Renault Mégane Grandtour Privilege 1,6 16V LPG

Renault Mégane, foto 2 Renault Mégane, foto 3 Renault Mégane, foto 4 Renault Mégane, foto 5 Renault Mégane, foto 6 Renault Mégane, foto 7 Renault Mégane, foto 8 Renault Mégane, foto 9
Renault Mégane, foto 10 Renault Mégane, foto 12

Přezdívka auta Megan Rok výroby 2004 Koupeno ojeté najeto [km]:270000 tuning/stylingoznačené * palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1598 výkon [kW]: 82 kroutící moment [Nm]: 150 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 16 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 8.5

Po tom ako môj starý Forman prestával slúžiť a hrdza ho neľútostne žrala každý deň kúsok po kúsku som sa rozhodol pre kúpu niečoho novšieho. S Formanom som si zažil pekné dva roky, bol v tmavomodrej farbe, rok 94, na tú dobu takmer plná výbava. Vek si však vyberal svoju daň v podobe častejších závad, jazdné vlastnosti boli tragické a absencia garáže sa podpisovala na tom, že auto aj napriek tomu že som sa o neho staral, kvitlo ako jarná lúka. Dlho som tak sníval o novšom aute a začal prezerať inzeráty. Obzeral som sa po Fabii, Pole, Cliu, Swifte od roku 2005 a novšie, s motorom aspoň 1,4 benzín. V danej cenovej hladine mali autá sotva manuálnu klímu a predné okná v elektrike. Raz som náhodou natrafil na Megana v prevedení Grandtour a po prezretí fotiek a prečítaní recenzií som nad ním začal uvažovať. Veľa mi pomohli aj tie na MA.CZ, tak verím, že nerozhodnému kupcovi pomôže pár mojich postrehov.
DESIGN
Auto je z roku 2004, model pred faceliftom. Predná časť sa mi páči viac ako tá faceliftovaná. Celému autu dominujú hrany, predovšetkým prednej časti. Z boku auto vyzerá majestátne, s dĺžkou 4,5 metra je to kus auta. Zadnej časti dominujú trojuholníkové svetlá a treba dodať, že zadok už jednoduchšie ani nešlo urobiť: Dvere batožinového priestoru sú z jedného rovného kusu plechu predeleného slabým náznakom prelisu. Trochu nápadu na spestrenie nudnej zadnej časti by nezaškodilo. Interíér je podľa mňa solídne zložený, i keď pár výtiek k horšiemu zlícovaniu niektorých dielov by sa našlo. Milovníci mäkkých plastov si prídu na svoje, na prístrojovke ich je požehnane. Naopak obklady dverí sú z tvrdých plastov nenáročných na údržbu. Textilné čalúnenie je stále v dobrej kondícii a nikde sa netrhá. Prístrojovka neobťažuje pazvukmi, no registrujem vŕzganie obkladov dverí a v oblasti B- stĺpikov.
MOJE AUTO
Nech som sa k nemu snažil stavať akokoľvek kriticky, veľa vád som na ňom nenašiel. Solídny prístup majiteľa, kompletná dokumentácia, nadpriemerne zachovalý stav a zaujímavá cena ma presvedčili. S majiteľom sme si plácli a Megan bol môj. Najprv mi vadil starší rok výroby a vyšší počet najazdených kilometrov. Na druhej strane, pred kúpou som si obehol pár bazárov kde som videl autá s údajne takmer polovičným nájazdom a o pár rokov mladšie, pritom v podstatne horšom stave: Vysedené sedačky, zodraný volant, páka, obklady, dobúchaná karoséria... Názor si urobte sami. V aute mám výbavu o ktorej sa mi v predošlom aute ani nesnívalo. Keď som si do Formana namontoval centrálne zamykanie a hmlovky, bol som vysmiaty ako lečo. Zrazu tu mám auto, ktoré má napríklad automatickú klimatizáciu, tempomat, samostmievacie spätné zrkadlo, elektrické všetky okná a zrkadlá, celkom slušné audio, nastaviteľný volant a sedadlo, lakťovú opierku, dažďový senzor, 6 airbagov, ABS, servo a kopu iných drobností.
MOTOR
O pohon sa stará 16- ventilová 1,6- ka s výkonom 82 kW. K životu ju treba trochu vytočiť, pod 2000 ot/ min je to trápenie. Najlepší ťah má od 2500 do 4000 ot/ min. Prekvapí solídnym ťahom, nízkou hlučnosťou a pomerne dobrou spotrebou. Najväčším prekvapením je pre mňa radenie. Pred týmto autom som mal možnosť sa viezť v jednom Renaulte, a to v Thalii. Na Francúzske autá som v súvislosti s radením veľa chvály nepočul. V Thalii je páka akoby zapichnutá v blate a podobné očakávania som mal aj od Meganu. Megane radí pekne hladko, občas pri radení spiatočky je ale treba premačknúť spojku dva krát. Prevodovka sa mi javí ako dobre odstupňovaná. Na dlhej trojke sa dá v pohode auto roztočiť aj na 90 km/hod. Jazda po meste predpisovou 50- kou je ideálna na štvorke, pri jazde do mierneho kopca je však treba podradiť alebo si počkať na veľmi letargický rozbeh. Na diaľnici pri 130- ke motor točí asi 3800 ot/ min, čo sa mi zdá celkom dosť. Šiesty prevodový stupeň by sa určite nestratil. Zaujímavé je pritom sledovať aktuálnu spotrebu palubného PC. Pri 120 km/h žerie asi 7,3 litra, pri 130 km/h je to o liter viac, pri 140 km/h o ďalší liter viac a potom už to rastie exponenciálnym radom... Možno sa to nezdá, ale Megane je kus auta s váhou vyše 1,2 tony. Na športové ambície je tento motor slabý, na druhej strane som za neho vďačný lebo 1,4- ku pod kapotou si skutočne neviem ani predstaviť. Dlho som sa pre ňu rozhodoval. Po prečítaní recenzií som ale dospel k záveru, že 1,4- ka má rovnakú spotrebu, samozrejme je slabšia a platí sa za ňu o zanedbateľných 10€ na rok lacnejšia poistka. 1,6- ka teda bola jasná voľba. Určite vás zaujíma spotreba: Dlhodobý priemer mám na úrovni 7,3 litra benzínu. Ani pri veľmi defenzívnej jazde sa mi ju ale nepodarilo stlačiť pod 7 litrov. Je to veľa? Málo? Len pre porovnanie, otcova Fiesta MK7 1,25 60 kW žerie tak isto. Benzín som nekupoval náhodou, ale s jasným zámerom prestavby na LPG. Dal som si namontovať systém Teleflex, ktorý Renault montoval aj sériovo a pre tento typ motoru je hromadne schválený a otestovaný. Mimochodom aj suverénne najdrahší. Priestor rezervy zabrala obrovská 53- litrová disková nádrž. Splyňovač je plne automatizovaný, prepne sa automaticky po zahriatí motoru. Tento motor sa zohrieva pomerne rýchlo a tak aj v chladné jesenné ráno sa motor prepne na plyn už po prejdení cca jedného kilometra. Ak je auto v garáži, na plyn sa prepne skôr než zamknem bránu. Nebyť indikačnej LED diódy, vodič si ani neuvedomí zmenu pohonu, prepne sa plynule bez trhnutia. Rozdiel výkonu je nebadateľný. Subjektívne sa mi však zdá, že pri dlhšom stúpaní hore kopcom, hlavne s naloženým autom sú reakcie motora na stlačenie plynového pedála vlažnejšie a treba ho viac točiť. Pri priemernej spotrebe 8,5 litra LPG sa síce naskýta otázka, prečo som si nekúpil radšej diesel. Úprimne, ak by som mal peniaze na nové auto a teplú garáž, nad benzínom zrejme neuvažujem. Predstava štartovania premrznutého ropáka v zimné ráno a pocit teplého vzduchu z kúrenia tesne pred príchodom do cieľa ma nijak nelákali. Navyše jazdím krátke trasy do 20 km, kde by nafťák viac trpel. Prepočet ceny plynu na diesel vychádza, akoby som jazdil za cca 4,5 litra nafty. Ak sa bavíme o autách o veľkosti a hmotnosti Meganu vyrobené v tom období, asi nie je veľa áut, ktoré by takúto spotrebu dosahovali dlhodobo. A ak áno, cena za opravu turba, dvojhmoty, FAP filtra, vstrekovačov, palivového čerpadla a iných chuťoviek v hodnote stoviek Eur spoľahlivo, najmä u jazdeného auta, zhltnú všetky ušetrené peniaze.

SILNE
Za najväčšie plus považujem priestor pre posádku a pomer cena/ výbava. Vpredu bez kompromisov, rovnako vzadu je priestoru pre nohy aj hlavu dostatok. Trojica pasažierov sa odvezie v pohode. Verzia Sedan a Grandtour majú oproti klasickému hatchbacku rázvor predĺžený o 6 cm a tu sa to naplno prejavuje. Pokiaľ je človek konfekčnej postavy, rozhodne nebude mať problém sa sem zmestiť. Dozadu zvažujúca strecha môže vadiť vysokým dlháňom, pri mojich 177 cm sa hlavou dotknúť stropu nemám šancu. Kufor je tiež dostatočne priestranný, má pomerne pravidelný tvar a pod jeho dnom je ešte mnoho miesta pre rezervné koleso a všetko potrebné náradie. V súvislosti s kufrom mám výtku len ku piatym dverám, ktoré sa na môj vkus neotvárajú dosť vysoko. V aute poteší mnoho odkladacích priestorov. Nechýbajú v prístrojovej doske, dverách, lakťovej opierke, stojany na poháre, nájdete tu puzdro na okuliare či dokonca schránku v podlahe.
JAZDA
Jazdné vlastnosti hodnotím takisto pozitívne. Podvozok je pomerne mäkký, rozhodne z vás nevytrasie dušu ako niektoré tvrdé športovo ladené rebriňáky, na druhej strane sa po ceste neplaví. Auto je pomerne široké a zákruty dovoľuje prechádzať celkom razantne. Nie však s cestujúcimi vzadu, inak lietajú po celom aute. V zákrutách kde by som Formana vo vyššej rýchlosti zrejme prekotil na bok, si to Megane suverénne valí bez náznaku šmyku. A to aj bez ESP. Občas ma svojim prejavom vie potrápiť jednoduchá zadná náprava, ktorá si pri prejazde priečnych nerovností niekedy nevie rady a auto sa rozhúpe a podskakuje na hrboľoch. Ďalej by som chcel vyzdvihnúť ticho v kabíne počas jazdy, keď motor aj napriek vyšším otáčkam neotravuje nadmerným hlukom a aerodynamický hluk je na veľmi prijateľnej úrovni. Nič zlé nemôžem povedať ani na brzdy, ktoré mi síce nepripadajú tak ostré ako sa o nich mnohí recenzenti vyjadrili, ale ich nástup je priamo úmerný stlačeniu pedála a spoľahlivo auto zastavia. Pri prudšom brzdení sa automaticky rozblikajú výstražné svetlá. Za jediné negatívum bŕzd hodnotím zbytočný zásah ABS v situáciách keď to nie je až tak nutné.

Na aute nie je veľa vecí ktoré by mi vyslovene vadili, napriek tomu ich sem napíšem. v prvom rade je to farba auta. Hold, človek pri jazdenom aute musí pozerať na dôležitejšie veci. Svetlohnedá metalíza by bola OK, nevidno na nej tak veľmi špinu, v tomto je super. Vadí mi na nej, ako na slnku mení pod rôznym uhlom farbu. Prvé dni po kúpe ma všetci presviedčali, že auto muselo byť búrané, lebo vraj nárazník má iný odtieň. Z diaľky to skutočne tak vyzerá, pri pohľade zblízka je však jasné, že nárazník má totožnú farbu so zvyškom auta. Na priamom slnku sa farba mení od striebornej cez fialovú až dozelena.
Ďalšiu vec ktorú človek veľmi neovplyvní je kombinácia výbav. V mojom prípade je na aute kopa zbytočností ako napríklad ostrekovače svetlometov, automatické zatváranie okien pri zamknutí (ktoré funguje len sporadicky), alarm alebo systém kontroly tlaku v pneumatikách (ktorý tiež nie je účinný lebo v kolesách nemám senzory). Pokojne by som sa bez nich zaobišiel, na druhej strane by som namiesto toho ocenil napríklad parkovacie senzory (ktoré som si neskôr dodatočne namontoval) alebo stabilizačný systém ESP.
Malú výhradu mám ku dverám batožinového priestoru, ktoré sa na môj vkus neotvárajú dosť vysoko a tak ich aj pri mojej nižšej výške hlavou lížem len tak- tak. Aspoň z nich netrčí obrovský zámok ako na Formane, o ktorý som si vždy kvalitne tresol hlavu. Lakťová opierka je dosť krátka a posunutá príliš dozadu bez možností jej pozdĺžneho posunu. Osobne by som ocenil tunel na lyže v zadných operadlách.V strede sa dá vyklopiť lakťová opierka, no lyže tade neprestrčím. Za najslabšiu stránku celého auta ale považujem prehnanú elektroinštaláciu a slabú prístupnosť niektorých komponentov. Zbytočne pretechnizovaný je napríklad ukazovateľ stavu paliva, ktorý neukazuje podľa reálneho stavu benzínu v nádrži, ale vždy pri tankovaní sa kalibruje a potom ručička klesá podľa prejdených kilometrov a predpokladanej spotreby z palubného PC. V praxi to vyzerá tak, že mi ukazuje stav paliva na rezerve, aj keď mám pol nádrže, lebo auto "nevie", že jazdí na LPG. Celkom slušnou vychytávkou je dažďový senzor. Ten pri jazde na diaľnici pri slabom daždi funguje skvele. Akonáhle však z diaľnice zídem a spomalím, prestane stierať. Zobudí sa až po mojom manuálnom pohybe páčkou. Vtedy začnú stierače makať ako o život, aj keď už je okno suché.

V daždivé dni ma trápi zatekanie do kufru a neviem ani za ten svet zistiť kade. Koberce v kufri sú suché, vodu nachádzam až na úplnom dne kufra pod platom. Má s tým niekto skúsenosti?

Na aute som zatiaľ nič vážne neriešil, krátko po kúpe som menil napríklad predné žiarovky. Prístup k nim nie je žiadna sranda. Pre ich výmenu je treba zdvihnúť auto na zdviháku, vybrať kryt v blatníku a potom žiarovku loviť v útrobách prednej masky. Hneď po kúpe som si všimol nefungujúce svetlá spiatočky. Na vine bolo čidlo na prevodovke. Rovnakú súčiastku som menil aj na Formane, kde dané čidlo stojí 3,50 €. Na Megana stojí rovnaká vec 31 €. Z tohto malého príkladu je jasné, že prípadné opravy prebujnenej elektroinštalácie nebudú lacné ani jednoduché... Ku autu je servisná knižka. Tej ale veľmi neverím, skôr sa spolieham na opravy vykonané predošlým majiteľom, keď krátko pred predajom preukázateľne vymenil rozvody, oleje, filtre a brzdové platničky. Pre pokoj v duši som si aspoň vymenil olej a v dohľadnej dobe vymením aj rozvody. Opäť mi napadá jedno porovnanie s Formanom, kde rozvodová reťaz stojí 18 € a má takmer nekonečnú životnosť, zatiaľ čo rozvody na Megana vyjdú asi na 300 eur. K tomu si treba prirátať takzvaný presuvník, čo je súčiastka starajúca sa o zmenu tlaku oleja a zabezpečujúca variabilné časovanie ventilov. Cena? Okolo 200 Euro... Našťastie je vymenený a ten predošlý vydržal 170 000 km. Stretol som sa s majiteľom Meganu, ktorý nalietal 400kkm a tvrdil mi, že nič také nikdy nemenil. Dúfam že tento vydrží čo najdlhšie. Naopak pozitívne v súvislosti elektronikou hodnotím nasledovnú skúsenosť: Na kábli airbagu vo vodičovom sedadle je chybný spoj, ktorý sa občas preruší pri posune sedadla. Samozrejme sa to prejaví rozsvietením varovnej kontrolky na prístrojovej doske. Kladne ale hodnotím fakt, že aby kontrolka zhasla, stačí konektor zase správne zapojiť. Netreba teda bežať do servisu a závadu vymazať z diagnostiky aby prestali svietiť kontrolky na palubke. V blízkej dobe ma čaká oprava ručnej brzdy, ktorú treba príliš silno ťahať aby auto ako- tak zabrzdila a jej účinok je aj tak slabý. Zohnal som si príručku kde sú skvelé návody, kopa je toho aj na internete a otec je mechanik. Všetky veci som si na aute robil doma sám, prípadne s niekoho pomocou a servis som zatiaľ navštíviť nemusel.

Auto som našiel na inzertnom portáli. Predávajúci bol súkromná osoba, druhý majiteľ auta kúpeného na Slovensku ako nové v Renaulte v BTS. Jednanie na úrovni.

22.11.2019 09:30

300 000 km

300 000 na tachometri, auto stále žije. Od poslednej aktualizácie ubehol rok. Od tej doby som nalietal 30 000 km, navláčil kopu materiálu na barák. Jediná vážnejšia porucha bol alternátor, ktorému som vymenil uhlíky, zberače a ložisko. Vytrvalo svieti kontrolka motoru, ABS a pokoj si nedá ani kontrolka airbagu. Prístrojovka pripomína farebnú hudbu. Interiér vyzerá stále veľmi zachovalo. Zvonku je to horšie, ale ujde to. Bude mi za ním ľúto, ale za symbolický peniaz bude musieť ísť preč. Onedlho snáď zverejním postrehy z nasledovníka.

1.10.2018 23:16

5 rokov spolu

auto vlastním už 5 rokov, za ten čas na tachometri pribudlo zhruba 90000 km, zodral som jedny letné (deriem druhé) a dvoje zimné sady pneumatík, asi šesťkrát som menil olej, dvakrát brzdové obloženie, jednu komplet spojku, dvakrát sviečky, jedny rozvody, jednu prevodovku, niekoľkokrát opravoval slimáka pod volantom, pravidelne menil predné žiarovky, trikrát prešiel bez problémov cez STK, nedávno som menil autobatériu, tyčky riadenia, spodné čapy, menilo sa horné uloženie tlmičov a predné pružiny, repas potreboval aj výfuk. Roky bezproblémového fungovania štartovacej karty vystriedali časy úmorného trápenia a napätia, či auto otvorím alebo naštartujem. Po neúspešných pokusoch o opravu som si napokon karty vyrobil nové a obe fungujú na 100% za zlomok ceny novej karty zo servisu Renault. Aktuálny stav auta: Motor stále v pohode, nedymí, spotreba cca 9 litrov LPG, ťahá v pohode, žerie trochu olej, z auta nikde nič netečie. Od náprav sa čím ďalej tým viac ozývajú pazvuky, hodlám riešiť v dohľadnej dobe. Na kontrolku airbagu som rezignoval. Okrem toho je elektroinšalácia bez jediného problému, všetko od klímy cez centrálne zamykanie až po sťahovanie okien funguje. Občas sa z vonku nedajú otoriť pravé zadné dvere. Veľmi zriedka zarachotí presuvník. Auto stále skvele slúži na vozenie náradia na stavbu, na každodenné dochádzanie za prácou aj na ďaleké výlety. Či by som si znovu kúpil Renault? Určite áno,

26.1.2017 22:38

Nové rozvody

Už to muselo prísť, nechcel som ďalej čakať. Jazdiť viac ako tri roky po kúpe s nevymenenými rozvodmi a spoliehať sa na uistenie pôvodného majiteľa mi už prišlo dosť nezodpovedné a tak som sa rozhodol pre ich výmenu. Presuvník je ako nový, vodná pumpa bola pred smrťou, rozvodový remeň nebol popraskaný, ale vyzeral byť dosť ojazdený. Na výmenu doma som si netrúfal, nemám potrebné skúsenosti ani aretačné prípravky a radšej som to zveril chlapíkovi ktorý robí hlavne Renaulty a mal som na neho referencie.
Drážkový remeň menený nebol, podľa mechanika nie je zatiaľ treba.
Cena nebola najnižšia, no bol som ju ochotný akceptovať pre dodaný materiál z prvovýroby, seriózny prístup a zatiaľ podľa všetkého dobre urobenú prácu.
Po zbežnej prehliadke sa pomaly porúčajú čapy na prednej náprave, zadné brzdové kotúče to majú tiež za pár, ručná brzda je takmer nefunkčná a pôjdu kvôli tomu von zadné strmene. No, auto začalo pýtať bubáky, ale doteraz som do neho nič extra investovať nemusel. Na nové nemám a toto ešte musí pár rokov poslúžiť :) Aktuálny stav km 230000

15.11.2015 09:27

Nová prevodovka+ foto

Tak po dlhšej dobe je čas na pár info: Po čase sa ozvala pravidelná výmena oleja, filtrov, čistenie klimatizácie, výmena tesnenia olejovej vane, silentblok motoru, opätovná oprava slimáku pod volantom, diagnostika a čistenie systému LPG. Po dlhšej dobe, keď som si uvedomoval hlučnejšiu prevodovku a všetci ma uisťovali, že je to v poriadku, mi za jazdy, našťastie len 15 km od domu hlasno ruplo v prevodovke a zostal som nepojazdný stáť so zadretou prevodovkou bez možnosti odťahu na lane. Nasledoval odvoz odťahovou službou a pracná výmena za novú prevodovku doma v garáži.

27.5.2015 22:30

Zase pár porúch a postrehov

Od posledného updatu som za pol roka nalietal ďalších 12000 km a blíži sa výmena oleja. Na tom starom mám najazdené niečo cez 20000. Olej je kúpený, už len naliať :)
Autom jazdím prakticky denne, prevažne kratšie trasy, no absolvoval som aj dlhšie presuny v rámci okolitých štátov. Nezaobišlo sa to bez porúch, ale doteraz ma nič vážne netrápilo a auto ma nikdy nikde nenechalo.
Ako prvý mi odišiel "slimák" pod volantom, takže mi svietila kontrolka airbagu a nefungoval tempomat. Svojpomocne som si to opravil. Kto chce ušetriť 200 € za výmenu komplet páčok pod volantom v Renault servise, som ochotný pomôcť s opravou :) Kolísanie otáčok a skapínanie motora som vyriešil vyčistením škrtiacej klapky. Rovnako som vymenil sviečky a tesnenia na sacom potrubí. Konečne po dlhom odklade som doriešil káble airbagu pod prednými sedadlami. Problém so samovoľným spúšťaním okna u vodiča zmizol po odpojení batérie. Vysoká spotreba popisovaná v predošlom príspevku nezmizla, čaká ma návšteva servisu, diagnostika a uvidím, čo sa bude dať robiť. Hlavný problém, ktorý ma ale trápi v poslednej dobe je nadmerný hluk prevodovky. Hoci prevody idú radiť ľahko bez drhnutia, prevodovka je sama o sebe pri zaradenom stupni hlučnejšia a pri rýchlosti nad 100 km/h je rámus dosť nepríjemný. Nad 130 km/h človek nepočuje vlastné slovo :( Zvažujem výmenu prevodovky, ak ale má niekto skúsenosť ako riešiť nadmerný hluk, budem vďačný za každý postreh.

23.11.2014 23:49

Po letnej odstávke a príprava na zimu

Auto stálo celé leto doma pred barákom, kým ja som bol v zahraničí a dral služobáka. Ak na to bude čas, o mojom otrokovi Suzuki Wagon R+ napíšem pár postrehov. Megana mi samozrejme doma trochu prevetrali, brácho s ním v rámci road tripu okolo Slovenska nalietal 1200 km. Pred zimou som autu doprial menší servis- výmena vzduchového a kabínového filtru, oprava ťukanca na čelnom skle, výmena vadných tlačidiel ovládania predných okien a zopár žiaroviek. Hoci som celkovo s autom veľmi spokojný, registrujem pár porúch a pridávam pár postrehov:
1.) Neviem ani za svet prinútiť ručnú brzdu, aby fungovala. Chystám sa na kompletný repas zadných čelustí a výmenu brzdových laniek
2.) Novinka- pár krát sa mi stalo, že som prišiel ku autu a našiel si pootvorené okno u vodiča asi o 5 cm. Okno sa samovoľne spustí, kedykoľvek ho to napadne. Nikde na fórach som nenašiel tému, ktorá by takúto poruchu riešila. Stretol sa s tým niekto?
3.) Motoru po zošliapnutí pedálu klesnú otáčky asi na 400 ot/ min, pridusene sa zatrasie a potom zrazu otáčky vyletia, primerane k úrovni stlačenia plynového pedálu. Tento jav pripisujem zanesenej škrtiacej klapke, s jej čistením plánujem vymeniť aj sviečky.
4.) Rovnako ma trápi aj zvýšená spotreba. Hoci jazdím športovejšie ako pri kúpe, keď som spotrebu hravo držal okolo 7,2/ 100 km, teraz sa neviem vpratať pod 8 litrov ani pri ľahkej nohe :(
5.) Na moje veľké potešenie nízka spotreba oleja. Od poslednej výmeny oleja, po najazdení 10000 km som do motora "cvrkol" len asi pol litra.
6.) Mám model s automatickou klímou a dažďovým senzorom. Pod krytom pri elektrickom vnútornom spätnom zrkadle, kde je dažďový senzor, som objavil zvláštnu súčiastku, ktorej účel som nezistil ani zo servisného manuálu. Je to plastová trubička, v ktorej je malinký ventilátor, ktorý fúka vzduch na akýsi senzor, ktorý vyzerá ako malá šošovička na tenkých drátikoch. Predpokladám, že je to senzor teploty alebo vlhkosti pre klimatizáciu. Odpojil som ho, lebo ventilátor vydával nepríjemné bzučanie. Zmenu vo fungovaní klimatizácie som však nepostrehol.
7.) Auto je po víkende pripravené na zimu, obul som zimné gumy, skontroloval podvozok, nalial nemrznúcu zmes, auto dôkladne poumýval a navoskoval. Konzervačný vosk som nastriekal pred časom aj do dutín podbehov. Len preventívne, "odmenou" mi dlho bol chemický smrad v aute...

20.5.2014 21:33

Reset palivomeru- SOLVED

V recenzii som uviedol problém s ukazovateľom stavu benzínu, ktorý sa kalibruje vždy pri tankovaní a potom ručička klesá podľa prejdenej vzdialenosti a stavu najazdených km. Auto ale "nevie" že jazdí na LPG, preto ukazuje stav rezervy aj napriek plnej nádrži. Riešením je chodiť každú chvíľu na benzínku a cvrknúť tam hoci len liter benzínu, čo je otrava. Naučil som sa teda kontrolku rezervy ignorovať, no raz po tom, ako som zabudol prepnúť na LPG, nevedomky som vyjazdil benzín a zostal začudovaný trčať v noci na ceste bez benzínu, som sa rozhodol trochu labovať a problém riešiť. A podarilo sa, tak možno pomôžem aj ostatným meganistom jazdiacich na LPG s rovnakým problémom.
Pod zadnými sedákmi je kryt k nádrži a palivovému čerpadlu. Vedú do neho 4 káble: Dva hrubšie poháňajú čerpadlo, dva tenšie vedú od senzora na plaváku. Jeden z tých tenších, oranžový, som prestrihol a pretiahol som od neho kábel až ku prístrojovke, kam som namontoval rozpínacie tlačidlo (okruh sa preruší pri stlačení, cena 0,60 €).
Pre resetnutie plaváku treba držať tlačidlo stlačené a zapnúť zapaľovanie (zasunutá karta, podržať START tlačidlo, nestláčať spojku). Pri stlačenom tlačidle riadiaca jednotka nedostáva signál zo senzoru na plaváku. Asi po minúte stáleho držania sa rozsvieti kontrolka SERVICE a ručička palivomeru skočí do polohy MAX. Vtedy treba tlačidlo pustiť a vypnúť zapaľovanie. Pri ďalšom štarte už palivomer ukazuje reálny stav v nádrži.
Možno to znie komplikovane, ale je to zrejme jediný spôsob ako s tým vybabrať a vždy je to lepšie, ako keď v kuse do očí svieti oranžová kontrolka a auto pri každom naštartovaní hystericky pípa. Mám to otestované, už takto fungujem asi 2 mesiace.
P.S.: Do senzoru plaváku vedie oranžový a hnedý kábel. Prerušením hnedého káblu to daný efekt nespĺňa, spínač treba pripojiť na oranžový kábel.
P.S. 2: Ak natankujete plnú nádrž, alebo aspoň nad polovicu, ručička palivomeru bude ukazovať reálny stav benzínu v nádrži.

Další vozy Renault Mégane

Auto len jazdí a jazdí, postupne sa ale začínajú ozývať pazvuky od prednej nápravy.

K praktickému využitiu auta nemám výhrady. Nedostatok vidím v rýchlom špinení zadnej časti auta a odletovaní nečistôt presne do oblasti kde sa nachádza ventil na tankovanie LPG.

Priestor pre posádku je dostatočný, rovnako aj kufor je pre mňa veľký viac než dosť.

Aj napriek elektronickému posilňovaču je volant príjemne tuhý, rýchlosti sa radia presne a pod zadkom mám pocit istoty. Kritiku musím ale vzniesť nad zadnou nápravou s tendenciou poskakovať.

Auto je veľmi tiché, do 130 km/h bez problémov. Pri vyšších rýchlostiach začína výraznejší aerodynamický hluk a aj inak tichý motor o sebe dáva značne vedieť.

Pri jazde na benzín by to bola diera na peniaze, pri prevádzke na LPG so spotrebou porovnateľnou s menšími autami hodnotím spotrebu kladne. Spotreba oleja je zanedbateľná a zákonná poistka stále na prijateľnej úrovni.

Horšia dostupnosť niektorých dielov, v niektorých prípadoch vyššie ceny.

Na normálne vozenie akurát. Chýba mu ťah v nízkych otáčkach a pri naloženom aute stráca dych do kopca.

Viď kapitola "Provozní náklady"

Hlavne po zahriatí veľmi tichý a v kabíne pri behu na voľnobeh takmer nepočuteľný. Zvukový prejav hodný aj vyššej kubatúry. Pri diaľničnom tempe ale točí vysoké otáčky a dáva o sebe vedieť.

Rozmerné sedáky, vysoké operadlá s dobrým bočným vedením a nastaviteľné hlavové opierky

Kotúče na oboch nápravách, silný účinok a lineárny nástup. Občas sa mi zdá, že ABS je trochu precitlivelé.

Priestor OK, chýba mi väčší počet háčikov pre uchytenie predmetov, uvítal by som tunel na lyže v zadných operadlách.