Škoda Superb 2.0 TSI 280

Škoda Superb, foto 1 Škoda Superb, foto 2 Škoda Superb, foto 3 Škoda Superb, foto 4 Škoda Superb, foto 5 Škoda Superb, foto 6 Škoda Superb, foto 7 Škoda Superb, foto 8
Škoda Superb, foto 9 Škoda Superb, foto 10 Škoda Superb, foto 11 Škoda Superb, foto 12 Škoda Superb, foto 13 Škoda Superb, foto 14 Škoda Superb, foto 15 Škoda Superb, foto 16 Škoda Superb, foto 17 Škoda Superb, foto 18 Škoda Superb, foto 19 Škoda Superb, foto 20 Škoda Superb, foto 21 Škoda Superb, foto 22 Škoda Superb, foto 23 Škoda Superb, foto 24 Škoda Superb, foto 25 Škoda Superb, foto 26 Škoda Superb, foto 27 Škoda Superb, foto 28

Přezdívka auta embéčka Rok výroby 2015 Koupeno ojeté najeto [km]:210000 tuning/stylingoznačené * palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1984 výkon [kW]: 206 / 250 * kroutící moment [Nm]: 350 / 500 * zrychlení 0-100 km/h [s]: 5.9 maximální rychlost [km/h]: 250 / 250 * počet rychlostí: 6 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 19 / 18 * zavazadlový prostor [l]: 680 pohon kol: 4x4 spotřeba [l/100km]: 9 / 9 *

ÚVOD

V prvej recenzí, čo som písal, som spomínal, že nechápem ako si niekto môže kúpiť superba (keď má volvo) alebo vymeniť volvo za superba. No a aha. Kto má superba? :)
ESko ešte máme. Nedokázal som ho predať. Po prvé nikto ho nechcel a po druhé by mi za ním bolo ľúto. Ale rodina sa rozrastá a veľké auto bolo treba. No a čo je predsa najväčšie?
Superb.

PREČO eMBéčka

Rozhodovali sme sa medzi éčkom kombi S212 a superbom III. Bmw F11 ma nelákalo, interier sa mi nepáčil a výbavovo boli naložené kusy mimo rozpočet. Veľmi som pozeral aj po céčku S204, v dobrej výbave boli autá sa veľmi priaznivé ceny.
Volvo bolo mimo hru kvôli prevodovke. Skvelé autá, ale 5 valec alebo 6valec s tou otrasnou prevodovkou už mám a nechcem viac.
Pokukoval som aj po X5ke E70tka, výbavy oničom a ceny vysoké. O kilometroch ani nehovorim. Do oka mi padlo aj jedno veľmi pekné MLko W166.
Prečo nakoniec vyhral superb? No prečo asi..
MIESTO a PRIESTOR !!!!
Mám cez 2 metre a ani v jednom z vyššie spomínaných aut to nebolo ono. Uznávam, že sedačky vpredu sú v mercedese, bmw alebo vo volve kvalitnejšie v porovnaní so škodovkou, ale priestorovo bez šance.

Druhý víťazný argument pre superba bol benzín. Ani jedno zo spomínaných aut nemá v dostupnej ponuke benzín s obdobným výkonom a spotrebou. U X5 a ML benzín nepripadal do úvahy, F11stka aj S212,S204ka mohli mať benzíny, ale celkovo to bol nedostatkový tovar.
Chcel som nekompromisne benzín. Dieslové eSko je super, točák je skvelý, zvuk je ok, ale ten smrad, tie vibrácie, vypalovanie DPF, človek sa bojí natankovať lacnejšiu naftu lebo vstreky môžu raz dva klaknúť.
Diesla mi stačilo. Robím aj krátke jazdy, niekoľko minútové, do 10 km. Treba benzín.

Takže asi takto to celé vyšlo na superba. Má vlastne všetko čo som chcel. Obzvlášť SIII má veľmi bohatú (takmer prémiovú... čo je ale dnes už prémia?) výbavu. Porovnatelne naložená 5ka, A6ka, céčko, éčko alebo aj Passat je výrazne drahší. Áno, majú tie autá aj niečo iné do plusu... OK. Ale za to čo stála táto embéčka, výbava je naozaj špičková.

Jedna z podmienok výbavy alebo vlastností auta bol mäkký podvozok.Chcel som relatívne silné auto ale aby zároveň nebolo športové. Mnohé autá sú automaticky športové tvrdé, drsné, agresívne. A to ja nechcem. Nerozumiem prečo sa dnes skoro všetky autá opičia po športovosti, dynamike... všade sú tlačítka ako race, sport, logá RS, Track... a iné nezmysly... na čo??? Keď chcem silné auto, silný motor.. prečo to musí mať hneď neviem aké vesmírne pakety?
Prajem si byť nenápadný, nechcem byť cirkusant alebo kolotočár...
Dnes mnohé automobilky razia takúto sprostú logiku..

Staré mercedesy mali relatívne silné motory a mäkké podvozky. Super kombinácia. Alebo nejaká amerika. Jasné jazdné vlastnosti boli otrasné. NO A ČO!!! Nepotrebujem hot-hatch. Budem sa asi opakovať, ale SIII v tejto konfiguracií je viac aut v jednom. Manželka má pohodlný mäkký kočiar, keď ideme viacerý v aute tak je to praktický sťahovák, ak jazdím sám, auto vie ísť 200+.

Auto je použitelné v meste, na okreskách a aj na dialnici.

SIII má nastavitelný podvozok v 3 režimoch. Používam výlučne komfort. Niekedy je to tak strašne húpavé že je to až nepríjemné. Ale manželka si pochvaluje. Mne to niekedy tiež vadí, väčšinou je to ale príjemné a aj vhodné na naše cesty.
Po nejakej dobe som si nato ale tak zvykol, že to považujem za normálne a vyhovuje mi to. Príde mi to ako bežný štandard. Neznášam tvrdé autá. Do čohokoľvek keď teraz presadnem, príde mi to už tvrdé, uskákané.. atď. Na superba som si zvykol a považujem to za normálne nastavenie, normálne správanie vozidla. Áno, húpe to na dialnici, nie je to dvakrát stabilné ale väčšinu času ajtak jazdím v meste po rozbitých cestách.

Na diaľnici pri rýchlostiach nad 150kmh treba dať (je bezpečnejšie dať) podvozok do SPORTu. V comforte to nie je stabilné. Po meste ten comfort je skvelý, ba priam až maximálne vhodný, po okresných cestách do rýchlosti cca 100kmh je comfort vynikajúci.
Treba ale uznať aj to, že ani ten sport nie je vyslovene tvrdý, ale nie je to príjemné keď sa ozývajú rany do auta od našich krásnych ciest. Pri vyšších rýchlostiach, v niektorých zákrutách by bol vhodnejší istejší podvozok. Nedá sa ale mať všetko... Neexistuje podvozok, ktorý dokáže byť maximálne komfortný a aj športový/tuhý keď treba v jednom aute.
Na naše cesty treba mäkké podvozky. Nejaké SUV s tučnými kolesami verím že vie jamy, retardéry alebo električkové priecestia filtrovať lepšie. Staré autá tiež dokázali byť príjemné mäkké.
Nuž ale máme debilnú dobu kedy sa všetky automobilky snažia byť športové, dynamické, aktívne, agresívne... atd atd... marketingové oddelenia sa predbiehajú v originálnejších nič nehovoriacich frázach a sloganoch v katalógoch a brožúrach.
Nič nehovoriace vlastnosti a drísty.

Denno denne potrebujem jednoducho nastúpiť do auta, mať poruke rádio, svetlá, pásy, radenie rýchlosti, jednoduché ovládanie telefónu, jednoduché stierače, ... aby život s autom bol najjednoduchší. Chcem mať pohodlné mäkké sedadlá, jednoduché prehľadné prístroje a budíky. Viem oceniť dotykové displeje, ale štandardné funkčné tlačítka mi začínajú chýbať. (už mi zamrzol dotykový displej, trištvrte hodinu nešiel, vonku zima, nedal sa zapnúť výhrev sedadiel, posledná navolená funkcia bola ventilácia, takže manuálne cez tlačítko som mohol ovládať len ventiláciu, cez displej som nevedel prepnúť na ohrev... FAIL, umre dotykový displej a kopec funkcí je mimo).
Tvrdý podvozok je teda ozaj "prínos". Oceňujem keď na aute fungujú pomocníci ako otváranie kufra podkopnutím nárazníka ( nikdy som to v aute nemal a mám z toho veľkú radosť), bezkľúčové odomykanie a zamykanie (vo volve to nefungovalo a veľmi ma to štvalo), automatické diaľkové svetlá... atď.. atď...
Život s autom má byť čo najjednoduchší, najpríjemnejší, najmenej obťažujúci. Preto tvrdý podvozok je na slovensku maximálna otrava.

Páči sa mi keď nachádzam detaily na aute na ktorých vidno, že niekto pri dizajnovaní a konštruovaní ROZMÝŠĽAL !!!! Keď fakt niekto používal rozum, inžinier je otcom rodiny a vie čo v aute má ako fungovať. Mnohokrát sa iba všade šetrí, robia sa veci iba naoko, dizajnové sračky, aby v brožúrach a katalógoch sa bolo načo pozerať.

MOTOR, PREVODOVKA, JAZDA

Chcel som benzín a teda jednoznačnou volbou sa stal 2,0tsi s 206kw - 280koní. Jedná sa o jediný SIII ktorý má reálne koncovky výfukov. Ak sa nemýlim, všetky ostatné majú výfuky schovaté, prípadne sú na zadnom nárazníku symbolické atrapy alebo lišty imitujúce čosi ako koncovka výfuku.
Škoda. Diesle dajme tomu že majú ktomu dôvod, nádrž na močovinu, konštrukcia výfuku kvoli emisiam... atď.. neviem... niekde som to čítal. Ale benzín?? Prečo? Mazda 6 má reálne koncovky výfukov od najslabšej motorizácie až po najsilnejšiu.
Asi sa 280tka chcela odlíšiť. OK.
Reálne koncovky majú dva tlmiče po stranách a celkom vpohode zvuk. Netvrdím že by nemohol byť lepší, príde mi to ako kompromis medzi akým takým zvukom a zároveň komfortným tichom.
Už keď sme pri zvuku, alebo hluku, auto je docela dosť hlučné na dialnici. Motor je primeraný, celkový hluk je ale docela vysoký. Chápem ale, že superb combi má karosériu/kabínu ako autobus.
Je to akási ozvučnica, veľa okien... asi to nemôže byť tiché. Neviem no. Myslím si. Volvo s60tka je výýýýýýýýýýýýýýýrazne tichšia. Výrazne neporovnatelne.
Rozumiem ale že výplne dverí, zvukové izolácie a neviem čo všetko škodovka nebude mať asi nikdy také ako volvo.
Na esku mám dvojité sklá, perfektné gumy, malá kabína, malé okná... A to sa potom napočíta.

Na volnobehu superb vrčí, prdí do výfuku. Niesom na taký zvuk zvyknutý, je to zatial docela zaujímavé. Myslím že už žiadny SIII nemá podobný zvuk keďže nemá reálne výfuky a tlmiče. Možno sa mýlim.
Pod záťažou motor znie. nie je to zlé, nie je to ani nejaký super skvelý zvuk. Iba to vrčí, ide to do otáčok a to je všetko. Motor naozaj neznie zle, negatívne to hodnotiť nemôžem, ale nato že auto má 280koní, mohlo by to byť predsa len očosi lepšie. Mal som trochu vyššie očakávania.
Možnože práve výfuková klapka by vedela urobiť rozdiel. To čo som nemohol namontovať na eSko, na superbáši by si našlo miesto.
Na výfuku po oboch stranách ale klapky nakoniec sú (nenormálne som sa tešil, keď som ich objavil) , majú ale funkciu niečo robiť s emisiami. Niesu tam kvôli zvuku. Veľká škoda. Prospelo by to autu. Po určitej dobe som si na auto zvykol, zvuk mi príde dosť nevýrazný. Na voľnobehu ako tak, za jazdy je auto hlučné, dobrý zvuk to rozhodne nie je.

Motor si prevodovkou rozumie dobre. Nikdy som predtým nemal DSG a zatial som veľmi spokojný. Prevodovka je pohotová, radí logicky, rýchlo, motoru nevadia nízke otáčky( pod 1500). DSG vraj veľmi často podtáčajú motor, 2,0TSI je zladené s prevodovkou skvele. Škoda len že 6stka je taká krátka.
( po uprave APR je prevodovka úplne iná)

Aj kvôli tomuto som nechcel diezel už viacej. Tomuto benzínu nevadia nízke otáčky, neduní, nevibruje, neklepe, naozaj sa nič nedeje. Auto to zvláda bez akýchkoľvek námietok. Na plyn auto reaguje promptne, prevodovka vie rýchlo a rozumne podradiť ak mierne stupím na plyn.
Ak by som to mal porovnať s eSkom, jediné negatívum je sprevodovanie. Superbáš točí na dialnici pri 140kmh 3000otáčok. Hluk je tým pádom vyšší, spotreba asi tiež. Kľudne tam mohla byť sedmička alebo dlhšia šestka aspom o 300-400 otáčok.
Na diaľnici jazdím rýchlo, (preto som chcel relatívne silné auto) a točiť 3000-4000 otáčok je trochu otrava. Niekoho veziem, chceme cestou niečo prebrať, pred nami cesta 500km, valím si diaľnicou 150-160 aa musime posebe kričať. FAIL.

(po uprave APR je motor úplne iný, popis je už neaktuálny)

Taký relatívne nový zážitok mám z dialnice. Podvozok v Sporte, prevodovka manuálna, rýchlosti nad 170-180kmh. Auto išlo, hýbali sme sa. ALE. Čakal som že to pôjde očosi lepšie. Zrýchlenie okolo 200 bolo veľmi také vlažné, opatrné. A to má auto vraj topspeed 250kmh. No neviem si predstaviť kde by sa mi to podarilo na takú rýchlosť rozgúľať. Na eSku s 225hp/460nm sa na maximálku dá dostať relatívne rýchlo. Zrýchlenie do 200kmh je ozaj zachvíľu, a tachometrových 230 je o malú chvíľu neskôr.

Superbáš má 280hp/350nm, iný priebeh výkonu, iná prevodovka, veľa vecí iných ale nejde to až tak brutálne. Ide to rozhodne dobre, v porovnaní s väčšinou iných aut na našich cestách je to nadpriemer. Mám ale zmiešané pocity. Najazdil som na aute zatiaľ ale málo km, takže možno sa môj názor zmení.
BTW cesta BA-tatry-nejaké jazdenie dole hore-BA, niečo vyše 800km = spotreba cca 9
Cestou tam vyše 9, išli sme len po dialnici
Cesta naspať cez Čertovicu, od Podbrezovej do BB to výrazne kleslo na cca 7, celková cesta naspať pod 9.

Celý trip bol 1 a skoro štvrť nádrže.
Na eSku by som mal dojazd este 200km.
eSko má rovnakú nádrž.
Toto je daň za benzín. Dlhodobá spotreba je 9-10L.

Kolíšu mi volnobežné otáčky, tak som si povedal že možno rýchlejšia jazda tomu pomôže. R1 medzi Nitrou a Zvolenom, režim šport, stabilne sa dá ísť okolo 180kmh.( štatistika spotreby bola okolo 10). Auto vládze, točí okolo 4000 otáčok, autu nerobí problém pohybovať sa v takýchto rýchlostiach. Benzín v tom momente ubúda takým tempom, že doslova vidno ako sa ručička paliva posúva do ľava. Prevodovku je rozumnejšie mať v manuálnom režime, auto pri cca 150tke nepodraďuje zo 6stky do 5ky pri prudšom pridaní. Treba dať ale bacha aby pri plnom plyne niekde okolo 180tky sa nepotlačil kolík pod plynom, prevodovka vtedy podradí na 5ku!! Motor vtedy točí skoro 7000 otáčok. To asi nie je dobre. Inak začínam byť s výkonom auta spokojný. Jasné, mohlo by to byť aj lepšie, mohol by to byt aj 6 valec, alebo V8, V10, V12.... ale nemám odvahu to hrotiť. ESko bolo na dialnici rýchle, tam sa cítilo najlepšie, superbáš má agresie ešte o trochu viacej. Ten zvuk akurát je akurát no... neviem to popísať....

PRIESTOR, KOMFORT, VÝBAVA

Pozitívne hodnotím priestor. Mám 203cm, 115kg. Mne sa za volantom nesedí nejak pohodlne, ale manželke sa sedí špičkovo. A hlavne, dá sa sedieť aj zamňou. Ja mám sedačku nadoraz vzadu, a zamňou človek do 180cm vie sedieť aj s rezervou. PECKA!!
Kufor je vpohode, dve podlahy, kočík sa tam zmestí, a okrem toho kopec ďalších vecí. Mám radosť.
K tomu priestoru ešte.. v mám panoramatické okno, miesto na hlavu je aj napriek tomu uuplne vpohode. U vodiča bez problémov, vzadu je to akceptovateľné.

V aute mám ventilované sedadlá. Kým je vonku ozaj teplo, tie sedačky niečo fúkajú. Voľačo. Vždy som mal problém s kožou. Potil som sa ako v saune, mokrý zalepený chrbát a riť. No hnusné. Preto som chcel za každú cenu ventilované sedačky. Alebo textilno alebo alcantaru.
Alcantara je vzácnosť, textilné sedacky už skoro tiež.
Prekvapilo ma, ako dlho sa ohrievajú sedadlá. VW group vraj má kvalitný výhrev, počul som že v nejakých passatoch sa sedadlá dokážu zohriať za chvílu docela intenzívne. V superbe ani moc nie. Vinou môže byť kombinácia kože a ventilácia.
Nevadí.
Musím sa naučiť ovládať a používať nezávislé kúrenie, nemám s tým skúsenosť.

Čo sa týka nejakých ďalších poznatkov, každý ma superba, poznáte to, je to známa firma, nič nové sa asi napísať nedá. Jedine motoricky to nie je asi taká ohratá pesníčka.

Budem recenziu postupne rozširovať, auto chcem ešte nanovo nafotiť, budem natom pracovať......

Veľmi sa mi páči recenzia http://moje.auto.cz/driver5/sragora.html

Veľká pochvala na názory, pohľady a pripomienky. Idú autá s dobou a ak doba ide do sračiek, vezeme sa v tom všetci. Smola.

Treba napísať koment, opýtať sa na volačo, mám tých aut súčasne niekoľko, mnohé poznatky dojmy mám zmiešané, neubránim sa sústavnému porovnávaniu.

- veľa miesta
- relatívne silný motor
- neviditelné auto.. každý ma superb
- nikto nehejtuje... nikoho nezaujíma superb (resp sedláci hejtuju všetko, už som zistil.. ale tak chudoba je taká)
- bohatá výbava nato, že je to len škodovka
- auto má dve tri tváre, niekolko aut v jednom
- veľmi chválim ukazovateľ teploty vody a oleja
- páči sa mi jednoduché ovládanie telefónu
- stabilita auta na snehu, trakcia, jazdné vlastnosti a istota ak blbne človek na snehu... to bude možno aj gumami (Nokian WR A4)
- motor má reálnu skutočnú mierku oleja
- principiálne je konštrukcia vozidla velmi jednoduchá, opravy/údržba sú tým pádom nenáročné
- zdielaná technika s mnohými inými vozidlami.. servisy majú tak viacej skúseností

- spotreba
- riziko krádaže
- jednoduchsie materiály a niektoré detaily
- individualizácia? ty kks.. to čo je? každý ma superba, všetky sú rovnaké
- hluk vo vozidle pri vyššej rýchlosti
- krátka prevodovka, chýba sedmička/osmička
- podvozok by mohol byť aj mäkkší, niekedy sú to brutálne rany a buchot
- ocenil by som širší rozsah nastavenia sedačky, viacej nastavení,
- nerozumiem prečo pri ostrekovaní čelného skla naprv idú stierače (nasucho samozrejme) a potom o cca sekundu dve sa pustí voda... wtf?
- riešenie stieračov : gumičky sú vpohode, ale zotieranie vody je mizerné, aj po zotretí kvapky vyliezajú na okno spoza stieračov a doráža ma ako sa voda dostáva na vodičove okno, ten bordel čo zotriem z čelného skla mám vedla seba.. super.. mam radosť, presne to som chcel
- kvalita reprákov, ozvučenie : repraky vedia hrat neuveritelne hlasno, ale zvuk je nevyvážený... akékolvek nastavenie ekvalizera mi nevyhovuje.. buď to duní.. kopance z kufra alebo šuští.. alebo počut neznesitelné výšky... auto má vraj nejaky premium sond system CANTON, vela reprákov, neviem aký výkon, subwoofer v kufri.... ale je to ako celok nedoladené ( pre porovnanie BMW e61 rok 2009.. ooovela lepši zvuk, plnší, vyladený, dotiahnutý, vyšky, basy, stredy... potichu hlasno... krásne to hrá vždy vždy vždy vždy !!! )
- slepé tlačítka okolo radiacej páky.. prečooo??? auto má všetko čo môže mať a ajtak 4 tlačítka sú slepé nevyužité, vyzerá to otrasne !!! hanba
- velke auto postavene lacným spôsobom a tvári sa luxusne čo je naozaj mylný dojem

zatiaľ Auto Lamač škodovka... som spokojný.. milí ľudia, ústretový prístup.. rýchlosť.. vpohode
menil som vodnú pumpu s termostatom, remeňom, .. z auta tiekla voda... dosť veľa... vybavili ma rýchlo... ochotne
- stačilo ale iba vymenť tesnenie, nevadí..

nefungovalo štartovacie tlačítko... vymenili mi aj to...
plus výmena oleja v prevodovke a haldexe

- momentálne mi nefunguje adaptívny
tempomat a kolíšu mi volnobežné otáčky... uvidím čo stým... nemám čas zasa nechávať auto v servise
- podchvíľou sa rozsvecuje porucha čítania dopravných značiek, porucha štart-stop systému
- svietila mi kontrolka motora, AutoLamač škodovka to pozreli, poobede som im zaniesol auto, ráno mi volali že to maju hotové, vraj nejaký SW, niečo vraj s vačkou, vraj to dali do nejakého fabrického nastavenia.... OK, vybavené, rýchlo, jednoducho, dúfam že to pôjde
- nefungoval mi dotykový displej - rádio, navi, média... nic... FAIL, nevedel som zapnúť výhrev sedadiel, vonku kosa a ja mam zapnutú ventiláciu :D , po cca 45min som vypol/zapol auto a už to išlo

- AutoLamač - dotykový displej už funguje, opravili aj adaptívny tempomat, zas nejaký SW, auto funguje, som rád

- volnobežné otáčky kolíšu - niečo s nejakým prestavovačom, predsuvníkom.. neviem....
2.3.2020 - po dlhšej dobe testovania už otáčky takmer nekolíšu. Vymenil som magnetický ventil na vačkách. Ventil má jeden konektor a 3 skrutky. Ventily sú tam dva. Easy robota a auto už nekašle. Problém na 98% odstránený.
- adaptívny tempomat už dlhšie funguje ...

- výmena rozvodov - AutoLamač.. vpohode

celé zle... ale tak za tú cenu no... čo už... toľko skrytých chýb na aute až to bolí...
ale je to jazdené auto za cenu jazdeného auta
- pozitívne bolo že vybavili všetko, KO, papiere, dovoz, prihlásenie... som rád že som nemusel nikde chodiť
trvalo im to dlhšie ako som čakal ale OK, viem byť tolerantný

beriem to tak že za tú cenu OK
brat si bude zháňať auto, ak by vedeli zohnať niečo za fasa cenu, možno ich oslovím zas

Úprava sania K&N a RacingLine, APR stage 1

V prvom kroku som vymenil vzduchový filter za K&N vložku. Popri tom som vymontoval z airboxu plastovú mrežu (vraj je to zabrana na listy, sneh... ).
Objednal som silikonovú hadicu, koleno k turbine a tlmič turbíny od RacingLine.
Uvidím ako sa prejavia tieto hardwarové úpravy, sotfwarovým upravam by som sa chcel vyhnúť (zatiaľ).

12.2.2020
Turbo muffler delete, silikónová hadica a koleno vymenené. Robota podla youtube mala byť na cca pol hodinu. Nakoniec som sa s tým trápil 2 hodiny. Doma by som to sám nezvládol, treba nato rôzne náradie.
Placebo efekt + nové diely = nejaký rozdiel tam asi je.
Auto je pocitovo trochu ľahšie. Do 2000 otáčok sa asi auto ľahšie rozbieha, ľahšie sa zbiera z voľnobehu.
Zvuk je asi rovnaký, celkový rozdiel je minimálny.
S úpravami som asi teda už skončil, akékoľvek ďalšie zásahy budú velice drahé.

2.7.2020 Nahratie APR Stage 1 , motor a prevodovka.
Veeelky rozdiel. Fakt hustéé

13.10.2020
Sériový airbox išiel do koša, namontoval som komplet Racingline airbox s bavlneným filtrom.
Neopdporúčam penový filter pretože časom sa rozpadáva a celková jeho konštrukcia je veľmi jemná a makká.
Pri montáži by som ho určite poškodil.
Bavlnený filter je robustný a vyzérá určite lepsie. Bavlnený filter nie je taký náchylný na poškodenie od náletov špiny. Na youtube je niekoľko videí kde to majitelia popisuju ako sa im penový filter rozpadol a auto to nasalo.
Bavlnený filter si viem predstaviť aj v otvorenom saní.
hodnotenie airboxu : NEPASUJE na 100%.
Prevedenie materiálu je pekné čisté ale nepasujú horný a spodný diel na 100% do seba.
Potom úchyty na skrutky a aj gumené štuple pasujú iba na 90%.
A nakoniec : odtoková hadica z airboxu nepasuje už takmer vôbec. Konektor nemá žiadne zámky alebo aretácie a tým že airbox je vačší resp hlbší, tá hadica pod airboxom nemá kde byť. Pod airboxom sú nejaké hadice a káble a ten odtok nemá kam ísť...
Čo už.
Sú to trochu vyhodené peniaze, reálny prínos toho sania nevidím, ale páči sa mi to.
Zmena vo zvuku? Neviem posúdiť. Motor mi vydáva už všeliake zvuky, zatial neviem zhodnotiť či nový airbox s filtrom robia nejakú zmenu.
Ak by som všetko montoval naraz, ten rozdiel by tam bol určite.
Výkon? Rozdiel poda mna žiadny kedže je v aute nahratý SW APR a motor je ako odtrhnutý z reťaze.
Nejaké sanie už neurobí rozdiel.

UPDATE: 1.12.2020
Zmena vo zvuku je uvidentná. Pri prudšej akcelerácií počuť odfúknutie turbíny, pri preradení počuť syčanie. Nie je to vždy prítomné, ozaj treba nato stupiť, rádio vypnuté. Nie je to otravný zvuk a nie je vždy prítomný. Mohlo by to odfukovať aj viacej. Druhá vec, nemam nejakú vytunenú hondu... niesom tuňák....

07/2022 - motorová jednotka upravená naspať do serie, prepísaný APR stage 1 originál SW, prevodovka ostala upravená, teším sa z toho, výrazne klesla spotreba

V skratke tolko, píšte mi ak vás niečo zaujíma, rád zodpoviem, poradím....

23.8.2023 17:43

Fuel preassure - doriešené

Podarilo sa na prvý pohľad komplikovú závadu doriešiť docela jednoducho.
Demonotvali sa vstrekovače MPI, vysypal sa odtial bordel, vymenili sa palivové hadice, rozobralo sa vysokotlaké čerpadlo, vybralo sa sytko, vycistilo sa to, čo sa nemenilo a auto zrazu funguje. Tie palivové čerpadlá možnože jedného dňa bude treba tiež vymeniť, zatiaľ to ale odkladám.

6.6.2023 11:31

Porucha : Low Fuel Pressure

Takže máme jún 2023 a pribudla nová porucha. Servis tvrdí že vraj porucha na palivových pumpách. Auto šklbe trhá pri prudšej akcelerácií, cítiť tam nejaké výpadky. Zdá sa mi že aj natankujem 100vku benzín, je to trochu lepšie, pri obyčajnej 95ke je to možno trochu horšie.
Auto má momentálne 207000km, čoskoro zas výmena oleja.
Zakončím túto novinku ešte zvukmi z prevodovky. Niečo tam šuchoce. Zatial to radí dobre ale nemuselo by sa to zhoršovať. Teším sa. Olej sa vymienal pri cca 190 000km. Ani sa to nezlepšilo ani nezhoršilo.

13.9.2022 11:35

Naspať do série

Takže pod dlhšom uvažovaní racionalita vyhrala. Motor išiel naspať do série. Podarilo sa zohnať človeka, čo mal seriový SW motorovej jednotky a vedel zachovať upravený SW prevodovky.
Auto je teraz jasné, že slabšie ale celkový prejav auta je vyváženejší. Spotreba klesla asi o 1-2 litre. Spolahlivosť má väčšiu cenu ako nafúkaný nahnevaný 4valec. S odstupom času to nehodnotím zle, bola to celkom sranda, ale mám pocit že ten tlak na prevodovku, poloosy, diferáky bol príliž. Kam sa mám naháňať so 4valcom v rodinnom kombíku?
Takže ako hovorím, bola to sranda, ovšem trochu vyhodené peniaze. Postupne predám aj RacingLine sanie a to príslušenstvo k tomu. Človek má velké očakávania, srdiečko bije, každá úprava pridá neskutočný výkon.... Jasné... určite... a potom sa zobudíš s rukou v šerbli....

21.10.2020 10:16

RacingLine intake

Neodporúčam penový filter pretože časom sa rozpadáva a celková jeho konštrukcia je veľmi jemná a mäkká.
Pri montáži by som ho určite poškodil.
Bavlnený filter je robustný a vyzerá určite lepšie. Bavlnený filter nie je taký náchylný na poškodenie od náletov špiny. Na youtube je niekoľko videí kde to majitelia popisujú ako sa im penový filter rozpadol a auto to nasalo.
Bavlnený filter si viem predstaviť aj v otvorenom saní.
hodnotenie airboxu : NEPASUJE na 100%.
Potom úchyty na skrutky a aj gumené štuple pasujú iba na 90%.
A nakoniec : odtoková hadica z airboxu nepasuje už takmer vôbec. Konektor nemá žiadne zámky alebo aretácie a tým že airbox je väčší resp hlbší, tá hadica pod airboxom nemá kde byť. Pod airboxom sú nejaké hadice a káble a ten odtok nemá kam ísť...
Čo už.
Ak by som všetko montoval naraz, ten rozdiel by tam bol určite. Turbínu by malo byť viac počuť, uvidíme neskor keď niečo viacej pojazdím.
Výkon? Rozdiel podľa mňa žiadny keďže je v aute nahratý SW APR a motor je ako odtrhnutý z reťaze.
Nejaké sanie už neurobí rozdiel. Ktovie...

9.7.2020 12:19

APR ECU & TCU

2.7.2020 Som si dal nainštalovať APR Stage 1 High Torque 100oct a APR TCU software.
Auto má po úprave vraj 381koní a 530Nm.

Tie čísla beriem s rezervou. Čo ale môžem potvrdiť, je to veľký rozdiel pred a po. Reálne si myslím že auto má tak okolo 330 koní a 450nm. Marketingové čísla úpravy sú podla mna nereálne.
Velmi pozitívne hodnotím úpravu SW prevodovky. Radenie má logiku, motor sa nedusí, nepodtáča, cítiť ľahkosť v aute.
Štandardný D mód je tak spolovice ako S mód, S mód je zas očosi posunutý nižšie ( nerozumiem prečo, vraj aby nebol až taký drsný, agresívny, vysoko položený, aa ak sa chce človek naháňať tak nech používa pádla)
Či je preraďovanie rýchlejšie neviem, vraj je ale tlak spojkových lamiel zvýšený. A to je to podstatné.
Prevodovka DQ250 má vraj limit prenosu krútiaceho momentu cca 400Nm. Po úprave motora je tam vraj vyše 500Nm.
Čo ale zostalo pôvodné a dostáva dosť zabrať je zotrvačník. Neviem ake má dvojhmota limity, zdá sa mi že niečo nie je OK pri plnej akcelerácií.
Uvidíme čo rupne. Nie je otázka či ale kedy.

Čo sa týka motora, auto je výrazne potentnejšie. Nástup krútiaceho momentu pri 3000 otáčkach je mocný.
Doslova sa mi až rozkývala vodičova sedačka z toho kopanca pri prekročení tej magickej hranice.
Celkom sa mi to pozdáva, že do 3000 je auto docela normálne a potom sa tam ako keby niečo prepne a auto ide ako zbesilé.
Bojím sa o turbo, o vstrekovače, prevodovku, dúfam že auto nebude žrať olej.
Cena ? vysoká... Spokojnosť ? áno.. som zatial relatívne spokojný.
Určite to má vačší efekt ako stupídny Polestar do Volva.

Je ešte možnosť vrátiť auto do povodného stavu a vrátenie peňazí.
Prevodovku jednoznačne nechám upravenú. Auto radí skvele. To že auto drží vyššie otáčky, predchádza sa niečo čo sa vola LSPI - low speed pre-ignition.
Tieto detonácie dokážu v motore narobiť velký škandál, preto vyššie otáčky sú veľmi veľmi vhod.
Čaká ma výmena oleja za cca 2000km, mám v pláne zohnať Millers Oil alebo MOTUL 5w40 .
Čo som ešte spozoroval, po úprave softu motora teplota oleja sa drží o pár stupňov nižšie. Kedysi som mal bežne cez 110°C olej, teraz sa to točí okolo 100vky.
Bud ukazovatel teploty zobrazuje skreslenú hodnotu alebo naozaj sa niečo deje.
Spotrebu benzinu zatial neriešim, dokým som do 10, som vpohode.

21.5.2020 10:17

Resonator delete + chip

Špekulujem nad symbolickou úpravou výfuku. MQB TSI majú podobnú koncepciu výfuku, dá sa velice ľahko vyrezať časť výfuku a nahradiť ho obyčajnou rúrou. Neviem ale aká bude zmena vo zvuku.
Nechcem robiť pokusy. Ale velmi ma to láka.
+ Keďže výkonu nikdy nieje dosť, zvažujem upravu REVO alebo APR. Doporučené je upraviť aj SW prevodovky. Máte niekto skúsenosť so SIII 2,0tsi po úprave? ako sa správa prevodovka?

2.3.2020 09:35

Pocity/dojmy po úprave

Nabehal som cca 500-600 km potom ako som montoval RacingLine hadicu, tlmič turba a koleno.
Spolu s K&N filtrom a vybratou snehovou vložkou z airboxu si myslím že vo výsledku by mal byť nejaký rozdiel.
Fyzicky by to bolo treba porovnať so 100% stock vozidlom.
Mne pripadá, že auto ide normálne, žiadna dráma. Som relatívne spokojný, ovšem že 50-100 koní/Nm navyše by bodlo. Možno nakoniec predsa bude ten chip nutný aby auto ožilo.

12.2.2020 10:58

Rozvody

Pri cca 172000 som dal preventívne vymeniť rozvody. Škoda AutoLamač Bratislava.
Docela férová cena, som relatívne spokojný.
Pri výmene rozvodov sa mení aj olej, má cenu si to teda tak naplánovať/skombinovať aj spolu so servisom.
Mám teraz naliaty olej 0W30, predtým som tam mal 5W40. Uvidím či tam bude nejaký citelný rozdiel.
Výmena rozvodov bola inak zbytočná, vraj im nič nebolo.

19.12.2019 08:37

Pretesnenie olejovej vane

Auto má niečo cez 171000km, pri výmene oleja sme vymenili tesnenie okolo olejovej vane. Bol tam mierny únik, tak nemá zmysel vyčkávať. OEM tesnenie - cca 25eur.
Pretesnenie olejovej vane je easy robota. jednoduchý prístup, žiadne špecialne náradie.
Auto som po oprave ešte zo spodu nevidel, verím ale že to bude OK.

1.10.2018 20:51

Prvé pridanie fotiek

Nie som autorom fotiek, fotky sú od predajcu/dovozcu. Auto nafotil v čase keď ho preberali a nakladali na trailer. Vzhlad hodnotím pozitívne. Je to neviditelné auto, na dialnici, v BA alebo hocikde inde nie je problém vidieť niekoľko superbášov naraz, ba dokonca už som na dialnici išiel s dvomi ďalšími bielymi kombíkmi spolu v jednom smere za sebou. Najväčším prekvapením bolo keď som stretol skoro naraz 2 superbáše 280stky ako mám ja. Je ich veľa. A nevadí mi to. Spolieham sa teda nato že v servise pri takom neskutočnom objeme budú tie autá poznať a budú ich vedieť opravovať. SILNO DÚFAM!!!

Další vozy Škoda Superb

nato že má auto cca 150000km a vodná pumpa odíde... nič moc... dosť fail...plus štartovacie tlačítko že nefunguje, kontrolka motora, adapt. tempomat nejde... no divné... na volve čo malo skoro 300000km nič také

praktické, veľké, pohodlné, 5 ľudi sa odvezie... s autom sa ľahko parkuje, lepší rajd v porovnaní s volvom

je to superb... miesto tam je.... ja by som si síce ešte o čosi radšej posunul sedačku dozadu... ale nedá sa... samozrejme... keby sa sedelo vyššie.. nevadilo by mi to.. ľahšie nastupovanie, vystupovanie

celkom mäkké, húpavé.. jazdím tak skoro vždy... cítiť že auto v zákrute nieje moc stabilné ale nevadí.. je to dlhá loď... chcel som také dačo.. správa sa to podla očakávaní

hovorím... mäkký húpavý podvozok je skvelý neodfiltruje všetko... nie je najtichší.. sem tam nejaká rana sa do auta dostane... ale som spokojný, veľkosť kolies je 18 aj na leto aj na zimu

neviem posúdiť.. okrem vyššej spotreby a teda menšiemu dojazdu, dlhodobá spotreba 10

škodovka... čiže je náhradných dielov dosť... akurát že je to to najlepšie od škody... aa zatiaľ je to nové auto... takže náhrad veľa zatiaľ nieje... časom budu určite...

neviem posúdiť, auto ide relatívne dobre.... má taký lineárny záťah... nie sú to kopance diezlového točáku.... pod plynom ide auto svižne...

najazdil som s autom zatial este málo km... neviem posúdiť.... priemerka je cca okolo 9-10, s odretými ušami sa dá spraviť 800km na nádrž, treba sa ale fakt krotiť

o motore ani neviem... keď naštartujem... prdí, vrčí.. počuť ho... za jazdy takmer vôbec... aa pod plynom ho počuť ale nie je to nejaký charakteristický zvuk... nič extra... nie je to zlé... nemôžem to hodnotiť ani pozitívne... iba že je motor tichý

mohli by byť aj väčšie, širšie, lepšie bočné vedenie, nastavitelná dĺžka sedáku chýba.. volvo, bmw, mercedes je niekde inde...

docela ostré... páči sa mi to... otázka že koľko vydržia... snažím sa moc nebrzdiť... a aj napriek tomu sú disky celé od prachu

veľký, zatiaľ dostatočný, kočík sa tam zmestí... nevyskúšal som zatiaľ limity kufra... plánujeme sťahovať nejaké postele skrine.. tak uvidím ako sa superbáš predvedie