Ford S-Max Titanium

Ford S-Max, foto 1 Ford S-Max, foto 2 Ford S-Max, foto 3 Ford S-Max, foto 4 Ford S-Max, foto 5 Ford S-Max, foto 6

Přezdívka auta Ford S-MAX Rok výroby 2011 Koupeno nové najeto [km]:1900 palivo: nafta počet válců: 4 objem [cm3]: 1998 výkon [kW]: 120 kroutící moment [Nm]: 340 zrychlení 0-100 km/h [s]: 9.5 maximální rychlost [km/h]: 205 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 17 zavazadlový prostor [l]: 775 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 5.7 (udávaná)spotřeba naměřená:Spritmonitor.de

Výber nového auta v podstate odpálil poznatok očakávania dvojičiek. Ešte pred ich narodením sme s obavami hľadali vhodný dvojkočík, ktorý by spĺňal naše predstavy a zistenie, že do nášho Fokusíka (FF II HB) sa zmestí len jeden typ a ten nebol k dostaniu. Vtedajším víťazom výberového konania bol Seat Altea XL (v plnej výbave s kožou a 2,0TDi bol o dosť lacnejší ako VW Touran, ktorý klame podobne ako Golf ako výbavou tak aj krátkymi sedákmi vzadu. Grand C-Max ešte nebol v ponuke, no už C-Max bol od Altey drahší). Čakacia doba a termín príchodu potomkov dovoľoval váhať a tak sme aj našli dvojkočík made in U.S. Bumbleride. A ten sa do Fokusíka zmestil. Síce, k nemu už len zopár igelitiek, ale kým boli v aute vajíčka, kufor a väčšia taška sa zmestili medzi sedadlá. Alteu sme teda, vtedy zatiaľ, neobjednávali.
Náš nový párik príchodom na svet zmenil ich tatinovi aj priority pri výbere auta. Bolo jasné, že sa nevyhneme zvýšeniu prepravnej kapacity a výmeny druhého F na parkovisku pred bytovkou, no priestorové požiadavky museli byť skĺbené s nielen vysokou úrovňou bezpečnosti, ale tou najvyššou úrovňou. Fábia mala byť nahradená SUV, tj rodina mala byť obalená železom a kalenou oceľou . SUV malo mať veľký kufor, veľa miesta, dobrú spotrebu, spoľahlivosť a určitú ženskosť, keďže hlavným užívateľom mali byť tie krajšie osoby našej rodinky.
Určitými úvahami mal vyhrať Touareg III. Samozrejme s dostatočnou výbavou, ktorá bola takmer najvyššia a tak prichádzali do úvahy len autá ročné s nájazdom okolo 50000. Cena aj tak mrazila, spotreba tiež. Neviem čo mrazilo viac. Najsympatickejšou alternatívou z hľadiska spotreby, čakacej doby, ceny bol Mitsubishi Oulander v najvyššej výbave s MIVEC, no ten bol aj najmenej ženským autom.
Problém nastal, keď sme vzhľadom k požiadavke najvyššej úrovni bezpečnosti objednali nové autoedačky - nórske Besafe Izi Combi X3 Isofix. Veľmi dôveryhodné, pohodlné sedačky. A veľmi veľké. Po ich inštalácii sa nedalo pohodlne a tým pádom ani bezpečne šoférovať, do auta sa ku nim zmestili už len ďalšie igelitky. Odpoveď na otázku, ako je to možné, keď auto je s nimi podľa zoznamu kompatibilné, prišla od výrobcu až po viac ako 2 týždňoch, tak sme sedačky ani nevracali predajcovi.
Čiže okrem kočíka sa stali limitujúcim faktorom aj autosedačky a podmienka, aby nebol obmedzovaný aspoň šofér a ku deťom sa dozadu pohodlne zmestil dospelý človek, obsluhujúci personál dvojičiek.
Najväčším dostupným SUV je na našom trhu Hyundai Santa Fe. A zároveň aj najdostupnejším z “veľkých” SUV (v amerike Mid-Size SUV). Výbava bola prijatá bez výhrad - bolo tam všetko podstatné a aj navyše. Ponúknutá cena 30500Eur tiež (aj keď zadarmo by bolo ešte lepšie). Zo skladu. Z priestorových podmienok bol bez výhrad prijatý kufor. Obmedzovanie vodiča a spolujazdca je viac menej rovnaké ako vo FFII a to isté platí aj o zasadacom poriadku v druhom rade. Tým pádom ani netreba hodnotiť spotrebu dosiahnutú počas testovacej jazdy.

Úvahy o kategórii SUV sme museli zanechať.
Ostali tak už len MPVéčka a pri pohľade na ulicu VW Sharan alebo Ford S-Max. Ešte som poškuľoval po Lancia (exChrysler) Grand Voyager.

Vo všetkých troch (VW, Ford, Lancia) prípadoch po vyskladaní cena okolo 40000 po zľavách. No, bola tu aj Seat Alhambra, okrem znaku a svetiel technicky identický voz ako Sharan, ktorá sa po zľavách dostala v požadovanej výbave pod hranicu milion korún. No, okrem Lancie s neakceptovateľným motorom a kombináciou sedadiel v 2. a 3. rade a s tým spojený tvar kufra, sa na všetky autá čaká. Sharan/Alhambra 8-10 mesiacov, S-Max 3-6 mesiacov. Dostal som prísľub od importéra Seatu na urgenciu vo výrobe, no čakanie by sa reálne stiahlo na 6 mesiacov. Neakceptovateľné.
Pri ceste po nočnej diaľnici ma predbehli ako Sharan, tak následne aj S-Max. Ford S-Max bol jasne krajší ako v späťákoch, tak aj pri pohľade na zadné svetlá. Je krajší ako Sharan i Alhambra. Navyše po skúšobných jazdách mi s prevahou vyhovoval viac ako dvojička Sharanu, Alhambra - jazdnými vlastnosťami, pracoviskom vodiča.
A je to Ford. Majitelia Fordov majú problém - vraj je to svojim spôsobom diagnóza, lebo od značky nezvyknú odchádzať.

Medziiným som komunikoval s ľuďmi, čo vozia autá z Nemecka, Čiech atď. Sharany boli v pekných výbavách ako referenčné vozy s +10000km na tachometri drahšie ako nová nakonfigurovaná Alhambra. Iná káva bol Ford S-Max. Cena v podstate rovnaká ako po zľavách Alhambra, tj o pekne sympatický peniaz nižšia ako na Slovensku s čakaním. Aj keď výbava spĺňa len niečo naviac, než boli požiadavky.

Tými požiadavkami sú - kožený interiér, xenóny s dennými svetlami, nezávislé kúrenie, cúvacia kamera, ťažné, elektróny. Nejaký ten cargo manažment, tj odkladacie priestory a čo to v kufri. Motor aspoň 100kW, manuálna prevodovka musela z hľadiska ceny stačiť. Konfigurovaná Alhambra spĺňala nároky ideálne, však bola konfigurovaná. Z nemecka kúpený S-Max ju ale prebil tým, že bol prepísaný na nás 2 týždne pred Vianocami, tj do týždňa po rezervácii.

Ďalšia výbava je determinovaná výbavovou verziou Titanium (medzi iným dvojzónová automatická klíma, tempomat s nastavením obmedzovača rýchlosti, LED denné svetlá, príjemnejšie a lepšie osvetlenie interiéru, palubný počítač s displejm ConversPlus), výbavovým balíkom “Executive” (panoramatická strecha, bixenóny s AFS, bezkľúčové otváranie Keyless, elektrické sklápanie spätných zrkadiel s osvetlením, komfortné kožené sedadlá) a k tomu ešte parkovacie senzory vpredu i vzadu, bezkľúčové štartovanie tlačidlom Ford Power a stmavené sklá od B- stĺpika.

Auto bolo zakúpené v internetovom obchode. Nešlo o fazuľky, preto sú hádam aj pochopiteľné obavy, do čoho vlastne ideme a za akú cenu. Obavy neboli namieste. Auto bolo odovzdané prakticky “na kľúč”. Jedinou starosťou bolo, okrem potvrdenia záujmu zaplatením zálohy cca 10% ceny z auta, dostaviť sa na dopravný inšpektorát v našom meste a nechať si vystaviť techničák. Auto teda bolo prevezené po vlastnej osi na zimných 16” kolesách, riadne registrované na Slovensku, a zapísané za dohodnutú cenu. Poistky, nejaké to zabezpečenie, gumenné koberčeky už boli v našej réžii.
Prístup predajcu a celkovo celý predaj veľmi rád hodnotím veľmi veľmi pozitívne. Môžem odporúčať.

V ďalšom popise, pokuse o test, sa nevyhnem porovnaniu s konfigurovanou Alhambrou.

Prehliadka auta sa zväčša začína zvonka.
Subjektívne S-Max mi príde ako veľmi pekný. Resp., najkrajší v triede stredných MPV. Takmer každý, nielen ja, vyzdvihuje jeho športový charakter. Biela farba “Frozen White” ho robí subtílnejším a ak nie je vedľa neho zaparkované Mondeo Combi, podobá sa skôr na trochu vyššie kombičko. 17” palcové elektróny s letnými pneumatikami sú podľa mňa tie najmenej pekné z ponuky Ford. Trošičku by sa Snehulákovi zišli nejaké tie zvýrazňujúce dizajnové doplnky, ale vieme s ním žiť aj bez nich.
Veľmi sa mi páčia denné/obrysové LED svetlá a z funkčnej stránky šetria žiarovky v hlavných svetlometoch, v našom prípade bixenónoch s dynamickým svietením do zákrut (AFS). Tie boli podmienkou v novom aute a som s nimi v noci veľmi spokojný. Navyše obsahujú žiarovky na prisvecovanie do zákrut pri menších rýchlostiach. Ich umiestnenie má ďaleko vyššiu hodnou ako v prípade Sharan/Alhambra, kde sú umiestnené v nárazniku v úrovni hmloviek. Naopak, hmlovky v S-Maxe sú netypicky vysoko. Aký to bude mať vplyv na jazdu zistím zrejme čoskoro, lebo toto ročné obdobie hmlám a snehu praje.
Vonkajšie spätné zrkadlá sa elektricky sklápajú a majú aj osvetlenie priestoru pod prednými dverami. Vzadu, kde inde, nájdeme združené svetlá čiastočne zasahujúce do dverí batožinového priestoru. K nim len poznámka o cúvacích svetlách. Voči Focusu II sú osadené v ideálnej výške na osvetlenie priestoru za autom. Žiaľ, len umiestnené - výkon žiaroviek je len o niečo lepší ako žalostný a tak sú skôr, rovnako ako vo FF II, len na oznámenie vodičovi auta za Snehulákom, že je zaradená spiatočka.
Cúvacia kamera je osadená namiesto jedného svetielka pre osvit ŠPZ.
Vpredu i vzadu sú senzory reagujúce i na kríky a obrubníky. Sú veľmi dobre nastavené, čo sa týka citlivosti. Problém je, že indikácia prekážok v kokpite je realizovaná len zvukovým signálom, resp signálmi a Ford Corp sa spolieha na to, že Vám fungujú obe uši a Ste schopný lokalizovať smer pípania. A keď je spustené rádio, veľmi ľahko pípanie parkovacích senzorov prehluší (musíme sa naučiť vypínať pri parkovaní rádio). Nie je inštalované žiadne grafické zobrazenie, čo je škoda. Našťastie, vzadu je možné sa orientovať podľa obrazu kamery so statickým zobrazením čiar a vzdialenosti (zrejme v stopách). Veľmi dobré rozhodnutie trvať na tomto kuse hardvéru.

Vo vnútri je šofér obklopený svojim pracoviskom, ale zároveň má stále pocit nejakej tej vzdušnosti. Posed vôbec nie je autobusový ako v prípade Alhambry, ani to nie je pokus o terénne posedenie ako v Santa Fé. Pohodlím je jasne pred FFII. Prehľad je samozrejme zodpovedajúco lepší ako v bežnom aute, ale už sa nemôže porovnávať s Mid-size SUV. Predok ani zadok auta sa nedá veľmi dobre identifikovať, len s ťažkosťami odhadnúť podľa senzorov, predných stretávacích svetiel a úplne ideálne vzadu podľa kamery.
Spätné zrkadlá sú príjemne veľké a dávajú veľmi dobrý prehľad za vozidlom, no pri cúvaní je nutné ich nastaviť tak, aby bolo možné odhadnúť polohu zadného kolesa. Trošičku sa mi v ľavom odrážajú vysvietené ovládače svetiel a v okne dverí údaje z prístrojovej dosky, no to môže byť spôsobené nastavením sedadla a teda polohou očí. Zišlo by sa, aby aj tieto boli stmievateľné.
Základné, komfortné, sedačky postrádajú nejaké výrazné bočné vedenie. Elektricky sa v tomto aute realizuje len výškové osadenie vodičovho sedadla. Zvyšok sa rieši manuálne. Operadlá majú integrované bedrové opierky. A po overení cez VIN aj mriežku pod poťahom na elektrický ohrev sedadla, no treba domontovať ovládanie a kabeláž.

Volant, ktorý nie je vyhrievaný, je zrejme viac športový voči volantu vo FFII - javí sa mi menší a v mieste najčastejšieho držania (poloha 3-9) je veniec pre mňa úzky. V polohe 10-2 je to OK, no opierať si ľavý lakeť už nemôžem - ako opierka pri madle dverí, tak aj “tapacírunk” pod oknom sú ďaleko. Tento neduh nie je, zatiaľ, obmedzujúci. Ovládače autorádia a palubného počítača Convers+ sú trochu vysoko. Rádio, však, radšej ovládam pravou rukou priamo a ani ovládanie počítača mi nerobí problémy. Samostatnou kapitolou je ovládanie tempomatu po oboch stranách airbagu pod ovládaním vyššie spomínaných krížových ovládačov. Ako vo FFII aj tu musím pri aktivácii použiť tlačidlá na oboch stranách s tým, že musím na želanú rýchlosť rozbehnúť auto a potom sa hrať na klavíristu. Neviem, prečo Ford neprevzal niečo ergonomickejšie od konkurencie. Na ľavej strane je aj tlačidlo nastavenia obmedzovača rýchlosti. Neviem si, však, predstaviť scenár, ktorý by obhájil implementáciu tejto funkcie v aute.
Poloha volantu sa dá nastaviť výškovo aj pozdĺžne manuálne vo veľkom rozsahu.

Pod kožou obtiahnutou príjemne mäkkou opierkou ľavého lakťa s ovládaním všetkých okien, elektrickej detskej poistky zadných dverí a spätných zrkadiel je odkladací box, “kapsa” s veľkým objemom a schopný pohltiť aj 1,5ltr PET fľašu, pričom okrem nej sa tam pomestí aj hocičo iné. Uzamykanie vozidla pred prepadom lúpežníkov, únoscov a žobrákov na križovatkách sa realizuje tlačidlom spojeným s kľučkou na otváranie dverí. Šofér zamyká a odomyká všetky dvere. Ak je motor spustený, na odomknutie slúži aj tlačidlo pred kľučkou.
Nad vodičovými dverami sa nachádza okrem sklopného madla aj LED osvetlenie s dvoma tlačidlami. Vodič tak môže zapínať/vypínať svetlo aj globálne v celom aute. Ďalšie osvetlenie je zakryté tienidlom s kozmetickým zrkadielkom, zapína sa však ďalším tlačidlom, nie otvorením zrkadielka. Vpravo nad hlavou šoféra je box so schránkou na okuliare, sklopným panoramatickým zrkadielkom na kontrolu diania za chrbtom vodiča (ktoré ale pri použití čiastočne obmedzuje obraz vnútorného spätného zrkadla), náladovým osvetlením oranžovými páskami a ovládaním rolety panoramatickej strechy. A sú tam aj senzory pohybu alarmu.
Samostmievacie spätné zrkadlo funguje veľmi dobre, ale ak nie je človek zvyknutý, môže sa mu javiť vozidlo v zrkadle ďalej ako v skutočnosti je.
Predné sklo je elektricky vyhrievané je na ňom nalepené spomenuté samostmievacie spätné zrkadlo s dažďovým a svetelným senzorom. Nevyhrievanie okrajov skla, kde vlastne pri svojom pohybe zachádzajú stierače, je aktuálne aj v tomto modely od Fordu.
V strede na palubnej doske sa nachádza skrinka na nejaké dokumenty alebo niečo nedôležité, lebo ak je zapnuté kúrenie cez stredové prieduchy, je táto skrinka intenzívne prehrievaná. Umiestnenie prieduchov nad rádiom má tak ďalšie negatívum. V novom Focuse i Fieste sú už prieduchy a displej rádia v užitočnejšom postavení a dokonca v C-Maxe aj so zvláštnym prieduchom na ovievanie ruky odpočívajúcej na rýchlostnej páke, no tu to zostalo po starom so všetkými negatívami - nutnosť sklaňať zrak hlboko pod horizont, ťažké nasmerovanie prúdu vzduhu z prieduchov na nižšie položené ruky. Alhambra (Sharan), Santa Fé to majú vyriešené lepšie ako S-Max aspoň z pohľadu rádia a ovievania pravej ruky držiacej volnat.
Rádio muselo byť zmenené, keďže v aute bol model bez displeja na zobrazenie obrazu cúvacej kamery. Momentálne je tam veľmi dobré rádio, špeciálne robené pre Fordy, Pioneer AVIC 9220BT - DVD s duálnou funkciou (pri jazde sa obraz zobrazuje len na zadnom monitore, ak je pripojený, čo nie je náš prípad a tak DVD je spúšťané bez obrazu počas jazdy), s navigáciou GPS (vôbec nevyužívam), zobrazením cúvacej kamery (obraz sa automaticky zapína pri zaradení spiatočky), BT ovládaním mobilného telefónu, čítaním hudobných súborov z USB, AUX, hlasovým ovládaním (opäť ešte nevyužitá novinka) a aj s ochranou proti ukradnutiu - v inom aute by mal byť problém to vôbec rozchodiť a samotná montáž/demontáž vyžadujú riadnu dávku času, zručnosti a vhodné nástroje.
Pod rádiom je ovládanie klímy, no tlačítka na aktiváciu elektrického ohrevu predného a zadného okna pod pravým prieduchom nad rádiom.
Po klímou sa pod dvierkami nachádza fajčiarska sada – 12V zásuvka a popolník, ktorý som odložil a zmestí tak sa mi tm zmestí mobil.
Najväčším prehreškom súdruhov z Belgicka v tejto časti auta je snaha o exkluzivitu v podobe plastu s povrchom “čierny klavírny lak”. V žiadnom prípade to nie je možné udržať čisté a veľmi ľahko sa to dá poškriabať (len počas jednej jazdy som mal pod pákou ručnej brzdy odložené ovládače od auta a kúrenia a výsledok je priveľmi viditeľný).
Letecká páka ručnej brzdy je vzhľadovo čudná, ale funguje to dobre. Za ňou je priestor na odloženie pohárov (pozor nedá sa vyberať - vyliata káva,čaj sa budú ťažšie odstraňovať) a kožou potiahnutá lakťová opierka, ktorá síce je výškovo dobre umiestnená vzhľadom k výške radiacej páky, no nedá sa posúvať dopredu (a ani sa nedá meniť sklon a výška), čo nie je dvakrát pozitívne. V opierke je jeden menší priestor a pod ňou značne hlboký box, kde sa dá uschovať dosť veľa CD a je tam aj vyvedené na spoločnom kábliku USB a AUX od rádia.
Štartovanie auta je tlačidlom Ford Power a vyžaduje, aby bol detekovaný kľúč v priestore vodiča. Ak sa stlačí bez spojky, predstavuje to vlastne otočenie kľúčom do prvej polohy. Motor sa naštartuje, ak sa vytlačí spojka a spolu s tým aj Power. Funguje to bez problémov. A je to aj pohodlné. Naozaj nie je nutné vyťahovať kľúč, resp DO z vrecka.
Pri pohľade na budíky zaujme displej palubného počítača Convers+. Pôvodne sa dalo cez počítač ovládať aj rádio, no po výmene sa táto schopnosť stratila a tak sú len dostupné funkcie ohľadom auta. Výhradu mám hlavne k tomu, že nie je možné navoliť údaje, ktoré si želám mať zobrazené od momentu naštartovania. Veľmi dobré je občas vedieť, či svietia/nesvietia hlavné svetlá pri ponechaní zapínania svetiel na automatiku (hlavne v hmle si občas auto myslí, že stačia denne LED). Ale tento údaj je duplikovaný klasickou indikáciou v poli otáčkomera. Ak sa zapne tempomat, autíčko na displeji vystrieda veľká ikona o stave tempomatu. No nič viac (napr aká rýchlosť je nastavená). Všetko toto je zobrazované v ľavej polovici displeja. V pravej sa dá presúvať v menu palubného počítača a doslova a do písmena hľadať niekedy dôležité údaje (napr teplota motora). Preto tá výhrada o nemožnosti nastaviť zobrazenie podľa želania, napr žeby zobrazoval tri polia (čo je aj teraz), ale s údajmi pre mňa dôležitými.

Pred spolujazdcom pod palubnou doskou sa nachádza hlboká odkladacia skrinka s vývodom od klimatizácie. Pre vodiča je prakticky nepoužiteľná, lebo je nedostupná. A ani spolujazdec nevyhral v tomto smere – dvierka kolidujú s kolenami. Neviem, prečo výrobcovia neprišli na to umiestniť takúto skrinku nie do priestoru nôh, ale na palubnú dosku. Priestoru je tam habadej, veď airbag je len o niečo hrubší ako palec a určite sa pre neho nájde aj rozumnejšie miesto, aby umožnil umiestnenie odkladacej skrinky do dostupnejšej polohy (viď Toyota Auris).
Vo dverách sa nachádza rovnaký box ako v šoférových. Aj lakťová opierka je rovnako pohodlná. Sedadlo je len základné bez možnosti elektrického nastavovania, čo ale nevidím ako problém. V tomto aute nie je priplatená schránka pod sedadlom. Nad hlavou má tiež slnečnú clonu s kozmetickým zrkadielkom a osvetlením.

Vzadu je miesta neúrekom. Veď aj preto bolo auto kúpené. Každé z troch rovnocenných sedadiel je posuvné (nie moc, ale dá sa tak o niečo zväčšiť batožinový priestor, čo nie je náš prípad kvôli detským autosedačkám), s možnosťou nastavenia sklonu operadla, s úchytmi na sedačky s ISOFIXom, s možnoťou úplne sedadlo sklopiť do roviny. (Alhambra má väčší rozsah posunu sedadiel v horizontálnom smere.)
V podlahe sa pod kobercami nachádzajú odkladacie priehlbiny, pričom v pravej sa nachádza sada na lepenie pneumatík. V ľavej, vraj, býva osadený príplatkový subwoofer. Využitie tejto „podlahovej schránky“ je otázne. Je plytká a nie veľmi racionálne tvarovaná – nevložil som do nej napríklad ani lekárničku.
Na predných operadlách sa nenachádzajú stolčeky, ale táto možnosť je príplatková.
Nad každými dverami je madlo a LED osvetlenie (ovládané konkrétnym pasažierom alebo vodičom). Strecha je presklenná a dá sa elektricky zatiahnuť textilnou roletkou, no táto nie je úplne tmavá. Spočiatku som panoramatickú strechu bral s rezervou, no na zadných sedadlách je priestor krásne presvetlený (v zime slniečko trochu prehreje vnútro) a detičky sa vedia cez to pozerať a tešiť sa. Uvidíme, aký bude mať vplyv sklo v lete.
Čo je absolútna vychytávka je umiestnenie druhého radu o čosi vyššie voči prednému. Dospelý tak má krásny divadelný pohľad dopredu (ono je to samozrejme závislé od veľkosti človeka sediaceho vpredu).
Výduchy klimatizácie sú len na bokoch B-stĺpika. Osobne mi chýbajú výduchy v strede, čo som v Alhambre našiel (konfigurovaná mala aj ovládanie 3 zóny klimatizácie).
Lakťové opierky na dverách sú rovnako potiahnuté kožou a sú príjemne mäkké. Pod nimi je odkladací box schopný udržať 1,5ltr PET fľašu.
Dvere - otvárajú sa do dostatočne veľkého uhla a poskytujú veľký nástupný otvor. Problém (veľké dvere, môžu znamenať niekedy aj veľký problém) nastáva na parkoviskách a v úzkych priestoroch. V tomto smere sú dvojičky Alhambra/Sharan jasne výhodnejšie, najmä (a je to aj nutnosťou pri zastavení vo svahu) s elektrickým otváraním.

Kufor - oficiálne chýba údaj o objeme po roletku. V popise je tak odhadovaný a na nete v diskusiách nájdený objem. Ford po strechu za druhým radom sedadiel uvádza objem okolo 1 kubíka. Každopádne vieme do neho naskladať zložený kočík a k nemu ostáva určite väčší objem než má prázdny kufor vo FFII. Problém je, že niet kde odložiť roletku kufra, lebo pri naloženom kočíku nemôže byť na svojom mieste.
Pod kobercom je ešte malá vanička nedefinovaného objemu, ale zmestí sa do nej len veľmi málo - malá bandaska s vodou do ostrekovačov, lano, trojuholník, lekárnička a vidím tam miesto pre hák/guľu odmontovaného ťažného zariadenia. Chýba možnosť zavesenia nejakých tých tašiek alebo zmysluplného cargomanagmentu. Bude treba teda použiť ovocinárske bedničky s protišmykovou podložkou pod nimi, aby sa nákup neváľal po celom aute. Taká Alhambra má možnosť priplatenia 2 párov koľajničiek na bokoch batožinového priestoru s hákmi a sieťou.
Na druhej strane, S-Max má nakladaciu hranu príjemne nízko (napr v porovnaní s SUV) a hlavne zarovno s dnom kufra - čo je výrazné pozitívum pri nakladaní kočíka. Alhambra má v 5miestnej verzii dno kufra nižšie ako je nakladacia hrana, 7miestna má dno zarovno s hranou a zloženými sedadlami, ale aj citeľne redukovaný objem voči nášmu S-Maxu. Po zložení druhého radu sa zväčšuje objem, ale dno nie je zarovno. Ak by to bolo nevyhnutné, dá sa dno kufra zdvihnúť dokúpením posuvnej podlahy (ymenšiť objem na úroveň Coctavie), ale momentálne to nepotrebujeme a osobne v tom nevidím pozitívum.
Kufor je síce osvetlený, ale len z pravej strany a slabo. Celkom určite bude treba vylepšiť nejakým ďalším svetlom na strope. Na ľavej strane oproti svetlu je 12Vzásuvka.
Dvere kufra majú v pravej časti integrované svetlo na osvetlenie priestoru pod nohami pri nakladaní, no je slabé a bude nutné vymeniť žiarovku za niečo účinnejšie. Vo FFII mám priehlbinu-madlo na zavretie/pribuchnutie kufra bez ušpinenia rúk na oboch stranách, tu je to len na pravej strane.

Motor sme už naštartovali, mal by byť zohriaty :-)

Jazda s S-Maxom je pohodlná. To je asi najvhodnejšia stručná charakteristika. Jednoznačne je to hltač kilometrov na dlhé trate. Do mesta, kde sa bude využívať cca rovnakým podielom alebo väčším je tiež OK, pokým netreba parkovať.
Čakal som, že budeme mať problémy pri prechode na dísel, keďže sme obaja jazdili benzíny, ale pedále spojky a plynu reagujú na naše podnety úplne rovnako a nejaký dočasný jav skákania pri rozbiehaní alebo trhania pri podradení, nič také sa nedialo. Spojka zaberá, v podstate rovnako vo FFII 1,6 74kW, hladko a plynulo z pohľadu našich skúseností. Dávkovanie plynu je rovnomerné po celej dráhe pedálu. Jedine s čím nastal problém, tak taký, že pri rozbiehaní zo semaforov som rýchlejšie vyšliapol spojku a mal som málo plynu ( rovnaké pohyby nôh ako vo FFII) a tak mi S-Max skapal (vo FFII sa také nestáva). Polovička taký problém nemala (a vraj že ženy nevedia jazdiť, ale tá jazdila zväčša s Fábiou). Mám zlozvyk, ktorý nie je vo FFII zlozvykom, že nenechám pri brzdení klesnúť otáčky so zaradenou rýchlosťou a podraďujem zároveň s brzdením. Neviem, či to môže poškodiť turbo alebo niečo iné citlivé v motore, no asi sa tohto zvyku budem musieť zbaviť.
Je pravda, že nábeh výkonu je silno závislý na tom, kedy sa zapojí do práce turbo. Dovtedy nič moc a potom ako otáčky prejdú tým pásmom som čakal silný kopanec, no zatiaľ som sa ho nedočkal. Nejaký šprint za otáčkami sa nekoná. Auto ťahá, ale tak pohodlne, nie veľmi športovo. Nikdy sa mi nestalo, žeby prekĺzli predné kolesá pri rozbehu do kopečka alebo do ostrej zákruty. Vadia mu otáčky pod 1500 – čím meniše, tým väčší díslový prejav, ktorý sa síce vďaka odhlučneniu veľmi málo, ale predsa prenáša zvukovo do kabíny.
Pocit zo šoférovania v porovnaní s Alhambrou počas predvádzacej jazdy – v S-Maxe (už počas predvádzacej jazdy) nemá človek pocit autobusového, resp traktorového sedenia, ale výhľad na cestu je stále lepší ako v aute strednej triedy, aj keď nie ako v Alhambre a už vôbec nie ako v Santa Fé.
Predvádzacia Alhmabra disponovala výkonom 103kW, teda menej ako Snehulák, no rozdiel pri rovnakých otáčkach by nemal byť prakticky badateľný. Aj S-Max v predajni mal 103kW a rozdiel pocitovo žiadny voči aktuálnej verzii 120kW. Rozpisujem sa o tom preto, lebo, ak S-Max/Snehulák je v pohode, čo sa týka výkonu, tak Alhambra bola vyslovene lenivá, mal som obavy a strach v očiach pri obiehaní autobusu na okreske pri Galante, nevedel som sa dočkať zaradenia pred predbiehaný autobus (rýchlosť cca 80 na 5. prevodovom stupni) a váhal som, či nepribrzdiť a vrátiť sa za neho. Veľmi zlé (preto som aj rozmýšľal o priplatení za 125kW verziu Alhambru). Na druhej strane videl som údaj dlhodobej spotreby v Alhambre na palubnom počítači – 5,1ltr!! Síce, neverím palubným počítačom, ale aj keď sa možno mýli o liter, stále je to fantázia. Snehulák bude sledovaný na spritmonitor.de a zatiaľ to nie je nič slávne (prvá nádrž takmer výhradne diaľnica pri 140km/h a krátke trasy do mesta so studeným motorom).
Pohodlie jazdenia so Snehulákom si človek vychutnáva na dlhších presunoch. Na okreskách a na diaľničných výjazdoch zvláda zákruty na zimných 16kách v rovnakých rýchlostiach ako FFII na 4ročných zimných 15kách. Aj náklony sú pocitovo cca rovnaké, čo znamená, že vo vyššej polohe sedenia vestibulárny systém musí riešiť dlhšie trasy bočným smerom – a to znamená, že kým šoféra to možno trochu pribrzdí v ďalšej zákrute, vzadu sediacim to už v tej prvej nemusí byť pohodlné (ďalší, tentoraz verbálny, zúbok ručnej brzdy).
Posilovač je zvláštny odsek tohto testu – zvyknutý z FFII mi príde ako priveľmi pohodlný a zároveň pomalý. Pri nízkych rýchlostiach na križovatkách musím viacej vrtieť volantom (alebo pribrzdiť na rýchlosť hodnú 2. rýchlostného stupňa ,čo vo FFII sa nedeje často), na diaľnici mi naopak príde až priveľmi ľahký, kedy aj minimálna zmena otočenia má za následok presun ku kraju jazdného pruhu. Posilovač naozaj točenie volantom posiluje, ale najmä na diaľnici si musím dať väčší pozor. Viac mi vyhovuje hydraulika v 5 rokov staršom FFII.
Čo sa týka odhlučnenia, motor je hádam len o máličko hlučnejší ako v Alhambre, ale S-Max je v tomto smere viac ako uspokojivý. Neunaví posádku ani pri 140km/h (Náš FFII je pre motor nad 120km/h vyslovene nepoužiteľný). V podstate rozdiel medzi 90 a 140km/h nie je žiadny. Podvozok je odhlučnený tiež veľmi pekne, aj keď tlmene počuť prejazd jám a výtlkov, ktorým sa len ťažko vyhýba. V čom má Snehulák vyslovene navrh pred Alhambrou je aerodynamický hluk – v Seate nastupuje hneď po prekročení 100km/h, kedy prúdenie okolo zrkadiel a kabíny vydáva svišťavý hluk (možno Sharan má lepšie zrkadlá). V S-Maxe síce počuť tlmený hluk v nižších frekvenciách, ale ten sa od 120km/h vôbec nemení a vôbec nie je nutné meniť hlasitosť rádia nastavenú pri bežných „mimodiaľničných“ rýchlostiach, aby umožňoval normálny hovor. Veľmi dobré.

- dizajn iný (sviežejší) ako väčšina MPV
- posed a komfort vodiča
- parádne osvetlenie vozovky a zákrut hlavnými svetlometmi
- skutočne pohodlné bezkľúčové Keyless Entry a Ford Power
- dostatok odkladacích priestorov v kabíne
- priestor a komfort na zadných sedadlách, sklenená strecha, dostatočne veľký a prístupný kufor
- LED osvetlenie interiéru
- pohodová jazda a dostatočný výkon celkom dobre odhlučneného motora
- Webasto

- nemožnosť nastaviť stredovú lakťovú opierku
- vysoko umiestnené prieduchy na stredovej konzole a nízko umiestnené rádio
- použitie "klavírneho laku" ako obklad stredovej konzoly
- odrážanie vysvietenej palubnej dosky v ľavom okne počas jazdy v noci
- nemožnosť personalizovať zobrazenie displeja Convers+
- chýbajúce prieduchy v prednej lakťovej opierke smerujúce na zadné sedadlá
- chýbajúce háčiky, resp žiadny "cargo-management" v kufri
- slabé použité žiarovky v osvetlení kufra a v cúvacích svetlách
- nenatáčajú sa vonkajšie spätné zrkadlá pri zaradení spiatočky na sledovanie zadných kolies pri parkovaní
- nejasnosti ohľadom regenerácie DPF (žiadna indikácia)!!!!

Čo sa týka auta, zatiaľ žiadne problémy, veď to by bolo pri 2tisíc km.

Stalo sa ani nie 3000km - DPF sa mení.
Oficiálne - nedokončila sa prvá regenerácia, následne sa upchal DPF, vyskratoval sa žhavič regenerácie DPF, regenerácia sa nedala vykonať a nemohlo byť dodávané palivo do DPF, vypálila sa poistka žhaviča.
Po 3220km. Auto mohlo zhorieť, preto ho odstavili z prevádzky, kým nenašli náhradný diel.

V aute sedeli dvojičky, ich mamina, babička, otec. Nádhera!!

Sledujte aj výlev nervov:

Tu som to nevedel natiahnuť. Ďakujem za pochopenie.

Snehulák - jeho kúpa bola spojená s veľkými obavami, ale veľmi pohodovým, rýchlym a pozitívnym priebehom. Môžem a vlastne aj musím, vzhľadom na skúsenosti, doporučovať www.tomcar.sk

Poďakovanie patrí za ústretovosť a ochotu aj predajcom iných značiek, ktoré pripadali do úvahy, najmä:
- pán Szabó z predajne Seat v Galante - žiaľ dlho by sme čakali,
- pán Segéň - predajňa Ford na Zlatých pieskoch v Bratislave. Len malý odkaz pre Vás: Nemohli sme čakať na vyskladaného S-Maxa a navyše vyskladaný by cenovo bol nad našu akceptáciu, ktorou bola najlacnejšia ponuka Seat Alhambra.
- pani Kočiová z Autopalace v Bratislave, ponúkajúca Santa Fé - žiaľ nezmestili sme sa so sedačkami.

Z požadovanej výbavy

Webasto - veľmi dobrá vec a mojou osobou veľmi doporučovaná. Jediná nevýhoda je nutnosť nosiť ďalšie diaľkové. Vedel by som si predstaviť jedno tlačítko na origo kľúči navyše s kontrolnou diódkou a samotné nastavenie by bolo na origo klíme.

Cúvacia kamera - veľmi dobré rozhodnutie to mať v aute. Dopredu síce tiež neveľmi vidno, no predsa len je možné vytvoriť si dostatočný situačný prehľad vopred a spoľahnúť sa na trvalý tón (20cm od prekážky) z predných repro pri aktivovaných senzoroch.

15.3.2013 16:56

Motor - slabé zohrievanie

Ako som spomínal, v zime sa auto veľmi slabo zohrieva. Keď je pod -10stC nezohreje sa motor na prevádzkovú teplotu ani na diaľnici. Kvalita kúrenia v kabíne potom zodpovedá úrovni zohriateho motora.
Tak som dnes, asi posledný deň s veľmi chladným počasím počas záruky, zašiel do SummitMotors na konzultáciu/reklamáciu.
No a tam mi vo dverách bolo technikmi, inak veľmi milými, povedané, že sa s tým nedá nič robiť, lebo je funkčná vlastnosť motora. Zvlášť, ak ide o motor s hliníkovým blokom..
Tak im povedám, ýe to mi nikto pri hľadaní nového auta nikto nespomenul, a ani v oficiálnom katalógu to nie je spomenuté, žefunkčnou vlastnosťou auta je nezohriatie motora do prevádzkovej teploty, resp nevykurovanie interiéru pri teplotách pod bodom mrazu.
Na to nemali odpoveď. Tak im povedám, že napíšem do Fordu, ak to nie sú schopní riešiť na Slovenskku. A oni na to, že či si myslím, že budem prvý.

Obzerám sa po živšom aute a aj sa mi už páči Focus ST, no neviem, či si obzerám po dobrej značke.

17.8.2012 23:28

Po prvej garančke

Dnes sme navštívili servis v TT. Okrem povinných úkonov som nechal dezinfikovať aj klímu za akciových 20Eur. Garančka vyšla tak na 180Eur. Nechal som aj domontovať ťažné - vybral som nie od Fordu, ale kompatibilné a v polovičnej cene. Každopádne ho do mesiaca-dvoch intenzívne vyskúšam. Foto pridám, keď sa podarí Snehuláka umyť.

18.3.2012 20:19

Po zime

Tak sme si so Snehulákom vyšli na potulky. Zabludili sme po ceste do Veľlkého Krtíša na cestu cez Ostrú lúku. Síce dosť rozbitá rozbitá cesta, no veľmi zátačková a aj dostatočne málo obsadená na ostrejšie točenie volantom. No, kamarátovi, čo sedel vedľa mňa, prišlo po 15min zle. Musím priznať, že nakláňali sme sa zodpovedne, no auto držalo stopu 100%tne a bez zaváhania. Ešte na zimných 16tkach - balónoch.
Po návrate domov som vymenil kolesá za letné 17tky dodávané s autom.
Okrem problémov s DPF som zaznamenal jeden problém - ak bola teplota vonku pod -12stC a vykuroval som v aute naplno, motor sa nevedel zohriať nad 60stC ani po 20km jazdy. Musím sa popýtať v servise, či je to OK. No, overiť si to budú môcť len v mrazničke.

13.3.2012 20:10

po 3 mesiacoch

Pristihol som sa, že si radšej sadám do S-Maxu, než do Focusu. Ak si môžem vybrať auto, rozhodujem sa pre S-Max.
Predsa len iné vozenie. Aj keď zátačky prechádzam trošku pomaljšie ako s FFII a navyše aj tak trochu s obavami. No ESP sa nerozblikáva, tak asi je všetko v poriadku, až na nakláňanie auta.
Spotreba - posledné tankovanie je prvým tankovaním, s ktorým vyslovujem spokojnosť a aj spĺňa predstavy pred kúpou - dojazd na nádrž tesne nad 1000km.
Najbližšie dni by sme mali prezuť na letné 17tky. Uvidíme, čo to prinesie.

Další vozy Ford S-Max

Zatiaľ bez problémov. Dúfam, že budú rovnaké skúsenosti ako s FFII. Obavy mám z DPF a turba - nevidel som indikáciu na regeneráciu DPF a polovičku musím naučiť nevypínať motor hneď ako zastaví.

Pri pohľade do kufra jednoznačne chýbajú háčiky na uchytenie tašiek. Svetlo je tam poslabšie. Chýba rezerva a miesto pre ňu! Niet kam uložiť roletu kufra.

Divadelný posed v druhom rade a priestor za prednými sedadlami sú ak nie famózne, tak dostačujúce. Veľkosť kufru je OK.

S FFII som v ná/výjazdoch z diaľnic ďaleko odvážnejší, no v porovnaní s konkurenčnou Seat Alhambra (bez športového podvozku, piznávam)je to o triedu lepšia jazda. (Ale Snehulák má tiež "len" základný podvozok).

Nemáme problém ani s tvrdosťou podvozku, ani s ničím iným, čo by vyslovene otravovalo.

Skúsenosť je veľmi krátka, aby som mohol hodnotiť. Spotreba podľa PC pri 120km/h na úseku D1 TT-BA bola 6,2l/100km. Po ďaľšom tankovaní začínam písať na spritmonitor.de

Každý koník navyše sa ráta, ale zatiaľ je to dostatočné. Vraj, keď sa dízel zabehne bude to bez výhrad.

Na vzduch ešte auto nevymysleli, no k spokojnosti stačí fakt, že spotreba je menšia ako vo FFII 100k benzín a motor je ešte surový.

Oproti Alhambre 2,0TDi 103lkW je motor viac počuť, no zďaleka to nie je tragédia ako vo FFII, kde jazda pri 130km/h je vyslovene únavná. Po prekročení 100km/h hladina hluku sa v Snehuláku nezvyšuje.

Polovičke sú sedadlá tvrdé. Mne nie. Výhrada je k stredovej opierke vpredu - nedá sa posúvať. Toto auto má len elektricky staviteľnú výšku vodičovho sedadla. Vzadu sú 3 háky na ISOFIX sedačky, čo je pozitívne.

Anticipation ma hodnotí 5 lístočkami. Dúfam, že sú dobré. Testovacie brzdenie zo začiatku mi dáva istotu za 10. Reálne som, našťastie, nemal šancu hodnotiť.

Už som spomínal, chýbajúce háčiky na bokoch kufra. Pomôžu bedničky. Objem je OK. Výška nakladania nemôže byť lepšia vzhľadom k nutnosti na/vykladať dvojkočík: Alhambra mala jamu alebo menší kufor (7m), Santa Fé zase kufor vysoko. Osvetlenie treba vylepšiť