticky, sú to veci, ktoré by som si predstavoval inak, ale v ničom podstatnom nevadia bežnému používaniu. Preprava z A do B je veľmi tichá, pohodlná, príjemná. Len na tieto veci by som si asi dal pozor, keby som auto vyberal znova. A vybral by som asi rovnaké…

Další vozy značky Mazda

asi budú drahé, ale to je dúfam vzdialená budúcnosť

postačujúci

nižšia ako by som čakal na taký výkon, objem a konštrukciu auta

veľmi tiché

mohol by byť lepšie využitý priestor pod podlahou