Volkswagen Golf (2014)

25.11.2014

Jak jen začít. Tentokrát začnu cenou, protože ta je u tohoto vozu poměrně šokující. Toto auto stojí půl milionu korun. Ano, půl mega za auto bez xenonů,…

Volkswagen Golf (poterienko)

Ronault. 25.11.2014  19:03

Pohled dolů

No zase trochu jinak koukám. Docela dobré počtení, i když spíše by se hodilo na blog, když to není tvé auto ;-)
    Ale nedávno jsme se tady přeli, když jsi říkal v diskuzi o rychlostech, že tak běžně nejezdíš, jako těch 180 a 200... no a ejhle, hned usvědčen ve fotosoutěži >:-[]

poterienko 25.11.2014  19:18

« Re: Pohled dolů

Pravda, moje není, ale myslím si, že pro představení to stačí. Kdybych ho měl v ruce jeden den, tak nic nepíši, ale najel jsem s ním již skoro 900km, takže ho mám řekněme v ruce.
      Ad rychlost - pravda, nejezdím, ale co si budeme povídat, dost lidí u svého auta zkusila maximálku. Fotkou to začalo a skončilo,

Ronault. 25.11.2014  22:11

« Re: Re: Pohled dolů

Samozřejěm to nemyslím nijak zle, stále je to super a zasloužíš jen pochvalu za tuhle recenzi, protože vzhledem k tomu, co tady jsou za "recenze" od některých majitelů... tak tohle je tvrdý nadstandard! :yes:

white label 25.11.2014  19:24

Vzdušnost

Naprosto souhlasím s tvým pocitem při přesednutí z A4 do Golfu, myslím tu vzpomínanou vzdušnost.
    U audia Golfu není vůbec od věci, připlatiti za DynAudio.

poterienko 25.11.2014  19:26

« Re: Vzdušnost

Dnes jsem ještě zkoušel různé žánry a třeba takový dubstep je relativně v pohodě (kromě neprokreslení basů), ale na metal se to moc nehodí, zvuk je lehce zastřený. Podobný beats sluchátkům. Na druhou stranu A4 i LC měli lepší stereo s wooferem a tak jsem ovlivněný zvykem na něco lepšího (včetně domácí audio výbavy), takže při přesednutí třeba z Fabie to bude lahoda.

woody-alien 25.11.2014  21:22

U mě dobrý

Přečetl jsem to celý a rád. Na to, že musíš nutně hodnotit z pozice majitele (na české poměry) rakety, ses dokázal udržet při smyslech a vlastně i pochopit smysl toho auta. A dal sis práci s recenzí auta, které máš na chvilku. Jaký to kontrast s vyčerpávajícími recenzemi nejmenovaných majitelů italských supersportů nebo prémiových SUV. ;-)

Naštěstí je u Golfu těch možností víc. Když chceš pohodlnej kombík, nemáš cukání nandavat to "bezvěrcům" a záleží ti na spotřebě, může to být dobrý auto. No a my, co chcem trochu poškádlit tvojí raketu, si vyberem v jiném řádku ceníku. :-)

poterienko 25.11.2014  21:33

« Re: U mě dobrý

Jsem rád za každého čtenáře. Celkově auto hodnotím kladně (kromě ceny), rozhodně si dokážu představit, že někdy v budoucnu mi toto bude stát před domem, až mé hormony dychtící po silném autě utichnou.
      Příští týden budu mít pro změnu Aurise s 1,33 atmo benzínem s 99HP, takže možná také něco sepíšu, ale budu ho mít asi jen tři dny.

Co k tomu říce? To je jedna z výhod koncernu (a samozřejmě nejen jeho), u většiny modelů si můžeš vybrat mezi raketou a nebo úsporným vozítkem.

white label 25.11.2014  22:01

Nechtěl jsi napsat spíš mezi R-aketovou VaRiantou a úsporným vozítkem... >:-[]

poterienko 25.11.2014  22:06

« Re: Re: U mě dobrý

Nad tím jsem taky slintal před pár dny >:-[] >:-[] . Pro mě je ovšem lehce nevýhodou ta spotřeba, moc nevěřím, že se na delší trasy dostane eRko pod 7 litrů. Ale i tak, dokonalý nasrávač (eS) Audin >:-[] .

white label 25.11.2014  22:12

« Re: U mě dobrý

Že by to jezdilo pod 7 litrů (včetně delších tras) se snad od toho ani nečeká...

poterienko 25.11.2014  22:52

« Re: Re: U mě dobrý

To asi na jednu stranu ne. Na tu druhou, když je to kombi, tak při předpisové jízdě na delší trasu by bylo 7l fajn. Aktuálně mám s A4 průměr 8,5 v kombinaci město/mezi 50/50 a to je řekněme maximum, co bych toleroval.

white label 25.11.2014  22:54

« Re: U mě dobrý

U podobně silného (turbo)benzínu záleží na stylu jízdy ještě podstatně víc, než u silného (turbo)dieselu.

woody-alien 25.11.2014  22:14

« Re: U mě dobrý

Jen aby se ty hormony místo utichnutí nerozbouřily. Nezřídka to tak bývá.... ;-)

poterienko 25.11.2014  22:28

« Re: Re: U mě dobrý

Co ti budu povídat, včera se mi zdálo, že mám zase A4 a hezky prokopnu podlahu a užiji si ten tah třílitrového rakovinometu :D.

white label 25.11.2014  22:44

« Re: U mě dobrý

Tak snad tam taky máš plně funkční DPF... ;-)

poterienko 25.11.2014  22:51

« Re: Re: U mě dobrý

Mám. Nedávno si řeklo o výpálení, tak jsem to odpálil a vypálil. DPF tam bude do té doby, dokud to nebude opravdu těžký problém. Ale co si budeme povídat, stačí stát zadkem ke vchodu do domu a je to cítit, jak nafta smrdí.

white label 25.11.2014  22:52

« Re: U mě dobrý

No, hlavně za "studena"...

poterienko 25.11.2014  22:55

« Re: Re: U mě dobrý

Za tepla nemám důvod to nechávat nastartované.
                  Na druhou stranu bych si dokázal představit mít recenzovaného Golfa na delší trasy a k tomu nějaké eRko na blbnutí.

white label 25.11.2014  23:00

« Re: U mě dobrý

A za studena k tomu naopak máš nějaký důvod (teda kromě škrábání jinovatky apod.)?

poterienko 26.11.2014  13:21

« Re: Re: U mě dobrý

Kromě škrábání ne. A4 si v zimě topí elektrickým topením (standart u koncernu) a tak mi pomůže s romrazením skla.
                      Vlastně ještě jeden důvod a to opačný extrém - ve vedru lehké vychlazení auta klimoškou.

iudex 26.11.2014  09:26

« Re: U mě dobrý

Majitelia talianskych superšportov si asi nakoniec vstúpili do svedomia a "recenziu" stiahli. >:D

iudex 26.11.2014  09:30

Downgrade

Fajn recenzia, oceňujem hlavne objektívnosť majiteľa oveľa silnejšieho a prémiovejšieho auta (čo by mnohých mohlo zvádzať k zbytočnej kritike či aspoň nadradenej benevolencii).
    Iba drobná chybka: pneu máš alebo 16", alebo 195cm, spolu to nemôže byť, Golf totiž má rozmery 195/65R15 alebo 205/55R16. Každopádne oba rozmery sú dosť komfortné a iste majú značný podiel na komfortnom dojme z auta.
    Inak máš dobé sklá, tie posledné fotky sú s rybím okom, alebo "len" ultraširokáčom?

poterienko 26.11.2014  13:19

« Re: Downgrade

Děkuji.
      V tom případě to budou 15" (plecháče), koukal jsem jen na šíři pneu a výšku jsem odhadl. Ještě kouknu na auto a opravím v recenzi.
      Fotky interiéru jsou rybím okem Samyang 8mm. Fotky z venku jsou pevnou 85mm. Na ty zvenku by to chtělo fullframe kvůli DOF, ale nechtěl jsem kvůli fotkám auta tahat 5D.

iudex 26.11.2014  13:51

« Re: Re: Downgrade

Som si myslel, že rybacina. ;-) Ja som nedávno kúpil širokáč 15mm a aj fotka v súťaži je ním vyfotená; šikovné malé skielko.

poterienko 26.11.2014  13:59

« Re: Re: Re: Downgrade

Na fullframe nebo APS?

iudex 26.11.2014  14:29

« Re: Re: Re: Re: Downgrade

Pentax fullframe nemá, takže môžem mať len APS-C (no, teoreticky má Pentax aj stredoformát 645Z, ale to je trošku iná liga za 8000 eur). Takže 15mm x 1,5 crop faktor = 22,5mm ekvivalent.

Verny_2013 26.11.2014  16:04

Světla a převodovka

Ahoj v každém případě dík za bezva počtení. Kdyby napsal každý recenzent aspoň polovinu toho co ty bylo by to na tomto serveru zajímavější. Překvapily mě jen 2 věci:
    1) Jak jsi chválil osvětlení, já a nebyl jsem v tom sám, tak já v něm viděl jednu z největších slabin golfa, ale třeba změnili žárovky, nebo optiku.
    2) Převodovka - já měl 6-ti kvalt a ten byl perfektní
    Jinak z testu je jasně zřejmé že ten motor by potřeboval 6-ti kvalt jako sůl, a to paradoxně zejména do města. Nechápu proč ho nelze mít aspoň za příplatek. Tak to má např Leon u 1,2 TSi 77Kw.

poterienko 27.11.2014  09:15

Předně děkuji.
      1) K tomu asi ani nemám jak zareagovat. Možná jen to, že potkávací pro mne jsou ještě o malilililinkato lepší než bixenony u A4, protože ty xenony jsou limitovány EU nařízením, tzn. svítí dost dolů, natímco Golf svítí výše.
      2) Ono třeba mezi 4 a 5 není moc velký skok, takže by možná stačilo jinak zpřevodovat 3 a 4 a byla by to paráda.

white label 27.11.2014  11:30

« Re: Světla a převodovka

I xenony se dají trochu "přizvednout", pokud teda vyloženě neřešíš, že někoho můžou případně oslnit.

poterienko 27.11.2014  14:05

« Re: Re: Světla a převodovka

To vím. Dokonce se to dá i v autě, vypnutím toho automatického náklonu. Pak je to řekněme na hraně s oslňováním. Když jezdím v noci, kdy je doprava na minimu, tak si je občas přizvednu.

white label 27.11.2014  15:02

« Re: Světla a převodovka

Nemyslel jsem deaktivaci vyrovnávání náklonu, ale nastavení základního nastavení.

poterienko 27.11.2014  15:14

« Re: Re: Světla a převodovka

Myslíš přes VCDS?

white label 27.11.2014  15:54

« Re: Světla a převodovka

Normální základní/výchozí nastavení sklonu přímo na reflektorech, upravuje se běžně třeba na STK.

woody-alien 22.12.2014  19:09

NadAuto

Docela mě udivuje, že majitel v dobrém slova smyslu konzervativního Audi, označí vzhled Golfu jako bezpohlavní a i30 má podle něj šmrnc. ;-) Za sebe můžu říct, že i30 spolu s i40 a ix35 je pro mě vrcholem fluidního šílenství a při delším pohledu na ně začínám mít nutkání bežet do lékárny pro Kinedryl. >:-[] Vrcholná verze s "kravskými kruhy" na předku potom vzhled doráží úplně. Že ale ani u Hjondééé úplně nechrápou a nechtějí nechat titul "toho hezčího auta" koncernové sestřičce jménem KIA, dokazuje změna u nové i20, která od vlnobití upouští a hned to líp vypadá.

Vnitřek je znovu střet dvou světů a nejspíš tě neudiví, že ani zde nemám pro i30 příliš pochopení. Rozháraností a snahou o bombastičnost jede interiér i30 na stejné vlně jako Focus, obzvlášť před faceliftem. Ostatně, není se co divit, fluidní a kinetický design mají aspoň podle výsledků dost společného. Velké leskle černé plochy umí nabídnout i Golf (a kdekdo další) a zajímavé je, že už dost lidí vyslovilo přání, aby si ve Wolfsburgu klavírní lak strčili za klobouk a ať je i Highline v dekoru nižší výbavy, tedy v tom, co kritizuješ.

Jízdu hodnotit nebudu, ale motor bych mohl. 1.6 diesely od H/K jsou už od uvedení prvních generací i30/Ceed chváleny a podle mě po zásluze. Ale Korejci se s nafťákama popasovali velmi dobře i v jiných objemech, ať už je to 2.0 CRDI anebo třeba 2.5 CRDI, kterej dobře znám a mohu ho jen chválit jak za dynamické parametry a minimální turbodíru, tak i za pružnost, kultivovanost a spotřebu - samozřejmě v rámci relevantní konkurence. Naopak 1.6 TDI je v rámci koncernových dieselů taková Popelka, je tam kvůli spotřebě, ničím jiným (na rozdíl od 2.0 TDI) v podstatě zaujmout nedokáže. Konkurenční diesely jsou prostě lepší. No a tady to ještě doráží 5-kvalt s těžkými převody.

Abych to shrnul. Pokud bych chtěl Golf 1.6 TDI rozcupovat korejským soupeřem, zkusil bych to spíš se Ceedem než s i30. Ta je pro mě příliš nestravitelným soustem.

poterienko 22.12.2014  20:38

« Re: NadAuto

Co k tomu říci? Desing je vlastně jen subjektivní záležitost a tak se tu můžeme hádat a nebo sundat klobouky a dát si whiskey. Je pravda, že po nějaké době by mi asi začal připadat desing i30 kýčovitý, ale bral jsem první dojmy, kdy na mě auto působilo opravdu dobře. Jen doplním, že jsem porovnával čistě ty dvě auta, protože měla podobnou výbavu, stejnou barvu...a volant potažený stejně příšernou kůží.
      Golf určitě dokáže být hodně emotivní a takové kousky začínám potkávat skoro denně a přitom to ani nejsou GTI/D.

Kromě toho bych rád vypíchl chování prodejce, který nás oslovil téměr ihned, co jsme vešli do salonu. V Porsche ČB (VW) jsem 10min čuměl na auta a nikdo si mne ani nevšiml (byl tam 1 zákazník), ale asi jsem vypadal moc málo zámožně.

woody-alien 22.12.2014  20:55

« Re: Re: NadAuto

Tady se ani není o co hádat, nejsem ani v Rejže klubu ani nemám na předloktí vytetovaný Das Auto. >:D Jen můj názor a trocha překvapení z toho hodnocení vzhledu. ;-)

foto Jetty

Jetty 23.12.2014  06:42

Ahoj. Tohle je z mého pohledu typická recenze bazarového kovboje... Na začátku stížnost na cenu nového auta, ovšem bez toho, abys ji vysvetlil, například s ohledem na konkurenci... Spíš tam čtu, že auto je za ty peníze bez motoru, čímž si už na začátek odůvodňuješ nákup olítané audiny... zbytek recenze se už jen nese v tomto duchu a potenciálnímu kupci mnoho neřekne .. Jinak ohledně kůže na volantu na kterou jsis stěžoval u G a i30, pokud si někdy koupíš třeba i tu A4 novou, všimneš si, že ji nemá lesklou, propocenou jako ojetina... Nakonec stížnost, že si tě nikdo v autosalonu 10 min nevšiml. Já osobně nemám rád, když někam vejdu a hned mě prodejce napadá a snaží se prodat. Radši si věci vklidu prohlédnu a třeba vyměním názor s manželkou, nepotřebuji k tomu nohsleda... takže ocením ten čas, kdy jsem sám. Ale možná jen prostě prodejce v tobě zkušeně odhadl bazarového kovboje. No war, ale jsi typický příklad někoho, kdo si koupí olítané auto za cenu základního golfu a pak se snaží rozdávat rozumy... P.S. Nemám nic proti nákupu ojetého auta, když prostě chci určité auto a nemám na nové, ok. Ale netvářím se jako mistr světa ;-) Měj se.

poterienko 23.12.2014  07:17

« Re: Recenze

K tomu bazarovému kovboji ti asi moc nenapíšu, je to evidentně tvůj názor a nebudu ti ho rozvracet.
      Takže jen k té kůži - jel jsme několika novými auty, co měli kožený volant - od právě Audi, přes BMW až po Toy a všechna auta měla kůži mnohem příjemnější na dotek. Opět subjektivní názor, nic jiného než to v mých recenzích nenajdeš

foto Jetty

Jetty 23.12.2014  08:13

« Re: Re: Recenze

Já jsem si zase v audi, ani bmw nevšiml, že by kůže byla nějak extra příjemnější na dotek, něž třeba v mém vw, nebo třeba kii. Krom toho,že v té kii vypadá po 100 tis km, jak v mé octavii po 250 tis. Ovšem tohle, co jsi napsal už je alespoň argument, že ti přijde příjemnější, což se dá pochopit, oproti tomu předchozímu příšerná... Asi máme na způsob vyjadřování jiný pohled... nevadí.

foto SCHROJF

SCHROJF 23.12.2014  12:08

« Re: Re: Re: Recenze

Nakolko mam par kamosov co ma i30,a vsetkym (trom) menili v zaruke volant pre odlupovanie koze...tak by som o kozi moc nerozpraval,a pouzil skor slovo kozenka!? ;-)