Subaru Impreza WRX

Subaru Impreza, foto 1 Subaru Impreza, foto 2 Subaru Impreza, foto 3 Subaru Impreza, foto 4 Subaru Impreza, foto 5 Subaru Impreza, foto 6 Subaru Impreza, foto 7 Subaru Impreza, foto 10
Subaru Impreza, foto 11 Subaru Impreza, foto 12 Subaru Impreza, foto 13 Subaru Impreza, foto 14 Subaru Impreza, foto 15 Subaru Impreza, foto 16 Subaru Impreza, foto 20 Subaru Impreza, foto 21 Subaru Impreza, foto 22 Subaru Impreza, foto 23 Subaru Impreza, foto 24 Subaru Impreza, foto 25 Subaru Impreza, foto 26 Subaru Impreza, foto 29 Subaru Impreza, foto 30 Subaru Impreza, foto 31 Subaru Impreza, foto 32 Subaru Impreza, foto 40 Subaru Impreza, foto 41 Subaru Impreza, foto 62 Subaru Impreza, foto 63 Subaru Impreza, foto 64 Subaru Impreza, foto 67 Subaru Impreza, foto 68 Subaru Impreza, foto 69 Subaru Impreza, foto 73 Subaru Impreza, foto 74 Subaru Impreza, foto 75 Subaru Impreza, foto 76 Subaru Impreza, foto 90 Subaru Impreza, foto 91 Subaru Impreza, foto 92 Subaru Impreza, foto 93 Subaru Impreza, foto 94 Subaru Impreza, foto 95 Subaru Impreza, foto 105 Subaru Impreza, foto 106 Subaru Impreza, foto 107 Subaru Impreza, foto 108 Subaru Impreza, foto 109 Subaru Impreza, foto 110 Subaru Impreza, foto 201 Subaru Impreza, foto 202 Subaru Impreza, foto 255 Subaru Impreza, foto 256 Subaru Impreza, foto 257 Subaru Impreza, foto 280 Subaru Impreza, foto 301 Subaru Impreza, foto 302 Subaru Impreza, foto 320 Subaru Impreza, foto 321 Subaru Impreza, foto 322 Subaru Impreza, foto 323 Subaru Impreza, foto 324 Subaru Impreza, foto 325 Subaru Impreza, foto 326 Subaru Impreza, foto 327 Subaru Impreza, foto 328 Subaru Impreza, foto 329 Subaru Impreza, foto 330 Subaru Impreza, foto 350 Subaru Impreza, foto 354 Subaru Impreza, foto 355 Subaru Impreza, foto 356 Subaru Impreza, foto 357 Subaru Impreza, foto 358 Subaru Impreza, foto 359 Subaru Impreza, foto 360 Subaru Impreza, foto 361 Subaru Impreza, foto 362 Subaru Impreza, foto 363 Subaru Impreza, foto 364 Subaru Impreza, foto 365 Subaru Impreza, foto 366 Subaru Impreza, foto 367 Subaru Impreza, foto 368 Subaru Impreza, foto 369 Subaru Impreza, foto 370 Subaru Impreza, foto 379 Subaru Impreza, foto 380 Subaru Impreza, foto 381 Subaru Impreza, foto 382 Subaru Impreza, foto 401 Subaru Impreza, foto 402 Subaru Impreza, foto 403 Subaru Impreza, foto 404 Subaru Impreza, foto 405 Subaru Impreza, foto 406 Subaru Impreza, foto 407 Subaru Impreza, foto 408 Subaru Impreza, foto 409 Subaru Impreza, foto 411 Subaru Impreza, foto 412 Subaru Impreza, foto 413 Subaru Impreza, foto 414 Subaru Impreza, foto 415 Subaru Impreza, foto 416 Subaru Impreza, foto 417

Přezdívka auta WRX Rok výroby 2001 Koupeno ojeté najeto [km]:134000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1998 výkon [kW]: 160 kroutící moment [Nm]: 290 zrychlení 0-100 km/h [s]: 6.2 maximální rychlost [km/h]: 230 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 17 pohon kol: 4x4 spotřeba [l/100km]: 10.5

Auto predané, veľa šťastných kilometrov novému majiteľovi :)
-------------------------

Sny o modrom sedane s veľkým krídlom sprevádzajú mnohých chlapcov. Rozhodol som sa tento sen si splniť a porozprávať o ňom aj na moje.auto.cz. Recenzia je o ceste za ním a množstve príjemných zážitkov.

Na začiatok som chcel niečo menej nápadné a nie až také náročné. Moja Impreza preto nemá najväčšie krídlo ani zlaté kolesá. Rozhodol som sa pre WRX s kontroverznými guľatými svetlami. Dnes sa mi začínajú páčiť čoraz viac.

Zmätok v hlave
Impreza mi odmalička vštiepila obľubu rýchlych sedanov. Preto aj predošlé auto bol rýchly sedan – Primera GT, podľa mnohých jedna z najlepších predokoliek všetkých čias. Lenže, po dvoch rokoch v mojich starostlivých rukách som začal rozmýšľať nad niečím ďalším. Silnejším a rýchlejším, tak začalo rozhodovanie.

Výber trval pol roka. Uvažoval som nad mnohým – od MX5, Celicy TS, cez Focus ST170, 330i až po staručký, ale charizmatický C36 AMG. Viacero z plánovaných áut som aj vyskúšal, ale na všetkých niečo prekážalo. AMG je staré, 330i príliš civilné, vo Focuse som akosi nevedel nájsť charakter. No a MX5 je s natiahnutou strechou čistá klaustrofóbia, neviem si predstaviť s tým jazdiť celoročne. Navyše, ten homosexuálny imidž...

Až prišiel telefonát od kamoša. V bratislavskom bazáre majú Imprezu GT. Okamžite som ju šiel ako nádejný záujemca vyskúšať. Bola dokonalá – drsný výraz, veľké krídlo, odfukovanie turba. Namotal som sa a začal skúmať, ako si splniť svoj sen. Dovtedajší protiargument – však ma to zožerie na benzíne, gumách, brzdách, atď. prestal zrazu v hlave existovať. Našiel som v ponuke pražského bazáru tú s kukadlami (bug eye) za vynikajúcu cenu. Taliansky pôvod vyvolával pochybnosti o správnom vychladzovaní turba, Taliani však nesolia cesty a navyše bola v pôvodnom stave. Žiadne úpravy, a to si cením.

Prvé oslintanie
Nasledovala cesta do Prahy a konečne skúšobná jazda. Prekvapila ešte z miesta spolujazdca – veľmi civilné a príjemné auto. V nízkych otáčkach tiché, dobre odhlučnené zvonku, pohodlné a relatívne mäkké. Občasné prišliapnutie plynu sľubovalo krásne zážitky.

Tie prišli až po obede. Za volant som sadol ja a vyskúšal naplno, čo WRX dokáže. Civilný charakter sme nechali na stole pri typicky českom vepřovom, teraz už len maximálne sústredenie na jazdu. Úzke cestičky, dvojka plný. Preboha. Zážitok na prvý dojem podobný ako prvý let lietadlom navyše s rovnakým zvukovým efektom. Typické brblanie boxeru počujem len vzdialene, na miesto vodiča preniká najmä svist turbíny. Písk, bŕúm, píísk, bŕúm boli nasledovné skladby... Stále však auto ostáva príjemné a nie príliš hlučné. Paralen netreba.

Zato kamošovi na zadnom sedadle bolo treba niečo na upokojenie. Len sa držal rukoväte nad hlavou a sem-tam som v tom ošiali začul pozor, spomaľ. Na jeho šťastie testovacia cestička končí a ja presadám späť na miesto spolujazdca. Niet o čom, vravím si, ide sa domov aj so splneným snom, čaká nás 330 diaľničných kilometrov.

Na betónke krížom cez Čechy striedavo lialo a pršalo. Nič medzi. V blížiacom sa konci sveta WRX stále viac prekvapovala. Vonku sodoma gomora, v aute úplná pohoda. Motor sa pri 130ke potichu prevaľoval kdesi okolo 3 200 otáčok, turbína vzdialene pišťala. A pohon všetkých štyroch kolies robil všetku robotu za mňa. Tam, kde som z vysielačky od kamoša v druhom aute počul len spŕšku nadávok na vyjazdené mokré koľaje, Impreza nič. Do koľají som cielene šiel, aby som zistil, či tam ozaj sú. Podvozok dáva obrovskú istotu.

Doma
Príchod domov po polnoci, priateľka už netrpezlivo čakala na nový prírastok a prvé dojmy. A ja som si ich po prvotnom nadšení začal dávať dokopy.

Motor a pohon sú dokonalé. Voči dvojlitrovému turbu nemám výhrady (218 koní, 290 Nm), dá sa porovnávať takmer s hocičím. S ním stačím 90 % slovenského vozového parku. Odspodu ťahá horšie, skutočná zábava začína kdesi okolo 3 500 otáčok. Dovtedy však bohato stačí na bežné dennodenné jazdenie so slušným smädom po benzíne. To pravé ale štartuje až vyššie. Prekvapením je aj reakcia po dupnutí na plyn – nenakopne, ako som od Subaru čakal, ale plynule i keď výrazne vtlačí do sedadla. A potom už len píska a bručí až po červené pole kdesi okolo 7 000. Vystrelenie na jednotke je neskutočné, dvojke taktiež.

Obrovskou výhodou je pri tom štvorkolka. Síce pridá na váhe (WRX váži podľa recenzie na auto.cz celých 1 365 kg), ale dokáže preniesť všetok výkon. (Spomeňte si na Nissan GT-R, ktorý napriek desivej váhe preháňa oveľa mrštnejšie superšporty). Tam, kde jedna poháňaná náprava skáče a bojuje proti krútiacemu momentu, tam štvorkolka len flegmaticky poťahuje z cigary. Z 0-100 sme za 6,2 s. Maximálka ma nezaujíma, papiere píšu 230 km/h. Koluje legenda – vraj pri rýchlostiach nad dvesto už nasávač na kapote nestíha dýchať a intercooler nedostáva čerstvý kyslík.

Podvozok prekvapuje neustále. Je veľmi komfortný a tlmí takmer dokonale. Asi som ju podceňoval a zabúdal na Colina, Richarda, či Pettera. Impreza nie je, ani nechce byť vyfintená okruhová závodníčka, radšej vodiča stisne za to správne miesto a potom sa len nechá vystreliť do priestoru. Nerieši miesto, ani čo má pod kolesami, chce to vždy a všade. Ťažko jej odolať.

A potom som zadupol plyn v utiahnutej zákrute. Volant natočím viac k apexu než chcem skutočne ísť, zvyknutý z nedotáčavej predokolky. Lenže Impreza ide priamo za volantom. Spočiatku cítiť zotrvačnosť a miernu nedotáčavosť, no akonáhle naplno zapne turbo a pošle na kolesá trakciu, auto letí. Priamo za volantom, nezáleží ako ostrá je zákruta a kedy som pridal plyn. Uprostred náročnej a opačne klopenej zákruty sa prikrčí k zemi a letí rovno na miesto, kde mi padá zrak. Presne tam, kde chcem, nájazdová rýchlosť, sklon zákruty, ani kvalita asfaltu ju nezaujímajú. Vravel si tam? Tak ideme!

Ozaj, a ešte interiér. Ten je... jednoduchý. Dá sa porovnať s akoukoľvek japonskou produkciou z vtedajších rokov, no má čosi navyše. Vynikajúce sedačky, ktoré podržia vždy a všade a nie je na nich kúsok kože (čiže sa nelepia). Ďalej príjemný volant talianskej značky Momo, automatickú klímu, vysúvací držiak na poháre (koľká modernosť) a dokonca aj zrkadlo pred spolujazdcom. To je tak všetko, ale stačí jedno prehrabnutie plynu a na všetko zabúdam.

Odpúšťanie
Vďaka dokonalému plneniu príkazov jej ľahko odpúšťam. Možno to má niečo do činenia aj so sympatickými kukadlami môjho modelu, no skôr to vidím na tú píšťalku pod kapotou. Má akýsi magický tón, ktorý napríklad velí nepozerať na spotrebu. Zrejme preto ani nemá palubný počítač.

Čísla po dotankovaní a prepočte bločkov mierne prekvapili, opäť príjemne. Cesta z Prahy, teda dve tretiny diaľnica a zvyšok civilizovane s občasnými šprintmi po meste znamenala 9,5l na 100 km. Ďalšie dotankovania už ukazujú reálnejšie čísla. Pri väčšine cesty po meste, občasnom blbnutí mimo alebo naopak pohodovej jazde po obchvatoch sme kdesi do 11 litrov, čo je ešte stále ok. Papá V-Power 95, príde mi zbytočné dávať jej Racing, ten si nechám na neskôr, pre STi...

Druhá vec je údržba. Je to Japonec, takže je pravdepodobné, že sa nič nepokazí. No drahé rozvody treba vymeniť po 100 tisíc km, pýta si aj špecifický olej a žerie predné brzdy. Kvôli konštrukcii motora boxer je navyše výmena čohokoľvek spojená s rozoberaním bordelu okolo, čo je trochu komplikované. Treba nájsť správnych ľudí na opravy, ja som našiel. A ďakujem im.

Čo jej ale odpúšťam ťažko, teda len s prižmúreným okom sú brzdy. Vpredu štvorpiestiky a priemer kotúča 294 mm síce sľubujú slušný účinok, nenechajte sa však oklamať. Na pedál treba dupať a aj vtedy je to na dvesto koní málo. Ďalšie veci, čo prekážajú sú len kozmetické. Napríklad buchot dverí pri zavretí so stiahnutým oknom. Bezrámová konštrukcia vyzerá perfektne, no človek sa bojí, či niečo nerozbil. S vytiahnutým oknom je to ale v poriadku a ani pri diaľničných rýchlostiach nepočuť aerodynamický šum. Vadí aj nemožnosť otvoriť kufor zvonku bez kľúča, nemožnosť sklopiť zadné sedadlá, či chýbajúce bočné airbagy v športových sedačkách. Odpúšťa sa. A odpustím jej aj ten kukuč. Dokonca sa mi začína páčiť čoraz viac.

Sympatie
Impreza má ešte jednu skvelú vlastnosť a tou sú sympatie okolia. Jednoducho priťahuje zážitky a nadšencov, ktorí sa radi pristavia a porozprávajú. Imprezisti majú navyše krásny zvyk – vždy sa na ceste pozdravia, nezáleží, či sa poznajú alebo nie. Vidíš nasávač na kapote, zdravíš. Samozrejme, nie ten z autodoplnkov.

Okrem sympatií ale priťahuje aj zákon. Doklady videlo za prvých pár týždňov viacero policajtov, najdrahší zážitok mám z Čiech. Na krásnej ceste na Morave som si nevedomky trúfol na policajný Passat R36. Vyhral...

- kam len pomyslím, že chcem ísť, tam ide
- píšťalka pod kapotou
- zvuk
- permanentný pohon všetkých štyroch kolies
- pohodlný podvozok
- komfortné v nízkych otáčkach
- športové sedačky
- praktickosť
- dobrý rajd otáčania

- nedajú sa sklápať zadné sedadlá (má len dieru na lyže)
- kufor sa otvára len zvnútra alebo kľúčom
- buchot bezrámových dverí pri spustených oknách
- len dva airbagy
- absencia palubného počítača. I keď, kto sa má na tie dvojciferné čísla pozerať...

Kupované v pražskom autobazáre Starcars na Barrandove. Až na nefér kúpnu zmluvu, kde sa zriekali úplne čohokoľvek bol prístup vynikajúci. Všetko dohodnuté bolo dodržané, navyše tam robia ozaj milí ľudia. Spokojnosť.

18.12.2010 12:19

Subaru zima!!

Nové video pre lepšie pochopenie toho, čo znamená Subaru zima :)

9.5.2010 10:31

Preteky

Po pol roku opäť na amatérskych pretekoch do vrchu na Pezinskej Babe. Auto som už medzitým spoznal o dosť lepšie, navyše som bol na čerstvých gumách Bridgestone Potenza RE050A. Môžem len odporúčať, konečne zisťujem, čo Impreza skutočne dokáže... Výsledkom je zlepšenie času oproti jeseni o cca 5 sekúnd, na 02:52:99. Ešte stále tam ale aj pri tomto nastavení auta je priestor na zlepšenie.

Video z jazdy pridané.

20.2.2010 17:13

Cesty a cestičky

Šiel som do Žiliny. Lenže ktorý blbec so štvorkolkou by šiel v zime po diaľnici? Tak som to zobral cez hory, cez doly, cez priesmyky a cez najzabudnutejšie dediny. Cesta trvala štyri hodiny, skoro v každej dedinke bližšie k Považiu nám kývali fašiangy oslavujúci miestni... Fantastický zážitok.

Ak niekto hľadá skvelú zábavu v lete alebo aj zime, odporúčam túto trasu. To najzaujímavejšie začína z Hlohovca cez Veľké Ripňany až do Topoľčian. Neviem, kto túto cestu staval, ale určite bol nadšenec, pretože toľko kombinácií nečakaných uťahovákov a ostrých zákrut uvidíte málokde. Odtiaľ do Partizánskeho na Nováky. Z mesta smutne poznačeného vojenským opravárenskym podnikom na Bojnice a z Bojníc prekrásnymi úzkymi horskými cestičkami na Nitrianske Rudno. Odtiaľ smer Valaská Belá, ale pri Kline treba odbočiť doprava na Zliechov do Strážovských vrchov. Ešte pred Zliechovom neminúť odbočku na Čičmany až do Fačkova.

Objavíte jeden z najkrásnejších cca 15km dlhých úsekov na Slovensku. V niektorých častiach dostatočne prehľadná horská cesta kopíruje kopec na jednej strane a bohvie čo na strane druhej. Keďže teraz bola naplno pokrytá snehom, nepoznám jej kvalitu, ale pôsobila ok. A z Fačkova ostáva cez pomerne nudnú cestu cez Rajec až do Žiliny. Alebo si to dať ešte raz a naspäť...

30.12.2009 12:18

Subaru zima

S príchodom prvého snehu som Imprezu hneď vyhnal von. Jazdí presne tak, ako som si predstavoval. Pretáčavý šmyk sa vyvolá jednoduchým pridaním plynu a následnou kontrou. Pretočenie okolo vlastnej osi takmer nehrozí... Auto sa ovláda ako na Playstatione, veľmi presne reaguje na natočenie volantu a pridanie plynu, s trochou cvikou sa dajú robiť širokánske drifty. Keď je kontra aj plyn prehnané, hrnie sa všetkými štyrmi rýchlo do boku, vtedy stačí ubrať plyn.

Ďalšia vlastnosť Subaru v zime je, že vyjde aj nemožné, čo sa mi už parkrát potvrdilo. V hlbokom snehu, do kopca, takmer na bruchu, žiadny problém... Prebíja sa stále vyššie a vyššie, v zime radosť jazdiť!

22.11.2009 12:57

Výmena žiaroviek

Odišla mi jedna parkovačka, tak som si povedal, že vymením komplet predné žiarovky. Vďaka Osramom to svieti celé oveľa lepšie.

Ale samotná výmena je desná robota. Kvôli parkovačke treba vybrať svetlo, čo znamená komplet vymontovať prednú masku a odmontovať plast na nasávanie vzduchu. Robota minimálne na hodinu. Subaru slúži ku cti, že všetko potrebné náradie pribalili v obrandovanej taštičke...

4.11.2009 19:14

Ľahučké disky

Prezúval som pneu na zimné a okrem nepríjemných zistení ohľadom stavu diskov sú aj príjemné dojmy. Presvedčil som servisáka, aby zašiel do vedľajšieho skladu zeleniny a na tamojšiu váhu miesto petržlenu položil vyzutý disk. Výsledných 8,25 kg je na 17palcový originál disk fantastických. Tlieskam Subaru!

10.10.2009 14:12

Škola šmyku

Podarilo sa mi dvakrát za posledné dva týždne dostať do Driving campu Pachfurth vyskúšať si reakcie štvorkolky na klzných fóliách a mokrom asfalte. Škoda nekvalitných pneu Michelin Exalto, ktoré šmýkajú až príliš a zabíjajú potenciál AWD. Lepšie som ale pochopil reakcie auta a prenosy výkonu, riešením je najčastejšie plyn.

Ten štvorkolku vytiahne z väčšiny situácií. Pri správne klzkom povrchu možno vyvolať pretáčavý šmyk prudkým ubratím v otáčkach a nasledným prudkým pridaním. Impreza pošle všetky štyri kolesá do driftu, z ktorého ju bez väčších problémov vytiahne plný plyn. S trochou skúseností a dobrým povrchom by sa dala viesť v plynulom drifte dosť dlho...

11.9.2009 00:29

Autodrom Brno

Mám to za sebou :) Krst na okruhu sa podaril na výbornú, čo znamená, že som celý aj ja aj auto. A trochu zostalo aj z bŕzd a pneumatík. Išiel som veľmi opatrne, čiže aj výsledný čas je tým poznačený, napriek tomu sa mi zdá celkom slušný - 2:57.

Dojmy sú nasledovné: Impreza stále drží a drží, len pri skorom plyne je nedotáčavá. Čo sa dá ľahko korigovať plynom. Na okruhu si viedla dobre a nebola to ani nuda, ako mnohí presviedčali s tvrdením "Subaru patrí do lesa". Práve naopak, prvýkrát je to poriadna zábava a stres. Najmä keď vidíte ako kamoš, s ktorým ste prišli skončil hneď na začiatku v kope štrku...

Takže tempo som možno až príliš zvoľnil, na začiatok ale bolo fajn. Limitovali ma najmä katastrofálne brzdy, ktoré zvedli po jeden a pol kole. Potom ich bolo treba minimálne kolo vychladiť, čo priniesli ďalšiu chvíľku ostrého jazdenia. Musím vymyslieť čosi účinnejšie, to čo Subaristi dali na podvozok od výroby sa jednoducho nepatrí. A potom možno dokážem jazdiť aj na čas a nielen vyhliadkovo :)

Už sa teším na jar!

6.9.2009 20:04

Preteky na Pezinskej

Prvýkrát na pretekoch do vrchu na Impreze. Šiel som s veľkým rešpektom a radšej len pomaly zvyšoval tempo. Výsledkom je čas 2:58.312, na ktorom ale je ešte čo zlepšovať. Lepšie som ale otestoval hranice auta.

Zdá sa (zrejme vinou pneu) dosť plavné a na sériovom podvozku v dlhých tiahlych zákrutach sa Impreza aj celkom nakláňa. Je to ale len pocit, gripu má ešte dostatok. Zákruty možno prechádzať oveľa rýchlejšie než v iných autách, i keď spočiatku kým roztočí turbo pôsobí dosť veľká váha a štvorkolka smeruje neutrálne von. Pri skorom plyne ešte pred apexom je mierne nedotáčavá, pri prejazde zákrut často najprv počuť pískať predné pneu a potom zadné, ktoré to skorigujú. Výjazdy sú vďaka pohonu veľmi veľmi rýchle.

Ešte sa mám čo učiť.

13.8.2009 23:20

Rakúske alpské priesmyky

Mám za sebou po dlhšej dobe dovolenku. Ale nešlo o klasiku pri mori, zobral som svoje dve ženy (priateľku a Imprezu :) na Trip do rakúskych Álp. Krásne hory, ďaleké obzory a čerstvý vysokohorský vzduch sú dobrou zámienkou prečo ísť prevetrať turbo štvorkolku na najkrajšie európske priesmyky vrátane slávneho Grossglockneru. Spravili sme cca 1 700 km z Bratislavy a späť, znamenalo to takmer každý deň plnú nádrž.

Opíšem len časti cesty, ktoré stáli za to, k niektorým mám aj videá, k iným fotky.

Začíname v Bratislave - cesta smerom na Wiener Neustadt, smer Leoben a potom Judenburg. Najbližší priesmyk sa volá Turrach Höhe a začína v meste Predlitz. Krásne miesto, približne 15 minút intenzívnej jazdy po prázdnej ceste popri hore. Miestami trochu rozbitá, ale nič vážne. Išlo o prvý priesmyk, takže keď sme na vrchole pri veľkom jazere vystúpili a vdýchli čerstvý vzduch, zážitok bol neuveriteľný.

Pri klesaní z Turrach smerom na juh odporúčam ešte odbočiť na Innerkrems. Ja som žiaľ neodbočil, doteraz ľutujem, ide zrejme o platený priesmyk, ale mal by stáť za to.

Ďalšie prekrásne cesty v okolí - Gerlos Pass (medzi Krimml a Zell am Ziller), platí sa 7,50 eur za prejazd. Tiež stojí za to, len potom cesta za ním smerom na Innsbruck je strašná nuda. Radšej sa otočiť naspäť a dať si Gerlos ešte raz, tak som aj spravil. Video na http://www.youtube.com/watch?v=EXnYXvlWzS8.

Mimo vyhlásených priesmykov sa oplatí prebehnúť aj okolie, narazíte na množstvo krásnych opustených ciest. Napríklad severne od mesta Zell am See - konkrétne cestu z Maria Alm do Dienten a za Dienten pokračovať ďalej na Mühlbach. V ňom som to otočil späť a dal si stúpanie ešte raz, potom v Dientene nasmeroval na juh, na mestečko Lend. Tu som zažil jednu z najkrásnejších ciest vôbec, uzučký asfalt z jednej strany lemovaný vysokou skalou, z druhej riekou. Akurát ju rozširujú, treba stihnúť ešte predtým. Video na http://www.youtube.com/watch?v=arDGro-Bxs8.

Na záver to najdôležitejšie - slávny Grossglockner. Denná permanentka stojí 28 eur, dal by som aj viac, to treba zažiť. Najlepšie skoro ráno alebo neskôr večer (po siedmej), vtedy sú cesty ľudoprázdne. Približne 40 kilometrov neustáleho stúpania a klesania so stámetrovými priepasťami dáva zabrať nervom, autu, brzdám i všetkým zmyslom. Prekrásna cesta s veľmi kvalitným povrchom a vo väčšine prípadov aj dobrou viditeľnosťou. Výhodou aj rýchlostný limit do 100 km/h, čo väčšinou plne postačuje, takže sa netreba doma obávať obálok opečiatkovaných rakúskymi súdmi.

Impreza pôsobila na všetkých priesmykoch ako doma, prehadzovanie z jednej strany na druhú jej nerobilo žiadny problém, ťahala ako šialená. Navyše, vo výškach nad 1 800 m som mal pocit, akoby ostrý a studený alpský vzduch pomáhal výkonom. O brzdy som sa obával, napokon však veľmi pomohla výmena predných kotúčov za nové tesne pred cestou a nezbadal som žiadny fading alebo pokles účinku. Ani raz, naopak po zahriatí fungovali lepšie. A to sú tam origo doštičky. Zostrihané video z večernej jazdy na Grossglockneri: http://www.youtube.com/watch?v=ki3DLagn_kU.

V skratke, podobnú cestu jednoznačne odporúčam :)

11.8.2009 16:44

Jazda s Focusom ST

Dnes sa mi podarilo vyskúšať Focus ST. Auto, v ktorom som dlho túžil jazdiť a uvažoval som o ňom aj pôvodne namiesto Imprezy. Priame porovnanie ukázalo napriek takmer zhodnému výkonu výrazné rozdiely.

Tým hlavným je pohon predných kolies. Impreza vďaka AWD pôsobí rýchlejšie, tam, kde ST ešte len hľadá trakciu, Subaru už letí dopredu. Môžu za to aj podmienky, jazdili sme krátko a na nekvalitnom asfalte, ktorý bol navyše mokrý, takže výhody štvorkolky vynikli naplno. Grip v zákrutách som nemal možnosť vyskúšať, auto ale pôsobilo, že dokáže pekne podržať.

ST robí oveľa modernejší dojem, má mäkkučkú spojku, ľahko zapadajúce prevody, posilňovač volantu s minimálnym odporom. Moderné auto so všetkým, čo k tomu patrí, žiaľ aj s vysokým posedom v inak vynikajúcich obopínajúcich sedačkách. Podvozok sa mi zdal pocitovo tvrdší než vo WRX.

Ale to, čo dokáže vyludiť 2,5l turbo je neskutočné. Nádherný zvuk odkazujúci na klasické turbomotory spolu s brblaním a odkášľavaním pri každom ubratí plynu. Stojí za to.

2.8.2009 12:52

Anténa

Zabudol som do recenzie napísať jednu vec. Anténu. Tá je ako z rokov osemdesiatych, vysúva sa ručne z áčkového stĺpika pri vodičovi. Keď ju vysuniem celú, plachtá vo vzduchu a vyzerá ako prijímací signál pre mimozemšťanov, keď ju vysuniem len napoly, vypadáva rádio. Ešteže má Impreza turbo, inak neviem, či by som prepáčil...

26.7.2009 13:30

Fotky

To, čo mi všetci vyčítali (a ja spolu s vami) som sa pokúsil napraviť a urobil poriadne fotky. Ak ešte niečo chýba, napíšte.

23.7.2009 10:02

Pezinska baba

Ako aj jpor pisal v diskusii, boli sme trochu poskusat auto na horskom priesmyku. Ja som tam bol aj den predtym, vobec prvykrat so Subaru. Dojmy su vynikajuce, ale zaroven vidno, ze sa musim este vela ucit.

Zvyknuty z predokolky - plynuly najazd do zakruty a za apexom plynule pridavanie plynu je zly postup. Stvorkolka dovoluje ovela viac a pridavat zrejme treba zacat hned pri zatoceni alebo kdesi daleko pred apexom. Najprv nedava velky pocit istoty, zotrvacne sily este stale tazke auto tlacia nedotacavo von. Lenze po zlomku sekundy sa naplno roztoci turbo, vsetky styri kolesa Imprezy sa zahryznu do asfaltu a smeruju priamo von z obluku. Zvlastny pocit, pretoze treba prekonat sameho seba - v pripade ostrejsich zakrut to znamena tvrdo dupnut na plyn este vtedy ked vidim len zvodidla.

Zaroven sa mi v sirsich zakrutach podarilo mierne rozhodit zadok - prudke ubranie plynu uprostred ho hned smeruje von. V skutocnosti ale nie je dovod na akekolvek uberanie, pod plynom zakrutu jednoducho preleti.

Najst limity mi este dlho potrva...

21.7.2009 20:51

Spotreba

Spotreba stále lepšia. Jazdy čisto po meste s občasným testovaním limitov a inokedy s pohodovou jazdou po obchvatoch kdesi okolo dve tisíc otáčok – 10,4 na 100 km. Druhé dotankovanie po 380 km výlete na stredné Slovensko – striedavý režim, polovica cesty úplne plný (Štiavnica, Šturec, Prievidza, stúpania, klesania), polovica občasné prišliapnutie – 10,9. Veľmi slušné čísla.

Přidat názorDiskuse: Subaru Impreza WRX

Další vozy Subaru Impreza

treba počítať s rýchlejším zničením spotrebných dielov, inak veľmi dobrá.

Je to síce sedan, za to miesta veľa nepobral. Chýbajú aj sklápajúce sedadlá.

Vpredu vynikajúce, vzadu horšie. Vadí snáď?

Je to Impreza. Takže...

Veľké prekvapenie, čakal som oveľa tvrdší podvozok.

Relatívne slušné.

Týchto áut je veľa a tak je relatívna veľa aj dielov. Ak však nechcem mainstream, musím dlho hľadať a zháňať.

218 koní, 290 Nm. Vždy je ho dostatok.

Prekvapujúco slušná, kombinovaná 10.5l na 100 km.

Vďaka utlmeniu vo verzii WRX vnútri príjemne tichý, vonku počuť aj bručanie a svist turbíny.

Vynikajúco držia a relatívne pohodlné, dlhšie cesty sú však náročné najmä pre spolujazdca. Bez prestávky sa dá spraviť tak 150 km, potom sa treba vystrieť.

Veľký nedostatok, vpredu síce štvorpiestiky, na auto však nestačia.

Veľký, ale s malým vstupným otvorom, priestor navyše zmenšený o pohon zadných kolies a obrovské pánty veka kufra.