Volkswagen Touran (2016)

24.8.2016

VW Touran je vozidlo, ktoré bolo mnohými diskutérmi na fórach dosť silne kritizované. Neviem či pre to, že je to VW alebo pre nejakú inú…

Volkswagen Touran (Pandy)

foto palix

palix 13.03.18  21:16

« Re: Re: Touran

Zásterky by sa občas zišli, ale domontovať ich je často nemožné bez nejakého zásahu.
    Kamienky sú veru riadny problém. Bezpečný odstup ale rieši dosť situácii.

Ja som teda k svojmu auto dosť ohľaduplný a k autám, ktoré stoja vedľa ešte 2x toľko :). Ono to pramení ešte z čias, kedy sme mali Škodu 100 a lepšie auto bolo tak v ríši snov. V tých časoch boli auta neskutočne drahé k platom. Tiež už nemám 20. Nakoniec sa situácia vyvinula tak, že si auto ľudia bežne môžu dovoliť. Navyše súčasné auto som vyberal aj srdcom = je tak trochu mojím dostupným snom = tak sa k nemu aj správam, ale nepreháňam to. A autá sú tak trochu mojím celoživotným koníčkom :).
    Napríklad som sa naučil parkovať na okraji parkovísk ďaleko od centra diania (nikdy som nemal auto, ktoré by zaujímalo zlodejov). Odvtedy nie je moje auto otĺčené (praktizované už na starom aute). Najhoršie je parkovať čo najbližšie k napr vchodu do obchodu. Prípadne pri starých a zanedbaných autách - tu je pomerne veľká istota, že vaše auto dostane riadnu ránu dverami. Ešte rodinné vany nie sú ideálnym susedom, lebo deti a rodičia často nedávajú pozor.
    Prečo by aj 10 ročné auto nevyzeralo pekne? Pritom stačí trochu dávať pozor.

Pandy 11.03.18  21:09

« Re: Touran

Som rád, že sa Vám moja recenzia páčila a má výpovednú hodnotu. To bol môj cieľ. Som vďačný aj za Vaše názory.

K Vašej otázke: už sa presne nepamätám, v ktorom aute som sedel, ale využil som miestny autosalón aspoň na oboznámenie sa s inými značkami. No a čo nebolo na autosalóne, tak som okukoval na parkoviskú alebo na internete. Ako som aj v článku písal, nebol som vyhranený voči žiadnej značke. Ale najviac sa mi predsa len dizajnovo páčil Touran ;-)

K tým zásterkám. To, že sa nedávajú nie je, žiaľ, správna cesta. Odstup je jedna vec (to ste popísali). Hmla od vody za autom je odlišná pri rýchlosti a od množstva vody na vozovke. Ako ste spomenuli, odstup tento problém čiastočne rieši. Avšak končí to vtedy ak auto pred Vami chcete obehnúť. Vtedy sa treba priblížiť a stráca sa prehľad (nevidíte Vy a nemusí Vás vidieť ani vodič auta, ktoré obiehate) kvôli nadmernej hmle (aj kvôli absencii zásterok). Mám odskúšané na diaľnici.
    Odskakujúce kamienky je ešte väčší problém. A nemusí to byť auto idúce pred Vami, ale auto práve Vás obiehajúce (môj prípad - skoro rozbité sklo).
    Pochopiteľne, ak by bolo potrebné pre upevnenie zásterok do karosérie vŕtať diery, tak by som si ich určite nedal ani ja.

Je dobré, ak ste so svojim autom spokojný. Myslím, že kto je so svojim autom spokojný, tak si ho aj váži a je na cestách pravdepodobne aj viac obozretný a ohľaduplný. Prajem aj ja veľa bezpečných kilometrov.

Vyšší posed som chcel aj kvôli veku. Predsa len, čím budem starší, tým bude moja ohybnosť menšia.

foto palix

palix 09.03.18  08:58

« Touran

Gratulujem k autu (už nie celkom novučkému) a prajem veľa šťastných kilometrov.
    Recenzia je veľmi pekne napísaná. Mne sa páčili časti o ohľaduplnosti, ponáhľaní sa... S tým celkom súhlasím. Ak by sme sa neponáhľali na cestách, jazdili rozvážne a plynulo, tak by bolo isto menej nehôd. Osobne si všímam, že na cestách je neskutočne veľa ľudí, ktorí stále porušujú predpisy! Jazdím podľa rýchlomera 55 / 100 / 140 a stále ma niekto obieha. Potom mám pocit, že zdržujem dopravu a ja sa len správam zodpovedne :). Kde sa tí ľudia ponáhľajú? To nie je športová jazda, to je často risk a porušovanie zákona.

Zastavil som sa u zásterok . Už dávno sa nemontujú sériovo (to ale vieme všetci). Síce sa dajú dodať, ale často (aspoň kedysi) sa museli navŕtať otvory = reálna príležitosť pre budúce hrdzavenie auta. Ja to riešim tak, že ak idem po mokrej ceste, alebo v daždi v predpísanej vzdialenosti (2 sekundy / 3 sekundy zima) za predošlým autom, tak nemám problém s obrovským nadbytkom vody na mojom aute. Kto bezpečné odstupy nedodržuje, ten stiera okno v jednom kuse (aj so všetkou špinou z cesty). A je mi absolútne jedno (=nie je to moja vina), že ten "nedodržiavač" poriadne nevidí cez "hmlu" za mojím autom - ak by jazdil podľa predpisov, tak si ide v pohode!

Touran je skvelé rodinné auto, ktoré osloví veľa zákazníkov.
    U mňa má jediný problém, že je to "rodinný van" a na ten som ešte duševne nedorástol. Ibaže na ten asi nikdy nedorastiem a skôr si kúpim Mazdu MX5 :). Vlastne sa mi páči napr aj Suzuki Jimny v nejakej Offroad úpravičke :-)
    Nedávno som kupoval auto a syn (11 r.) ma pri každej reklame na väčšie auto naschvál dráždil - "pozri aké pekné auto, kúpme ho...". A ja mu na to vždy "Rodinný van? Ani náhodou" ;). Ja jazdím radšej čo najnižšie pri zemi :). Tak mám to, čo mám - nie je to ani obrovské, ani najpraktickejšie, nemá obrovský kufor, sedí sa pomerne nízko (mohlo by sa ešte nižšie)... Predošlé auto sme mali ešte o málo menšie a vždy sme sa vošli.
    Ale to auto jazdí neskutočne a ten pocit... :). (Z predošlého by mohlo vyplývať, že jazdím ako dôchodca - ja len poviem - nie je problém ísť rýchlo na rovine a obiehať čo sa dá v ústrety z protismeru sa rútiacemu kamiónu, sú cesty, kde aj povolené rýchlosti dajú človeku dobrý pocit zo "športovej" jazdy a nie každé auto ich dá pri danej rýchlosti s vodičovým "prstom v nose").

Ešte taká otázka... Viem, že Japonci tu neponúkaju veľa - ako konkurenciu k Touranu (skôr k Yettimu)... Ale - ani ste ich nebol pozrieť? Napr taká Honda CRV, Mazda CX5, Toyota RAV4... Navyše majú iné automatické prevodovky ako DSG, ktoré radia podľa recenzii hladšie a v podstate sa nedajú pokaziť :).

Auto je vec, ktorej kúpa je čisto osobnou záležitosťou. Sú ľudia, ktorí nemajú na výber (otec rodiny so 4 deťmi) a musia si kúpiť to, čo potrebujú (čo najväčšie auto - napr Dacia Lodgy) a na čo majú. Sú takí, ktorí môžu kúpiť relatívne to čo chcú (v závislosti na financiách).

Ešte by som reagoval na príspevok uživateľa, ktorý písal, že na 10 000 km by radšej jazdil taxíkom. Asi nemá deti. My najazdíme tiež okolo 10 000 km ročne (bývame v meste, odkiaľ je všade relatívne blízko). Nevidím dôvod, prečo by sme nemali mať auto. S deťmi je to max pohodlné a na dovolenky jazdíme do destinácii, kam nejde žiadna verejná doprava = sme neobmedzení. Navyše ja ako fanúšik áut, motoriek, lietadiel... si neviem predstaviť, žeby som nemal auto. Nie je to vec prestíže, postavenia... Je to o tom, že auta mám rád, rád šoférujem a chcem byť relatívne nezávislý... Niekto má doma v garáži víkendové auto (veterán, športiačik...) a spraví s ním ročne 2000 km. Má to preto, že ho to baví (umýva ho, leští, opravuje, "tuní"...). Sú ľudia, ktorí zbierajú známky, iní pchajú peniaze do napr starožitností... Sú takí, ktorý si kúpia veľký dom a ani nemajú deti. Všetko tiež relatívne zbytočnosti, kde sa vyhadzujú peniaze a daní ľudia to nepotrebujú, ale chcú.
    Prečo by si človek nekúpil auto, ak najazdí hoci len 5000 km ročne, ale z nejakého dôvodu ho chce, alebo potrebuje? Za najhorší dôvod považujem niečo ako: "Kúpim auto, aby sused závidel" ;)

(Ospravedlňujem sa za dlhý príspevok)

foto omiko

omiko 29.10.17  08:07

« Re: Děkuji za recenzi

Pripajam sa k podakovaniu za recenziu, fakt patri medzi 10 najlepsich na tomto webe. Cital som ju hned ked vysla a postupne som sa k nej vracal ked som zacal rozmyslat nad Touranom.. Tak zapacil sa manzelke a kedze uvaha nad novym autom sa z teorie presunula do praxe, nebolo o com. Zvazoval som este Zafiru, bola predsa vyrazne lakavejsia cena, ale nakoniec to len pomohlo sa utvrdit ze “jedine Volkswagen..” ;)

Nakoniec sme minulý týždeň objednali rovnako biely (silnym kandidatom bola modra carribean) a rovnako 1,4 TSI manuál (tiez som silno zvazoval DSG ale vsade tie postrehy o cukani pri rozbehu ma utvrdili ze toto bude menej kazové) a kedze som dostal vyhodnu ponuku tak nakoniec zvitazila vybava Highline Edition (2 mesiace som vsak v roznych konfiguráciach zvazoval vylucnr Comfortline Edition) takze ostava len cakat a tesit sa. Teraz aktuálne je vsak cakacka 20 týždňov (!!!!), vraj vsetci (aj nemci) sa zblbli (podla mna len dostali rozum) a chcu prevazne TSI. Prist by mal teda na prelome februára a marca...
    Zelam teda vela šťastných kilometrov a este raz dik

Pandy 09.08.17  14:08

« Re: Poloha za volantom

Myslím si, že je to len nejaký subjektívny pocit. Ja taký dojem nemám a aspoň od oka je volant presne v strede sedadla a v kolmici na os sedadla. Možno pomôže zmeniť výšku sedadla a polohu volantu. Ja mám volant úplne zatlačený k prístrojovke a úplne hore. Sedadlo mám tiež primerane vyššie aby sa mi ľahko nastupovalo, ale zas tak, aby som neudrel hlavou o horný rám dverí.

foto mixx14

mixx14 09.08.17  13:57

« Poloha za volantom

Ahojte,

chcem sa spytat majitelov noveho tourana (co jazdia na aute aspon 3 mesiace) a maju zakladne comfortline sedacky. Nemate pocit akoby bola sedacka vodica mierne vyosena. Myslim tym, ze ja konkretne mam pocit ako keby volant ak sedim na sedadle vodica nebol presne predo mnou, ale trochu vyoseny do strany. Mam taky neprirodzeny posed za volantom a to jazdim s autom uz pol roka. Tak len ci to je ten moj kus,ale ma niekto podobne skusenosti.

Vopred vdaka za reakcie :-)

Vdave82 08.08.17  20:12

« Re: Re: Re: Re: ACC

Moc děkuji za info. Bohužel mi přijde, že servisáci zatím moc netuší jak mají tyto systémy fungovat. Nezbývá než je to naučit :).

Pandy 08.08.17  19:49

« Re: Re: Re: ACC

Ahoj:
    1) veľmi zriedka, ale stalo sa, že po naštartovaní auta som mal nefunkčné niektoré systémy, konkrétne ACC, LaneAssist a SideAssist. Hneď po naštartovaní ma na to systém upozornil. A nedali sa ani zapnúť. Tak som šiel bez nich do práce cca 9 km a zaparkoval som. Vypol som motor. Vzápätí som opäť naštartoval a systémy som mohol už bez problémov pozapínať. Pýtal som sa na to aj v servise a technik povedal, že nevie, ale môže to súvisieť so zmenou teploty okolia. Auto mám garážované. Stalo sa mi to za rok 2x, raz v zime, raz v jari. Zatiaľ to neriešim, neviem, či mal technik pravdu.

2) teraz Ti to funguje správne. Ak pri aktívnom ACC stlačíš spojku, ACC musí byť ešte nejaký čas aktívne, nesmie sa vypínať ani Ti nič hlásiť. ACC totiž čaká, že zaradíš rýchlosť. Ja bez problémov takto s ACC jazdím. Na volante si volím rýchlosť, stlačím spojku, zaradím rýchlosť, pustím spojku, ak zvyšujem alebo znižujem rýchlosť, tak to isté: stlačím spojku, zaradím rýchlosť, pustím spojku. A ACC funguje nonstop. Plynového pedála sa ani nedotknem, len pracujem so spojkou, radením a regulujem rýchlosť na volante.

Vdave82 08.08.17  10:30

« Re: Re: ACC

Ahoj, potreboval bych opet radu ohledně ukazatele zařazené rychlosti. Před pár týdny jsem jel na dovolenou a cestou zpět krom občas nefunkčního acc mi začaly postupně odcházet jednotlivé systém (hlášky typu nefunkční blind spot, asistent vyparkování a dokonce i start stop) pomohlo až odstavení auta na cca půl hodiny, kratší přestávka nezabrala. V servisu se jim však podařilo najít chybu na senzoru spojkového pedálu, který tedy vyměnili. Každopádně se tím problém nevyřešil a když jsem jim to včera dovezl, že to nefunguje, tak tam našli závadu na systému sledování únavy. Odeslali to importérovi a čekají, jak se k tomu vyjádří. Každopádně ale po výměně senzoru došlo k následující změně. Pokud mám zařazenou rychlost a sešlápnu spojku, tak ukazatel ještě cca 4 vteřiny ukazuje zařazenou rychlost - je to ok? předtím to zmizelo téměř okamžitě. U ACC to nyní funguje tak, že pokud sešlápnu spojku, tak mi ACC zůstane aktivní a pokud spojku pustím, tak se vrátí na požadovanou rychlost. Předtím pokud jsem zmáčknul spojku, tak ACC okamžitě vypadlo a napsalo to již zmíněnou hlášku"pozor na polohu řadící páky" mohu poprosit o info, jak to funguje u vás?

foto NPramer

NPramer 02.08.17  10:43

« Re: Velikost Alu kol

...no, to bych nedoporučil. Touran jsme kupovali jako rodinné tudíž s očekávním pohodlného auta. Nechal jsem 16" a byl jsem dost překvapený, že i tak bylo tvrdé. Trochu jsem upustil tlak a srovnalo se to na OK standard, 18" si vůbec nedovedu představit. Předpokládám, že to bude tvrdé a vůbec neodpovédající typu auta. Nakonec jako někdo v testu výstižně psal, touran je v principu rodinné auto stavěné trochu pro ženy, tzn. všechno strašně přeposilované, bez feelingu že má člově "v ruce" pořádný kus auta

foto kaqpa

kaqpa 02.08.17  07:32

« Velikost Alu kol

Zdravím, kupuji nového Tourana Highline a chci dokoupit druhou sadu kol (letních). Je tu někdo, kdo jezdí na 18' a podělil by se o osobní zkušenosti? Díky.

foto Oldik

Oldik 21.06.17  14:12

« Re: Výmena oleja

Ahoj.

predminuly tyden jsme byl menit olej po roce a 3 mesicich a najetych cca 27tis. km.
    Za olej nauctovala PIA ostrava 2300,-
    Ke standardni prohlidce jsem nechal vycistit klimu a filtry a tak celkove (po sleve) jsem platil 5800,-.
    Podobne jsem caloval i pri prvni prohlidce Roomstera, takze celkem spokojenost. Ale uvidime casem ;)

foto baryton

baryton 11.05.17  20:13

« Re: Výmena oleja

Olej jdu měnit v červnu, po roce provozu. Budu mít nejeto asi 9000 km. Olej bude stejný, Castrol long live 5w30, té správné specifikace. Samozřejmě měnit se bude ve značkovém servise vw. Mám domluven vlastní olej (cena za 4l je cca 1000 Kč), což je dost velká úspora.
    Teplotu oleje mám podobnou jako ty. S přehříváním oleje se dá souhlasit. Pokud by v zátěži měl olej vyšší teplotu, motor se nadměrně zahřívá. Logicky to nemůže být pro motor dobré. Tomu se výměnou oleje dá předejít.
    Myslím, že výměnou oleje mimo servisní interval se nic zkazit nemůže.

Pandy 11.05.17  09:26

« Výmena oleja

Baryton, chcem sa opýtať, ako si sa rozhodol s tou výmenou oleja? Ja mám najazdených 10500 km. Pýtal som sa v servise, či meniť, či nie a technik mi vravel, že ako chcem. Niektorí si dávajú olej meniť skôr, niektorí až keď príde čas. Pýtal som sa na to vtedy, keď som mal 9000 km a vravel mi, že to je dosť málo km, že by ešte počkal.

Na druhej strane mám kolegu, ktorý ma VW Sportsvan a ten olej bude meniť až teraz po 2 rokoch. On sa tým tiež dlho zaoberal a zháňal solídne info. Dozvedel sa, že VW po zložení motorov ich zabehávajú, teda naplnia olejom, nechajú bežať, potom oleje vypustia a tak montujú do áut. Teda najnebezpečnejšie nečistoty po prvom zábehu sa odstránia. No a ak sú v motore aj snímače kvality oleja, filtre a pod., tak asi preto si VW verí a dáva Long Live oleje.

Ja si napr. stále kontrolujem teplotu oleja. Zistil som, že sa mi pohybuje v stabilnom rozmedzí. Ak je zohriatý pri jazde (dlhšej ako cca 40 km a je jedno aká záťaž) tak dosiahne max 99 - 101 C. Pri dennej jazde do práce a späť do cca 90 C.
    Domnievam sa (možno sa mýlim), že keby sa v oleji diali nejaké negatívne zmeny, tak by sa mi začal viac prehrievať, teda začal dosahovať vyššie teploty, čo môže spôsobovať jeho rýchlejšiu degradáciu.
    Inak ak vytiahnem rysku na meranie oleja po jazde a odpočinku cca 0,5 hodiny, olej je veľmi tekutý a celý čierny.

Vdave82 10.05.17  22:06

« Re: Re: ACC

Zatím jsem to nedořešil. Chyba je, jak sis sám všimnul, že auto při ubrání plynu neví jaký má zařazený rychlostní stupeň a to logicky vypne ACC. Když jsem byl v servisu, tak se to zrovna neprojevilo a tak jsem měl smůlu. Vše mám zdokumentováno videem, ale to VW ČR nikoho nezajímá, musí se to projevit v servisu. Sice říkali, že zkusí něco zjistit, ale už se neozvali. Neměl jsem teď čas to řešit, ale zkusím se jim připomenout a v nejhorším zkusím VW DE. Navíc mi přijde, že se to projevuje pouze při nižších teplotách. Dám vědět, až něco zjistím.

foto baryton

baryton 10.05.17  18:29

« Re: Ta spotřeba je asi fake

Já jezdím podobně jako Pandy a jezdím za 5,7 l/100km. Umím si představit, že někdo to má za 8l/100km, ale to auto je primárně určené na klidnou pohodovou jízdu, určitě ne sportovní jízdu. Kdybych chtěl jezdit dynamicky koupím si jiné auto.
    V zimě kolem -10°C jsem jel trasu dlouhou cca 700 km s převahou dálnice (do 125 km/h), slušně naložený ve 3, se spotřebou 6,1 l/100km (včetně chyby pp).
    Chce to jezdit v klidu, předvídavě, mít správný tlak v pneu (asi 2,6 bar), při zařazení vyššího převodu by otáčky neměly (na rovině) klesnout pod 1500.

Pandy 10.05.17  12:08

« Re: ACC

Inak, ako dopadlo to ACC? Zaujímalo by ma to.

Pandy 10.05.17  11:17

« Re: Ta spotřeba je asi fake

Áno, vôbec sa nedivím, že máte pochybnosti. Vyzerám ako čudák, čo sa chváli niečim, čo nie je. Na toto auto spotreba 7 l by naozaj nebola hanba. A ja by som ju aj udal, ak by mi to tak vychádzalo.
    Jazdím s rozvahou, využívam dojazdy a po rovinke pri 80 km/h kľudne zaradím 6 a motor točí na 1600-1800 ot. Ide veľmi pokojne. Nejazdím na plný plyn.
    Zhrniem to: je tu diskutér, čo má toto auto s automatom. Ukázal, kedy radí automat tak, aby to autu stačilo. Ja sa podľa tohoto orientujem + pridám ešte o trochu viac alebo cca 100 ot. viac.

Teda motor držím najčastejšie medzi 1500 - 1800 ot., samozrejme pri predbiehaní, jazde do kopca je to 1900-2500 ot. podľa situácie. Málokedy dostávam motor ku 3000 a viac.

No a spotreba mi vychádza ako uvádzam na spritmonitore. Palubný počítač ukazuje o cca 0,5l menej a skutočná pravda bude kdesi uprostred.

V meste 50, mimo mesta do 90 (najčastejšie 70-80 kmh. kvôli obmedzeniam na trase), diaľnica do 120 km/h. Denne jazdím krátko mesto 3-4 km, potom prímestská trasa 7 km.

Vdave82 09.05.17  20:33

« Re: Ta spotřeba je asi fake

Já jsem sám docela překvapený. Ani mi nepřijde, že by to bylo tolik závislé na stylu jízdy jako se vždy o tsi říkalo. Ted mam spotřebu dle spritmonitoru 6.55l, palubní počítač ale strašně lže i přes 0.5 litru. U předchozí octavky 2.0tdi jsem měl 5.8l a pp taky tolik ukazoval. Spotřeba tedy neni o tolik vyšší než srovnatelný diesel, je ale fakt, že tdi mě nutilo nejak víc na to šlapat (především zrychlovat), u tsi si naopak vychutnávám klidnou jízdu.

foto Pajimirek

Pajimirek 09.05.17  20:20

« Ta spotřeba je asi fake

>:D No nevím ale ty spotřeby co udávate nevím nevím, spusta kluků má golfa 1.4 tsi a vždy 6 litrů. Ale touran je z hlediska aerodynamiky uplně někde jinde a o dost težší. Není se za co stydět když uvedete pravdu kolem 7l na 100km