BMW řada 7 750i F01

BMW řada 7, foto 1 BMW řada 7, foto 2 BMW řada 7, foto 3 BMW řada 7, foto 4 BMW řada 7, foto 5 BMW řada 7, foto 6 BMW řada 7, foto 7 BMW řada 7, foto 8
BMW řada 7, foto 9 BMW řada 7, foto 10 BMW řada 7, foto 11 BMW řada 7, foto 12 BMW řada 7, foto 13 BMW řada 7, foto 14 BMW řada 7, foto 15 BMW řada 7, foto 16 BMW řada 7, foto 17 BMW řada 7, foto 18 BMW řada 7, foto 19 BMW řada 7, foto 20 BMW řada 7, foto 21 BMW řada 7, foto 22 BMW řada 7, foto 23 BMW řada 7, foto 24 BMW řada 7, foto 25 BMW řada 7, foto 26 BMW řada 7, foto 27 BMW řada 7, foto 28 BMW řada 7, foto 29 BMW řada 7, foto 30 BMW řada 7, foto 31 BMW řada 7, foto 32 BMW řada 7, foto 33 BMW řada 7, foto 34 BMW řada 7, foto 35 BMW řada 7, foto 36 BMW řada 7, foto 37 BMW řada 7, foto 38 BMW řada 7, foto 39 BMW řada 7, foto 40 BMW řada 7, foto 41 BMW řada 7, foto 42 BMW řada 7, foto 43 BMW řada 7, foto 44 BMW řada 7, foto 45 BMW řada 7, foto 46 BMW řada 7, foto 47 BMW řada 7, foto 48 BMW řada 7, foto 49 BMW řada 7, foto 50 BMW řada 7, foto 51 BMW řada 7, foto 52 BMW řada 7, foto 53 BMW řada 7, foto 54 BMW řada 7, foto 55 BMW řada 7, foto 56 BMW řada 7, foto 57 BMW řada 7, foto 58 BMW řada 7, foto 59 BMW řada 7, foto 60 BMW řada 7, foto 61 BMW řada 7, foto 62 BMW řada 7, foto 63 BMW řada 7, foto 64 BMW řada 7, foto 65 BMW řada 7, foto 66 BMW řada 7, foto 67 BMW řada 7, foto 68 BMW řada 7, foto 69 BMW řada 7, foto 70

Přezdívka auta F01 Rok výroby 2008 Koupeno ojeté najeto [km]:104000 palivo: benzin počet válců: 8 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 4395 výkon [kW]: 300 kroutící moment [Nm]: 600 zrychlení 0-100 km/h [s]: 5.2 maximální rychlost [km/h]: 250 počet rychlostí: 6 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 20 pohon kol: zadní spotřeba [l/100km]: 11.4

Dlho som váhal, či sem svoju recenziu umiestniť, ale nakoľko tu ešte tento model nie je, chcem sa s Vami podeliť o dojmy z auta, o kúpe ktorého som pred časom ani nesníval.

Som vyštudovaný strojár, ale podnikám v oblasti IT technológií. Tu existuje iba 0 a 1 - áno alebo nie - a nič medzi tým. Mám malú firmu, nie som žiadny veľkopodnikateľ. Som človek, ktorý tvrdo pracuje a tak, ako moji zákazníci očakávajú odo mňa stopercentnú prácu, aj ja si chcem za svoje zarobené peniaze užiť to najlepšie, na čo som schopný zarobiť. Mám rád kvalitnú techniku - audio, hodinky, pochopiteľne pekné ženy a samozrejme automobily...

Ale poďme pekne po poriadku.

Počas môjho života som nevystriedal veľa aut. Pri nakupovaní všetkých vecí sa totiž držím zásady kupovať v rámci možností čo najkvalitnejše veci s tým, že kupujem na viac rokov. Radšej si počkám a kúpim to čo chcem - nerád robím kompromisy, ktoré by ma mohli časom bolieť.
BMW pozitívny som sa stal v roku 1985 po prečítaní recenzie na BMW 3 vo vtedajšom časopise Stop.

Prvé auto, ktoré som vlastnil bola Škoda 100. Nakoľko už dosluhovala, začal som pozerať po niečom lepšom a samozrejme som skúsil aj BMW. Nezabudnem na moju prvú jazdu s BMW 528i (žralok) - rok výroby 1982 - famózne auto.
Po skúšobnej jazde som dva týždne chodil ako bez duše. Prechod zo Š 100 - to bol iný svet. Ale 180 000,- korún bola v roku 1992 na mňa veľká suma a vtedy mali koruny podstatne vyššiu hodnotu ako teraz. Nakoniec som kúpil Peugeot 305 diesel. Bol to prvý a aj posledný diesel, ktorý som vlastnil.

Potom nasledoval Renault 25 2.2 benzín, manuál. Bral som ho kvoli výbave, koža, elektrika, na svoju dobu super audio, pohodlné vozenie - a ešte stále som nemal na BMW.
Ako správny Renault - elektrika si žila svojim životom - hrdzavelo to až hrôza.

V roku 1999 nastal čas na zmenu. Už som mal vytipovanú novú lásku - BMW 5 - E34.
Problém bol zohnať vhodné auto. 518-tok a 520-tok bolo ako maku, ale to nemalo význam kupovať. Boli to autá bez výbavy (ja to nazývam "holátka") a spotreba vyššia ako u 525i.
O kúpe z Nemecka som neuvažoval, lebo vtedy mali paradoxne tieto autá lepšiu cenu u nás ako v Nemecku. Nakoniec som kúpil auto, ktoré som dvakrát odmietol a paradoxne som zistil, že to bolo najlepšie auto, ktoré som skúšal - 525i 24V Vanos, ASC+T, klimatizácia, elektrika, veľmi slušné audio Pioneer a veľa výbavy naviac. Obul som ho do pneumatík Michelin Pilot Sport - jazdilo to skvele.
E34 je z môjho pohľadu jeden z najkrajších bavorákov. Absolútne nadčasový čistý design, v tej dobe mu vedelo konkurovať designom iba jediné auto - Peugeot 405, a samozrejme ešte jedno auto tej doby - Lamborghini Diablo... Pozor, je to môj názor.

Čas ale plynul a E34 pomaly dosluhovala. Problém bol v tom, že sa mi žiadny bavorák z vtedajšej produkcie nepáčil. Aj preto som hýčkal a udržiaval moju E34 toľko rokov.

Prečo som zvolil 7-er F01 ?
O Banglovej 5-er som ani neuvažoval, jednoducho sa mi nepáči. Síce má techniku, ktoré je ešte stále oproti niektorým značkám o niekoľko levelov vyššie, ale estetické dôvody jednoznačne prevážili. Okrem toho ľudia nevedeli, čo by za tieto autá pýtali - o výbave už ani radšej nehovorím.
Nová 5-er je krásne auto, ale novú 5-er som zamietol z nasledujúcich dôvodov. Výrába sa od 2010, teda bolo to v dobe, keď som začal riešiť kúpu zhruba ročný model. Takéto autá sa po roku predávajú iba z týchto dôvodov. Majiteľ zomrie a rodina to predá, majiteľ sa dostane do finančných ťažkostí a auto mu zoberú, majiteľ auto vráti a ide do 7-er a ten najpravdepodobnejší - auto bolo havarované alebo má auto také problémy, že sa ho majiteľ rozhodol zbaviť.
Ešte sa pozastavím pri ponukách takzvaných predvádzačiek. Tie dostávajú pekne na hubu, bol som na predvádzacích jazdách v BMW, videl som čo sa s nimi robilo. Zamestnanci miestneho dealera boli na uterák. Tie autá dostali za deň tak na hubu ako nedostanú za pol roka bežnej prevádzky.
A chráň BOH kúpiť predvádzačku, ktorú testovali redaktori...

Ďaľší dôvod, je ten, že ako protipól 750i mi vychádza iba 550i a s odretými ušami možno 535i. Ale zohnať takéto auto vo výbave zodpovedajúcej výbave 750i sa jednoducho nedá za rozumnú cenu.
Nakoľko nie som fanúšik modelov X5 a X6, o týchto autách som vôbec neuvažoval.

Nakoniec mi ako jediná voľba zostala BMW 7 - Banglov model po facelifte.
Pri 5-ke musel robiť dosť kompromisov, teraz som si stanovil jasné pravidlá:
Benzín 740 - 750, Night Vision, bledá koža, adaptívne svetlomety, SoftClose, Hifi systém professional, pekné elektróny plus čo najviac výbavy naviac.
Bol som pečený - varený na mobile.de a ako som pristupoval na vyššiu cenu auta, nakoniec som sa dostal na rozhranie stará - nová "sedma".
Staré "sedmy" som mal naštudované tak, že som podľa fotografií exterieru a interieru vedel zistiť na výbavu vozidla a nad obligátnym "MEGA VOLL" v inzerátoch som sa iba usmieval.
Zrazu som pri zúfalom hľadaní zistil, že už aj model F01 je v relatívne dobrých cenách. Problém bol v tom, že som nevedel odhadnúť výbavu, lebo všetky prvky sú umiestnené inak.
Nakoniec som sa v tom nejako zorientoval, vybral tri autá a poďme ho s kamošom Tondom, ktorý bol mimochodom aj pri kúpe E34-ky, do Nemecka.
Samozrejme, že deň pred odchodom mi jedno auto niekto vyfúkol a tak sme s úzkou dušičkou vyštartovali smer Nemecko.
Ako sme sa blížili k prvému autu, počasie nám dalo najavo, že si to budem musieť vybojovať.
Cez totálny lejak sme sa dostali k môjmu hlavnému favoritovi č. 1 do Bielefeldu.
Miestny turecký predajca si pojem "unfallfrei" vysvetľoval asi nejako po turecky - obité elektróny, nerovnaké špáry na zadných dverách a čerešnička na torte - predný nárazník na jednej strane nesedel asi o 2 cm. Hlavne, že fungovali bočné roletky na dverách...

Premoknutí sme rýchlo nasadli do auta a vyrazili smer Dusseldorf.
BMW Niederlassung - Gebrauchte Automobile je 5 poschodová budova, v ktorej je vystavených celkovo viac ako 500 jazdených vozidiel.
Ujal sa nás veľmi sympatický predajca Michael Schwikart. Po počiatočnom šoku, keď auto nevedeli nájsť, sa zrazu situácia začala meniť v náš prospech.
Priznám sa, paradoxne toto bolo opäť auto, ktoré som mal na konci poradovníka, ale po zhliadnutí mi padla sánka. Na mobile.de bol totiž dosť nekompletný popis výbavy.
Keď som si vyžiadal kompletnú výbavu vozidla, som fakt, že koža nie je bledá ale hnedá som tak nejako okamžite rozdýchal :)
Jednanie s obchodníkom bolo na veľmi profesionálnej úrovni, cena šla dole, pridali komplet zimné disky + pneu. Keďže bolo treba urobiť novú STK, promptne nám vybavili hotel so zľavou pre firemných zákazníkov.
Všetko prebiehalo neskutočne rýchlo - prišli sme tam o 12:30 a o 13:45 sme si po ubytovaní vďaka Tondovi dávali prvé slivovice a pokračovali sme v miestnom hoteli, kde Tondo musel gréckemu majiteľovi vysvetľovať, že veľké pivo sa nepodáva v 3 decovom pohári na stopke ani v 4 decovom, ale že veľké pivo je polliter - českí bratia by asi tiež protestovali proti takémuto zverstvu páchanému na našom národnom nápoji. Na tretí pokus to našťastie pochopil, a už nič nestálo v ceste oslavám dobrého nákupu. Dokonca sme ráno zistili, že nám tie "malé" pivá nakoniec ani neúčtoval :)

Na druhý deň po krátkej prechádzke po Dusseldorfe a nákupe obligátnych suvenírov sme naklusali plní očakávania do showroomu. Po asi hodinovom omeškaní, za ktorým stálo práve urobenie TUV (STK) a následnej prípravy vozidla sme sa konečne dočkali. Pred salónom ma čakalo naleštené, vykúrené (bol január) a naštartované MOJE BMW.
S úzkou dušičkou som sadal do auta ma prvú skúšobnú jazdu, ktorá mala 10 - slovom desať metrov. Vzhľadom k proporciám BMW 5 E34 a BMW 7 F01 asi tušíte, že som bol vyklepaný ako osika. Obchodník, sa ma síce snažil čo najpodrobnejšie zoznámiť so základnou obsluhou vozidla, ale v takýchto situáciách si človek zapamätá veľmi málo.

Rýchlo som doplatil zvyšok sumy, roztrasený som nasadol do auta a vydali sme sa na cestu domov. Našťastie sú Nemci veľmi tolerantní vodiči. Zbadali "sedmu" na prevozných značkách, ktorá sa motala medzi jazdnými pruhmi a okamžite som mal vytvorený koridor. Našťastie výjazd na diaľnicu nebol ďaleko a tak sme o chvíľu za vypuknutia bujarých osláv miestnych vodičov opúšťali Dusseldorf.

Ako sme sa vzďaľovali od Dusseldorfu, pomaly som sa upokojil a začal zoznamovať s vozidlom. Preto začnem trochu netradične práve podľa toho, čo som vyskúšal prvé a čo mi dosť pomohlo pri bezpečnom dopravení vozidla domov.

Najskôr popíšem bezpečnostných asistentov a prvky výbavy, ktorými je auto vybavené.

Asistenti:

"Lane Departure Control" je systém, ktorý sleduje vybočenie vozidla z jazdného pruhu. Pri opustení jazdného pruhu začne vibrovať volant a šípka vás upozorní, že ste mimo jazdného pruhu. Ak predtým zapnete smerovku, systém nereaguje, čiže nedochádza k zmätočným upozorneniam. Veľmi mi to zo začiatku pomohlo, lebo som sa nemusel spoliehať iba na spätné zrkadlá a postupne som získaval prehľad o tom, aké sú bočné vzdialenosti vozidla. Pri predbiehaní som si ale ešte stále preventívne nechával miesto, ako by som riadil kamión.

"Head Up" displej je vlastne projekcia dôležitých údajov z prístrojovej dosky a palubného displeja na čelné sklo.
Head Up displej je fantastická vec z toho dôvodu, že vodič šetrí cca 1 sekundu reakčného času tým, že nemusí pozerať na prístrojovú dosku. Všetky dôležité údaje (aktuálna rýchlosť, obmedzenie rýchlosti) a výstrahy sa automaticky premietajú na čelné sklo. Ďalej sa sem samozrejme premietajú údaje z Lane Departure Control, navigácie (napr. tvar križovatky), systému ACC, ako aj výstrahy zo systému Night Vision a tiež všetky výstrahy (pokles vonkajšej teploty, nedostatok vody v ostrekovačoch, málo benzínu - výstraha pri dojazde 100km a 50 km a pod...)
Moja radosť z toho, že nemusím sledovať značky skončila po prekročení hraníc v Kitsee. Systém sa odmlčal, nevie identifikovať slovenské značky...
Komunikoval som to so slovenským BMW a bohužiaľ to u nás nefunguje, vraj v Čechách sa to sem-tam chytí...

Edit 19.01.2013
Systém mi na Slovensku nebude fungovať, nakoľko je u nás táto služba spojená s iným prvkom výbavy ako v západoeruópskych krajinách. V čechách by to malo fungovať aj na mojom aute.
Nechcem to tu podrobne rozpisovať, pokiaľ bude mať o informácie niekto záujem, rád mu prepošlem celú odpoveď z BMW.

"Night Vision" je ďaľšia super vec, ktorá sa môže zdať zbytočná, ale pokiaľ Vás raz ochráni pred kolíziou s neosvetleným, resp. ožratým chodcom alebo so zverou, budete spokojní, že
sa v aute nachádza a neriešite pokrivené plechy alebo v tom horšom prípade nemusíte absolvovať výsluchy na polícii, kde z vás samozrejme ako vlastníka takéhoto auta urobia okamžite arogantného zločinca, ktorý jazdí preto, aby zrážal ľudí...
Princíp je na báze infračervenej kamery, ktorá sníma tepelný odraz živých organizmov. Systém disponuje integrovaným rozpoznávaním osôb. Systémom sú rozpoznané objekty s tvarom podobným človeku.

"Active Cruise Control with Stop and Go" je systém, ktorý funguje na báze radaru. Má dve funkcie. Jedna je, že v režime radarového tempomatu kontroluje vzdialenosť medzi vozidlami a udržuje nastavenú vzdialenosť medzi vozidlami a dokáže vozidlo úplne zastaviť, pokiaľ zastaví vozidlo pred vami a vypne motor. Ak sa vozidlo pred vami pohne do 3 sekúnd, motor automaticky naštartuje a vozidlo sa pohne. Druhá funkcia je monitoring nebezpečného priblíženia sa k vozidlu pred vami. Akonáhle systém vyhodnotí nebezpečné priblíženie, zobrazí sa výstraha na prístrojovej doske, resp. na HeadUp displayi, najskôr iba ikona, neskôr aj akustická signalizácia.
V kritickej situácii by malo nastať okamžité brzdenie vozidla. Výstraha sa mi párkrát zobrazila. Či to aj brzdí, nebudem skúšať, nie som samovrah. Verím, že to funguje...

Zvyšok výbavy:

"SideView" - kamery umiestnené v predných blatníkoch snímajú obe strany výjazdovej komunikácie na vzdialenosť 100m. Obraz sa prenáša na stredový displej, foto je umiestnené v galérii. Veľmi praktická vec pre výjazd na cestu v neprehľadných miestach.

"Park Distance Control" + cúvacia kamera. Bez tejto dvojice asistentov by bolo parkovanie asi dosť veľkou zábavou. V dnešnej dobe už veľmi bežná pomôcka v automobiloch.
Kamera samozrejme ukazuje aj trajektóriu pohybu vozidla v závislosti od natočenia predných kolies. Trajektória kopíruje vonkajšie obrysy auta a teda ak chcete napríklad zaparkovať čo najbližšie k obrubníku, musíte si virtuálne presunúť trajektóriu až za obrubník.
Je to logické, lebo v prvom rade ide o to, aby človek nezavadil karosériou o prekážku. Chce to trochu praxe, ale človek si zvykne.
Pri vchádzaní do garáže som si zvykol kvoli zjednodušeniu tiež aktivovať aj zadnú kameru a samozrejme musím sklápať zrkadlá, lebo pri odklopených zrkadlách mi zostávajú cca 2 centimetre na každej strane...

"AutoHold" - doplnková funkcia, pri ktorej sa po zastavení automaticky aktivuje ručná brzda a pre rozbeh stačí pridať plyn.

Ako pravovernému rockerovi, mi dušu pohladil Hifi Systém Professional Harman Kardon.
Zvuk je veľmi dobrý, škoda, že to nie je Bang & Olufsen, ale vďaka aj za to. Cestou som počúval iba rádio, lebo som samozrejme zabudol zobrať nejaké obľúbené CD-čka. Nemecké a rakúske stanice hrali super. Asi je to aj tým, že veľa ich bolo digitálnych. No a výber starších skladieb zo 70 rokov, ktoré hrali miestne stanice mi hladil dušu a vyvolával zimomriavky po celom tele. Stanice neladíte, auto vyhľadáva stanice samo a ponúka vám ich v menu na palubnom počítači alebo na prístrojovej doske, čo tiež podstatne zvyšuje bezpečnosť jazdy - veľa nehôd sa stáva iba "vďaka" ladeniu rozhlasovej stanice.
Doma som samozrejme nahodil do prehrávača svoju obľúbenú hudbu, systém skvele reprodukuje či už Spring od Antonia Vivaldiho, Time Machine od Joea Satrianiho ale aj rockové a metalové klasiky od Def Leppard alebo Metalliky. Na rozdiel od Bang and Olufsenu je to skôr na rockovú hudbu. B&O je viac analytický. Ale to je skôr do inej rubriky.

Veľmi užitočnou vecičkou nastavenia sound systému, ktorá tiež svedčí o tom, že chlapci z BMW rozmýšľajú je, že hlasitosť zvuku sa po odstavení auta a opätovnom naštartovaní nastaví na štandartnú hlasitosť. Párkrát som to ocenil. Raz sa mi stalo, že som šiel na "priateľské stretnutie" a až do dojazdu do cieľa interier drtily gitary z Holier Than Thou od Metalliky v dosť politicky nekorektnej sile. S vidinou krásneho večera som usadil dámu, nasadol do auta a ako som štartoval, spomenul som si, ako som mal hlasne hudbu. V duchu som sa kalkuloval, že ak to zareve, tak čistím sedačku, dáma sa môže ísť prezliecť a je po romantickom večeri... Našťastie sa tak nestalo... :)

Dlhším počúvaním audia som zistil, že systém má tendenciu pri vysokých úrovniach hlasitosti strácať na basoch na úkor zvyšku zvukového spektra. Pri normálnych úrovniach hlasitosti hrá systém vyvážene. Môže to byť spôsobené buď miernym poddimenzovaním basového zosilňovača alebo je to vec procesingu audiosystému. Jednou z ďaľších príčin by mohol byť aj enormný príkon basového zosilňovača, nakoľko toto spektrum zvuku potrebuje najväčší výkon a preto je výkon basového zosilňovača limitovaný s ohľadom na preťažovanie elektrickej sústavy vozidla. Ale to sú iba moje dohady.

Samostatná kapitola sú svetlá. Dynamické bixenony s funkciou "Adaptives kurvenlicht" majú funkciu natáčania podľa natočenia volantu ale zároveň aj nastavovanie horizontálnej polohy v závislosti na náklone vozidla pri jazde do kopca a z kopca (princíp gyroskopu) - samozrejmosť je asistent diaľkových svetiel resp. denných svetiel. Svetlá svietia fantasticky, celú cestu z Nemecka som prešiel na tlmených svetlách aj keď v niektorých úsekoch bola dosť zlá viditeľnosť. Oči a samozrejme aj telo to podstatne menej zaťažuje.

Na to že svetlá nepoužívam v adaptívnom režime som prišiel zhruba po mesiaci jazdenia - priznám sa cítil som sa ako idiot a preto som to sem zo začiatku radšej nenapísal :)
Svetlá sa totiž dajú používať aj v štandartnom režime, nakoľko adaptívne svetlomety sú za príplatok.
Podotýkam, že v tzv. A režime sa cez deň svetlomety nezapnú, auto ide iba na tzv. Angel Eyes.
V noci je to celkom pekné divadielko.
Po vypnutí motora sa totiž svetlomety vrátia do parkovacej polohy. Ak máte vytočené kolesá prednej nápravy, po naštartovaní začína kalibrácia svetlometov - najskôr sa nastavia vo vodorovnom smere podľa gyroskopu a potom sa natočia podľa polohy predných kolies.

Z ďaľšej výbavy spomeniem:
automatické stmavovanie zrkadiel (to som mal už na E34 z 1990), automatická dvojzónová klimatizácia vpredu i vzadu, vyhrievanie volantu + elektronické nastavovanie vo všetkých smeroch, vetranie a vykurovanie sedadiel, masážna funkcia sedadiel, pamäte sedadiel, funkcia gentleman (z miesta vodiča nastavíte polohu sedadla spolujazdca), strešné okno (to jediné som nechcel - ale je tam), programovateľné ochladzovanie, vykurovanie interieru v naprogramovanom čase, vykurovanie interiéru zvyškovým teplom z motora, Brake Energy Regeneration (energia pri brzdení sa používa na dobíjanie batérie a pri prudkej akcelerácii sa odpája alternátor kvoli maximálnemu využitiu výkonu motora), Tire Pressure Control (kontrola tlaku v pneumatikách), dažďový senzor, SoftClose dverí a kufra, bezkľúčové ovládanie, DAB tuner, televízny tuner, internet, bluetooth, navigácia Professional CIC, Ambientne osvetlenie, keramické povrchy ovládačov, hlasové ovládanie, DVD prehrávač + DVD menič (áno - sú tam oba), harddisk s možnosťou ukladania hudby - tento disk slúži primárne pre Navigáciu Professional CIC.

Dojmy z exterieru

Keď som prvý krát videl tento model, bol som trochu sklamaný - auto zo šikmého pohľadu na mňa vôbec nepôsobilo dojmom 5 metrovej limuzíny, človek by mu odhadoval pokojne o 20 cm menej.
Podrobnejšie skúmanie však začalo odhaľovať jeho skutočné "JA".
Keď sa však vedľa neho postaví iné auto, už je veľkostné rozdiely vidieť.
Ak sa na auto pozeráte z výšky, nepôsobí takým majestátnym dojmom ako stará (Banglova) 7-er. Je to spôsobené tým, že auto má oproti starej 7-er viac zaoblené tvary.
Najslabším dojmom auto pôsobí pri bočnom pohľade a mierne negatívne vnímam bočné spracovanie zadných koncových svetiel.
Famózny je pohľad zozadu do koncoviek výfuku. Pri tomto pohľade na fotografie, keď som ešte auto iba hľadal som okamžite zamietol kacírsku myšlienku - aj keď iba veľmi chabú - na diesel. Samozrejme srdiečko chcelo benzín a ten zadný pohľad, to by som sa trápil po celý život.
Niektoré detaily karosérie sa bohužiaľ na fotografiách zachytiť nedajú, jednoducho fotografia je stále 2D - nie je plastická. Krásne sú krivky v zadnej časti okolo zadného kolesa. Ak sa na auto pozeráte od zadných svetiel alebo od zadných dverí zhora ste tesne pri aute, vynikne krásne tvarované svalnaté rozšíenie zadných blatníkov. Snažil som sa to odfotiť, bohužiaľ na fotografii to tak nevynikne...
V niektorých pohľadoch je auto dosť nefotogenické, ale to je problém takmer všetkých aut. Ak si chcete utvoriť reálny obraz o dizajne auta, treba si ho pozrieť zblízka a hlavne naživo.
Odosobniť sa a pomaaaaaličky okolo neho prechádzať a pozerať z viacerých uhlov...
Za zmienku stojí dizajn prednej kapoty v nadväznosti na aerodynamiku auta. Všimol si to už počas cesty z Nemecka domov, že aj keď šli predo mnou autá v relatívne malej vzdialenosti a bola mokrá cesta, čelné sklo bolo stále čisté. Na kapote bolo vidno čiary od vody ako táto obtekala čelné sklo a bokmi odchádzala von. Maličkosť, však ? Skrátka, každá krivka má na aute svoje opodstatnenie.

Dojmy z interiéru

Vozidlo má bezkľúčové ovládanie a teda stačí mať príslušný kľúč vo vrecku.
Dvere sa otvárajú a zatvárajú dotykom na kľučku. Po načítaní profilu z diaľkového ovládania sa po otvorení dverí automaticky prispôsobí nastavenie interieru jeho "pánovi".

Po usadnutí do auta a dovretí dverí systémom SoftClose vás obklopí ticho, pocit pokoja a podvedome sa človek začne usmievať. Je to taký divný pocit, nie nadradenosti, ale skôr hrdosti typu - ako to vedia povedať českí bratia - "hele - tahle kára mi říká pane".
Všetko je na svojich miestach, kvalitné spracovanie interiéru je v tejto triede pochopiteľne samozrejmosť, základné ovládacie prvky sú intuitívne ľahko dostupné.
Prístrojová doska je prehľadná, podsvietenie prístrojov je biele alebo červené. Do červena sa zmení v prípade ak poklesne vonkajšia svetelná intenzita - teda, keď sa začne stmievať.
V strede tróni otáčkomer a ukazovateľ rýchlosti, naľavo ja palivomer a napravo ukazovateľ teploty oleja. Medzi otáčkomerom a rýchlomerom je miesto pre zobrazovanie informácií z adaptívneho tempomatu, lane departure control ako aj výstrahy pri nebezpečnom priblížení vozidla.
V strede palubnej dosky je umiestnený hlavný displej, ktorý slúži na nastavovanie cez systém iDrive ako aj zobrazovanie zvolených informácií. Displej je možné rozdeliť na dve časti, kde na ľavo sa môžu zobrazovať napríklad údaje z navigácie a napravo údaje o spotrebe.
iDrive ma veľmi príjemne prekvapilo, je rýchle a vďaka tlačidlám na rýchlu voľbu, ako aj vďaka tlačidlu "back" je jeho obsluha veľmi komfortná.
Čo sa týka systému iDrive, podľa mňa BMW pri jeho prvej verzii pre starú 7-er dosť fatálne podcenilo výkon procesora systému, ale to mohlo byť spôsobené aj tým, že výkony procesorov v dobe, keď sa systém navrhoval nebol na požadovanej úrovni a vzhľadom k tomu, že sa tam postupne nabaľovali ďaľšie funkcie, systém kolaboval.
Overil som si to na starej 5-er, ktorú kúpil kamoš. Je tam staršia verzia iDrive - to je fakt hrôza, je to veľmi pomalé. Tu sa mi prvý krát potvrdila správnosť výberu novšieho modelu, lebo stará 7-er mala iDrive takmer totožné ako kamošova 5-er.

Trochu mi vadí výber hudby z CD, ale to je skôr spôsobené tým, že je na výber interný DVD prehrávač, DVD menič a pevný disk. Človeku potom dlhšie trvá, pokiaľ vyberie patričný zdroj hudby.
Dá sa to samozrejme vyriešiť cez predvoľby alebo cez hlasové ovládanie, tam je rýchlosť veľmi dobrá.
K dispozícii je 8 predvolieb, kde sa dajú navoliť najčastejšie funkcie. Zaujímavou "fičurkou" je, že pokiaľ si nie ste istý tým, čo ktorá predvoľba obsahuje, stačí sa zľahka dotknúť tlačidla a na displeji sa zobrazí, čo je na tlačidle naprogramované. Celkom zaujímavá funkcia...
Hlasové ovládanie reaguje na príkazy podľa voľby jazyka. Napríklad "CD One" aktivuje spustenie prvého CD/DVD z dvd meniča, samotný pokyn CD spustí prehrávanie zo zabudovanej mechaniky, adď... Funguje to absolútne bezproblémovo.

Jedinú výhradu mám voči hrúbke venca volantu, ale to je spôsobené skôr tým, že v E34 som mal na volante kožený poťah, ktorý samozrejme zväčšil túto hrúbku.
Ale dá sa na to zvyknúť.

Auto je vybavené takzvanými komfortnými sedadlami. Oproti štandartným sedadlám (ktoré sú mimochodom veľmi neestetické a kazia dojem z interieru) sa líšia najmä zlepšeným bočným vedením sedadiel ako aj rozdelenou sedacou časťou a nastaviteľnou stehennou oporou.
Sedadlá je možné nastavovať veľmi vo všetkých možných smeroch, oplatí sa s tým pohrať. Nastavoval som ich asi 15 minút, ale výsledok stojí za to. Dobré je hlavne správne nastaviť šírku operadla, kvoli pevnejšiemu zovretiu tela na sedadle. Pri vystupovaní sa šírka operadla automaticky uvoľní.
Veľmi praktická vec je ventilácia sedadiel, ktorú možno nastaviť v troch úrovniach intenzity. Počas horúcich dní som to vyskúšal, je to veľmi praktická vec.
Zadné sedadlá sú veľmi pohodlné, miesta vzhľadom na rozvor náprav je dostatok. Sedadlá majú odvetrávanie a o udržiavanie teploty sa stará dvojzónová klimatizácia.
Na zadných sedadlách som sedel dvakrát - raz, keď som skúšal auto v salóne a druhý raz, keď som robil fotografie interiéru.
Priznám sa, môjmu srdcu je bližšie sedadlo vodiča...

Zvláštnosťou vonkajších zrkadiel je fakt, že zmenšujú obraz. Je to kvoli eliminácii mrtveho uhlu v zrkadlách. Treba si na to zvyknúť najmä pri kontrolovaní premávky za vozidlom. Všetky zrkadlá majú automatické stmavovanie, vonkajšie sú naviac vyhrievané.

Veľké plus má pre mňa radiaca páka automatickej prevodovky - dizajnovo je skvelá a funkčne tiež.
Čo sa mi nepáči u konkurencie, tak to je hnusná radiaca páka ako zo starého motorového člna a ešte k tomu hnusná kulisa špatiaca stredový panel.
Radiaca páka je plne elektronická s tromi polohami vpred, neutral, spiatočka.
Parkovacia poloha sa dáva tlačidlom na vrchu. Stlačením bočného tlačidla a miernym zatiahnutím doľava sa prepína do manuálneho režimu. Ovládanie je maximálne rýchle a intuitívne.
Jednoducho "ťuknem" smerom dopredu alebo dozadu a nemusím s ňou hýbať po kulise, jednoznačne najlepšie riešenie v tejto triede.

Po prvom stlačení tlačidla Start sa volant nastaví do prednastavenej polohy.
Po stlačení tlačidla Start so stlačenou brzdou sa do interiéru dostane zvuk motora. Intenzita sa nijako extrémne nezvyšuje po pridaní plynu. Odhlučnenie interiéru, motor a výfuková sústava je jednoducho naladené tak, že hluk je takmer konštantný. Pri rozbehu sa do interieru dostane iba tlmený bublavý zvuk osemvalca. Počas prvých dní sa mi párkrát v meste stalo, že som nemohol zaradiť a až potom som si všimol podľa otáčkomera, že motor vlastne nebeží, lebo som nenaštartoval...
"Buranské" vytáčanie motora naprázdno sa nekoná, BMW počíta s tým, že to nie je potrebné a otáčky sa vyšplhajú pri aute v móde "parking" maximálne na 1700 otáčok. Pri takomto aute je to aj dosť politicky nekorektné. A ruku na srdce, revúca 7-er je skôr na smiech. Toto je parketa pre iné autá...
Skrátka chlapci z BMW myslia aj na takéto detaily...

Motor - prevodovka - jazdné dojmy

Predstavenie auta som odkladal aj kvoli tomu, že okrem prvých 1200 km z Dusseldorfu domov som väčšinou jazdil po meste a na krátke vzdialenosti a chcel som auto vyskúšať na dlhších trasách okolo 600 km. Na takéto vzdialenosti je auto primárne určené a je jedno či idete po "okreskách" alebo po diaľnici. V zákrutách samozrejme musí človek dávať pozor, ale podvozok v spojení s kvalitnými pneumatikami razantne drží auto v správnej stope. Koniec koncov kto bude na 7-er jazdiť zákruty bokom - teda okrem redaktorov motoristických časopisov...
V meste som nepostrehol nejaké vážnejšie problémy s parkovaním alebo obratnosťou vozidla. Však to poznáte - niekto vie parkovať s kamiónom a niekto nezaparkuje s Daewo Tico...
Priznám sa, vždy sa teším ako malé dieťa, keď mám sa chystám na dlhšiu jazdu...
Pomalá jazda, ticho v interiéri a do toho Queen a Who Wants To Live Forever alebo jazda po diaľnici a na pozadi Summer Song od Joea Satrianiho, to skrátka treba zažiť...

Motor je benzínový osemvalec s objemom 4395 ccm, TwinTurbo s priamym vstrekovaním a systémom valvetronic. Parametre 300kW (407 k) / 600 Nm, zrýchlenie 0 - 100 km 5.2 s, max. rýchlosť 250 km/h elektronicky omedzená považujem za dostatočné, aj keď s 12 valcom by bola určite väčšia zábava, ale buďme pri zemi.

Motorl po facelifte bude mať výkon 330 kW (450 k) / 650 Nm.
Musím sa poinformovať v servise, či to bolo dosiahnuté úpravami alebo iba preprogramovaním riadiacej jednotky.
V takom prípade by som 41 koníkov privítal :)

Samozrejmosťou je automatické dochladzovanie turbodmychadiel po vypnutí motora. V tejto triede by bolo veľmi nemiestne upozornenie v návode typu "50 km pred dojazdom do cieľa prosím znížte rýchlosť blablabla"...
Celkovo som si všimol, že uchladenie motora ako aj výkon klímy je dosť enormný, nakoľko je prioritou uchrániť interier vozidla nedotknutý s prioritou na reguláciu teploty v interieri vozidla.
Keď vystúpim z vozidla v garáži, doslova ma zostrelí horúčava sálajúca spod vozidla z výfukového systému.
Viem si predstaviť aký problém musia mať s uchladením motora Bugatti Veyron, ktorý má 1001 koní. Raz som Veyrona stretol, bolo to v obci šli sme tak okolo 50 km/h. Ako sme sa míňali, nebolo vôbec počuť motor, iba veľký hukot ventilátorov

Edit 19.01.2013

Konečne som auto počul zvonka keď technici dávali auto do dielne.
Bol som totiž na bezplatnej servisnej prehliadke + výmene brzdovej kvapaliny. Auto je neskutočne tiché. Presne takto som si to predstavoval pri aute tejto triedy.

Brzdy sú ostré, ale dajú sa citlivo dávkovať. Predné brzdové kotúče vyzerajú majestátne. S Tondom sme sa smiali na tom, že pri 18" diskoch splýval vonkajší priemer brzdových kotúčov s vnútorným priemerom disku. Vzhľadom k hmotnosti vozidla je to však potrebné.

Prevodovka je 6-stupňový automat (7-stupňový je pri 760-ke).

Po facelifte dostali všetky modely 8 stupňový automat ZF.

7er vlastne dopadla zo všetkých modelov najhoršie, čo sa týka 8 stupňových automatických prevodoviek, lebo nasadzovanie 8 stupňových automatov prebiehalo vo svete práve v čase nástupu tohoto modelu a preto BMW volilo menšie zlo a nasadilo staré 6 stupňové automaty ako ísť do rizika a riskovať pri tejto triede nasadenie nedostatočne otestovaných 8 ZF.
Čo ma dosť zarazilo, tak to je drastické zníženie kombinovanej spotreby po facelifte. Môj model má spotrebu 11,4 a po facelifte je spotreba iba 8,6 čo je dosť brutálne zníženie. Viem, že sa na to treba pozerať triezvo, však už aj tých 11,4 by bolo v reále na takéto auto super spotreba.

Prevodové stupne je možné radiť aj manuálne a to vo všetkých režimoch prevodovky, ale myslím, že rozumnejšie je to nechať na prevodovku.
Priznám sa, že som sa veľmi bál práve automatickej prevodovky a skokov na brzdu, ale zistil som, že moje obavy boli zbytočné a do takéhoto auta jednoznačne patrí automat a dokonca výrazne zlepšuje ovládateľnosť auta tejto triedy.
Človek musí počítať s tým, že na určité korekcie, ktoré sú možné na manuálnej prevodovke môže jednoducho zabudnúť, ale skrátka treba sa s tým zmieriť a prispôsobiť tomu spôsob jazdy a chovanie k automobilu.

Trochu mi vadí mierne opozdenie akcelerácie v situácii, keď človek potrebuje rýchlo vyjsť na cestu pri odbočovaní vľavo.
Možno je to iba môj subjektívny dojem v situácii, keď človek hľadá vhodnú príležitosť na to ako čo najrýchlejšie odštartovať.
Je pravdou, že systémy si potrebujú prerátať parametre v závislosti na natočení predných kolies, svoje tiež zohrá DSC, lebo človek by v takejto situácii veľmi ľahko dostal auto do hodín, čo je samozrejme tiež nežiaduce.
Preto treba s týmto malým oneskorením počítať. Neskúšal som, či sa to prejaví v režime Sport+, vypnutom DSC a manuálnom radení - to je pre inú kategóriu vodičov :)
Mimochodom prednedávnom tu bolo video, ako dopadlo jedno Lamborghini Galardo po takomto prudkom vyštartovaní...

Radenie je bezproblémové a s ohľadom na výkon motora veľmi jemné. Každého prekvapilo najmä kontinuálne radenie pri jazde do kopca, kedy človek ani nepostrehne, že bol preradený iný rýchlostný stupeň a auto plynule zrýchľuje.
Prevodovka umožňuje prácu v štyroch režimoch:
- Normal: je to štandartné nastavenie auta, motor točí pri 90 km/h cca 1500 otáčok, pri 130 km/h cca 2450 otáčok. Toto je režim, v ktorom som najazdil najviac kilometrov. Režim používa štandartnú mapu radenia.
- Comfort: Tlmiče sa zjemnia, auto lepšie filtruje nerovnosti, jazda je trochu plavnejšia. Tento režim zmierňuje aj bočné odskoky vozidla spôsobené pri prejazde cez šikmé dilatačné segmenty, ktoré nechápem z akých dôvodov sa nachádzajú na niektorých mostoch na diaľniciach na Slovensku. Problém vzniká tým, že na šikmý dilatačný segment nabehne každé koleso nápravy v inom čase a tým vzniká efekt bočného odskočenia vozidla.
Všimol som si však, že na každom moste s týmto "geniálnym" riešením je znížená rýchlosť počas dažďa a snehu...
Mapa radenia je podľa mňa totožná s režimom normál.
- Sport: tu už to začína byť zábavnejšie, podvozok mierne stvrdne, prevodovka automaticky podradí o jeden stupeň, otáčky sa zvýšia cca o 500 a zrazu cítite, že celé auto je pod napätím, má tendenciu mierne zrýchľovať a čaká na skok.
- Sport+: tu začína pravá zábava, ešte viac prituhnú tlmiče a automaticky sa vypína DSC.
Radenie v režimoch Sport a Sport+ je totožné, reakcia na plyn je o trošku rýchlejšia, môže to byť ale spôsobené aj tým, že motor je v tomto režime štandartne vo vyšších otáčkach kvoli nižšiemu prevodovému stupňu.

Prevodovka štandartne nezobrazuje zaradený prevodový stupeň a priznám sa, že to človeku pri automatickej prevodovke môže byť úplne jedno, aký tam má prevodový stupeň.
Ale keďže som sa po dlhej dobe dostal na AutoBahn v okolí Mníchova, bola to jedinečná možnosť vyskúšať auto trochu netradičnejšie. Našiel som pekný úsek, premávka bola uspokojivá a tak som prevodovku prepol do režimu manuálneho riadenia, aby som zistil, čo sa deje pri režime KickDown (aktivuje sa stlačením plynového pedála na podlahu).
Vypol som hudbu a preventívne prešiel do ľavého jazdného pruhu.
Auto som rozbehol v manuálnom režime na 6. prevodovom stupni v režime Sport+ na 130 km/h a aktivoval "KickDown".
Prevodovka automaticky preradila na 3. prevodový stupeň a začalo peklo. Motor šiel do 7000 otáčok, mierne trhnutie na omedzovači otáčok, 4. stupeň - trhnutie - atď... - obmedzovač rýchlosti...
Potom som si to ešte vyskúšal na výjazde z odpočívadla z kľudu, tak to bola iná káva...
Na ďaľšom odpočívadle nasledovala cigaretka na upokojenie a pokojne som sa mohol vybrať domov. Bože, ako málo nám chlapom stačí ku šťastiu..., teda okrem varenia a vysávania... :)
Táto skúsenosť mi stačila. Áno auto má vzhľadom k rozmerom a hmotnosti dynamiky dosť, ale radšej ho budem využívať na to, na čo je prioritne stavané - a to na komfortnú jazdu.
Pokojná jazda je trošku komplikovanejšia, lebo vzhľadom k dynamike auta sa veľmi ťažko dodržiavajú dovolené rýchlosti. Je to dosť masochizmus a za to, že sa mi ako-tak darí dodržiavať rýchlosť, vďačím hlavne HeadUp displeju, lebo mám aktuálnu rýchlosť stále pred očami.
Keď idem na dlhšiu trasu, vzhľadom k tomu, že auto bohužiaľ nedokáže rozpoznávať slovenské dopravné značky (v Nemecku a Rakúsku bez problémov), radšej si zapínam na navigácii "speed limit warning", je to tak istejšie... :)

Edit 01.09.2012

Aj keď mal Speed Limit Info na Slovensku fungovať od konca augusta (čo som avizoval v novinkách), systém spoľahlivo mlčí. Musím zistiť, či nie je náhodou naviazaný na aktualizáciu máp v automobile. Budem vás informovať.

Auto sedí na ceste výborne. S ohľadom na hmotnosť, výkon a krútiaci moment má snahu robiť "blbosti" najmä na snehu, ale na to sú v aute bezpečnostné systémy, ktoré dostávajú auto spoľahlivo pod kontrolu. Ale hlavne jeden bezpečnostný asistent by mal sedieť za volantom a mať pud sebezáchovy. Inak sú tie elektronické hračky v aute na nič.

Rýchlosť človek vníma veľmi relatívne, oproti E34-ke však jazdím rýchlejšie.
Nie čo sa týka maximálnej rýchlosti, z toho som už vyrástol, myslím skôr celkovú plynulosť jazdy vyplývajúcu jednak z lepšej stability vozidla ako aj z využitia výkonu motora pri problematických situáciách ako sú vychádzanie na cestu a bezpečné predchádzanie vozidiel.

To že sa asi rýchlosť jazdy zvýšila (pochopiteľne pri dodržiavaní predpisov) som si overil, keď som šiel s kamarátmi (inak mojimi obchodnými partnermi) na dealerské stretnutie a šli sme cez Šturec (pri Banskej Bystrici). Zrazu mi začali hovoriť, že im je nejako tažko od žalúdka a že keď sme boli minule na e34, že im zle nebolo...
Ono je to aj tým, že automatická prevodovka má kontinuálny záťah a auto drží v "napätí" práve riadiaca elektronika prevodovky, preto sa mi javí jazda s automatom plynulejšia.

Auto bolo pôvodne obuté na zimných pneumatikách Pireli SOTTOZERO 245/50 R18 100H s technológiou Run On Flat (runflat). Jazdný komfort bol celkom dobrý, najmä čo sa týka tlmenia nerovností.

Po obutí letných nízkoprofilových runflat pneumatík GoodYear Excellence RunOnFlat rozmerov 245/40 R20 99Y vpredu a 275/35 R20 102Y vzadu je auto dosť tvrdé. Je to bohužiaľ daň za technológiu runflat, ako aj za nízky profil. Zmierniť sa to dá prepnutím prevodovky do módu Comfort.
Zdá sa mi však, že GoodYear-ky sú dosť hlučné, po zjazdení ich skúsim vymeniť za Michelin.

Chcel by som sa zastaviť pri technológii RunOnFlat alebo runflat.
Je to na základe príspevku kolegu VamPix-a.
Pôvodne som mal preumatiky runflat v mínusoch. Priznám sa, trochu som "zostádovitel" a bezmyšlienkovo sa zaradil medzi kritikov tejto technológie.
Na objasnenie problému - pneumatiky runflat majú špeciálnu výstuhu bočnice pneumatiky, ktorá pri náhlom úniku vzduchu zabráni deformácii profilu pneumatiky. Ilustračná fotografia je v galérii - zdroj - www.runflat.cz.
Výhodou je, že sa pri poškodení pneumaticky drasticky nezmení profil a odpor pneumatiky, čo znamená, že napriek defektu sa radikálne nenaruší stabilita vozidla a taktiež myslím, že sa zlepšuje bočná stabilita vozidla.
Ďaľšou výhodou je, že odpadá nutnosť voziť rezervu, čo šetrí pri väčších pneumatikách cca 20 kg hmotnosti a tiež možnosť dojazdu na poškodenej pneumatike rýchlosťou cca 80 km/h do vzdialenosti 80 - 180 km.
Nevýhodou je vyššia tvrdosť, resp. horšie filtrovanie nerovností, mierne vyššia hmotnosť pneumatiky a tiež aj cena takejto pneumatiky.
V roku 1999, keď som mal moju starú E34-ku iba tri mesiace, som mal dosť hrozivú nehodu. V 160 km rýchlosti za hustého dažďa som dostal na diaľnici defekt. Dostal som brutálne hodiny. Zachránilo ma to, že som šiel v ľavom jazdnom pruhu a cez oba pruhy som sa otočil tak, že som zišiel z cesty zadkom do rozoraného poľa. Skončil som cca 50m od cintorína v Zamarovciach pri Trenčíne... 6.11.1999 je odvtedy môj druhý dátum narodenia. Mal som veľké šťastie, lebo asi 20m odtiaľ začínali zvodidlá a keby som bol nabehol autom na nábežnú hranu zvodidiel, letím vzduchom, skončím v betónovej konštrukcii a asi aj mrtvy, alebo keby som sa bol roztočil tam kde sú zvodidlá, tak by som bol auto očesal o zvodidlá.
Našťastie nehoda skončila iba zničenou pneumatikou a puklicou.
Keby som vtedy mal runflaty, tak tie hodiny určite nedostanem.
Preto síce potichu nadávam na túto technológiu, ale z hľadiska rozumu má svoje opodstatnenie.

Veľakrát v diskusiách čítam príspevky typu "asistenti zabíjajú radosť zo šoférovania" alebo "auto nie je orientované na vodiča". Je to hlúposť, sme v novom veku a človek, ktorý si kúpi 7-er, S-klasse, A8 alebo hocijaké iné auto, chce v prvom rade jazdiť a nie to rozbiť o prvú prekážku vďaka tomu, že sa mu nedopatrením vymkne spod kontroly.
Viem že s Lamborghini Countach a tiež s prvými modelmi Lamborghini Diablo sa majitelia báli jazdiť a do garáže ich radšej zatlačili, lebo sa báli, že to nedobrzdia pred stenou.
A to si 90 % superšportov kupujú ľudia, ktorí majú v prvom rade kopec prachov a nie sú to žiadni pretekári.
Samozrejme, že človek by mal vedieť jazdiť. Ale auto je na jazdenie a pokiaľ nejaký asistent zlepší kvalitu použitia auta, má v tom aute svoje opodstatnenie.
Okrem toho sa všetky asistenčné funkcie dajú vypnúť.
Samozrejme, ešte jeden detail, fyzikálne zákony treba rešpektovať a komu niet rady, tomu nepomôže ani 10 anjelov...

Spotreba (doplnené 16.05.2012)

Palivová nádrž má objem 82 l.
V starej E34 som mal rovnaký objem, lebo sa pamätám, že sa mi raz podarilo natankovať 80,5 l.
Keď som prvý krát natankoval v Dusseldorfe plnú nádrž a palubný počítač zobrazil dojazd 468 km, povedal som si fajn, to bude turné po pumpách.
Potom som si všimol, že pôvodný majiteľ to tak nejako neriešil, jeho priemerná spotreba bola 17,5 l.
Vynuloval som teda počítače a čakal, čo sa bude diať. Nakoniec to nebolo také horúce - priemerná spoteba z jazdy domov bola 10,6 l a to ju ešte dosť zhoršilo slimačie tempo, keď sme sa takmer hodinu plazili k Norimberku.
Do polovice apríla (duben) sa spotreba vyšplhala až na 14,9 l, čo bolo spôsobené najmä zimnými mesiacmi, kedy som jazdil hlavne po meste.
V polovici apríla som hlavný počítač omylom vynuloval a tak idem odznova.
Momentálne mi vychádza piemerná spotreba 12,9 l. Po ručnom dopočítaní mi tak momentálne vychádza spotreba cca 14,1 l za celú dobu užívania auta.
To si myslím, že nie su zlé hodnoty, aj keď sú dosť vzdialené deklarovaným 11,4 l.
S autom sa dá jazdiť pokojne za 9 l pokiaľ idete kľudne do 100 km/h. Samozrejme spotreba závisí od profilu trasy. V meste to tiež nie je až také horúce, môj problém je v tom, že bývam na kopci a tak tá spotreba je trochu vyššia. A bohužiaľ neplatí, že ak ideš do kopca a potom z kopca, spriemeruje sa to.

Edit 01.09.2012

Osobne ma zaujímalo, s akou spotrebou som schopný jazdiť po meste. Jednalo sa o pomerne krátke trasy do 3 km s veľkým prevýšením a prestávkami medzi jazdami, kedy motor nebol dostatočne zahriaty. Spotreba sa mi vyšplhala na 18,5 l, pod čo sa podpísali hlavne cesty na kopec pri jazde domov a jazda za pomalšími vozidlami, ktorým logika plynulej jazdy nič nehovorila (že si majú pred kopcom na rovinke trochu pridať a nepridávať pri jazde do kopca...)
Obdobný test som urobil aj počas pár dní, keď som mal dosť ciest na mimo mesta. Spotreby kolísali od 7,9 po 10,6 v závislosti od toho či boli na trase úseky diaľnice.
Pri oboch testoch som sa snažil jazdiť plynulo, s "čítaním" premávky avšak nie s očami na počítači. Samozrejmosťou boli aj prudké akcelerácie za účelom predbehnutia, motor som však zbytočne nevytáčal.
Samozrejme pri ostrejšej jazde si k spotrebe môžete pokojne prirátať 3 - 10 litrov :)
Z uvedeného vyplýva, že papierové hodnoty sa dajú ťažko dosiahnuť hlavne pri jazde po meste. Na dlhšie vzdialenosti to nie je so spotrebou až taká veľká tragédia.

- je to BMW
- image
- podvozok
- motor
- komfort jazdy a výbava

- tenší veniec volantu
- nevlastním ropné polia :)

Auto som kupoval priamo v BMW a dostal som ho v TOP stave po kompletnej prehliadke vrátane novej TUV (STK + EK). Vďaka tomu som nemusel zatiaľ, chvála BOHU, riešiť servis.
Keďže auto ešte bolo v limite záruky 5 rokov / 100000 km, urobili bezplatne výmenu náplní, lebo servisné intervaly mám na maxime.

Edit 19.01.2013
V decembri som absolvoval bezplatnú prehliadku a výmenu brzdovej kvapaliny, zaplatil som 52 EUR s DPH, čo je podľa mňa celkom prijateľná cena.
V júli 2013 ma čaká výmena oleja.

Zatiaľ som musel za celý rok doliať 1,5 l motorového oleja. Výrobca doporučuje Castrol 5w-30 Longlife 04. Normované dolievanie je 0,8 l na 1000 km, teda vzhľadom k tomu, že jazdím veľa po meste, je to zanedbadeľná hodnota.
Koncom augusta som dolial 0,5l chladiacej kvapaliny. Je to kvapalina BMW, cena je 10,- EUR za 1,5 litrovú fľašu. Cena je nižšia ako pri Castrol Antifreeze, ktorú som dával do starej E34-ky.

Keď zhodnotím náklady na auto, tak som veľmi spokojný, dá sa povedať, že auto nevyžaduje žiadnu mimoriadnu údržbu.
Samozrejmosťou je doliatie oleja, kvapaliny do ostrekovačov a samozrejme tankovanie, ale bez benzínu by to tak nejak nejazdilo :)

Edit: 05.08.2014

Auto mám dva a pol roka.

Stále hreje u srdca, aj keď povedzme si na rovinu - na dobré si zvykne človek v priebehu mesiaca - a potom už niektoré veci berie ako úplnú samozrejmosť...

Musím dolievať olej - cca 1 liter za tri mesiace.
Je to spôsobené tým, že jazdím v prevažnej miere krátke trasy po meste a motor sa jednoducho nedokáže zahriať a preto sú straty oleja. Prečo ? Väčšie rozmery piestov a valcov v danom aute technicky musia znamenať väčšie vôle medzi týmito komponentami v studenom stave.

To sú dodatočné náklady cca 34 Eur za rok, čo človek dokáže utratiť pri dobrej akcii v bare tak cca za hodinu...

Auto je po tzv. veľkej servisnej prehliadke, ktorá stála 580 EUR (Olej, komplet filtre, sviečky + kompletná prehliadka).

Vzhľadom na môj pomerne nízky nájazd kilometrov mi vychádzajú priemerné náklady na servis (malá + veľká servisná prehliadka) na 145 Eur za rok. Keď zarátame 34 Eur za olej na dolievanie a raz za dva roky výmenu brzdovej kvapaliny, tak sme na cca 200 Eur za rok. čo nie je až tak drasticky veľa.

Servisujem stále v autorizovanom servise BMW. Nemá význam sporiť pár EUR na oleji, sviečkach a práci.

Zatiaľ mi odišla jedna žiarovka v prednej hmlovke, toť vsjo :)

BMW Niederlassung Dusseldorf a predajca Michael Schwikart - to je kombinácia absolútnej profesionality spojená s maximálnou ochotou vyjsť zákazníkovi v ústrety.
Všetky otázky boli promptne a odborne zodpovedané, všetko dopodrobna predvedené.
No a ako som písal vyššie, vedia sa postarať aj o zabezpečenie ubytovania.
Čakali sme vyše hodiny na pristavenie auti a sledovali sme aj ostatných obchodníkov a ostatný personál, ako sa správajú k zákazníkom. Dokonca sám riaditeľ slušne pozdravil každého zákazníka, ktorého stretol v showroome.
Moja spokojnosť je absolútna.

Vozil by som tam všetkých predajcov na povinné školenia.

Odporúčam navštíviť.

Rôzne

Malá poznámka k cenám v Nemecku a na Slovensku (a asi aj v Česku) - všetky ceny doplnkov, ktoré som kupoval k autu som overoval v pobočkách BMW na Slovensku - a čuduj sa svete, v Nemecku to vychádzalo cca o 15 percent lacnejšie, nuž čo dodať...

Veľa ľudí, čo prečíta túto recenziu, nemusí súhlasiť s voľbou môjho auta, lebo sa im nepáči, nie su fanúšikmi značky, skrátka je veľa dôvodov, prečo si toto auto nekúpiť.

Na záver moje vyznanie k BMW a nielen k BMW, resp. berte to ako rady ako sa chovať k autu:

BMW nehľadá teba, BMW musíš chcieť Ty.
BMW musíš chcieť srdcom a nie preto, lebo máš prachy alebo sa potrebuješ ukázať, že si niečo viac...
Veľmi si vážim majiteľov starších modelov, ktorí ich hýčkajú, tešia sa z nich a netunia ich.
Smejem sa z tých ktorí si BMW kúpia, potom do benzínu natankujú naftu a naopak a potom všade rozširujú, aké je BMW o ničom...
BMW si kupuješ vtedy, keď ho platíš v salóne, či už nové alebo jazdené.
BMW si nedokupuješ vo forme náhradných dielov po celú dobu životnosti.
BMW ako každé iné auto potrebuje údržbu. Daj mu to, čo potrebuje a ono sa Ti odvďačí.
Miluj svoje BMW a ono bude milovať Teba.

Za BMW si dosaďte svoju obľúbenú značku. :)

Pár viet o E34.

BMW 525i E34 som kúpil v auguste 1999. Aj pri kúpe tohoto auta bol kamoš Tondo.
O tomto aute som sníval asi 5 rokov. Bol som vtedy v siedmom nebi.
Bolo neskutočne tiché, krásna modrá metalíza. Motor radový 6 valec 2498 ccm 24V VANOS, 142 kW, 260Nm, manuálna prevodovka, ABS, ASC+T, dvojzónová klimatizácia, elektrika, rádio + wechsler Pioneer, 10 x repro.
Môžem smelo povedať, že po kúpe tohoto auta sa v našom meste masívne rozmohli bavoráky. V podstate som iba zbúral mýty, že starý bavorák je šrot, že to majiteľa zožerie a podobné hlúposti, ktoré šíria ľudia, ktorý s týmito autami nikdy nejazdili.
Auto som hýčkal, dával som mu všetko, čo pôvodný majiteľ. Motor dostával Castrol RS, neskôr po ukončení výroby RS-ky na odporučenie firmy Castrol som prešiel na Castrol TWS. Chladič dostával výsostne iba Castrol AntiFreeze. Pneumatiky dostalo Michelin PilotSport 225/50 R16 ZR. Okamžite po kúpe som vymenil sviečky, brzdové platničky, filtre, olej. Iné nebolo treba meniť, lebo auto bolo vo vynikajúcom stave. Jedinú vec, čo som urobil naviac bolo zhodenie zadného spoileru, lebo ten auto špatil a kazil čisté línie karosérie.
V roku 2002 som dal auto prečaluniť do kože, nakoľko som kožu jednoducho chcel. Vždy som sa bavil na servisákoch v BMW, keď som tam prišiel na servis, ako s údivom pozerali na to, v akom je auto stave.
S autíčkom som si neskutočne užil. Zažil som s ním veľa krásnych chvíľ. Bolo to vždy iba medzi autom a vodičom. Chyby vedelo potrestať, ale dobré zaobchádzanie vedelo doceniť.
Keď už nastával jeho čas, rozmýšľal som, čo s ním.
Nakoniec som sa rozhodol, že auto už nepredám nikomu, rozhodol som sa ho zošrotovať.
Piatok 27.1.2012 prišiel jeden z čiernych dní, deň, keď som bol zaviesť autíčko na šrotovisko. Najskôr som myslel, že zoberiem kamoša, nech mi ho tam odvezie, ale nakoniec z úcty k nemu som ho zaviezol osobne. Myslím, že si to zaslúžilo, bolo by to odo mňa buranstvo po toľkých rokoch vernej služby.
Nechal som si na pamiatku originál kľúč od zapaľovania.

Pohladkanie po kapote, posledné pohľady a so sklonenou hlavou som pomaly odišiel domov...

R.I.P. E34 - navždy budem spomínať s láskou...

Edit 01.09.2012

Na spadnutie je kúpa palubných kamier nakoľko aj keď sa to asi bude zdať niekomu nepochopiteľné budem sa musieť chrániť v premávke ostatným proti vodičom. Ako sa na slovensku upravili pravidlá ohľadom "daj prednosť v jazde - ohrozenie, obmedzenie", na kruhových objazdoch začína byť pekná kovbojka. Niektorí si to vysvetľujú po svojom a teda vojdu napr. na kruhový objazd a keďže nepozerajú, či na ďaľšom exite autá nestoja, okamžite zastavia a skrátia vám rzdnú dráhu... Kto je vínný ? Samozrejme ten, čo má rozbitý predný nárazník...
.. a pokiaľ to auto pred vami má značku XX-500XX tak je to bez kamerových dôkazov konečná...

Happy birthday F01.

Čas letí ako šialený a dnes - 19.01.2013 - je výročie, keď som autíčko nesmelo kočíroval domov.

Čo môžem povedať po ročnej skúsenosti ?
Iba to, že som mal veľké šťastie, že som kúpil práve toto auto.
Maximálna spokojnosť s autom umocnená pocitom vlastnenia z môjho pohľadu technického skvostu v danej triede.
Z celého srdca želám všetkým čitateľom recenzie, ktorí by chceli vlastniť podobný kúsok - nemusí to byť BMW - ale auto ich srdca, nech sa im ich sen splní a nech si užívajú také pocity, aké zažívam pri riadení ja. Určite to stojí za to.

8.6.2015 00:50

Prvý neplánovaný servis

Hovorí sa, že dobré je mať servisáka, ktorý nerobí úkony ako cvičený papagáj.

Pri výmene zimných pneumatík za letné chalani prišli na to, že sa mi nejako divne hýbu predné kolesá. Problém bol v hydrodynamických ložiskách, resp. sprosto povedané v silentblokoch prednej nápravy, ktoré tlmia rázy pri nabehnutí na retardér, resp. na ležiaceho policajta.
Najskôr som skoro ucvrkol do gatí, lebo mi to povedali deň pred odchodom na koncert AC/DC do Zeltwegu a teda mal som pred sebou zhruba 840 km na nie košér aute. Nakoniec som to riskol, lebo vidieť AC/DC už asi tak skoro mať nebudem...
Výmenu som po prebehnutí diskusií na BMW fórach nerobil tentokrát u autorizovaného servisu, ale po preštudovaní problematiky a zistení vhodných dielov mi výmenu robil kamarát, ktorý už takéto zásahy robil Použil som diely Lemforder, ktorý dodáva pre BMW (rovnaký silentblok používa aj RR Ghost).
Výmena vrátane dielov, geometrie a práce stála 140 EUR. Auto sa správa úplne inak.
Bolo mi divné, že auto malo jeden krát v ostrej zákrute tendenciu kľaknúť, ale pripisoval som to zimným pneumatikám a vyššej vonkajšej teplote - nakoniec to bolo úplne niečo iné.
Preventívne som dal skontrolovať aj zadnú nápravu, zatiaľ je zvyšok OK.
Porovnával som ceny ND na 7-er a 5-er. Ceny originálnych ND na 5-er sú lacnejšie asi cca o 10 % oproti 7-er...
Po tejto skúsenosti budem chodiť poctivo na všetky prehliadky. Síce som doteraz chodil, ale plánoval som niektoré odignorovať... Ako hovoria nemci - "sicher ist sicher" :)

27.1.2015 00:26

Čas letí ako bláznivý

Ani som si neuvedomil a F01 vlastním už tri roky, vlastne začínam štvrtý rok...

Čo je nové ?
Stále rovnaká radosť a spokojnosť :)

Niečo na odľahčenie:
Dnes som sa zamýšľal nad skutočnosťou, že E34 som si dal ako darček o dva roky skôr ako som mal 40 rokov, F01 - ten bol neplánovaný - som si dal ako darček v rok mojej päťdesiatky a neviem či sa mi podarí dať si ešte jeden darček - k 60-tinám - a to Aventador...
Ak sa mi to nepodarí, nič sa nedeje ale ešte mám na to takmer 8 rokov :)

A teraz k F01:
"Schudobnel" som o 5,80 EUR za H8 do Angel Eyes a asi 3,- EUR za žiarovku do hmlovky.
paradox je, že obe žiarovky som menil na pravej strane... Bežné náklady som popisoval dávnejšie, čiže maximálna spokojnosť.

Uvažoval som nad LED H8 do Angel Eyes, ale po skúsenostiach získaných na fórach zostanem radšej verný klasickej technológii.
Necítim potrebu hrať sa na niečo, čo nie som (LED Angel Eyes svietia jasnejšie, čo evokuje zdanie, že auto má LED svetlomety)

Pekne to vystihuje text piesne Stairway To Heaven

There's a lady who's sure all that glitters is gold
And she's buying a stairway to heaven.
When she gets there she knows, if the stores are all closed
With a word she can get what she came for.

There's a sign on the wall but she wants to be sure
'Cause you know sometimes words have two meanings.
In a tree by the brook, there's a songbird who sings,
Sometimes all of our thoughts are misgiven.

Krásny deň :)

5.8.2014 22:45

Čo je nové po 2 a pol roku

umiestnil som to do rubriky Zkušenosti se servisem (poruchy, opravy):

19.1.2013 23:36

Happy birthday F01

Autíčko má dnes výročie - viac v recenzii...

19.12.2012 21:16

Bezplatná prehliadka + výmena brzdovej kvapaliny.

Čaká upgrade firmware celého auta. Celý upgrade bude trvať okolo 2,5 hodiny.
Stihol som dostať pokutu od miestnej Kobry za rýchlosť a aspoň viem, že mi rýchlomer ukazuje úplne presne - tento nedobrovoľný test ma vyšiel dvacku :)

2.9.2012 00:29

Úprava recenzie

Zdravím, ako som sľúbil kolegovi, upravil som recenziu, zmenené časti sú označené Edit 01.09.2012 aby text dával súvislý celok.
Ak Vás niečo ohľadom 7er zaujíma a nie je to v recenzii, kľudne napíšte.

25.6.2012 21:05

Voucher, BMW Repair Inclusive, Rozpoznávanie značiek v SR

Prišiel mi bezplatný voucher na servisnú prehliadku. Mám síce ešte záruku do 12/2012, ale poteší.

Ďalej mi prišla ponuka na predplatenie tzv. "BMW Repair Inclusive" (BMW Rozšírený balík opráv). Je možné ju prikúpiť ku každému BMW, ktoré malo kúpený balík "BMW Service Inclusive".
Najlacnejšia varianta 3 roky/ 100 000km stojí 387 EUR bez DPH.
Ešte presne neviem, čo je v balíku, ale predpokladám, že rozsah bude totožný s rozsahom "BMW Service Inclusive".

Trochu som "pokecal" so slovenským zastúpením BMW a mám dobrú správu pre majiteľov BMW, ktorí majú vybavené svoje autíčka systémom rozpoznávania značiek na Slovensku.
Aktivácia tejto služby na Slovensku by mala prebehnúť do konca augusta tohoto roka (08/2012).

4.6.2012 21:33

Pár slov o BMW E34 + fotky

Pridal som pár viet o mojom prvom bavoráčiku.

Přidat názorDiskuse: BMW řada 7 750i F01

Další vozy BMW řada 7