Mazda 3 (2014)

26.10.2014

Zdravím všetkych automobilovych fanušikov, Kúpa nového auta je jedna z najpríjemnejších záležitostí, aspoň pre mňa určite takže si už dlhšie hladám…

Mazda 3 (v.marek)

foto roox

roox 27.10.2014  16:09

krásná kočka

Super volba! Mazdu jsem si taky zamiloval, momentálně mám 6tku 1.generace a Oktávku 2.generace, takže můžu srovnávat jako ty s Fábií... pravda ale je že Oktávka je ve stejné třídě jako 3jka ;-)

Každopádně špica volba, je to kráska, v tý tmavě červený je snad nejhezčí, idkyž já miluju modrou metalízu ;-)

Tak ať slouží a dělá jen radost.

PS: pokud tě štve, že SPZ kazí pohled ze předu, tak aspoň odmotnuj plastovej držák a SPZ přišroubuj přímo do černé podkladové desky na nárazníku... opticky se to změnší a taky ji nikdy neztratíž, kdyý bude přišroubovaná ;-)

v.marek 27.10.2014  17:26

« Re: krásná kočka

roox - dakujem, za pochvalu, tiez sa mi najviac pácila v tejto farbe, a dakujem za tú radu s SPZ, mna to nenapadlo, urcite to vyskúsam :yes:

foto Inferius

Inferius 27.10.2014  16:15

Dávám :yes: za tu 2.0 atmosféru. Jezdím se služební 6 ( samozřejmě tam jsou nějaké rozdíly ) a musím souhlasit, že interiéry má Mazda prvotřídní. :-)

v.marek 27.10.2014  17:27

« Re: 3

jj, interier super, naozaj to má ambície na vyssiu triedu (interier)

palco 27.10.2014  16:38

Super voľba.

Gratulujem ku krásnemu autíčku a prajem veľa beznehodových kilometrov.
    Aj ja mám objednanú mazdičku v tejto motorizácii, tiež attraction ale sedan a iná farba. Zaujímalo by ma zopár vecí: má to bixenóny, ale sú aj natáčacie? Máš dojazdovú rezervu, alebo len lepiacu sadu? Ja som si objednal dojazdovku, len neviem, ako je tam napasujem. Predajca mi povedal, že sa ten plast dá upraviť, aby sa tam zmestila.

v.marek 27.10.2014  17:30

« Re: Super voľba.

dakujem palco, čo sa týka bi xenonov, poviem ti pravdu, že neviem :-) ale skor si myslím, že to nie sú natáčacie do zákruty, akurát sa nastavujú podla zatazenia vozu ale to asi kazde bi xenony.
      ja nemám dojazdovú rezervu, mam len lepiacu sadu, zda sa mi, že v kufri je polystiren, takže by sa to malo dat upravit

palco 27.10.2014  17:41

« Re: Re: Super voľba.

Vďaka za odpoveď. Tu niečo píšu o oknách, len je to staršieho dáta: [odkaz]

foto connect

connect 30.10.2014  08:40

« Re: Super voľba.

Ano ma bixenony, nataceci jsou ale pouze v nejvyssi verzi Revolution Top. Jeste bych vyzdvihl automaticke prepinani tlumene - dalkove.

foto -Teddy-

_Teddy_ 27.10.2014  16:51

okna...

"...automatika okien, len na vodičovej strane..."

To nie je pravda. Uz asi 10 rokov to maju mazdy spravene tak, ze to treba najprv aktivovat, osobitne na kazdom okne. A ak sa to nezmenilo, postup je takyto: spustit okno asi 10-15cm dole, potom zavriet a drzat ovladac zatvarania okna este asi 3 az 5 sekund. Potom pustis, a automatika je aktivovana!

Ak sa nemylim, treba to spravit priamo na kazdych dverach. Nejde to z miesta vodica, jeho ovladanim (vodic si to moze spravit len na svojich dverach). A pri kazdom odpojeni baterie sa to zresetuje, a treba to aktivovat znovu. A tusim ze sa to deaktivuje aj troma kratkymi "tuknutiami" do ovladaca.

v.marek 27.10.2014  17:33

« Re: okna...

woow, tak to je super, potešil si ma, to som teda ešte nepočul ale budem naozaj rád, ked to bude fungovat, dakujem za skvelu radu, hned zajtra rano to skusim :yes:

foto Toky1

Toky1 27.10.2014  17:28

vyber

Ajtak si myslím, že sedan je tak nejak krajší, napriek tým výfukom v hatchi. Výber motora skvelý, ten dvojliter vyzerá veľmi schopne. Vskutku vydarené auto. Gratulujem a nech to jazdí. Užívaj si, máš čo.

v.marek 27.10.2014  17:36

« Re: vyber

tiez som sa rozhodoval, no na prvy pohlad mi padol hatch viac do oka ale sedan posobí reprezentatívnejšie a hodnotnejšie, trošku mi tam vadi ta hmlovka dole v strede nárazníka.

dvojliter sa mi páči velmi, doda cloveku viac odvahy po 1,2 TSI >:D

foto M-A-T-O-

M.A.T.O. 27.10.2014  22:14

Japonci boduju

Zdravim,
    gratulujem k novemu autu! Velka zavist :-) Nedavno som pre otca vyberal auto po dlhorocnom uzivani octavie combi. Kriteriom bola cena do cca 17000, benzinovy motor, 6st. prevodovka, vyhrievane sedacky, tempomat. VW koncern na velke prekvapenie vypadol postupne cely pre viacero dovodov: niektore modely kvoli lacnemu interieru a "naburanemu" zadku, ine pre prilis vysoku cenu v pozadovanej vybave (aj napriek vyraznej zlave, ktoru som vedel sprostredkovat) a akysi lacny vzhlad modelov, ak nie su pouzite xenony/ledky, v neposlednej rade asi aj strach z maleho turbomotora.

Na konci vyberoveho procesu zostala mazda 3 sedan a toyota auris TS.
    Otec bol vsak z vyberov tak unaveny, ze zobral prve z tych dvoch, ktore sme boli pozriet a to auris TS ..konecne auto, ktore mu sedelo po vsetkych strankach, az som bol sam prekvapeny, kvoli prechodu z konzervativneho dizajnu do povedzme "ufo dizajnu". Trochu ma mrzi, ze 3ka nedostala sancu, ale rozhodol aj pohlad do cennika a prakticka vyuzitelnost TS.
    Prekvapuje ma drahy servis a diely u mazdy, ktore uvadzas ako slabu stranku. Tie som nekontroloval, prezeral som si len toyotu a dal som si urobit vypis cien beznych servisnych ukonov. Diely a aj servis bol porovnatelny a v niecom dokonca lacnejsi nez u VW. Vedel by si prosim uviest priklady cien k tej mazde?
    Zelam vela stastnych km a fandim ceste proti downsizingu :-)

v.marek 27.10.2014  22:46

« Re: Japonci boduju

v prvom rade dakujem a aj ja gratulujem ku kúpe Toyoty.
      Co sa tyka draheho servisu, tak nemyslel som na vymenu oleja a podobne ukony, ale na náhradné diely, ktoré sú cenovo vyrazne vyssie ako som bol zvyknuty u fabie. Napríklad kotúcové brzdy fabia 30 EUR Kotúcove brzdy Mazda 89 EUR
      Dalej drahe doplnkove prislusenstvo:
      zasterky fabia 12 eur, mazda 60 eur, prahove listy fabia 64 eur, mazda 200 eur... atd...

foto M-A-T-O-

M.A.T.O. 27.10.2014  22:50

« Re: Re: Japonci boduju

Aha tak..
        v tomto prípade to bude hlavne tým, že ide o prechod do vyššej triedy. Takže diely sú automaticky drahšie. Podobne som to vnímal, keď som prešiel z fabie do octavie.

v.marek 27.10.2014  23:30

« Re: Re: Re: Japonci boduju

ano a možno sa podpisuje aj dovoz niektorých dielov

foto jupo

jupo 28.10.2014  12:44

« Re: Re: Japonci boduju

Neviem ako u mazdy kedze ziadna sa u mna neohriala dlhsie ako tri roky(bez akychkolvek nakladov na servis), ale predchadzajucu hondu accord som predaval pri 160 tisic km bez akychkolvek oprav. Momentalne mam accord s najazdenymi 90 tisicmi bez absolutne ziadnych investicii, ak teda nepocitam nedavno menene zadne brzdove dosticky. Inak iba olej a benzin. Aj pneu je este povodne a tak este rok by mali vydrzat. A to mam celorocne takze jazdia nonstop. Nakladov na opravy by som sa urcite nebal. Len tak mimochodom, otcov civic z roku 2007 ma momentalne 70 tisic. a tiez iba prehliadky a olej. Nic ine.

foto zetr007

zetr007 28.10.2014  11:33

Gratulace

Zdravim,
    gratuluju k novému autíčku. Musím ti pochválit tento motor, měl jsem možnost s ním jet a je prostě super a to i spotřebou. Jediné co mi trochu vadilo v interieru byla loketní opěrka, ale to je asi tím že sedím blíže k volantu. Já mám od srpna (august) objednaného Golfa variant 1.2 tsi 77kw. Čekací doba 28 týdnů hrůza, prodejce mi tvrdil že to bude v lednu (januar) ale ted mi řek že to bude až březen a to jen tak mimochodem . Chci se zeptat jestli to teda neni tajný, co tě stálo to odstoupení od smlouvy u Seatu? Já mám totiž ted výhodnějši nabídku že bych měl auto dřív a lacineji. Pročítal jsem si smlouvu a jestli to dobře chápu mohou po mě chtít zálohu co jsem jim dal plus 10 procent z ceny auta bez DPH. Jak si to měl ty? Díky za info. A at Mazdička dobře slouží!

foto Delfin2

Delfin2 28.10.2014  15:22

« Re: Gratulace

Zdravím, môj známy odstúpil tiež od podpísanej zmluvy a stalo ho to iba tu zálohu, ale možno každá značka má svoje podmienky.

v.marek 28.10.2014  19:13

« Re: Gratulace

dakujemza gratulaciu a tiež Ti blahoželám k Golfu :yes: ta čakacia doba teda nepotesi :-) ja som čakal na auto tyzden, nakolko bola na sklade na Slovensku, ale uz to sa mi zdalo vela.
      co sa tyka odstupenie od zmluvy neplatil som vobec nic, auto tiez bolo na predajni, takze nie ja som si ho objednával, bolo tam už predtym ako som tam ja prišjel. V tvojom prípade išla konkretna objednavka do vyroby ak tomu dobre chápem, čize tvoj pripad je asi trosku iny, a predpokladam, že nieco budes musiet zaplatit

Verny_2013 28.10.2014  17:18

výběr auta

Ahoj, tak jsem si myslel že jenom já jsem takový blázen co dovede žít výběrem toho správného auta několik musím říct příjemných měsíců, ale vidím že nás je víc. V každém případě ta mazda 3 s tímto motorem super volba jedna z nejlepších. Z recenze je cítit ještě nadšení z nového auta, zajímavé bude až ji za rok či 2 doplníš o zkušenosti z reálného provozu a přibudou i kritické postřehy a názory. S trojkou jsem už taky jezdil, kamarád si ji koupil a musím říct že se jí dá vytknou opravdu jen pár drobností. Už to i diskuzi zaznělo - trochu nešťastná tvar té loketní opěrky navíc bez možnosti podélného posuvu, pro mě kratší přední sedáky, pár cm navíc by se hodilo a display rádia by mohl být natočený k řidiči pro lepší čitelnost ale to jsou jen detaily. Pozitiva to bohatě vynahradí. Tak přeju hodě šťastných km s japonskou kráskou.

v.marek 28.10.2014  19:21

« Re: výběr auta

dakujem Verny a ano, tiez suhlasim, tyzdne a mesiace hladanim a skusanim novych aut su velmi prijemne a asi by som to chcel zazit castejsie :-) myslim, že to potesi kazdeho motoristickeho fanusika
      dufam, ze to nadšenie z noveho auta vydrzi najdlhsie a negativ nepribudne vela :-)
      ake auto si si kupil Ty? Zda sa mi že je to ten sikovny Golf

Verny_2013 28.10.2014  19:57

« Re: Re: výběr auta

Golfa 7 1,4 TSi 90Kw, recenzi tu mám taky pověšenou,ale již jsem ho stihnul i prodat. Ne že bych byl nespokojený s autem, právě naopak, ale občas se to tak přihodí že člověk míní a život mění. Teď jezdím s Octou 1 TDi a když se zadaří tak příští rok zase začnu vybírat. Už se na to těším.

v.marek 28.10.2014  20:19

« Re: Re: Re: výběr auta

:yes: aj to je jedna z moznosti ako castejsie kupovat, nove auto :-) tak drzim palce

foto PALO-Prius

PALO-Prius 29.10.2014  03:54

skvela recenzia

Pripajam sa ku gratulaciam k super vyberu, najma prestup z koncernu k nam japoncom...to ma vzdy tesi, ked ludia otvoria oci a zistia ze su na svete lepsie auta za vyborny pomer cena/vykon. Ja musim pochvalit aj fotogaleriu,po dlhom case niekto,kto si dal ozaj zalezat a vidim ako auto v skutocnosti vyzera...aj nocne foto,,takze jasnych 3x10, bez debaty
    Osobne sa mi tiez viac paci sedan,ale to je individualna zalezitost...ako som uzpisal inde, ak by som nekupoval Prius, tak z klasickych aut urcite Mazdu 3. :yes:
    Prajem vela stastnych nkilometrov a tesim sa neskor na doplnenu recenziu o zazitky po xx tis KM.

v.marek 29.10.2014  07:51

« Re: skvela recenzia

PALO-Prius dakujem Ti pekne, ten prestup z koncernu ma tiež teší a momentalne to citim tak, že pre mna osobne nie je lepsia volba ako japonec, nakolko mám rad šoferovania a trošku unikatnosti na ceste

palco 30.10.2014  07:05

Cúvacie senzory

Zaujímala by ma jedna vec: Reagujú cúvacie senzory pri jazde dozadu aj bez zaradenej spiatočky? Pri takom cúvaní v kopci na parkovacie miesto a pod.

v.marek 30.10.2014  09:00

« Cúvacie senzory

Cúvanie senzory reagujú len pri zaradenej spiatočke, skúšal som to :-)

Brandon Walsh 30.10.2014  09:16

« Re: Cúvacie senzory

určite nie, aktivujú sa zaradením spiatočky

99matthew99 26.08.2015  21:01

« Re: Re: Cúvacie senzory

Pri vyssich vybavach je zo strany vodica vedla tlacidla vyhrievania sedadla tlacidlo ktorym sa daju senzory kedykolvek zapnut popripade vypnut.

99matthew99 31.10.2014  21:26

Skvela volba

Gratulujem k vyberu auta. Som majitelom rovnakeho auta, v rovnakej farbe aj s rovnakym motorom, avsak vo vyssej vybave a mozem povedat zeby som vobec nemenil za ine. Tak isto som mal predtym skodovku a prvy krat som presiel k japoncom ale nelutujem ani chvilu. Zatial mam najazdenych okolo 1000 km. Mozem sa ta opytat ze ci je mozne vyklapat zadne sedaky. Chcel by som dat na ne take potahy a nejako mi to nejde zodvihnut. Prajem vela stastnych km :-)

v.marek 01.11.2014  09:43

« Re: Skvela volba

dakujem a gratulujem tiež, mas revolution alebo top revolution?
      mne sa zdá, že sa nedajú vyklápat sedáky, su vcelku riešene troška neštstne a lacno ;-\

99matthew99 01.11.2014  09:58

« Re: Re: Skvela volba

Ja mam anglicku verziu pretoze tu zijem. Tu sa nazyva Sport Nav. Ale prirovnam to asi k Revolution na SK. Mam 18tky kolesa, head up display, senzory vpredu a vzadu, navigaciu a pod.

v.marek 01.11.2014  15:22

« Re: Re: Re: Skvela volba

jj, to vyzerá na revolution :yes:

Cavalera 31.10.2014  23:47

adaptívne svetlomety

Serus. Gratulujem ku kúpe parádneho auta ;-) . Ja som tiež dá sa povedať čerstvý majiteľ mazdy 3ky, mám ju tri mesiace a mám najazdených cca 3000 km. Presne tá istá farba ako ty, akurát ja som si kúpil sedana. Chcem sa ťa opýtať na tie adaptívne svetlomety. Ty ich máš v tej svojej výbave ? Lebo ja mám výbavu revolution a nemám ich. Vedel som tak, že sú v tej najvyššej výbave revolution-top.

v.marek 01.11.2014  09:45

« Re: adaptívne svetlomety

nazdar, nie, nemám adaptívne svietenie, mám len svetelný senzor, tie su len v top revolution

Cavalera 02.11.2014  03:24

« Re: Re: adaptívne svetlomety

OK lebo ma zmiatol ten tvoj zoznam vecí, že čo máš vo výbave.

v.marek 02.11.2014  18:09

« Re: Re: Re: adaptívne svetlomety

:-) ale neuvádzam tam adaptívne svetlá ;-)

Cavalera 03.11.2014  03:23

« Re: Re: Re: Re: adaptívne svetlomety

tak máš tam že: • Bi-xenónové adaptívne reflektory (AFS) s ostrekovačom, preto som si to chcel overiť :-)

v.marek 03.11.2014  07:25

« Re: Re: Re: Re: Re: adaptívne svetlomety

ano más pravdu, kopiroval som to a ostalo to tam, vdaka za pripomienku, opravene :-)

foto chetoos

chetoos 13.11.2014  09:44

Japonská kvalita

Mazda 3, je pro mě automobilový sen, už první generace modelu 3 se mi moc libí. Hlavně ocenuji kvalitní zpracování, výborné jízdní vlastnosti, použití moderních technologií, které nejdou na úkor skvělých jízdních vlastností a životnosti motorů. Myslím si, že i když má Mazda s porovnání s konkurencí vyšší ceny, tak je kompenzuje skvělým autem. Další výhodou je, že už vyřešili rychle rostoucí korozi, která napadala první generaci. Často potkávám staré Mazdy, jak mají zrezlé podběhy. Osobně bych preferoval karoserii sedan, která je pro mne atraktivnější, přesto i hatchback vypadá velice dobře a červená barva mu moc sluší. Přeji hodně krásně strávených kilometrů.

v.marek 14.11.2014  14:40

« Re: Japonská kvalita

dakujem,
      mazu som si velmi olubil za tento kratky cas, japonci palec hore

palco 19.11.2014  13:33

Info?

Dobrý deň,priatelia v motorizme. Nenašla by sa nejaká fotočka mazdy 3 zo spodku? Ako je to s ochranou podvozka? Dal si ho niekto nastriekať niečím, alebo netreba?

v.marek 19.11.2014  17:34

« Re: Info?

nazdar, ja som si ho striekal sam, mam aj fotky, pred a potom

palco 25.11.2014  10:16

« Re: Info?

Ale, ak som dobre videl na nejakom videu, tak na podvozku sú pripevnené nejaké plastové dielce, ktoré by ho mohli chrániť pred nepohodou. Alebo?

palix 25.11.2014  12:51

Mazda

Chcel by som sa spýtať, prečo si uviedol do záporov bod "- slabšia antikorozna ochrana"? Veď to auto sa vyrába hrozne krátko a ešte určite nemá žiadne hrdzu. Možno staré 6-ky hrdzaveli, ale nové podľa mňa sú v pohode.

Mimochodom Mazda 3 je aj môj sen - konkrétke hatchback 2,0 88 kw - biela perleť. Výbava stačí Challenge, pretože je tam toho aj tak 100x viac ako v mojom terajšom aute. Len ešte došetrím pár peňazí a idem objednať Mazdu 3 ;).
    Sedan sa mi páči tiež, ale ako bolo povedané - nemá tie nádherné 2 výfuky, ako hatchback :).
    Prajem všetkým majiteľom novej Mazdy 3 veľa šťastných kilometrov, japonskú spoľahlivosť...

v.marek 26.11.2014  20:10

« Mazda

ano su tam plasty, treba ich dat dole pod nimi nie je ochrana

v.marek 26.11.2014  20:13

« Re: Mazda

drzim palce nech si co najskor objednas novu mazdu 3. Super auticko. ale vo výbave challange by mi chybali led svetlá a xnenony, inak v pohode.

co sa tyka tej slabšej ochrany myslel som to na spodok auta, ktory je pod krycimi plastmy neosetreny a je to akurat kov v zaklade, myslim že je to nedostatočne, taktiež sa to tyka podbehov

palix 21.06.2018  20:54

« Re: Mazda

Reakcia po dlhom čase... Znova som narazil na túto recenziu, našiel svoj príspevok, tak hádam doplním informáciu :-)

Už rok mám vysnívanú Mazdu 3 - 2,0 / 88kW / 210 Nm / výbava Challenge / farba - biela perleť. Auto je po facelifte 2017 (myslím, že je ešte lepšia, ako pred faceliftom). Pre mňa je to fenomenálne auto. Za necelých 18 000€ sa nedá kúpiť nič lepšie. Nakoniec sme sa pre kúpu rozhodli pomerne náhle, ale vyberal som už dlho predtým a poctivo. V podstate sledujem autá stále a vždy mám nejakého favorita na kúpu. Ibaže teraz som na dlhý čas zakotvil u Mazdy 3. Neviem si predstaviť nič iné za danú cenu, jedine novú Mazdu 3 s motorom Skyactive X ;).
        To ako Mazda 3 jazdí sa nedá porovnať s ničím iným :). Dá sa jazdiť veľmi kľudne a pohodlne, alebo vytočiť nad 4000 ot a auto je hneď úplne iné. Myslím si, že podvozok hravo prekonáva môj pud sebazáchovy, takže naraziť na jeho limit je pre mňa celkom obtiažne :). Super je aj to, že spotrebu má cca rovnakú ako moja predošlá Astra 1,4 / 66 kW / 125 Nm. Pritom ide ďaleko lepšie
        Výbava Challenge je pre mňa plne postačujúca. Čo sa veľkosti týka, tak máme 2 detí, už okolo 10 ročné a s priestorom nie je najmenší problém. Ale kto si myslí, že potrebuje "sťahovák", nech si kúpi veľký kombík. Čo sa posedu týka, tak sa sedí dosť nízko - páči sa mi to. Keď teraz sadnem do iného auta, kde sa sedí vyššie, tak si pripadám ako v traktore :).
        Mazda 3 aj s 88 kW motorom je taký nenápadný športiak pre bežného človeka. Vždy som jazdil veľmi rád, ale jazdu s Mazdou 3 milujem :). Ak milujete šoférovanie, nevynechajte nikdy pri výbere auta Mazdu - platí pre všetky dostupné triedy.
        Niekde tu na stránke je moja recenzia.

Verny_2013 21.06.2018  22:52

« Re: Re: Mazda

S řadou věcí co píšeš souhlasím, ale mám se značkou velmi negativní zkušenost - korozi. Takže než si půjdeš pro nové auto podívej se na podvozek 3-4 roky starého exempláře. Aby jsi nebyl zklamaný, pokud si ji chceš nechat déle.

foto Rasto

Rasto 22.06.2018  13:31

« Re: Re: Re: Mazda

Máš záruku 12 rokov na prehrdzavenie - áno staré 6-tky aj 3-ky hrdzaveli, táto je nová a musia to mať nastavené tak, že to 12 rokov v pohode vydrží - takže je asi zbytočné s tým strašiť.

palix 23.06.2018  20:40

« Re: Re: Re: Mazda

"Verny_2013" - beriem Váš názor... Samozrejme táto stránka Mazdy mi nikdy nebola neznáma. ALE...
            Pozeral som na veľa starých Mazd 10+ ročných, kým som sa úplne rozhodol Mazdu kúpiť. Síce nie priamo na podvozky (len tam kde som videl) a vyzerali v pohode - okrem prvých 6-tiek (zadné blatníky). O nových Mazdach som dosť čítal recenzie... Kolega má navyše sedan 3-ku r.v. 2015 a nikde nič nemá. Auto je ako nové a v podstate aj je nové a je skoro hodnotiť koróziu.
            Iný kolega mal 2. generáciu 323 F (vzhľadovo dokonalé auto na danú dobu) - bol to vrak, ale nerozpadol sa následkom hrdze. Začala mať drahý servis (dosť zanedbané auto), tak ju vymenil. Ale 323 F tejto generácie nebolo bežné auto a jej drahý servis je často spomínaný na internete.
            Myslím si, že dnes nie sú autá také drahé ako kedysi = ak sa niečo stane, kúpim iné + budem nadávať na Mazdu a robiť jej anti reklamu ;). Potom bude mať Mazda asi tak 1 000 000 negatívnych článkov a príspevkov na internete ;). Na nové KODO / Skyactive Mazdy som ešte nič ohľadne hrdzavenia nenašiel - možno vraj plech kdesi na zadnom sedadle (od výroby), ale to je iná kapitola. Na Opli som mal taký nosník pod palubnou doskou (oceľová rúra) - bola povrchovo hrdzavá a videl som ju 2x s odstupom 5 rokov. Bola stále rovnako hrdzavá = vydrží večne.
            Ako písal Rasto - je tu záruka (niekedy ťažko vymožiteľná).

Za ponúkaný zážitok mi ale Mazda stála. Čo by som robil, ak by som po 10 rokoch zistil, že Mazdy nehrdzavejú? Vozil sa celý ten čas na nejakom nudnom aute? ;). Alebo by som kúpil auto s iným nedostatkom?

Pred časom som čítal článok o Mazde CX5 - tuším ju testoval ADAC na 100 000 km (nie je to až tak veľa). Neviem aká bola stará, ale hrdze nemala ani fliačik (pozerali aj do podbehov) a motor + prevodovku hodnotili ako nové = bez opotrebenia. Dostala výbornú známku. Možno sa Mazda nejako polepšila. Uvidím a určite budem písať, ak bude problém.

Otec mal počas života len jedno auto - Škodu 110 L - ešte ju stále má. To auto hrdzavelo stále a všade (minimálne 2x menené blatníky...) - dokonca aj keď nejazdilo a stálo v garáži :). Stále po zime sa opravovalo. A za celé roky sa nerozpadlo (r.v. 1972). Teraz brat na nej spraví tak max 50 až 100 km ročne a hoci je opravená už nejaký čas, stále hrdzavie.
            Teta mala Fiat 600D - nejaké 60-te roky. To auto robil klampiar stále. Malo diery v podlahe, že bolo vidieť cestu :). Auto ešte existuje, aj keď ho má iný človek a teta už nie je medzi nami.
            NEmyslím si, že Mazda by mohla byť horšia ;).

Navyše predpokladám, že klampiarov je relatívne dosť. Čo sa plechariny týka, tak nové, či staré auto je v tomto rovnaké - má plechovú karosériu rôznych tvarov. Ale elektroniku a zložitý motor nevie opraviť každý mechanik - dnes je potrebná drahá diagnostika a opravy + diely sú drahé, niekedy finančne nemožné pre daného majiteľa. Potom sa nepojazdné auto predá za "babku", alebo ostane stáť na dvore. Čo by potom taký človek dal za troch hrdzavé auto, ktoré spoľahlivo jazdí... ;).
            Čo je potom lepšie? Auto s povesťou hrdzavenia, alebo s vysokou zložitou výbavou a turbomotorom s turbom v hlave valcov (aby výmena nebola náhodou lacná)?
            Mazda je povestná okrem hrdze aj svojou mechanickou odolnosťou. Takže vydrží večne, ak ju nezožerie hrdza. V podstate je jedno, čo si kúpim, lebo dnes nič nevydrží večne. A kto by dnes jazdil na 30 ročnom aute?

Kedysi mal VW problémy s TSI motormi - menili sa celé motory po 20 000 km. A boli ľudia, ktorí si tie autá kúpili aj po tom, čo sa predošlého problémového zbavili. Každá značka má nejaký problém, Hrdza je pritom maličkosť.

Ešte dodám. Ani Mazda, hoci má atmosferický motor nie je jednoduché auto. Má síce povesť spoľahlivej značky, ale aj tu bude oprava drahá, ak sa niečo pokazí. V podstate si myslím, že buď nebudem mať žiadne auto a budem žiť kľudne bez servisu, alebo ak už, tak radšej budem financovať auto, ktoré mi dopraje to, čo od auta chcem - zábavu ;). Máme na výber?

foto peto625

peto625 29.11.2014  09:33

kvalita?

Ahoj, gratulujem k autu prajem bezpečné a bezporuchové km. Ale k veci. Všade sa ospevuje kvalita novej trojky. Je to môj favorit, preto som už niekoľko kúskov videl. Zaskočila ma nazvem to antikorózna ochrana. Údajne sa autá pripravujú niekde v prekladisku. Je kvalita, keď na podvozku falcoch blatníkov sú holé plechy? Niektoré z mnou kontrolovaných trojok boli ošetrené na niektorých miestach iné ani tam. Ako to vidíte vy? Koľko podletujúcich kamienkov vydrží ten mikrozinok ktorým sú tie plechy možno ošetrené?

v.marek 02.12.2014  12:36

« Re: kvalita?

je to tak ako vravis, antikorozna ochrana je taka aka je, no je to tak aj pri drahšých autach... ja som si antikoroznu ochranu spodku este dorabal